| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Porod v Irsku mýma očima

 Celkem 241 názorů.
 DENISA 
  • 

Tripple testy 

(15.1.2009 8:34:53)
Musim rici, ze ac ma nase zdravotnictvi spoustu nedostatku, velice ocenuji, ze je zde pro vsechny zeny, ktere o to maji zajem, bezplatne testovani na genetiku. Ac vim, ze se zde zase strhne hastereni, jak jsou tripple nepresne a odber plodovky muze zpusobit potrat, beru tu moznost na to jit, jako velky pokrok a naskok pred jinak vyspelym Irskem. Ono to neni jenom o DS v lehci forme, jak popisuje autorka, muzou se odhalit daleko horsi veci, bud neslucitelne se zivotem, ci vyzadujici operativni zakrok jeste v brise, ktery muze dite zachranit. A jestli opravdu neni umoznen potrat v Irsku v zadnem pripade, tak to povazuji za tmarstvi. Hlavne v pripade, kdy se zjisti, ze postizeni je neslucitelne se zivotem a zena nema moznost volby, zda dite donosit a porodit, ci jit na potrat hned jak se to zjisti.
 LaraKroft 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 9:37:45)
Píšeš: "...ze je zde pro vsechny zeny, ktere o to maji zajem, bezplatne testovani na genetiku."
To je sice hezký, ale zase by se tu mělo respektovat, když ten zájem není (ať už z jakýchkoli důvodů), a neplašit či neprudit hned například slovy, která slyšela po odmítnutí paní Oráčová ;-)
 DENISA 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:29:49)
Jo s tim souhlasim. Dr. by do toho nemel mamine za zadnych okolnosti kecat, natoz vyhrozovat. Jen upozornit na vsechna pro a proti, ale hlavne slusnou a civilizovanou formou.
 magru 


Re: Tripple testy 

(20.1.2009 13:00:53)
Souhlas!!!
 magru 


Re: Tripple testy 

(20.1.2009 21:57:37)
To je pravda. Jenomže právě to strašení a deptání hodně doktorů baví. ~;((
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:02:23)
Naprosto s tebou souhlasím, jsem ráda za všechna ta vyšetření, UTZ, monitory a hlavně za možnost výběru zda si dítě ponechám či ne.
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:13:52)
Kreditko, hm a já ne! Nenamítej, že je můžu odmítnout. Můžu, ale riskuju minimálně přednášku na téma "přece byste nechtěla doma kripla?".
Jak bys vnímala kdyby dr. na tvůj požadavek testů kontroval "A to byste ho jen tak chtěla zabít? Vaše dítě? To ho ani trošku nemilujete? Víte jak bude při tom potratu trpět? A co vy? Zničíte si život!!!"
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:31:16)
Můžeš změnit lékaře to je tvé právo, pokud tě ten tvůj takto osočuje. Můj lékař pacientky toleruje, když kámoška u něj odmítla tripple test s tím, že si dítě nechá tak jako tak, řekl že je to její právo a nabídl ji jen ty testy na HIV, žloutenku atd. ALE NENUTIL JI a NEKOMENTOVAL

Nežiješ v komunismu můžeš si lékaře VYBRAT!!!!!!!
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:39:30)
Milado, s prominutím už u minulého článku jsem psala, že se panem Oráčem nemínim zabývat pod jiným článkem, pokud ti paní Oráčová leží tolik na srdci, jdi diskutovat do jeho "civilizovaného článku.~a~
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:46:14)
Milado, naposled kdyby jsi pořádně četla mé příspěvky tak víš, že jsem psala, že mi je fuk, že rodina Oráčových rodila v Rakousku, pro mě za mě ať si rodí třeba na měsíci, vyjadřovala jsem se tam hlavně o tom, jak pan Oráč píše o své rodné zemi.
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:58:08)
Souhlas.
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:50:03)
Kreditko ale to přece všechno vzájemně souvisí...

Mmch, jo nežiju v komunismu a můžu dr. změnit. Ale to že ti dr. jen vysvětlí podstatu testu, jeho výhody a nevýhody by snad měl být standard, ne? Nechápu, že ti připadá v pořádku že musím s lucernou hledat dr. který mě nebude zastrašovat, podávat mi zkreslené informace a manipulovat mě do řešení které on považuje za jediné správné.
Naprostá většina těhotných v mém okolí ABSOLUTNĚ NETUŠÍ k čemu tripple test slouží a co znamená to výsledné číslo.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:55:51)
Ale tak to je také věc rodiček, proč se naptají, já zase znám lidi, kterým ačkoliv lékař něco říká, tak ho stejně neposlouchají popř. je tyto informace nezajímají. Ono jestliže u lékaře např. 95 % rodiček info odmítne tak se člověk nemůže divit, že si lékař nebude dále třepit pusu a bude pouze čekat zda někdo o informace projeví zájem. Koneckonců nevím proč by jsi měla hledat lucernou stačí se u lékaře optat jak se k této problematice staví.
 zuni 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:57:11)
"jestliže u lékaře např. 95 % rodiček info odmítne"

to máš z nějakého průzkumu, to číslo??? Sem s odkazem. To mě fakt zajímá, kdo takový průzkum dělal a jak zjistil, že rodičky CHTĚJÍ odmítnout info.

 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:01:10)
Víš co znamená například - to znamená že se neoháním nějakým ověřeným číslem ale pouze dávám příklad!
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:02:33)
Ale pokud nějaká taková čísla z českého průzkumu máš ty tak se poděl.
 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:01:54)
Kreditko, podávat informace je věcí lékaře, to jak ty si s nimi jako pacient naložíš je tvoje věc, ale na lékařově povinnosti informovat to nic nemění.
To že něco hledáš lucernou znamená, že je to nedostatkové, a je toho tak málo, že abys to našla, musíš si k tomu svítit. Ono se můžeš ptát jako blázen, ale když dostaneš všude stejnou odpověď, tak co je ti platné že víš jaká je nabídka, když nějak nesplňuje tvé (oprávněné)potřeby?
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:03:59)
Ono jestliže u lékaře např. 95 % rodiček info odmítne tak se člověk nemůže divit, že si lékař nebude dále třepit pusu a bude pouze čekat zda někdo o informace projeví zájem.

No, on si ten lékař MUSÍ třepit pusu, ptž je ZE ZÁKONA jeho povinnost před každým výkonem, ošetřením, vyšetřením si vyžádat INFORMOVANÝ souhlas. Nestačí souhlas, musí být informovaný, tzn. že klient/pacient od lékaře dostane dostatečné informace, aby se mohl rozhodnout, zda bude nebo nebude souhlasit.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:15:32)
To máš pravdu zákon na to skutečn pamatuje
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 11:40:55)
No je fajn že jsme se k tomu dobraly :-)

Ještě ad to ptaní, ehm, Kreditko, to by mě bývalo nenapadlo :-) Ale zase jsme u toho, že se musím doptávat na něco, co by mělo být zcela automatické.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 12:25:32)
Bohužel ani lékař není stroj to je možná tak automat na kafe. Jen doufám, že ti, co se ohánějí svými právy a zákonem na bedra lékařů sami ty zákony 100 % dodržují a v životě se chovají jak ty stroje
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 12:45:00)
Kreditko, v této diskusi jsem si tě velmi oblíbila.

