| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Právo na život

 Celkem 111 názorů.
 Markéta, kluci 10 a 4 
  • 

Právo na život 

(27.12.2012 10:04:23)
Zakladatelka už na téma rozštěpů měla článek na hlavní straně. Lékař Kili v diskusůi tvrdil, že není možné provést potrat jen kvůli izolovanému rozštěpu rtu (pokud tím nemyslel něco jiného, já mu dost často nerozumím). Článek na http://www.rodina.cz/clanek8668.htm.

Tak by mě zajímalo, jak to je doopravdy.
 Alraune 


Re: Právo na život 

(27.12.2012 11:09:11)
Každopádně jsou různé míry toho postižení, je otázka, jestli jsou všechny řešitelné operací. Každopádně, o potratu nerozhodují zákonodárci, ale matka sama, ne?
 Dee Dee+2 kluci 


Re: Právo na život 

(27.12.2012 11:12:14)
Já myslím,že rozštěp obličeje je léčitelný vždy, je to v dnešní době kosmetická vada....pak existují jiné rozstěpy-třeba páteře, to už tak jedoduché není....a taky neznám nikoho,kdo by kvůli tomu šel na potrat tedy...
 rukka 
  • 

Re: Právo na život 

(7.1.2013 7:31:39)
Tak to určitě není kosmetická vada!!! To je jenom to viditelné, podstata je v rozsáhlejším postižení - které se při kontrole zjisťuje
 maminka Karličky 


Re: Právo na život 

(7.1.2013 17:18:53)
Dobrý den - jedná-li se o rozštěp v obličeji(orofaciální rozštěp - nikoli rozštěp páteře), pak se jedná o vadu, která je sice ve své podstatě jenom viditelná. Děťátku změní obličej při jeho narození a vypadá nepěkně, ale nijak nezasahuje do jeho intelektu a po operaci rtu, patra případně čelisti dítě vyrůstá a vyvíjí se jako naprosto zdravý jedinec.Přesto však je indicií k umělému přerušení těhotenství, což je to, co se zde snažíme říci a kritizovat.Nehovoříme ani o rozštěpech páteře ani o postižení dítěte, které vede k méně plnohodnotnému životu v měřítku, které je považováno za normu ani nevyžaduje další oběti ze strany rodiny. Děti jsou úplně NORMÁLNÍ. Rozsah vady a případné jiné komplikace se přesně odhalí při dalším prenatálním vyšetření.
 Barbar 


Re: Právo na život 

(27.12.2012 11:49:44)
Matka sama rozhoduje jen do 12. týdne, pak už lze jít na potrat jen ze zdravotních důvodů... a ty by měly být nějak specifikovány, jinak by bylo možné jít ve 22. týdnu na potrat kvůli jakékoli zjištěné, byť relatovně banální a řešitelné vadě.
 Martina 
  • 

Re: Právo na život 

(27.12.2012 12:03:53)
Potrat lze po 12. týdnu provést i pro rozštěp obličeje. Ten se však zpravidla zjistí až okolo 20. týdne. Jak se můžete podívat na našem webu i oboustranné rozštěpy obličeje jsou léčitelné. Samozřejmě se nejedná o vadu kosmetickou, bez léčby ORL by v některých případech rozštěpu patra mohl být postižen sluch, bez ortodontické léčby by se nesrovnala postižená čelist a samozřemě plastická chirurgie v dnešní době dokáže také zázraky. Většina dětí potřebuje samozřejmě péči logopeda. Moje dcera měla rozštěp oboustranný, přičemž patro bylo postiženo nejvíce. Mluví naprosto normálně, nikdo by na ní rozštěp patra nepoznal. ORL léčbu nepotřebovala. Každý rozštěp je velice individuální. Mnohdy nezáleží na rozsahu, ale na kvalitě tkání a také na přístupu rodičů. Na nich jsou pooperační masáže, každodenní logopedie, hlídání rovnátek... Ale výsledek je úžasný a potrat považuji za nesmyslný.
 Anežka 


Re: Právo na život 

(27.12.2012 14:03:54)
Jsem matkou chlapce, který se narodil s celkovým levostranným rozštěpem. O rozštěpu jsme se dozvěděli ve 22. týdnu těhotenství. Prenatální diagnostik nám tehdy naštěstí dal kontakt na lékařku, která se léčbou rozštěpů zabývá, namísto toho, aby navrhl potrat. A tak by to mělo i být. Bohužel i v současné době se matky velmi často setkávají s názory lékařů, že je lepší těhotenství ukončit. Proč? Maminka ze zmiňovaného deníčku řekla, že nechtěla, aby její dcera trpěla. Já k tomu dodávám, takže ji proto raději zabila.
A já se opětovně ptám proč? Proč by měl být rozštěp důvod k potratu i v době, kdy dítě je už 5 či 6 měsíců staré.
Nechám stranou velmi vzácné typy rozštěpu celého obličeje a rozštěp jako průvodní vadu závažných genetických onemocnění (pozn.takové genetické onemocnění se projevuje celou řadou jiných defektů, a na rozdíl od rozštěpu samotného toto onemocnění je možné zjistit odběrem plodové vody). Budu teď mluvit o standardní formě rozštěpu, tedy buďto rozštěp rtu, či rozštěpu zasahující i čelist a patro. Dítě sice musí projít dlouhou léčbou, ale jinak může žít naprosto plnohodnotný život. Můj syn je jinak naprosto zdravé, veselé a chytré dítě a momentálně ho rozštěp nikterak neomezuje.
Proč tedy potrat? Že bude muset projít náročnou léčbou? Ale jakékoli jiné dítě může bohužel onemocnět. Že by se mu mohl někdo posmívat? Děti dokážou být kruté a smějí se i jiným věcem. A to že má dítě rozštěp, neznamená, že bude ve škole terčem posměchu.
Může mi, prosím, někdo tedy říci, proč by takové dítě nemělo dostat šanci na život, když rozštěpoví odborníci tvrdí, že rozštěpy jsou v dnešní době tak dobře léčitelné, že nebrání vést plnohodnotný život?
 arsiela, 


Re: Právo na život 

(27.12.2012 12:49:04)
Mě docela taky,prootže asi před 14 dny ,nebo nějak tak bylo na 24ce v TEPu právě o roštěpech patra,o tom,jak skvělé jsou výsledky. A rodiče tam zmiňovali,že dostali možnost jít na potrat.Uplně mě zamrazilo,kuli roštěpu patra potrat v pozdním stádiu těhu?Kdo tady takovou kravinu dovoluje.To si tak málo vážíme života?Asi mám zkreslený představy o vážném onemocnění,ale roštěp za něj fakt nepovažuju.
 Martina 
  • 

Re: Právo na život 

(27.12.2012 13:21:54)
Tento pořad TEP 24 se natáčel i na setkání rodin dětí s rozštěpy ve Vizovicích, které pořádalo naše sdružení. Protože dětí i dospělých s rozštěpy znám docela dost a vím, že rozštěp obličeje je vada léčitelná, také si mylsím, že potrat z tohoto důvodu je nesmslný. Možná proto ve mě deníček té maminky vyvolal takovou lítost...
 Tili 
  • 

Re: Právo na život 

(4.1.2013 7:47:04)
U rozštěpu se až tak snadno nepozná, jestli je spojen s dalšími problémy a u některých případů si doktoři nevšimli v těhotenství ani rozštěpu, jak potom riskovat další komplikace. Krásná holčička je prima, ale doufám, že zákonodárci nechají rodičům šanci rozhodnout se sami.
Ne každý má sílu vychovávat dítě co tráví spoustu času po nemocnicích a vyžaduje spoustu péče. Kamaráda trávila s dítětem v nemocnicích 6 let, od narození dítěte, kdy jí řekli bude žít týden, měsíc, tři ... po x operacích teď má krásné, šikovné dítě se spoustou omezení, co se týče jídla, odpočinku..., lidé co neznali detaily ji obdivovali, jak je trpělivá, silná, ale nebyla. Při druhém těhotenství si nechala udělat všechny testy na jakékoli odchylky od normálu s tím, že by šla na potrat dokud by to bylo možné. A já jí rozumím. (Jinak dítě se narodilo zdravé a pohodové)
 Rigmor 


