| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nezáleží na prostředí, ale na přístupu k rodičce

 Celkem 54 názorů.
 withep 


Pracovní skupina 

(10.12.2012 9:47:19)
Hm - jak čerstvý je to rozhovor? Já mám dojem, že se ta pracovní skupina rozpadla, že lékaři v ní obsažení odmítli o návrzích porodních asistentek a psycholožek vůbec diskutovat s tím, že JIM stávající stav vyhovuje. Ono je to vlastně asi jedno, jestli skupina, kde nedochází k diskusi, vůbec existuje nebo ne...

"Všichni mluví o tom, že je potřeba zvýšit bezpečí, ale v momentě, kdy ženy budou doma rodit samy, nebudou mít k dispozici zkušeného zdravotníka, budou se třeba bát zavolat záchranku, je situace daleko nebezpečnější, než kdyby se pro těch pár žen, kterých se to týká, vyčlenili zdravotníci, kteří jsou kompetentní službu poskytnout a rizika rozeznat. To, že strkáme hlavu do písku a tváříme se, že žádné ženy doma rodit nechtějí, a my jim proto neposkytneme zdravotní péči, považuji za cestu zpět."

Pěkně řečeno ~R^
 Qwena 


Blbost 

(10.12.2012 23:48:16)
A pokud se komplikace přece jen objeví, vždy je to velice pozvolné, takže je čas převézt ženu do porodnice.

Tak tahle věta by mě dokázala zvednout ze židle.Dva porody jsem měla bez jakýchkoli problémů,třetí těhotenství naprosto pohodový.Ještě v porodnici vše v normálu,v okamžiku porodu,kdy už jsem otevřená začala tlačit objevila se komplikace zvaná "prolaps pupečníku".Takový fofr jakým se ke mě všichni vrhli,odvezli mě na sál a udělali akutního císaře jsem ještě nezažila.A i přes veškerou rychlost museli dítě resuscitovat.Rodit doma,je potomek mrtvý.
Ať si každý rodí kde chce a jak chce,ale ať mě nikdo netvrdí,že každá komplikace se pozná tak brzy,že je čas dojet do porodnice.~q~~q~
 withep 


Re: Blbost 

(11.12.2012 8:54:44)
"A pokud se komplikace přece jen objeví, je to ZPRAVIDLA velice pozvolné, takže je čas převézt ženu do porodnice"

Spokojená? ~;)

Prolaps pupečníku je velice vzácný, zvlášť u 100% přirozeného porodu, což ten tvůj nevíme, jestli byl. Mám dojem, že jsem slyšela o případu, kdy k němu došlo i u takového porodu - doma, a že to dopadlo dobře. Samozřejmě nemuselo a samozřejmě dané ženě by bylo jen slabou útěchou, že se to stává vzácně. Ale ona se rozhodla, že takové riziko na sebe vezme (třeba aby předešla jiným rizikům číhajícím v porodnici) - přesně jak říkáš, ať si každý rodí, kde chce ~x~
 Qwena 


Re: Blbost 

(11.12.2012 11:19:28)
Ano,už jsem spokojená,stačí jedno slovo a změní celou větu.
jinak ano,měla jsem přirozený porod,jako třetirodička jsem dorazila do porodnice v pohodě,nic do mě nepíchali,monitor dělali ve stoje protože mě to tak nejvíc vyhovovalo.V 5 hod. ráno všude klid,já sama na porodním pokoji,šero a puštěný CD.Pro mě naprostý ideál,nesnáším u porodu moc lidí,ani vlastního manžela.A nikdy bych nevěřila,jak se to zvrhne.
 Mab 


Re: Blbost 

(13.12.2012 14:58:40)
Qweno, ale i pro prolaps pupečníku existují rizikové faktory a ty by zkušená PA měla poznat.
Např. u vícerodičky má být dítě na konci těhotenství a nejpozději na začátku na porodu zaklíněno hlavou v malé pánvi, to se vyšetřuje zevním pohmatem. Pokud hlavička balotuje nad vchodem, pak je riziko, že při prasknutí vaku blan vklouzne pupečník před hlavu a to ho skřípne.
Takže rozumný postup pak je ten, zjistí-li PA na začátku porodu hlavu balotující nad vchodem, nedoporučit porod doma a jet do porodnice.
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Re: Blbost 

(13.12.2012 20:00:12)
Souhlasím!!!!
Stále se srovnává naše doba s dobou praprababiček a že dříve také ženy rodily doma. Jenže dnes je problém dítě jen počít. A otázka je kolik úspěšně donošených miminek by kdysi vůbec přirozeným výběrem neprošlo. A hádám, že konstituce současných rodiček má do doby kdysi také hodně daleko. Takže se obávám, že mít doktora po ruce není k zahození. Žádná kontrola a pozorování nezaručí, že vše je opravdu jak má. Nedokáži si představit, žít pak s pocitem, že kdyby byl lékař blízko, vše by mohlo dopadnut dobře.
Takže jsem oba syny rodila v porodnici. První byl obřík a musel se provádět císař, takže to by doma opravdu nešlo a druhý měl taktak hraniční velikost a tak potřeboval důkladné nastříhnutí, aby se vůbec vymáčkl ven.
Prostředí nemocnice mě vůbec nevadilo a vlastně jsem nevnímala kde jsem, byla jsem zcela ponořena do svého rodění a okolí mě bylo šuma putna. Porodila bych i na Hlavním nádraží. ~:-D
Já bych byla za kompromis. Moci si při hlavně prvním porodu objednat domů asistentku (zadarmo)~t~, která by mě vyslala ve správnou dobu do porodnice a zůstala tam pěkně po ruce.

A co bych určitě doporučila - to co jsem si na vlastní kůži vyzkoušela. PŘI ŠITÍ JSEM NIC NECÍTILA!!! Proč? Dostalo se mi dobrodiní pořádného umrtvení.
Takže pokud bych se za něco chtěla bít, tak za možnost si připlatit tento nadstandart!!!! To je to tiž jak jsem pochopila to nejnepříjemnější z celého rodění.~o~
 Šešule 


Re: Blbost 

(13.12.2012 22:12:31)
"Stále se srovnává naše doba s dobou praprababiček a že dříve také ženy rodily doma."
Ano, prababičky nemívaly tekoucí vodu, elektřinu a auto, který by je v případě potřeby odvezlo do porodnice.
Mmch, kdybych měla vybírat mezi porodnicí TEBKRÁT a svojí DOMÁCNOSTÍ DNES, považovala bych za jednoznačně bezpečnější svoji současnou domácnost (a pravděpodobně by i opravdu bezpečnější byla)
Navíc dneska máme možnost využívat nesrovnatelně lepší prenatální péči.

