| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak jsme se rozhodli (ne)vzít si hypotéku

 Celkem 277 názorů.
 helis78 


Líbí se mi to 

(3.2.2011 9:08:49)
My to máme podobně, naštěstí jsme nic nekupovali, ale opravujeme domeček po mamčiných rodičích. Zpočátku investoval můj otec a hodně se opravily vnitřky a my mohli bydlet. Sami jsme nic neměli našetřeno, manžel rozjížděl živnost, jednou zaplaceno dostal, podruhé až za 2 měsíce, ale žít se dalo, Jakmile mi skončilo spoření vrátila jsem to rodičům a od té doby se sice toho moc neopravilo, ale něco se pořídilo, všechno ještě nemáme a i když vyhlídka toho, že bychom měli opraveno všechno najednou je lákavá, tak do hypotéky nebo úvěru nepůjdeme, bude to trvat přinejmenším 10 let a pak můžeme začít zase znova ~;)ale při nejistotě kdy nevím kdy peníze budou nebo ne, je to tak dobře.
Ale co obdivuju, jak jste dokázali našetřit 500 000? To prostě bychom nezvládli. Máme 2 auta, 4 děti, ty mají kroužky tak poskrovnu, topíme též dřevem a budeme rádi když našetříme za rok na ojeté auto.
 Kačka,4 děti 
  • 

Re: Líbí se mi to 

(3.2.2011 10:17:36)
Ahojky,
také patřím mezi ty,co po 18 letech nuceně strávených s rodiči, v pachu a hluku města přesídlí na venkov.V 18-ti jsem se vdala a se svým tehdejším mužem přesídlila z bytu 3+1 do malého venkovského domu.Dům měl v té době jen dvě místnosti,venku suchý hajzlík a voda se tahala ručně v kbelíkách ze studny.Byla to bouřlivá léta po revoluci a můj muž se v té době pokoušel podnikat.Ale byl to totální lenoch.Do práce vstával v jedenáct a zaměstnanci se u něj střídali denně.Kdo by s ním také vydržel,že?Já to vydržela dva roky a nakonec se rozvedla a zůstaly mi na krku jeho dluhy a dvě děti.Tenkrát mi všichni domlouvali ať dům,který byl dědictvím po prarodičích prodám a koupím si za to byt a užívám života.Jsem ale od přírody vytrvalá a tenkrát jsem si řekla,že z domku udělám hrad.Místní ve vesnici se v hospodě sázeli,že nepřežiju ani jednu zimu.No a v domě jsem už dvacet let.Stále je co přestavovat a vylepšovat,ale žiji tak,jak se mi líbí.Deset let jsme v domku bydleli bez koupelny.Vlastními silami jsme vybudovali s dětmi podkroví a pak přišla na řadu koupelna.Dnes má dům 4 pokoje,kuchyň a koupelnu.Zahrada už také vzkétá.Dříve to byla prorostlá džungle,ve které se nedalo vůbec pohybovat.Každé z dětí má své záliby,které provozuje.No a abych nezapoměla k dvěma dětem přibyly další dvě a jejich otec se zachoval úplně stejně jako ten první.Takže teď už mi chlap nesmí přes práh.Máme doma smečku psů,kočky,dcera si pořídila koně,kterým synové postavili stáj v zahradě.Každé dítě se realizuje.Děti jsou vychované k zodpovědnosti,každé má svá zvířata o které se musí postarat.Naše krmítko pro ptáky je stále plné a ptáci nám v létě za odměnu zpívají u přiotevřených střešních oken.Nejezdíme na dovolené,nejezdíme na hory a k moři.Stejně bychom tam nevydrželi.Celou dobu bychom mysleli na naši rodnou hroudu.Občas si vyjedeme na nějaký výlet.Auto máme 17 let staré a každý den se modlíme,aby ještě vydrželo.Finančně jsme na tom tak,že když koupíme krmení pro zvířata,tak další týden vaříme jen skromná jídla.Děti chodí po brigádách a já mám tři zaměstnání.Za město bych to ale nevyměnila.Ale musím souhlasit s tím,že bez auta je bydlení na zastrčeném venkově nereálné.
 helis78 


Re: Líbí se mi to 

(3.2.2011 10:49:51)
Taky to máme podobně, akorát, že my jsme díky mému tatínkovi opravili vodu, odpady, ale zase tak krušné jako ty jsme to vůbec neměli. Manžel taky si rád přispí a vstává později, tak jsem se pousmála nad tím tvým ex. Sama nevím, jestli bych to zvládla, ale domů bych se vracet nechtěla, i když máme s rodiči dobré vztahy a do bytu nechci, bydlení tu je v podstatě levné kromě toho dojíždění autem a přírody kus, kolem lesy.
 helis78 


Re: Líbí se mi to 

(3.2.2011 10:51:04)
Taky to máme podobně, akorát, že my jsme díky mému tatínkovi opravili vodu, odpady, ale zase tak krušné jako ty jsme to vůbec neměli. Manžel taky si rád přispí a vstává později, tak jsem se pousmála nad tím tvým ex. Sama nevím, jestli bych to zvládla, ale domů bych se vracet nechtěla, i když máme s rodiči dobré vztahy a do bytu nechci, bydlení tu je v podstatě levné kromě toho dojíždění autem a přírody kus, kolem lesy.
 Alena 
  • 

Re: Líbí se mi to 

(4.2.2011 11:24:55)
No potěš koště. Bydlet ve 2+1 se suchým hajzlíkem, k tomu si pořídit 4 děti a 20 let makat jako černoch ve třech pracích, abychom mohli jednou bydlet jako lidi, tak tomu říkám správně strávený život!!
Tak to mám fakt jiné představy, než jednou v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy!
 Kačka 
  • 

Re: Líbí se mi to 

(4.2.2011 12:57:24)
No a vidíš,bydlíme už slušně, děti jsou spokojené se svými zálibami,které provozovaly a provozují a které se jim začínají stávat budoucím povoláním už dvě slaví i mezinárodní úspěchy.V domově důchodců nejsem a ani se tam nechystám.Žiji naplno a jsem skutečně šťastná.Prostě jednou si dole jednou nahoře.Uplynulá léta byla neskonalá dřina,ale spokojenost dětí a jejich životní zkušenosti jsou nade vše.A mimochodem -po nastěhování měl dům jen 2 místnosti.Ne 2+1.
 Kačka 
  • 

Re: Líbí se mi to 

(4.2.2011 13:02:52)
A abych nezapoměla kolem nás je spousta lidí co přestavěli staré domy nebo postavili nové-samozřejmě na hypotéku a teď,protože je krize a platy jim značně klesly,tak mají výrazné problémy se splácením a vlastním žitím.Do krámu chodí na dluh,spousta z nich se rozvádí.Co z toho mají děti z nich nikdo moc neřeší.Pár let žili v luxusu a teď jim hrozí,že v tom lepším případě skončí po podnájmech a v tom horším pod mostem.Myslím,že ještě pár let a bude spousta lidí vděčná za to ,že jim babička odkáže kozí chlívek a oni se ho budou moci postupně předělávat na bydlení.
 Hanka 75 


Re: Líbí se mi to 

(8.2.2011 20:40:46)
to je taky pohled na Katčin život, ale mě se mnohem víc líbil ten její, i když skutečnosti zůstávají stejné
 Manka, 1 syn 
  • 

Re: Líbí se mi to 

(7.2.2011 15:14:15)
Opravdu si všichni myslí, že kdo bydlí ve velkoměstě (konkrétně v Praze), musí nutně bydlet v centru nebo u magistrály? Já bydlím v Praze na okrajovém sídlišti a rozhodně tu zápach velkoměsta necítíme.
 krtecka 


Re: Líbí se mi to 

(3.2.2011 12:36:49)
Celý článek je bezva. Sice to není můj případ(máme firmu, ke ketré musíme být pořád v kontaktu s městem), ale moc by se nám to líbilo. Máme chatu, kde se snažíme strávit skoro každý volný čas. Je tam hodně práce, ale svým způsobem je to relax od každodenní honičky. Jen mě zaráží ta kupní cena 100000,-Kč. To snad ani není možné. I chaty o rozměru 4x5m bez záchodu a vody se u nás(jižní morava) prodávají minimálně za 450000 a to je v lese 5 km po polňačce. Nechci vám to závidět, ale asi závidím.
 Luciex 


jste šikovní 

(3.2.2011 9:21:38)
Jste moc šikovní~;((!!Jen by mne zajímalo, před jak dlouhou dobou jste chalupu kupovali? Kolem Olomouce se prodávají i domky na spadnutí za 600-800tisíc ~:(
 Jan Datel 
  • 

Re: jste šikovní 

(3.2.2011 11:44:18)
Domek jsme kupovali v roce 2007.
 pETRAk 
  • 

Re: jste šikovní 

(6.2.2011 18:42:11)
Jste dobří. My jsme nejdřív bydleli s tchýní, pak v jednopokojáči domovnickém, pak jsme si od tchána koupili třetinu nájemního domu, což nám hodilo jeden byt. Já prodala pole a les a po 7 letech od svatby jsme byli ve svém 112m bytě. Jupí. Jenže se tu dřív vyráběla kosmetika, byt zdevastovaný, bez topení, koupelna jen beton a omítka, plíseň, místo podlah ohořelé parkety, stará plesnivá zpuchřelá prkna s pevností perníku, okna při větším větru div nevypadla i s rámem ...... dnes, po 18 letech od svatby máme skoro hotovo, už zbývají jen stropy ve dvou pokojích a výměna oken a balkon. Ale za celou dobu 17 let nevím, co je dovolená!!!! Každou kačku obracím, neím, co to je utrácet pro radost, nemůžu si dovolit rozmary. Zvládli jsme to sami, bez jediné půjčky, bez hypotéky atd....ádné splátky, nic! Jsem na nás sice pyšná, ale taky mi je 37 let a celý svůj dospělý život jsem prošetřila, nic jsem neviděla, nic si neužila, nevím, jestli je to tak dobře. A bez práce budu co nevidět, firma krachuje, manžel se sice snaží, ale jsme oba unavení a vyčerpaní, bojíme se, co bude, budeme sice ve svém, ale o hladu a zimě? A náš syn? Zatím je dobře, zatím, ale.... kdo je na om hůř? Ten, co šetří a nic si neužil, nebo ten, co si užil a teď se bojí, že nesplatí půjčky? Já vím, ve svém je ve svém, ale když se to tak vezme, o hladu budeme všichni stejně :-)
 PetraK 
  • 

Re: jste šikovní 

(6.2.2011 18:53:31)
Jen dodám, že jsme uprostřed Brna. A nepůjčili jsme si ani od rodiny. Jediné, v čem nám třeba moje máma pomohla byla zelenina ze zahrady, tchán se ženou vzali k moři našeho syna, aby měl aspoň on nějaký zážitek, ale to jsme mu ZAPLATILI!! Jen to bylo levnější pro jednu osobu, než pro tři, že. A nebo jezdil na dovolené se švagrovýma, jejich kluk je s naším jako bratr a aspoň se sám nenudil a náš si to užil. A my jsme celé léto makali, buď topení, nebo podlahy, letos byla komplet koupelna ....jsme ve svém, bez dluhů a tedy relativně v pohodě, kdž už si ale můžeme užít ovoce své práce, pak přijdeme o práci opravdovou a tím pádem o příjmy a zase šetříme, nejen jen tak, něco, ale opravdu, já BZL dieta, syn bez žita a mléka a mléč. produktů, tak jíme víc než zdravě ;-) a jak jen ty výdaje ještě ostrouhat? Pohoda a klid je relativní, když nevíme, z čeho jednou zaplatíme elektřinu, nebo plyn, popelnice... ale pod most nepůjdeme, OK. Nevím, co bych v dnešní době dělala, mít k tomu všemu hypotéku a splátky a HomeCredit a kdoví co...
 Hanka 75 


Re: jste šikovní 

(8.2.2011 10:52:02)
no jste dobří, na tohle musí být šikovný chlap, a vaše žena je také úžasná, mí na starosti děti, skoro sama, vy dvě zaměstnání.
My jsme tedy zcela jiní případi, tohle bych si netroufla, ale chápu vás a držím palce :-)
 kreditka 


Re: jste šikovní 

(3.2.2011 14:07:12)
Tak u nás ve východních čechách kupoval bratranec starý barák za 500 tisíc - patrový dům s novější střechou, prostornou stodolou a velkým pozemkem - ale je fakt že měl kliku že původní majitel potřeboval rychle prodat
 16.5Salám&Lajka14 


Re: jste šikovní 

(4.2.2011 21:04:28)
Já v roce 2001 koupila domeček 1+1 za 50 tisíc. ~;) Bohužel než jsem mohla začít s opravama, praskla nosná zeď a byla jsem ráda, že si ho sousedi koupili za cenu pozemku.
 Majiro 


Re: jste šikovní 

(8.2.2011 17:12:44)
Barák se zahradou dohromady za 950 000,- (veliký).Půlku všeho darem za 300 000,-.Je tam nová střecha,ale plyn,elektrika,topení a odpad nejsou.Podlahy se musejí dělat nové a celková úprava zdi a okna.Je to nejlevnější barák v okolí Teplic.Jinde prodávají rujny nejméně za 1200 000,-.Je rok 2011. A tak si hyopotéku musíme vzít na 1 milion.
 withep 


Ideální bydlení 

(3.2.2011 9:27:37)
Opravdu, něco takového bych si přála. Jenže muž je ten oný inženýr, práci má v Praze a v dojezdové vzdálenosti do Prahy už takových chaloupek moc není, naopak všude samý hnusný satelit. A navíc jezdí na MTB a já pocházím z Valašska, tedy jen tak nějaký terén (jako ta placka na sever od Prahy) nepřipadá v úvahu. Nejdůležitější pro mě je, aby naše děti nebyly jediné děti široko daleko - sním o tom, že přijdou ze školy, švihnou taškou a vyběhnou s bandou další drobotiny do lesů a polí... Nevíte někdo, existuje takové místo...? ~;)
 helis78 


Re: Ideální bydlení 

(3.2.2011 9:43:01)
Na Valašsku určitě :-)o pár vím.
 Šešule 


Re: Ideální bydlení 

(3.2.2011 9:58:27)
Na severovýchod od Prahy~;) Některé vesnice jsou k tomuto ideální. Pokud chceš kopce, tak podkrkonoší, podorlicko atd.~;) I to bydlení není moc drahý, do půl milionu seženeš opravený domek (ale bývá to fakt v p.deli) Bohužel jsme oba intelektálové (s hrůzou z řízení auta~t~), tak je koupě chaloupky na vsi víceméně romantickou představou. I když, tuhle jsem viděla chaloupku- roubenku, kachlová kamna, ne úplně ruina... srdce plesalo~s~
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Ideální bydlení 

(3.2.2011 10:35:09)
Šešule, tak např. v okrese Trutnov na sReality nevyjel ani jeden opravený domek do půl miliónu. My máme v tomhle okrese romantickou roubenku, kterou používáme jako chalupu a něco podobného bych ke koupi vůbec nedoporučila - furt se na tom něco s..e, většina lidí rekonstrukci roubenky ukončila tak, že barák spadnul a stavěl se nový. Jinak na chalupě je to super, v létě,když je hezky a nikam nemusíme a nespěcháme, bydlení si tam představit nedokážu.
 Šešule 


Re: Ideální bydlení 

(3.2.2011 10:43:25)
Vždyť jsem psala o romantické představě~;) Reálně to bude asi ta králíkárna~d~
Ten opravený domeček do půlmilionu jsem viděla asi před měsícem v jedné vsi v okr. Jičín. V takových vsích, jako je ta konkrétní, se dá domeček pořídit opravdu levně. Ale jak jsem říkala, většinou je to tam daleko i do nejbližšího dvoutisícového "města", autobus tam jede 2x denně atd.
 lenkalienka 


Re: Ideální bydlení 

(3.2.2011 20:02:30)
Šešule, panického strachu z řízení se zbavíš velice rychle, potřebuješ-li děti vozit každý den do školky a domů. My se stěhovali na kraj města před Vánoci, bylo náledí a kupy sněhu a jak rychle jsem se to naučila i s couváním do úzké garáže. Romantická představa ranní a odpolední půlhodinové procházky s dětmi a kočárkem mě rychle opustila. Domek je na okraji města, máme hypotéku snad až do důchodu a taky to má svoje kouzlo.
 zojanda 


Nádhera  

(3.2.2011 9:39:35)
Parádní (nejen bydlení, ale i postoj k životu vůbec) ~R^
Určitě bydlení na vesnici nebo rekonstrukce staršího domuku není pro každého, jak na závěr píšete, ale vidím to velmi podobně a věřím tomu, že člověk pak život prožije jinak, město prostě všechno urychluje (subjektivní pocit, samozřejmě, ale cítím to tak ...). No a o těch hypoškách na celý život, uff, když není jiná možnost ... vyřešili jste to ale skvěle a vyhli se téhle kouli u nohy obloukem ~g~

Tak at´ se vám tam hezky bydlí a hodně štěstí ~;((
 Šešule 


obdivuju vás 

(3.2.2011 9:51:55)
Obdivuju vás oba. Musím přiznat, že bych to nezvládla žít tak dlouho v provizoriu a asi bych sáhla po "pohodlí" králíkárny:-)
Kromě toho se mi moc líbí, když někdo opravuje starý domeček místo toho, aby stavěl další oranžový "byt na placato" na předměstí, i když je s tím spousta práce.
Jste šikovní~g~~R^
 binaryy szuká ovci 


ach 

(3.2.2011 9:56:07)
ach! tohle je přesně to, co do budpucna chceme i my! doufám že se nám tohle jednou podaří! závidím a fandím vám!!
 PavLen 22.3.04-13.8.06 


Paráda 

(3.2.2011 10:04:12)
Tak to je pecka ~g~, závidím. Je skvělé, že jste si to všechno uměli tak pěkně zorganizovat.
 e 
  • 

Souhlasím 

(3.2.2011 10:12:27)
Velmi rozumné řešení! Skvělý článek a líbí se mi Váš životní styl. Hodně štěstí a zdraví celé Vaší rodině!
 Klarisanek 


Re: Souhlasím 

(3.2.2011 10:44:02)
Rozumne reseni bych rozhodne nenapsala. Kazdy kdo koupil ruinu a hrabal se v ni, vi o cem mluvim. Uvedene ceny se mi zdaji science fiction, zrejme je to nedke v nedostupnosti civilizace. Ja byc spis napsala skvele reseni v jejich situaci a zivotnimu nahledu a velmi ocenuju snahu za zachranu stareho a krasneho, misto postaveni noveho, trvanlivejsiho, uspornejsiho oranzovo-svitivezeleneho.
 Petr_Ptak 


Re: Souhlasím 

(4.2.2011 8:54:47)
S tou trvanlivostí hrubě nesouhlasím. Oni se majitelé podnikatelského baroka budou za deset let divit, co jim takzvané "moderní" materiály začnou vyvádět. Cihla, dřevo a kámen se používá tisíciletí. Zkuste si představit Karlštejn postavený z porobetonu, papíru a sádrokartonu....~t~
 Nika 
  • 

Sci-fi 

(3.2.2011 10:30:03)
Tak takovéhle chaloupky se ve středočeském kraji prodávají za půl mega a za 350 tis. máte tak nové rozvody a půl střechy. Co nezaplatíme na nájmu, vrazíme do benzínu.
 Klarisanek 


Re: Sci-fi 

(3.2.2011 10:37:41)
Niko, dovolim si te opravit. Cena chaloupky 800 a vic, rozvody vody a topeni (klasika, ne cerpadlo, solarni panely apod) tech 350 a strecha dle velikosti 300-500.
 Jan Datel 
  • 

Re: Sci-fi 

(3.2.2011 11:53:14)
Dovolim si oponovat. Topeni kotel 12000 (novej) radiatory 5x3000 (sehnany nepouzity ze zrusenyho skladu). Rozvod vody a tepla do 5000. Elektrika 10000. Je sice pravda ze jsem vyucenej elektrikar, varim vodu v plastech.
Strecha vysla i s drevem na 140000. Ale jak jsem psal vsechno do posledniho sroubku jsme delali samy.
 Klarisanek 


Re: Sci-fi 

(3.2.2011 13:32:35)
Tak to jsou pro me naprosto neuveritelne ceny. Samozrejme, ze v dnesni dobe je prace drazsi nez material, takze je jasne, ze kdyz jste si to delali sami, tak jste usetrili majlant.
 Klarisanek 


Re: Sci-fi 

(3.2.2011 13:53:58)
Samozrejme je to taky o celkovem pristupu k rekonstrukci. Nekdo jenom opravi stavajici veci, prkenne podlahy nahrani novyma prknama. Nekdo kdyz uz predelava podlahu, tak do ni da podlahove topeni. Nekdo si poridi jen boiler, nekdo k nemu solarni panely, nekdo si koupi krbova kamna co vytopi jednu mistnost, nekdo postavi krb s rozvody do vsech mistnosti. Kazdy posun od puvodniho stylu k modernimu a pohodlnemu stylu bydleni je cenove narocny.
 Inka+Viki 
  • 

Souhlas s mírnou výhradou 

(3.2.2011 10:32:31)
Ačkoliv jsme se zachovali stejně jako autor článku a neměnili bychom - tedy vesnice a dům se zahradou, nelíbila se mi poznámka typu "raději obyčejnější práce a věnovat se dětem". Neplatí tu přímá úměra. Znám rodiny, kde rodiče mají těžkou práci (oba lékaři), tedy časově náročnou, a taky se věnují kvalitně dětem. To jen tak na okraj, abychom nekombinovali hrušky s jabkama.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(3.2.2011 10:36:47)
Souhlasím, a pokud zezačátku dělal 2 práce od rána do večera, v 1,5 roce dítěte šla matka do práce... to mi k větě: radši se věnovat dětem - moc nesedí. Ale asi to trvalo jen chvíli ~d~
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(3.2.2011 13:14:22)
V jeden a půl roce zůstal doma tatínek.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(3.2.2011 19:19:54)
Já si tedy nějak neumím představit, jak tatínek makal na baráku, když měl za zadkem rok a půl starý dítě.
 Jan Datel 
  • 

Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(4.2.2011 2:54:19)
Jak? nerikam ze jednoduse. Kdyz kluk spal, kdyz byla zena doma.Ve dvě v noci. A jeste s klukem na zadech (v takovym batohu na noseni deti).
 Lída+2 


Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(4.2.2011 9:23:57)
Jan Datel
nezávidím Vám to. Je to Váš výběr. Děláte co můžete. Vy i Vaše manželka je super.