Re: Právo na život 

(4.1.2013 12:38:31)
Ještě je tady možnost dát dítě k adopci. Najdou se lidi, kteří jsou ochotni se o takové dítě starat. Akorát nerozumím tomu, jak se naše společnost dopracovala k tomu, že je to větší stigma než dítě de facto zabít. Já vím, je to těžší, odnosit, porodit a žít s vědomím, že jsem se nedokázala o něj postarat...a že mě jednou v dospělosti třeba navštíví a bude klást otázky. A to nemluvím o otázkách a řečech sousedů, kolegů...lidí, kterým do toho vůbec nic není.
Já ženy, které podstoupí potrat, neodsuzuju (určitě je dobře, že ta možnost tady je, absolutní zákaz vede jen k tragédiím a samozřejmě v závažných případech ohrožení matky mi připadá prvořadé zachránit matku, protože dítě bez její existence nepřežije a nenarodí se žádné další)...ale mám problém je pochopit. Sama nevím, jak bych se zachovala, kdybych se ocitla v takové těžké situaci. Ať je postižení jakékoli, před narozením to nejde s určitostí říct, proč nedají dítěti alespoň šanci? Vychovávat postižené dítě je těžké, neodsuzovala bych rodiče, kteří se postiženého dítěte vzdají. Nebylo by lepší jim víc pomáhat, než je odsuzovat? Vždyť komukoli z nás se v zlomku sekundy může stát ze zdravého dítěte postižené. Až se mému synovi stane úraz s těžkými následky, taky dostanu možnost, jestli se chci o něj starat, nebo ho chci ´utratit´? Doufám, že ne...
Chápu, že společnost nezvládne starostlivost o všechny a potrat je jednou z ´regulací´. Ale podsouvat to rodičům, jako vysvobození pro děti, které by údajně celý život trpěli mi přijde manipulativní. Taky nemám ráda, když někdo řekne, že děti bývají kruté...Děti nejsou kruté, děti dělají jen to, co vidí okolo sebe, takže by se spíš dospělí měli zamyslet nad tím, co sami říkají a dělají.
 maminka Karličky 


Re: Právo na život 

(5.1.2013 15:58:06)
Další možné přidružené komplikace se v případě již prenatálně diagnostikovaného rozštěpu odhalí zcela přesně.Maminky podstupují další vyšetření(např.magnetickou rezonancí) a ty s jistotou určí rozsah vady.Nehovoříme zde ani o postižení ani o dětech, které tráví svůj život po nemocnicích. Hovoříme tu o vadě, která se dá řešit aniž by děti a jejich rodiny byly limitovány více, než tomu tak je u zdravě narozených dětí, u kterých se v průběhu života vyskytl jakýkoli zdravotní problém.Nad jejich osudem se však předem nespekulovalo a ani nikdo nerozhodoval o tom, zda dostanou šanci žít či nikoli.A že v mnohých případech mají zdravě narozené děti mnohem složitější osud je pravda.Stejně jako fakt, že děti s rozštěpem mohou prožít stejně hodnotný,spokojený a v jistém smyslu mnohem bohatší život. Má dcera s kompletním rozštěpem prožila po dvou operacích v nemocnici asi deset dní celkem a nebyla nemocná více často, než její zdravě narozené sestry. Srovnávat rozštěpové dítě s dítětem, které ztrávilo 6 let v nemocnici je důkazem toho, že hovoříte o něčem, o čem nemáte žádné informace.Navíc jsem si jistá, že i když dítě Vaší kamarádky neprožilo zrovna pohodové dětství, dnes je šťastné za tu šanci žít a vyrůst.Stejně jako jeho zdravý sourozenec, který by tu šanci, jak jste napsala, nedostal.
 Martina 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:07:36)
V článku mluvím o běžném rozštěpu obličeje, nikoliv o těžkých atipických postiženích obličeje, kdy je zasažen krk, obličej až k oku a podobně. I pro běžné jednostranné rozštěpy celkové - tedy rozštěp rtu, čelisti a patra je možné podstoupit v pokročilém stádiu těhotenství potrat.
 Martina 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:50:18)
V čánku se jasně píše o rozštěpu, který není průvodním jevem jiné vady - tedy závažnější, chromozomální a pod. Rozštěp obličeje u dítěte, kterému nebylo dáno právo na život, tedy o deníčku na který v článku reaguji, se jednalo o tipický rozštěp obličeje. Těch atipických, které se vlastně už těžko slučují se životem je mizivé minimum. Tam se jedná o vadu těžko slučitelnou se životem a potrat z tohoto důvodu by lékař nabídnout měl.
 Já,já 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 20:57:41)
Jsem ráda, že si tady taky někdo uvědomuje, že té mamince z deníku sice řekli, že dítě je jinak zdravé, ale vůbec to tak nemuselo být, protože odběr plodové vody prostě neodhalí chromozomální vady, mikrodeleční syndromy, kterých může rozštěp být součástí apod.
 maminka Karličky 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 21:13:16)
A co tím chcete říct?
 Já,já 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 21:41:18)
Že já osobně té mamince, co se rozhodla pro ukončení, nemám za zlé, že se rozhodla pro ukončení, protože miminko zdravé být ve skutečnosti nemuselo.. A myslím, že medici a ti, co o tom v zákonu rozhodují, si moc dobře uvědomují, že tomu tak je a proto tu je ta možnost se rozhodnout.
 arsiela, 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 21:53:39)
Já medici?no to snad ne,teda doufám.
 Já,já 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 21:57:06)
Proč teda někteří z nich nabízejí to přerušení? ~l~
 arsiela, 


Re: ukrutné zjednodušení 

(28.12.2012 0:11:20)
Já medici nabízejí přerušení?A kde,od kdy? Snad lékaři ne.
 Já,já 


Re: ukrutné zjednodušení 

(28.12.2012 9:52:24)
Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřila - samozřejmě, že lékaři.
 maminka Karličky 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 21:58:57)
Jenomže ta maminka své rozhodnutí zdůvodnila tím, že nechce, aby její dítě celý život trpělo po nemocnicích a bylo chudák, kterému se všichni smějou a než takový život, tak raději nic.To prostě není pravda, rozštěpové děti celý život netrpí po nemocnicích ani nejsou chudáci.Zaslouží si šanci, protože mohou být stejně zdravé a šťastné jako děti narozené bez rozštěpu, to vše bez dlouhých hospitalizací a bůhvíjak náročných operačních výkonů.Že nemuselo být zdravé - to nemuselo, protože zdravé dítě vám nezaručí nikdy nikdo.I plod, který se vyvíjí jako zdravý nakonec nemusí nutně znamenat zdravé dítě, zdravě narozené dítě nemusí být zdravé celý život - no to je osud, o kterém nerozhodujeme.Naštěstí.Medicína jde mílovými kroky kupředu - rozhodně rychleji než úprava legislativy, kterou - mimochodem - jistě nemají na starosti medici.
 Lenka 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:15:43)
Souhlasím. Článek je zavádějící, jednostanný...nicméně chápu autorčin úmysl o osvětu:-)
 Martina 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:16:24)
Mohu vědět v čem je článek zavádějící?
 Lenka 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:20:01)
"Oni ale nechtěli holčičku s jizvičkou na rtu."

" Musela by absolvovat několik operací, aby mohla mluvit, aby byla krásná jako jiné děti. A tak ji raději zabili. Tahle země toto maminkám a tatínkům dovoluje."


Třeba toto je pro mě zavádějící...co o nich dále víte??

