| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dostáváte dárky od svých dětí k Vánocům či narozeninám?

 Celkem 98 názorů.
 huhu, holky03+05+11, kluk09 


darky od malych deti 

(26.10.2009 6:06:23)
ja vedu deti k tomu aby davaly darky od mala. At jiz k narozkam nebo vanocum, vzdycky neco vyrobime, namalujeme, spolecne nebo ted uz samostatne. Namalovat nejakeho hlavonozce zvladne i dvoulete dite. Takze uz maji zafixovane ze darky se davaji. Starsi uz chce darky kupovat, tak asi to poresim nejakym kapesnym.

Zrovna ted dostala babicka od holek haldu obrazku, cely tyden malovaly v druzine a skolce aby mely co darovat. Myslim, ze je potreba k tomu deti postupne vest, ze se tohle dela a je z toho oboustranna radost, sami na to asi tezko prijdou...

jsem zvedava co napisou za zkusenosti mamky starsich deti :-)
 Insula 


pomoc v domácnosti 

(26.10.2009 8:15:34)
Dcera se synem mi taky dávají "dárky" k narozeninám (6 a 3,5), ale k vánocům ne. Ještě k nám chodí ježíšek. ~;)
Jinak si ale myslím, že je chyba dávat dětem peníze za pomoc v domácnosti. Já taky vařím, peru, žehlím atd. a nikdo mě za to neplatí. Děti by, podle mého názoru, měly pomáhat zdarma.
 Ecim 


Re: pomoc v domácnosti 

(26.10.2009 8:30:41)
Insulo, souhlasím. Tvůj příspěvek mi připomněl, jak jsem jednou jako malé dítě přišla na jeden úžasný paradox: Když děti udělají nějakou domácí práci, jsou za to pochválené, zatímco dospělé, kteří domácí práce dělají neustále, nikdo nechválí. Přišlo mi to smutné a nespravedlivé, a tak jsem začala maminku také chválit za umyté nádobí, vyprané prádlo apod., aby jí to nebylo líto ~t~
 PetraK 
  • 

Re: pomoc v domácnosti 

(27.10.2009 10:45:24)
Taky mě přijde placení dětí za domácí práce podivné. Stejně tak jak v dětství pomáhají přiměřeně věku by měly v dospělosti přispívat penězy, pokud jsou výdělěčně činné, samosebou. Mama hotel se pak nekoná :-D Všichni tu bydlíme, tudíž se všichni snažíme, přiměřeně věku a zdravotnímu stavu

A sama si vzpomínám, jak jsem kupovala našim dárky hned jak jsem se dozvěděla pravdu o Ježíškovi. Brala jsem to jako přestup do světa velkých....

Pokud jsem si chtěla např. asi v 9 letech něco vydělat, pomáhala jsem třebas tátovi v práci. Lakoval auto a já mu pomohla čistit okna od barvy, nárazníky atd., prostě takovou tu piplačku, co by zvládl za pár minut, ale já měla pocit, že skutečně pracuji, navíc v dílně a tudíž si mzdu zasloužím. Nedřel mě z kůže, ale zadarmo to taky nebylo. A nebylo to ani o mytí nádobí a podobných domácích povinnostech.
Brala jsem to tak, že dospělí mají jako povinnost zaměstání, děti školu, ve volném čase domácnost dohromady...a za vysvědčení jsem dostala dárek, třeba album na známky, od babičky 100,- Kčs, to bylo jako u dospělých prémie či osobní ohodnocení.

Snažím se to podobně dělat se synem. Je mu 14, loni mě dal jako dárek vázu z Ikea, moc jsem si ji přála. A domluvil si to se švagrovou, že až tam pojedou , tak ji koupí a dovezou mu ji, protože ve 13 sám tak daleko nesměl. Hloupá váza za 50 korun je ta nejcennější a nejkrásnější váza, co svět kdy viděl. Aspoň pro mě. A kdo kdy dostal od vlastního dítěte dárek od srdce, ví o čem mluvím :-D
 PetraK 
  • 

Re: pomoc v domácnosti 

(27.10.2009 11:00:17)
A ještě k šetření.... snažím se syna učit šetřit, dostává kapesné, tak je na něm, jak s ním "zatočí"

Pomůcky na začátku školního roku nakoupím já, ale pokud něco ztratí, dokupuje ze svého. (a najednou mu jedno pavítko vydrželo celý rok, ani se "samo" nerozlámalo!)

Našetřil si cca 2300, chtěl nový LCD monitor, tak "Ježíšek" asi 6000 doplatil. Letos kluk šetří na nový zdroj a procesor, tak uvidíme :-D
 lleennttiillkkaa a Vítek 3,5 m 
  • 

Re: pomoc v domácnosti 

(26.10.2009 8:40:45)
Taky si myslím, že platit dětem za pomoc v domácnosti a nebo za známky není zrovna vhodný. V práci jsem se několikrát setkala s tím, že když jsem dítě o něco poprosila, třeba o vyhození odstřižků, tak mi odvětilo ,, co za to dostanu?" Obvykle jsem mu odpověděla, že nic, ale až bude chtít s něčím pomoc, tak se na něj taky vykváknu.
No a dávání dárků dospělým. Doufám, že se u nás co nejdýl udrží ježíšek, protože miluju tu atmosféru napětí po večeři. No a k narozeninám, to asi budu dítěti nějak podsouvat.
Šetření peněz? tak to ještě vůbec netuším, jak budu Vítka k tomuhle vychovávat.
 Blanka 
  • 

Re: pomoc v domácnosti 

(26.10.2009 9:49:09)
Dětem za pomoc v domácnosti taky neplatíme. K Vánocům dárky kupují, něco mají našetřeno, potom jdou buď se mnou, nebo s manželem, podle toho, komu dárek vybírají a podle toho co chtějí koupit jim případně peníze doplatíme. Synovi je 13, takže ten už nás u toho ani moc nepotřebuje, dceři sedm, tak s tou jdeme, nebo jdou s bráchou spolu. Dárky ale dávají a nejvíc je baví je balit a pak musí samozřejmě následovat obrovská radost ze strany obdarovaného.
 Brebina, E+M 


Re: pomoc v domácnosti 

(26.10.2009 15:06:57)
Moji jsou ještě malí, ale už teď mají každý svou pokladničku - dřevěnou chaloupku na kolečkách, jedna se žirafkou, druhá se žabkou - a jakmile dostanou nějakou korunku, hned ji tam chtějí dát a já myslím, že je to dobře nastartované učení na šetření.

U nás je zatím ještě Ježíšek, ale do budoucna je chci naučit, že jeden dárek dostávají od Ježíška, další už ale od rodiny, aby bylo pod stromečkem dárků více a měli jsme všichni z toho radost. Snad se mi to povede...

Placení za uklízení nebo pomoc v domácnosti není moc dobré, ale na druhou stranu, je lepší dát nějakou korunku než jen kapesné za vůbec žádnou pomoc
 malatovic rodinka 


TAKY SI MYSLIM 

(27.10.2009 11:35:15)
TAKY SI MYSLIM ZE DAVAT PENIZE ZA ODMENU ZA VYKONANOU PRACI NENI TO PRAVE.JINAK O VANOCICH TAKY NEDAVAT ZADNE DARKY TY NOSI JEZISEK ALE K NAROZENINAM ATP.JE K TOMU VEST.SYN MA 3,5 A POMALU SE UCI SETRIT KORUNKY.MY KDYZ JSME BYLY MLADSI KUPOVALY JSME MYDLA A JINE ALE VZDY JSME SI VZPOMELY A RODICE I BABICKY BYLY MOC RADI.TAKZE SI O TOM S NIMA PROMLUVIT A JE TO..!~b~~x~
 jája 
  • 

Re: darky od malych deti 

(27.10.2009 9:38:33)
autorko, a nejsi ty tak trochu na manželovy děti z prvního manželství zasedlá, a svých dětí to pak tak vážně brát nebudeš, i když ti nic nedají?
 Sylvie6 


Re: darky od malych deti 

(8.9.2012 18:29:28)
Přesně tak jsme vždy vedly naše děti a dnes to oni předávají svým:-) Musím se pochlubit, že letos jsme s manželem od našich dětí dostali nádherný dárek k výročí svatby- zájezd do ,byli jsme na Krétě http://www.greece-tours.cz/recko/kreta/malia/ a moc jsme si to užili, takže vést děti od malička k tomu, aby mysleli na druhé s dárkem se rozhodně vyplatí~g~
 radka/04/06+12/07 
  • 

ztaím se vede 

(26.10.2009 6:26:19)
Mám děti ještě malé, ale starší dcera nemá problém s darováním komukoliv z kamrádů s dárkem, i třeba své vysněné věci, ani rodině. Nevím, jak jsem na to šla, tak nějak to vyplynulo samo a přirozeně, možná tím, že já dárky nakupuju s nadšením, ráda balím a zdobím a s tím vším mi pomáhá. Ted když psala ježíškovi o dárky, tak nezapomněla ani na kamarády a musely jsme psát i za ně, aby nebyli smutní.
Vánoce jsou u nás zatím ještě Ježíškové, takže to neřešíme, ale já to měla v dětství stejně jako Ty, užívala jsem si nákupy s babičkou a nakupovala dárky, někdy ani né krásné a zbytečné, ale z lásky.
Co se šetření týče, ač se nemáme špatně, nekupuju vše, co dcera chce a vidí, koupila jsem jí papírové peníze na hraní, dala stejný obnos jako mám já do její peněženky a nechala jí vyplatit tu samou částku třeba v Bille nebo hračkách, za oblečení, zkrátka za vše v jeden den. No koukala, jak peníze mizí. Taky jsem jí vysvětlila, že aby byly korunky, musí Tatínek ráno pryč a nemůže být s námi a že když budeme kupovat hlouposti, bude tatínek pryč o to déle.

