| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Psychologie dospělých

Nevíte-li si rady sami se sebou, neklapou vám vztahy, zkrátka se vám nedaří a chcete s tím něco dělat,napište. Poradí vám Mgr. Tania Krulová, klinická psycholožka a psychoterapeutka, t.č. na mateřské dovolené.
?
29364

Dospělý syn 
( 1.2.2005 13:21:51 Eva Berková, dcera 11, syn 19ev )

 Synovi je 19 let, dokončuje učiliště, ovšem s velikými obtížemi. Často tam spíš nechodil a také s učením se moc nikdy nenamáhal. Rok strávil mimo domov, na radu psychologů a kurátorky se učil ve výchovném ústavu a to proto, že si dělal vyloženě co chtěl. Nechodil domů ani do školy, prodával drogy, ovšem, že je i užíval, po neúspěšné léčbě onemocněl hepatitidou C, udělal si spoustu dluhů a nepříjemných "známostí". Abychom se úplně nezhroutili, umístili jsme jej tedy v 17 letech poslali do ústavu, kde pokračoval ve vyučení a vzhledem k věku a vynikajícímu hodnocení všech tamějších pedagogů i na vyjádření soudu a kurátorky, jsme jej o rok později opět vzali domů. Doufali jsme, že "všechno zlé" k něčemu dobré jest. Bohužel. Opět nanovo nechodí do školy, kterou navíc platíme, domů přichází jak semu zlíbí. Na naše přísné výtky a rozčilování o tom, že pokud s námi chce žít, musí se přizpůsobit nějaké dohodě o slušném chování a o povinnostech reaguje výsměchem či arogantními poznámkami typu: a co s tím chceš dělat, popř.: nebo jako co? Samozřejmě, dál vrství různé problémy (prodal nový mobil, udělal další dluhy - nicméně na brigádu chodit nechce, nám vyčítá, že dostává malé kapesné - mimochodem kapesné bývá 100- 200 Kč týdně....) Což nás uvádí k bezmocnému vzteku, protože víme, že jej opravdu nemáme kam vyhodit, že ho musíme domy my i naše dcera trpět. Mimochodem, dcera je z našich hádek s ním velmi nešťastná, často pláče, je mi jí velmi líto, ale na druhou stranu neumím v sobě sebrat tu sílu a vyhodit syna z domova. Manžel se po pár"vytočeních" drží radši stranou, většinou reaguje tak že mi spočítá, kolik měsíců ještě synovi zbývá do vyučení - že prý pak "ale půjde". Už to nezvládám, prosím, poraďte mi. Vaše zkušenosti:
problémový syn (dr.Králová)
Adelinkaa

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
29298

Panická úzkost 2 
( 30.1.2005 9:14:24 Linda )

 Milá Tanio, velice děkuji za Vaší odpověď, bohužel mi nejde pokračovat v načaté diskuzi, proto pokračuji formou nového dotazu. Když jsem přítele naposledy viděla (říjen), byl naprosto v pořádku. Zbytek vím jen z jeho mailů a popisů. Záchvat probíhá zdánlivě nezávisle na situaci, někdy proběhne v práci, někdy doma. Pod zcela odbornou péčí zatím není, jelikož mu neustále provádějí různá další vyšetření, aby vyloučili jiné nemoci s obdobnými příznaky (roztroušená skleróza, migréna...). Zatím má vše samozřejmě negativní. Úzkost je nejpravděpodobnější dle tvrzení lékařů a já souhlasím podle jeho stavů. Kamarádka také touto nemocí trpěla, průběh byl obdobný. U ní se podařilo zjistit, jaký byl spouštěcí impulz, u přítele se, díky průběhu diagnostiky, ještě prakticky nic neřeší. Nevýhoda je, že nemá stálého lékaře, ale dostal povolení k tomu, aby zašel za civilním lékařem. Pokud bude mít konečně jednoho a stálého, budu se maximálně snažit, abych se s ní/nim dostala do kontaktu, i když s mojí angličtinou to bude velice zajímavé:-). Nemoc nepodceňuji kvůli tomu, že jí právě měla kamarádka a vím, jak dovede znepříjemnit život. Záchvaty u mého přítele probíhají tak, že začne mít nepravidelný dech, má pocit na omdlení, né-li na umření, začne se potit, má brnění/třes v končetinách, má pocit ochrnutí některých částí těla. Údajně takto silný záchvat měl jen jednou, ale spíše si myslím, že mě nechce znepokojovat, každopádně měl i několik slabších záchvatů. Při tom silném a jednom středně silném skončil na pohotovosti, kde mu samozřejmě nenašli žádné fyzické nedostatky. Doufám, že léčba bude nasazena co nejdříve, jsem ráda, že přítel se nebrání možnostem terapií. Také se modlím, aby neviděl probém v tom, že budu chtít být v kontaktu s jeho lékařem. Hlavní bude, abych tu možnost vůbec měla. Pokud bude pod vojenským lékařem, jsem prakticky bez šance... Možná budu otravovat sem tam o nějakou radu:-). Velice děkuji za Vaší ochotu a přeji hezký den, Linda