Ale to je můj názor, není namířen proti Vám...
 Martina 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 12:26:45)
V průběhu léčby mají děti často asymetrii v obličeji, opačný skus... I to je odstranitelné. Jizvy v ústech vidět nejsou a na rtu zbyde jizvička. S rozštěpem lze prožít naprosto normální neomezený život. Z toho důvodu není např. na Slovensku důvodem k ukončení těhotenství.
 maminka Karličky 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 13:49:48)
Dobrý den, také jsem maminkou holčičky, která se narodila s kompletním obličejovým rozštěpem, jejíž vada byla klasifikována jako těžká rozštěpová vada.Nedá mi to, abych autorku nepodpořila. Po rané operaci rtu a operaci patra v roce života je má dcera zcela zdravá a vyrůstá jako každé jiné dítě.Jizvička na jejím rtu je sotva znatelná, chodí do školky, normálně mluví.Samozřejmě ještě není její léčení u konce, abych nezkreslovala informace.I nám bylo nabídnuto ukončení těhtenství ve 23.tt z důvodu rozštěpové vady u jinak zdravého plodu i když nám bylo sděleno, že je vada léčitelná a se životem slučitelná.Autorka článku má naprostou pravdu, že náš stát umožňuje ukončit život dítěte a to i přesto, že se jedná o dítě, které může být naprosto zdravé a vést plnohodnotný život a stejně jako ona cítím, že je to špatnost.Pokud zde někdo tvrdí, že je článek jednostranně zaměřený a že v něm informace zkresluje, pak to není pravda.Jistě - rodiče mají rozhodující slovo a mohou přerušení těhotenství zkrátka neodovolit, jenomže ve chvíli, kdy jsou budoucí rodiče ovlivněni předsudky a obavami, nemají dostatečné informace o možnostech léčby a navíc nemají ani čas si je zjistit, je to velmi stresující a mnozí se pro potrat skutečně rozhodnou.Proto je osvěta tak moc důležitá - aby lidé věděli, že rozštěpové dítě má právo dostat šanci, žít a být šťastné.Dnešní medicina těmto dětem umí pomoci.
 Liška s banem :) 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 17:39:56)
To je nějaké divné - tak buď je to léčitelné, a pak není možné jít na potrat ze zdravotních důvodů, nebo neléčitelné, a pak možnost potratu je. Jak může být něco léčitelné a zároveň důvodem k potratu? To nedává žádnou logiku.
 Anežka 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 17:58:22)
To nedává, to máte pravdu.
 maminka Karličky 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 17:58:22)
Logiku v tom hledat je hodně těžké.Obličejový rozštěp patří mezi VVV, které dle naší legislativy mohou být důvodem k ukončení těhotenství - tedy že rodiče mají možnost umělé přerušení do 24.tt z dúvodu VVV plodu podstoupit a takové dítě nemít navzdory tomu, že je to vada zcela léčitelná.Lékaři jsou tedy povinni se o této možnosti zmínit a proto bych vinu nesvalovala pouze na lékaře, i když je pravda, že způsob, jakým tuto informaci podají, je mnohdy rozhodující.Když si vzpomenu na sebe, pak musím říct, že i když mi byla podána informace o tom, že vada léčielná je, už jenom zmínka o možnosti se dítěte vzdát v pátém měsíci byla pro mě natolik šokující, že jsem byla zpočátku opravdu přesvědčená o tom, že to bude hodně těžké...Dodnes má dcera v papírech, že jsem byla informována o možnosti přerušení těhotenství a že si "matka přeje v graviditě pokračovat".Až pak na konzultaci u plastického lékaře mé dcery jsem se uklidnila - jenomže ta proběhla až v sedmém měsíci.Do té doby jsem informace neměla skoro žádné - ale to je čtyři roky zpět.Dnes jsou zde rodičovské organizace zmíněné v článku, které se o osvětu všemožně snaží, aby rodiče věděli, proč se slovo "potrat" v souvislosti s rozštěpem obličeje objevuje a že to neznamená, že jejich dítě bude poznamenané nebo postižené.
 kreditka 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 22:59:05)
Pardon že píšu OT ale nebyl váš příběh v televizi? Mám dojem že mě vaše psaní něco připomíná i jméno "Karlička"....ale nejsem si tak úplně jistá
 maminka Karličky 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 23:05:15)
Ano mamko, je to ta Karlička:-)
 arsiela, 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 18:30:25)
Liško logiku ne,ale mám stejnou zkušenost.Vada srdce co má Jíja je sice život ohrožující a omezuje ho,ale zároveň je léčitelná.A pokud se odoperuje,může v podstatě skoro normálně žít.Přesto první co mi doktorka po porodu řekla,že je velká škoda,že to doktor nepoznal do 24 tt že sem měla nárok na potrat.Fakt to děsně povzbudí,když seš mimo po porodu a ještě ti řeknou,že si měla jít na potrat.
 cyann 


Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 18:43:49)
On totiž přílohou k zákonu o interrupci je seznam vad a chorob, které s sebou nesou nárok na potrat ve druhém trimestru. a ten je hodně dlouhý, a jsou tam i celkem banální věci. je to důsledem eugenické komunistické politiky, která věřila, že takto půjde populaci "vyčistit" a všichni budou zdraví a výkonní...
 Martina 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 19:05:34)
No ony trojrozměrné ultrazvuky, kterými jde rozštěp obličeje diagnostikovat, nejsou až tak staré. Takže před více jak 20 lety nemohly být takovéto vady prenatálně ani zjištěny. Od kdy jsou tedy odůvodnitelnou vadou k ukončení těhotenství netuším.
 cyann 


Re: ukrutné zjednodušení 

(28.12.2012 8:49:11)
To je fakt. Já jen že jsem v tom seznamu našla svoji chorobu, která se projeví až po padesátce a to jen u poloviny lidí, co ji mají, navíc teď se dá už léčit. Ale taky je důvodem k pozdnímu potratu. Ta se ale dá zjistit geneticky.
 Jája 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(27.12.2012 19:16:05)
Proč zrovna komunistické? Ze kdy že je ten zákon?
 cyann 


Re: ukrutné zjednodušení 

(28.12.2012 8:50:13)
1986. Tenhle zákon platí dodnes.
 DitaB 


a co etika? 

(5.1.2013 15:57:50)
No to je ale minimálně neetické, říci něco takového matce po porodu! A troufám si odhadnout, že i žalovatelné :-((.

I takto bohužel uvažuje naše společnost, proto tu máme možnost potratit nedokonalé dítě :-(.
 m. 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(10.5.2015 17:41:23)
Muj muz ma oboustrany kompletni rostep rtu, celisti, patra, zije plnohodnotny zivot, mame tri deti prvni dve jsou bez rostepu posledni nas Krasny usmevavy klucina ma jednostranny rostep kompletni kluk je spokojene mimi, starsi syn kdyz jsem cekala naseho malickeho spadl nesikovne na hlavicku, transport z nemocnice vrtulnikem do lepsi nemocnice, operace hlavicky cekani na vysledky, nasledne obavy... ze zdrave narozeneho miminka jsme mohli mit postizeneho chlapecka... nikdo nevi co nas v zivote ceka! Nas je nastesti bez nasledku, a syn s rostepem... ten po par operacich bude jako ty dve starsi. Miluji je vsechny.
 nejen ,,papírový" zdravotník 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(16.5.2013 17:35:39)
Opravdu oceňuji,že i zde se najdou lidé schopní rozumně uvažovat, zhodnotit situaci reálně a, a zde už by muselo být užito výrazů, které nejsou nevulgarismy, i když ve skutečnosti vulgarismy nejsou.

Velice mne, i když vyjádření tohoto není úplné, potěšil svým příspěvkem pan Petr Hájek v souvislosti s ,,rozhodnutím(i) paní Aneliny Jolie" - uvádím to zde jako příklad, principiálně je to totiž naprosto totéž a souvisí po všech stránkách.

Tedy ,,se dá" plně souhlasit s osobou, na jejíž příspěvek je zde reagováno.
 nejen ,,papírový" zdravotník 
  • 

Re: ukrutné zjednodušení 

(16.5.2013 17:52:42)
...nutno dodat, že reagováno bylo na příspěvek z27.prosince 2012 z 12:01:10 paní Maargitt. Nicméně důvody návštěvy této stránky jsou jiné, než tzv. ,,planě" zde ,,diskutovat".