Je fascinující jakou preciznost věnují určité ženy svému porodu a gynekologické péči, až by se zdálo, že vlastní ....ehm porodní cesty jsou hlavním existenciálním tématem~:-D~:-D~:-D~:-D

 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 12:52:01)
Libíku, jestli třeba oněm ženám nezáleží s prominutím také na tom jestli vůbec a jak přijde jejich dítě na svět~;)

Kreditko, ony i stroje vykazují nějaké chybové úkony. Ale to o čem se tu bavíme u lékařů je systémová záležitost- prostě nejsou zvyklí a naučení pořádně informovat jak je jejich povinností, to není že jednou zapomenou.
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 15:04:20)
Mě informovali o všem, co jsem potřebovala. Když jsem měla více otázek, tak jsem se zeptala a doktor mi odpověděl. Moje zkušenosti s lékaři jsou zatím kladné, systémovou chybu nikde nepociťuji.
 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 12:52:49)
Libíku, jestli třeba oněm ženám nezáleží s prominutím také na tom jestli vůbec a jak přijde jejich dítě na svět~;)

Kreditko, ony i stroje vykazují nějaké chybové úkony. Ale to o čem se tu bavíme u lékařů je systémová záležitost- prostě nejsou zvyklí a naučení pořádně informovat jak je jejich povinností, to není že jednou zapomenou.
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:07:17)
Jak to?

Dyk už děti mají, některé i ve škole, ale pořád jim zní v ouškách zvonky o klystýrech a holení.
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:09:34)
Libiku, třeba jim jde o budoucnost jejich dcer. Navíc některé z nás ještě s plozením neskončily ~;)
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:16:33)
Ráda bych se pletla, ale generační revolta, která je obvyklá a také je předmětem zajímavých sociologických studií, z nichž mnohdy vyplývá, že se dá očekávat, vám může přinést kruté rozčarování.Co když vaše dcery dobrovolně odjedou do UK k plánované sekci na sterilním porodním sále (pokud nebudou císaře u nás možné).

Tak abyste si to potom nehodily při vědomí toho, jak má vypadat správný civilizovaný přírodní porod~;), co nás determinuje do té míry, že se o ničem jiném nebavíme.
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:19:40)
Co když vaše dcery dobrovolně odjedou do UK k plánované sekci na sterilním porodním sále (pokud nebudou císaře u nás možné).

Pak budu mít pocit marnosti, ptž to bude známka toho, že v českém porodnictví to stále ještě není v pořádku, i když já osobně se o změnu snažím dle svých možností ~d~
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:26:28)
Sylvie, teď si promluvila jako někdo, kdo ví, co je v pořádku a kdo získal neomylný dojem, že nastal konec dějin (v konkrétním případě porodnictví)

Jinak si myslím, že jsem uvedla blbý příklad, protože de facto vy snad bojujete za možnost volby (třeba sekce), ne?
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:48:00)
Libik, chápeš to spávně, jde o možnost volby. Takže, pokud budou naše dcery odjíždět za porodem podle svých představ do cizích zemí budu mít, stejně jako Sylvie, pocit marnosti.
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:04:05)
Pocitu marnosti lze předejít, pokud člověk nelpí na blbostech.
 Amazonka 4D 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:13:05)
Jistě,jenže pak upíráš každému jeho vlastní názor,co je a není blbost...
Pro tebe,Kreditku a pod.,to blbost je,pro mě (ženu hodně po třicítce,nicméně s porody nekončící) a podobně smýšlející,je to hodně důležité...

Máme srazit paty a držet hubu,jako za starých "dobrých" časů,vždyť nebýt toho,že někomu vadily blbosti (jako nemožnost partnerů u porodu,nošení jen na kojení,tak stále ukazujeme mimina z oken,nebo potajmu za sklem...
Někomu stačilo zdravé dítě a takové "blbosti" ho nerozhodily...a někomu holt ne....
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:23:07)
Blbost je lpění na čemkoliv, které vede k marnosti.

Tuším, že jsou mezi vámi nějaké budhistky, tam se zeptej~;)
 Amazonka 4D 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:34:54)
Nevidím důvod...
Pokud budu pokládat za blbost lpění na čemkoliv,co by mi mohlo způsobit pocit marnosti,tak si třeba ani radši nepořídím děti...protože třeba během puberty má pocit marnosti skoro každá matka...

Zveličuješ a zevšeobecňuješ... a píšeš hlouposti

 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 19:57:15)
Co si to dovoluješ?

 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 20:33:02)
Libiku
"Když ženské začně chybět orgasmus, měla by si zachovat alespoň smysl pro humor."

Více nadhledu by neuškodilo.
 Marcela 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 20:40:29)
Fíha, ty si hustá, to bych nikdy nenapsala.
Libikovi, chybí orgasmus? I kdyby to byla pravda, tak mi to přijde hodně hnusný to takhle sem psát.
 Marcela 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 20:40:42)
Fíha, ty si hustá, to bych nikdy nenapsala.
Libikovi, chybí orgasmus? I kdyby to byla pravda, tak mi to přijde hodně hnusný to takhle sem psát.
 10.5Libik12 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 21:02:05)
Když už cituješ, měla bys uvádět autora, převtipná Adelaide.
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 21:28:41)
Vzhledem k tomu, že nepíšu odbornou publikaci tak nevidím důvod ~y~

 Amazonka 4D 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 20:42:42)
???
A jéje...kuří oko?
Tak nevím,pokud se dá bez problémů nazvat blbostmi starosti o porodní cesty,nebo budoucnost dětí,tak zamotání se do otázky pocitu marnosti označení hloupostí snese taky...

Otázkou zůstává,jak to zvládne autor ~d~
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:35:12)
To že dlouhodobá a snaha o něco vede k marnosti, nedefinuje automaticky to "něco" jako blbost.
Chápu, že když to pro tebe není podstatné můžeš to za blbost považovat. Ale pokud je tohle téma pro tebe už jednou pro vždy uzavřené, proč ztrácíš čas touhle debatou?
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 14:32:48)
Jinak si myslím, že jsem uvedla blbý příklad, protože de facto vy snad bojujete za možnost volby (třeba sekce), ne?

Přesně tak. A pokud obecně vzato v porodnictví možnost volby existuje, jenom v Česku je ženám upírána - ano, já sama to považuji za špatné a dávám to najevo (a to nejenom plkáním v netových diskuzích, i když i ty považuji za přínosné).

A nemyslím si, že by u nás nastal konec dějin, tuhle poznámku od tebe považuji za zhruba tak stejně inteligentní, jako kdybych já tobě napsala, že posledního baj oko půl roku se tu v diskuzích chováš, jako kdyby ti někdo permanentně dupal po kuřím oku ~d~
 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:25:41)
Libíku, možná jsem už mimo, ale měla jsem za to že se už nějakou dobu bavíme o možnosti volby. To znamená aby si mohl každý svobodně a informavaně vybrat jestli chce císaře na přání nebo rodit doma, byl to normální prvek systému porodnické péče.
Takže až má dcera nebo snacha budou chtít jet porodit císařem na superkliniku budu jim to přát stejně jako by chtěly rodit u sebe doma. V obou případech jim budu ze všeho nejvíc přát aby se kvůli své volbě nemusely hrabat bůhví kam. Za revoltu bych to snad ani nepovažovala.
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:13:34)
Dyk už děti mají, některé i ve škole, ale pořád jim zní v ouškách zvonky o klystýrech a holení.

Jako Libiku, chceš tím říct třeba to, že ženská po třicítce mající děti je už na další stará, nebo jak jsi tuhle poznámku myslela?
 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:13:59)
Libíku, nebo také třeba zatím žádné nemají. Nebo mají jeden dva kousky, a třeba by rády ještě rozšířily chov. ikdy nevíš kdy se ti co bude hodit.