A já vidím pozitivní to, že děti vidí jak se co dělá...nebudou se bát hjednou sami něco opravit...prostě v tomhle vidím velký +

Ale velký mínus vidím v tom co tu zaznělo.....dojíždět někam dneska je tragedie......BUSY skoro nejezdí.
 Klarisanek 


Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(4.2.2011 10:24:54)
Covece, ted me tak napadlo pri tvem prispevku, ze autorova manzelka je super. Uz me to taky napadlo, je to zenska do nepohody a obdivuju ji. Neni to takova ta fnukna co lita po minikurach a kadernicich a heka jak na MD nestiha. Ale docela bych si poslechla i jeji verzi, jestli ji to bavilo, jak to zvladala a jestli je rada, ze se tak rozhodli. Treba jo, netvrdim, ze to tak byt nemuze, ale kdyz se ohlednu na me detstvi, tak otec drel jako kun, stavel barak, sekal drevo, ale porad delal praci, kterou si sam zvolil misto panelaku a bavila ho. Matka topila v kamnech, michala maltu, nosila cihly a co si pamatuju, tak to zrovna nebyla jeji oblibena cinnost.
 Irena 
  • 

Re: Souhlas s mírnou výhradou 

(3.2.2011 14:13:21)
Zvláště nechápu, jak se mohli věnovat dětem, když pořád makali na baráku.... znám to ze svého dětství, naši taky pořád opravovali, šetřili, žili jsme na vystrkově, prakticky situace, kterou popisuje autor článku. Musím říct - děkuji, nechci. V dětství stačilo, stálo to za h... popravdě, záviděla jsem své sestřence v paneláku,že s ní jdou rodiče do cukrárny,v létě na koupaliště zatímco u nás pořád jela míchačka a nervozní sedření rodiče na nás neměli čas.
 Markéta s párkem 
  • 

co sousedi? 

(3.2.2011 10:43:00)
Zajímalo by mě, jak vás přijalo okolí. Jestli jste se bez problémů sžili se starousedlíky, jestli vás vzali "mezi sebe" nebo jestli cítíte odstup, když jste náplava.
 Jan Datel 
  • 

Re: co sousedi? 

(3.2.2011 11:47:01)
No sousedy mame pouze jedny. A ty nas vesele ignoruji. Takze jinak je klid. A jak nas prijala vesnice to by se muselo zeptat lidi. Do hospody nechodim tak nevim.
 Sova a dvě sůvata 
  • 

Re: co sousedi? 

(3.2.2011 12:54:32)
Na to taky musí být povaha :-). Teda nemyslím na nechození do hospody.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: co sousedi? 

(3.2.2011 19:13:32)
Máš na mysli ignorují v dobrém nebo ve špatném?
A co si lidi myslí - přeci to poznáš, když jdete po vsi - nakoupit, na autobus, na schůzi, na nějakou veselou akci. A děti, jestli se kamarádí s místními (myslím i z okolních vesnic) apod.
 Natascha 


Líbí se mi takový přístup 

(3.2.2011 10:45:24)
~R^
Jsem samoživitelka a do hypotéky bych taky nešla, i když bych ji bez problémů dostala.
Vyřešila jsem to půdním bytem v domku u rodičů, taky bez dluhů, naštěstí jsem měla něco našetřeno.
 Irena 
  • 

Re: Líbí se mi takový přístup 

(3.2.2011 14:14:22)
A co by jsi dělala kdyby jsi možnost půdní nástavby u rodičů neměla? O tom to je.....
 Natascha 


Re: Líbí se mi takový přístup 

(4.2.2011 13:02:15)
Musela bych hledat jiné řešení - hypotéka by to ale nebyla.
 DaVinci 


Re: Líbí se mi takový přístup 

(4.2.2011 11:48:14)
Své rodiče miluji, ale nebydlela bych s nimi pod jednou střechou ani za tu hypotéku~t~ Ne, vážně, dvou až třígenerační bydlení nepovažuji za výhru. Stejně tak doufám že jednou mé dítě půjde a postaví se na své nohy, pronajme si byt s kamarády, později s partnerem a k nám přijde na nedělní oběd
 Natascha 


Re: Líbí se mi takový přístup 

(4.2.2011 13:00:10)
Chápu, že to není řešení pro každého a pochopitelně to má i své mínusy. Ale máme samostatné vchody, vůbec si do života nezasahujeme.
Pro mě ovšem zůstává daleko větším mínusem být otrokem hypotéky a cpát peníze bance - každému co jeho jest.~d~
 štěpánkaa 


dojíždění do "města" 

(3.2.2011 11:15:40)
moc se mi líbí, jak jste to vyřešili. Přeji vám, aby to nadšení vydrželi i v době, kdy děti povyrostou a budou potřebovat dojíždět do školy, na kroužky, atd....~3~~3~~3~
To mě vždy zarazí, když jsou lidé, kteří utečou z města nejprve nadšení, jak to čtu v tomto článku a pak uštvaní se vracejí do měst, aby nemuseli být za taxikáře svých dětí....
 Margot+1 


Re: dojíždění do "města" 

(3.2.2011 16:55:00)
Štěpánko,
máš pravdu, já dojíždění busem od 4. třídy (odjezd ráno 6:30) včetně z duše nenáviděla. Však jsem také z vysněného hnízda rodičů zdrhla v 16ti na panelákovou ubytovnu a domů se už nikdy nevrátila.
Takže když jsme řešili bydlení mé vlastní rodiny byl výběr a)drahá ruina ve městě s MHD a b)levnější ruina na mém milovaném místě, kde dávají lišky dobrou noc, vyhrálo a). Ale pralo se to ve mně strašně ~t~
 Xantipa. 


Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(3.2.2011 11:16:34)
Když jsme se rozhodli, že půjdeme do svého, chtěla jsem jí z města na vesnici. Objížděli jsme toho mnoho. Nejvíc se mi líbil dům na vystrkově /doslova/, pěkná a poměrně levná opravená chaloupka, zahrada, všude kolem lesy a louky. No krása. O kus dál na zahradě byla venku stará paní. Zašla jsem se poptat, jak se tam žije. No krásně, pokud jsou malé děti nebo jste v důchodu. Ale - v zimě se silnice neudržuje, takže tudíž tam jezdí autobus pouze ke křižovatce, dobrých 5 km do kopce se musí pěšky. Jednou se paní udělalo zle, nahoru nevyjela ani sanita a paní sváželi dolů na saních. A to i přesto, že její syn má terénní vůz a 1x za měsíc vozí všem obyvatelům nahoru potraviny - v případě, když je sníh.
A naše tedy devítiletá dcera - ježiši, to nemyslíte vážně, taková prdel světa, jak asi budu jezdit do školy, na kroužky......
To mi otevřelo oči, nemůžu myslet jen na sebe a mít právě ty romantické představy, musím taky myslet na děti.
Máme hypo - ne na 25 let, nebydlíme v satelitu, ale ve staré zástavbě ve městě a jsem celá šťastná, že jsme se rozhodli tak, jak jsme se rozhodli. Moje děti jsou spíš městské děti, nějaká farma doma by je nenadchla, ostatně ani mě ne, zahrada ano, ale žádný lány, mají svoje kroužky, svoje kamarády, a i když jsme doma rádi, tak dovolenou v létě ani v zimě si neodpustíme - přece jen, je potřeba vypadnout ze stereotypu. Resp. - my máme tu potřebu.
 Marta 
  • 

Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(3.2.2011 12:02:24)
My jsme se před šesti lety rozhodli pro byt v paneláku na kraji sídliště a jsme taky spokojení. Sice bychom měli peníze i na dům, ale ani jeden z nás není zručný a zahrádkaření nám nic neříká. Přesto taky chodíme na houby, dřevo, borůvky a spol. (za 10 min. jsem v lese) a navíc si užíváme společnosti sousedů, což všichni milujeme. Já chodím pěšky do práce, děti do školy, akorát manža rád řídí, ale ten si to vynahrazuje o víkendech na kole:)
 Bambule2 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(3.2.2011 13:30:47)
Xantipo, naprostý souhlas - taky jsme jezdili po vesnicích shánět nějaký pozemek, či zbor, ale když jsme pak viděli kolegy v práci jak dělají celé rodině jenom taxikáře a jejich odrostlejší děti koukají vypadnout někam do města, tak jsme byli nešťastní... No nakonec jsme měli obrovské štěstí na pozemek v Brně v okrajové části, která je jak vesnice a neměnili bychom už nikdy za nic (i když jsme si s pozemkem, který byl od neplatičů - samé malé exekuce na katastru, které zamlčeli apod., i stavbou docela užili). Co se ušetří na pozemku dál od města, to se podle mně zase v dlouhodobějším horizontu zaplatí na autách (často je potřeba pro oba dospěláky, když má každý např. práci jinde, nebo jinak časově a to nemluvím o dospívajících dětech, známí pořizovali i pro ně, aby nemuseli furt taxikařit). No ale jak říkám, my měli štěstí, jinak by to asi byla finančně utopie :-(.
Každopádně ale můj náhled na věc je, že raději tu hypotéku, aby jsme domek se zahrádkou užili v klidu už s malými dětmi a ne to dodělat konečně až už to budou holomci a stejně budou pomalu odlítat z hnízda do školy apod. Nemluvě o tom, že za deset let už aby se pomalu zase nějaké další věci spravovaly, vyměnovaly apod., vlastně to pak nikdy neskončí. A není to o tom, že bychom nebyli ochotni šetřit a počkat si, jak to někdo píše níže, my jsme něco našetřili, ale na celý domek, to bychom se načekali, ceny by 3x narostly a to nemluvím o tom, kdo ví, co bude s penězi za 10-15 let ? A tu koupelnu potřebuji nejvíc, když je mimčo, přeci ne ? Prostě podle mně se v provizoriu dá zvládat bydlet a při tom něco stavět spíš s většími dětmi, než miminky, zvlášť když je víc malých dětí... Mno, ale možná jsem prostě pohodlná, co já vím. Na druhou stranu taky trneme, aby si manžel práci udržel, hypotéka je prostě břemeno.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(3.2.2011 13:59:20)
to je přesně ono... každý vidí, že je na mateřské, že si hezky bude pěstovat rajčata a dítko dá spát v kočárku na zahradu. Idylka.... do momentu, než bude třeba začít hledat školku, školu. Než dítě začne dojíždět do města do školy, kroužků.
Než se zjistí, že si dítko třeba nemá s kým hrát, nebo že si musí hrát s tím, kdo bydlí v okolí, ačkoliv to nejsou zrovna vhodní kamarádi....
Než se zjistí, že z dítka je slečna/mladý muž, kteří by chtěli sem tam do kina (ale jak se dostat zpátky, když autobus jede v úterý a v únoru). Že je problém chodit do tanečních ze stejných důvodů. Že všichni jsou už ze střední školy dávno doma, ale dítko sedí hodinu a půl na nástupišti a čeká na autobus, který jede občas.
Že se teenager nemá kde chodit bavit, v dosažitelné vzdálenosti je pouze hospoda, kam chodí i rodiče.....

Není můj výmysl - toto je realita mého švagra. Díky tomu se jeho roztomilá a do té doby poslušná dceruška sblížila s místními sígry.
Ono to rodiče docela brzy přestane bavit, vozit děti jednou,dvakrát týdně do města za zábavou....
 withep 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(3.2.2011 18:13:45)
Právě z těchto všech důvodů je hledání místa pro domov tak těžké. Musí tam být nějaký život - větší vesnice, kde je aspoň školka a 1. stupeň ZŠ, knihovna, nějaký sport a kultura... a dostupnost kompletní základky a dalšího vyžití na kole po nějaké bezpečné trase. Prostě těch kritérií je moc. A my to chceme stihnout, než půjde nejstarší do školy, aby přestěhováním neztratil kamarády. Jinak věřím, že když jsou děti od mala zvyklé na venkovský život, není to pro ně takový problém. No jsem zvědavá, jaké budeme muset dělat kompromisy...
 Petra Neomi 
  • 

Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(4.2.2011 9:46:16)
Vesnice,kde je knihovna, sport a kultura je spíš městečko. Dneska už spousta vesnic nebude mít ani poštu.
 Nika89 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(4.2.2011 11:03:00)
Bydlíme v městysu na Vysočině, 960 obyvatel. Máme školku, školu, dvě hospody, tři obchody,dvě autobusové zastávky, dva malé kostely, pečovatelskou službu, poštu, lékárnu, doktora pro dospělé (dětská už odsud odešla), hasiče i fotbalisty. Na les koukáme z okna a je nám tu dobře.
 Jája 
  • 

Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(4.2.2011 11:44:49)
Tak přesně tuhle "idylku" znám od bráchy:
Městečko na Vysočině, asi 1.200 odbyvatel. Školka, škola v místě, je tam pošta, asi 3 malé obchody, z toho dva s potravinami, 2 hospody. Je tam lékař, gynekolog a zubař jen 1-2x týdně. Autobus tam taky jezdí. V místě je zemědělské družstvo a fabrika, na místní poměry docela velká. Jiná práce tu není, je tu několik soukromníků. Takže za prací se jezdí 12, ale taky 30 nebo 40 km. Na autobus se čeká tak hodinku, pokud vůbec jede, jinak je nutné vlastní auto.
Ale: autobus jede jen ve všední dny. Poslední autobus tam přijede v Pá asi v 18.30 a do Po cca 5.30 tam nejede nic. Nemocnice 30 km, bazén 30 km, lékařská pohotovost 30 km, zubní pohotovost 40 km. Učební obory pro děti nebo střední školy jsou ve vzdálenosti 30 nebo 40 km.

A v "idylce" pokračujeme dále: není tu plyn ani dálkové vytápění. V zimě proto můžou topit uhlím/dřevem nebo elektřinou. Elektřina je drahá, takže si v létě zvyšují fyzičku tím, že chodí do lesa porážet dřevo, pak ho musí dovézt domů, naštípat a nařezat na polínka. Starší člověk, co už nemá tu fyzičku, si dřevo koupí nebo jde do domova důchodců. Za větším nákupem se jezdí 12 km do nejbližšho města, ale protože tam jsou jen 2 markety, tak taky 30 nebo 40 km. V zimě občas neprohrnutá silnice, je na ní i 60 cm sněhu.

Já jsem teda na vesnici vyrostla, ale nevrátila bych se tam ani za zlaté prase. Leda někam do blízkosti města. My bydlíme na kraji okresního města, za námi jsou už jen pole a louky. Pro mne naprosto ideální místo k životu. Když chci do města, sednu na MHD (jede cca 1x za hodinu) a za 10 minut jsem tam nebo jdu pěšky (něco přes hodinu chůze).
 Binturongg 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(4.2.2011 12:55:38)
Jája - "Já jsem teda na vesnici vyrostla, ale nevrátila bych se tam ani za zlaté prase. Leda někam do blízkosti města. My bydlíme na kraji okresního města, za námi jsou už jen pole a louky. Pro mne naprosto ideální místo k životu. Když chci do města, sednu na MHD (jede cca 1x za hodinu) a za 10 minut jsem tam nebo jdu pěšky (něco přes hodinu chůze)."

V podstatě jsi shrnula nejzávažnější důvod, proč si lidé z vesnic, kteří "připádlovali" do měst, nemohou vynachválit městský život ~;)

Ano, je to pohodlnější, ale kdo v tom vyrostl, často si toho neváží.
Proto sice zůtane Praha navždy mým domovem a rodným městěm, ale doma jsem v horách (a nejen já) ~;)
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(6.2.2011 23:34:21)
co poštu. Ale třeba funkční obchod. Kolem Ostravy je tolik vesnic s totálně nezásobenými obchody, i v dnešní době otevřený jenom dvě hodiny dopo a dně odpo!!! A pečivo jen na objednávku.
O dostupném lékaři ani nemluvě.

Kamarádka se přestěhovala mimo, taky říkala, všechno tu máme, krásnou novou školku.... ale když došlo na lámání chleba, zjistila, že ve školce jaksi pro její dítko není místo... a mimo obec se nechytá, páč nežijí v dané lokalitě.

Nezatracuji život na vesnici, ale je třeba zvážit tolik aspektů!

 Katjan 


Re: Je fajn, když se člověk rozhodne a je pak spokojený 

(11.2.2011 23:06:07)
Není to až takový problém, jak by se zdálo - my se přestěhovali celkem narychlo, protože se vyskytla skvělá příležitost, a bydlíme v úplně mrňavé vesničce, kde každý zná každého (což utužuje místní obdoba společenské kolonády - tradiční sobotní vození odpadu na místní skládku), kde se poslouchá hlášení místního rozhlasu s neodmyslitelnou ukrutánskou dechovkou, pole a roviny a loupitelné hrušky, třešně atd. atd. na vše strany, prostě rurální idyla, ale jsme jen asi 3km od krajského města, kde najdeme nejen základku, ale i gymnázium, slušně zásobenou knihovnu a hned tři hypermarkety. Je to skvělé skloubení venkovského života, kde projedou asi tři auta za půl dne a děcka z celé vsi řádí v různých chumlech v jednom kuse venku, a civilizace - a určitě to není ojedinělá situace. Držím palce.
 januella 


Tajemství úspěchu 

(3.2.2011 11:21:12)
Ano,dá se takhle v dnešní době pořídit bydlení,ale to by se lidi museli naučit ŠETŘIT a čekat...a to je v dnešní době těžká věc,když půjčky jsou tak snadno dosažitelné...
 Petr_Ptak 


Re: Tajemství úspěchu 

(4.2.2011 9:26:36)
~R^
 bibibaba 


Taky to tak máme! 

(3.2.2011 11:36:16)
Až na tu hypotéku. Tady v beskydech bychom tak levno nenašli, ale pořídili jsme domeček "jako klícku" a jsme úplně spokojení. Nejsme náročná rodina se 3 dětmi sice nejezdíme každý rok k moři ale máme tady nejzdravější kyslík, pramenitou vodu bez chlóru, hřiby, hafery, a zdravé zemáky. Stačí se jen uskromnit, jde to. ~g~ Bydleli jsme jen 1 rok v bytě a už nikdy více, fuj. Ano je pravda že bez auta se člověk na vesnici neobejde, ale ti ve městech si stejně ten důvod najdou aby jeli autem než došli kilometr pěšky, takže to vyjde nastejno. Moc krásný článek o obyčejných lidech jen tak dál.~3~
 helis78 


Re: Taky to tak máme! 

(3.2.2011 12:07:18)
Bibibabo odkaď si? Někde za Rožnovem, ne?~;)
 bibibaba 


Re: Taky to tak máme! 

(7.2.2011 11:18:59)
Jsem z Bystřic. Proč se ptáš?:-)
 s s 


Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 12:36:25)
A odvážní, a držíte nádherně pohromadě! Takovým lidem mooooooc fandím!!!!!
Osobně jsem městský červ, takže to se mě netýká, potřebuju kolem sebe šrum a zároveň i ticho kolem sebe...
Šikulkové!!!!! Moc! :)
 1.3Magráta13 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 12:47:02)
Honzo,
jste moc šikovní. Myslím, že jste měli hlavně dost štěstí na takovou koupi a pak taky tunu odvahy. Líbí se mi to a klidně bych tak žila. Taky bydlím na malé vsi ale náklady jsou přeci jen díky lokalitě větší. odříznutí od světa by mi nevadilo, stejně jsme pořád v práci, děti ve škole a kam potřebuju, dojedu si autem.