Nevím, jak moc to zabralo, ale zatím se to zdá být v pořádku, stejný princip zkusím i u mladší dcery
 veverkaa + syn 05/09 
  • 

Re: ztaím se vede 

(1.11.2009 10:11:31)
teda, to s těmi papírovými penězi mi přijde jako dobrý nápad. musím si to zapamatovat. :-) díky za inspiraci.
 susu 
  • 

zatím 

(26.10.2009 7:20:27)
vánoce máme zatím ježíška, takže ne, ale na narozeniny a svátek dcera vybírá se mnou dárek tátovi a maluje nám obrázky.
 Lea 
  • 

cca od 11 let 

(26.10.2009 7:44:39)
Za sebe muzu rict, ze prvni koordinovanou snahu o vanocni darky (tzn. "vsem", "zhruba stejne", "pod stromecek", "zabalit"...) jsem vyvinula asi ve veku 11 let (neptejte se me jak si to pamatuju, proste pamatuju). Jestli bylo z me strany nejake dareckovani pred tim si uz nepamatuju (ale asi ano - co by jinak clovek s temi skolkovymi a skolnimi vytvory asi tak delal, ze.) Prvni rok to byly rucne vyrobene darky, o rok pozdeji uz i snha neco koupit z usetreneho kapesneho.

Moje deti davaly babickam darecky tak nejak prubezne (tedy byly navadeny na tu myslenku) "mami, co to delas?" "pecu dort, dedecek bude mit narozeniny, pojd mi pomoct, deda bude mit radost" - tzn. od darecku typu "uplacany dorticek" to nejak prirozene prerostlo v samostatne davani darku.

Tzn. zadny velky moment "ted uz jsi velky a budes davat darky" neprpbehl.

Nevim, co je u vas "spatne", ze deti tu touhu udelat ostatnim radost neciti. Nema to codelat treba s rozvodem/tim, ze treba maji rodice nove partnery a pojem "rodina" ma nejasne obrysy?

Taky mi prijde trosku zvlastni ten model placeni za vsechno. Podle me totiz (a deti jsem se tak snazila vest) neni rodinny zivot o penezich, ale o tom, ze kdyz spolulide ziji, tak se musi snazit a kazdy prispet svoji troskou do mlyna (podle svych aktualnich moznosti) - myslim, ze to souvisi s sirsim pojmem "DAVAT" - nedavame jenom veci, ale i cas, peci, praci, emoce... a to vsechno se ve rodine tak nejak spleta dhromady. Proc tedy zrovna za praci doma platit? (A zrovna detem - ja/manzel si za uklid domacnosti nezaslouzime nic?) Nevim, prijde mi, ze to podporuje mysleni jak na trhu "potrebuju prachy, tak pujdu mam pomoct, nepotrebuju, tak nic delat nebudu, ani kdyz bude ona chtit", coz povazuju za zkazonosne z hlediska budoucich vztahu a rodinneho zivota tech deti. (Partnersky zivot je prece o davani a obetovani se druhemu - a nasledne taky o dostavani od toho druheho, ale nejde to brat jako obchod neco za neco. A co teprve rodicovstvi - kdy se clovek snazi davat ze sebe to nejlepsi, bez naroku na odmenu a hlavne s nejistym vysledkem....)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: cca od 11 let 

(26.10.2009 8:08:14)
Souhlasím s tou poznámkou o placení za domácí práce, už z článku je vidět, kam to může vést. Velmi mě zaujala myšlenka sepsat společně s dětmi seznam prací, které jsou v rodině potřeba dělat - od vynášení koše přes mytí nádobí, třídění prádla na praní až po vydělávání peněz. Vre společném sezení si všichni úkoly rozdělí, každý si vezme to, co si myslí, že zvládne - někdy je i fajn nechat vybranou práci, i když se nám zdá, že je to na dítě moc. Sepíše se to, včetně termínů, do kdy to má být hotové; dotyčný je pak za ten úkol dozpovědný, je na něm, jestli to udělá sám nebo třeba "vymění" s bráchou. Po čae lze znova sednout a zrevidovat seznam podle nabytých zkušeností.

K dárkům - pamatuji se, že dárky k Vánocům jsem dáaval od první třídy, a až do let jsem je vyráběla - výšivky, malované figurky z moduritu apod. Dost z toho mají ještě prarodiče a rodiče vystaveného ~s~ Z kapesného jsem vozila dárky z výletů. Kupovat dárky jsem začala až na střední a pamatuju se, že jsem to považovala za svoji "prohru", že už nemám tolik času a šikovnosti, abych dokázala pro každého něco vyrobit.
 hanci neposeda 


Re: cca od 11 let 

(26.10.2009 13:45:18)
Souhlasim, je velmi dulezite naucit deti davat, a to od malicka. At uz tim dortem nebo aby pomohly zabalit darek nebo vyrobit pranicko. Vest je k tomu, ze druzi budou mit radost, ze maji narozeniny, ze se jim narodilo miminko atp. Ale treba i male, ne zrovna tvorive dite se muze rozdelit s kamaradem nebo rodicem o susenku, a v tom to podle mne zacina. Pokud takto deti vedeme, myslim, ze potom prejdou z rucnich vytvoru k tem nakoupenym prirozene. Pokud budou mit touhu a radost obdarovat druhe, setreni uz prijde samo (vice mene :o)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Od malicka 

(26.10.2009 8:07:57)
Na Vanoce mame Jeziska a doufam, ze jeste chvili mit budeme.

Ale na svatky a narozeniny darky davaji od malicka. Proste sami od sebe. Vidi, ze ja neco vyrabim, zpravidla nejake tricko, nebo hrnecek. Vidi to u mne, pomahaji a pak sami namaluji obrazek, nebo vyrobi kvetinku, nebo ji natrhaji..

S placenim za domaci prace taky nesouhlasim.

 Ecim 


domácí práce 

(26.10.2009 8:26:36)
Také mi nepřijde správné platit dětem za běžné domácí práce. Děti by je určitě měly v rozumné míře provádět jako součást svých pravidelných povinností.
V několika rodinách jsem se ale setkala s modelem, který mi přijde docela dobrý. Děti tam pravidelně vykonávaly určitý podíl domácích prací (úklid pokojíčku, mytí nádobí) zadarmo jako součást svých povinností, ale když si chtěly trochu přivydělat, mohly tak učinit pomocí nějakého zvláštního úkolu (třeba drhnutím trouby, což je pro malé dítě dost otravná a náročná práce).
 Jana + 3 rošťáci 


Re: domácí práce 

(26.10.2009 8:56:31)
U nás se taky občas "platí" za nějakou pomoc v domácnosti. Ale pouze tehdy, když tu práci udělá jeden dobrovolně za druhého - pak má nárok na odměnu, třeba čokoládku, bonbonky atp. Mladší dcerka je totiž vzteklounek (skoro 8 let) a třeba odmítala uklidit nádobí z myčky - a pěkně se vztekala!!!! Tak to udělala starší dcerka (měla už 11 let) a dostala za to mlsání. Nakonec mladší musela za trest dělat myčku celý víkend, byly 4!!!! jinak to mají rozdělené pokaždé uklízí jedna. Malý syn má 3,5 roku a zatím nedělá vůbec nic - dokonce máme i problém, aby si uklidil svůj pokojík!!!! Je ochoten uklízet jen tehdy, když tam jsem s ním, ale sám ani náhodou....
 pavla12345 


Re: domácí práce 

(26.10.2009 9:57:09)
Tak u nás se taky platí. Děti mají takové ty "normální" povinnosti - odpadky,luxování, chystání na stůl, vyložení myčky, třídění prádla. Ty dělají jen tak, bez nároku na zvláštní odměnu. Za pomoc na stavbě či na zahradě ale zaplaceno dostanou. Jsou to práce jako skládání dřeva, rytí zahrady, spárování dlažby atd. Za tyto práce bych stejně někomu zaplatit musela, tak proč na to shánět někoho cizího. Syn by navíc šel na brigádu rád, ale ve 13 ho nikde nevemou a tak je rád, že si může vydělat doma.
A taky kluci dostávali zaplaceno za hlídání nejmladší dcery. Že jsem měla moc práce a nestíhala je myslím můj problém a nemůžu svoji povinnost ( a to péče o děti je ) přehazovat na starší děti. Dostávali 50kč na hodinu, ale museli se jí fakt věnovat - čtení, pexeso, člobrdo...
Dárky dostávám různé dle věku darujících - obrázky, sprch.gel oblíbené značky, minutku do kuchyně...
 Myšutka* 


Dárky dávají a rády 

(26.10.2009 8:25:29)
Tak moje děti dávaly dárečky už někdy od 2 let. Tenkrát nalepily na papír všelijaké obrázky kytiček, co vystříhaly z časopisů a domalovaly k nim hlavonožce. Pak taky třeba ozdobily šišku atp. Zhruba od tří let dávají dárečky i k Vánocům, protože u nás Ježíšek nosí dárečky jenom dětem. Dávají dárečky nám, babičce a tetě se strejdou. Dávají co sami vyrobí, kapesné si syslí v prasátku. Dcerka (9) si občas něco malého koupí na výletech (pohlednice, limču...), jinak utrácí zcela výjimečně. Syn se tak jednou za půl roku rozhodne, že si koupí žvýkačku SÁM a tak si z prasátka vezme penízek a v obchodě si slavnostně zaplatí.