 Martina 
  • 

špatně uvedený odkaz na webové stránky 

(27.12.2012 14:00:01)
Kdo má zájem dozvědět se o rozštěpech více, podívat se do fotogalerie, že tato vada je dobře léčitelná.... http://stastny-usmev.cz/
 kreditka 


Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 14:28:17)
Jo můžem zakázat takový potrat a co se stane? Žena které to dítě nebude chtít se ho zbaví jinak...jak je tomu v Polsku...Polky jezdí k nám nebo samotné umírají po neodborných potratech provedených načerno někde ve sklepě, o irsku nemluvě....je to každého rozhodnutí
 Kreaty 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 14:44:53)
pokud matka dítě nebude chtít může ho nabídnout k adopci, jde o to nezabíjet na porodním sále děti, které mají jen kosmetické vady
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 16:22:28)
Zabíjej se i zdravé děti do 12. týdne těhotenství....
 Kreaty 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 19:44:59)
Kreditko, já nevím zda si uvědomuješ o čem mluvíš. Potrat do 12.tt je pod narkozou a odstraní se děložní sliznice i s plodem. Po 20.tt při plném vědomí matky dojde k usmrcení plodu injekcí do srdce dítěte přes těhotné břicho a dále při plném vědomí matky se vyvolává porod a matka mrtvé dítě porodí několika děložními stahy a ve většině případů své mrtvé dítě vidí. Eticky se jedná o dvě naprosto rozdílné události.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 22:46:42)
Neřekla bych spíš je to jen obyčejné pokrytectví protože z toho obyčejného plodu vyroste za 10 týdnů to krásné mimi o kterém píšeš ty, prakticky je to oboje zabití jen my se schováváme za to že v prvním případě to ještě není mimi jak ho známe je to teprve ve vývinu ať to mimi vyškrábneš nebo mu píchneš injekci pořád je to zabití akorát v jiném stádiu a za jednodušších popř. horších podmínek pro matku. Samozřejmě že pokud vyškrábnou sliznici ve které je "něco" neurčitého tvaru je to "příjemnější" než prožít "předčasný porod" mrtvého dítěte ale z hlediska toho plodu je to prostě oboje zabití
 Saša, 4 děti 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(7.1.2013 0:49:52)
Taky jsem prošla zkušeností s ukončením těhotenství ve 25. týdnu kvůli rozštěpové vadě.
Rozhodnutí udělal víceméně lékař a pokračovat v těhotenství mi kategoricky nedoporučil. Dostala jsem dva dny na rozmyšlenou, během kterých jsem hledala na internetu kliniku, ať už je kdekoliv, která by dokázala zahránit mé nenarozené postižené dítě. Nakonec jsem indukci podstoupila. Byl to nejhorší zážitek mého života, potrat trval 12 hodin neskutečných bolestí, na jehož konci jsem sama držela v ruce své mrtvé dítě. Rozštěp zasahoval celý obličej, druhý rozštěp byl na zádíčkách v páteři a zasahoval až na zadní část lebky, mozek byl zcela mimo hlavičku, obě ruce byly v zápěstí zalomené a znetvořené.
Moje dítě by takto postižené nemohlo přežít ani klasický porod v termínu.
Dnes jsem ráda, že doktor, který mě přesvědčil, se dokázal oprostit od emocí, které mě jako budoucí matku svazovaly.
Za 10 měsíců se mi narodila zdravá dvojčata.
Není dobré odsuzovat někoho v takové situaci. Jeho život nežijete a neznáte všechny okolnosti.
 Jiitule+3 


Re: Článek se mi nelíbí 

(7.1.2013 1:10:49)
Sašo :´(
 Martina 
  • 

Re: Článek se mi nelíbí 

(7.1.2013 7:24:39)
Dobrý den Sašo, Víte, rozštěpová vada páteře opravdu není mnohdy slučitelná se životem a jak píšete, dítě by nemělo šanci s tak rozsáhlým postižením žít. Je to smutné, ale stává se to. Je dokonce i velmi malé procento rozštěpů obličeje, které svým rozsahem postihují obličej celý až do lebky. Je jich opravdu málo, ale o tomto problému nemluvím. Mluvím o rodičích, které díky své působnosti v OS Šťastný úsměv znám a vím, že jim byl potrat doporučován (ne nabízen) jako správné řešení. Možná znáte příběh Karličky (TV Nova - Vizita) nebo Daníka (ČT24 - TEP24). Oběma rodičům byl potrat doporučován. Ve zmiňovaném deníčku paní popisuje rozštěp jako jednostranný celkový bez další vady. Prostě stejný, jako mají i jiné děti mých přátel a známých. Některým z nich po prenatálním vyšetření potrat doporučili, jiným ne. U poloviny z nich ho prenatálně nediagnostikovali. O tomto byl článek napsán. Je rozštěp obličeje obličeje "normálního rozsahu" důvodem k potratu? Podívejte se prosím na náš web nebo na zmiňované dokumenty a posuďte sama.
 Jarka75 


Re: Článek se mi nelíbí 

(6.1.2013 16:17:02)
Eticky se jedná o jednu a tu samou věc, o zabití člověka. Pravda je, že každý je v jiném stadiu vývoje. Ano, matka dostane do 12.-tého týdne těhotenství při potratu narkozu, ale dítě ne. Tvoreček, kterému bije srdíčko je násilně evakuován i s děložní výstelkou z lůna matky a cítí bolest.Výsledek potratu je vždy stejný: mrtvé dítě a na duši zraněná matka. ~a~
 Alraune 


Re: Článek se mi nelíbí 

(28.12.2012 11:53:27)
No,porodit postižené dítě a nabídnout je k adopci... to je sociální stigmatizace na celý život. Potrat je naproti tomu naprosto přijatelné řešení, ze společenského hlediska a za sebe jsem ráda, že to tak je. Varianta, že by ženy byly nuceny donosit a porodit nechtěné dítě, je těžko přijatelná.
 jaja + 2 


Re: Článek se mi nelíbí 

(30.12.2012 17:39:11)
~g~
Plně souhlasím...
Nechci vidět ty komentaře, kdyby někdo navrhnul zakaz potratů.
To by bylo hlášek, jak je omezována svobodná vůle ženy...
Každý potrat je na rozhodnutí ženy a ona s tím bude po zbytek života žít!!!
 Jarka75 


Re: Článek se mi nelíbí 

(9.1.2013 19:05:45)
Píšete, že dát postižené dítě k adopci je společenská stigmatizace. Nepochopila jsem proč. Dát dítěti život a zajistit mu milující rodinu, když sama necítím sílu na jeho výchovu nebo nemám podmínky k tomu, abych se o něj postarala, to je ostuda? Naopak tyto ženy si zaslouží naši úctu, protože dokázaly přiznat svou slabost a podělit se o někoho, kterého nosily devět měsíců pod svým srdcem a se kterým se sžily. Nyní se s tím dítětem musí rozloučit a zažívají pocit ztráty. Ale ve své mysli mají hluboko ukrytou touhu, že své dítě, až dospěje uvidí a ono za nimi přijde a řekne:,,Maminko, děkuji, že jsi mi dala život." A ta maminka ucítí vděk svého dítěte a uvidí jeho štěstí. A co čeká matku vražednici? Bezesné noci a otázky, o kterých se zmiňuje autorka výše uvedeného článku. Nevěřím, že některá žena je tak tvrdého srdce, aby ji tyto otázky s větší či menší naléhavostí nenapadaly. Ona totiž také prožívá pocit ztráty, i když ho popírá různými rozumovými důvodu, ale od té první odvážné ženy se liší svou bezvýchodnou situací. Ona nikdy neuslyší poděkování za život. Naopak, možná ve svých snech uvidí dítě, které se bude ptát:,,Maminko, proč? Proč, jsi mi to udělala?
A k těm nechtěným dětem a nucenému těhotenství. Většina žen přeci otěhotní při dobrovolném pohlavním styku, takže to nevidím jako nucené ale nečekané těhotenství a to je velký rozdíl. Dítě je vždy dar, vždy je na světě připraven někdo, kdo se o něj chce postarat,byť třeba jen náhradní rodiče, proto je alibismus nazývat to či ono dítě nechtěným.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 16:23:50)
Divá báro já nikoho nepřesvědčuji ať jde na potrat či ne, ale mělo by být právo volby...
 maminka Karličky 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 15:14:40)
Jde o to nenabízet přerušení těhotenství jako řešení. Zcela logicky si tuto nabídku budoucí matka vyloží tak, že pokud je přerušení nabídnuto, musí se jednat o skutečně závažný, život ohrožující problém, jinak by se přece přerušení těhotenství nepovolilo v tak vysokém stupni těhotenství.Jenže medicína udělala za posledních několik let ohromné pokroky - rozštěp lze operovat ihned po narození, kdy je u novorozence zajištěna ještě tzv.fetální hojivost, která díky vysoké koncentraci hyaluronu ve tkáních zajistí výrazně lepší hojivost jizev a rodiče si tak z porodnice odnášejí zoperované a zhojené miminko, které maminka může kojit.Pro rovný nosánek v prvním roce života děti mají nostrilky - silikonové trubičky, které zajistí, aby nosánek rostl rovně atd....zkrátka nelze srovnávat šance rozštěpových dětí v minulosti a dnes.
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 16:25:42)
Hele já tu nediskutuji o tom jak to bylo a je dnes kvůli vadě v článku bych na potrat nešla, ale jsou prostě lidi, kteří takové dítě nepřijmou už jen z principu a takové lidi potom nedonutíš aby dítěti poskytly maximální péči když už je "nechtěné"
 kreditka 