Ono se opravdu vyplatí vědět, že máš právo být pořádně informovaná o testech které jsou ti nabízeny a co jejich výsledky vlastně znamenají. Hodí se vědět jaká pozitiva a negativa přináší jednotlivé zákroky v těhotenství a při porodu. Smutné je, že zatím jsme ve fázi, kdy je potřeba nejprve vysvětlovat ženám že se mají něčeho takového dožadovat u svých lékařů, kteří se to teprve budou muset naučit~d~
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:05:04)
~R^~R^~R^
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:05:15)
~R^~R^~R^~t~
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:05:20)
Libiku, důslednost s jakou debatu sleduješ, taky o něčem svědčí. I když napíšeš jen "vy jste ale hrozný". Strejda Freud, by si o tom myslel své ~y~
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:06:03)
Libiku, důslednost s jakou debatu sleduješ, taky o něčem svědčí. I když napíšeš jen "vy jste ale hrozný". Strejda Freud, by si o tom myslel své ~y~
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:08:24)
~o~sakra! Nejdřív nic a pak tohle ~o~
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:10:58)
Je fascinující jakou preciznost věnují určité ženy svému porodu a gynekologické péči

To víš, jsou lidé, kteří se zajímají o zdraví své i svých dětí a nedělá jim problém vyměňovat si zkušenosti ~d~

Jinak mně zas přijde fascinující, pokud někdo sice nemá k tématu co říct, ale mermomocí se zapojit musí, i kdyby si měl třeba jenom rejpnout do těch, které téma zajímá
 adelaide k. 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:03:22)
Kreditko, jasně, např. když řidič autobusu občas vynechá nějakou tu zastávku, je to úplně stejně pochopitelné ~b~

Tohle ohánění se tím že dr. jsou taky lidi, přijde na přetřes vždycky, když dojdou argumenty. Já jsem někde říkala, že mají být dokonalí? Mluvíme tady o velmi důležité součásti jejich práce a povinnosti dané zákonem.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:10:07)
Mě argumenty nedochází, jen mě to přestává bavit ~y~

Hlavně si dej bacha až pojedeš MHD, aby ti řidič dostatečně vysvětlil rizika s tím spojená a jiné možné varianty dopravy když tak trváš na všech informacích. Jinak končím mám lepší věci na práci a taky se tu objevily daleko zajímavější témata než jak psal Libik porodní cesty ~y~
 Vrtulka* 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 13:17:25)
Kreditko, řidič MHD má zákonnou povinnost tě informovat o rizicích jízdy?~g~
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 15:31:28)
Mně spíše připadá, že si každý uděláme názor dle toho, jaké máme zkušenosti či z okolí. Vy se tu dokola bavíte pořád o tom samém.
Já a moji známí se zdravotnictvím doposud problémy neměli. Tedy vlastně já jsem se jednou pohádala se zdr. sestrou, ale to je vše. Moje kamarádky měly porody v pohodě, neztěžovaly a neztěžují si na nic. Nemyslím si tedy, že by člověk musel hledat dobrého doktora s lucernou v ruce. Nikdy bych si nedovolila říci, že je naše zdravotnictví a personál dokonalý a bez problémů, ale ani bych si nedovolila říci, že je většina personálu neprofesionálních, že špatně odvádí svoji práci. Tolik špatných zkušeností zatím opravdu nemám.
 Amazonka 4D 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 15:41:55)
Jano,myslím že jde především o to,co pro koho znamená dobrý doktor
A tady je problém...pokud chci dr. jako svého partnera,který minimálně ví,co mu ukládá zákon a řídí se podle toho,který je zároveň odborník na svém místě...tak takoví se hledají s lucernou...

Na druhou stranu mám vlastní zkušenosti s dr.,která mi řekne,že si v těhotenství můžu vzít předepsaná ATB,protože je to fuk,každá prý poškodí plod...s dr.,který neví,že metodický pokyn není povýšen nad zákon...přenesenou s pediatrem,který doporučí jako první příkrm pomerančovou šťávu...nebo gynekologem,který ti tvrdí,že tripple test je spolehlivý a pokud ho odmítneš,koleduješ si o postižené dítě...a takových story znám mraky (a nemám důvod neveřit)
A takových dr. je rozhodně víc,než těch (v mých očích) dobrých...

Nicméně neberu,že i ti pro mě špatní,mohou mít spokojené pacientky ~;)
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 18:18:23)
Já si na rozdíl od tebe nemyslím, že by vyloženě špatný doktor mohl mít spokojené pacientky. To se přeci naprosto vylučuje. Na internetu je mnoho případů se špatným doktorem a nespokojenou pacientkou, ale já takové ve svém okolí (mezi známými) nemám. Dle mého názoru těch špatných zdravotníků není více než těch dobrých. Nejsem nějaká neinformovaná naivka, co by nerozuměla, co doktor říká a radí, kdyby radil hloupost, se kterou nesouhlasím, či o které pochybuji, šla bych k jinému nebo bych se ho na to více optala. Zatím mi vždycky poradili dobře, což jsem ráda.
 Amazonka 4D 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 19:14:00)
Jano,jenže co je to špatný doktor...a jsme u toho...
Jistě,ten vyloženě špatný (sprostý,dělající velké chyby) tak ten asi bude mít jen pacienty...ale co když nevíš,že ten dr. není dobrý,co když dělá takové "chyby",na které přijdeš jen tehdy,když se tě to dotkne a ty začneš pátrat...a jinak je milý (jen ti nic moc nevysvětlí)...
Věř tomu,že takových běhá dost a mají spokojené a nevědomé pacietny
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 19:29:47)
To máš pravdu, ale nelíbí se mi to házení všech našich doktorů do jednoho pytle. Pořád je dost i těch, kteří si svou profesi vybrali z lidského hlediska, není jim lhostejná bolest ostatních, vzdělávají se a k pacientovi se snaží chovat jako ke klientovi. Neházejme takové do jednoho pytle.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 16:52:23)
~R^~R^~R^ I kdyby byly všichni doktoři svatí, jakože nejsou vždy bude stejně někdo nespokojen
 Evita 


RE: tripple testy 

(15.1.2009 10:32:47)
Není to přeci jenom o možnosti si dítě nechat vzít - jsem liberální odpůrce potratů, nedovedu si představit, že bych se pro něj rozhodla, ale plošný zákaz považuji za kontraproduktivní (vede k bujení nabídky na černém trhu, andělíčkářky si vždycky přišly na slušné peníze), pro mě je důležité svobodné rozhodnutí - takže pokud mi vyjdou špatné genetické testy ze screeningu (mmch. naprosto bezrizikového), můžu se rozhodovat, jestli podstoupit další vyšetření nebo ne a třeba začít zjišťovat, co obnáší narození a starost o dítě s postižením - děti mám tři, čekám čtvrté, ale tenhle typ informací nemám. Někdo ale raději žije v nevědomosti a doufání, je to jako u nevyléčitelných nemocí - říct, nebo neříct pacientovi pravdu? Mně rozhodně přijde lepší si tyhle věci zjistit před porodem, než v šestinedělí (jsem smolařka, já se po porodu pár týdnu ani nezvednu... :o) Taky tu zazněly názory, že se např. amnio nedá odmítnout - to je asi o zkušenosti, já to naštěstí nezažila, ale moje švagrová u obou dětí (DS v rodině a u první holčičky vyšel špatně první screening) a kamarádka-38letá prvorodička, ani jedna na ni nešla a nikdo je nezatracoval. Co člověk, to názor, asi to platí i o těch lékařích (tam hraje určitě roli i zkušenost, rozhodně těch špatných scénářů viděli víc než my...
 Jana 
  • 

Re: RE: tripple testy 

(15.1.2009 15:21:18)
Co člověk, to názor, asi to platí i o těch lékařích (tam hraje určitě roli i zkušenost, rozhodně těch špatných scénářů viděli víc než my...