"A hádám, že konstituce současných rodiček má do doby kdysi také hodně daleko."
To má. Málokterá ženská dneska je po křivici. Jsme líp živený a nejsme tak zhuntovaný tvrdou prací, podmínkama a četnýma porodama.

 ruže červena 


nezalezi na prostredi 

(11.12.2012 10:30:24)
Ano,at si kazda rodi kde chce a jak chce,ale potom,at si nikde nestezuje je to kezde rodiny rozhodnuti a nikdo by je nemel odsuzovat,ja rodila za hluboke totality to by se Vam dnesni devcata uz vubec nelibilo to byla HRUZA tim nemyslim porod to chovani sester
 Anička; 


Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 10:50:11)
"Asi největší rozdíl je v podpoře navázání kontaktu mezi matkou a dítětem bezprostředně po porodu. V tom české porodnice...selhávají nejvíce."
Navázat kontakt se dá i s dítětem, které bylo po sekci odvezeno pro neočekáváné komplikace do jiné nemocnice, týden jsem ho neviděla, byl operován, v umělém spánku, krmen sondou. Po 10 dnech jsem ho laskavě přinucovala se kojit a nakonec to zvládl - vztahy máme stejně krásné jako s jinými potomky.
Nikdy bych neriskovala porod doma jen kvůli vlastnímu lepšímu pocitu a určitému odlišnému komfortu pro dítě. Příjemné prostředí je na houby, když dojde k neočekáváné komplikaci, často je potřeba přístrojů, které prostě vozit z nemocnice je příliš nákladné; možná, že pro ženu je její pocit věc zásadní, pro dítě je to ale možnost získat nebo nezískat úplně jiný zdravotní start do života.
Nedivím se, že ženy, které se rozhodnou rodit doma, chtějí mít u toho doktora. Ovšem pokud dítě potřebuje bezprostředně po porodu nějakou péči, která není v sanitce - nebo jen na nízké úrovni - tak je to hazard, i se zkušeným doktorem. Navíc - k množství sporů, které pak takoví rodiče řeší, a vzhledem k četnosti komplikací, které při běžných porodech nastávají, si myslím, že žádný zkušený doktor k tomu nepřistoupí. Leda by proti němu nemohli pak vznést žádnou žalobu. A to v našem prostředí ČR, kdy se dohadujeme jako diví i u hloupých záruk na boty, není reálné.

 withep 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 11:00:19)
"Navázat kontakt se dá i s dítětem, které bylo po sekci odvezeno pro neočekáváné komplikace do jiné nemocnice"

Jasně. To ale není důvod separovat zdravé děti od zdravých matek, které si výslovně přejí a mají ústavou dané právo mít dítě nepřetržitě u sebe. Nebo snad jo - aby to snad některé děti neměly náhodou snazší? ~a~
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 11:15:57)
Říci, že dítě je 100% zdravé z lékařského hlediska, se nedá říci nikdy - a tak běžně si myslím, že těch 48 hodin až 72 hodin sledování, což je praxe našich porodnic, je vhodná. Pokud dítě potřebuje po narození nějaké vyšetření, tak je přece normální, že mu je rodič poskytne a že se ústavně neurazí na revers...ve většině ČR porodnic se praktikuje rooming in - takže nevidím důvod, proč by si žena nemohla vybrat odjet rodit do té většiny - klidně i s dulou místo nebo spolu s otcem dítěte, když na ní tak trvá.
Jinak - matky, které se děsně bijí za domácí porody a za nenarušený kontakt s dítětem jsou klidně schopné ono dítě již po pár dnech doma šoupnout paní na hlídání s flaštičkou - přece dítě má mít odolnost a matka možnost doma nezblbnout (třeba článek následující zde na rodině o francouzských pracujících matkách).
Ať si každá rodí, kde chce, třeba pod smrčkem, ale ať z toho pak nikoho neviní, když se jí to nevyvede - anebo, pokud chce mít před domem celou sanitku s JIP jednotkou pro novorozence a doktorem, tak nechť si ten výjezd zaplatí.
 withep 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 11:39:00)
"Říci, že dítě je 100% zdravé z lékařského hlediska, se nedá říci nikdy - a tak běžně si myslím, že těch 48 hodin až 72 hodin sledování, což je praxe našich porodnic, je vhodná. Pokud dítě potřebuje po narození nějaké vyšetření, tak je přece normální, že mu je rodič poskytne a že se ústavně neurazí na revers...ve většině ČR porodnic se praktikuje rooming in - takže nevidím důvod, proč by si žena nemohla vybrat odjet rodit do té většiny - klidně i s dulou místo nebo spolu s otcem dítěte, když na ní tak trvá."

Právě že většina dětí je zdravá a žádné vyšetření nepotřebuje, tudíž je úplně zbytečné a škodlivé rvát je matkám z náruče (nebo jim je bezprostředně po narození raději vůbec nedat). To, čemu se říká vyšetření, je zpravidla vážení, měření, popsání, poslech srdce, zhodnocení Apgar skóre - to všechno je v tu chvíli zbytečné nebo se to dá bez problému udělat na těle matky. Rooming-in se "teoreticky praktikuje" vlastně všude, ale prakticky bývá obtížné vyžebrat si vlastní dítě dřív než po několika hodinách (=musíte si odpočinout, mohla byste omdlít, nejste schopná se o něj postarat) a leckde panuje zákaz mít dítě opravdu u sebe (v posteli - očistky jsou infekční, mohlo by spadnout, mohla byste ho zalehnout,...). Ještě taková drobnost, jsou ženy (třeba já), které si porodnici vybrat nemohly - teda mohly, ale nakonec jim to bylo houby platné, vyhlásí se stopstav a jeďte si rodit jinam.

"Jinak - matky, které se děsně bijí za domácí porody a za nenarušený kontakt s dítětem jsou klidně schopné ono dítě již po pár dnech doma šoupnout paní na hlídání s flaštičkou"