Re: Článek se mi nelíbí 

(27.12.2012 18:37:57)
Divá Báro souhlasím s tebou vím jak to má kamarádka co má chlapce s downovým syndromem těžké na úřadech ji nikdo neporadí, všechny informace a pomoc si musí hledat sama, pořád lítá od čerta k ďáblu aby dostaly alespoň nějakou finanční pomoc, rehabilitace, různé pomůcky, asistentku...no pořád něco a stát dělá mrtvého brouka něco ve stylu máte své dítě doma tak se starejte my vám hodíme pár klacků pod nohy
 nereg 
  • 

fujtajbl 

(27.12.2012 15:36:00)
Blivajz, fujtajxl. Hnusnej nechutnej moralistickej, breederskej pro-liferskej výblitek, kterej odsuzuje potraty. Jen jestli by to dítě o ten úžasnej život, kterej mu autor článku tak vnucuje vůbec stálo.
 maminka Karličky 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 15:43:04)
Vždycky se najde nějakej zamindrákovanej ubožák!
 Lucka , Aneta + Adam 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 15:53:45)
Tak já bych neřekla, že je to odsuzování potratů. Je to spíš o tom opravdu zvážit, zda je potrat v tomto případě nezbytně nutný. Také si myslím, že pokud je to opravdu jen rozštěp, rtu, patra či čelisti a není k tomu diagnostikována jiná vada, tak je potrat zbytečný. A jít na potrat jen kvůli tomu, že moje první dítě nebude dokonalé, je divné, zdá se mi to zvrácená logika, mám dokonalé manželství, dokonalý byt, tak mi k tomu ještě schází dokonalé dítě. Ono ale i to dokonalé miminko, může časem onemocnět, třeba nevyléčitelnou chorobou. Je to ale o každém z nás, jak se rozhodneme. Mám také syna s kompletním obličejovým rozštěpem, tak vím co péče o takové dítě obnáší.
 kreditka 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 16:31:16)
Lucko většina potratů je dnes zbytečných - o potratech do 12 týdne škoda mluvit... mě by třeba kosmetická vada "nevadila" smířila bych se s ní, ale třeba bych měla problém přivést na svět dítě s downovým syndromem, to bych na potrat pravděpodobně šla, kdežto spousta maminek by se rozhodla bojovat...příkazy a zákazy nic nevyřeší. Důležitá je dnes i informovanost, která je překvapivě i v dnešní době internetu problém a fůra lidí informace prostě nevyhledává a dává přednost tomu co řekla domovnice, sousedka či prodavačka v samoobsluze...
 arsiela, 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 16:39:02)
Kreditko příkazy a zákazy určitě ne.Ale doktoři by se měli konečně probrat a naučit se nabízet jiné řešení než potrat. A mluvím z vlastní zkušenosti,70% doktorů bych za komunikaci jednu flákla.
 Liška s banem :) 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 17:41:53)
Arsielo - pravda. Můj gynekolog, když mi potvrdil první těhotenství, se mě hned zeptal, jestli si dítě nechám. Trošku podivná otázka ve 21. století, kdy existuje antikoncepce a že je těhotenství nechtěné by se už ani nemělo předpokládat.
 Girili 


Re: fujtajbl 

(5.1.2013 22:53:42)
Presne, u me take prvni otazka. Chtene tehotenstvi ve 31 letech. Celkem me to sokovalo.
 kreditka 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 18:32:42)
arsielo s tím souhlasím, ale stejná by měla být iniciativa i na straně rodičů, dnes není problém lecos si zjistit, jít k někomu na konzultaci apod. Dnes je jiná doba než za mého otce kdy doktor = pánbůh a informace nebyly žádné, dnes je informací plná tv i internet....
 Martina 
  • 

Re: fujtajbl 

(27.12.2012 15:54:30)
Nejde o moralizování. Jde o problém, kdy je rodičům vytoužného potomka nabídnuto ukončení těhotenství jen proto, že dítě bude mít vadu, která je léčitelná. Mnohdy tito lidé z obavy, předsudků a nedostatku informovanosti, strachu, že že dítě bude trpět souhlasí. Já nemám pocit, že by lidé s rozštěpem obličeje, které znám, o svůj život nestáli. Je totiž stejný, jako život lidí bez této vývojové vady.
 Dee Dee+2 kluci 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 19:10:57)
Ale to jsou kecy. Nikdo nepodstoupí potrat, protože se zmínil doktor o možnosti. Všichni, co slyšeli nějakou špatnou zprávu na UZV, si sakra sehnali informace a neznám nikoho,kdo by podstoupil potrat jen kvůli strašení lékaře. Znám jen jednu mamku, která pdostoupila potrat a bylo to kvůli Downovu syndromu a nějaké divné srdční vadě dohromady.

PS: Sama mám syna s hydrocefalem, to říkám jen proto, aby bylo jasno o tom,že nevidím život černobíle.
 maminka Karličky 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 19:22:02)
Žádné kecy to nejsou, to byste se divila.Nezlobte se, ale vždycky mě dojme, když někdo, kdo problematiku nezná, je ihned hotov s hodnocením jen proto, že osobně nikoho takového nazná.Já jsem se s takovými rodiči setkala a nejednou.Tuto zprávu se rodiče dozvídají zpravidla kolem 22.- 23.tt., kdy po UZV vyšetření ve 20.tt následují ještě další vyšetření, která potvrdí diagnózu(např.magnetická rezonance), takže na rozhodnutí mají rodiče dny, v horším případě hodiny.Donedávna ani na internetu nebylo takové množství informací jako teď a i přes to, že tam jsou, rodiče se snadno nechají ovlivnit diskuzemi, ve kterých rádoby odborníci píší své komentáře stylem - kdyby to nebylo vážné, potrat by lékaři nedovolili a chudáci děti, co celý život trpí a všichni se jim smějí.Stačí nerozhodný partner, malá podpora rodiny - ne každý si umí najít ty správné informace, oprostit se od předsudků, zachovat si chladnou hlavu.A tak každý podobný článek může pomoci.
 arsiela, 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 20:31:42)
Maminko přesně,já sem dodneška tak šťastná že sem se o VVu Jíji dozvěděla až v 30TT. A kolik lidí mi stejně jako první řekne,tos to nevěděla v těhu a proč si nešla na potrat.Bohužel je tu šíleně zakořeněné,že dítě s jakoukoli VV je chudák,znevýhodněný,zničí rodinu. Potýkám se s tím každou chvílu.
 Martina 
  • 

Re: fujtajbl 

(27.12.2012 19:34:05)
Zmám takových rodičů víc, co váhali. Jenže ti co znám, se rozhodli pro život... Ta maminka z deníčku se rozhodla opačně. O tom ten článek je. Já si totiž myslím, že kdyby dítě porodila, místo řešení problému - potrat, jí lékař odeslal do rozštěpové centra - řešení léčba, tak by tu vytouženou holčičku, jak to popisovala, milovala stejně jako bude milovat dítě nové, na kterém už pracuje (jak píše v deníčku). Tady je třeba příběh jedné z maminek, co se rozhodla pro život i s fotkama chlapce s oboustranným rozštěpem. http://stastny-usmev.cz/ja-te-nikomu-nedam-ja-nic-lepsiho-nemam/
 arsiela, 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 20:15:02)
Dee představ si že takový lidi znám,prostě jim doktor řekl,že je lepší jít na potrat tak paní šla.
Kreditko ano můžeš konzultovat třeba sto odborníků,ale počítej s jednou věcí na UZ ti to řeknou ve 20 tt na potrat musíš jít do 24 tt, a vem si čekací doby na konzultace.
 kreditka 


Re: fujtajbl 

(27.12.2012 22:55:51)
Já vím že na to nejsou celé měsíce, ale na internetu je poměrně dost informací a váhající rodič by je měl shánět, třeba už jen ty stránky uvedené v článku...když hodím do googlu rozštěp patra vyjede mi nekonečně mnoho odkazů i z encyklopedií, skript apod. Bohužel se najde hodně lidí ještě dnes kteří vezmou zavděk jedním názorem jednoho lékaře okamžitě si ho přivlastní a podle toho jednají třeba známá měla mít podle jednoho z nich nemluvícího ležáka který nepozná mámu a tátu, dítě bylo pravda v tu chvíli už narozené ve výsledku běhá jak srnec krom rodičů identifikuje i děti ve školce a postupně se učí mluvit....nakonec známá zjistila že doktor je tzu "pověstný" že nemá rád postižené lidi a je "přítelem" ústavní výchovy postižených...
 arsiela, 