Jinak pomoc je u nás doma samozřejmá, nic se za ni neplatí, neb tam žijeme všichni a všichni se podílíme na tom, aby nám tam bylo dobře. Učím je, že doma tržní vztahy tak úplně neplatí.
Občas mají děti možnost si "přivydělat" mimo domov různým úklidem, nebo třeba chodí k sousedům trhat sousedce rybíz a sousedka jim pak dá dvacet korun. Ale to si je zve s tím, že si můžou přivydělat. Moje máma zase zve její vnoučata na maliny :)).
Jinak dostávají ničím nepodmíněné kapesné s vysvětlením, že děti ještě nemají možnost si vydělávat, takže je to od nás vlastně pravidelný dáreček a že si z toho můžou našetřit na něco, co bych jim já koupit nechtěla. Takže jednou si třeba dcerka vybrala peníze na malého medvídka-přívěšek a syn na odznáček s nějakým erbem.
 Lizzie 


Dárky 

(26.10.2009 8:32:08)
Když jsem byla menší, dostávala jsem od mamky peníze na to, abych něco koupila členům rodiny (klasické kapesné se u nás nevedlo) a jí jsem něco dala vždycky z ušetřených peněz. Pamatuji si, jak jsem jako druhačka s mladší kamarádkou obřadně vybírala umělohmotný hřeben asi za 7 kaček. Velká sláva:)
Teď paradoxně dárky nekupuji klasicky. Matce a sourozenci tedy zpravidla jo, to si svým způsobem užívám (ženské...), ale co se ostatních členů rodiny týče, tak dám většinou právě matce peníze, aby jim koupila něco, co se jim hodí nebo po čem jejich srdce prahne.
 Tizi 
  • 

Re: Dárky 

(26.10.2009 9:28:56)
Já dárky kupovala tak od 10let z ušetřeného kapesného. A teď tady budu za nejhorší, ale ručně dělané dárky mi pijou krev. Za léta mám různých cetek plný byt a snažím se jich zbavit. Jinak jsem pro, aby se podporovala tvořivost, aby děti malovaly a modelovaly, pochválím je za to ráda, ale nedávejte mi to jako dárek! Potom to přináší trapnou povinnost to někde mít, nejlépe vystavené, aby bylo vidět jak si toho vážím. A obě babičky mají cetek také plný byt. Takže bych jim to taky nedělala.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Dárky 

(26.10.2009 9:35:46)
souhlasím s tebou!

taky různé drobnosti, ať už ručně dělané nebo i koupené za pár korun nemusím, nemám na to vážně místo, a většinu toho nevezmu vícekrát do ruky, jen když to přehazuju z místa na místo a nevím co s tím.
 pavla12345 


Re: Dárky 

(26.10.2009 10:01:56)
Tizi, já ty vlastnoručňáky nechám vystavené chvíli a pak je hromadně skladuju v bedně s "památkama", jako jsou první písanky, obrázky, dopisy z táborů a tak. Občas se tím prohrabeme a děckám to dělá radost, vybaví si u toho spoustu zážitků z té doby, podobně jako u prohlížení fotek.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Dárky 

(26.10.2009 10:04:32)
je to hezké, ale asi máte dost místa, že? Já bojuju o každý kousek místa, vyhazuju i hodně věcí co se můžou "hodit", ale není je kam dát.
 huhu, holky 6 a 4, chlapecek 05/09 
  • 

Re: Dárky 

(26.10.2009 10:11:37)
ja to lepim na zed. Proste nemame zadne obrazy, ale zed kompletne polepenou ruznejma umeleckejma vytvorama nasich robatek. Jednou za cas udelam cistku a cast zdi vyhazu a jedeme znova. Oni maji obrovskou radost kdyz si jejich vytvory nekde vystavim a ja kdyz vidim jejich radost tak nemam tu silu to vyhazovat... Nastesti mame i uznale babicky ktere si jejich vytvory take vystavuji. Ja v tom nevidim neumele vytvorene pitominy a lapace prachu (coz zcela objektivne jsou), ale to, ze mi deti chtely udelat radost a to se pak neda jen tak zahodit...
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Dárky 

(26.10.2009 15:15:58)
za rucne delane darky povazuji kalendar s fotkami deti, hrnecek s maluvkou od deti, pomalovane tricko pro dedu na zahradu atp.
to nejsou moc cetky.. a kalendar jde delat kazdy rok, pak si ho babci schovaji jako album :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Dárky 

(26.10.2009 10:15:31)
Tizi, tak zrovna moje babička si na cetky potrpí, tak proč by nemohla mít mezi krajkovou panenkou z Bruselu a vázičkou z Tater vystaveného moduritového krtka (kterého tendy fakt ocenila jako dobrý vtip, protože usilovně bojovala s krtky na anglickém trávníku). A jakou z nich po letech mají radost ještě i moje děti, jak chodí a vykládají "mami, to jsi dělala ty, když jsi byla malá" ...
 MacaZ 


Re: Dárky 

(26.10.2009 10:23:12)
Proč za nejhorší, každý na to máme jiný názor, já si v tom naopak docela libuju, na lednici máme jeden obrázek vedle druhého a ty starší skladujeme v krabici, jsem sysel a nedokážu se od takových věcí odloučit. Možná to bude i tím, že mám jenom jedno dítě a všechno mi připadá hrozně jedinečný ~;)
 Markéta 
  • 

Re: Dárky 

(26.10.2009 10:32:54)
Problém je, jak "podporovat tvořivost", když se výsledky neocení vystavením. Aspoň na chvilku, pak se mohou někam schovat - a krabice od bot se někam na skříň vždycky vejde. Navíc mám pocit, že s "podporou tvořivosti" je to stejné jako se vším, co se snažíme děti naučit. Pokud to neděláme sami a s láskou, tak poznají, že to od nás jsou jen plané řeči. Já třeba dostala od synka šňůru pečlivě ponavlíkaných korálů. Hodně barevnou, aby byla co nejhezčí :-) Mám je uložené ve šperkovnici vedle zlatých řetízků a občas si je vezmu do práce (k černé košili to zas tak špatně nevypadá) - a máte vidět, jak je na sebe pyšný.
 Kahlan+5 


Re: Dárky 

(26.10.2009 10:37:16)
No u nas to krabice od bot nevytrhne. Mame spoustu obrovskych krabic s vykresy, ktere jsou zatim hlavne od syna. Ale ted se postupne pridava i dcera a uz si vazne delame starosti, kam s tim:-) Za jeden vikend nebo vecer nakresli nekolik opravdu peknych propracovanych vykresu velikosti A3. Uz ted nam to zabira pulku pudy a to jeste nezacal tvorit ten dvoumesicni:-)
 Myšutka* 


Re: Dárky 

(26.10.2009 11:37:10)
Moc dobře ti rozumím, já když vidím další keramický dáreček, tak v duchu úpím.
Ale malé děti vlastně nemají jinou možnost než něco vyrobit. A když si to tak přeberu, tak mám mnohem větší radost z toho keramického nesmyslu, na kterém je vyryté srdíčko a pracně uhňácané kytičky, než bych měla třeba z mýdla. Dítě do té práce vkládá srdce.
A nevím, jak bych dětem třeba řekla, že tetě nemají dávat vlastnoruční dáreček, neb jich má už hromadu a ony by pak vlastně neměly co dát. Většinou teda dávají něco, co není úplně příšerné. Třeba loni děcka společně nazdobily láhev od kafe jako vázičku na sušené růže, měla je v podobné láhvi, ale nezdobené. Nebo jednou vyráběly magnetky na ledničku atp.
 sova, dvě sůvata 
  • 

ale to je problém dárků obecně, ne? 

(26.10.2009 12:51:13)
Já to vidím jako problém dárku obecně :-). Je to "divná" myšlenka z pohledu toho obdarovávajícího, který vám chce udělat radost, ale ... nosit oblečení, co se mi třeba nelíbí, mít doma obrazy, co se vám nelíbí, nádobí, porcelán, co se vám tak úplně nehodí, nelíbí .. dosaďte si co chcete, tak já si radost nepředstavuji.
A ozdobné blbinky z "obchodů s dárky" , tak to je pro mě opravdu na mašli. Výtvory dětí mě z toho pohledu zase až tak neruší, tam je pro mě důležitý proces tvorby ne výsledek.