K těm cenám, věřím, že jste hodně ušetřili tím, že jste dělali sami. To si málokdo uvědomí, ž e možná víc jak polovina nákladů je cena práce.
My stavíme malý domek. Zadali jsme jednomu soukromníkovi stavbu základové desky. Ten pán je široko daleko nejlevnější. Předběžná kalkulace byla 260 tisíc za základy a vylití desky. Tak se manžel namíchnul, poprosil kamaráda a pustili se do toho sami. Firma by to pravda měla za 2-3 dny, oni na tom strávili 6 víkendů, ale nakonec nás deska stála pouhých 50 tisíc. Neuvěřitelné.
 Xantipa. 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 12:50:14)
Magráto - co to bylo za velikost? Základ. deska přes 200 tisíc? Pravda, bylo to před 10ti lety, ale my měli nabídky za 60 tisíc. Ale pak jsme nestavěli.
 1.3Magráta13 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 14:12:45)
65m2. Nepodsklepené, ale včetně napojení na sítě. Na písčitém podkladě, takže asi pracnější na vyztužení.
No, měli jsme i daleko vyšší nabídky. Středočeský kraj, tak asi i ta lokalita udává cenu.
 Xantipa. 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 14:23:16)
Magráto - za 260 tisíc nám nabízeli komplet podsklepení.
Možná to bude lokalitou, každopádně pokud by mi tehdy řekli tu vaši cenu, buď bych se úžasem posadila a nebo bych to považovala za vtip roku.
Uznávám ovšem, že současné ceny neznám. Každopádně cena se mi zdá stále přehnaná.
 Žžena 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 15:01:38)
Xantipo,
ta cena asi fakt není nadnesená, protože my jsme loni dali jen za základové pásy pod skleník (velký jako dům) 80 tisíc. A to byl jen prostý pás betonu 30 cm široký.
Takže ta deska fakt je určitě v té výše zmíněné cenové relaci.
 Xantipa. 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 15:09:23)
Proboha - ani za nic. Ale když to někdo dá, tak asi jo. Tenkrát jsem se zajímala, protože jsem nechtěla, aby se s tím manžel sám paprčil. Pokud by to bylo třeba na ten skleník, tak by mi paprčení nevadilo, my máme skleník na pilotech /ale ne velký jak dům/. Manžel staví sám plot s podezdívkou, což je na šířku 25 cm a pod zámrznou - není to drahé - svépomocí, jen pracné.
 Žžena 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 15:13:13)
Xantipo,
my jsme byli schopní udělat ten výkop, ale pak už přesné zasazení a vyspádování ne. Ono při těchhle rozměrech skleníku nelze že "centimetr sem centimetr tam". Muselo to být na milimetr přesný a ještě v přesně daným sklonu (ne rovný! kvůli stékání vody ze střechy). Na to už musel být člověk s laserem, stavebníci co přesně naštelujou ztracený bednění atd.
 Xantipa. 


Re: Jste moc šikovní! 

(3.2.2011 15:19:57)
Žženo - asi jo. Když jsme pořizovali náš skleník, tak nám řekli, jak máme udělat základové pásy, jaký přesný sklon a na štorc jaký může být rozdíl i na výšce. Proto jsme se rozhodli pro piloty, protože piloty nám usazovala ta dotyčná firma zároveň se skleníkem.
Na ty pásy ani u menšího skleníku jsme si netroufali.~;)
 DaVinci 


Hezké... 

(3.2.2011 13:04:26)
počtení, i to nadšení autorovi věřím. Jen pro mě by bylo nepředstavitelné si zatápět každý den v kamnech, abych měla teplo a teplou vodu. A jezdit wartburgem? Vy si žijete v přírodě a svým autem bez katalyzátoru jezdíte smdět do města ~Rv
 Jan Datel 
  • 

Re: Hezké... 

(4.2.2011 2:42:32)
Zatopit denne v kotli na ustredni neni zas takova zatez. Na teplou vodu mame kombinovany bojler. A warburg nebudu se hadat na tema ze smrdi, tech par km co za rok najedu neni tak stasnejch
 Petra Neomi 
  • 

Re: Hezké... 

(4.2.2011 2:51:44)
Smrdí a hodně žere, myslím, že na vsi i za deset litrů seženete něco mnohem pojízdnějšího. Varťas je extrém.
 Jan Datel 
  • 

Re: Hezké... 

(4.2.2011 3:01:33)
Nechci rozvijet debatu o ekologicnosti Warburga, ale ma levny naklady. Rocni pojistka 460kč (je to veteran), spotreba 10l by souhlasila.Opravy opet kategorie vsecho si opravym sam.Nahradni dily levny (treba pouzitej motor 1500Kč) Navic ma ram takze vydrzi v zimně daleko víc. Meli jsme Felicii a ta zrezla za jednu zimu.
 Petr_Ptak 


Re: Hezké... 

(4.2.2011 9:35:17)
Souhlas. Warťas je bytelný, solidní auto. Dokáže odvzét 2x tolik, co sám váží. Osobně vyzkoušeno. Jenže podle místních měřítek jste povinnen si koupit ofrouta, nebo alespoň oktávku (povinný sen každé české rodiny). Co na tom, že ji neuvyužijete a nemáte na ni? Půjčte si, jinak jste za totálního loosera!
 Petra Neomi 
  • 

Re: Hezké... 

(4.2.2011 9:50:33)
Proč offroad? Ale když do nich někdo napálí, až pojedou ve varťasovi, bude celá rodina na marmeládu. A je naivní myslet si, že se to na vsi nemůže stát, nejvíc smrťáků je právě tam.
 Eva 
  • 

Pozor pozor 

(3.2.2011 13:05:57)
No dnes už opravdu za 100 000 koupíte málo kterou nemovitost, která by ještě k tomu měla zahradu. Každopádně pokud si už berete jakoukoliv půjčku na nemovitost na vesnici, zvažte, že peníze v ní se vám nezdhodnotí ... tedy i když do domečkunainvestujete dalších x set tisíc na opravcách, zaplatíte úroky a přičtete si proježděný benzín, tak se vám to nikdy nevrátí a v případě problému pak domeček prodáte sotva za tolik, za kolik jste ho koupili... Když počítáte každý den pouze 20 km najetých navíc (10 tam a 10 zpátky) ... pouze 250 pracovních dní v roce, tak je to 5000 km za rok, tak při spotřebě 7 l/100 je to 350 l x 33 Kč = 11 550 Kč, (což je cca 1000 Kč měsíčně navíc) na každých 10 km, které každý den dojíždíte .. takže si to znásobte 3x ,pokud bydlíte 30 km od města, kam dojíždíte, tak je to za 25 let 866 000 Kč ... které projezdíte .. když si vyberete dražší nemovitost blíž u města, tak se vám to vrátí ... a snad i příroda může být... a ne draze zaplacená.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 13:14:28)
Za stovku se pořídí tak leda stodola a ne v moc dobrým stavu a ne moc velkým pozemkem.~d~
Pro pisatele - a až se auto rozpadne, co pak? Nevím, jak máte velké děti - co až budou chtít zůstat na nějaké akci ve městě, autobus nejede - co potom?
 Jan Datel 
  • 

Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 13:17:22)
Auto nevim proc by se rozpadlo. A autobusy tu jezdi pravidelne, deti se do skoly dostanou bez problemu.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 13:34:31)
Jo aha, tak to nejspíš není až taková zadel světa. Nebo přítel mé dcery bylí v poměrně slušně velké vesnici a tam jezdí autobusy pouze cca v 6 a 7 ráno a v jednu odpoledne, zpátky nevím, ale vím, že poslední autobus přijíždí v 5 odpoledne. Ve vedlejší vsi bydlí moje sestra a její děti nesmějí chodit na kroužky ani zůstávat u kamarádů, protože by pro ně musela jezdit. Teď dala kluka do jiný než spádový školy, jenže tam zas nejezdí autobus, takže ho denně vozí tam a zase zpět. Třeba o návštěvě bazénu nebo kina ani nemluvím, to se plánuje jako velká akce - kdo, kdy a kam. Jim to sice vadí, nejvíc klukovi, ale smůla, má počkat až vyroste a oni - vždyť oni to přece nepotřebují.
Ale je možný, že vám to vyhovuje - a když s těmi autobusy není problém~d~
 Klarisanek 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 13:49:20)
Xantipo, presne jak popisujes pripad sve sestry jsem zazila za komancu ja. A to autobusy jezdili x x casteji nez dnes, jak vsichni vime. Auto nasi meli, ale urcite by se neobtezovali delat taxikare, tak jak to delaji dnesni rodice. Byli jsme s bratrem trdla bez jakehokoliv zajmu, smerovani, rozvoje, ani jeden z nas nedela zadny sport. Ono je to sice krasne stravit detstvi behanim po lese, ale....... . Diky teto zkusenosti u me byla volba jasna, ja bych to svym detem neudela a pri objizdeni pozemku u satelitu u Phy mi doslo, ze tohle neni cesta pro nas. Jeden prijem nam nestaci, abych mohla delat taxikare. Takze hezky do kralikarny v Pze a skudlit na vikendove pristresi na vesnici.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:03:18)
Moje sestřenka bydlela v té samé vsi, co bydlí teď moje sestra a ta sestřenka bydlí o kus dál, v jiné vsi. Když jsem u ní jako dítě byla, tak jediný sport byl - natrhat kopřivy pro husy a jít na trávu pro králíky. Jinak se snad permanentně sušilo seno /žádná romantika, jen pot a puchýře, splavená až na zadku a na vesnický rybník /jakoby koupaliště/ se nesmělo, proč taky, když je třeba práce. Jo a neustálá práce na bramborách. A co mi taky utkvělo - celou sobotu se pralo, protože teta nevěřila automatce - děsná romantika. Po lese jsme toho moc nenaběhaly - jen když bylo hotovo. Po lese jsem toho naběhala rozhodně víc doma - ve městě.
A děti mojí sestřenky? Jedna na kole ani neumí, protože kolo nemají, na co přece. Bazén nepotřebují, vždyť se nekoupou, zato mají kachňák. Na dovolenou jezdí do chatek 20 km vzdálených /k jezeru/, protože musí denně 2x krmit ptactvo. A nejoblíbenější sport jejich holek plus x dalších pubošů - vysedávat na návsi v autobusové čekárně.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:08:24)
A jen jsem chtěla ještě říct - ta sestřenka svůj život a trávení volného času strašně nenáviděla a pořád říkala, že až jednou vyroste a bude mít svoje děti, tohle nikdy nedopustí - žádné výlety, žádné kroužky, žádné dovolené, žádní kamarádi poblíž..... A jak to dopadlo?
Rychle zajela do kolejí svých rodičů a vlastně jí to vyhovuje. No co, ona tak taky vyrostla, tak její děti to zvládnou taky. Nejspíš jo.
A ještě jeden sport provozuje ta mladší - víkend co víkend jezdí s rodiči autem po vlastech českých po výstavách a burzách ptáků. Řeknete si, no a co, když jí to baví. Jo, kdyby ji to bavilo, tak nic.
Ji to rozhodně nebaví, jenže nechce být doma sama. Tak se v autě prospí, někde jdou na oběd, zajde se v blízkosti burzy na zmrzlinu a zase prospí cestu zpět.
 Klarisanek 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:23:08)
On taky zivot ve meste zadny med, tam sice deti neklati nohama u aut. zastavky s faskou rumu v ruce, zato treba nekde u nadrazi nakupuji pernik. Takze ja nikoho, kdo chce zit na vsi neodsuzuju, jen pisu za sebe. Mozna bych zas mela opacny nazor kdybych vyrustala na sidlisti a detstvi stravila hranim na chodniku plnym psich ho...n. Vsude je neco pro a proti. Kazdopadne nechapu proc tu nekdo Jana odsuzuje, ja vitam kazdou zkusenost o kterou se nekdo podeli, byt se s ni treba nestotoznuju.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:27:33)
Nikdo ho neodsuzuje, jen on napsal svoje poznatky, jiní svoje. A to je dobře, ne? Protože nějaká naivní osoba by si mohla začít myslet, že není lepší život než v domku na vsi bez koupelny, zato když si nezatopíš, zmrzneš. Všechno má svoje pro a proti a ty proti v článku nebyly, protože autor je zatím nevnímá.
Tak jiní zas napsali ty proti - jak to vnímají. Jednoduchý.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:29:26)
A Deniso - nikdo nepsal, že sedí u zastávky s flaškou rumu, to tedy skutečně ne. A drogy se nenakupují na nádraží, to bys měla vědět, ale hezky tam, kde je vysoká koncentrace potencionálních kupců - u škol, na hřištích - a nejsou imunní ani děti z vesnic, to si nemysli.
 Insula 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:39:30)
Tak já nebydlím v žádné vesnici a taky jsem nikdy žádný kroužek nijak neprovozovala a absolutntě mi to nevadilo. Nechápu, proč se dneska tyhle věci tolik cení. ~e~~a~
Lítali jsme s kamarády po lese, chodily plavat do rybníka, bruslit to samé, jezdili jsme na kole, skákali gumu a já nevím, co všechno ještě. Byly jsme šťastné a spokojené děti. Určitě spokojenější než ty dnešní, které jsou zahrnuty kroužky a zájmy a nakonec stejně skončí v pubertě někde s cigaretou v puse a budou se "poflakovat" po městě. ~d~ Kdo chce sportovat, může i na vesnici. A provozovat se dá i spousta dalších věcí.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 14:51:22)
Insulo - dřív byl na každé vesnici pro děti kroužek mladých požárníků, myslivecký a samozřejmě fotbal. Dneska zůstal jen ten fotbal.
My jako děti jsme taky trávily spoustu času venku, každý rok se nastříkal led, udusal kopec a jezdily jsme na sjezdovkách. To už dneska není, kdo by tu vodu platil, na co dupat kopec, když se jezdí s rodiči na vlek. A na běžky bych děti samotné nepustila. A ven - dnes není zvykem chodit jen tak ven, to musíš vidět sama. Pokud děti nemají žádný sportovní kroužek, málokteré z nich se donutí sportovat doma jen tak. Tak moje děti mají kroužky a krom toho samozřejmě společně i další aktivity. Ale moje děti jsou zvyklé na fyz. zátěž, takže můžeme klidně vyjet na celý den na lyže nebo na kolo nebo na delší trasu na brusle. Za chvíli budu zátěž spíš já než ony, protože budou mít mnohem lepší fyzičku.
Pokud dítě nechce kroužky a má je, je to blbý, ale úplně stejně blbý je, když je chce, ale nemůže a nejblbější je, když nemůže, protože rodiče by museli taxikařit.
 Insula 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 21:23:08)
Tak já tedy absolutně nevidím žádný rozdíl mezi mými dětmi sebou za mlada. Je pravda, že v zimě se jim ven tolik nechce (ale to se nechtělo ani mě), ale jak se udělá hezky, tak je nemůžu dostat domů. Pořád lítají, jezdí na kole, koupou se v bazénu. Jsou tak fyzicky "akční" (na rozdíl ode mě), že mi s tím lezou na nervy. Navíc dneska má auto téměř každá rodina, takže někam se dopravit není absolutně problém.
 kajinka.s 


Re: Pozor pozor 

(7.2.2011 21:20:09)
Promiňte, ale vy tady píšete jako kdyby lidi co žijí na vesnici byli napsoto odříznutí od světa,já si vybrala ves dobrovolně (utáhli bysme i bydlení ve městě) a za žádnou cenu bych neměnila, když budou děti chtít zůstat někde na akci tak si holt zařídí přespání u kámošů, nebo počkají na první autobus. a když se rozbije auto tak se dá stále jezdit autobusem! pro někoho možná ztráta úplné svobody, ale pro mě teda ani náhodou, tohle můžou psát jen lidi, kteří na vsi nikdy nežili a jen hledají důvody proč tam nejít. Já bych s městem neměnila ani kdyby mi tam dávali byt zadarmo!
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Pozor pozor 

(8.2.2011 13:46:10)
Záleží, co je to za vesnici. Jestli tam máte dobrou dopravu, tak gratuluji. U nás jede autobus v 7 hodin ráno do města, pak jeden kolem poledne a v 15 hodin přijíždí z města. Ve všední dny. A to je všechno. O víkendy nejezdí nic. Není to zastrčená díra a o pár domech, město je 6km. Jakákoliv aktivita, která končí po třičtvrtě na tři je problém. Ve městě je kino, město si stěžuje, že je prodělečné. No aby ne, když si tam nemůžou puberťáci zajet ani na představení od 18 hodin.
 Margot+1 


Re: Pozor pozor 

(3.2.2011 15:56:42)
Jo, jo, chalupa za 100 tis. mi taky přijde jako sci-fi. My v roce 2009 koupili barabiznu za 1,5 mil. Pravda, ve městě (ovšem takovém, které by mnozí nazvali vesnicí). Krvežíznivá hypotéka nás neminula, a to nemluvím o nákladech na opravy, které jsou neméně krvežíznivé. A to teď stejně žijeme v rozestavěném a žereme salám z papíru jako vlčáci, protože kuchyň ještě není.
Jak to doprčic tihle lidi dělají?
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 9:38:47)
To je furt zhodnotí, nevrátí, prodá se ztrátou... Prosím, připusťte že existují lidé, kteří si staví DOMOV! Né nějakou kůču na kšeft.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 9:49:47)
To máš pravdu, jenže jsou lidi, kteří si koupí, postaví, opraví dům s vyhlídkou, jak to bude úžasné pro děti, příroda, přirozenost a tak. A dělají to tak, aby tam děti mohly žít i v dospělosti. Jenže děti vyrostou, žít tam nechtějí. Než by žili v baráku s rodiči, radši se mačkají s kamarády nebo rodinou v podnájmu. A rodiče mají na krku nevyužitý a drahý barák jak hrom. Jsou naštvaní na děti, že tam nechtějí, dyť to přece dělali pro ně. Nebo se se situací smíří a rozhodnou se prodat a koupit něco menšího a myslí si, že barák má hodnotu tak 4 miliony. Jenže přijde realita - najdou se kupci tak za 2 miliony. A rodiče plakají, co do toho dali peněz, že to přeci takhle prodat nemůžou.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 9:52:22)
Jistě, znám takovou rodinu... Celé dětství děti strávily "na parcele" otloukáním cihel, v dospělosti obě zdrhly, rodiče nějakou dobu horní patro dvougeneračního domku pronajímali rekreantům a pak barák prodali. Nechali na tom zdraví a k čemu?
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 10:54:58)
Třeba (jako mě) je hřeje pocit, že něco svýma rukama dokázali vybudovat. Něco na světě zanechali. Sám podobně jako autor článku opravuji starší - i když né tak starý dům. Narozdíl od autora mě ale netlačí existenční a bytové problémy. Stavbou si zhmotňuji své estetické a možná i umělecké sny. A musím říct, že to dělám sice pro rodinu, ale hlavně pro sebe. Pro svůj dobrý pocit. Ve své intelektuální práci uspokojení nepociťuji. Takovýto patos se ale dnes příliš nenosí. Heslem dne je "užít si".
Někdo v přízpěvku výše se zmínil, že raději budou platit dosmrti hypotéku, ale po práci se otec věnuje bezvýhradně svým dětem. V pořádku. Ale co ty děti vlastně v otci vidí? Rachitického upracovaného pána, za kterým nic nezůstává. Za celý život zkonzumuje svůj díl uhlíku, kyslíku, přemění x tun potravy na humus a odejde. To je panečku vzor!
 Klarisanek 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 11:14:27)
Pane Ptaku, je to naprosto super pokud si zhmotnujete SVE sny. Otazkou je, jestli to vyhovuje i manzelce a detem? Pokud nemate existencni problemy, predpokladam, ze nemusite na svem snu drit od rana do vecera, cast prace zadate firmam a zbyde cas i na rodinu. Ono jak se rika vseho s mirou. Muj otec mel taky sen - bydlet na vesnici, postavit dum - a podarilo se mu znicit nam detstvi. Rozhodne ho neobdivuju, ze za nim zustal ohavny barak z komun. ery. Meho manzela otec cely zivot ani nehrabl, ale manzel se mu obdivuje neb to dotahl na dekana.
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 14:53:10)
Naopak. Firmám se snažím vyhýbat a rád si buduji sám navlečený do "zakydaných" montérek. Nejvíce mi ale zalichotila paní nafintěná stylem naleštěná bída, která mě oslovila jdouc courem s rodinkou po ulici a vidíc mě, jak se snažím rozdmýchat historickou výheň. Paní povídá "To mi řeknětě, vy ale nevypadáte na takovýho boháče, jak se o vás povídá, to byste tuhle špinavou práci nedělal". To pro mě bylo obrovské zadostiučinění. Jsem pevně přesvědčen, že paní se ten den na procházce zcela oddala svým dětem, její ratolesti si vzpomínku na tuto procházku uchovají po celý život a na jejím základě se nevydají na drogovou dráhu. Každý zkrátka máme své hodnoty nastaveny jinak.