Kolik takových znáš? ~;) Já znám žen, které rodily doma, poměrně dost, jsou stále s dětmi a zřejmě budou, dokud nebudou těm nejmladším minimálně tři.
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 11:54:35)
Koukám, že dneska máme stejný myšlenkový pochody~k~
 withep 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 12:24:33)
:-)
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 12:54:54)
No, co se týká mne i mých kamarádek, tak jsme nikdy u fyziologických novorozenců neměly problém (tak 10 let zpět), aby nám někdo dítě nedal ihned po porodu na břicho, do 2 hodin jsme ho měli u sebe v pojízdné postýlce na pokoji - a tam mohlo zůstat, jak dlouho chtělo - to, že občas přišel lékař dítěti zkontrolovat žloutenku a odnesl ho někdy na novorozeňata např. na vyšetření kyčlí, za to jsem byla jedině ráda - aspoň jsem na kyčle nemusela jet v týdnu, kdy jsem měla pak už domácí povinnosti. Pokud tohle matkám vadí, že cítí odpor k porodnici, tak nevím.
Pokud mají jinou zkušenost - divím se, proč si nevyberou jinou porodnici, na kterou jsou dobré ohlasy.
 withep 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 13:39:11)
Aničko, jak jsem psala, já jsem si porodnici vybrat nemohla. Ono to vypadá, že v Praze je úžasný výběr - 6 porodnic. Vybrala jsem si tu nejméně špatnou, ale ouha, při pokusu o registraci mi řekli, že na ten termín už mají plno. Vybrala jsem si tedy tu druhou nejméně špatnou, tam mi řekli, že registrují až po 30. týdnu, vždy ten a ten den v tolik a tolik hodin. Jela jsem v tu dobu tam, bohužel, dnes mají sestry školení, takže dnes neregistrujeme - takže znova. Na druhý pokus mě tedy zaregistrovali, ale - při porodu mě odmítli přijmout, přestože nám pár měsíců před tím při prohlídce sálu tvrdili, že na rozdíl od (té první - nejméně špatné porodnice) oni nikdy nikoho neodmítají. Měli volné 3 ze 4 sálů, neměli tedy pro mě lůžko na šestinedělí, ale nebyl by snad až takový problém, abych zůstala na sále místo dvou hodin dvě hodiny a půl, než se ráno uvolní (kdyby už se doktorka trefila ve svém odhadu, kdy porodím). Já navíc nejsem povinna se po porodu nechat hospitalizovat, že jo. To je jedna věc. Druhá věc je, že je obtížné vybrat porodnici, která předem deklaruje, že v těch a těch věcech (např. ohledně nepřetržitého kontaktu s dítětem) ženě vyhoví, protože to dělá málokterá, a třetí věc je, že i ty, co to předem deklarují, se v praxi často chovají úplně jinak - a to už je pozdě bycha honit. Ty jsi měla štěstí, že jsi bez větší námahy mohla se svým dítětem být. Já jsem měla tu smůlu, že veškerá moje námaha byla marná. Dokud nebude podpora přirozeného porodu a nepřetržitého kontaktu obvyklá ve všech porodnicích, bude třeba buď spoléhat na štěstí nebo jít rodit s bojovým naladěním, což tedy samotnému porodu zrovna moc nesvědčí. A nebo raději rodit v klidu doma, bez rizika, že mě někdo vyžene, vystraší, bude citově vydírat a ponižovat, omezovat v pohybu a pití, kurtovat ke koze, a že mi sebere dítě.
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 15:36:10)
Např. porodnice ve Slaném - od Prahy kousek, mají uvedeno, že není nutná registrace, vycházejí vstříct přáním maminkám, systém rooming - in. Pokud nerodíš překotně, tak těch pár kilometrů se snad dá dojet a zbytečně neriskovat. Ale je to každé ženy věc, člověk je tvor svéprávný.
 withep 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 16:00:13)
Pokud by se objevil důvod nerodit doma, mám vybraný Mělník. Podle toho, co o sobě hlásá, vypadá slibně, ale jak říkám - realita bývá často jiná. U Mělníka mám i nějaké osobnější reference, tak věřím, že bych byla převážně spokojená. Ale budu rodit potřetí; jak jsem to hernajs měla vědět jako prvorodička, že jim nemám věřit, že pro ně zákony a lidská práva a lidská důstojnost nic neznamenají, že mám strávit stovky hodin na ženských diskusích, abych byla varována předem? Můj první porod nebyl nejúžasnějším dnem mého života, spíš pěkně drastická léčba mojí naivity.
 Bára 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky - proboha jen ne do Slaného! 

(12.12.2012 11:17:15)
Já ve Slaném rodila a byla to čirá hrůza. Přístup jako v kriminále, nikdo se mě na nic neptal, natož aby reagovali na má přání nebo prosby. Opravdu hrůza, takže varuji všechny, do Slaného fakt ne. Internetové stránky toho snesou hodně!
 Xantipa. 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(12.12.2012 11:03:48)
U mého prvního porodu jsem dítě viděla pátý den - neuvěřitelný. Druhý porod byl horor, ale proto bych ztropila scénu, pokud by moje dítě někdo někam odnášel. To si nedovolil nikdo a krev z patičky mu brali u mne na pokoji a nejdřív řekli, proč a jak to dělají, na jiná vyšetření jsem si malého odnesla sama.
U třetího dítěte to samý - když musel na to tzv. svícení, sama jsem rozhodla, kdy ho tam odnesu, aby dle mýho názoru nebyl ve stresu a spal, mohla jsem za ním přijít v jakoukoli denní i noční dobu a byl tam jen v době, kdy spal. Jakmile se vzbudil, sestra ho čapla a pádila za mnou. Všechno se dělo za mé přítomnosti. jen jedna sestra se podivila, proč chci být u odběru z patičky, že prý to matky nechtějí. Já myslím, že nevědí, že mohou chtít.
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 11:53:23)
"Jinak - matky, které se děsně bijí za domácí porody a za nenarušený kontakt s dítětem jsou klidně schopné ono dítě již po pár dnech doma šoupnout paní na hlídání s flaštičkou - přece dítě má mít odolnost a matka možnost doma nezblbnout"

Nějakou takovou osobně znáš? Já teda ne. Většina domarodek, co znám, nedává děti např. do školky dřív, než ve 3 letech, některé je instituci ani nesvěřují.
Kdybych to měla otočit, tak u nás přijde každýmu normální, když se několik málo minut starý zdravý novorozenec oddělí od matky a tráví sám celou noc ("U nás se to tak dělá, odpočiňte si"), zato při nástupu do školky se učitelky lustrují přepečlivě a první noc strávená jinde, než doma, je předmětem nesčetných diskusí zde na rodině.

MMCH, článek není o dilematu "doma, nebo v porodnici", ale podle diskuse to tak skoro vypadá~;)
 Filip (7 + 4) 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 12:37:19)
Článek sice nestál: porody doma X v porodnici, ale skoro nevyhnutelně se k tomu podobná témata stáčí. Proč?
Kvůli přístupu stále ještě velké části porodnic. Nerodil jsem, viděl jsem jenom porodnici v Příbrami, ostatní jsem slyšel nebo četl. Převažující společná zkušenost: prostředí bývá neosobní. Co je platné, že tam mají po zdech veselé obrázky, když první věc bývá vyplňování sáhodlouhého formuláře, ultrazvuk, o dalším pomlčím. Nikdo se nastávající rodičky na nic neptá, a už vůbec ne na to, co by třeba ráda. Nebere se jako partner, ale přes veškeré úsměvy spíš jako věc. A to manželčina vlastní zkušenost pochází myslím z jedné z těch lepších porodnic.

Druhé dítě žena nechtěla rodit vleže s nohama přivázanýma na třmenech, z porodnice informovali dětského doktora, že porod byl vsedě. Proč - byl zcela bez komplikací, stejně jako první tak rychlý, že doktorka přiběhla pozdě. Možná jsem podezřívavý, ale porodnice sice nabízela různé formy porodů, ten pořádný byl ale prostě vleže na třmenech, žena, která si přeje něco jiného, je potížistka nebo potenciální potížistka, tak kolegu raději informovali. Pletu se?