Re: fujtajbl 

(28.12.2012 0:09:26)
Kreditko nemůžu samozřejmě mluvit za nikoho jen za sebe.Ale já byla v tak šíleném šoku,že sem nebyla schopna vůbec nic hledat,přemýšlet,prostě nic.Jen sem brečela.Doktor nám dal jen info,že to je vada slučitelná se životem,ale na 100% operace.Ani když se malej narodil sem vůbec nic nevěděla.Doktoři mi nedali vůbec žádné info až za tři týdny v Motole.Jo můžeš říct že sem se měla zajmat.Ale já fakt nebyla schopná vůbec uvažovat.Ani an jednom kardio vyšetření v porodnici sem s malým enbyla,vždycky ho odvezli beze mě.
A k těm prognozám ,bohudíky že až když bylo Jíjovy osm měsíců tak mi řekli úžasnou prognozu - ležák, nemluvící. No postavil se ,i když to Ok není,zas na druhou stranu srdce mělo být po jedné operaci Ok a rozhodně není.Si vyber - 1% rizika,že nebude jedna operace stačit sme si vybrali.90% rizika,že se nepostaví vihlo se mu to.takže prognozy ať dou někam.
 Alraune 


Re: fujtajbl 

(29.12.2012 16:02:20)
Tak šla... třeba se necítila na nejisstotu, operace, stres... a dostala na vybranou. Mimochiodem, holčička zakladatelky zjevně neměla rozštěp nijak fatální, sama jsem ležela v Uvence na čelistní chirurgii s holkou, které ještě ve dvaceti brali kostní štěpy z kyčle, byla po mnoha operaích a měla problémy s dýcháním. Zas taková selanka to není.
 maminka Karličky 


Re: fujtajbl 

(29.12.2012 18:10:27)
Tenhle typ komentářů mě vždycky dostane."Holčička zjevně neměla rozštěp nijak fatální"!Holčička zakladatelky měla nejtěžší typ obličejového rozštěpu - rozštěp kompletní.Jenomže dnes se prostě tato vada dá vyléčit tak, aby holčička vypadala jak vypadá a žila normální život a nedá se dost dobře srovnat péče před dvaceti lety a dnes.A o tom celý ten článek je.Tohle je rozštěpové dítě, takhle žije se svou rodinou, je takhle krásné, úspěšné.A přesně takhle může vypadat a žít každé dítě, u kterého je prenatálně zjištěna rozštěpová vada.
 Darina 
  • 

Re: fujtajbl 

(28.12.2012 21:38:34)
I z pouhých tří vět se dá poznat, že pisatel je NAPROSTEJ IDIOT!
 Martina 
  • 

Re: fujtajbl 

(31.12.2012 11:32:40)
Darino, plně s vámi souhlasím. Pisatelka je opravdu úplný idiot. Snažit se bezcitným vysvětlit, že právo na život dítěte nedokáže každý vybojovat pod tlakem přesvědčování odborníka, že dítě bude chudák, který bude trpět i když to není tak úplně pravda, že zabít prenatální dítě ve 24tt pro rozštěp obličeje je nelidské... je házení hrachu na zeď, to lidé bez citu asi nepochpí. Ta idiotská pisatelka prostě jen nechápe, že usmrcování dětí s vadou je pouze pozitivní výsledk medicinské péče. Vyřešení problému. Aby se společnost zbavila viny, nazývá usmrcení dítěte v děloze přerušením těhotenství. Dopručuji dokument, který se bude vysílat zítra 1.1. 2013 ve 20:00 na ČT2. Není o rozštech, ale k zamyšlení ned postojem naší společnosti k "přerušení těhotenství" - chtěného těhotenství vytouženého dítěte.
 Darina 
  • 

Re: fujtajbl 

(31.12.2012 23:26:18)
Co mě nejvíc vytáčí je hlavně tato věta: "Jen jestli by to dítě o ten úžasnej život, kterej mu autor článku tak vnucuje vůbec stálo." Za to by opravdu zasloužil(a) pár facek! Jestli by o ten život stálo???? Stálo, pokud by o něj stáli jeho rodiče!!! Ale jako vždy mají největší řeči Ti, co o tom ví kulový! Lidi, proboha, už si o těch rozštěpech něco přečtěte, než začnete plácat nesmysly!!!!
 Rigmor 


Re: fujtajbl 

(6.1.2013 22:42:21)
Ten, kdo tuhle větu napsal, má asi opravdu ubohý život, že ho nedopřeje druhému...
 Lenka nové 


Re: fujtajbl 

(6.1.2013 23:34:49)
Nedopřeje druhému mít ubohý život?
 Rigmor 


Re: fujtajbl 

(7.1.2013 11:44:51)
...nedopřeje život
 Irena 
  • 

Dnes je to rozštěp, zítra..... 

(28.12.2012 9:57:37)
Jen mě tak napadlo, dnes je to rozštěp, zítra to může být obezita, pozítří nižší IQ než je představa rodičů (a dnešního světa zaměřeného na technologie), za další roky to bude barva očí, vlasů.... dobrý příklad je Čína, kde jde žena na potrat jen kvůli tomu, že čeká dívku. Nejsem proti potratům, v žádném případě, ale s v případě rozštěpu se domnívám, že je překračována určitá hranice etiky. Proč nenabízet rovnou potraty kvůli možné obezitě plodu? Ta se dokonce ani nedá léčit, postižený bude vystaven posměchu a nezačlení se do společnosti.
 maminka Karličky 


Re: Dnes je to rozštěp, zítra..... 

(28.12.2012 11:20:10)
Děkuji - vystihla jste to naprosto přesně.
 A & D 


Máte překrásnou holčičku 

(28.12.2012 11:46:22)
K článku- já osobně bych se dítěte s řešitelným rozštěpem nezbavila. Ono je velmi snadné v životě prožít úraz, při kterém přijdeme o ruku, nohu nebo si zničíme obličej. Kolik z nás by se pak dobrovolně vrhlo ze skály a kolik by bojovalo dál? Mně v posledním těhotenství nabídli odběr plodové vody ve 22+4... komplet výsledky za dva až tři týdny, toliko k těm hranicím.

K některým názorům v diskusi- někdo má pokřivenou papulu a jiný myšlení.
 Martina 
  • 

Re: Máte překrásnou holčičku 

(28.12.2012 13:49:16)
Děkuju. :-)
 Akrasha 


Re: Máte překrásnou holčičku 

(29.12.2012 14:22:11)
Díky za článek, pro mě má hodnotu jako výpověď maminky, která si prožila své se svým dítětem a má potřebu ostatním sdělit svoje stanovisko k potratům z důvodu rozštěpu, které je samozřejmě ovlivněné její životní zkušeností. Třeba tento článek někomu pomůže při rozhodování a nějaká budoucí maminka se rozhodne pro svoje dítě bojovat! Samozřejmě je citově zabarvený, ale mě to nevadí, já mám úplně stejné pocity. Mám dceru se srdeční vadou, která se nezjistila v těhu, ačkoli je těžká, ale řešitelná. Díky bohu, že se nezjistila. Mám úžasnou dceru, chytrou, živou, úžasnou. A taky vždy nemůžu číst deníčky maminek, co rozjitřeně píšou deníčky o tom, jak musely potratit dítě se srdeční vadou a jak budou celý život vzpomínat na andílka! Třeba by bývaly nemusely. Totiž prognózy jsou fakt jen prognózy, vše může být jinak. Taky byly první dva roky našeho života ve znamení nemocnic a dvou operací ano bylo to těžké, ale holčičku máme úžasnou! Vhání mi do očí slzy představa, že bych bývala šla na potrat.
 Martina 
  • 

Re: Máte překrásnou holčičku 

(29.12.2012 18:34:43)
Díky, píšu tak, jak to cítím. Pokud někdo nemá rád city, nechť čte statistiky. Ve spoustě případů prostě říkat potratu řešení mi připadá být ... no vhání mi to slzy do očí, když vidím svoje dítě, které je naprosto normální, zdravé se stejnou diagnózou. Kéž by pomohl někomu při rozhodování najít řešení místo zabití.
 arsiela, 


Re: Máte překrásnou holčičku 

(29.12.2012 19:42:54)
Akrasho přesně,cítím to uplně stejně.I když je to s Jíjou občas perný je to náš bojovníček a statčňáček.A nedovedu si představit,že bych mu šanci nedala
 Gabi, L a T 
  • 

moje zkušenost 

(30.12.2012 16:43:52)
Při čtení vašeho článku mi tečou slzy. Mám 2 zdravé děti, ale jelikož jejich babička a jejich teta měli při narození rozštěp v obličeji, byla jsem v těhotenství pro tuto diagnozu v rodině více sledována, ale doktoři mě říkali, že rozštěp není důvod k potratu, protože je to léčitelné. Takže mě udivuje, že se to dělá? Na utz jsem to chtěla vědět, abychom se na to případně připravili, ale u obou dětí mi dr. na utz ukázal, že jejich pusinky jsou v pořádku. Gábi
 Helena + 4 
  • 

Ze života... 