P.S. co nepostradatelného produkuje takový děkan? Publikace na téma kopulační pohyby létajících veverek?
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:04:19)
Petře Ptáku mě by zajímalo, jestli ze sebe toho nechápavého tupce jen děláš a nebo takový jsi i v reálu. Nicmně tvé otázce "co produkuje děkan?" se musím smát~t~~n~, naprosto ilustruje vztah lidí ke vzdělání a ke vzdělaným lidem (tj těm, kteří se štítí "opravdové a skutečné práce")
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:10:04)
A jakých lidí, prosím pěkně?
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:28:49)
Petře, těch lidí, kteří si neváží vzdělání. je zajímavé, že většina z nich, ale rozhodně ne všichni sami VŠ vzdělání nemají. Někteří možná ani nevědí, co slovo děkan znamená. Ty to víš?
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:31:45)
Samozdřejmě že nevím. A dokonce jsem se setkal i paní, která nevěděla, k čemu je elektrárna. Vždyť ná přece elektřinu doma v zásuvce. To je, co?
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:41:59)
no vidíš, mě se zase student gymnázia zeptal, co znamená spojení slov "je patrné" nebo nevěděl co je to "násep". Skutečnost, že nikod neví co je "babyka" mě už ani nepřekvapuje~t~ Fakt nevíš, kdo je děkan? nebo si děláš srandu?~;)
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 18:43:39)
No, jsem mužskej, takže šovinistickej primitiv. Děkan? Co by to sakra mohlo být? Něco jako klokan? Nebo někomu děkuje? Jinak jsem si vždydky myslel, že babyka je strom, nebo vyjmenované slovo. Ale tak to asi nebude, to by bylo moc jednoduché.
A teď já, ano? Co je to kovářská babka? Co je to komutátor? Pantograf? Flára? Mitóza? Woodrofovo pero? Barbotážní věž? Tenzometrie? .... .... ....
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 18:48:35)
"Děkan" není odborný pojem na rozdíl od těch, které jsi uvedl ty. Pantograf se říká určitému druhu vlaku - takový ten starý modrošedý s úzkými sedačkami a jezdí na elektřinu. Jestli to může být odborný výraz pro něco jiného, to nevím.
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 18:53:54)
No, řekl bych, že tituly akademických potentátů se jako odborné výrazy brát dají. Naopak všechny mnou uvedené termíny spousta lidí včetně mě běžně používá tak, aby si vydělali na chléb vezdejší.
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 18:56:05)
Petře Ptáko z tohoto tvého příspěvku usuzuji, že máš nějaký komplex. Mitóza je způsob dělení buněk, ale to asi nemáš na mysli. Děkan je takový ředitel fakulty na universitě. a já fakt nemám žádnej komplex z toho, že neznám odborné termíny, pravděpodobně z kovářského řemesla, jestli jsem dobře postřehla tvé předchozí příspěvky.
Jestli sis nevšiml, psala jsem, že studenti gymnázia nevěděli ......Tobě dávám za babyku strom 1 s hvězdičkou~6~~6~~6~
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 19:01:14)
Já už na to kašlu. Prý komplex. Ty jsi učitelka, že? Jdu něco dělat.
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 19:06:37)
jasně, blbá a zakomplexovaná~t~~t~~t~
nevím o co ti jde. Začal jsi sám tím, že jsi napsal, že děkan je k ničemu a přitom ani nevíš, co to slovo znamená. Příště se víc zamysli, než něco napíšeš~a~~a~~a~
 rosali 


Re: Pozor pozor 

(5.2.2011 7:48:59)
Pan Petr,
prepáč,ty si vážne magor-a kludne mi zanadávaj spat,je mi to jedno.Od ľudí ako si ty,ktorí nevidia ,aký prínos pre spoločnosť može mať intelektuál-dekan,ktorý síce "nemaká rukami",ma to nemože uraziť.A máš pravdu,choď makať-to je asi jediné čo spoločnosti možeš ponúknuť ty.
Ešte,že existuju tie "trapné" učiteľky/ako ich sám ironizuješ/,ktoré tvoje deti naučia aspoň písať,hoci nie sú isto tak prínosné ako ty,ktorí "buduješ".
Skutočne pre deti može byť príklad len otec ,ktorý fyzicky prauje,a nie otec,ktorý je vzdelaný,sčítaný,kulturne a intelektualne založený?!Ale to je básnická otázka,neočakává odpoveď-a už vobec nie od teba.Myslím,že je mimo tvoj dosah pochopenia.
Snaď svojim deťom odovzdaš aspoň schopnosť pracovať,aj keď si rovnako ako ty budú o vysokoškolákoch,ktorí pracujú mozgom,hoci nevedia zatlcť klinec,mysliesť ,že sú to úbohý darmožráči.
To je teda fakt obdivuhodný "otcovský vzor".Len tak ďalej!
 Jája 
  • 

Re: Pozor pozor 

(7.2.2011 8:16:13)
Ale no tak, to nevidíte, že provokuje? A mezi náma, on má pravdu v tom, že nějaké kopulační pohyby létajících veverek, na což byl vypsán grant, nejlépe od komise EU, je pitomost. A že řada "yntelektuálů" je naprosto zbytečných. Nemám nic proti vzdělání, ale tu a tam jsou yntelektuálové, které společnosti opravdu nepotřebuje.

PS: Y ve slově intelektuál není náhodné. To pro toho, kdo nepochopil. Označuje toho, kdo se jako chytrý tváří, ale jinak je to blb, neschopný samostatného života na zeměkouli.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:44:19)
Co je elektrárna ví snad i téměř každý i poměrně malý dítě, paní byla asi spadlá právě z jahody~Rv
 PetraK 
  • 

Re: Pozor pozor 

(6.2.2011 20:03:26)
Můj otec byl automechanik v technických službách, ač velmi nadaný, na střední školu nesměl, neb z jeho rodiny už jeden studoval a tudíž táta byl nežádoucí. Dodnes mám schované dopisy od ředitele učiliště v Letovicích, kde psal babočce, že táta je premiant a za celou dobu trvání neměli lepšího žáka.... Tátův bratr, tedy můj kmotr, byl ten studující, robněž velmi nadaný, Ing. a CSc titul. Byl i ředitelem ppodniku, uměl německy, anglicky a rusky,v Rusku i cca 10 let pracoval .... a přesto makal na zahradě, na baráku babičky, žumpu vyvážel, stavěl, omítal otloukal.....prostě na první pohled by v něm bohatství finanční ani intelektové nikdo neočekával... :-) Jde o náturu každého člověka. Kdo je opravdu inteligentní, nedává to na odiv. Kdo je bohatý, taky o tom nevykřikuje.
 Xantipa. 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:15:42)
Petře - děti si neváží tatínka proto, že ho vidí denně v montérkách nebo v saku, na to přijdeš. Já vzpomínám, jak jsme při budování chalupy měli syna obaleného v nějakých hadrech /protože svoje věci měl mokré/ a jak spokojeně spal na složených prknech, aby na něj něco nevlezlo. Bylo to roztomilý. Kdežto moje děti vzpomínají na to, že jsme nechali stavbu stavbou a šli stavět bazén, protože měla přijít vedra a jak jsme jeli na kole, všichni jsme se postupně svlékali z nepotřebných svršků, aby bylo kam dát houby. Je fakt, že děti klidně přijmou i horší byt. podmínky, jen když tam mají to svoje, je klid a hlavně - když je na ně čas. Rodiče budují, to je hezký, ale když není na dítě čas, tak to děti prostě neocení.
Když manžel třeba na vybudování houpačky říkal - teď musím to a to, ještě počkej, vždycky jsem mu řekla - na co budou čekat, až jim bude 18 let, to se ti na houpačku vykašlou, potřebují ji teď.
 & 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 11:28:54)
Petre, no ja jsem fakt rada, ze si manzel nezhmotnuje SVUJ sen.. Ale zije s rodinou. V sobotu jdeme vsichni se synem na jeho trenink, pak na nakup a pak do knihovny. Kazdou nedeli jezdime na vylet.. Taky mame pronajatou zahradu, je je to super fyzicky pracovat.. Zryt si zahony, koukat ja to roste.. Ale mam to fakt pro zabavu, jako dite jsem praci na zhrade nesnasela, ale to meli vsichni okolo nas lany, kde se pracovat muselo..
 Lída+2 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 12:12:18)
Petr_Ptak
jde dělat i něco jinýho než budovat dům~;)

nějaký starý řemeslo oživovat nebo udržovat.....
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 14:38:20)
Ano správně. Hlavní částí domu je kovárna ~:-D
 mellie 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 14:53:20)
Petře, Váš argument s tím, že děti ve svém tatínkovi vidí rachitického upracovaného pána, který nepostavil dům, mi přijde směšný. Děti přece hodnotí naprosto jiné věci!! Jestli se jim táta věnuje, jestli se k nim chová fér, jestli na ně má čas i přes svoji práci, jestli je dokáže ocenit, jestli je má rád... dovolím si tvrdit, že drtivé většině dětí je fakt, že jejich otec postavil dům, naprosto volný.

Jinak argumentace, že děti ocení rodiče skrz jejich práci, je velmi socialistická. Za komunistů se to tvrdilo a psalo v literatuře, zejména proto, aby matky i otcové byli více motivováni budovat světlé zítřky a neplýtvali svým časem na dětech.
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 14:57:16)
Petře, po tom "pánovi", jak ho vykresluješ tu přeci zůstanou děti - takové, jak si je vychoval (stejně jako asi po tobě nebo po mě). Vůbec nechápu ten pocit, že tu po nás musí NĚCO zůstat - ve smyslu hmotné statky. Ty jsou ale tak pomíjivé....~a~~a~~a~ důležité je, aby po nás zůstali lidé, kteří nás znali, měli rádi, budou na nás myslet, až tu nebudem. A ani to nemusí být naše "geny"~;)
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:06:53)
Děkuji za názor, hezky řečeno. Já to ale opradu chápu jinak.
 štěpánkaa 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:30:17)
Petře, to opravdu nešlo přehlédnout~t~
 Petr_Ptak 


Re: Pozor pozor 

(4.2.2011 15:37:46)
No nic. Pozlobil jsem vás, je pátek, jdu dom.
 Jan Datel 
  • 

Je to rozhodnuti. 

(4.2.2011 15:53:41)
Mozna leskoho prekvapim, ale rohodl jsem se priznat svuj vek. je mi 28let. Jsem 8 let ženatej. Čili pomerne mladej clovek. Strhanej se necitim. A tohle byla nase volba. Clanek jsem napsal proto ze tu lide pisou lecos, tak me zajimala reakce verejnosti.
Pokud nekdo namita, co delat s detmi na vesnici. Chodime do lesa na houby a drevo. S detmi se v lete koupem v bazenu, starame se o zahradku, maj svuj zahonek a pestujou si tam co chteji. Chovame 2 kočky, 7 papoušku, to taky nejakou zabavu da. Jezdime na srazy veteranů a dvoutaktu. Prekvapive i na tak male vesnici maj kamarady. S dcerou si maluju ucim ji s pocitacem, koupil jsem ji starsi digitalni fotak a hrajem na kytaru. Syn sice jeste nema tolik rozumu,ale chodi vsede za mnou a kouka co tata dela.
Zustat s detmi doma ma i druhou stranku, naucil jsem se prat, varit a prešla na mě část ženských prací. Ale nestěžuji si, kdyz je chlap s detma doma je to jiný. Kdo nezažil nepochopí
 Tante Ema 


Já s tebou souhlasím 

(3.2.2011 13:17:12)
:-). Zároveň pěkná ilustrace k včerejší diskusi "kdo vyzvedne děti z družiny". Jedna z možností ukazující, že to fakt JDE, když lidi přemýšlí a nečekají na zázrak z oblohy.
 Simeona+3 


Gratuluju 

(3.2.2011 13:39:46)
Gratuluju, jste oba dobří! Jednak šikovní, že jste tohle byli vlastníma rukama schopní vytvořit a i že jste byli schpni jít do bydlení na vsi-to taky není pro každého, musí na to člověk mít náturu.
Bohužel nám nic jiného než ona hypotéka nezbylo, ani jeden z nás není nijak manuálně zručný~;)
 Milena 
  • 

Ne vždy je to tak jednoduché 

(3.2.2011 14:07:15)
Moc vám gratuluji, že se vám naskytlo takové řešení a musím pochválit, že jste moc šikovný. Jenže ne každý má takové možnosti. My jsme z Prahy a rozdíl mezi hypotékou a nájmy je téměř zanedbatelný - my platíme cca 16000 za hypo i s poplatky v novém 3+1 s předzahrádkou a kamarádka platí 14000 za státní 3+1 v paneláku (mimochodem dost hnusný). Takže úvahy co bude když, máme jak my s hypo tak ona v nájmu ( s drobným rozdílem - my víme, že za 10 let hypo doplatíme a zbydou jen poplatky; ona má jistotu, že se nájem bude patrně pořád zvedat a jako důchodkyně skočí ve starobinci).Takže vaše rada - bydlet obyčejněji mi přijde pro mě osobně legrační. I kdybych chtěla sehnat nějakou chaloupku v hrozném stavu, bude to pořád v řádech miliónů, i kdybychom šli dál za Prahu. A z Prahy úplně se nám nechce,máme tu rodinu,práci, není jednoduché se jen tak přestěhovat.
 Betina 


Re: Ne vždy je to tak jednoduché 

(7.2.2011 14:17:16)
tak za prvé koupit domek/chalupu i s pozemkem za 100 000 Kč - nemůžu si pomoc, ale tomu nevěřím
pak tedy ušetřit na mateřské za dva roky 350 tisíc - to tedy klobouk dolů
počty autora se mi tedy vůbec nezdají
zažila jsem opravování starého domu (a to zase nebyl v nějak hrozném stavu), vím co času a peněz to sebere,
vím jak se těžko střádá každá koruna
taky jsem topila, abych ohřála vodu a přikládala do kotle a zimě jezdila na autobus na saních - a díky už ne
teď jsme v bytě a jsme spokojení, máme čas na koníčky, věnujeme se synovi
je to otázka životního stylu, priorit
někdo si raději zaplatí hypotéku
je pravda, že společná práce může rodinu hodně stmelit - ale taky rozdělit, obojí jsem zažila
 Lenka P. 
  • 

Nesouhlas 

(3.2.2011 14:23:01)
Nevím, co si o článku myslet. Na jednu stranu krásné, na druhou stranu ne. Když pominu nesrovnalosti typu Byl rok 2007, manželka byla se synem na mateřské...a v článku se pak píše, že byla s dcerou a syn se teprve narodil, zaráží mě také nesrovnalosti cenové. Určitě se dá ušetřit na práci, ale cena domu 100 000 v dnešní době? Ceny nemovitostí hodně sleduji, protože také hledáme nové bydlení, ale tohle opravdu není cena ani garáže. Nechápu. A cena celé rekonstrukce...pokud se Vám to povedlo, nestačí než gratulovat.

Věc, která mě ale opravdu nadzvedla je jiná. Jsem vysokoškolačka, momentálně na MD s dvěma dětmi. Manžel je specializovaný geotechnik (vrcholový manažer). Práci má velmi náročnou a zodpovědnou (řídí cca 60 lidí po celém světě a má projekdy za desítky milionů Kč). Létá sice každý druhý týden do zahraničí, ale týdny, kdy je doma odchází do práce v 8 hodin ráno a vrací se kolem 5 odpoledne. Máme sice hypotéku a on je velmi zaměstnaný (i proto, abychom ji splatili), ale dovolím si tvrdit, že se oba věnujeme klukům víc, než pán a paní v článku. U mě je to pochopitelné, ale manžel s nimi tráví veškerý čas, který je doma. Rekonstruovali jsme před dětmi byt a vím, co obnáší rekonstrukce. Nedovedu si představit, co musela obnášet tato rekonstrukce domu, protože to muselo být 1000x více práce. Ale dovedu si představit, kolik času se dá při takové dřině věnovat dětem. Žádný. Zvlášť, pokud jste byl do 1,5 roku syna od nevidím do nevidím v práci. A pak plynule navázal rekonstrukcí.

Samozřejmně, je to Vaše cesta a máte za ni můj obdiv, i když já bych se touto cestou nikdy nevydala. Ale kategorizovat, že když se chcete věnovat dětem je lepší život na vesnici a bez hypo mi přijde zcestný. Žijeme v malém městě poblíž Prahy, v přírodě, spokojeně ale kluci milují především dny, kdy přijde táta z práce a dělá s nimi blbosti, nebo, když jedeme na výlet, čteme si v posteli knížku, hrajeme fotbal na louce za barákem (panelákem)...tohle při rekonstrukcích asi těžko jde. A ikdyž jste bez dluhů, ještě hodně dlouho na děti určitě čas mít nebudete...právě proto, že jste bez dluhů a musíte všechno dodělat sám.

Ale jinak, jak už jsem psala, gratuluji Vám k tomu, že jste spokojení v životě, protože to je pro každého nejdůležitější.
 Červánek 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 14:49:35)
Lenko, také se přidávám k tomu, že tohle mi přijde jako povídání o červené karkulce...
Pokud měl pán dvě práce, tak ho rodina neviděla ani o víkendu...ušetřit za 2roky 350t, tomu říkám super! Zvlášť, pokud byla žena na MD...
Ještě zajímavější je ta fáze, kdy se staral o dvě malé děti a zároveň stíhal rekonstruovat dům. Také máme za sebou rekonstrukci pidi-domku a představa, že bychom přitom měli dvě malé děti...rozhodně nejde dělat plnohodnotně obojí...zvláště u takto malých dětí...
Ale manžel mi tu nakukuje přes rameno a pokud to umí pán sepsat jako "bussines-plán", ať si to nechá pantentovat. Určitě se mnoho mladých rodin rádi poučí...
Je to hezký příběh, přeji celé rodině jen to nej...jen je to velmi jednoduchý pohled na celou problematiku - navíc je tam jistě mnoho perných "chvílí" vynecháno:o)
 mellie 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:12:06)
Xantipo, Lenko, Červánku, díky!! Už jsem si začala myslet, že tu jsem jediná rebelka, které se představa popsaná v článku nezdá. Překvapila mě ta záplava souznějících reakcí, ze které by člověk usoudil, že takhle chce žít většina národa.

Když čtu mezi řádky... Žena 2 roky zavřená s malým dítětem na 36m2, zcela bez podpory manžela, navíc topení v kamnech a ohřívání vody (ani nevím, co brutar je). Manžel v práci od nevidím do nevidím, takže v podstatě propásl batolecí věk svých dětí. Do toho "tvrdé odříkání", to si radši ani nepředstavuju, co znamená. Nekonečné opravy baráku, kde se vzhledem k té ceně muselo šetřit naprosto na všem a všechno si pár musel dělat svépomocí. Věnování dětem znamená chodit s nimi na dřevo. Sousedé žádní, kultura žádná, všude je nutné jezdit autem, a to starým Wartburgem, o jehož bezpečnosti nebude pochyb.

Já obdivuju pana Jana, že je spokojen, je to dar, když někdo potřebuje ke štěstí takhle málo. Ale šokuje mě, že se to zdá být snem i většiny populace zde na rodince.
 Xantipa. 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:17:18)
Nevím přesně, ale myslím, že brutar je takový zásobník na teplou vodu, kde se voda ohřívá tak, že se pod tím normálně topí jako v kamnech.
Tuším, že tohle měla babička s dědou. Když se mělo koupat, tak v poledne zatopit, aby večer byla voda. S malými dětmi to jde, s velkými to musí být opruz. Ostatně žít se dá jakkoli - třeba i tak, že se voda na koupání ohřívá v hrnci a koupe ve vaně v kuchyni, suchý záchod venku, spí se v jedné místnosti, kde se musí extra topit.... Ale kdo dneska takhle chce žít. Jednotlivci jistě ano, ale na masovější záležitost to nevidím.
 Ines 
  • 

Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 7:51:43)
V Brutaru je voda zeplá za půl hodiny!
Hodnotíte něco, o čem toho moc nevíte.
 1.3Magráta13 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:21:09)
Holky, ale on někdo maká od nevidím do nevidím i na tu hypotéku ve městě. To je těžké. Naše děti vidí tátu převážně o víkendech a to stejně maká kolem baráku. Ale zas je lepší vidět tátu a trávit s ním čas při práci (např. při tom sbírání dříví) než ho nevidět vůbec, bo tráví 12 hodin denně v práci, kde dře na hypotéku.
Já bych na 36m2 klidně 2-3 roky vydržela. To není tak málo (pro někoho). Znám rodiny, co žijí se 2 dětma v 1+1, takže rozměrově to je stejné. Brutar je prostě kotel na dřevo, ve kterém se ohřívá voda. Takže je to podobné, jako když topíte v kotli uhlím, jen tady se tím ještě ohřívá i voda. Kdybych si měla vybrat před splácením 10 tisíc po dobu 25 let na byt nebo vrazit poloviční částku do chalupy, ve které se za 3 roky dá pohodlně bydlet, jdu do toho.
Ale to fakt záleží na nátuře.
 Xantipa. 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:32:01)
Magráto - to asi jo. Ale zase tady neplatí, že buď musíš 25 let platit hypo desítku a nebo jít do toho, co píše autor. Dost často to jde i jinak. Pro autora s dětmi to je těžká romantika a pro jiného to ve výsledku může být těžký opruz. Copak ho někdo z domečku vyhání? Znovu říkám ne, jen si někdo dovolil napsat jiné zkušenosti. To je celý.
 1.3Magráta13 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:38:02)
Jo, to souhlasím.
My taky zvolili tu třetí cestu a snad už se konečně brzy vlastního bydlení dočkáme.
Na druhou stranu taky žijeme teď oproti jiným rodinám nestandartně, ale moc spokojeně.
 mellie 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 15:57:23)
Magráto, máš samozřejmě pravdu, že mít tátu workoholika, který z jakéhokoliv důvodu tráví veškerý čas v práci, je naprd. Stejně tak mít tátu alkoholika a podobné varianty.

Ještě k té finanční stránce, pan Jan říká, že za dva roky uspořili 350 tis. CZK. To by jim stačilo na šest let splácení hypotéky. Navíc pokud jsou schopni takhle šetřit, mohli by mít splátku i o něco vyšší, a pak se doba splácení opravdu velmi rychle zkracuje.