V Příbrami sice dítě odebírali jen na zvážení, změření a utření, já u toho být mohl, žena ne. Přesto v podstatě, s porovnáním s mnoha jinými porodnicemi asi velmi lidský přístup, na hranici toho, kam by lékař byl ochoten zajít. Nicméně když po prvním porodu (bezproblémovém) chtěla žena odejít na pokoj, ale oni přivezli pojízdná nosítka a že to jinak nejde. Žena si vyprosila jako ústupek aspoň invalidní vozík. Po porodu tam se všemi zacházeli jako s těžce nemocnými a v podstatě i neschopnými se o dítě postarat. Odejít dřív? Ano, ale těch řečí. Netýkalo se to jen jedné Vietnamky, která asi nerozuměla, tak ji nechávali být. Vesela si tam seděla, dítě v náručí, zpívala mu a houpala ho - kromě mojí ženy jediná přirozeně se chovající. Ostatní byly brány spíš jako nezbytná součást terapie, kterou procházelo dítě.

Lékaři se ohánějí statistikami. Já slyšel jen od sousedek (dohromady z několika malých vesniček), že několik z nich v minulosti porodilo bez přítomnosti doktora na hekárně. Dnes je to asi lepší, ale na důvěryhodnosti to v mých očích zrovna nepřidává.

Osobně myslím, že o porody doma z principu stojí jen pár žen. Proč jim neumožnit třeba placenou asistenci lékaře? O většině "domorodek" mám pocit, že je spíš vyhnal přístup lékařů. Přitom by ze strany lékařů stačilo napohled málo: uznat, že jsou tam oni pro rodičku a ne naopak, plus že dítě patří matce, resp. rodičům, a ne nemocnici. Napohled malý obrat, pro velkou část lékařů asi stále ještě zásadní, ke kterému nejsou ochotni. Těm, kteří mezi ne nepatří, se omlouvám. Ale z toho bych řekl plyne i nevraživost vůči porodním asistentkám - problém není v tom, že by porodnice nebyly vybavené nebo lékaři vyškolení (většina by jich asi zvládla i jiné porody než ty klasické), problém je mentální. Asistentky ztělesňují jiný přístup, jinou filozofii, říkají, že se Slunce netočí kolem Země, ale naopak - to je ten problém.


 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 12:44:52)
Filipe, naprosto s tebou souhlasím.
Ta změna, která by musela proběhnout v myšlení zdravotníků v nemocnicích, by ale hodně bolela. Rozhodně víc, než malování pokojů na oranžovo.
A o tom je myslím článek především- nezáleží ani tolik KDE (porodnice x doma x porodní dům), ale JAK.
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 13:00:29)
A co třeba změna v oblasti nepřestrašování pomocí jen částečných informací a zevšeobecňováním problému v jisté porodnici na celý stát? Když se mi nelíbí v jedné porodnici, zjistím si snad něco o druhé? Kde rooming in atd. funguje už léta naprosto bez stížnosti a i děvčata, která původně uvažovala rodit doma, pak byla s porodem v tamní nemocnici velmi spokojena?
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 13:14:59)
Aničko, očividně jsi po porodnici s přirozeným přístupem nepátrala.~d~ To, že mi dají po porodu dítě do vozíčku, nepovažuju za přirozený přístup.
Pokud by to bylo tak snadný, tak by asi ženský z Prahy nejezdily až do Vrchlabí~d~
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 13:29:14)
No, z Prahy nejsem, mám výborné zkušenosti s menšími okreskami v západních a východních Čechách, stačí se trochu poptat a podívat se na pár webů. No, dítě jsem naštěstí nerodila nadpřirozeně, ale vždy přirozeně, jednou to bylo, pravda sekcí, ale to je také přirozená věc, pakliže člověk nechce zcepenět.
A na statcích, kdy se přirozeně rodilo, dala porodní bába dítě do zavinovačky, poté, co ho umyla, (takže ho matce na chvíli také odebrala) a posléze po nakojení šup s ním do kolébky, aby si maminka odpočinula...Takže i děti za starých časů byly podle tebe přiváděny na svět s ukrutným handicapem odloučení od matky...~:-D
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 13:46:41)
Věř, že mezi porodnicema ve východních Čechách jsem pátrala, já totiž ve VČ bydlím a teď mám pětiměsíční mimino. Podle toho, co jsem zjistila, tak ve většině, pravda, děti nežerou, ale je to většinou o STĚSTÍ. A jen na štěstí se při tak zásadním okamžiku, jako je narození mých dětí, nechci spoléhat.
Pokud považuješ porod sekcí za přirozený, tak se asi fakt neshodnem. Netvrdím, že je porod sekcí špatný (lepší porod sekcí, než postižení, nebo smrt, že), ale přirozený není. Leda bys měla od narození na břiše zip.
A co dělaly nebo nedělaly porodní báby, to taky do detailu nevím, já jim u toho nesvítila. Vím jen, že báby většinou nenutily rodit rodičku uvázanou a v leže, že pravděpodobně nenosily dítě do jinýho baráku, že k jejich prestiži patřilo provést rodičku porodem s neporušenou hrází (srovnej s faktem, že většina ženských jde z porodnice se sešitým spodkem). A taky byly v domácnosti rodičky na návštěvě a podle toho většinou vypadal přístup.
 Anička; 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 15:24:15)
Ono taky dost ženských po pár natrženích prostě nosilo různé plenky do prádla proti inkontinenci, sesutý močák v pozdější době apod. - holt neideální přírodní srůsty - a jaksi umíraly trochu dříve (50 let) s tím, že sexuální život postupně omezovaly krapet dříve než dnes.Také jeden z vlivů přirozených porodů.
Podle vyobrazení - rodičky zpravidla rodily vpololeže - polosedě, jako já v porodnici, u většího dítěte byly vůbec rády, když to šlo ven. Zajímavé jsou např. protestantské modlitby Sixay pro příbuzné rodičky, u které nepostupoval porod hladce, výhost rodičky ze světa atd....s naučením, že je normální (naučení bylo pořízeno k revidovanému vydání v r. 1918), že každá 10 žena porod nepřežije nebo se něco stane s dítětem a kterak se s tím vyrovnat...
Z toho (i z počtu sporných domácích porodů - soudní stížnosti na dulu apod.) jde vidět, že to procento komplikací je tak jedna ku deseti stále - takže o štěstí bych spíše mluvila tehdy, když se rodí doma a nic se nestane.