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
29206

Odborná pomoc 
( 27.1.2005 18:04:23 Daniela a Michalka 11m )

 Omlouvám se za předešlý nezdařený dotaz :-)). Ráda bych se vás zeptala, zda si myslíte, že potřebuji odbornější pomoc a nebo je to zcela normální. Žiju tři roky ve spokojeném manželství a máme 11-ti měsíční holčičku. Dneska jsme měli neschodu ve výchově a já měla pocit, že si musím něco udělat a začala jsem se mlátit do hlavy. Už kdysi dávno jsem tyto pocity měla. osobně si myslím, že jsem se tím jen snažila ukončit neshodu. Je fakt, že to zafungovalo. Jenom se bojím, abych si v budoucnu opravdu nějak neublížila. Nebojím se ani tak o sebe jako o to co by bylo s malou. A hlavně, aby nebyla někdy svědkem toho, že se budu třeba zase mlátit. Vím je toho málo na nějaké vyjádření, ale předem děkuji. Daniela

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
29194

Deprese nebo laktační psychóza? 
( 27.1.2005 12:30:03 Martina Cihakova - syn 3 mesice )

 Dobry den, mam veliky problem. Mam trimesicniho syna a priblizne pred mesicem jsem zacala trpet doma pocity osamocenosti. Po nedavne nemoci, kdy jsem se zrejme hodne oslabila horeckami se moje psychicke stavy zhorsily. Domnivam se, ze nyni jsou to deprese. Nic me nebavi, netesim se na novy den uz kdyz se probudim, vsechno vidim cerne, neustale jen brecim a nebavi me uz ani pece o miminko. Vsechno mi pripada tezke, temer nezvladnutelne, hodne jsem zhubla....uz proste nemuzu. Syna plne kojim a rada bych kojila min. do jeho pul roku. Nejsem si ale jista, zda se v mem pripade nejedna o laktacni psychozu nebo jiny hormonalni problem. Uz pred otehotnenim jsem totiz trpivala na velice bolestivou menstruaci a prozivala premenstruacni syndromy... Mohli byste mi, prosim, poradit? Na koho bych se mela obratit? Mohou se pri kojeni uzivat antidepresiva? Nebo je resenim prestat kojit? Nebo jsou moje stavy normalni a je treba to "vydrzet", ze si clovek musi zvyknout na vsechny ty zmeny spojene s novou materskou roli? Existuji nejake prirodni preparaty na podporu "dobre nalady"? Jsem dost zoufala. Dekuji predem za odpoved. Martina Cihakova Vaše zkušenosti:
Re: Deprese nebo laktacni psychoza? (Viola, syn 21 dní)
Re: Deprese nebo laktacni psychoza? (Lenka dcra 3 roky)
deprese nebo laktační psychoza (dr.Králová)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
29187

Rozvod ano či ne 
( 27.1.2005 8:35:45 miro )