Pro mě je asi nejhorší představa si takhle prožít první roky s dítětem. Já tuhle dobu považuju za tak trochu magickou, kdy člověk vůbec zjišťuje, co to znamená být maminka, kdy si nastavuje všechny rodičovské priority a zásady. Je dobré být co nejvíc v klidu. Mít tuhle dobu ovlivněnou "tvrdým odříkáním", samotou bez partnera, životem v opravdu nuzných podmínkách... přijde mi to prostě hrozně líto.
 Lenka P. 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 20:16:26)
Přesně tak, jak píšete. O to mi šlo. A nejen z pohledu mého, jako matky. Na manželovi vidím, jak je pro něj každý den s kluky super (samozřejmě jsme vyčerpaní a všechno to kolem), ale objevujeme zatím nepoznané:-). Starší má 2,5 a mladší 9 měsíců a každý den je jiný. Jak jsem již psala, manžel každý druhý týden cestuje v zahraničí, takže také vím, co to znamená starat se o dvě malé děti sama a rozhodně si to nedovedu představit v podmínkách, které popisuje pán. Často se o "užívání" vůbec nejedná a musím říct, že super je to právě s manželem, kdy si děti rozdělíme, můžu v klidu uvařit, zajít nakoupit apod. Miluju společná rána v posteli, kdy tam kluci v půl sedmé přiběhnou, společné snídaně a večeře, večerní čtení pohádky...tohle všechno podle mě nejde, když rekonstruujete za takovou cenu, jakou "zaplatili" manželé v článku.

Navíc na manželovi vidím, jak ho mrzí, že s kluky není i ty týdny, kdy musí mimo ČR. Vždycky po 5ti dnech přijede a jen říká, jak vyrostli a kouká, co nového se naučili. Každý má svou cestu, ale opravdu nejsem schopná a vlastně ani ochotná věřit, že se někdo dokáže za takových podmínek, které jsou popsané v článku, věnovat dětem, ačkoli to má jako hlavní argument pro svůj sen...kterým je třeba ten domeček.

Ty první roky dětí jsou podle mého opravdu malý zázrak a moc by mě mrzelo, kdybychom je prošvihli tímto způsobem. Opravdu nepatřím mezi matky fanatičky a ráda kluky "odložím", když je někdo ochoten se jich ujmout:-)) (což je tak jednou za čtvrt roku), ale jsem ráda, že to prožíváme naplno a nepřišli jsme o to. Jak jsem již ale jednou psala, pán má prostě jiné priority než já, ale zarazilo mě to "ohánění" se dětmi, jako důvod toho všeho.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 2:18:36)
No, pohodlně bydlet by se, z mého hlediska, v téhle chalupě dalo, kdyby se do ní investovalo několik milionů a to nejsem žádná zhýčkaná panička. Nabídnu jiný příběh, který se mě přímo týkal. Měli jsme chalupu v Roztokách u Křivoklátu, od prahy padesát kiláků, z centra necelá hodina cesty autem. Prodali jsme ji, protože jsme se o ni s bráchou nechtěli starat, byl to dům ze začátku minulého století, vlhký, vyžadující opravy. Koupil si ho nějaký mládenec za půl milionu s tím, že tam bude bydlet... chalupa dneska vypadá jako bouračka, evidentně tam nikdo nikdy nebydlel a dokážu pochopit proč. V zimě je v Roztokách šíleně, mlhy, ne sníh, ale vlhko, zdi chalupy jsou silné půl metru, když člověk nezatopí, vzlíná po nich voda, když zatopí, tak ta voda teče... Ten barák byl příjemnej jen v horkém létě. A navíc... pokud nejste zvyklí na izolaci /a to jsou Roztoky rekreační oblast, ve vsi je fabrika, takže to tam relativně žije/, tak tam v zimě zešílíte. Padne mlhla, v devět zavře hospoda, rozsvítí se obrazovky... Neříkám, že někdo takhle nemůže být š´tastný, ale plošné řešení to opravdu není.
 hmr 
  • 

ale vlhko, zdi chalupy jsou silné půl metru, když člověk nezatopí, vzlíná po nich voda, když zatopí, tak ta voda teče... 

(4.2.2011 23:09:07)
- nejsem stavařka, ale mám vztah k domům a opravy vlastního bydlení mne dost proškolily; jste si jistá, že tohle je důvod, proč je chalupa opuštěná? 50 km od Prahy za 500 tisíc, to by se snad už vyplatilo investovat do podříznutí domu apod.? Chalupy je mi dost líto...
 Petra Neomi 
  • 

Re: ale vlhko, zdi chalupy jsou silné půl metru, když člověk nezatopí, vzlíná po nich voda, když zatopí, tak ta voda teče... 

(5.2.2011 0:57:21)
To vlhko určitě není hlavní důvod, imho je to výsledek obvyklé iluze. Odstěhuju se na venkov, budu bydlet ve svém, pořádat grilovačky a kamarádi za mnou budou jezdit. Jenže barák žere prachy, kamarádi přijednou jednou...
 hmr 
  • 

Re: ale vlhko, zdi chalupy jsou silné půl metru, když člověk nezatopí, vzlíná po nich voda, když zatopí, tak ta voda teče... 

(8.2.2011 20:11:51)
Takže důvody jsou trochu jiné, než které uvádíte v původním příspěvku? Spíš nezralost, než skutečné problémy, že. Taky dojíždím 50 km ze zaměstnání domů (a není to 50 km od Prahy), mlhu (pokud nenamrzá) považuji pro dojíždění lepší než než sníh, jak tráví čas sousedé, pokud mne neobtěžují (a nechovají se kriminálně), je mi jedno. Toho domu, o kterém píšete, je mi opravdu líto. A držím mu palce, ať se má líp!
 PetraK 
  • 

Berte mě s rezervou :-) 

(6.2.2011 20:33:27)
My jsme šli do zdemolovaného bytu, se stejným plánem jako autor článku, že si to opravíme. Dnes jsme tu 11 let a ještě nás něco málo čeká, ale já 17 let od svatby nevím, co je dovolená, obracím každý pěťák a bude hůř, protože nejspíš oba s mužem přijdeme o práci. Mohli jsme to mít možná už hotové dřív, ale občas do toho něco přišlo a našetřené peníze se vydaly jinam, ať už na zaplacení exekuce za tchýni, nebo něco podobného ..... a těď, zase se dokončení odsune, bude ještě úspornější režim, ať máme co jíst, až přijdeme o práci...... autor článku má zatím štěstí, že mu to vychází. Já už bych do toho nešla. Mám astma, celiakii, únavový syndrom, mladší už nebudu a celý život jsem prošetřila a prostavěla. Synovi jsem se věnovala, od procházek, čtení knih, tančení, povídání, prostě normálně, ale je mu 15 a půl, za chvíli odletí z hnízda a my tu budeme dřepět, zničení, unavení, ale bez dluhů, bez hypoték a ve svém..... mám asi dnes hloupou náladu, ale nějak mám pocit, že mi tím vším život proklouzl mezi prsty. Přeju autorovi, ať je rychlejší než my, ať bydlí jak je mu libo, ať se mu daří a ať proboha netráví celý mládí na stavbě blbýho baráku, protože pak bude mít po životě prd jako já :-)Ale z hypoték a půjček máme s manželem smrtelnou hrůzu, právě díky tchýni, takže asi jsme neměli jiné východisko, nejspíš bych jednala i dnes stejně, ale .... kdo ví?
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 19:30:54)
Pozor - 36m v baráku je něco jiného než 36m v bytě! Ale jinak souhlasím.
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 20:58:57)
Akorát si to neumíš představit... každý nepotřebuje k životu plno nesmyslů a chodit s dětma na dřevo a pro vodu je určitě smysluplnější než vymetat nějaké novodobé nesmysly typu MCDonald, MC centra a já nevím jaké pseudovymyšleniny pro městské děti žijící v hluku a smradu měst. Znám takové lidi a jejich děti jsou klidné, neječí neustále, nevyžaduji nekonečnou pozornost a nejsou tak roztěkané, proč asi?
 vlad. 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:21:10)
Ananto, nevím kolik máš dětí. Moje děti žijí během týdne v hluku a smradu velkoměsta, navštěvovaly různé aktivity např. MC, v zimě o víkendu do divadýlka, bruslit, v létě na kolo, na výlet. A jsou normálně klidné a neječí. Řekla bych, že jsou mnohem klidnější než já, která jsem vyrůstala v třetím baráku od konce vesnice, tedy na naprostém vyhnalově a v lůnu přírody ~d~. Tím to asi nebude ~6~ Pravda, do McDonald nechodíme běžně (jen když cestujeme, protože se tam nekouří a mají čuěté záchody).
 withep 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:46:57)
Myslím, že Ananta nemá děti. Ale já s ní vcelku souhlasím. Je hodně těžké uchránit "městské děti" před tím konzumem, který je všude. Vidím to už na svých mrňousech - kýčovitá houpadla v obchodech, kýčovité plastové hračky za výlohou, kýčovité reklamy na Happy Meal... je mi smutno, když vidím, že jim to rozzáří oči. A co teprve až pujdou do školy a strhne je lavina srovnávání se spolužáky. Čím víc přírody se do nich nacpe v tom útloučkém věku, tím líp. Barevná upravená hřišťátka mezi bytovými domy a sem tam strom - jako fajn, sejde se tam kupa dětí a jsou venku. Ale není to prostě úplně ono, nemusejí až tak přemýšlet, protože ty prolézačky už jsou hotové a dokonalé, není už tolik prostoru pro fantazii, vymýšlení nových her, lopocení a tvoření - chybí tomu takový ten prožtek svobody a dobrodružství, běžný pro smečku dětí za humny v lese u potoka. Vyhlazená cyklo/in-linestezka nerozvíjí ducha a tělo tak jako pohyb ve skutečném terénu, stejně tak divadélko nelze srovnávat se skutečnou hrou na piráty nebo indiány. Děti z měst vyrůstají v relativní pasivitě (což světu konzumu zcela vyhovuje).

Moc zobecňuju, to pro ilustraci.
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:51:48)
withem, ale všechny městské děti nejsou takové, naopak, zrovna z těch "venkovskýsh" se to může v pubertě náhlým příchodem "do civilizace" (SŠ) zvrhnout~d~~d~~d~ Tohle je hrozně zjednodušený pohled na věc a není v něm prostor pro individuality. Moje děti (jak se říká Vltavou kojené a to skoro doslova, bylíme 100m od řeky) ani nevědí co je nějaký hepy meal, a to je jim už 14, u Mc Donalda jsme s nimi byli cca 5x, vždy na cestách - jak někdo psal - čisté záchody a dobré hranolky~w~
 withep 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:06:59)
Vždyť říkám, zobecňuju :-). O mekdonalda ani tolik nejde, jde o to, jak tráví děti svůj volný čas. A řekni mi, kde se můžou v Praze, v centru Prahy děti takhle vyřádit? Nikde, ztratí se Anička a děti nikdo nespustí z očí, protože kde není provoz, jsou potenciální uchyláci. Nepřijdou do styku s obyčejnou fyzickou prací, to si myslím, že je hodně deformuje - od malinka se od nás učí, že práce je otrava. To jsou nesdělitelné zkušenosti - ohlédnout se a vidět zorané pole nebo vysázený les. Prostě nespokojím se s tím, že moje děti budou vědět, že kráva není fialová. Chci, aby si na všechno mohly sáhnout a prožívat tu kontinuitu. Vem si třeba vytápění - ústřední topení je nicneříkající heblo, ale dříví, pro které jsme jeli traktorem (s koňma) do lesa, naštípali, nanosili, do kotle přiložili a teď tam plápolá oheň a hřeje, to dává malému děcku mnohem větší smysl. A věřím, že dítě, které vyrostlo v chalupě, kde se hospodařilo tímto způsobem, může mít úplně jiný postoj ke světu, k životu, k lidem - ne spotřebitelský, nýbrž ohleduplný.

Pořád zobecňuju, samozřejmě lze bezohledně vydrancovat les a naopak žít šetrně i ve velkoměstě...
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:13:02)
withep, my jsem to za naši rodinu vyřešili "letním bytem" po praprarodičích, kde jsme se ségrou jako děti trávily víkendy a léto, dnes to tak děláme s našimi dětmi. Sice už není kadibudka na dvoře, ale les, dřevo do kamen, ovocné stromy, záhony a zvířata u starousedlíků to našim pražským dětem vynahradí. Navíc i v Praze se dá bydlet tak, že máš les u nosu (i když na dřevo se do něj chdit nedá, páč je to chránené území)~3~~3~~3~
 vlad. 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:19:06)
Withep, to je tak individuální ~a~ Jeden z mála opravdových pražáků (po několik generací), které znám, je můj manžel. A je to jeden z nejekologičtějších a nejméně konzumních lidí, co znám. Což se o většině našich sousedů z vesnice odkud pocházím, říct nedá. V tom to opravdu není.
 withep 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:59:21)
Proč vrtíš hlavou? Před chvílí jsem psala něco podobného. Taky jsem pražanda, třídím víčka od jogurtů. Můj táta bydlí na samotě u lesa a v kotli pálí PETky.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:42:33)
No to víš, vesnice je děsně bezpečná proti městu, tam úchylové nejsou. A když tak si jich každej všimne. Vyprávěj to rodičům, jak ona se jmenovala, ta 13 letá holka, co jí znásilnil a zabil spolužák cestou mezi dvouma vesnicema! Já dítě nepustím samotný ani po městě ani do lesa. (8let)

Bavila jsem se s lidma ze vsi, jestli je to tam bezpečnější pro puberťáky aspoň z hlediska dostupnosti drog a říkali, že ne. Že spíš naopak, že na vsi, popř. v malým městě se naprosto přesně ví, kdo co má, u koho konkrétně se dá koupit. A jak je ten kolektiv menší, tak je větší šance, že i ten, co nechce, se s dealerem do styku dostane.
 withep 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 0:02:54)
Markéto, myslím, že si nerozumíme. Nepíšu tady, že vesnice je pro rodiny s dětmi lepší (bezpečnější, podnětnější) místo pro život, a dokonce ani že si myslím, že to tak je. Píšu, že budem v dohledné době muset vyřešit bydlení a že je pro mě (kvůli dětem) důležité to a ono. V podstatě pochybuju, že takové místo vůbec najdeme, ale tak budeme hledat.

Toť vše. Nepolemizuju, nemá smysl vytahovat protipříklady a kořenit je ironií. Ztratila se Anička, lidé se víc bojí pustit někam děti samotné, to je fakt. Nepředkládám jako fakt, že něco takového se na venkově nestává, protože stává, na tu 13letou holčinu jsem si vzpomněla, už když jsem o tom psala. Taky se budu bát (až budou větší, zatím nepřipadá v úvahu, a na venkově se budu bát míň), ale - víš co - pustím je. Pravděpodobnost, že se něco takového stane mým dětem, je minimální (a byla by ještě menší, kdyby si to uvědomilo více rodičů). Stejně jako pravděpodobnost, že se z ničeho nic něco pokazí doma při porodu. To jsou rizika, která na svou zodpovědnost podstoupím, protože mají velkou protiváhu (pro mě). Naopak bych je raději ušetřila některých očkování (kde je pravděpodobost těžkého postižení či úmrtí srovnatelná, spíš větší), protože protiváha je malá (nemoci se prakticky nevyskytují). Takové věci nechť si každý rozhodne sám (byť teda většina lidí se spíš nerozhoduje, ale dělá, co je obvyklé).

Tvé dojmy z venkova, kde puberťáci postávají na zastávce, nemohou nijak souviset s tím, kde a jak budu já vychovávat své děti. Nehodlám je jen tak nechat napospas okolí ~;)
 Petra Neomi 
  • 

Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 2:23:22)
MOc si to idealizuješ, partner je z malé vesnice v pošumaví a děti tam venku neuvidíš. V Praze napadne sníh a je plná stromovka, tam napadne sníh a nepotkáš děcko, všechny dřepí doma u telky a cpou se.
 Tenna /2 


Re: Nesouhlas 

(6.2.2011 21:38:53)
Souhlasím, je to hlavně o způsobu života a hodnotách, bez ohledu na místo. Dneska už jsou možnosti dost vyrovnané - přesně jak píšeš, kdo chce pasivně koukat na TV, může i na venkově, kdo chce vyrazit do přírody, je tam z města za chvilku. Ale souhlasím i s tím, že v městských bytech se děti moc nedostanou např. k přirozené fyzické práci apod., tam se musí lidé trošku zasnažit s hledáním alternativ, když si to chtějí nějak vynahradit.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:36:24)
Taky myslím, že moc zobecnuješ. Já bych zas mohla napsat, že u nás na vsi puberťáci jen postávaj u bus zastávky, žádný řádění za humny v lese u potoka nebo rozvíjení fantazie doma na zahrádce. A že to už by pro ně bylo lepší se předvádět na umělý dráze na skatu. A nenapíšu to, protože to neplatí pro každou ves a pro každýho puboše na vsi.
 withep 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 23:04:10)
Vždyť to píšu pořád dokola, že zobecňuju ~t~. A kdyby nikdo nepsal nic, co neplatí pro každého, zřejmě by internetové diskuse vůbec neexistovaly ~;). Samozřejmě že samotný život na venkově děti nevychová, spousta výchovy zůstává rodičům.
 Xantipa. 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 10:02:22)
Withep - to skutečně příliš zobecňuješ. Jak se žije v Praze, nevím. Ale v našem okresním městě - to vím zcela jistě. Lesy, kam se podíváš a není nutný jít na upravenou stezku - teda jo, na in-linech se v lese nepojezdíš, na kole se dá všude kolem, a to lesem po lesních cestách, krávy, husy, slepice, kozy, kachny, teď tu jsou i pštrosi, jedni lidé tady chovají pávy ......... A ne že je jen vidí, v podstatě si mohou sáhnout, to se ale musí rodiče starat. Nelze děti nabádat, aby si jen tak sáhly na cizího koně, krávu nebo kozu - to je jasný.
A alergie - alergie se nevyhýbají ani vesnickým dětem.
Že toho v přírodě moc nenaplavem, to je pravda, moc se mi do takový vody nechce, ale v kachňáku na vsi u mé sestry bych nesmočil ani palec, aby mi neupadl.
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:10:14)
Tady jde o přirozený způsob života a těžko může někdo popřít, že město ho neposkytuje. Nemá smysl stavět věci na hlavu. Odkud se berou všechny ty alergie, ADHD, SPU... tohle nás učili už i na VŠ, o ekosmogu, chemkách v potravinách, smradu co dýcháme a jejich vlivu na náš vývoj už v prenatalu... to, že "ne všichni" není pro mně žádný argument, vždycky se najde příklad dětí, kterých se to nedotklo. To že nejvyšší potratovost je (byla) na severu Čech, alergie, dýchací problémy na severu moravy a tak podobně jsou prostě fakta.

PS: s tím jestli mám děti to nemá nic společného, to je laciná poznámka
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:17:28)
ananto, jenže ČR je moc malá na to, aby byly nějaké enormní rozdíly v čistotě půdy, vzduchu, vody, je to přibližně všude stejné. Moje kolegyně se se svými astmatickými dětmi odstěhovala z Prahy na Šumavu, pracně si tam s manželem našli práci. Výsledek - dýchací potíže dětí se zhoršily tak, že do 5ti let, byli zpět v centru Prahy a děti se časem stabilizovaly....Navíc tam s manželem oba získali chronický zánět kloubů.....~d~~d~~d~~d~
Já nevím, všeho s mírou prostě.
Dříve kdo měl SPÚ byl označen za hloupého, kdo měl alergie, za chcípáka, atd,... a nic moc se ani neřešilo, ani neléčilo. Výsledkem byly chytré děti se 4 na výzo, v horším případě v e zvláštní škole, z některých byli analfabeti~Rv
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:23:50)
Když je tak malá, tak jak je možné, že v některých lokalitách jsou problémy mnohem vyšší než v jiných? Mezi např. Jeseníkem a Ústím je megarodzíl, přijedu do Jesu a začnu usínat, dýchám... nemá význam asi přesvědčovat o něčem co je nad slunce jasné.

To, že se nějakému dítěti zhoršilo dýchání na čerstvém vzduchu svědčí jako o čem? To by mě fakt zajímalo :-)
 zuzini 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 9:04:56)
"ČR je moc malá na to, aby byly nějaké enormní rozdíly v čistotě půdy, vzduchu, vody, je to přibližně všude stejné"

To si teď z nás děláš srandu, ne? Třeba do jeseníků se jezdí léčit astma, jen kousek dál Radvanice, Bartovice jsou podle WHO místa s nejhorším vzduchem v Evropě.
 zuzini 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 9:05:41)
s nejhorším ovzduším
 Lída+2 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 9:27:40)
zuzini do čistýho vzduchu se v létě vrátí hodně motýlů kde nejsou tak je ten vzduch plný hnusů......
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:24:16)
Ano, chodit s dětmi pro dřevo a vodu je smysluplné, pokud bydlíš v podmínkách, že když si to nepřineseš, tak to mít nebudeš. :-)

Chodit s dětmi pro dřevo do lesa je fajn. Dvakrát týdně. Když mám vozík a cesta zpátky je z kopce. Když je tak 20C a je sucho.