 Katka +3 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 15:50:19)
Jen tak ze zajímavosti - za co se lze soudit s dulou? To je jenom průvodkyně a podpora, do porodu nijak nezasahuje ani za něj nemá zodpovědnost.
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 22:35:54)
To by mě zajímalo taky.
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 20:06:57)
Otázka je, za co mohly porody a za co mizerná výživa a špatná hygiena. A že nástřih není prevence inkontinence, to se ví už delší dobu. Kolikrát ji naopak způsobuje.
 Katka +3 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(11.12.2012 15:48:34)
Kruci, taky jsem z východních Čech, a když v době mého třetího porodu bylo zavřené Vrchlabí, nějak jsem se jiné použitelné porodnice nedopátrala.
Nakonec jsem zvolila Jilemnici(byla nejblíž) a v porodních bolestech absolvovala diskusi o tom, že porod na stoličce sice na svém webu nabízejí, ale musím to mít domluvené s panem primářem, což ovšem na webu zapomněli zmínit. Ani mi není jasné, jak by to v praxi vypadalo, když jsem nakonec rodila o 3 týdny mimo termín.
 Irena 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(12.12.2012 11:24:35)
Podívat se na pár webů a trochu se poptat... svatá prostoto. Myslíš, že na WEB napíšou - holíme, klystýr, povinný nástřih a budeš držet hubu a krok? To co mají porodnice na WEBECH jsou pohádky, kterým neradno věřit. Když jsem se před porodem poptávala známých, ode všad jsem slyšela opravdu jen špatné reference, nenašla jsem nikoho, kdo by si porodnici chválil. Každý mi doporučil raději si "zaplatit" doktora - dát mu úplatek. A kdyby byla pravidla v porodnici nastaveny dobře, bohužel můžeš narazit na důru, která se blbě vyspala. A o tom to je, maminka se nemá bát, na koho narazí a jak tam s ní budou zacházet, ona má jít do přátelského prostředí, kde se k ní budou chovat s úctou. Porod je totiž hlavně psychická záležitost.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(12.12.2012 10:05:43)
V Příbrami jsem rodila před 5 lety a musím s Filipem souhlasit.
Když jsem u příjmu řekla, že bych ráda rodila v sedě, byli samá ochota, že samozřejmě, mají polohovací postel. A realita? Když jsem začala tlačit, asistentka upozornila lékařku, že jsem chtěla rodit v sedě. Dovolili mi sednout si na kraj postele s podepřenými zády a podepřenýma nohama. Po chvíli lékařka konstatovala, že takto to nepůjde (nevím proč, normálně jsem tlačila), kývla na sestru, vysunuli zpod postele třmeny a zvedli mi do nich nohy. Jistě chápete, že v tu chvíli jsem se s nima nedohadovala, ani jsem nešla do jiné, přátelštější porodnice.
Když se malá narodila, dali mi ji pochovat než přestřihli pupečník, pak ji odnesli do jiné místnosti na vážení, měření apod. Manža mohl jít s nimi. Ke mě ji přinesli asi za 20 minut a položili ji do postýlky vedle mé postele. Manža ji tedy vyndal, ukázal mi ji a choval ji (já jsem ji v tu chvíli držet nechtěla - třásli se mi ruce i nohy, bála jsem se že ji upustím). Po nějaké době sestra rozhodla, že zkusíme kojit. Poté mi oznámili, že malou odnesou na dětské odd, aby nenastydla. Hrozně mě tím zaskočili, svedla jsem s nimi doslova argumentační bitvu, donutila jsem ji, aby z mé tašky vyndali pro malou čepičku ("no, jak chcete, ale ta čepička se umaže!!!!!") a nechali ji u mě.
Stejně nás nakonec rozdělili při převozu na šestinedělí, kde mi ji odmítli nechat u postele, odnesli ji na miminkovský pokoj vedle sesterny a cca po 2 hodinách mi ji nosili na kojení, pak ji zase odnesli. Když jsem za ní šla, tak mě k ní nechtěli pustit s tím, že nepovolaným je vstup zakázán. Asi po šesti hodinách mi ji konečně nechali v postýlce u mé postele.
Třetí den po porodu vtrhla do pokoje sestra s výkřikem "já si ji na chvíli odnesu". Vzala jsem malou ho náruče a zeptala jsem se kam a proč ji ponese. Značně neochotně a rozpačitě mi sdělila, že jí budou brát v sesterně krev z patičky. "dobře, tak já ji tam donesu" "ne to nejde, vy tam nesmíte" následovalo několika minutové dohadování, na jehož konci jsem malou nesla do sesterny, tam jsem ji položila na přebalovák a držela za ručičku, zatímco jí sestra brala krev a sdělovala mi "opravdu nevím, proč tady musíte být, vždyť jí vůbec ničím nepomůžete tím, že tady jste"
Mimochodem, nemocnice se jak na webu tak při prohlídkách porodního sálu prezentovala, že můžete rodit v libovolné poloze a rooming že je naprostou samozřejmostí...
 Anna 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(18.12.2012 1:41:10)
Miluju takové prdlé mámy...jestliže chcete rodit v sedě, tak si zaplaťe svojeho doktora nebo PA, já se zhýbat a pracovat celou šichtu pod stolem nebudu, co by na to řekli moje záda...
já musím děcko co půl hodiny monitorovat a myslíte, že se mi chce celou noc lítat ke třem prdlým máminám přes půl nemocnice...dyť si za tu šichtu ani kafe nevypiju...kežto když mám dítě v sesterně, tak lítat nikam nemusím...a i na kafe zbude čas
a při odběru krve dítěte...na to potřebuju klid a ne hysterku, která mi škube děckem sem a tam a nadává kolegyni, že ho drží moc pevně a rozmáčkne ho...matka hysterka nepochopí, že já pevný chyt potřebuji, aby zákrok byl co nejrychlejší a co nejméně bolestivý...
a to co jsem napsala je fikce...ale pouze z části...jsem veterinářka a věřte, že prdlých majitelů rodících fen, je také dost..tak se snažte vžít do situace zdravotníků...
a rodila jsem, také jsem nebyla se vším spokojená, ale dá se vždy domluvit...prosbě lidé vyhoví raději než žádosti...
 Líza 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(18.12.2012 13:06:01)
Fake, žejo ;)
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(19.12.2012 12:10:31)
Koukám, že vzdělání před blbostí nechrání~Rv
 Anna 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(20.12.2012 1:51:14)
ne...spíš myslím, že Líza a Šešule nechtějí pochopitm že i zdravotníci jsou pouze lidé...a já jsem Vám pouze nastínila pohled z druhé strany...v mých očích se totiž jedná o prdlou mámu, která neumí normálně porodit a furt otravuje načtenýma nesmyslama...~y~
 Líza 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(20.12.2012 5:38:18)
Anno, ty jsi komik. Jestli já nemůžu pochopit, že zdravotníci jsou lidé, tak už nikdo.
BTW k veterinářce, jako jsi ty, bych se svým zvířetem nešla.
 Rigmor 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(20.12.2012 8:48:43)
Anno, kdybys pracovala s lidma, tak bych řekla, že jsi už vyhořela nebo co…Nevím, co podle tebe znamená ´normálně porodit´. Normálně dokáže samozřejmě porodit většina žen (nevím jaké procento, názory se jistě budou různit) a těm, co chtějí rodit doma jde právě o to, aby byl porod přirozený bez zbytečných zásahů. Jinak, když za normu vezmeme přírodní výběr – v přírodě je normální, že nějaké procento matek i mláďat umírá, nebo si nese trvalé následky. Feny take jistě dokážou porodit samy, tak co tam vlastně u jejich porodu děláš? Ale připadá mi, že ty jsi asi spíš měla na mysli něco ve smyslu: držte hubu a krok, zdravotník je tady někdo, kdo ví nejlíp, jak ´vás´ porodit. To je asi pro někoho ´normální´. Jakoby zdravotník naopak nebyl člověk ale bůh, o schopnostech kterého se vůbec nepochybuje…