 Ecim 


Re: ale to je problém dárků obecně, ne? 

(27.10.2009 17:15:15)
Sovo, to je pravda. Ozdobné předměty nekupuji vůbec. U větších dárků to dělám tak, že se s obdarovaným dopředu domluvím, co přesně si přeje. Co se týče menších dárků, tak mám s příbuznými i přáteli domluvu, že kdyby jim můj dárek nevyhovoval, tak ať ho klidně darují někomu jinému. Není to sice podle bontonu, ale aspoň jim to nebude zaclánět toma a ušetří čas a peníze, které by na shánění a nákup dárku potřebovali. :-)
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


extra práce 

(26.10.2009 9:31:51)
Placení za domácí práce mi přijde taky dost uhozené. Určitě to nebudu zavádět doma, myslím, že to nemůže dobře dopadnout.
Mám ale zážitek, že jsme jednou dostali od rodičů penízky za to, že jsme pomáhali na stavbě-přestavbě našeho budoucího domečku. Měli jsme možnosti si přivydělat čistěním použitých cihel, oklepávali jsme je od omítky, byl to opruz, dostali jsme za to pár korunek, podle počtu cihel :-))

Dárky jsme dávali také - už nevím od kdy, nepamatuju se, ale jako 12letá už určitě, dříve si nepamatuji, někdy jsem něco vyšila, někdy jsem si řekla o pár penízků a koupila z toho nějaké dárečky - klasické kapesné jsme neměli, až později na střední a to byli spíše peníze na výdaje než kapesné. A pamatuji si, že jsem získávala peníze navíc tím, že jsem nechodila na obědy :-(

Coby dospělá jsem kupovala hodně dárků, drahých, no a teď se nestýkáme, tak nekupuju nic :-((
 Lída+2 


Zrovna v sobotu 

(26.10.2009 9:54:38)
Při čtení mě napadla sobota.....mladší syn mi našel kytky.....a on na to myslí dost dopředu..takže je natrhal ještě před sněhovou kalamitou...zabalil je důkladně do krabice do bot a do papíru. Ovázal fialovou mašličkou.....tuhle sobotu jsem si kytičku uschlou ,ale zelenou vybalila....šmudlík můj malý(je mu 8let).:-)
Starší mi nakreslil obrázek......a napsal mi tam, že mi přejou s Daníkem všechno nejlepší....:-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Zrovna v sobotu 

(26.10.2009 15:20:20)
to je tak strasne krasnyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!~s~:-)
 Kahlan+5 


Dárky dostávám neustále 

(26.10.2009 10:13:08)
Tak u nás je to tak, že od dětí (7 a 4 roky) dostáváme s manželem dárky neustále. Jsou to obrázky, kam starší napíše věnování, třeba: Mám tě rád maminko, nebo pro maminku od..., apod. Jen za včerejšek jsem takové dostala asi tři. A mladší samozřejmě bráchu napodobuje, jen to věnování zatím ještě nezvládá. Loni jsme k Vánocům od syna dostali naše portréty (chodí na kreslení). Dcerka teď měla narozeniny a syn jí koupil kytičku v květináči.
 Lída+2 


Re: Dárky dostávám neustále 

(26.10.2009 10:32:32)
Mě třeba kluci každou chvilku donesou kytičky.....jezdí na kole..jsou na hřišti..s manželem v garáži a najednou přiběhnou s kytičkou....
 Ivka (kluci 9 a 4 roky) 
  • 

Peníze a "vlastnoručňáky" 

(26.10.2009 10:50:17)
Peníze za domácí práce rozhodně nedávám. A ani neoznačuji práce jako "pomoc", protože je uhozené, aby "pomáhali mamince" třídit jejich vlastní ponožky, ne? Tím bych stavěla do role služky, co má vše na hrbu, a oni mi milostivě s něčím pomůžou...
Máme prostě pravidla, co kdo dělá. Symbolicky se musí zapojit i mladší syn (tzn. např. starší uklízí celou myčku, mladší jen příbory). Ale starší synovec (bydlíme v jednom 3-podlažním domě) myje za peníze schody a chodbu. Páč to nikdo nechtěl dělat...
Můj 9-letý syn dostává pravidelné-symbolické-kapesné (od 1.třídy 10,- týdně, teď 20,-) a myslím, že ho to navedlo k přemýšlení. Že nebude utrácet za předražené sladkosti ve školním bufetu, když může totéž koupit u nás v obchůdku levněji. Že když chce Kindervejce, musí si korunky našetřit a týden si nekoupit nic.Tak snad to aspoň k něčemu je.
Co se týče dárků, vozí z výletů, škol v přírodě apod. a je to většinou jen pro radost, ale k nepoužití. O to víc mi dělá radost učitelka ve škole, s dětmi vyrábí opravdu použitelné věci (dárky), žádné lapače prachu-hedvábné šátky (nosím!), pouzdro na brýle(babička používá!), malovaný hrnek (piju kafe jen z něj!). Ale chce to velkou nápaditost.
 Hanka 
  • 

dárky rozvedeným rodičům a jejich partnerům 

(26.10.2009 10:30:36)
Ahoj,

jedna z příčin může být ta, že jsou to "rozvedené" děti. Sama jsem rozvedená, a je fakt, že svým dětem připomenu narozeniny svého exmanžela a extchýňky a poptám se, co vybraly nebo vyrobily nebo s čím potřebují pomoct (to je IMHO celkem nenásilný způsob, jak děti poňouknout k dárku, když je to samotné nenapadne), ale druhou ženu neřeším, ani přesně nevím, kdy narozeniny má - to připomenutí je na exmanželovi.

Pamatuju se, že první vánoce bez táty mi starší dcera, tehdy osmiletá, řekla, že má dárek i pro tátu a jeho partnerku, ale nedala ho pod stromeček, aby mi to nebylo líto. Poděkovala jsem jí, že na mě myslí, a pochválila jsem ji za ty dárky, ačkoliv zrovna od srdce mi to fakt nešlo :-) Tehdy to ještě byla hodně čerstvá a bolestivá záležitost. Možná ty děti cítí něco podobného, že by to bylo neloajální vůči mamince nebo tak?

Dovedu si představit, že exmanželka z nějakého důvodu nepřipomene ani tátu, třeba s ním není vnitřně srovnaná. Pak by bylo dobré naťuknout děti k dárku pro tátu a táta k dárku pro tebe, nabídnout společnou práci na dárku nebo nákup... aby bylo vidět, že je to považováno za samozřejmé. A taky samozřejmě k drobnostem pro nevlastní sourozence.
 Ráchel, 3 děti 


Re: dárky rozvedeným rodičům a jejich partnerům 

(26.10.2009 15:05:56)
možná bych dítěti i nabídla, že si spolu uděláme hezké odpoledne a půjdeme koupit dárek pro tátu společně. To, jestli dá dítě partnera dárek mě, bych už tak neřešila, ani bych po partnerovi nechtěla, aby se "za mě přimluvil". k tomu dítě fakt kdyžtak musí dojít samo, aby se necítilo neloajální vůči vlastní mámě.
 redwaite 


Re: dárky rozvedeným rodičům a jejich partnerům 

(26.10.2009 17:30:59)
reknu to asi takhle ja jsem rozvedena mam deti ve veku 7 let muj byvali vsak po me chce aby kupovala darky jak pro nej tak pro jeho novou rodinu pry je to slusnost ale moje povinost to neni ja take od nich nic nedostavam a ani nechci ale princip by tu mel byt kdyby kupovala darky za deti jen jejich tatovi a on za ne me tak mozna ale takto ne az budou mit sve kapesne at si snim delaji co chteji
 Ráchel, 3 děti 


Re: dárky rozvedeným rodičům a jejich partnerům 

(27.10.2009 8:18:54)
ty podle mě nemusíš svému bývalému a jeho rodině kupovat nic, protože nejsou TVOJE rodina. jiná věc je, že je myslím opravdu fajn vést děti k tomu, aby ony svému tátovi něco malého koupily, vyrobily, nakreslily...
 FialoFka 


Dárky pro rodiče 

(26.10.2009 11:24:09)
Ahoj,
také si pamatuju, že jsem jako dítě ráda obdarovávala rodiče i prarodiče. Mamince jsem pravidelně kupovala mýdlo Camey, vždy z něj měla radost, až dnes vidím v obchodě, že stojí pohých 9,-Kč a že to asi žádný terno nebylo, ale radost měla. Tátovi jsem jednou koupila keramickou podkovu s hlavou koníka a cestou z obchodu se mi to celé rozbilo :-( Jiné peníze jsem už neměla, tak jsem mu ty střepy dala do krabičky a napsala na to PUZZLE. Hned na Štědrý večer si to slepil a dodnes to má pověšené :-)
 Osamělá 