Svatá pravda!
 Lenelka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:19:13)
No, ony v Irsku byli do poloviny 90. let zakazane i kondomy a jina antikoncepce. Ta zeme je trochu extrem.
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:28:18)
Jujda, jen mě tak napadlo, co by na tohle řekla ta rakouská porodní asistentka...~t~
 zuzini 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:43:27)
Já měla pocit, že se nechceš k článku pana Oráče vracet ~2~
 Jana 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 15:18:00)
Ale poznámka je to docela na místě.
 Nika89 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:44:30)
a já myslela že se k článku pana Oráče nechcete vracet pod jiným článkem?
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 10:47:06)
To se omlouvám byla to skutečně nemístná poznámka
 Janaůl 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 15:19:30)
:-D To máš tedy pravdu.
 Darka,4+1 
  • 

Re: Tripple testy 

(15.1.2009 18:13:54)
Deniso,
ty víš o operativním zákroku, který ještě v břiše udělali naši doktoři nějakému miminku? To by mě tedy moc zajímalo!
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 18:20:24)
Kdysi tiskem i netem proletěla zpráva o jedné operaci v děloze, je to záležitost asi deset let stará... nebo tak nějak:



Takže ono je to výjimečné, ale občas se děje ~d~
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 18:21:09)
I když tedy fakt je ten, že to nebyli "naši doktoři", ale prostě "doktoři" ~d~
 Lassie66 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 18:33:11)
Sylvie, ten obrázek mi připomněl jeden díl seriálu Dr. House - neviděla jsi to náhodou?
 kreditka 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 19:25:41)
Myslíš ten díl, jak chtěl House, aby šla pacientka na potrat a ona se mimi vybojovala ~x~ Ta fotka fakt vypadá jak ze seriálu ~t~
 Sylvie 


Re: Tripple testy 

(15.1.2009 19:26:50)
Lassie66, určitě neviděla. Já House viděla s několikaměsíčním (ne li letým) odstupem jenom dvakrát... a shodou okolností pokaždé stejný díl ~t~ Ne, že by se mi seriál nelíbil (che, pokud se z jednoho dílu dá posoudit), ale když už TV pouštím, tak spíš v dopoledních hodinách krimi na Primě... někdy občas, když už mi to ticho doma leze na nervy...
 Alous 


Zelený ostrov 

(15.1.2009 10:07:54)
Strávila jsem v Irsku rok. Díky mírnému podnebí mně za tu dobu nepřepadla žádná chřipka, angína a nic podobného. Dokonce i moje senná rýma se téměř vůbec neprojevovala. Naštěstí mně nic horšího nepotkalo. Takže doktory jsem tam nepotřebovala. I přes Vaše pozitivní zkušenosti Vám přeji, aby jste to měla vy i rodina stejně, tj. aby jste doktory nepotřebovala - ať už v Irsku nebo Česku.
 katuska  
  • 

tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 10:53:08)
ja mam pohled trosku z jine strany...k porodu v Irsku se nemuzu vyjadrit ale k peci o tehotne....ziju v UK- severni Irsko, kde je pece obdobna a nedostatek prenatalni pece mi spise vadi.... prvni tri mesice se nedela vubec zadne vysetreni, ani moc, krev atd.. ja mela za sebou uz jeden potrat, pouhe 2 mesice pred dalsim otehotnenim, pracovala jsem v tovarne, v rizikovem prostredi, tahala tezke veci, byla v kontaktu s chemii, navic na pocatku tehotenstvi brala leky, ktere se v tehot.uzivat nesmi... lekar to bral, ze proste se plod udrzi ci ne...ja byla v obavach cele tri mesice, pak jsem opet potratila... je strasne, kdyz jste chvili po potratu, krvacite, vycerpana tak, ze omdlevate a lekari na pohotovosti vas nechaji cekat 4 hodiny mezi ozralci, kteri se prisli ohrat.. chapu, ze by potrat prisel tak ci tak , ale byla bych lepe pripravena, kdybych vedela, ze se neco deje. v CR mi lekar tehdy udelal UZ a varoval, ze to neni v poradku..proto jsem i prvni potrat snesla docela dobre, druhy vsak byl sok a vycerpani a dodnes na tom nejsem dobre...bojim se otehotnet, protoze lekar rekl, ze muzu potratit i 7x! nez se to povede....ale takto bych to psychicky a fyzicky neunesla...
 Lenelka 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 10:58:29)
Katusko, je mi moc lito, co prozivas. Pokud jde o severni Irsko, tak se zda, ze tam je ponekud jiny pristup nez tady v Anglii, stejne tak se trochu lisi system ve Skotsku a ve Walesu. Tady by Te poslali na ranny utz, ktery je po vyzadani pristupny, ale rutinne se na nej neposila.

Drzim palce, at se to povede! Ja potratila dvakrat za sebou, je to hrozny napor na nervy~s~
 katuska  
  • 

Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 12:47:19)
diky za podporu, asi byla moje reakce dost emocionalni...potratila jsem teprve pred mesicem...ja lekare pozadala o nejake vysetreni, navic mam uz 33 let, ale jak jsem uz psala, rekl, ze muzu potratit i 7x nez se to povede... navic tady v sev.Irsku, jak vis,ale zname v cr mi to neveri, gynekologa tehotna nevidi cele tehotenstvi/prip.az pri velkych komplikacich ci potratu:-[[/ vse se vyrizuje pres praktickeho lekare a pozdeji pres porodni asistentky... takze si nekdy rikam - zlate ceske zdravotnictvi...
 Šárka 
  • 

Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 13:32:28)
Katuško, taky mi bylo řečeno ,že svého gynekologa nejspíš nikdy neuvidím,to jsem se dověděla od jiných děvčat žijích tady. ale při registraci v porodnici, mi přidělili jakýsi vlastní porodní tým ,kde byl hlavní doktor (porodník) a tým asistentek a anestezilog. Doctor mě vyšetřoval při první kontrole , představil se mi a co mě moc potěšilo ,bylo že se zajímal proč můj první porod byl CS a ujistil mě že pokud bude vše v pořádku udělá vše proto abych druhé dítko porodila normálně. A to se nám taky povedlo. Přístup personálu byl dobrý a laskavý, nepíši to protože bych chtěla nějak bránit irské zdravotnictví ,to vůbec, je určitě horší než to české ,jen mám prostě pořád pocit ,že vše je to lidech a na lidech. zkrátka na jednom místě je to bezvadné a na dalším hrozné, tamhle je to prima a zase onde je to horší. snad rozumíš co jsem chtěla povědět. Přeji ti hodně štěstíčka do dalšího těhu.Šárka
 Lenka 
  • 

A co je špatně... 

(16.1.2009 16:59:02)
na tom, že celý těhotenství nemusím gynekologa vůbec potkat? Pokud budu mít normální fyzio-těhotenství, radši budu chodit ke své porodní bábě, která pak bude i u mého porodu. Vždyť je na to vystudovaná! Já myslím, že chodit k lékaři a na všemožná vyšetření se opravdu má jen v případě, když je něco špatně. Bohužel tady v ČR možnost vybrat si právě tento způsob prostě není. Škoda :-((((
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 18:13:03)
Jenže každý to tak nechce, alespoň v mém okolí jsem se setkala jen s jednou která odmítla triple test z náboženských důvodů, jinak jsou všechny matky, které znám rády za možnost testů na VVV, jsou vděčné za všechna ta vyšetření, ať už UTZ či test na cukrovku, za možnost volby zda si postižené dítě nechám či ne. Já k porodním bábám důvěru nemám, věřím lékaři. Na jednu stranu bys chtěla možnost porodní báby, ale na druhou píšeš v tom smyslu že proč doktora k těhotné - tím upíráš možnost volby někomu jinému
 Sylvie 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 18:28:15)
ale na druhou píšeš v tom smyslu že proč doktora k těhotné - tím upíráš možnost volby někomu jinému

No, pokud jsem si všimla, Lenka psala o sobě. Nesmíš bejt tak vztahovačná a brát to tak, že když ty odmítáš přiznat možnost volby jiným, že každý to má stejně a snaží se svoje preference vnutit všem ostatním ~d~
 Amazonka 4D 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 18:31:20)
Kreditko,já to naprosto chápu,jenže to je bohužel český trend,se kterým se stejně časem bude něco dělat.Zatím se zavedly poplatky (nepopulární a jakoby je ruší),ale je to prostě znát,že se k lékaři chodí,i když to není nutné.