(2.1.2013 14:15:41)
Před několika málo dny, na Štědrý den dopoledne, zemřel jistý 82letý senior. Několik dní předtím pobyl v nemocnici, ale srdce neuneslo únavu z právě přeléčené virózy, takže domů z nemocnice se již nevrátil. Zanechal po sobě vážně nemocnou manželku a dceru. Dcera se jako zdravotní sestra po několik let (!) starala doma (!) v rámci domácí péče o oba závažně nemocné rodiče. Když už jí nešlo skloubit intenzivní péči s objížděním pacientů, vzala si neplacené volno, aby s nimi mohla být neustále. Náročné? Velmi, neboť bylo třeba, aby se jim soustavně věnovala nejen přes den, ale i v noci, o finanční stránce ani nemluvě. Tato dcera se svým rodičům narodila s rozštěpem rtů a patra. V dětství spousta operací, z nich pak závažně nemocné srdce (rovněž operace), atd. Pro rodiče i pro dceru složité, těžké.
Proto nebylo divu, že rodiče zatoužili mít i zdravé dítě. Nechtěli riskovat postižení, a tak si osvojili z DD roční dceru. Ta se ale nevyvedla; i v dospělosti krádeže, nestarání se nejen o rodiče, ale ani o vlatní děti (ty skončily v DD), atd., zoufalým rodičům pak nezbylo nic jiného, než ji nechat vydědit.
Stojí otázka, kdo by jim ve stáří poskytl mnohaletou láskyplnou a odbornou domácí péči, kdyby se byli kdysi svojí "postižené" dcery zbavili? A kdo je jako člověk "kvalitnější"? Zdravý lump, nebo "postižený" jedinec s duší plnou empatie a lásky k bližnímu?
 kykyriky 
  • 

Re: Ze života... 

(4.1.2013 20:50:37)
Předevčírem popravili na opačné straně zeměkoule vraha šesti nevinných dětí. Jeho matka se také rozhodovala, zda si jej v šedesátých letech ponechá s rozštěpem či nikoli. Jeho bratr, adoptovaný, je úspěšným právníkem.
 Saša, tři děti 
  • 

Je fakt nádherná 

(5.1.2013 19:56:03)
Je to fakt nádherná holčička. K tomu není, co dodat.
Sama jsem netušila, že v tomto udělala medicína takový pokrok od našich mladých let, z kterých chápu, že rozštěp byl strašák. Klobouk dolů. Díky za informace.
 Marie De Simoni, dcera Clara 
  • 

Díky 

(6.1.2013 17:49:57)
Milá autorko, děkuji Vám, že jste se rozdělila o Váš příběh s námi ostatními. Kéž se stane vodítkem i dalším maminkám, které se ocitnou v podobné situaci - může to být opravdu kdokoliv z nás. Věřím a doufám, že díky Vám dostane nějaké další miminko dar života... Přeji vám a Vaší rodině zdraví a rodinnou pohodu. M+
 Martina 
  • 

Re: Díky 

(6.1.2013 18:13:51)
Děkuji, Vaše slova mě moc potěšila. Kéž by se stala skutečností. I Vám a Vaší rodině hodně štěstí a radosti.
 Lenka nové 


rozhodnout musí matka 

(6.1.2013 20:59:17)
Potraty vůbec neodsuzuji, ač děti miluji - nebo právě proto. Není lehké být nechtěným dítětem. A nemyslete si, že adopce je vždy ideální řešení. Znám řadu případů, kdy to "nevyšlo" a zůstalo zklamání. Jen matka ví, jestli má v sobě dost lásky a ohodlání pečovat o postižené dítě a přitom nemít pocit, že se "obětovala".
 Rigmor 


Re: rozhodnout musí matka 

(6.1.2013 22:37:30)
Souhlasím. Nikdy jsem před tak těžkým rozhodnutím nestála, takže nemůžu někoho jiného soudit. Ale vadí mi, když je to obráceně. Když je jako první forma pomoci nabízen potrat a kdy je ten, kdo dá šanci svému nedokonalému dítěti, obviňován, že zatěžuje společnost. Někdy se ptám: to mají ti lidé tak ubohý život, že ho nedopřejí někomu jinému? A nebo si snaží sami před sebou omluvit, že zabili svoje dítě? To bych pochopila, věřím, že to musí být těžké rozhodnutí, každý se s tím musí nějak vyrovnat, takže si to nějak zracionalizuje, ale ať to nepodsouvá někomu jinému. Ale to je jaksi obecný nešvar, kecat druhým lidem to soukromých věcí, do kterých jim nic není. Adopce není ideální, tak jako ani každý vztah biologických rodičů a dětí není ideální. Ať uděláme cokoli, nic nemusí být ideální, nikdy nevíme s určitostí, jaký dopad budou mít naše činy. Takže informací a respektu není nikdy dost, takže díky za článek a diskuzi k němu.
 Inka + 3 
  • 

Re: rozhodnout musí matka 

(7.1.2013 23:01:59)
Asi ten největší problém je přijmout plnou zodpovědnost za usmrcení ... a unést bolest s tím spojenou. Na škále traumatizujících událostí v životě má ztráta dítěte nejvyšší hodnotu. A z toho, co vím z ženských setkání, tak vyrovnat se i s "obyčejným" potratem může být zatraceně těžké. A lékaři, dost otupení tím, že se se smrtí setkávají poměrně často, navíc často přesvědčení, že postižení jsou společenskou přítěží, mají tendenci nabízet to nejjednodušší řešení .. ale je to nejjednodušší řešení z hlediska řekněme "hmotné skutečnosti". Jestli je to dobré řešení i z hlediska psychiky ženy, nevím. Tady je velmi důležité srovnat si v sobě, že někdy opravdu nemá smysl lpět na životě a je lepší nechat v lásce odejít - ale s přijetím a uvědoměním si plné zodpovědnosti za své konání. Z hlediska netěhotné bych velmi váhala, zda bych dítě s prokázaným Downovým syndromem přivedla na svět. V okamžiku, kdy jsem těhotná byla a lékaři mi podsouvali, že je třeba zkoumat, zda jsou mé děti dostatečně kvalitní, aby měly právo na život, tak se mi jejich snaha vůbec nelíbila a cítila jsem, že je to něco, na co nemám právo já ani oni ... ale byl to můj čistě osobní postoj a pocit, který mne samotnou zaskočil a nepramenil z žádné víry ... být těhotná dnes, ve čtyřiceti po třech císařích, nevím, zda bych volila cestu života - žena má dle mého názoru právo rozhodnout o osudu těhotenství - ale měla by tak činit s plným vědomím toho, co koná a lékaři by si měli uvědomit, že jejich hlas může být vždy jen poradní...
 Inka + 3 
  • 

objektivní názor 

(7.1.2013 20:40:10)
Děkuji za článek, dle mého jasně podává informaci, že dítě s rozštěpovou vadou obličeje může být vyléčeno tak, že jej vrozená vada nijak nehandicapuje - a že tudíž podstupovat z tohoto důvodu v polovině těhotenství usmrcení ditěte je poněkud barbarské a že zejména barbarské je jednání genetiků, pokud místo informací o léčitelnosti vady na prvním místě nabízejí ukončení těhotenství - byť ho náš právní řád umožňuje. Může se buď jednat o neinformovanost lékařů - nebo o cynickou snahu ušetřit finanční prostředky ve zdravotnictví. Sama jsem se v soukolí české prenatální diagnostiky ocitla dvakrát - poprvé před téměř čtrnácti lety, kdy jsem se nechala donutit k amniocentéze - z rizikem Downova syndromu 1:240 na mě lékař na genetice řval: "Zatížíte společnost porodem postiženého dítěte!", když jsem mu oponovala, proč mám podstoupit vyšetření s rizikem potratu 1:100. Bylo málo informací, zdaleka se nevědělo, že triple testy jsou v 97% případů falešně pozitivní.... strávila jsem dva týdny ve strachu, že mě lékaři budou nutit k usmrcení dítěte, jehož pohyby jsem cítila ... naštěstí se vada nepotvrdila, ale syn je hyperaktivní .. nevím, jestli díky prožitému stresu, nebo rodovým dispozicím .. u třetího těhotenství jsem překročila magickou hranici 35 let, triple testy vyšly ještě hůř... na netu jsem zjistila, že existují dobré UZ a amniocentézu odmítla .. a i trochu pátrala ve statistikách .. v Čechách se dělá 20.000 amniocentéz ročně, dětí, které jsou skutečně postižené, je ročně cca 500 - 600. Značná část české prenatální diagnostiky je obchod se strachem, touze po dokonalosti ... s lékařsou etikou má pramálo společného. Za UTZ 3D jsem platila 750 Kč, kolik naúčtují soukromá zařízení za amiocentézu nevím, ale vzhledem k náročnosti výkonu odhaduji že řádově více.
 Martina 
  • 