Chodit s dětmi pro vodu je fajn. Když jdeš třikrát denně s kyblíkem. Když neprší. Když máš rumpál.

Fakt ti přijde záviděníhodný nosit (i když třeba jen ze studny na zahradě) všechnu vodu na pití, vaření, mytí nádobí, podlahy, koupání a praní? A skoro všechnu vodu, co nanosíš zase odnosit? Víš, kolik to je vody každej den? A s malejma dětma? A co teprve když si tu romantiku rozšíříš o zvířátka a zahrádku! Co ty spotřebují vody!

FAkt ti přijde záviděníhodný nosit všechno dříví z lesa? Ikdyž začne docházet a chlap zrovna onemocní? V tom lese dřevo neleží jen tak připravený na odvoz, to se musí nařezat, nasekat, pak doma naskládat. A doma pravidelně doplňovat. V běžným provozu, když jsou ostatní vymoženosti o nic nejde, ale když k tomu nosíš vodu, čili mytí nádobí, praní, vše je ruční!

Doporučuju Vejce a já.
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:18:18)
No záviděníhodné to není a taky tohle skoro nikdo nedělá, nebo jen dočasně, voda se dá navozit, nějakou malou zkušenost mám. Jo, radši nosím vodu, než abych šla do nějakého fitka či kam se to dnes chodí a ještě za to někomu platila. Jsem prostě odpůrcem tohodle umělohmotného světa a budu si to obhajovat, ale ať si každý žije jak potřebuje a hlavně mi ale netvrdí, jak je život ve městě zdravej. Zdravej totiž není určitě, je možná pohodlnej.
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:23:27)
jde o to, že tak úplně zdravej není ani na té vesnici. Jinak většinu toho co jsi napsala, sdílím, taky radši štípu dříví, plavu v řece(to když jsem řekla v jisté společnosti tak si ode mě pomalu odsedali, co jsem to za špindíru, že plavu v přírodní vodě) a chodím po lese než na běžící pás do fitka~t~~t~~t~
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:40:56)
~:-D~s~ jsem dnes ostrá... mám dost, tebe z konzumu ale fakt nepodezřívám ~;((
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 14:01:27)
ananto, klidně mě podezřívej z konzumu - děti měly jednorázové plíny a já nemám menstr. kalíšek. dokonce jsme si teď koupili novou oooobrovskou LCD telku, ta stará odešla do věčných lovišť. namlsané děti teď žmurkají, ať ji koupíme i do jejich pokoje (zatím odoláváme, ale nevím jak dlouho....~t~~t~~t~~t~ ale jinak se snažíme.
 Klarisanek 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 14:03:19)
ty nemas menstruacni kalisek? ~t~~t~~t~
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 15:01:07)
ne a ani se nechystám. ~t~~t~Takže jsem neekologický konzumní člověk?~d~
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 18:15:33)
Za prve nevím co myslíš nějakým kalíškem či co je to zase za blbost a za druhý já taky nejsem ekologicky vzorná a za třetí, když budeme mluvit o ekologii, tak najdeme plno třecích ploch, protože ekologický bydlení je třeba panelák a největší prasárma je satelit.
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 18:53:17)
ananto, to byla nadsázka a s tím panelákem to vím. Ještě když je zateplený a na střeše má solární panely~R^~R^~R^
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 19:15:47)
~R^~:-D
 Klarisanek 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 19:22:16)
Proc by to mela byt nadsazka? Me osobne se taky panelak zda ekologictejsi nez treba vesnice se stejnym poctem obyvatel. Odpadu vyprodukuji stejne (pardon na vsi mene, neb petky maji moznost spalit v kotli), z panelaku se necoudi, zabira daleko mene pudy (treba orne), je kolem nej vzdy dobre pohnojeno (psi hovinka), je to bydleni na ukor pohodli lidi, ne prirody. Predstav si, ze by vsichni obyvatele panelaku meli dum se zahradou, to by snad nebylo v nasi zemi jedine pole, jediny les.
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 19:29:51)
nadsázka byla NEpoužívání menstr. kalíšku a látkových plen u mě doma - ekologicky smýšlející osoby. To s tím panelákem kontra satelit je pravda~;)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:31:50)
A tu frázi o smradu měst, tu miluju. Největší smrad vždycky cejtím na venkově, když lidi topí sajrajtama.

A ještě by mě zajímalo, zda považuješ za vymyšleniny: loutkové divadlo, výstavy vhodné pro děti (např. betlémy, loutky, strašidla, vláčky), sportovní oddíly, kroužky výtvarné, keramické, výuku hry na hudební nástroj, hřiště s povrchem pro kolečkové brusle, zimní stadiony, plavecké bazény. To jsou věci, které lze provozovat i na vesnici, resp. v blízkých městech. Jenže ten výběr je menší, takže když ti třeba nesedne učitelka klavíru, musíš další hledat dost daleko. A hlavní je, aby rodiče byli schopni zabezpečit dopravu dítěte. Nikdo neříká, že to má každé dítě provozovat od dvou hodin do večera každý den. Ale opravdu ti to VŠECHNO připadá jako blbosti?
 štěpánkaa 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 21:40:12)
jo, taky neznám horší smrad, než když se na venkově pálí cokoli co hoří~a~~a~~a~ aspoň se nemusí platit za popelnice~q~
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:30:00)
Já na té vesnici vyrostla a taky se v zimě topilo, žádný alergie a dýchací problémy jsme jako děti neměly, ani jsem nevěděla, že to existuje, jinak vlastní ovoce, zelenina, maso, žádný chemky a sajrajty... ten smrad co je v Praze je jiného druhu. Já se tam dusím a v létě nebo na jaře když je prašno, tak mě bolí hlava a po hodině co tam dojedu mám dost.

Ale klidně tady můžete básnit o ekologickém životě ve velkoměstech, já se půjdu radši vyspat ~:-D~:-D
 markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:46:00)
No a já žiju celej život ve městě, alergie nemám a dusím se, když přijedu na ves, kde se topí nekvalitním uhlím. A svědčí to snad o tom, že ve městě je líp a na vsi hůř? Ne, svědčí to jen o mé individuální zkušenosti.
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:52:27)
ve městě se nejspíš nedusíš, protože jsi na ten smrad zvyklá odmala, že se na vsi topí věcma kterýma se nemá je průšvih
 Lída+2 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 9:17:38)
Ananta
taky jsem vyrostla na vesnici...a mám alergie...mnikdo si z rodiny nepřipouštel, že bych jí mohla mít!!!
JE přece z vesnice nebude mít to co městský děti....
Můžu všem jen poděkovat....za chvilku budu kvůli nim mít astma.....
 Klarisanek 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 10:33:58)
Spis zalezi na konkretnim miste nez na tom, jak je to velke, zda je to ves ci mesto. Ve vesnici, kde je zaveden plyn to asi bude daleko lepsi nez v centru Phy. Ve vyssich polohach Phy to bude urcite lepsi nez na male vsi, kde lidi topi cvickama. Zijeme na stridacku - skorocentrum Phy a viska bez plynu a jednoznacne cistci vzduch je v te Pze. Protoze jsem na vesnici vyrustala a vim o cem lokalni topeni je, schaneli jsme chalupu moc dlouho a hlavnim pozadavkem byla poloha na kopci a na konci vesnice. Presto se nam pri "dobrem" vetru mockrat stalo, ze nam vysmradili pradlo a periny, ze jsme radeji jeli zpet driv, protoze problem na vsi neni jen zima, ale casto pali tu petky i v lete.
 Binturongg 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 10:51:19)
Deniso - a proto náš soused, který je ekolog, pálí cvičky a pet flašky zásadně na zaradě na ohništi, do kotle by to nešoupnul... ~z~
Jestli si nad tím i opékají buřty (a že se u nás dají sehnat opravdu veitní, které ani oheň nezničí), se mi napodařilo zjistit ~t~ ~t~ ~t~
 Xantipa. 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 11:04:17)
Binturong - ta moje sestřenka, aby ušetřila uhlí, tak pálí veškerý odpad v kotli vč. hadrů - že to smrdí snad víc než chemička, to nemusím říkat. Jen ona se bije v prsa, že ušetřila uhlí za týden. Ptala jsem se, proč plasty nedává do kontejneru, co je na návsi - prej, k čemu, že to je zbytečná práce. Že z návsi odjíždí každý den do práce - no asi by jí ruka upadla. Pak měla problém s kotlem a děsně se rozčilovala, že ta firma jí sepsula, že tam pálí svinstvo, proto kotel nevydrží a kolik jí to bude stát. To ušetřila. A myslíš, že nosí ty petky na náves? Ne, jak píšeš, pálí je na zahradě, aby jí to nezničilo kotel. No hlavně že bydlí v tzv. čistém prostředí. Vedle ní bych teda bydlet nechtěla.
A je pravda, že jak jsem si všimla, tak nejvíc neekologicky se chovají na vsi.
 Klarisanek 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 11:16:50)
My mame souseda luftaka a ten si vozi k podpalu bordel z mesta. Ma sice pred panelakem ve meste kontik na petky, ale cim by topil na vsi, kdyz na drivi je mu zatezko a uhli neco stoji ~:(.
 Ananta 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 22:20:16)
Všechno ne.
 & 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 7:39:03)
Ananto,

generalizujes :-).. Jaky si to udelas takovy to mas. jako dite jsem mela dve velmi dobre kamaradky na vesnici u babicky.. jeste do deseti let neumely plavat, protoze se to nemely kde naucit. V podstate chodily do skoly pak hned pracovat na zahradu nebo okolo zvirat.. Ja jsem chodila na sport, na nastroj a do turistaku.. V puberte jednina napln vikendu.. Ve vedelejsi vesnici zabava a tam se opit pripadne nabalit nejakyho korena.. ja jsem jezdila na vypravy s turistakem a na brigady do lesa..

 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 9:20:27)
Kámoška z vesnice chodila k nám - lufťákům a furt chtěla sekat dřevo. Ona - místní se k takové věci nedostala, protože sice bydleli v baráku se zahradou, ale doma měli etážový topení.
 PetraK 
  • 

Re: Nesouhlas 

(6.2.2011 20:42:23)
Smrad města? Jezdím k mámě z Brna do malého města (cca 10 tisíc obyvatel) a teď v zimě je to podýcháníčko! Jsem astmatik, takže se dusím, protože ve vesnicích a v tom malém městě lidi topí čímkoliv, co jim přijde pod ruku. Smrdím jako uzenka z táboráku...... na sídlišti už je to pak OK. Takže smrad ve městě....a smrad na vesnici.
 Petr_Ptak 


Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 10:12:32)
Mílá paní. Wartburg má nosný rám a tudíž by Vašeho samonosného Matize v případě havárie přerazil vejpůl. Ale co je staré, to je špatné, že?
 Tvoje horší já 


Tak asi mají děti tři 

(3.2.2011 16:14:29)
Počítám - byl syn, na začátku rekonstrukce se narodila dcera, pak zase syn. Asi jsou tam tři děti, ne?
 Anna 
  • 

Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 16:57:16)
Taky se mi to nějak nezdá. Uznávám, že každý pod pojmem "věnovat se dítěti" vnímá něco jiného. Já například, že s dítětem jdu na procházku, na kolo, brusle...prostě s ním skutečně něco dělám, jiní pod tím vidí, že posadí dítě na pískoviště a jdou kafrat s dalšíma matkama a pak je dost i takových, kteří si lehnou do postele, pustí televizi a dítě musí koukat.
Každopádně my jsme nikdy nic nerekonstruovali, ale kupovala jsem dva domy kvůli střídavce, oba domy byly nové, měly hotovou koupelnu i kuchyň, stačilo se jen nastěhovat. A právě během toho stěhování jsme se synovi z mého pohledu prakticky vůbec nevěnovali a to to trvalo jen dva týdny. Nechápu, jak mohl někdo rekonstruovat celý dům a přitom se věnovat dítěti - moc mi to nesedí. Spíš si to dokážu představit tak, jak tu někdo popisoval - ztrhaní rodiče, kteří pořád pracovali na domě a neměli čas na děti.

Osobně bych takhle žít v žádném případě nechtěla. Ale z autora přímo čiší spokojenost a to mu přeju
 Klarisanek 


Re: Nesouhlas 

(3.2.2011 17:55:36)
No ja to jeste nevidim tak zle, jestli koupili v 2007 a uz bydli, tak jim reko trvala 3 roky. Ale vidim, ze baracek nema jeste fasadu atd., takze prace tam bude asi jeste dost. Ja mam naprosty psychoblok k tomuto problemu ze sveho detstvi, protoze nasi staveli 15 !!! let, zacali, kdyz mi bylo 6 a brachovi 3 a dostaveli az kdyz jsem davno byla z domu. Proste vydelavali malo, takze vse postupovalo pomalu, neb nebylo na material, ale makalo se rukama porad. Samo i my deti. Na nic jineho nez na tu hnusnou ratejnu nebylo, nikdy jsme nebyli na dovolene, nic jsme nikdy nemeli co ostatni deti. Veta z ktere mam osypky az na zadku: "A PRO KOHO SI MYSLIS ZE TO DELAM?" Brrrrr. Takze kdyz jsme chteli domecek na vikendy, vyhazeli jsme penez az hruza, kdekdo nas odrbal, ale hlavnim cilem bylo - do roka musi byt hotovo. Na dluhy ktere vznikly porizenim stare chajdy a reko vydelava manzel svoji profesi, protoze to umi nejlip a vydela ty penize driv nez kdyby stavel neco rukama.
 Ines 
  • 

Re: Nesouhlas 

(4.2.2011 7:58:06)
Dochází tady k jisté demagogii - věnovat se dětem neznamená jenom hrát si s nima, nebo dělat s nima nějakou zábavnou činnost. Věnovat se dětem lze i tak, že s náma dělají všechny práce doma i u domu, i to dřevo. A po práci máme čas na společnou zábavu, jenom je ho míň. A nemyslím si, že by to děti nějak poškozovalo, spíš se mně zdá, že jsou do života vybavení líp než děti, co o práci z rodiny nevědí (skoro) nic.
 kuej-fej 


Krása! 

(3.2.2011 15:25:15)
Jeníku, úplně mě to dojalo, krásný příběh! proč cpát peníze bankám! myslím, že žijete zdravě a dobře, ať se daří i nadále a jste šťastní!
 Anna 
  • 

Jste dobří 

(3.2.2011 15:34:54)
Jste dobří, že jste toho zvládli tolik a sami a za málo peněž. My bydlíme taky ve vesnici s 200 obyvateli. Pravda, nejsme tak šikovní a proto nás stojí vše mnohem víc peněz..., naštěstí máme dobrou práci a tak taky nemáme půjčky.
 Motýlice 


Re: Blahopřeji 

(3.2.2011 15:53:12)
Blahopřeji
 Boubí 


Re: Jste dobří 

(3.2.2011 19:24:18)
taky mi moc není jasný, že se rodina z článku jen tak odstěhovala z Budějic na Svitavsko - to není zrovna za bukem. V kterém z těch krajů, jestli vůbec někde, máte/jste měli nějakou rodinu? to by mě jen tak zajímalo. protože většina lidí asi hledá bydlení spíš někde, kde má příbuzenstvo nebo kde to už nějak zná, ne že jen tak jede kamsi daleko, tam náhodou uvidí barák na prodej, koupí ho a bude tam bydlet.
Jinak blahopřeju, ale nervy bych na to teda taky neměla.
 Jája 
  • 

Gratuluju a tleskám!! 

(3.2.2011 19:36:26)
Gratuluju a tleskám!!
Co dodat? Jste dobří, že jste se do toho pustili. My taky stavěli láta, nebyly peníze. Znám to v bleděmodrém. Myslím, že jste se rozhodli správně.

V diskusi taky zaznělo, že nelze sehnat starší domek za 100.000. Jde, i za míň. Ale musím si uvědomit, že je třeba bez elektřiny, vodu má z vlastní studny a na dvorku má suché WC. Takové jsou i třeba za 65.000,- Kč (jihočeský kraj, zima 2011). Jen se ak do nich musí nějaký ten peníz nacpat, aby odpovídaly 21. století.
 Ananta 


Paráda 

(3.2.2011 20:34:19)
Jste moc šikovní, moc hezky jste to vymysleli. Děti mají kde běhat, máte vlastní bydlení, žádný smrad, hluk a městský blázinec, navíc nejste otroky hypotéky.
 Petr plus čtyři 
  • 

Raději skromně 

(3.2.2011 21:25:56)
Taky by jsme raději bydleli ve svém, a klidně i ve starém domku nebo docela malém. Koukněte se sem:
http://www.blisty.cz/art/57088.html

Bydlíme na vesnici už tři roky, nedá se to srovnat. Pravda, do města to máme blízko, auto nepotřebujeme.

Myslím že nebrat si hypotéku a raději se uskrovnit je dobré rozhodnutí. Hypotéku vnímám jako past. Dokud ji nezaplatíte, nebydlíte ve skutečnosti ve svém. Mohou vám zdvihat úrok, jakmile skončí vázací doba. Strašně moc přeplatíte. A musíte vydělávat a vydělávat.
Jakmile hrozí že by jste přišli o střechu nad hlavou, budete makat od rána do večera bez ohledu na děcka. O práci můžete kdykoliv přijít. Do toho bych nikdy nešel.

Žít skromně s malým příjmem (a mít hodně času na rodinu a přátele), pěstovat si na zahrádce zeleninu, každý den zatápět v kamnech, to je životní styl který může spoustě lidí připadat šílený.
Úplně to chápu, ale prostě to jde. Žijeme tak už roky (předtím na předměstí). Děti v tom vyrostly a dnes jsou skoro dospělé a jsou v pohodě.
Když si představím, že bych si čas na děti a manželku musel vyznačovat v diáři, že bych byl stále bezvýhradně k dispozici svému zaměstnavateli nebo firmě, že bych si musel dělat speciální dovolené pokud, možno u moře, abych si vůbec odpočinul od stresu, tak to by zase připadalo šílené mně.
Každý to prostě má takové, jaké si to udělá :-)
Já bych neměnil.
 Lenka P. 
  • 

Re: Raději skromně 

(3.2.2011 22:20:33)
Ale to jsou přece extrémy, co píšete. Proč si hned vyznačovat děti v kalendáři? Přece je i cesta mezi. Já vidím hlavní nesrovnalost v tom, že Jan musí už kolik let jen pracovat a pracovat, aby žil bez dluhů (za to mu budiž složen hold - za to, bez dluhů:-)). A pravděpodobně ještě plno let pracovat bude. Jenže děti mezitím vyrostou a bude všechno jiné...přijde o to nejhezčí. Tedy podle mého názoru.

A to, že musíte žít skromě jenom na předměstí nebo na vesnici je přece také hloupost. Vždyť nemusíte "plýtvat" penězi ani ve městě. Jak jsem psala výše, manžel vydělává myslím na většinu populace velké peníze. Přesto žijeme v panelákovém 3+1 na malém městečku (10. tis. obyvatel). Máme obyčejné auto (Citroen Berlingo), do kterého se hlavně vleze kočárek a věci pro děti. Mrzí mě, že se tu pořád zaměňují dvě věci: to, že žiji na vesnici neznamená, že jinde nemohu žít v přírodě nebo nemít spokojené děti. I my máme les a řeku za domem. A zadruhé, to, že vydělávám málo neznamená, že žiji skromně. Každý žije tak, aby vyšel. Samozřejmě, dnešní svět se zbláznil a lidé si půjčují na hlouposti, které nepotřebují, ale myslím, že bydlení mezi tyto hlouposti opravdu nepatří.
 Petr+4 
  • 

ale fakt skromně 

(4.2.2011 22:54:29)
Úplně souhlasím, to není tak důležité jestli na vesnici nebo ve městě. I když, na vesnici jsou lidi tak nějak víc nastavení na vzájemnou pomoc, improvizace, chození v montérkách :-)
V diskusi se tady kdosi děsil, jak je to s tím vozením dřeva z lesa, na trakači :-) a každý den.
Ale ono se to tak nedělá. Dělá se to tak že se domluvíme s revírníkem a pak jdeme se sousedem kácet. Pak nám přijede další soused s traktorem a odveze nám to, na střídačku vlečku k jednomu, k druhému. Pak si pomůžem s řezáním a skládáním. A pak máme dřevo na rok. To jen pro ilustraci.
Píšete, že to, že vydělávám málo neznamená, že žiji skromně. To samozřejmě, můžu taky žít skromně i když vydělávám moc.
Ale nevím jestli si rozumíme co je to skromně. Myslím žádné auto, žádná dovolená u moře, žádné značkové oblečení, žádné teplo na otočení knoflíkem. A šlo by to ještě i skromněji :-)
 Xantipa. 