 Dobrý den. Již 3 roky se potýkám s problémem, zda dál setrvávat v manželství. Manželství trvá již 12 let, máme syna 6 let. Asi od 3 let je to s manželkou k nevydržení . Syna si ochočila jako malé zvířátko, neudělá bez ní ani krok (ani na potřebu) a ona bez něj taky. Je zcela nemyslitelné abych si syna vzal na 2 hodiny na procházku sám. V poslední době k tomu přibyl absolutní nezájem o sex. A taky zájem o éteriku a duševno, o vše co není skoro normální na tomto světě. Proč by vůbec měla chodit do normálního zaměstnání a pomoci přispívat rodině ? Proč by si měla najít normální kamarádky kromě jedné skoro zchizofrenické důchodkyně (manželka se přistěhovala z 200 km vzdáleného města a nenašla si za 12 let žádnou kamarádku). A taky nesmím poslouchat hudbu která se mě líbí. A v ten nejneočekávanější okamžik si vzpomene, co jsem řekl před 14 lety tam a tam - no myslíte že si to můžu poamatovat, přitom se jednalo patrně o nesmyslnou okrajovou věc ? Tak nevím, jestli mám vystoupit z manželství, všechno na co jsem se 12 let dřel zahrabat, ztratit syna (že prej se přestěhuje na druhý konec republiky) a syna bude patrně vychovávat nadmíru chytrá tchýně - učitelka s třemi vysokoškolskými tituly (ale jinak pro normální život nepoužitelná). Předem díky. Miro Vaše zkušenosti:
Re: Vystoupit ? (Jana (dva synové 7 a 8 let))

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
29018

Panická úzkost 
( 21.1.2005 11:17:19 Linda (svobodná, bezdětná) )

 Doufám, že poradna již funguje. Za 2 týdny se stěhuji ke svému příteli do USA. Na 99 % trpí panickou úzkostí, čeká ještě na výsledky nějakých testů. Ráda bych se zeptala, jak se k němu mám chovat při záchvatech, jak rozeznám záchvat úzkosti od jiných zdr. problémů, jak záchvatům předcházet, jakým způsobem ho pozitivně ovlivňovat, k jakým aktivitám ho směrovat, čemu by naopak měl předcházet. Bohužel žije dost nepravidelným rytmem, jelikož pracuje pro vojsko a prakticky pracuje 5 dní v týdnu jen na nočních směnách. Jeho životospráva rozhodně není ideální, je kuřák. Velice děkuji za Vaše rady, Linda

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
28865

Mateřská láska 
( 16.1.2005 15:45:52 Petra, tříměsíční syn )

 Před třemi měsíci se nám narodilo plánované a radostně očekávané miminko. Ale po prvotní euforii po porodu si nějak nedokážu najít k synovi vztah. Cítím k němu spíš než lásku zodpovědnost a povinnost. Samozřejmě, že ho mám ráda, ale spíš tak jako má každý rád malé miminko, prostě mě těší, když se směje, dělám, co můžu, aby neplakal, ale zdá se mi, že to všechno beru spíš jako zaměstnání. Prostě chůva jsem dobrá, ale necítím se jako matka. Muž má k němu daleko silnější pouto, úplně z něj září štěstí, když je se synem. Nevím, jestli na to nemá vliv i to, že jsem s malým celé dny sama, muž chodí z práce večer, rodina je od nás daleko. Přestěhovali jsme se nedávno, takže spíš než přátele mám známé. Nemám vlastně nikoho, kdo by malého pohlídal nebo s ním jel na procházku. Dítě jsme plánovali a chtěli, ale teď se mi stýská po práci a po větší volnosti. Je mi 25, muži 30 let, nemyslím, že jsme dítě uspěchali, ale že bych se tak cítila vždycky. Navíc máme s mužem dohodu, že po roce a půl půjde na mateřskou on (strašně se těší), takže před sebou ani nemám dlouhou mateřskou. Dá se s tím něco dělat? Je možné, že se mateřská láska projeví později? Vaše zkušenosti:
Re: mateřská láska (Romana, Tomáš 5let,Barča 8m. )

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
28168

Soužití se schizofrenikem 
( 21.12.2004 21:41:50 Zuzana )

 Dobrý den, obracím se na Vás v záležitosti, která se sice netýká mne osobně, ale výrazně ovlivňuje soužití v rodině, do které jsem se přivdala.Moje švagrová je vdaná asi 15 let. Má dva kluky ve věku kolem 12 let. Asi před dvěma lety byla schizofrenie diagnostikována u jejího 37-letého manžela. Zpočátku byl velmi agresivní a choval se velmi hrubě k ní i k dětem. Vše došlo tak daleko, že musela přivolat policii a lékaře a manžel byl převezen na psychiatrii. Poté, co podepsal dobrovolnou léčbu, byl propuštěn do domácího léčení. Svou nemoc doposud neuznal (nepřijal). Dětem sdělil, že ho zradila a že ji už nemá rád. Rodina jako taková nefunguje přes 3 roky. Švagrová je psychicky na dně. Nemá prakticky žádnou oporu. Bojí se o děti. Momentálně se nachází ve fázi, kdy se rozhoduje, zda manžela opustit a začít zase normální život, nebo zda se obětovat a pečovat o člověka, který ji psychicky týrá. Ráda bych jí zprostředkovala radu, nebo kontakt na centrum, nebo kohokoliv, kdo by jí mohl její rozhodování ulehčit. Díky za odpověď Vaše zkušenosti:
Re: Soužití se schizofrenikem (Sarka, dcerka 2 roky)
Re: Re: Soužití se schizofrenikem (Karla)
Soužití se schizofrenikem (Janis)
co dělat doma 9měsíční syn, a v bříšku 10tydnu mimi (demi)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
28146