Když si to vezmeš bez emocí kolem těhotenství,kolikrát se za těhotenství stane (třeba ne tobě,ale znáš z vyprávění),že PA(sestra) zkontroluje moč,tlak,váhu...dr. se zeptá,jestli je všechno OK a jdeš...
Já takhle prošla celým těhotenstvím...vnitřní vyšetření jsme se s dr. dohodli,že není nutné (je to opravdu tak,pokud nejsou potíže,tak je zbytečné sahat dovnitř,to není jen můj výmysl),takže prostě dr. potřeba nebyl.

To není mojí nedůvěrou k němu,vybrala jsem si dobře,je milý,jemný a informovaný...a hlavně komunikativní...ale prostě u zdravého těhotenství nemá žádnou práci (opodstatněnou)
On tedy byl náhodou i u mého porodu a tam taky nic nedělal,jen mi vedl ruku,abych si mohla "odlovit" syna z vody ~;)

Nicméně chápu,že jiné ženy tam dr. chtějí mít,ono spousta babiček jde pro Paralen taky k panu dochtorovi,protože mu prostě věří...i když to potřeba fakt není...
Jenže tohle možné je,i když tedy zaplatí 30,- (nebo teď už nic),ale jít jen k PA těhule prostě nemůže ~d~
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 19:09:27)
Pokud se týká těch 30 Kč jsem PROTI rušení. Za gynekologickou prevenci v těhu, ale můj lékař vybírá jen jednou 30 Kč (poprvé) a pak už nic, ale i kdyby se platilo tak si ráda připlatím. Koneckonců to vypadá, že se dnes projedem do krajského města na pohotovost k očnímu, protože manželovi vletěla i přes ochranné brýle špona do oka - no uvidíme, ať se platí či ne, když bude potřeba pojedem.

Ano pro někoho je nadměrná péče v těhu obtěžující a měl by mít právo se toho vzdát, ale nerada bych se dočkala toho, že kvůli těmto rodičkám by se všichni měli těchto vyšetření vzdávat v rámci úspor či nedejbože "protože je to tak jinde"
 Sylvie 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 19:17:48)
Kreditko, zbytečně dramatizuješ. A možná je pro tebe novinkou, že i PA posílají těhotné na speciální vyšetření (UZ, odběry krve) ~d~ U nás je akorát ten zásadní rozdíl, že když tě do laboratoře na odběry pošle lékař, udělají ti odběry na pojišťovnu. Když tě tam pošle PA, zacvakáš je na dřevo ~d~
 Amazonka 4D 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 19:19:33)
Kreditko,pokud se budou konat nějaká úsporná opatření,tak to určitě nebude proto,že se to tak dělá jinde,nebo proto,že po té péči někdo netouží...nicméně pokud někdo "nahoře" přijde na to,že jsou některé péče nadstandartní,tak s tím těžko něco uděláme...

Rozhodně ale,ať už si Libik myslí(nebo píše) cokoliv,tak ženy podporující přirozený porod,chtějí právo volby,nikoliv jednu monopolní péči pro všechny,ať chtějí,nebo ne...

Už tu jeden odkaz byl,ale znova: http://www.azrodina.cz/2816-co-je-nadstandardem-v-peci-o-zdravou-zenu-behem-%20tehotenstvi-pri-porodu-a-po-nem

Dočteš se tam,co za "okleštění" péče a rozškatulkování nadstandartu se chystá...a proč ty protesty...
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 21:45:10)
Tak jsem ten článek přelouskala. Vědecké studie tu zpochybňovat nebudu na to nemám kvalifikaci....Chápu, že autorka chce pozvednout roli porodních asistentek a nechat je dělat svoji práci i soukromě to bych brala, ale jedna věc mě v článku skutečně mrzí a to ta, že nejdříve se tam píše o svobodě volby a pak v tom smyslu, že vlastně klystýr či epidural by měl být nadstandart, tudíž placený - to je ta svoboda volby? Není to na úkor někoho, jak psal Libik? - Dobře PA budou moci soukromě podnikat, ale rodičky v porodnicích tedy za epidural připlatí....
 cizinka1 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 21:53:05)
Kreditko, nekecej, epidural je tam navrzen jako STANDARD.

A na co chces klystyr pod tihou dukazu? Jako ochrana od "trapasu", nefunguje, jako urychleni porodu nefunguje, jako prevence hygieny, nefunguje. Kdyz ho chces jako sexualni praktiku pro vlastni rozkos, zaplat si~j~. Prece je to jasny, ze ty nefungujici praktiky jako placeny nadstandard je vtip, ne?
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 22:02:45)
Hele cizinko, pokud ty klystýr nechceš mít ho nemusíš, já ho chtěla, měla jsem problémy se zažíváním a klystýr mi dost pomohl - ano proto ho chci ve standartní nabídce, jako jiná chce PA na porod doma.

Epidural: "Nebudu nikomu rozmlouvat ponechání epidurální analgezie ve standardní nabídce." - autorka to nebude rozmlouvat, ale nesouhlasí s tím to z článku jasně vyplývá
 cizinka1 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 22:21:17)
Kreditko, pokud jsi mela zacpu delsi dobu, pak jsi mela specifickou indikaci pro projimaci prostredky. Ve clanku byla rec o rutinnich duvodech pro klystyr, amniotomii a nastrih - a to s nadstandardem scela jiste vyznelo spise jako vtip. Nikdo informovany by si je nepral.

Kdyz nekdo rika, ze nebude rozmlouvat, pak nebude rozmlouvat. Kdyz pojmenovava dve praktiky jako rovnocenne, zrejme to tak mysli. Cist mela bys jak je psano, ne tak jak to vymyslis si. Muzu ti privolat autorku, aby ti vysvetlila, jak vazne myslela to nerozmlouvani, chces?

 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 22:44:04)
Nepotřebuji žádnou konzultaci, stačí mi že vím, že jsi s ní v kontaktu ty a to mi stačí opravdu bohatě.

Jo a světe div se ten klystýr mi v nemocnici nevnucovaly!!!! A já jako informovaná z netu i z těch tvých slavných WHo studiích ho brala všema 10. Cizinko, to že něco nechceš ty, neznamená, že to nebude chtět nikdo. Když věda zjistí, že ledová voda může vést k selhání srdce, najde se stejně fůra lidí, kteří do ní dobrovolně polezou
 cizinka1 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:02:17)
Kreditko, nevim, proc se certis, ale opravdu v tom textu nestoji, ze epidural muzi byt nadstadnardni sluzba, stoji tam neco opacneho.