Re: ale fakt skromně 

(4.2.2011 23:05:13)
Petře - když se člověk zamyslí, tak toho v podstatě ani moc nepotřebuje. Jenže sama za sebe - já jednoduše určitý věci chci a chci určitý věci poskytnou i svým dětem. Až dospějí, mohou se rozhodnout, jak chtějí žít a co vlastně chtějí. Ale nemůžu je odtrhávat od věcí, které považují za samozřejmé jen proto, že já se přece bez nich obejdu.
A jestli jsem otrokem v práci, abych pak mohla splácet hypo? No nemusela bych, kdybych chtěla, ale já si dobrovolně zvolila a cítím v tom jistou svobodu a uspokojení. Taky máme dřevo, ale nemusí ho být tolik na celou sezonu, protože když se mi nechce, tak otočím knoflíkem a je to. Tak to totiž chci.
 Petr+4 
  • 

skromně 

(5.2.2011 16:48:42)
Ok, díky za odpověď, když si to každý nastaví jak mu to nejlíp vyhovuje, je v tom šťastný, není co řešit. Pokud píšu o tom jak to máme nastavené my, dělám to proto že chci ukázat že existuje alternativa k většinovému přístupu. A ta mi samozřejmě připadá lepší, jinak bych tak nežil. Ale neznamená to že bych si myslel že tak musí žít všichni.
 Ananta 


Re: Raději skromně 

(3.2.2011 22:38:11)
Je to tak, jenže každý tu možnost nemá, bydlení je drahé. Hypotéka je past, je to způsob, jak si udržet poslušného občana, jak ho donutit být v systému, založit si účet u banky (a cvakat poplatky za to, že jí dává vydělat)... je zapřažen, protože musí, když vypřáhne, tak se může ocitnout na dlažbě. Ale jistě, má možnost se svobodně rozhodnout mezi tou dlažbou nebo hypotékou :-)
 Alena 
  • 

Re: Raději skromně 

(4.2.2011 20:14:13)
hypotéka je past..já bych to tak neviděla, jistě, chce to dobře odhadnout na co mám a naco ne. Nicméně neznám nikoho, ke komu by kvuli hypotéce přišel exekutor, ale v okolí mám několik lidí, co si brali hypotéku před 12-15 lety, teď mají splaceno, nemovitost má dvoj až trojnásobnou hodnotu a oni důchod vyřešen. Když by to neudělali, doteď někomu platí pronájem.
 hanas5 


Re: Raději skromně 

(11.2.2011 14:41:32)
Miluju diskuze na Rodině a vždycky se snažím odhadnout, kam až se to dostane. Bohužel nepatřím k těm, co nezbají nikoho, kdo by se dostal až k exekutorovi díky hypotéce. Bydleli kousek od nás, bylo tam v rodině úmrtí, neznám případ úplně dopodrobna, ale došlo to až k nucené dražbě. Než k tomu došlo, zjišťovali jestli nebude chtít někdo ten dům koupit v okolí, zvýšilo by to jejich šanci dostat to na lepší cenu.
Taky jsme se dostali do problémů, i když nešlo přímo o hypotéku, dům jsme kupovali na půjčku, v té době hypotéky ještě nebyly. Opravy jsme řešili taky pomocí úvěru, na výhodnější úrok bychom se dostali až po nějaké době splácení (měnily se podmínky pro poskytnutí) a finančně to vyšlo nastejno nebo i hůře, protože banky měly sankce za předčasné splacení. Problém nastal, když manžel přišel o práci, pokud měl jěště podporu, tak to šlo, sice špatně, ale šlo, spátky byly vyšší než ta podpora, ale dali jsme to dohromady. Na pracáku byl 1,5 roku, ze socky jsme nedostali nic, byla jsem OSVČ a mohla jsem si dovolit zaměstnat člověka na zkrácený úvazek, to že každou práci nemůže dělat každý ta paní nebrala. V té době a jěště dlouho potom jsme zažívali peklo, byli jsme bezproblémoví platiči a tak mi chodili domů kreditky jako dobrým zákazníkům, ono předsevzetí to nevybrat vydrželo jen do té doby, než nebylo na elektřinu, vodu, autobus pro děti do školy nebo i na chleba. Dostali jsme se do dluhové pasti, v té době se teprve banky učily tyhle záležitosti řešit, odklad splátek jsme nedostali, i když asi půl roku po tom to už banka nabízela, přeúvěrování nešlo kvůli toho, že manžel neměl zaměstnavatele... nakonec nás zachránilo, že manžel získal práci za minimální mzdu a podařilo se mu postupně dostat v rámci podniku na lépe placené místo, i když z hlediska příjmu stále nic moc.
 Klarisanek 


Re: Raději skromně 

(4.2.2011 10:19:29)
Petre, ja vubec nemam nic proti zivotu na vesnici. Zijeme pul roku tam, pul v Pze a kazde ma svoje neco pro a proti. Ale vas posledni odstavec me dostal. Prave proto, ze jsem vyrustala na vesnici, rodice meli maly prijem a cele me detsti meli garantovano, ze nikdy neskonci v praci driv nez v pul 3. Ne opravdu si nemuseli delat cas v diari a nebyli otroky nejake firmy. Zato byli otroky - stavby a oprav baraku, zahradky, pestovani ovoce, chovani zvirat, atd., atd. Na nas nemeli cas VUBEC.
 Petr +4 
  • 

skromně nemusí být dřina 

(4.2.2011 22:41:36)
Jo, já si přece nemyslím že šťastný může člověk být jen na vesnici. A úplně chápu že na vás vaši neměli čas.
Jen jsem chtěl prezentovat že je možný i jiný styl života. Takový, že si člověk nízký příjem nekompenzuje dřinou někde jinde, třeba na stavbě nebo zahrádce, ale že si prostě spoustu věcí odpustí a nedře se. Pracuje jen tolik, kolik opravdu potřebuje, aby si mohl pořídít jen to co opravdu potřebuje. Což ale není slučitelné ani s konvenčním zaměstnáním, ani s hypotékou.
Přece bych nepřestal být otrokem někde jen proto abych byl otrokem jinde.
 & 


Jane Datli ja vam tleskam.. 

(4.2.2011 7:22:39)
Jste fakt sikovni.. :-) " Zavidim" vam, odhodlani pristup a odvahu.. Akorat vim, ze to neni nic pro nas. Ja mam za manzela ne elekrikare, ale toho inzenyra.. Pro nej je lepsi, kdyz po vecerech nebude kutit, ale zdokonalovat se ve svoji praci. Abychom mohli zaplatit hypo na kralikarnu, uz nam zbyva jenom 23 let sedum uz jsem zaplatili.. :-)
 Adina,kluk 08 
  • 

souhlasím 

(4.2.2011 10:17:27)
souhlasím s Vámi,hypotéka je bič a na to já bych také neměla nervy.dneska práce je a zítra být nemusí.
nehlede na to,že taky může človek vážně onemocnet.
jsem sice mestký typ,ale bydlíme nakonec na konci mesta-vesnička s rodiči.sice to není moje představa,ale jak píšete žít v klidu,věnovat se dětem a ne od rána do večera dřít a nic z toho nemít a ještě se klepat,zda to dření 25 let zvládnu.
hlavně budte štastní,chaloupka vypadá moc dobře.
 Simona P., dvě děti 
  • 

hloučky lítajících vesnických dětí 

(4.2.2011 13:08:40)
Já tedy nevím, na chalupu jsem pravidelně jezdila a jezdím s rodiči - teď už i bez nich, s vlastními dětmi - bezmála 30 let a nikdy jsem ve vsi neviděla, jak tu někdo psal, hloučky dětí lítajících po lese, po loukách atd. Když se bavím s místními, tak v životě nešli s dětma na delší výlet pěšky, nejeli vlakem třeba pod stan, chodit po horách atd. - třeba i na "čundr", jak to děláme my "Pražáci" a mí kamarádi.
Naopak, a je to i mnohokrát sociologicky potvrzeno, vesnické děti častěji trpí nadváhou / obezitou, vysedávají u TV nebo u PC.
Často jsem si říkala, když jsme chodili s dětma na chalupě na procházku, kde jsou všechny ty děti, když je okolo tak krásná příroda, a jediní koho jsme občas potkali, byli chalupáři nebo "turisti" - místní seděli v hospodě.
 Petra Neomi 
  • 

Re: hloučky lítajících vesnických dětí 

(5.2.2011 0:53:39)
Mám stejnou zkušenost. Takhle si vesnici malují lidé z města, rodáci mají vesměs jiné priority, než lítat po lukách.JO, zachlastat v šatně u fotbalového hřiště, to jo, tomu věřím.
 Panímáma 
  • 

Re: hloučky lítajících vesnických dětí 

(5.2.2011 22:17:37)
Já si ještě pamatuju dobu, kdy jsme na vesnici s dětmi lítali po lese, honili se v kukuřici, hráli si u potoka, mám na to krásné hřejivé vzpomínky, pravda, je to už 25 let. Dneska je to možná jinak, doba se změnila a děcka víc sedí u PC než se pohybují venku (to platí ale i pro město). A co se cestování týká, na vesnici jako ve městě, jsou lidé, kteří rádi rajzují (s našima jsme cestovali opravdu hodně) a jsou lidé, kteří rádi sedí doma na zadku.
 albert1 


Re: hloučky lítajících vesnických dětí 

(6.2.2011 8:59:15)
Na zakladce k nam do tridy chodilo asi 10 deti ze 2 spadovych vesnic, sve okoli znaly naleko mene nez ja "mestak", kdyz jsem byla treba na houbach v blizkosti jejich obce, mela jsem dost problemy jim vysvetlit, kde jsem vlastne byla, kdyz se ptaly. Je to 20 let zpet.
 Tvoje horší já 


Naprosto souhlasím a držím palce 

(4.2.2011 13:16:37)
Je to skvělé řešení, na rozdíl od některých si nemyslím, že by rodiče za daného stavu děti nějak zanedbávali, dětem se nemusí pořád stát za zadkem a vymýšlet zábavu, mnohdy je pro ně nejlepší zábava pomáhat mamince a tatínkovi.
Krom toho - není to tak dramatické jako dvacetileté stavění za časů našich rodičů, za tři roky je vlastně všecko hotové, až na nějaké dodělávky. Myslím, že záporné komentáře jsou vlastně jen potlačená závist.
 Klarisanek 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(4.2.2011 13:45:51)
No nevim, jestli kdyz tu nekdo napise, ze pro neho to neni, je zavistivec. Neni to spis o tom, ze nekdo ma rad holky a nekdo vdolky. Spousta prispevku Jana chvalila a obdivovala.
S tim stavenim za 3 roky - ano mas pravdu, stara kuca se da dat dohromady za 3 roky, ale musis na ni mit bud nasetreno, nebo si vzit hypo. Jinak je postup stejny jako u nasich rodicu za komancu, korunka ke korunce, 2 zamestnani a po nich makacka na stavbe. Stavba se potahne leta.
 Xantipa. 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(4.2.2011 14:45:01)
Buchlovanko - že negativní komentář je potlačená závist?~t~~t~~t~~t~ No to jsi mě dorazila. My hypo máme, za 2 roky bude splacená, kdyby něco, rezervu na doplatek mám už teď a žijeme v pohodě - žádný tvrdý režim. A že bych záviděla 3 roky na staveništi? No to skutečně ne. To jsme si vyzkoušeli při stavbě chalupy, takže vím, o co jde. Jenže tam jsme naštěstí mohli v klidu odjet do "civilizace". Když jsme chytli hoňku, nějaký nošení vody a praní v ruce nás rychle přešlo, bylo to honem honem domů, romantickýho na tom nebylo už vůbec nic. Jinak na chalupě jsem ráda, to jo, moc se mi tam líbí a nedělá mi problém dojíždět do práce a vozit děti do školy - občas, každý den - to by mě asi ťáplo.
Nezávidím, to mi věř, umím si to totiž představit.
 mellie 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(4.2.2011 15:02:35)
Xantipo připojuju se, závist??? tak to je opravdu nejabsurdnější příspěvek téhle diskuse. ~t~~t~~t~ Opravdu bych měla litovat, že bydlím v pěkně vybaveném čistém 90m2 bytu na metru, se spoustou sousedů a dětí kolem, s permanentkou do ZOO a bazénu, školkou pět minut od baráku, moji skvělou prací na malinký úvazek, partnerem, který má taky dobrou (pražskou) práci a chodí brzo domů... že za pět let doplatíme hypotéku, kterou jsme si před deseti lety vzali??? To je absurdní.

Vize, kterou popisuje pan Jan, je pro mě naprostá noční můra a nedovedu si představit situaci, která by mě hodila na takové dno.

Jediné, co se dá panu Janovi závidět, je jeho naprostá nenáročnost, je to dar, být šťastný s málem. Ale to už jsem tu psala.
 Tvoje horší já 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(4.2.2011 16:48:38)
No jo, co se týká našeho vlastního bydlení, jsme na tom asi líp než Jan a i líp než ty, a to po všech stránkách, ale pokud bych si měla vybrat, líbí se mi víc jeho řešení.
 mellie 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(5.2.2011 18:54:16)
Buchlovanko a to je přesně ono. Proč by sis měla myslet, že seš na tom líp než já? Mě by se s největší pravděpodobností Tvoje bydlení taky nelíbilo, vzhledem k tomu, že tam kde jsem, jsem opravdu maximálně spokojená. Každý je jiný. Stejně tak nemám nejmenší důvod závidět panu Janovi, protože jeho styl opravdu není můj šálek čaje.

Btw., trochu by mě zajímalo, co se teda Tobě na tom Janově řešení tak nesmírně líbí...
 Tvoje horší já 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(5.2.2011 19:59:59)
Co se mi na tom líbí? No hlavně a především to, že nemají žádné dluhy.~t~
 mellie 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(5.2.2011 20:13:56)
Buchlovanko ale já opravdu nechápu, co je na tom tak skvělého, nemít dluhy a žít jako Jan.

My jsme si brali hypotéku před deseti lety, koupili si byt za dvě mega, ten stejný byt má dnes hodnotu pěti mega a nám chybí splatit už jen 700 tis. I kdybychom ten byt teď prodali, budeme ve velkém plusu. Jinými slovy, vzít si hypotéku a zadlužit se bylo jedno z nejlepších investičních rozhodnutí, které jsme udělali.

Samozřejmě je něco jiného vzít si hypotéku na 30 let s tím, že splátky budou užírat obrovskou část rozpočtu. Prostě hypotéky jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Ale je nesmysl říct, že jsou všechny špatné a stejně mi přijde nesmyslné říct, že na Janově situaci je nejlepší to, že nemá dluhy. To přece nikoho šťastného nedělá.
 Tvoje horší já 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(5.2.2011 21:28:52)
Mellie, nepovídej, že při dnešní situaci na realitním trhu tvůj byt tak získal na hodnotě.
A pokud jde o dluhy - někdo to snáší líp, někdo hůř, pravda je, že bez nich se opravdu žije lehčeji.
 mellie 


Re: Naprosto souhlasím a držím palce 

(6.2.2011 10:11:56)
Buchlovanko, ad byt, dlužno dodat, že jsme měli štěstí, a naším projektem se náš developer dodnes chlubí, že na něm byl realizován výnos 240%. Ale je fakt, že nevím přesně, kolik bychom za byt (4+kk 90m2 z roku 2003 na metru) dostali, možná jen 4,5 mega. Ale nemyslím, že to je podstatné.

Píšeš, že bez dluhů se žije lehčeji. Ale jaká je alternativa? Nebrat hypotéku a žít v podnájmu, být odkázán na milost pronajímatele, platit nájem jemu a po letech nemít nic? Nebo řešit to jako pan Jan, koupit z úspor levnou barabiznu a žít celé dlouhé roky v nuzném provizoriu, do toho si "tvrdě odříkat" a trávit většinu volných chvilek na stavbě? Nebo ještě jedna možnost, nastěhovat se k rodičům a riskovat, že se začnou plést do života?

Jako sorry, ani jedna alternativa se mi nejeví jako "žít lehčeji". Hypotéka, pokud není příliš vysoká, je aspoň pro mě, rozhodně menší zlo.
 Petrajda 


Krásný... 

(4.2.2011 14:01:54)
Moc se mi to líbí a obdivuju to, jen myslím, že ty rekonstrukce většinou vyjdou mnohem mnohem dráž než stavba nového. Ale věřím, že u Vás to tak bylo, asi jste fakt dobří a větší problém se nevyskytl~R^
 Xantipa. 


Re: Krásný... 

(4.2.2011 14:46:36)
Petrajdo - těžko říct, obrovská výhoda rekonstrukce bývá /většinou/, že tam v provizoriu máš už domácnost a odpadá Ti ježdění sem a tam. Takže - úspora peněz a úspora času. A obzvlášť, když buduješ svépomocí.
 Banker 
  • 

no to je naprosto skandalni 

(5.2.2011 9:44:03)
Takovihle lide brzdi nas ekonomicky motor, pripravuji banky o zisk a stat o dane.

Lidi pochopte uz jednou ze je potreba co nejvic utracet, pujcovat si na to a pak co nejvic makat aby se to splatilo a mohlo se zase utracet. S takovejma diverzantama co si delaji veci sami misto aby dali vydelat podnikatelum a jeste ke vsemu si na to ani nepujcuji u banky to bysme to daleko nedotahli.
 Petr +4 
  • 

Je to zločin 

(5.2.2011 16:51:24)
to by se mělo trestat :-)
 Ananta 


Re: no to je naprosto skandalni 

(5.2.2011 18:21:01)
Normálně bych to zdanila, nevezmeš si hypotéku, máš peška, dvojnásobná daň na všechno co nakoupíš, nechceš platit firmu? Tak plať daně.
 Bekyně mniška 


Re:  

(5.2.2011 19:10:22)
Já vám také strašně fandím. Našetřit 350.000,-Kč s dětmi na mateřské, klobouk dolů. Jste moc šikovní, jak říká jedno rumuské přísloví, bohatý je člověk bez dluhů a šťastný bez nemocí.
 štěpánkaa 


Re: no to je naprosto skandalni 

(5.2.2011 19:43:00)
ananto~t~~t~~t~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: no to je naprosto skandalni 

(6.2.2011 10:46:52)
Taky jsou diverzanti ti, co dělají kvalitní věci, který se hned nerozpadnou, takže není potřeba furt kupovat nové. Naštěstí takových je málo, většina si uvědomuje, co je prospěšné naší rozvinuté společnosti, dělá šunty na pár použití a peníze se točí.
 Klarisanek 


Re: no to je naprosto skandalni 

(6.2.2011 15:39:37)
A jeste zodpovednejsi jsou ti, co nedelaji nic, jen importuji "kvalitu" z Ciny. :-)
 Šešule 


Re: no to je naprosto skandalni 

(7.2.2011 12:51:06)
~t~~t~
 Iveta 
  • 

k Wartburgu 

(5.2.2011 21:23:01)
Jste moc šikovní lidé, my nemáme tyto schopnosti - bohužel. Škoda, že naše výchova nebyla praktičtěji zaměřena. Držím Vám palce, tak to má být. Nechcete opečovávaný, zachovalý Wartburg na náhradní díly? Zadarmo. Naši prarodiče - po operaci očí -již nejezdí, právě řeší, co s ním. Byla by škoda ho dát do sběru.
Pokud byste měli zájem, ozvěte se prosím na iveta.poljakova@seznam.cz.
 Petr +4 
  • 

Všimněte si 

(6.2.2011 9:44:14)
že lidi kteří mají nízký příjem jsou mnohem flexibilnější v hledání řešení jak dosáhnout toho co chtějí. Ostatně v tom pravděpodobně vyrostli a je to pro ně normální způsob života. Jsou to univerzalisti. Oproti tomu lidi s vysokým příjmem jsou většinou specialisti a znají hlavně jeden způsob jak dosáhnout toho co chtějí. A i kdyby byly po ruce jiné způsoby, nevšimnou si jich nebo budou tvrdit že takové řešení nedává smysl.

To nemyslím jako útok na lidi s vysokým příjmem ani netvrdím že je to tak vždy.Jen chci říct že nízký příjem má taky nějaké výhody :-)
 mellie 


Re: Všimněte si 

(6.2.2011 10:15:02)
Sorry, ale co to je za generalizující nonsense? Jinými slovy, chudí jsou chytří a bohatí hloupí? ~t~ ~R^~R^
 mellie 


Re: Všimněte si 

(6.2.2011 10:41:17)
Jinak abych byla fér, výhodou určitě bude, že lidé, kteří jsou zvyklí vyjít s nižšími příjmy, nemají tak vysoké nároky a jsou ochotní slevit ze svého pohodlí. Jako třeba je tomu u pana Jana. Ale rozhodně bych tomu neříkala, že jsou flexibilnější v hledání řešení.

Naopak schopnost flexibilně hledat řešení je zaměstnavateli docela ceněna, takže člověk, který toto ovládá, většinou nebude mít nízký příjem.
 Petr+4 
  • 

myslím že je to složitější 

(6.2.2011 11:18:43)
Jednak, jak jsem psal, nemyslím že to platí absolutně. Vždycky jsou tu dané rozdíly, osobnostní a jiné.

Ale, taky bych řekl že je rozdíl jestli je někdo například flexibilnější, řekněme pracuje -li pro finanční společnost, v tom jak dostat z klienta peníze. Nebo, pracuje-li ve výzkumu, jak najít jiné způsoby pohledu na věc. Ale to je pořád flexibilita v rámci úzké specializace.

Napsal jsem to proto že u svých přátel s nižším příjmem pozoruji velkou flexibilitu v získávání prostředků k živobytí všeobecně, a to nechci zase zužovat jen na peníze. Třeba spoutu věcí jde dosáhnout prostě spoluprací s dalšími lidmi, s kterými nejsem jinak profesně nebo finančně svázaný.