Re: Dárky pro rodiče 

(26.10.2009 11:29:27)
To jsi byla šikula, to by mě nenapadlo ~t~~t~
 Monny 1 


Re: Dárky pro rodiče 

(26.10.2009 11:31:34)
Ahoj Fialovko, tak to musim jeste hned reagovat. Diky tvemu mydlu jsem si vzpomnela na vonavku zive kvety. Ty jsem kupovala zase s oblibou ja, protoze samotne mi vonely. Zvlaste ty konvalinky.
 RaDus&holky 


Re: Dárky pro rodiče 

(26.10.2009 13:23:39)
Jé, živé květy, ty jsem taky milovala a s oblibou své bližní jimi obdarovávala. Přišlo mi to jako vrchol luxusu ~t~
 Monny 1 


Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:29:29)
Mile maminky, dekuji Vam za Vase nazory a odpovedi. Ano, ani ja sama nesouhlasim s tim,aby deti dostavaly za domaci prace financni odmenu i jsem to manzelovi nekolikrat rekla,ale on stale tvrdi, ze nedostavaji kapesne, tudiz jsem tyto dohady vzdala. Nakonec jsou to jeho deti. Samozrejme ve vsem hraje i roli, ze jsou jejich rodice rozvedene a komunikace o vychove mezi exmanzeli bohuzel neni temer zadna,ale to je zase jina kapitola.
Ano i ja sve deti, zatim tedy tu 3,5 letou se snazim, aby tvorila ruzne obrazky a jelikoz bydlime hodne daleko z CR, tak tim dela radost babicce v dopise ci balicku. Spise by me zajimal ten zpusob, jak deti ucit setrit si penize, coz se tedy tyka uz tech starsich. Manzelovo deti zkratka maji tendenci okamzite vsechno utratit a ikdyz jsem se uz mnohokrat snazila jim vysvetlit, aby si setrily na neco vetsiho nebo aby neutratily vse najednou, miji se to zatim ucinkem.
Preji Vsem hezky den
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:40:03)
Monny1, možnáje to i tím, že nemají vlastně "pravidelný příjem", což je kapesné, se kterým se může počítat dopředu je může být motivací ke střádání. Ty "vydělané" peníze v tomhle věku takovou motivací být nemusí, jednouje dostanou, jednou ne, tak je raději utratí hned.

Na druhou stranu to jsou jejich peníze - můžes si s nimi popovídat o tom, jak fungují rodinné finance, že na některé věci v rodině se třeba šetří a jiné kupují hned, ale když se rozhodnou utratit, tak se holt rozhodli.

Navíc - pochopila jsem, že žiješ ve Státech - mám dojem, že tam se obecně moc nešetří, spíš kupuje "na splátky", takže i v tomhle může být zakopaný pes.
 Monny 1 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:57:18)
Ahoj Marketo, jsem v Australii, ale ten zivotni styl je defakto stejny jako v USA a opravdu tady temer kazdy zije na dluh, coz je pro me stale nepochopitelne. Samozrejme rozumim hypotekam,coz v dnesni dobe snad ani nejde poridit si drahe bydleni za hotove penize i my ji mame, ale spise mam na mysli dluhy na kreditnich kartach za veci,ktere podle meho nazoru nejsou nezbytne nutne k zivotu napriklad v podobe luxusni elektroniky. Je fakt, ze kdyz toto deti vidi u svych rodicu, tak jak pak maji byt vedeni k tomu, aby se naucily setrit.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:00:54)
Jo, přesně to jsem myslela, to nakupování drobností, na které není. Prostě to uvědomování si ceny penez nejde pak tak snadno.
 Razivia 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:18:09)
Monny, já jsem děti mého přítele "naučila" dávat dárky tak, že jsem s nima pekla perníčky, ty nejhezčí jsme společně zabalili a děti je daly mamince i tátovi pod stromeček. Můj přítel je se svojí ex na nože, takže ani jeden neiniciuje dávání dárků tomu druhému. Mě to štvalo, tak jsem je lehce pobídla a funguje to.
S těma domácíma pracema za peníze. Zásandně nesouhlasím, my se u nás na domácích pracech společně podílíme, sice někdy pěkně neochotně, ale nedá se nic dělat~:-D. To ale manželovi asi nevymluvíš, spíš to můžeš u svojí dcerky zavést jinak.
Šetření - když to děti neumí, ať už je jejich příjem odkudkoli, je třeba jim nic nekupovat (blbosti - hračky, lepší sladkosti atd). Chceš toto? Dostáváš kapesné? Nebo si můžeš vydělat? Tak šetři... Docela to funguje, ale chce to opravdu důslednost.
 Markéta 
  • 

Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:47:11)
Ono asi nejde jen o peníze, ale o životní styl dnešní doby. Málokteré dítě si dnes například šetří kus čokolády, kterou dostalo, "na potom", jako tomu bylo u nás, když jsme byly malí a čokoláda byla víceméně exotický pamlsek. Stejně tak s oblečením, když se oblíbené tričko z neopatrnosti polije, tak to není žádná tragédie, koupí se jiné :-( ; rozbitá hračka se vyhodí a nic se neděje, doma se jich válí dost. A vyřešit tohle, to je skoro nad lidské síly, zejména když děti vlastně nejsou "vaše", jak píšete.
 Lassie66 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:49:37)
Markéto, já jsem si nikdy nic na potom nenechávala, vše jsem si hned snědla(společně s mladším bratrem) a chodila pak za starším bráchou žebrat(ten na sladké moc nebyl a to, co se po výplatě nakoupilo, si dokázal opravdu šetřit). No, já jsem mu pak vždycky nadávala, že je lakomec a že se nechce rozdělit.~t~
 Markéta 
  • 

Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:55:10)
Fakt je, že to bude i o povaze. Mladší syn je syslík, ten si bonbóny schovává a se starším bráchou se někdy :-) rozdělí. Fakt je, že ten starší je většinou duchem úplně mimo, takže pokud by si dobrůtku schoval, tak by ji patrně už nenašel :-) Takže dobře dělá, že to sní hned.
Ale vážně: právě ta jeho bezmyšlenkovotost vede k tomu, že zničí, co může. Minulý týden klasika - na výtvarku se zapomněl převlíc do starého trika a výsledkem bylo oblíbené tričko zacákané tuší tak, že jsem to nedoprala. Pak samozřejmě následoval krátký brekot, ale ve skříni se to stejně nepozná, "boreckých" triček má dost, takže si myslím, že na tuhle lekci brzy zapomene a bude vše při starém.
 Lassie66 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 11:58:06)
Jak jsou děti staré?
 Markéta 
  • 

Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:03:45)
5,5 a 7,5.
 Lassie66 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:06:50)
Markéto, možná jsou kluci ještě malí, aby takto přemýšleli(vezmu si na malování staré triko, abych si nezničil to nové). My jsme byly celkem vycepovaní, ale převlékali jsme se hlavně proto, že by byl doma mazec. Myslím, že o nové triko nám nešlo...).
 Markéta 
  • 

Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:10:50)
Nojo, doufám, že z toho vyroste :-) Až si koupí první tričko z peněz za brigádu, to bude paráda :-)
 Lassie66 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:15:37)
Markéto, tomu se říká "uhodit hřebíček na hlavičku" ~t~. To tě pak možná bude ještě buzerovat, abys mu ho žehlila po rubu.
 Vaal 


Čokoládu hned sežeru :-) 

(26.10.2009 14:23:32)
Markéto, s tou čokoládou to není moc dobrý příklad.:-) Pokud mám doma něco dobrého a mám na to chuť, tak to raději hned sežeru..protože bych se moc trápila myšlením na to, že mám doma schované něco dobrého.Když to s ním hned, přestanu na to myslet a mé vědomí a chuťové buňky mají pokoj :-)..Mmch..čokoládu je lepší prý sníst na posezení než po kouskách, prý se po tom tak netloustne:-)