Kdyz jsi mela zacpu, z ktere ti bylo spatne, pak jsi to brala, no, to je jasny. Spise by se ti hodila konzultace o vyzive od PA, jak takovym problemum predejit, ale v den porodu je to pozde. Nerozumim, proc by nekdo chtel neco z tech rutinnich, kdyby vedel, ze nefunguje? A proc mu pojistovna by to mela proplacet? Kdyz pri zanetu slepeho streva budes si prat leky na srdce, take bys narokovala nahradu od pojistovny?
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:17:09)
Ano klystýr bych chtěla i kdybych tu zácpu neměla a takové ty kecy o výživě mě byly platný jak mrtvýmu zimník když nic nepomáhalo. Rozhodně bych se nechtěla pokálet při porodu, ano může se stát i přes klystýr, přesto by toho bylo rozhodně méně. Klystýr mi pomůže i k psychické pohodě při porodu, jako tobě třeba vybraná a známá PA, kterou by třeba v budoucnu taky platila pojišťovna. Ano neustále na diskusi zmiňujete tu možnost volby, Amazonka si přeje volbu pro všechny což beru, bohužel u tebe to vypadá možnost volby jen podle cizinky
 cizinka1 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:21:26)
Kreditko, v tech studiech, citovanych clanku, se prave zkoumalo, jestli opravdu mene. A prislo se na to, ze nikoliv. Dr. z Vrchlabi, ktera to zazila v dostatecnem mnozstvi tvrdi totez. S tim rozdilem, ze bez klystyru byva tuhy exkrement. S klystyrem byva fontana drobku, kterou je tezko odstranit. Totez

To, co vykladas je spekulace, povera, hloupost, ktera se traduje.
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:32:05)
Pro tebe možná hloupost, ale ze mě nevyšlo po klystýru absolutně nic (krom dítěte ~t~)
 cizinka1 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:37:27)
Kreditko, ze mne bez klystyru take nic, a to zrovna dvakrat. Bude to asi tim, ze statisticka pravdepodobnost, jak tvrdi zminene studie je priblizne STEJNA.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:23:39)
Tak pokud je to o psychické pohodě, je to jediný argument fungující z těch, o kterých píšeš. Chápu Tvou touhu po klystýru u porodu, je to stejné jako jiných touha po svobodě u porodu, je to jen a jen o psychické pohodě.

Stále nerozumím Tvé ironii, ale to nevadí. Jsem moc ráda za všechny informace, které tady díky tvým argumentům zazněly.

 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:33:11)
Nápodobně, měj se pěkně, já jdu raději už ulehnout
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:03:28)
Kreditko, přece není podstatné, co si autorka myslí o epidurálu, podstatné je (a to píše), že by měl být ve standardu rovnocenně s tou vanou, aby si žena mohla bez potíží vybrat, co je jí bližší.

"Nelíbí se mi černé oblečení, ale nebudu nikomu rozmlouvat ho nosit" Znamená to podle tebe, že kdybych mohla, černé oblečení zakážu nebo neúměrně zdražím?
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:12:05)
Kreditko,

"Nepotřebuji žádnou konzultaci, stačí mi že vím, že jsi s ní v kontaktu ty a to mi stačí opravdu bohatě."

Jsem v kontaktu s autorkou i cizinkou a k čemu Ti to bohatě stačí?
Čteš opravdu trochu nepozorně, nicméně si říkám, že téma přirozeného porodu je Ti velmi blízké a zajímá Tě, neb čas, který jsi strávila diskutováním n atoto téma je opravdu nestandartní a argumenty, které si zde čteš jsou velmi, velmi otevřené a věřím, že Ti také na tvé cestě k porodu podle Tvých představ pomohou.
 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 23:29:48)
Trefa do černého, kdyby mi bylo tohle téma fuk, těžko bych u něj strávila tolik večerů.

To že je cizinka v kontaktu s autorkou pro mě znamená to, že nemá cenu aby mě kontaktovala i autorka, za ni to stihne bohatě cizinka se svými znalostmi, navíc bych ani nestihla odpovídat a diskuse by se o notný kus protáhla, nejen v délce, ale i v čase - už je na mě dost pozdě za pár hodin po mě navíc bude hopsat dítě a křičet ŇAM, ŇAM + velké dítě (manžel) se svým "Co bude k snídani" (jako by nevěděl kde je lednice) tak už jdu raději spát, mějte se tu moc hezky, případné pokračování zítra - dobrou noc!
 Amazonka 4D 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 21:53:17)
Kreditko,především je potřeba si přečíst článek,na který je tato reakce...tam jsou jako nadstandart pošoupnuté daleko důležitější věci pro porod.

Jinak ale,já rozhodně nejsem proti,aby byly některé služby (které nejsou elementární) brány jako nadstandartní...ale když jde z vlády návrh,aby používání vany,nebo sprchy jako prostředku tlumícímu bolest v 1DP,bylo bráno jako nadstandart a tedy placeno,tak potom by tak měl být placen i epidurál,který využívá zhruba stejné procento rodiček...

Když čteš reakci na něco,přečti si napřed to původní ;)

 kreditka 


Re: A co je špatně... 

(16.1.2009 22:05:34)
Četla jsem tento článek, na který si mi dala odkaz:

CO JE (NAD)STANDARDEM V PÉČI O ZDRAVOU ŽENU BĚHEM TĚHOTENSTVÍ, PŘI PORODU A PO NĚM?
Autor: Mgr. Markéta Pavlíková, MSc.

Mimochodem s tím co chce ministerstvo udělat také nesouhlasím, teď půjde třeba tato část reformy pod kytičky, když je ministr out
 *Aida* 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 14:53:03)
Katusko,
gynekologa v tehotenstvi opravdu neuvidis. Gynekologove se v UK tehotenstvim nezaobiraji. Lekar pro tehotne se nazyva obstetrician a specializuje se pouze na tehotenstvi a porody. Ja ziju v Londyne a mam kamaradku, ktera prodelala nekolik rannych potratu a tady je to tak, ze po tretim potratu se posila na specializovanou kliniku. Ultrazvuk pred 12tt se tady dela na pozadani (mela jsem ho ve dvou tehotenstvich, v druhem tehotenstvi dokonce asi trikrat za sebou), ale je to jen na zjisteni, zda "plod" zije ci ne a zda se vyviji. Udrzovat tehotenstvi v tomto stadiu tady lekari nebudou.
Jinak jeste treba UZ vysetreni delaji specialne vyskoleni "technicians", kteri se specializuji zas jen na to, tedy jejich prace je ten ultrazvuk. A v normalne probihajicim tehotenstvi se vidas s PA a nekde v polovine mas konzultaci s tim obstetrician. Ovsem PA s Tebou v tom 12tt udela vstupni pohovor a vyhodnoti rizika, takze je mozne, ze treba cele tehotenstvi budes vidat jen lekare (priklad me kamaradky po dvou CS).
 kreditka 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 16:38:07)
Jen se chci zeptat, pokud v UK žena stojí o např. odebrání plodové vody či tripple test platí to pojišťovna nebo si to musí zaplatit rodička ze svého, je jí to běžně umožněno nabo jen na doporučení lékaře? Např. kamarádka má genetickou zátěž v rodině, když by to uvedla odeberou ji plodovou vodu? Jak je to tam s testy na vvv? Sorry že s tím otravuju, ale ten systém je tam úplně jiný alespoň dle toho co čtu a tak by mě to dost zajímalo
 Lenelka 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 16:42:12)
Kreditko, tripple test se nabizi rutinne, nekde nabizeji misto nej ten test v prvnim trimestru, to je podle oblasti a nemocnice. No a plodovka pak samozrejme, kdyz je problem, nabidnou. Me ji nabizeli v prvnim tehotenstvi okamzite, protoze manzel rekl, kdyz byl se mnou u PA, ze sestra ma DS. Jaksi nedodal, ze sestra je adoptovana~t~
 kreditka 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 16:48:25)
Možná je DS nakažlivej ~t~ Tak to jsem ráda, kdybych se někdy dostala do UK a měla rodit budu ráda když tohoto budu moci využít když to budu chtět. Díky za info, v předešlých příspěvcích mi to toto právě chybělo DÍKY
 Raduza 