ROZŠTĚP 

(9.1.2013 17:37:51)
Děkuji všem, kteří se po přečtění článku o rozštěpy obličeje zajímali a základní informace si o této problematice přečetli. Díky moc za to, že vám toto téma není lhostejné, ačkoli se vás třeba vůbec netýká osobně. Moc děkuji všem, kteří článek doporučili na Facebook a pomohli tak informace o problematice rozšířit.
 petrachl 


Potraty v UK 

(12.1.2013 9:03:14)
A to jste vedely, ze v Anglii je mozne jit na potrat bez udani duvodu az do 24 tydne tehotenstvi??! Matka se proste rozhodne a obvodni doktor ji da doporuceni. V Anglii jsem pracovala ve zdravotnictvi a byla jsem uprimne sokovana, ze legalne je potrat docvolen az do 24 tydne! Potraty se tam provadeji jak na bezicim pasu a zeny obvykle cekaji dost dlouho, nez na ne prijde rada, nektere uz maji i pohyby, coz obcas zmeni jejich rozhodnuti, ale moc casto ne. Nekde na ultrazvukovem vysetreni ve 20 tydnu se ani nesmi rikat pohlavi ditete, protoze pokud pohlavi "nevyhovuje", zena ma jeste cas jit na preruseni. HRUZA!!! A to jsem si vzdycky myslela, ze "na zapade" je zdravotnictvi na vysi.
 Lenka nové 
  • 

Re: Potraty v UK 

(16.1.2013 11:36:59)
Takže se má narodit dítě, které matka proti své vůli porodí a odnosí? Jaká bude jeho budoucnost? Svět je i tak přelidněný.
 Petra 2 
  • 

Re: Potraty v UK 

(16.1.2013 21:31:21)
Tak co s tím? Budeme rozhodovat, jestli nějaká žena v UK má mít dítě nebo ne? Ona si to dovede rozhodnout sama, ostatním je po tom prd.
 Tomáš 
  • 

Právo na život u vážnějšího postižení 

(16.1.2013 11:32:12)
Nejde jen o právo na život, ale často i o právo změnit život rodiny, čerpat velké finanční prostředky ze zdravotnictví, rozmnožovat se a předávat dispozice k onemocnění na další generace. Ano, pokud jsou oba rodiče připraveni o dítě s láskou pečovat a vědí, co je čeká. Pokud tím nebudou omezovat sourozence dítěte, pokud to ustojí jejich vzájemný vztah, pokud se budou cítit spokojeni. A hlavně pokud jejich dítě nebude trpět svou odlišností a nebude pro ně život spíš utrpením.
 maminka Karličky 


Re: Právo na život u vážnějšího postižení 

(17.1.2013 22:37:57)
Tomáši - musím říct, že podobné příspěvky mě děsí.Když se při péči o dítě se zdravotním znevýhodněním případně postižením začne poukazovat na to, co nás to stojí na veřejných financích.Nikomu nevadí, kolik prostředků stojí léčení narkomanů nebo nezodpovědných hazardérů, kteří se jistě narodili zcela zdraví, ale společnosti nikdy nic nepřinesou.Na druhou stranu se nestydíte ukazovat na rodiče, kteří se lidsky a přirozeně chtějí postarat o své dítě tak, jak jim bylo přisouzeno.Tito lidé velmi často obohacují život kolem nás, přinášejí užitek a zaslouží si být mezi námi a nikdo nemá právo o nich takto smýšlet.Kde je podle vás hranice, kdy se tato investice do jejich léčení vyplatí a kdy ne?Stačí se rozhlédnout kolem sebe - narodit se zdravý není zárukou toho, že ten život bude za něco stát.A vy nemáte ani tušení, co tito lidé prožívají a jestli je jejich život baví.Prostě baví.
 Tomáš 
  • 

Re: Právo na život u vážnějšího postižení 

(19.1.2013 23:33:04)
Když nemůžeš mé sdělení vyvrátit, aspoň je překroutíš...
 Jarka75 


Re: Právo na život u vážnějšího postižení 

(26.1.2013 18:49:36)
Souhlasím s Vámi. Také se mi nelíbí rádoby humanisté, kteří přepočítávají vše na peníze. Nikdo nemá právo posuzovat, zda postižené jejich život baví, protože jejich život nežije. Zkušenost je prostě nepřenosná.
 Jarka75 


Re: Právo na život u vážnějšího postižení 

(26.1.2013 18:42:58)
Ve Vašem příspěvku mne zaujala věta:,,pokud jsou rodiče připraveni o dítě pečovat a vědí, co je čeká.." I kdyby rodiče během těhotenství načetli spoustu knih a mluvili s dalšími rodiči takto postižených dětí, budou jim takové informace jen málo platné. Něco jiného je vědět a něco jiného je situaci prakticky prožívat. Víme všechno rozumem, ale při prožitku jsou zapojeny emoce, které činí náš život lidštější.
 aneriska 


Re: Právo na život u vážnějšího postižení 

(9.5.2013 11:18:56)
Dobrý den, článek jsem objevila náhodou, téma se mě osobně netýká, ale je to tak šokující.. Lékaři bohužel berou lidi jako případy a i když jejich přísaha je život chránit, tak v případě banální vady se projevují jako právníci - lze to ze zákona... Měla jsem v druhém těhotenství indicie na možnost citomegaloviru, který snad mohl proniknout k plodu. K tomu ještě jeden parametr z genetiky, který se ovšem netýkal dítěte, ale mě - srážlivost krve. Byla jsem šokovaná, jak lékařka slučuje "jablka s hruškami" a tlačila mě do odběru plodové vody s tím, že pokud by vir pronikl do ní, je pár procent šance, že infikoval plod a pak dalších pár procent šance, že by třeba byl postižen sluch. A když mi řekla, že když bude voda s virem v 20 tt můžeme dítě "zrušit" a udělat si nové utíkala jsem odtamtud co mi nohy stačily... Šance na postižení by se nepoznala, ale pro jistotu bychom mohly to dítě zabít, aby chudinka třeba možná neslyšelo..Narodila se mi naprosto zdravá holčička. Počínání lékařů je skoro fašistické. Neuvěřitelné. Z této logiky bychom mohli říct, že třeba do 18ti let je dítě také závislé na rodičích a když se třeba nějak zraní nebo nedejbože třeba bude mít autonehodu a ochrnulo by - mohli bychom říct, že stejně nebude mít plnohodnotný život a tak mu trápení ukončíme??!!! Je to naprosto stejné. S tím, že většinou po zranění způsobená "životem" bývají mnohem vážnější než operace pusy a jizva s tím spojená.. Pamatuju si na jednu moji krásnou kolegyni, ta měla jizvu na puse docela viditelnou, nesrostlo jí to rovně - no a co? Já mám zas odstáté uši a naštěstí mě kvůli tomu nezabili, i když jsem z toho měla v dětství mindrák... Existuje nějaká petice, kde by bylo možno podpořit návrh na změnu zákona? Lékařsky jsme dál než před 20ti lety.. Neodsuzuju tu maminku, která takto zbytečně zabila své dítě (zabila je zde opravdu na místě :-(). Dokážu si představit, že byla dostatečně vyděšena z doktorů a že dodatečně lituje..

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.