Zdravotník toho samozřejmě ví hodně, ale je tady něco, co neví a je to dost důležité - jak se cítí a co prožívá rodička a dítě (nebo pacient, když to vezmeme obecně). Právě proto by měl mít jistou dávku empatie a zajímat se o názory a pocity rodiček (pacientů). A jelikož je ten zdravotník taky jenom člověk, tak by se měl každý pacient ve svém vlastním zájmu zajímat alespoň laicky o problém, to znamená třeba číst zkušenosti jiných…
Já sice můžu pochopit pani doktorku, která při prvním ´ohledání´ mého prvorozeného syna (píšu ohledání, protože jak ta s ním zacházela, jakoby ani nebyl živý, co jsem v norské porodnici opravdu nezažila, tam zacházejí s miminkama velice jemně) řekla: ty máš teda kebuli!...nicméně to považuji za neprofesionální. Někdo by se třeba nad tím i zasmál, ale u někoho citlivějšího, nebo v prípadě třeba postiženého dítěte by ta ´nevinná´ poznámka vyzněla poněkud cynicky…
A ta samá doktorka samozřejmě nechápe, že jak tam tak sedíme a ´diskutujeme´ s ní, nemáme žádne námitky proti péči v jejich porodnici, ale že se začneme ozývat až delší dobu po porodu a sypou se stížnosti (přímo, nebo jen v diskusích na internet). Pokud kdy rodila, tak si na svoje pocity v prvních dnech nepamatuje, ale ani se o psychice rodičky zřejmě nic neučila. Pokud vypozorovala tento fenomén, třeba si něco o tom nastudovala, když už se nepokusila vcítit do role rodičky. Třeba by to mohli řešit anonymním dotazníkem, pokud to porodnici opravdu zajímá.
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(20.12.2012 13:59:20)
Jsem prdlá máma, co dítě porodit umí~y~
A že jsou zdravotníci jen lidi, to chápu docela dobře, pár jich znám~;)
A pokud jsi veterinářka, tak k tobě bych nešla ani se strašilkama~j~
 Anna 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(22.12.2012 0:24:14)
Dámy, a vidíte nyní jaké jste štěkny...feny doma rodí...ale taky chcípají...kdyby Vás někdo buzeroval při práci kterou umíte a děláte ji dobře a podle svého nejlepšího svědomí...cítili by jste se příjemně? Dovedli by jste být na něj milé...zdravotnický personál má tu smůlu že Vás nemůže odmítnout ošetřit...
Já tu výhodu mám...a pokud mi prdlá panička chce zasahovat do mého vedení porodu, tak má smůlu...anebo bude dodržovat mé příkazy, anebo nashledanou...a v tom případě musí počkat mimo...proč? Protože mám svoji zaběhnutou rutinu vedení porodu, o které jsem přesvědčena, že je nejlepší...(netvrdím, že je nejlepší z nejlepších a že nemůže mít chyby) ale konám tak, aby vše dopadlo nejlépe jak umím a když mi do toho někdo kibicuje, tak mě rozptyluje a mohu dělat chyby...takže si uvědomte, že ne všechny požadavky personálu jsou špatné...ale dejme tomu, že Dr., která vedla tento zmiňovaný porod prostě neměla přehled o dění při zemi a protože si chtěla být jistá, že udělá vše správně, tak volila polohu pro ni přirozenější a pro matku a dítě z jejího pohledu bezpečnější...
 Líza 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(22.12.2012 7:12:56)
Nedodržuje příkazy? Tywoe.
Dojdi si na nějakej kurs komunikace s lidma, já chápu, že vás to na veterině neučili, ale potřebuješ to jak prase drbání.
No ode mě bys vyděláno nedostala.
A ano, já jsem ten zdravotník, který má omezenou možnost pacienta odmítnout; přesto se mi obrací žaludek nad tvými postoji a za mě rozhodně nemluv.
 Omega 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(22.12.2012 19:22:49)
Veterinarko Anno, to bych si prala videt, jak rodici fena dodrzuje prikazy.
 Líza 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(22.12.2012 20:31:51)
Fatale příkazy má dodržovat prdlá panička. Tyjo si představím, že mi veterinář bude dávat PŘÍKAZY... k neuvěření.
 Omega 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(25.12.2012 19:06:53)
Lizo, vim, jen mi cely ten jeji prispevek prisel takovy podivny, ze jsem musela reagovat. Predstavila jsem si, jak me ukoluje, ze mam prinest horkou vodu a cista prosteradla a fena si ma lehnout na zada,..
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(23.12.2012 14:27:50)
"Tlačit, netlačit, dýchat, nedýchat, naval štěně, postarám se o něj líp, než ty!"
~k~~k~~k~
 Šešule 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(23.12.2012 14:26:37)
Zatím mi přijde, že jediná štěkna jsi tu ty, s těma "prdlýma" jsi tu začala sama~d~
Vlastně nevím, proč tak nadskakuješ. Máš to štěstí a můžeš si vybírat jen ty poslušné, pravděpodobně k tobě těch neposlušných chodí minimum, tak nevím, co řešíš. "Prdlé hysterické" rodičky jsou tvá zbytečná starost. Pokud tebe hřeje, že jsi neprdlá a nehysterická, budiž ti to přáno~d~ I když můj osobní názor je, že relita je jiná.~d~
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(28.12.2012 15:37:57)
Anno, Anno, píši se zpožděním, takže nevím jestli si mou odpověď přečteš.
Prdlá bezpochyby jsem, to ti nevymlouvám, přesto bych si dovolila pár poznámek.
Nikdo po lékařce nechtěl, aby si ničila záda. Měli tam tu super úžasnou polohovací nastavovací porodní postel. Celou postel i se mnou si vysunuli výš, nechala jsem si hodně podepřít záda opěrkou a polštářema a nohy jsem měla spuštěné dolů z postele a opřené o takové desky které vysunuli zespodu z postele. Lékařka seděla na židli přede mnou a mé přirození měla přímo před očima. Pak z té postele vysunuly třmeny a dali mi do nich nohy - jinak se mnou nemanipulovali - pro mě to bylo méně pohodlné, jestli lékařka lépe viděla, nebo se méně hrbila nevím.
Ale podstata toho, co mě štve, je jinde - opakovaně se přezentují, že fyziologický porod u nich můžete absolvovat ve vámi zvolené poloze a pak to nedodrží.
Opravdu nevím jestli je nutné (a realizované) kontrolovat fyziologického novorozence každou půl hodinu. A pokud jsou šestinedělky s miminy půl nemocnice od dětských sester, není to chyba matek, ale managementu memocnice, který nepřemýšlel při rozmisťování oddělení v budově.
To, že je mi sděleno kam a za jakým účelem odnášejí mé dítě, považuji za naprostou samozřejmost. Alespoň jsem se domnívala, že v 21.století je to v civilizovaném světě samozřejmé.
Jak jsi přišla na to, že jsem byla při odběru krve dítěti hysterická a škubala dítětem? Ty jsi u toho byla? Ve svém příspěvku jasně píši, že jsem ji držela za ručičku. Jednou rukou jsem jí držela ručičku, druhou jsem jí tuto ručičku hladila (tedy jedním prstem volné ruky jsem hladila její ručičku). Sestra jí držela patičku, ze které jí brala krev. Asi pevně, ale budeš se divit, nenadávala jsem jí za to.
Co ještě dodat? Vem si hódně dlouhou dovolenou, nech si předepsat Neurol a užívej ho dle rady lékaře (ne víc !!!!). Pak si napusť lavor s teplou vodou, ponoř si do něj nohy, na čelo studený obklad.... Uvidíš, že se ti uleví.
 Xantipa. 