Re: tehotenstvi v UK 

(15.1.2009 19:00:28)
Jen tak pro zajímavost, jde si nechat udělat ultrazvuk a zaplatit si ho? Kolik stojí?
 Michaela 
  • 

autorce 

(15.1.2009 13:36:52)
Prosím, ozvěte se mi na email separace.vyzkum@seznam.cz, moc děkuji. Hezký, poučný článek. M.
 Martina 
  • 

Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 15:20:16)
Ahojte, Tak ja taky ziji v Irsku. Mam 2 deti...a zdravotnictvi hruza. Behem tehotenstvi..pece temer nulova. Proste..bud se zadari nebo ne. Po tehotenstvi..pece o dite...nedostatecna. Neni tady moc prevence..zadny vazeni, mereni miminek, obvody hlavicek..prisla jsem k dr s 3 mesicnim chlapeckem..a rekla mi..to je ale peknej chapecek (jakoze je silnejsi..takze misto vazeni jen ..- baj oko-) atd. Ockovani bez dezinfekce..misto vpichu promne Dr. rukama.
Kamaradka otehotnela, v 9 tydnu zacala silne krvacet...gynekolog ji ani neprohlidl a objenal na sono za 14 dni. Nechali ji krvacet...a pak ji rekli, ze potraci..ze muze normalne dal chodit do prace a ze to z ni vypadne. Ano, za 3 tejdny krvaceni to z ni opravdu vypadlo. Nezachranuje se. a tak bych mohla pokracovat..po operaci zadne kontroly.....
jen upozornuju, ze delam ve zdravotnictvi, takze vim, o cem pisu :-((..je to smutne. Urcite se pece v ruznych mestech nejak lisi..ale ten zaklad je asi stejnej vsude.
Akorat si vzdycky s kamaradkama rekneme..lili nevi, co v cechach maji
 Šárka 
  • 

Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 16:30:23)
Martino, určitě máš ve většině pravdu, také v tom že záleží na místě, já mám asi štěstí žijeme v Tullamore, hned druhý den po propuštění u nás byla sestra z Health centra a malého kontrolovala ,takhle chodila než měl žloutenku v pořádku ,vždy ho zvážila a změřila. Pak už si nás zvali k nim ,vždy přišla poštou pozvánka , na tyto prohlídky chodíme právě do Health centra ,kde máme svoji sestru která oba chlapce zná. S prvorozeným jsme byli naposledy tedy v 18 měsících to je fakt, s druhorozeným v 10měsících , šli jsme v 8. měsících to si nás pozvali ,ale protože ještě sám neseděl , tak nás pozvali o dva měsíce později, když nebude sedět budem to řešit ,naštěstí se to srovnalo a malý už v pohodě seděl i lezl. a ted čekáme kdy si nás pozvou na 18 měsíční prohlídku. Po pravdě taky bych uvítala ty kontroly důkladnější ,třeba oči nekontrolují vůbec ani camprdlíky jestli už mají přetaženo ,zřejmě prostě spoustu věcí nechávají na instiktech matky. ale dokud byli miminka tak je kontrolovali se vším všudy i ty kebulky jim měřili:) Mám u sebe telefoní číslo na tu naši sestru a kdykoliv jí mohu volat ,kdybych potřebovala nějakou konzultaci , to mi ona řekla. zatím jsem toho nevyužila. kluci se zdají být v pohodě. Díky bohu. :)
 Lenelka 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 16:40:01)
Sarko, pindiky se nepretahuji, to je zastaraly postup, ony to hormony rozvolni do puberty, nestane se to u takovych 5% kluku, pak se to resi obrizkou.
 Pája+Maty 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 17:09:11)
Hm, zrovna jsme nedávno s kamarádkou řešily "pindíky". Kamarádka má téměř tříletého chlapečka a předkožka mu přetáhnout stále ještě nejde. A tak má vážné obavy, že bude syn muset jít na operaci. Tady v ČR (pokud tedy máme správné informace) se věc řeší po třetím roce věku chlapce operativně, žádný individuální přístup prý není. Já mám ročního chlapečka, takže máme ještě čas, ale doma od manžela jsem si už taky vyslechla, že proč mu na to sahám, že jeho (generaci) taky nikdo takhle nehlídal a do puberty (cca kol. 10 roku věku) se to vyřešilo samo. Kamarádčin manžel říkal to samé. Poradí někdo?
 Vrtulka* 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 17:14:27)
Pájo, i s těmi pindíky je to asi různé. Synovi už byly čtyři, o přetažení nemůže být ani řeč. Ve třech propadla pediatra panice že je nutno to řešit, odebrali jsme se k doktorovi přes pindíky, se kterým jsme se shodli že pokud netrpí na záněty a nemá problémy při močení není třeba nijak zasahovat. Ukončil to větou "já nevím co ti pediatři blbnou, posílají mi sem ty kluky pořád mladší a mladší, za chvíli už tu budu mít novorozence".
Každopádně ty jsi matka, a jen ty můžeš rozhodnout co na tvém dítěti kdo vykoná za zákrok (pokud tedy není v ohrožení života, což asi nebude tenhle případ~;))
 Šárka 
  • 

Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 17:18:57)
Holky díky za to že jste začli o těch pindíkách , já jen že holky z diskuze v čechách to řeší a přetahují nebo jim dr. doporučují chirurgický zákrok. ten straší mám už taky přes 3 roky a přetaženo nemá ,čůrání v pohodě žádný zánět nikdy neměl ,tak jsem ráda, že nemusím nic řešit a přiroda si stím poradí sama.
 Pája+Maty 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 17:24:05)
Vrtulko, díky za reakci. Myslím si, že máš pravdu. Naše dětská dr. je rozumná, takže doufám, že nebude vyšilovat zbytečně a jestli to malému vadí nebo zatím ne, poznám určitě i sama. Jen by mě ještě zajímalo, jestli se snažíte přetahovat (po vykoupání - jak jsme byli již v porodnici poučeni) nebo tomu necháváte volný průběh. Kamarádčin syn (2,5 roku) si např. na pindíka už nenechá sáhnout.
 Vrtulka* 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 19:31:59)
Pájo, nepřetahujeme, můj pocit je, že to nadělá víc škody než užitku- může být že i přes opatrnost vzniknou drobná poranění které jsou branou pro infekci. Navíc je synovi nepříjemná manipulace v této oblasti od jiné osoby, což respektuji, takže mu tam nehrabu. Buď si s tím poradí vlastními silami, nebo to později vyřešíme lékařsky.
 Vrtulka* 


Re: Irsko a zdravotnictvi 

(15.1.2009 19:32:35)
Pájo, nepřetahujeme, můj pocit je, že to nadělá víc škody než užitku- může být že i přes opatrnost vzniknou drobná poranění které jsou branou pro infekci. Navíc je synovi nepříjemná manipulace v této oblasti od jiné osoby, což respektuji, takže mu tam nehrabu. Buď si s tím poradí vlastními silami, nebo to později vyřešíme lékařsky.
 Nanyna 
  • 

Re: Irsko a zdravotnictvi 

(16.1.2009 18:57:10)
Vím že kamarádky přetahovaly ve vaně - při koupání - to vám fakt říkali v porodnici, že se to má dělat?
 Nanyna 
  • 