Totiž, vaše odpověď by se taky dala vyložit jednostranně, totiž že lidé s vyšším příjmem jsou jistě inteligentnější, jinak by přece ten příjem neměli. To tak může být, ale vždycky je to vázané na typ společnosti. Co konkrétní společnost oceňuje penězi.

S kamarádem, velmi šikovným řemeslníkem jsme se shodli na tom že jsou lidé orientovaní na vydělávání peněz, a lidé orientovaní na řemeslo. Ti první pak většinou mají spíš víc peněz, ti druzí zase víc práce :-) ale vážně, ono to bývá spíš namixované v různých poměrech.
 Petr+4 
  • 

Příklad 

(6.2.2011 11:32:27)
Napadl mně příklad: potřebujete postavit zeď.

Jste li z nízkopříjmových poměrů, máte po ruce hned několik řešení. Kromě těch finančních je možnost že si to postavíte sami (umíte to, protože se tohle řešení v nizkopříjmových rodinách používá) nebo vám to postaví kamarád zdarma recipročně (z téhož důvodu).

Naopak, jste-li z vysokopříjmového prostředí, prostě si to zaplatíte. Ostatní řešení pro vás nejsou přístupná, neovládáte je. Ale, je tohle řešení za každých okolností to nejvýhodnější? Co když vydělat peníze na zaplacení stavební firmy stojí mnohem víc času a námahy než ta alternativní řešení?

Rozumějte, já netvrdím že je to tak vždy a absoklutně. Jen tak prezentuju svoje zkušenosti, abych to trochu vyvážil.
 Tvoje horší já 


Re: Příklad 

(6.2.2011 11:46:00)
Nevím. Nevím. Proč by neměl umět člověk s vysokými příjmy postavit zeď? Jeho čas je ale dražší, protože jeho práce je líp placená. Proto je pro něj většinou lepší volba nechat si tu zeď postavit. Je to pro něj prostě výhodnější, pokud to třeba nebere jako tvůrčí počin a vyloženě netouží po tom postavit ji sám.
Ale člověk s nižšími příjmy to má obráceně - ušetří tím, pokud si tu zeď postaví sám. Není to vůbec o flexibilnosti.
 Petr+4 
  • 

Máte pravdu 

(6.2.2011 13:32:06)
V tomhle případě je to výhodnější si zedníka zaplatit.
Nicméně, pokud by se změnily podmínky, tak by tam ta flexibilita o které jsem přesvědčený, scházela.
Jak píše MarkétaP + 3 dcerky, tady byl problém, totiž nedostatek solidních řemeslníků. A byla tu i flexibilita, postavili si to sami. Sice jim to třeba trvalo dýl, a ušel jim výdělek, ale zase se něco naučili, a to se taky počítá.

Flexibilitou chápu schopnost disponovat různými řešeními, i když třeba v danou chvíli využiju jen jedno.

Ale, samozřejmě, je to o životních stylech. V jednom se vyplatí jedno řešení, v druhém jiná. Podotýkám, že v nízkopříjmovém stylu musí být k dispozici těch řešení víc podle podmínek. Tady peníze neřeší vše, ale jen něco.

Taky tu je pozitivní zpětná vazba, kdo víc vydělává, víc platí, zvykne si na to, pokud se v tom rovnou nenarodil, zase se musí soustředit na vydělávání velkých sum peněz, nakonec ani jiný způsob neakceptuje. A obráceně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Máte pravdu 

(6.2.2011 13:37:38)
Upřímně, jako teší mě, že máme odlitou podlahu tak, že se nerozpadá a drží (na rozdíl od té od podlahářů) a že námi usazená vana drží pevně a neskřípe (jako se povedlo instalatérům). Ale kdyby nám to někdo stejně kvalitně udělal klidně i za dvojnásoběk peněz, zlobit se vůbec nebudu ;). Naštěstí aspoň zedníku jsme měli vždy skvělé a tentokrát jsem našli výborného člověka i na elektřinu.

Ano, mám radost, když si něco vyrobím sama. Ale štve mě, když to musím dělat proto, že to odborník zfušuje. Často právě ten, který se na mě jako na "intelektuálku" dívá spatra a je samé "paninko".
 Petr+4 
  • 

Fušeři 

(6.2.2011 14:07:56)
jsou vlastně podvodníci. Oni by uměli dělat dobře, ale ví že jim to většinou projde když to zfušují. trošku je to i důsledek smluvních cen , ten člověk ví co za to dostane když to bude hotové, kvalitu neřeší. Hodinová sazba má taky svoje nevýhody, ale jako řemeslník ji mám radši, můžu si s tím pohrát a vychytat detaily.
Když vychytávám detaily ve smluvní ceně, většinou nakonec zjistím že jsem dělal za 80,- na hodinu.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Příklad 

(6.2.2011 12:59:45)
Můj muž má takový příjem, že by z hodinové sazby zaplatil nejméně dva dobré zedníky nebo čtyři instalatéry. Bohužel, často si musel tenhle výdělek nechat ujít a udělat fůru práce na rekonstrukci domu sám, protože práce některých odborníků byla tak mizerná, že jiné řešení fakt nebylo, i když nás to v důsledku stílo 2x tolik (ušlý výdělek).
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Příklad 

(6.2.2011 13:46:52)
Proč by si vš nemoh umět a chtít postavit zeď? Každej vš přece není nemehlo (jako každej vyučenej není omezenec) a pokud měl možnost se to naučit, třeba u babičky nebo na chatě s rodiči nebo chodil na brigády. A postavení zdi pro něj může bejt voraz, právě proto,že to nemusí dělat jako výdělek.
 Klarisanek 


Re: Příklad 

(6.2.2011 15:50:25)
Jezis, pochopte uz, ze Petr generalizoval. Ano, nektery VS si klidne sam chce a umi postavit zed. Muze se vyskytnout i zednik, ktery umi obchodovat na burze. Ale vetsi procento lidi je nastaveno tak, jak Petr popsal. Spravne by to melo fungovat tak, ze za svoji poctivou praci dostaneme tolik penez, ze je zaplatime tomu, kdo umi neco jineho. Ja pracuji v kanclu, mela bych si vydelat na uklizecku, manzel dela managera, mel by vydelat na zednika. Zednik postavi zdi kamosovi tesarovi, ten mu za to udela na oplatku strechu. To, ze v dnesni dobe vysoke nezamestnanosti neni mozne najit kvalitniho remeslnika a pan docent si doma lemta zidku sam, neb mu nic jineho nezbyva, to uz je jina opera. To, ze malo zenskych si svoji poctivou praci vydela na uklizecku to same.
 louda 


Pěkné 

(6.2.2011 15:10:41)
Myslím, že jste se rozhodli správně, sama bych volila stejně, mít tu možnost. Zvládli jste to moc dobře.
 loptos 
  • 

blahozelam 

(6.2.2011 17:16:37)
Som zo Slovenska a neviem, ci mi bude mladsia generacia v Cechach rozumiet.
Dufam, ze ano.

Blahozelam k spravnemu rozhodnutiu. Bohati ludia si poziciavat nemusia a ti nebohati, zijuci od vyplate k vyplate, by si poziciavat nemali. Preto, ze toto pravidlo vela ludi odmietlo akceptovat, tu mame krizu. A z nej profituju opat len bohati a banky. Aj ja zijem bez banky (aj ucty sme zrusili) a je to uplne iny zivot. Bez kazdodenneho stresu, ktory imunitny system velmi vycerpava a nastartuje "civilizacne ochorenia". A chory clovek - hotove nestastie.
Zelam celej rodine vsetko NAJ!
Peter
 Panímáma 
  • 

Z města na dědinu 

(7.2.2011 12:14:12)
Pocházím z vesnice a ve městě žiju posledních sedm let. Uznávám,že život ve městě je po praktické stránce jednodušší, do práce chodím pěšky, obchody, doktoři, školky, školy...všechno mám pod nosem. V podstatě jsem spokojená.
Občas ale cítím stesk po vesnici, po přírodě a po tom prostoru. Někdy si říkám, že by mi nedělalo problém vzdát se toho pohodlí. Chybí mi vylézt s hrnkem kafe před obývák a jenom tak se v létě dívat na les a sledovat na nebi čáry od tryskáčů.
Dovedu pochopit, že člověka město může unavit a že zatouží po klidu. Když jsem viděla tu chaloupku od autora, tak první asociace byla, jaký tam mají klid a teplo domova. A ta druhá byla - kolik času asi tráví cestováním do práce a do školy? A jak dlouho budou schopni se magořit v lese se dřevem. Člověk si nevybere, důležité je nakonec, to je jestli je spokojený.
 Panímáma 
  • 

Re: Z města na dědinu 

(7.2.2011 12:16:23)
Jen ještě doplním, že vlastně i ten klid je na vesnici iluzorní. Pokud vím, tak ticho věčně narušuje zvuk motorové pily, cirkulárky a sekačky na trávu. Když jsem dávala malou do kočáru u našich, tak se nikdy nevyspala tak, jak venku ve městě.
 PetraK 
  • 

Re: Z města na dědinu 

(8.2.2011 10:16:48)
To vylízání s hrnkem kafe před barák a koukání na les nechápu. Nemyslím to zle, pardon, ale já to prostě neumím. Buď musím u toho čaje (kafe nepiju) číst, luštit křížovku, nebo vyřizovat maily, nebo koukat na TV, prostě mě ten les a příroda hrozně nudí. Znervozním a jsem jako na jehlách. Na chatu ke tchánovi jedu s největším sebezapřením na víkend tak jednou ra rok. Jakmile dosnídáme a mám uklizeno, už mě to tam prudí. Musím buď na inliny, nebo vařit, nebo na kolo, ale jako astmatika a alergika mě to v tom lese docela zmáhá, takže už bych hned večer jela domů. Kolikrát se snažím sama sobě namluvit, jak je to hezké, ale vydržím to jen kvůli psovi a synovi. Jsem městský člověk, s tím nic nenadělám. A to jsem jako malá jezdila k babičce na venkov každý víkend, milovala jsem to tam, ale šlo o tu babičku a ta zvířata u ní, byla jsem na zahradě i dvorku a měla jsem svůj malý ráj, s dětma z vesnice jsem si nehrála, byla jsem samotářka. Spíš než lození po stromech mě bavilo ležet pod ním a číst :-)
Jsem městský člověk a rodinný dům v lůně přírody je moje noční můra. Nemluví ze mě závist, prostě to tak mám v sobě nastavené. Má to někdo podobně?
 ledik 


já bych X let s malými dětmi nedokázala žít na staveništi.. 

(7.2.2011 21:20:06)
možná sem moc zhýčkaná ale představa, že těhotná a s malými dětmi se koupeme několik let v provizorní koupelně na chodbě...tak to fakt ne..máte můj obdiv!! mě by asi kleplo a renovaci bych nepřežila...
Jinak bydlení na vesnici oproti velkomětu taky preferuju, proto si taky berem hypoteku a jdeme bydlet na vesnici :-) Poměr cena výkon přijatelná. Hypotéka bude sice velká, ale zase né tolik když to srovnám se současným nájmem a za ten konfort, že se nastěhuju do hotového mi za to stojí :-) Každopádně jste fakt dobří...
 silvisko 


Jak jsme rozhodli?? :-)) 

(8.2.2011 13:04:17)
Superně jste se rozhodli! My máme podobné dilema. Chceme baráček na vísce,našetřeno mám pár tisíc na její koupi,nejraději bych se nezadlužila.Ale pokud to bude stát nějakou korunu navíc,půjčí nám kamarádka. Banku na půjčku bych fakt nerada.
Baráček sháníme intenzivně už skoro rok.Ale to co se objevuje je děs! Rozpraskané zdi tak,že jde prostrčit celá ruka.. zatékající střecha:-((
Máme pár požadavků: Barák musí mít minimální vlhkost,nesmí být narušená statika a nejlépe inž.sítě v domě,nebo těsně u domu.Že by nebylo wc a koupelna,to nám nevadí. Však ruce máme a rádi si své pohodlí dovybudujeme.
Kéž by se na nás usmálo štěstí tak,jako na vás!! Máme syna (13let) astmatika alergika,druhého (1rok) s atopickým exémem.Bydlíme v Ostravě,vyrostla jsem na vísce a tak vaši nechuť k městu plně chápu. Moc vám fandím!! Držím vám palce,aby se vám vždy jen dařilo a poprosím o držení palců nám. Děkuju Silvisko.
 silvisko 


Re: Jak jsme rozhodli?? :-)) 

(8.2.2011 13:05:52)
PS: víc píšu na jiných stránkách pod názvem : Proč jsme nekoupili baráček?
 mairim 


krásný sen 

(9.2.2011 14:45:50)
Gratuluji Vám,
máte to nádherné. Já žiji s přítelem v garsonce a o budoucím větším bydlení si mohu jenom snít. Když v práci zjistili, že čekám miminko, tak mi snížili úvazek a s tím i veškerou možnost získání jakékoliv půjčky. Přítel splácí auto, které používá k práci a jde to jen taktak. Jednou se nám to snad podaří a možná i bez půjčování. dobří lidé snad ještě nevymřeli a třeba budeme moci jezdit alespoň k někomu na návštěvy.
 spadourka 


reakce jestli jit do hypoteky ci ne? 

(13.2.2011 8:46:51)
No muj nazor je ze pan mel velke stesti- tedy pokud je pravda cena nemovitosti.Ale nepise nic o pozemku? ten je zasadni dle meho nazoru k baraku?....Ale jen se mi nezda realne sporeni za dva roky 350000? Tomu neverim ani nahodou jsem maminka na materske take mame jak pan pise plat delnase...Me to prijde vychloubani vychloubani.....
 štěpánkaa 


Re: reakce jestli jit do hypoteky ci ne? 

(13.2.2011 13:29:42)
to je 15000 měsíčně, kolik musel mít pan Jan plat, aby tolik ušetřil? Píše že má dělnickou profesi a také že stíhal opravovat~d~~d~~d~ No nic, to je dle mého docela zásadní nesrovnalost~Rv
 jan datel 
  • 

Re: reakce jestli jit do hypoteky ci ne? 

(21.2.2011 22:41:10)
Jakou mam profesi.Mam zakladni vzdelani rok chemicke prumyslovky, dva roky elektikar pres slaboproud rok instalateriny a no rekneme za jsem enorme prizbusobivy. Delal jsem jednu dobu v uklidove firme uklizecku.
Ale z toho bych nenasetril.
Diky tomu ze deda byl soustruznik tak jsem pochytil dost z toho a vyznam se v pocitacich. Takze ty tri roky jsem delal nako obsluha NC obrabeciho stoje a moje mzda byla pdle odpracovanejch kusu. Takze cca 150 na hodinu coz pri 200 hodinach mesicne odpoctu na deti atd dela cca 25000. a s toho se da 15t usetrit jako nic.
 Ronja 
  • 

Nejste sami, kdo tak myslí 

(22.2.2011 12:20:53)
Taky to tak plánujem.Přesně z důvodů, který popisujete.
 JanaJana 
  • 

proč ne :-) 

(22.2.2011 20:36:43)
Mně se to celé moc líbí. Gratuluji a v dobrém závidím! :-). Začátky byly asi náročné, ale taky patřím k lidem, kteří radši snesou suchý záchod a koupou se ve škopku, než se zadlužit a trnout co bude.... A toho strašení co bude, až budou děti větší, bych se zas až tak nebála. Děti můžou být nespokojené jak ve městě, tak na vesnici, to se předem zjistit nedá. Ať si člověk vybere jakoukoliv variantu bydlení, děti být spokojené prostě v budoucnu můžou a nemusí. Dojíždění autem prostě k dnešnímu životu patří. Taky už dojíždíme do školky 10km a to bydlíme na maloměstě, bližší volná školka prostě nebyla... Takže 40km autem denně jen kvůli školce.
Pane Datle, držím Vám palce, přeju mnoho štěstí a radosti ve Vašem domečku!
My to zatím řešíme tak, že máme malý byt v maloměstě a chaloupku (patří širší rodině) 10km od bydliště, takže půl roku se tísníme v paneláku se všemi vymoženostmi jako koupelna, pračka, myčka a půl roku spokojeně pobýváme v chaloupce se suchým WC a bez koupelny a když už se opravdu potřebujeme umýt, sjedeme si domů do vany a vyprat prádlo v pračce :-)))
 petulkapd 


Divné...  

(21.3.2011 18:04:00)
Nevím sice kde bydlíte, ale jak už tu bylo řečeno 100tis za chaloupku je opravdu divné.
To že jste ušetřil tolik peněz bych klidně uvěřila. ~g~

My teď taky kupujeme baráček. Chtěli jsme původně koupit starší a udělat rekonstrukci (barabizna by tady u nás - 30km za Libercem, vyšla na 900tisíc) mám šikovného muže, ale opravy a všechno okolo by nás vyšlo minimálně na dalšího půl milionu, né-li víc, aby se v tom dalo bydlet a nebylo by to stejně podle našich představ. celkově by nás to vyšlo min. na 1400tis. ~a~

Nakonec jsme se ale rozhodli, že půjdeme do zrekostruovaného baráčku, vyjde nás sice ještě o 300tis. dráž, ale je tam všechno hotový, jen se nastěhovat.
Takže hypo nás nemine. Ale když přijdeme z práce, budeme mít čas na děti, budeme se jim moci plně věnovat, což by s rekonstrukcí opravdu nešlo!! ~a~
Dávali jsme dohromady byt - žádné obsáhlé práce. S 8.měsíčním dítěten a bylo to na palici ~d~ manžel se malému nevěnoval vůbec, buď byl v práci nebo makal na bytě, pak lehnul a volný čas prospal.

Takže u nás zvítězil dražší baráček bez práce! ~;)

Jestli jste to dali dohromady za tak malé peníze, tak palec nahoru ~R^
Ale myslím, že to v dnešní době není moc reálné, co píšete.
Hodně štěstí do další práce ~;((
 Fren 


Takto ne! 

(31.3.2011 15:14:36)
Píšete,že než vydělávat na splátky cca 5000,- po dobu 25 let a stresovat se jen pomyšlením na ně,tak radši jste zvolil tuto cestu,abyste se mohl věnovat dětem.Váš příspěvek jsem si proto přečetla ještě jednou,ale bolí mě z něho ruce - kolik jste se toho mohli navěnovat dětem,když sám píšete,že jste dělal od nevidím do nevidím,potom šla vaše žena do práce a vy jse začal pro změnu s nutnými dodělávkami.
Nezlobte se na mě,ale pokud je 5000,-pro vás nemožně velká a stresující splátka,není to o tom,jestli do takové půjčky jít či nejít,ale hlavně o změně zaměstnání.Nebo se ceníte vy sám natak málo?
 Pavel2 


Pár slov do pranice 

(8.4.2011 5:01:49)
Asi bych měl začat tím, že jsem mladší bratr autora, je mi 21 let a vlastní děti nemám a studuju vysokou školu. Většíny "velkých akcí" jsem osobně aktivně účastnil. Pro ty zkažené konzumní společností dnešní doby dodávám, že se v rodině se za práci neplatí, prostě oba víme, že až jednou budu potřebovat, tak mi bude také pomoženo.
O tomhle članku jsem se dozvěděl při hovoru a ze zajimavosti jsem si přečetl celou diskusi k němu a k některým názorům se prostě musím vyjádřit.

1) Naučte se rozlisit provizorní a špinavé! jsou to dvě zcela odlišné věci, které nelze zaměňovat!
Provizorní je, když nemáte na podlaze kachličky, ale natřený beton. A i ten beton může být čistý, jen to dá trochu více práce.
Špinavé je, když máte plesnivé spáry mězi kachličkama a nemusí jít vůbec o provizorium.

2) To že se rekonstruuje/staví svěpomocí nutně neznamená, že se děti okrádají o kus dětství, například:
Víte, co to je pro malé dítě moct si několik dní hrát na několika kubíkové hromadě písku ?
Při navážení materiálu se většinou jedním směrem vezl materiál a druhým děti, a podobně bych mohl pokračovat.
Nepopírám, to zajišťování aktivity dětí stojí nějakou fyzickou energii, hodně psychické aby se děti nezranily a celkově všechnu práci zpomaluje, ale určitě dětem neničí dětství.

3) Pujičky a hypotéky - je to snadné je to rychlé, všechno je hned ~g~ , ale podívejte se na druhou stranu mince. Kolik by vráti bance, v případě, že by si pujčil 500 000 CZK na pět let ? Když budu hodně optimistický, tak 600 000 CZK. Takže tím, že se uskrovnil a nechtěl všechno hned tak v podstatě ušetřil 100 000 CZK a za to se dá udělat hodně dobrá koupelna!

4) Na genech závisí, jak je člověk inteligentní, ale určitě ne, jak je či není manuálně zručný. Manuální zručnost závisí na tom, hodně toho v životě udělal. Věřte tomu, že dvacetiletý mladý muž, který drží kladivo po první v životě v ruce, bude stejně gramlavý, jako šestileté dítě! Já s bráchou jsme měli to štěstí, že nás bral s sebou do dílny děda a už jako hodně malí jsme měli "vlastní svěráček, kladívko, ...". A jako náctiletí jsme se stylem pokus/omyl pouštěli samostatně řešit různé opravy všeho možného.
A pak se hodně lidí divilo, že jsem v 18 letech nemě problémy rok a půl udržovat budovu internátu o kapacitě 150 lůžek.

A teď mě ukamenujte!

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.