Alkohol v rodině 
( 21.12.2004 14:19:45 Martina, jedno dítě )

 dobrý den, se svým mužem žiju 2,5 roku a máme 20měsíčního kluka, myslím, tedy vím, že je alkoholik, otěhotněla jsem po velmi krátké známosti s ním, tudíž jsem ho nepoznala tak jak bych asi měla. Jemu je 29 let a pije už skoro 5 let, potají nejčastěji vodku, k tomu ještě bere neurol. Pije skoro každý den a to i v práci, doma prostě kdekoliv, vodku si jednoduše přelívá do lahví od limonád, nebo to s nimi ředí a myslí si, že to nevím, když mu řeknu, že je opilý nebo se nechovám podle jeho představ stává se agresivní, ponižuje mě, dřív byl schopný mě večer tak dlouho vyhazovat z bytu až jsem musela volat rodičům aby pro mě přijeli, také je dost žárlivý naposledy mě nechal stát celou noc za dveřmi, nebo píše své známosti (kontaktují se pouze přes telefon), že mu chybí, že chce aby se k němu nastěhovala, už několikrát jsem mu říkala, že jestli bude šťastný s ní tak mu bránit nebudu,ale on říká že to dělá schválně abych si ho začala všímat, samozřejmě mě tím dost ponižuje dělal to už když jsem byla těhotná, přitom já si s nikým psát nesmím, je to nespolehlivý člověk, lže, už ani neví co je pravda, v ničem mě nepodpoří, nesměje se, hledá na mě jen chyby, poučuje co dělám špatně a nikdy si s ním nemůžu o ničem promluvit, protože to pro něj není důležitý, vadí mu moji rodiče, kamarádky, to že studuju, občas si prividělávám (tam jsou přeci chlapi, někdo by mě mohl svádět, já podlehnout...), někdy v dubnu jsem od něj odešla k rodičům ale během 14 dnů jsem se vrátila nasliboval toho tolik, že to znělo krásně, jakmile jsem se vrátila všechno bylo pryč nepít vydržel měsíc aspoň si to tedy myslím, u psycholožky byl jednou společeně se mnou, díky němu mám všechno těžší, nesoustředím se na výchovu dítěte, na školu, na sebe prostě na nic všechno se vrátilo do starých kolejí (to je když pije skoro denně), mám závratě, celý den se klepu co se stane až přijde, jsem protivná a nic mě nebaví, já sama nejsem anděl ale nikdo není dokonalý, chtěla jsem s ním strávit celý život ale asi to nepůjde Vaše zkušenosti:
Re: Poradí mi někdo? (Monika)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
25881

Obavy o syna 
( 6.10.2004 0:32:46 Petra a Vojta 20. měsíců )

 Dobrý den. Je mi 24 let, ale někdy se cítím na sto duševně. Chtěla bych se zeptat nejprve, jestli mi poradíte, můj syn má velikost hlavy 54 cm. Je to tak strašně moc? Chodí, pije ze skleničky, motoricky je v pohodě, jen nechce mluvit. Dá hlavu k zemi. jinak mám problém s tím související. Byli jsme u pani doktorky ta nás v pondělí posílá na CT a já od toho dne nespím a noci probrečím. Mluvila totiž o vývodech a operaci atd. Prostě mě stašně vyděsila. Není to jediný problém. Pořád mě poslední dobou někdo dává šoky, že mi kamarádka občas cpe prášky na nervy. Vím, že toho asi moc nevyřešíte. Takže se zeptám. Mám si raději než prášky od kamarádky zajít za psychyatrem?

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.