Re: Riskování zdraví dítěte kvůli lepšímu pocitu matky 

(12.12.2012 11:08:12)
A ještě k tomu musím dodat - porodní asistenka byla neuvěřitelně protivná a otrávená. Když mi chtěla dělat vnitřní vyšetření a já řekla - teď ne - tak ječela, že si nebude nechat nadávat od doktora. Tak jsem si ho vyžádala a on se moc divil, že prý vyšetření se udělat musí, ale 15 či 30 minut nehraje roli, že si mám říct, až se budu na to cítit. S PA jsme si nesedly, chtěla jsem, aby dotyčná nebyla u mého porodu a byla odejita, přišla jiná.
 světýlko 


Porod doma nebo v porodnici? 

(12.12.2012 12:00:08)
Kdybych si mohla vybrat a okolnosti tomu napomohli mohlo to být tak,že se děti narodili doma.
ALE...první dcera se narodila(v roce 2000)v porodnici,vyvolávaně.Po 13h a čtvrt hodině.S napíchnutou kanylou a oxitocinem,ozvy vleže(blila jsem při tom),vyšetření každou chvíli.Pa protivná.Malou mi po narození daly na břicho,ale jak v noci chodili na kontrolu novozenecké žloutenky tak se jim jednou nelíbila a malou mi bezeslova a vysvětlení odnesli.To byl nepříjemný šok ~o~.
Druhá dcerka se (naštěstí)rozhodla sama.Při poslední poradně(mmch ten samí den,kdy mi tvrdili,že na porod to rozhodně nevypadá ~y~)mi "vyhrožovali,že pokud neporodím do data,který ONI určili(ještě jsem nebyla ani ve 40tt),budou vyolávat.U porodu jsem měla nevrlou a s blbýma řečma PA.
Třetí dcerka šla na svět velice rychle.Ale na břicho mi jí vůbec nedali.Měla obtočenou pupeční šňůru kolem krku.PA byla tentokrát velice milá,laskavá,ochotná.Dcerka se narodila fialová,neplakala,v lék zprávě stojí hypotonická,prokrvení zhoršené.Nemuseli jí křísit přesto mi jí odnesli a já za ní musela na intemediál kde ležela v inkubátoru.Přesvědčili mě,že lékařskou péči potřebuje.
A synáček se narodil sekcí pro mou preeklampsii.Měl 4880g.Ukázali mi ho jen letmo.Dovolili mi se ho dotknout konečky prstů a pryč sním.Ano měl ho manžel(chvíli) na klokánkování,ale že by je napadlo mi malého přinýst na dospávák(měla jsem spinál)a dát mi ho do postele.NE NENAPADLO.Zase skončil na intermediálu.A já ho viděla až po 6hidinách.
Nebylo mi přáno rodit doma.Ale doufám,že našim dcerám už tato možnost nabídnuta bude se vším co k tomu patří-péče PA po celou dobu těhotenství,její doprovod u porodu(ať už doma nebo z jakéhokoliv důvodu v porodnici),poporodní péče o maminu po porodu a malého novoška,pomoc s kojením.Bezproblémové vyřízení rodného listu novorozence bez průtahů a naschválů.
 Rigmor 