K placení dětem za domácí práce...jsem striktně proti. Maximálně za nějaké brigádky, které by stejně musel udělat někdo jiný...třeba zahradník, výpomoc do domácnosti...
Naučit děti myslet na ostatní je velmi důležité, snad se mi to jednou u svých dětí povede.
 DENISA 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 12:58:07)
Monny, radim ti, nad takove veci se povznes. Stejne nic nevyresis a jenom se sama tim zaobiras a trapis. Model mnoha rozvedenych manzelstvi je o nekomunikaci a o pristupu k detem jako k chudackum. Co ja se navykladala manzelovi, ze by mel na sve dite z predchoziho vztahu pusobit co se tyce penez, stradani a jak jsem se snazila dite motivovat k vyrobe ci zakoupeni nejakeho darku. Vse se mijelo ucinkem a ze mne byla vicemene potizistka. Maly si k Vanocum ci narozkam prinesl dlouhy seznam neuveritelne drahych veci, co by chtel (a vzdy mu to bylo splneno), a kdyz ja jsem se ho zeptala, jestli nechce mame vyrobit svicinek, tak na me koukal jako tele a vubec nechapal proc on by mel delat nekomu radost (podotykam ve veku kolem 10ti let). Hlavnim vysledkem rozvedeneho manzelstvi je, ze prijde za mamou, at mu da prasule, ona rekne at jde za tatou, a kdyz nahodou ! se i tatinek vzepre, tak si to vybuli u jednech z prarodicu. A brigada ci nejaka prace - to absolutne nehrozi.
 sovice 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 13:21:30)
No, Deniso, moje drahé děti, hlavně to mladší, taky píší seznam dárků jak pro Rotschildovy vnučky. Ale jaksi vědí, že vše nebude. Teď už jsou tak bystré, že dárky podělí a "obešlou" rodiče a prarodiče vcelku podle jejich finančních možností. Problém je, že kromě mne má rodina jinak vcelku dost peněz, takže učit děti skromnosti je složité...
 DENISA 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 14:55:16)
No ja myslim, ze takove jsou vpodstate vsechny deti, nejdriv z toho nemaji rozum, co kolik stoji, potom jsou trochu vycurane. Taky si nemyslim, ze by se meli deti ucit a nejak navadet, aby svym blizkym nejake darky dali. Nejak by to melo byt snad zakodovane a vychovou podporene, aby chteli delat svym blizkym radost, potesit maminku darkem, protoze ji maji radi atd. To je vec, ktera by tak nejak mela vyplynout sama od sebe, ne aby jim rodice ci skola vtloukala, ze je NUTNO vyrobit darek ke dni matek, Vanocum atd.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 15:06:52)
děti se podle mě potřebují NAUČIT dárky dávat. Moje máma mě to naučila a já to učím své děti, myslím, že se to do života hodí. A ne jen dát dárek, aby se nějaký dal, ale aby fakt "seděl".
 DENISA 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 15:20:56)
Ja vychazim z toho, ze me ani brachu to nikdo cilene ucit nemusel. Proste jsme to tak nejak v sobe meli a jen jsme umeli trochu kreslit, tak stacilo rict, ze maminka bude mit narozeniny a my uz jsme malovali a schovavali obrazky, aby jsme pro ni meli prekvapeni. Kdyz jsme byli starsi, tak jsme se sami zamysleli nad tim, jak tezce usetrene korunky promenit v darek ktery potesi a ne jakykoliv kram. Tak jsme se sli treba k mame poradit, co koupit babicce apod.
 sovice 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 15:20:53)
Deniso,

jsou to takové jemné nuance. Já si vzpomínám, jak se všechny školní dárky k MDŽ (jsem starší osoba :-) ) a tak vyráběly "aby měla maminka radost". To byla základní myšlenka, ne že "je nutno". Takže první věc je udělat radost, druhá je poradit JAK.
A dětem je nutné dárky připomínat už z toho důvodu, že si často např. narozeniny nepamatují a kalendář mají na háku.
 DENISA 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 15:43:37)
To jo, to urcite. Ale dulezita je pak taky reakce na to upozorneni, jestli dite s radosti zacne neco vyrabet ci shanet, nebo ho to vylozene obtezuje. Setkala jsem se i s reakci typu : " proc by meli dostavat darky dospeli? ja bych mel dostavat darky, protoze jsem dite a proto si je zaslozim" ~:(~d~
 Saša, 2/98 


Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(26.10.2009 13:26:33)
Monny - moje osobní zkušenost - mám dva syny - dvojčata, vychovávám je stejně a přesto jeden z nich našetří hodně peněz a druhý utrácí za blbiny. Mluvím s nimi stejně, vysvětluju stejně a přesto to nefunguje. Prostě jeden se šetřílkem narodil a druhý ne.
 Eva + 2 broučci 3 a 6 let 
  • 

Re: Maminky diky za Vase nazory a odpovedi 

(27.10.2009 22:08:19)
Monny, já mám sestru o 15 let mladší a u ní zavedli rodiče pravidelné měsíční kapesné. Zároveň měla na lednici seznam svých povinností (vynést koš, zalít kytky, nakrmit psa...) dle svého věku a schopností. Vedle byl kalendář a tatínek jí kontroloval splění těchto povinností. Za každou nesplněnou měla 5 Kč dolů. Takže měla motivaci na plnění domácích prací.Maminka zase zavedla při nákupu, že jí koupí max. 1 věc, kterou zrovna chce (bonbony, sušenky...), pokud chce další, tak za svý. Jo, pak už si obvykle nic jiného nekoupila :-)
To jsem zavedla i u svých dětí a zatím to funguje. Navíc nemlsají tolik :-) Dále mají kasičku, kam jim střádáme kovové mince. Jedenkrát za rok je použijí na pouť dle svého uvážení. Těší se na ní celý rok, tak šetří a neutrácí za jiné hlouposti. A když si neváží věcí, chtějí něco rozbít, tak vyhrožuji, že vysypou kasičku a zaplatí škodu. Také to funguje, ale zatím jsem to nemusela použít :-)
 Sluníčko206 


Názor 

(26.10.2009 11:46:57)
Děti mám ještě malé.Dárky k Vánocům u nás nosí Ježíšek.Už od malička ale děti vedeme k tomu,aby k svátku,narozeninám,každému vyrobili nějakou drobnost.

Platit dětem za domácí práce mi nepřijde správné.Měly by se podílet na běžném chodu domácnosti,úklidu.Tak by to děti měly od začátku chápat.


Přítel má taky z předchozího manželství 14leté dítě.Kapesné dostává.Za pomoc v domácnosti zaplaceno nedostává.Dárky,alespoň drobnosti k svátku,k narozeninám i k Vánocům dává.Nechceme po ní nějaké drahé věci.Jde o princip.Je k tomuto vedená odmala a přijde jí to v pořádku.
 Saša, 2/98 


dárečky 

(26.10.2009 12:57:03)
mým dvěma synům je 11,5 roku a dárky k vánocům kupovali již dvoje vánoce. Jsme s jejich otcem rozvedení a kluci mají snahu koupit dárek mě, svému otci a jejich psovi. Přítelkyni mého bývalého manžela kupuji dárek já za ně, aby se neřeklo. Klukům to přijde jako vyhazování peněz. Na dárky si našetří z kapesného.
Pokud se týče peněz za domácí práce... uklízet musí normálně, učit se musí normálně, ale za "nadstandartní práce" - např. posekání trávníku dostanou nějakou tu korunu.
 sovice 


odměna za práci 

(26.10.2009 13:18:14)
Dětem platím za mytí chodby v domě. Když byly malé, platila jsem puberťákovi od sousedů, protože jsem na tu chodbu jinak věčně zapomínala. Teď už puberťák odrostl pubertě a je kdesi na výšce, zato mé drahé dětičky dorostly, tak dávám totéž jim. Přijde mi to fér.
Ostatní věci prostě v domácnosti děláme, já pochopitelně nejvíc, děti s jistým nátlakem občas :-)
 Katka +3 


Re: odměna za práci 

(26.10.2009 16:29:44)
U nás to mám tak, že kluci mají stanovené kapesné, ale v plné výši se vyplácí jen v týdnech, kdy plnili svoje povinnosti. Mají na lednici velký barevný rozpis, kdo co který den v týdnu dělá, a pokud si splní sami nebo po prvním připomenutí, dostanou v neděli plné kapesné, jinak strhávám.
 Wilma 


Re: dárečky 

(26.10.2009 14:41:33)
Já si myslím, že dárky na vánoce i narozeniny je pro děti nejlepší vyrábět. Ono s tím kupováním, těžko budou mít nějakou pořádnou sumu a koupit nějaký šunt jen aby se něco koupilo mi připadá jako vyhazování peněz. Ale i ten výše zmíněný hlavonožec udělá opravdovou radost, je totiž z lásky. Různé patlání zvládnou už hodně malinké děti.

Vést by k tomu měli děti oba rodiče, tedy samo že v ideálním případě, tak že s mámou se vyrábí dárek pro tátu a nejspíš i pro babičky a další příbuzné, s tátou zas něco pro maminku.

Jinak mám osobní zkušenost že je třeba se o tom s partnerem poradit a rozdělit úkoly. Pokud to tak nedělali doma tak třeba manžel vůbec neví že by se o takové věci měl starat a pak máte narozeniny a nikde nic...takže je třeba ho požádat, aby s dětmi vyrobil pro mě dárek jako překvapení.