Rodila jsem v Norsku 

(13.12.2012 14:07:55)
Taky si myslím, že je důležité prostředí, ale ne ve smyslu estetickém, jako spíš o lisdkém přístupu personálu.
Zdravotnictví v Norsku je státní, tudíž přístupné pro všechny stejně. S čímž nemám problém, protože nemám ráda klientelizmus a opravdu nechápu, proč mě v české porodnici oslovují paní inženýrko (popřípadě maminko, jako bych já byla matka porodní asistentky nebo sestry). Člověk si v Norsku sice zdravotní zařízení vybrat může, nicméně vzhledem k velkým vzdálenostem to u neplánovatelných zdravotnických úkonů lze jen těžko. Rodit doma taky není běžné.
Žijeme na ostrově a do porodnice na pevnině to máme zhruba hodinku s tím, že trajekt jezdí ve špičce každou půl hodinu, jinak jsou intervaly delší. Kdyby to na mně přišlo v noci, byla jsem uklidněna, že na ostrově žije lékař, jinak na vedlejším ostrově kotví zdravotnická loď (známému uprostřed noci na ní diagnostikovali akutní ledvinovou koliku, musel se jen dopravit do přístavu), a pro opravdu vážné případy je vrtulník.
Porodnice je docela malá, rodí se tam tak 5detí denně, střídá se tam asi 5 porodních asistentek. K jedné z nich jsem zhruba od 12týdne docházela do poradny (ale ne každý měsíc, ke konci těhotenství se intervaly zkracovali), takže tady byla šance, že s její pomocí budu i rodit. Nestalo se tak, nicméně bylo fajn ji tam později potkat a popovídat si se známou osobou. Přehlídka porodnice je možná v pohodě.
Rodím rychle, takže hodinu po příjezdě do porodnice byla dcera na světě. Jedna známá ale porodila na trajektu na toaletě. Otec nebo jakákoliv blízká osoba může být přítomna u porodu (za co se neplatí). Několikrát se mě ptali, jesli opravdu nechci manžela u porodu. Já jsem po prvním porodu, u kterého byl přítomen, shledala, že je to moje práce a potřebuji se na to maximálně soustředit. Sice to pro něj byla taky fajn zkušenost, ale oboum nám vyhovovalo, že byl ve společenské místnosti, navíc s dvouletým synem, který si tam hrál s hračkama a koukal na televizi.
Porodní místnost je s přilehlou koupelnou a necourají tam žádní další lidé, takže má člověk klid. Za tu hodinku jsem nenasbírala moc zkušeností, ale byl povinný 15minutový monitor dítěte vleže na zádech, co bylo vlastně největší utrpení u mého porodu. Porodní asistentka mě povzbuzovala, ať to vydržím, že už jen chviličku. Taky preferují při porodu polohu vleže na zádech (moje porodní asistentka mi vysvětlovala, že se snaží mimo jiné zabránit poškození svalů, kvůli možným pozdějším problémům udržení moči a stolice). Vzhledem k tomu, že tato fáze netrvala dlouho, mi to nevadilo, nicméně, kdybych rodila sama, určitě bych tuto polohu nezaujala. Pupečník může přestřihnout otec, ale dotepat ho nenechávají. Okamžitě po porodu mi dceru dali na břicho, utřeli, aby nesklouzla, nasadili čepičku, přikryli nás peřinou. Při čekání na placentu jsem byla šita, ani nevím, kdy přišla další zdravotnice, která se mnou mile konverzovala. Pak přišel manžel se synem a asi hodinu jsme se tam spolu těšili, fotili...(u prvního porodu na Bulovce jsme se tu hodinu či dvě nudili a telefonovali rodine, rotože dítě přeci potřebovalo prohřát. Věřím, že nahatému bez čepičky by to šlo těžko, přitom stačí tak málo) Po jejich odchodu jsem dostala snídani a dala jsem si sprchu, dceru zatím oblékli, změřili a zvážili. Jelikož jsem byla v pohodě, odvezla jsem si ji sama na pokoj. Na pokoji jsme byly tři, v prípadě nutnosti čtyři, ale každá měla svoji plentu. Hodilo se to, protože se tam pořád couralo příbuzenstvo, nedodržovali ani popolední tiché dvě hodinky, ale třeba přijeli zdaleka a chteli ten čas co nejvíc využít. Tatínkové se běžně vyskytovali i v přebalovací místnosti, kde byli veškeré věci pro miminka zadarmo k dispozici. Totéž hygienické potřeby pro ženy (kupodivu jsme my šité mohly vpohodě sedět, protože jsme mezi nohama neměly ty tlusté matrace, ale tenké široké vložky – takový detail ajak potěší). Děti jsme mohly, ale nemusely mít u sebe. Kdo si chtěl odpočinout, dal dítě do sesterny a sestry jej nosili na kojení. Nikdo nepindal, že je dítě v posteli (která měla zábradlíčko a byla výškově nastavitelná). Nemocniční oblečení jsme měli na sobě jen u porodu, pak už ženy nosili normální svoje oblečení (taky třeba roztrhané tepláky :-)), po chodbách se v nočních košilích moc nechodilo.
Každý den si s námi přišla popovídat porodní asistentka. Mimochodem, kontrola rozkroku s roztaženýma nohama se nekonala, za celé těhotenství se mi tam koukali jenom jedinkrát a to u porodu. Když člověk nemá problémy, tak probůh nač? Nejsme snad svéprávné a nedokážeme na případný problém samy upozornit?
Nevím, kolik dnů je běžné zůstávat v porodnici, ale divili se, že už chci jít na čtvrtý den domů, nicméně musela jsem počkat na pediatra, který je přítomen dvakrát v týdnu (tolik k nutnosti neustálého dohledu nad miminkami...), u prohlídky jsem byla přítomna. Jenom vím, že jedna paní tam strávila 10dnů, rodila císařským řezem (který provádí chirurg povolaný v případě potřeby z jiného oddělení nemocnice). Miminka s komplikacemi se s matkou převážejí letecky do jiné, specializované porodnice.
S miminkami jednají hrozně jemně, spíš já jsem si vysloužila udivující pohledy, jak jsem z nervozity jaksi škubla s miminkem...
Zkrátka celkově mám dobrý dojem, i když mi asi museli toho víc vysvětlovat. Většina personálu dokázala komunikovat v angličtině, já jsem si naopak připadala hodně zabržděná, nechápala jsem hned, dlouho jsem hledala slova, i když fyzicky jsem byla fit. :-)
Myslím si, že právě kvůli té jazykové bariéře jsem se orientovala spíš podle těch neverbálních komunikačních znaků a připadali mi pozitivní, nebo věcné.
Ale kamarádka Ukrajinka měla dojem, že jí moc nutí do kojení...
Já už jsem to podruhé zvládla. Poprvé na Bulovce jsem bohužel o ukázku kojení přišla a personál neměl čas to opakovat, jelikož jsem měla spavé dítě, moc nám to nešlo. Sice jsem měla načteno...a když už jsem moc otravovala o pomoc, tak mi jedna nevrlá sestra poradila (nevrlá byla asi proto, že byla na noční službě).Ale hodně mě ke snaze vyprovokovala poznámka dětské doktorky při propouštění: budete si muset koupit mléko…Rozhodně mi ale přijde důležitější dohlížet na kojení, než na upozorňování rodinných příslušníků, aby si nesedaly na postel...
Musím uznat, že ani ten zdravotnický personál to s náma nemá lehké...jako u každého zaměstnáni při práci s lidma..
 Rigmor 


jo a ještě... 

(13.12.2012 14:45:44)
Jo, a když jsem v porodnici žádala, jestli bych si dokumenty, které budu podepisovat při porodu, mohla nastudovat dřív, koukali na mě jak...V porodních bolestech nikoho nenechávají něco vyplňovat a podepisovat. Formulář na vyplnění jména dítěte z registru obyvatel přijde tak týden možná i dva po narození a rodiče mají čas na pojmenování potomka až do dovršení 6měsíců věku. Takže se klidně může stát, že jméno dítěte je oznámeno na křtu.
 Pavla Norsko 
  • 

Re: podobne i v Norskych mestech 

(19.12.2012 13:30:43)
Ja jsem svoje dve dcery porodila v norske porodnici ve vetsim meste na pevnine a musim jen potvrdit, ze tato zeme ma velmi lidsky ale zaroven bezpecny system porodnictvi. Zajimave je ze porodni asistentky jsou zde zkusenenjsi a zrucnejsi v normalne probihajicim porodu nez lekari pricemz maji "lidstejsi" pristup. Bezny porod probiha v budove nemocnice "U Capa", coz je temer normalni loznice s vlastni koupelnou a specialni vanou pro moznost porodu do vody, snad jen bez koberce. Zena muze pozadat o gymball, choditko, nebo byt ve vane, vse podle jejiho prani. Muzes si pustit radio, koukat na film, nebo mit s sebou poictac kdyz budes chtit. Asistentka do pokoje dochazi jen podle potreby pokud je tam manzel nebo jina osoba, takze u mne byla pritomna tak posledni hodinu (stravila jsem tam 5/4 hodiny). Po porodu, je rodina 1-2 hodiny na stejnem pokoji spolecne a v klidu a ma k dispozici obcerstveni. Pupecnik u mych deti manzel strihal az pote co jsem se s malou pomazlila a pak se mohlo hned kojit. Zadny stres, zadne nuceni do niceho - me vzpominky na porody jsou pohodove.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.