A podle mě je dobře kontrolovat i starší děti co chystají pro babičku k vánocům. Starší syn to v poslední době vždy odbyl nějakou plastovou mísou a tak bylo na mě mu vysvětlit že babička sice ráda vaří ale dárky mají být osobní a ona by si určitě zasloužila víc...
 pavla 2 deti 
  • 

Re: dárečky 

(26.10.2009 15:14:17)
Ahoj mam dve deti 9 a 14 let.Jeste tak rok dva zpatky syn veril na Jeziska a ja za to byla vdecna :)Dcera kupuje male darecky asi tak od jedenacti let a u syna se letos necham prekvapit.Jsem taky rozvedena,letos budeme na Vanoce podruhe sami a protoze jsem se bala,jak bude reagovat loni syn na to,ze nemam nic pod stromeckem ,kdyz jsem preci "vubec nezlobila" :)tak jsem dala kamaradce penize a maly seznam veci(knizku,tricko,sampon) a poprosila ji,at mi neco koupi a necha zabalit a mela jsem prekvapeni i ja.Jinak k svatku a narozeninam jsem vzdycky neco dostala at obrazek,kdyz byli oba mensi nebo kyticku,sladkost...Penize ode me dostavaji formou jakehosi kapesneho,ale uplne jen tak to neni(mne taky nikdo nikdy nic zadarmo neda)..takze maji jednu domaci praci jako "povinnost"pomoci a k tomu jednu placenou :)Zatim to funguje dost dobre..Znamky ve skole nehodnotim...kazdy je uplne jiny,ale dostavaji malou financni premii,pokud cely mesic nic do skoly nezapomenou:)
 Balbína 


jak to bylo u nás 

(26.10.2009 14:52:57)
My jsme od rodičů dostávali kapesné, ne moc, ze začátku 5 Kč za týden (tak v první třídě, rok 1984). Podle mého názoru je to lepší než platit za "služby" doma. Nemám s tím osobní zkušenost, ale i tak bych radila se nad tím zamyslet, zda své vlastní děti takto povedete.
Když jsem pochopila, že Ježíšek neexistuje - nevím, kdy to bylo - tak rodiče sami mi poradili, že bych mohla něco pod stromeček nadělit. S taťkou jsem koupila pro mamku mýdlo (to jsem nadělovala ještě hodně dlouho). S mamkou jsem pak zase vybrala něco pro taťku, nevím co. Nepamatuju se přesně, možná zezačátku, když jsem si zapomněla našetřit, tak mi rodiče i vypomohli.
Nevím, zda takhle trknout i nevlastní děti, možná můžete. Vy s nimi můžete hodit řeč, zda by nekoupili nějakou maličkost tatínkovi, že by mohli něco našetřit, třeba jim i poradit, stačí maličkost. A váš manžel zase může mluvit o dárku pro vás.
 Helena, 3 dospělé děti 
  • 

kapesné od malička 

(26.10.2009 18:16:15)
Jsem zásadně proti tomu, aby děti dostávaly peníze za pomoc v domácnosti. Pomáhat doma se totiž musí stát samozřejmostí a ne něčím, za co bychom měli dětem platit. Vám taky někdo platí za to, že uklidíte? Co se týká peněz, dávali jsme dětem kapesné odmalička. Tedy od té doby, když začaly chápat peníze a dovedly si je spočítat. Synovi tak od první třídy, dcera je o rok mladší, tak chtěla taky. Vzhledem k tomu, že už uměla počítat do desíti, dostávali každý zpočátku 10,- Kč na týden. Doporučila jsem jim, aby si o tom vedli záznam, kolik dostanou, kolik a za co utratí, kolik jim zbyde. Postupně, třeba když si šli poprvé hrdě koupit sami do papírnictví za "své" peníze třeba tužku nebo sešit, tak se dávky zvyšovaly. Částka se nedá srovnávat, děti vyrostly ještě za starého režimu a za starých cen, ale měly tolik, aby si mohly koupit nějaký ten časopis, něco do školy, něco na mls a aby jim případně ještě něco zbylo, když chtějí šetřit na dárečky.Myslím, že to bylo tak asi 50,- Kč na týden. U menších dětí se osvědčilo kapesné po týdnu, když ho utratily, zbytek dní se dal vydržet. Nejmladší dcera letos maturovala, dostávala 500,- na měsíc s tím, že si kupovala věci do školy(kromě učebnic), kino nebo něco na mls. Spolu s tím, když něco děti dostaly od prarodičů, tak docela dobře vycházely. Už odmala se projevil zásadní rozdíl, syn byl odmalička šetřílek, starší dcera si s tím moc hlavu nelámala. Vím, že si opravdu zapisovali, (pořádek v účetnictví jim vydržel až do dospělosti), ale já jsem jejich záznamy nikdy nekontrolovala ani nekomentovala, to byla jejich věc. Dárečky rodičům jsou u nás také samozřejmostí od malička, jaksi to vyplynulo samo od sebe, že když dostávají ony, tak chtějí darovat něco také. Dárečky k Ježíšku začaly dávat od chvíle, kdy přišly na to, jak to s tím Ježíškem vlastně je. Ale pozor, ne že bychom na něho nevěřili. I když už starší děti mají své rodiny, ještě stále dodržujeme rodinnou tradici typu "Milý Ježíšku, moc bych si přál....."
 anemone 


Re: kapesné od malička 

(27.10.2009 23:18:19)
Mně taky přijde lepší dávat kapesné než platit za práci v domácnosti. A ještě nevlastním dětem ... Do toho bych asi nešla. Připadá mi, že je to způsob, jak říct: barák je můj, tebe si budu platit. Ale sdělení by mělo být jiné - je to náš dům, budeme si ho uklízet. Patříme k sobě, proto ti přenechám přiměřenou část svých příjmů.
Pokud jde o dárky, ani bych nečekala, že děti popadnou kapesné, které je většinou spíš skromné, a poběží za ně koupit něco rodičům do obchodu. Připadá mi pochopitelné, že si chtějí koupit něco pro sebe. A stejně mě nejvíc potěší vlastnoručně vyrobený dárek. K výrobě dárků pro členy rodiny děti vedu. Nedávno mi syn vyrobil omalovánky (je mu pět). S gustem jsem si je vybarvila.
 Simona, 2 holčičky 4,5 a 19 měsíců 
  • 

Obdarovávání dětmi 

(27.10.2009 10:37:05)
Už od malička jsem malovala se starší dcerkou obrázky pro příbuzné, chodila s ní vybírat dárky manželovi, snažila se jí vysvětlit, že dárek se musí líbit především obdarovanému atd.

Babičkám, dědečkům a manželovi vyrábí dárky sama, mladší sestřičce chodíme vybírat dárky do hračkářství spolu. Vždycky se na to moc těší. Vybere jí nějakou drobnost sama ( s mou malou a nenápadnou manipulací). Dřív to byla chrastítka, teď naposledy nůžky. Dárek jí samozřejmě slavnostně sama předá. A funguje to i obráceně. S mladší dcerou chodíme vybírat dárek pro tu starší. Posledním dárkem byly sponky.

A Vánoce? Vysvětlila jsem starší dceři, že Ježíšek nosí dárky jenom dětem a dospělí se obdarovávají sami. Takže o Vánocích připravuje dárky jen pro dospělé.

 Omega 


Bankovní konto pro děti 

(27.10.2009 16:36:41)
Sama mám ještě malé děti. Ale třeba můj strýc zařídil svému synovi konto (asi v 6 letech), tam mu posílal peníze, kluk si tam dával peníze, které si vydělal, např. u sousedů pomáhal na zahradě, sbíral jahody, roznášel noviny. Naučil se spořit, přečíst si bankovní výpisy, chodit do banky, mít a používat svoji kartu a hlavně hledat si práci.

Možná to tak taky uděláme.
 Ivana,2 synové- 12 a 2 roky 
  • 

dárek od syna? 

(27.10.2009 19:36:57)
~n~Taky mám tento problém,mám 12-ti letého syna a asi tak poslední 3 roky mi připadá,že dát mi dárek k narozeninám,nebo k svátku,to je něco,k čemu se přece on nesníží.Moc mě to trápí,já nečekám dary,ale kdyby přišel a popřál mi všechno nejlepší a dal pusu,tak jsem max. spokojená.Syn je z prvního manželství,sám ví,že já na něho nikdy s dárkem nezapomenu,i když jsem si taky říkala,jak on na mě,tak já mu to taky udělám,aby viděl, jak je to strašně kruté, ale nedokážu to, stejně mu jdu popřát.Máte nějakou radu,nebo víte snad,čím by to mohlo být?Díky,Ivana.
 Ecim 


Re: dárek od syna? 

(27.10.2009 20:13:40)
Ivano, kdysi jsem někde četla o matce, jejíž syn pravidelně zapomínal na její svátky a narozeniny. Vyřešila to tak, že když měl narozeniny on, tak mu v den jeho narozenin také nic nedala a ani mu nepopřála. Dárky mu pak dala druhý den a řekla mu, že když na vlastní kůži zažil, jaké to je nic nedostat, tak už si to snad bude pro příště pamatovat. Pomohlo to.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: dárek od syna? 

(30.10.2009 16:18:35)
Naprosto jednoznačně, jeho narozeniny zasklít. A když se bude ptát, tak bych odpověděla, že jsme si přece dárky k narozeninám dávat přestali.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: dárek od syna? 

(30.10.2009 16:20:13)
Ještě dodávám, samozřejmě ani přání, pusu a tak. Prostě totální zrušení.
 Ecim 


Re: dárek od syna? 

(31.10.2009 12:12:24)
Heleno, zní to drsně, ale také bohužel nevidím jinou možnost.
 keksik4 


dárky a šetření 

(28.10.2009 0:23:13)
Manžel má také dvě dcery z prvního manželství. Posílá jim /kromě výživného/penízky jednou měsíčně na založené dětské účty. Ještě nikdy se nestalo, že by nám z nich koupila jedna nebo druhá nějaký dárek, poslala blahopřání apd. Ale vždy, když něco chtějí ony, je táta první, komu si o to řeknou. Že by si na to našetřily, to je ani nenapadne. Bohužel se to musí přičíst k "zásluhám" také mojí tchýni, která věrna názoru: aby ti chudáčkové z rozvedené rodiny nestrádali, tak jim koupíme všechno, nač si jen pomyslí, takže mají oblečení pro deset dětí, nejnovější technické výdobytky, hračky, značkové mikiny a boty za 2000,-, ale vše velmi rychle zničené, rozbité. Skvělý vklad do života, místo aby jim založili třeba stavebko. Že by si na něco holky počkaly, k Vánocům, narozkám-ani omylem. Bohužel, děvčátka už fungují jen na dárky a když teď naše rodina s čerstvou hypotékou a čerstvým přírustkem už tolik peněz nemá, ztratily obě o tátu i o mě zájem.A to jsme vždy naplánovali báječný program. Svou dceru bych chtěla vychovat jinak. U nás doma jsme dostávali kapesné, ale museli jsme si z něj kupovat parádu /sponečky...../, na dražší dárky jsme čekali a toužili, když jsme chtěli psa, museli jsme na jeho koupení přispět z našetřených peněz. Nic nebylo samozřejmé. Ale z kapesného a našetřených penízků jsme vždy kupovali malé dárečky rodičům, prarodičům, nebo jsme alespoň něco vyrobili.A kvalitu života jsme neměřili hodnotou věcí, ale společnými zážitky. V 15 mi naši založili účet, odešla jsem na školu daleko od domova a musela jsem s penězma hospodařit. A myslím, že díky výchově doma s penězma umím hospodařit dodnes. A proto říkám ANO, dávat dětem kapesné /jakým způsobem a kolik je na zvážení rodičů/, ale vést je ktomu, že se má brát i dávat.
 Monika 
  • 

platit dětem za pomoc v domácnosti? :-( 

(30.10.2009 14:17:10)
Zajímavý článek. U nás je to tak, že děti si úměrně k věku chystají pro členy rodiny dárečky k svátku, narozeninám, atd... takové, které samy vyrobily - obrázek, nebo i něco složitějšího, to je individuální. Vánoce zatím neřeším, naše děti 6 a 2 roky stále věří na Ježíška:-) Co mě ale zvedlo ze židle, je to, že se někde dětem za pomoc v domácnosti platí:-( To mi přijde značně nevýchovné, je to spíš forma úplatku. U nás je samozřejmé, že děti pomáhají rodičům přiměřeně k svému věku. Syn si např. sám třídí prádlo určené na vyprání a dává do koše - už to umí:-), pomáhá při vaření, prostírání, vynášení odpadků, třídění odpadků, rád (zatím) luxuje atd...je to pro něj samozřejmost a odměnu za to nemá žádnou - a neřeší to. Neříkám, že u toho občas nedělá obličeje, nebo neutrousí poznámku :-) , ale považuje to za něco opravdu normálního. Dceru už pomalu také vedeme k tomu, že je třeba si po sobě uklízet a pomoct ostatním, ale je ještě malá, takže všechno jí zatím vysvětlujeme a ukazujeme. Myslím, že vhodnější je od školního věku rozumné kapesné a učit dítě hospodařit s tím, co má. To je můj názor, i když se někomu nemusí líbit :-)
 Ecim 


Re: platit dětem za pomoc v domácnosti? :-( 

(31.10.2009 12:13:48)
Tak konkrétně mně se Tvůj názor líbí. ~x~
 Karkulína 


Re: platit dětem za pomoc v domácnosti? :-( 

(31.10.2009 19:08:36)
Absolutně nesouhlasím s placením dětí za pomoc v domácnosti! Ještě tak nějaká sladká odměna za mimořádnou pomoc (na stavbě, mytí auta, zahrada), ale peníze NIKDY! Copak rodičům někdo za práci v domácnosti platí? Naši kluci (12 a 10) mají na starosti úklid svého pokoje, starší vyskládává myčku, sami si třídí vyprané prádlo, ostatní práci vykonávají dle potřeby na požádání. Někdy sice ne příliš nadšeně, ale udělají. Mladší rád pomáhá při vaření, zejména svých oblíbených jídel - míchá vajíčka s knedlíkem, strouhá mrkev na salát:-) Nejmladší 3letý si uklízí hračky v pokoji a nejraději sám, když pošlu bráchy, aby mu pomohli, sám je odhání nebo po nich hračky opět vytahá a uklidí znovu:-)
Mám doma čtyři chlapy včentě manžela a pomáhat musí všichni, já nejsem stroj ani blázen, abych všechno dělala sama. A nikdo nikomu za to neplatí ani platit nebude~;)
 niva 


Žádné dárky 

(30.10.2009 18:11:03)
Chtěla jsem se zeptat-je tu někdo,kdo nedostává od manžela vůbec nic k narozeninám a Vánocům?Jako já....
 Helena, 3 dospělé děti 
  • 

Re: Žádné dárky 

(31.10.2009 18:35:51)
O tom jsem nikdy nepřemýšlela, ale vydrž, ze pár let na tom bude možná stejně žena od Ivanina syna - viz výše. Ale vážně, asi znám rodiny, kde se vůbec neobdarovává.
 Gabbra 


dárky ve 4 

(1.11.2009 12:03:14)
Zdravím,
dcera měla teď v říjnu 4 roky - neřekla bych, že má rozum z toho jak to chodí při obdarovávání svých blízkých. Ale snažím se aby v případě něčích narozenin alespoň dotyčnému něco namalovala a zvykla si tak na to, že nemůže dary jen příjmat, ale že je potřeba je i dávat.
Nedávno, když jsme spolu psaly dopis Ježíškovy a měly jsme napsanou ( nakreslenou ) jen jednu věc - a to kočárek pro panenky - prohlásila naše Nela, že to stačí, že už všechno má ~;) .Ale co mě dostalo úplně nejvíc bylo, když řekla, že by si od Ježíška přála taky něco pro mě a pro taťku!!! ~s~~p~~s~
Nepatřím k těm co by dítěti koupili vše na co si v obchodě ukáží - řekla bych že jsem v tomhle docela přísná, ale taky se snažím dceři pokaždé vysvětlit proč jí nevyhovím- a to si myslím, že je základ. Bavit se s děckem a vysvětlovat - to je to co je pro mě důležité. A myslím si, že právě pro to není dcera z těch co by v obchodech stropili scénu pokaždé když něco nedostanou.
Co se týče práce doma nebo na zahradě tak se s manželem snažíme aby teď v jejích letech byla alespoń při práci s námi- i když třeba nebude zrovna sbírat trnky - ať alespoň vidí co všechno ta nebo jiná práce obnáší. Samozřejmě úklid jejích věcí jako hraček nebo oblečení je jen a jen na ní. S tím taky souvisí to jak její hračky budou vypadat - tzn. jak vydrží dlouho pěkné a nerozbité. A alespoň si bude věcí více vážit - už nyní- aniž by si je sama kupovala!

A jak to bude s kapesným? to opravdu zatím nevím. Co ale vím určitě je, že nebude dostávat peníze za domácí práce a za známky ve škole!
Doufám, že je to tak správně!
 Pepibubu 


Těším se, 

(2.11.2009 5:27:46)
až mi Pepíno jednou ze školky přinese vystřižené srdíčko, třeba ublemcané od lepidla, s nápisem MAMYNCE :-) nechci žádné dary, moc se těším až nám něco zkrátka vyrobí.
 AAnik 


Monny, 

(2.11.2009 15:00:58)
řekla bych, že Tvé tříleté dítě je akorát ve věku, kdy s tím učením pomalu začít. Mám 4letou dceru a od jejích cca právě těch tří let jsem společně připravovala dárečky k narozeninám pro její dva kamarády, ke kterým jsme na narozky vždy chodily, totéž na Vánoce. Nebyly to ruční výrobky, byly to třeba koupené hračky, ale kupovaly jsme spolu a pak doma společně balily. Holka někdy k tomu třeba přikreslila obrázek. Letos začala chodit do školky, a co vím, tak ve školkách vyrábějí děti s učitelkou dárky pro maminky, a to pak dostaneme na vánoční besídce ve školce ... takže i ta školka je vlastně učí. Jsem s holkou sama, její otec k nám jezdí jednou měsíčně na víkend,,,, a když mám narozky, tak mi přeje on s holkou... letos šli spolu do obchodu mi něco koupit, vloni to omezili tuším jen na koupenou kytku /on/, malá natrhala něco na louce, bylo to v červenci. Takže opravdu ty malé děti prostě přibrat k sobě, ať jsou od začátku u toho, když se něco takového chystá, ať o tom ví.
Starší děti svýho manžela už asi nepředěláš a asi bych to ani moc neřešila. A možná na to přijdou sami, až třeba tvoje děti budou starší a při nějakém tom společném večeru ti přinesou nějaký dáreček, nebo tatínkovi, a ti starší nic,,, dyk to je musí zahanbit a musej se chytit za nos. Že taková situace nastane, je poměrně reálné, ne? časem.

Platit za pomoc v domácnosti mi vadí, ale k tomu se nevyjadřuji, páč nevím, jestli třeba nedopadnu stejně :) nerada bych, ale kdovííííííííí.

Anik

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.