Re: Irsko a zdravotnictvi 

(16.1.2009 18:54:57)
Tohle je otázka do pranice - jiný kraj, jiný mrav. Se synem jsme postupně byli u třech pediatrů ( stěhování, nespokojenost s jednou Dr...) Jeden říkal od malinka přetahovat, součaný doktor tvrdí opak - naštěstí syn si s pindikem dooost často a rád " hraje" ( je mu 2,5 roku) a tak vím, že mu to všechno funguje :-) Lékaři by se měli konečně dohodnout na tom co je tedy lepší. Mám kamarádky po celé ČR a opravdu každá má úplně jiné info.
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 16:44:20)
Tak před tímto ať nás tady v ČR chráněj všichni svatý!
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 16:50:04)
Při představě čekat 3 týdny až ze mě něco vypadne mě polil studený pot...ještě že to tam není všude stejné...
 Šárka 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 17:34:13)
Kreditko, ano , někomu se to zdá strašné a nelidské, ale víš ,zas je to jen o názoru na věc nebo skutečnost. Tady v Irsku se na těhotné pohlíží jako na normální zdravou ženu v jiném stavu. někdy mám pocit že v čechách se okolo těhulek chodí po špičkách nabízejí se jim samé testy a vyštření a cvičení a debatní kroužky , určitě je to pro některé ženy zajímavé a využijí všeho co k těhu přípravám patří, Tady ne, aspon většina žen,toho moc nevyužívá a věř že i tady jsou pořádaná různá cvičení a seance pro těhulky. a k těm potratům, Irsko je katolická země, většina lidí je tu věřících proto ten zákaz interupcí a i to že se probíhající potrat nesnaží zachránit. oni na to pohlíží takže je to na přírodě , plod je slabý nebo nemocný tak ho tělo vyloučí ,a nesnaží se do toho zasahovat. v tomto směru je to téměř jako před 100lety :) nechci to vůbec bránit tento přístup , jen zkrátka takhle to tu je. Možná ti to přijde kruté a hnusné.
 Lenelka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 17:39:56)
V tom potratu je rozdil v UK, ze tady to resi potratova pilulka, tri tydny cekat nenechavaji, pokud si to neprejes. Ja cekala na vlastni prani skoro tyden, nerikam, ze to nebylo hrozne, ale pro me osobne by kyretaz byla horsi.
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 19:18:35)
Mě zaráží, že při potratu lékař dovolí chodit do práce to si neumím představit. Já naštěstí tu zkušenost nemám, ale sestřenice potratila a vypravovala jaké měla velké bolesti - oni pak ustanou? Přeci jen s velkými bolestmi 3 týdny chodit do práce musí být děs...
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 19:18:45)
Mě zaráží, že při potratu lékař dovolí chodit do práce to si neumím představit. Já naštěstí tu zkušenost nemám, ale sestřenice potratila a vypravovala jaké měla velké bolesti - oni pak ustanou? Přeci jen s velkými bolestmi 3 týdny chodit do práce musí být děs...
 Lenelka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 19:21:54)
Kreditko, nevim jak ostatni, ale ja zadny obr bolesti nemela, to jen v te opravdu posledni fazi, to uz by opravdu do prace chodit neslo, kdyz odchazi placenta a plod, tak je to jako slabsi porodni bolesti.
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 19:27:29)
Tak asi to cítí každý jinak nevím sama jsem to naštěstí nezažila, proto se tak (asi blbě) ptám ~d~
 Tvoje horší já 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 19:34:10)
Potrat nemusí bolet. Vlastní zkušenost.
A podobně vlastně vše proběhlo u mé známé. Krvácela a chodila do práce, protože ležet doma nechtěla. O těhotenství zas tak moc nestála, i když z toho nakonec měla radost, a hlavně už jí bylo jasné, že stejně nic nezachrání. Ani na kyretáž nakonec nemusela. Tak nebylo to nakonec lepší?
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 20:09:20)
Asi ano pokud neměla problémy, ono se mi o tom těžko píše bez vlastní zkušenosti (ne že bych o ni stála to fakt ne)
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 20:31:42)
Kreditko, to že nemáš zkušenst ti upřímně přeju ~x~ hlavně ať to vydrží.

Já bych řekla že pokud nejsou bolesti je to skoro jedno jestli v práci nebo doma, možná to aspoň pomáhá přijít na jiné myšlenky.

S těmi potraty je to těžké, Irky by zase mohly omdlívat nad "okamžitou" kyretáží běžnou u nás. Prostě je to jen jiná metoda, tam běžná. Ani horší ani lepší.
A s tím udržováním těhotenství to taky není jednoduchý. U nás je běžné "položit a nalít práškama" ale celkově se odborníci přiklánějí k tomu, že do 13tt je to v konečném důsledku fuk.
 Martina 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 20:47:30)
mno, je to tvuj nazor..nezijes tady, mozna, kdyby se jednalo o tebe..a moc chtela mimi atd..moc bys byla rada ja jakoukoliv pomoc (nabo alespon o nejakou pomoc)..lepsi je mit moznost se rozhodnout - odmitnout ci prijmout- z nabidky "ceske"...nez ne-moci se rozhodnout z nabidky " irske"
mejte se
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 21:30:34)
V tom ti dávám za pravdu tak to přesně řekl lékař, první 3 měsíce nemůže krom klidu popř. nějakých pomáhacích léků na udržení udělat prakticky nic buď mimi přežije či ne. Dokonce jsem slyšela, že miminka, které jsou takto brzo potracena mají většinou genetickou vadu kolikrát několikanásobnou neslučitelnou s dalším životem a proto se jich tělo matky zbavuje a ani lékaři nemůžou nic dělat - jestli je to pravda nevím.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 21:39:00)
Kreditko ano,dokonce se už ví,že ani klid a udržovací léky nepomohou,pokud jde o skutečný potrat (ne třeby krvácení z nízko uložené placenty,nebo hematomu)

V podstatě se dá říct,že nedělat nic je stejné,jako dělat cokoliv...jen je tu ještě psychika,pocit,že se snažíš udělat všechno...určitě některé rodičky potřebují (i když bys třeba byla informovaná a věděla,že šance není,tak co kdyby....)
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 21:43:55)
Kreditko, já když v těhotenství začala špinit, tak mi můj gyndr říkal, že mi sice může napsat udržovací léky, ale v takhle časném stadiu to stejně nic moc neřeší a že je to spíš pro zklidnění těhulí, aby měly pocit, že se "něco" dělá, než že by to mělo kdovíjaký efekt ~d~ Ale jestli je to pravda, to netuším, nijak blíž jsem se po tom nepídila.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 21:47:22)
No,ono v podstatě stejně funguje Magnesium,v tabletové formě (ani při maximální dávce) nezabrání předčasnému porodu,jen snižuje (trochu) vnímání stahů...takže uklidní těhuli,ta přestane být ve stresu z předčasného porodu a často ustanou i stahy...prostě placebo ~b~
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 21:52:37)
Jo, to mi taky říkal... při prvním těhotenství. Špinění jsme probírali při třetím. A při druhém mi zas určoval polohu plodu pohmatem (skřítě se mi relativně dlouho drželo hlavou hore). Při drbání na Rodině jsem skoro měla pocit, že je divnej :o))) (a měla jsem ho moc ráda a bylo mi líto, když se začal specializovat na UZ rizikových těhulí do té míry, že běžné netěhu ženy přstal registrovat :o()
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 22:06:30)
No vidíš,a teď si představ,že by jsi to začala vnímat tak,že je špatný dr.,protože o tvoje těhotenství nedbá tak,jak ostatní dr. (těhulí z diskuzí kdekoliv)

Většina žen neví,není informovaná o tom,co je opravdu nutné,potřebné a co je prostě navíc (nebo i škodlivé) a pak péči,která je omezena na účelné věci,vnímají jako laxní a nedostatečnou.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 23:27:28)
No je dobře, že jsou o tom informovány domarodky. Jak přišly na to, co je opravdu nutné a potřebné a co je škodlivé, je jejich věc, ale ať si to ve svém pipkocentrismu uchovávají jako vlastní náboženství a nikomu to nevnucujou.

Vyšly tady 3 nudné článečky o porodu a já jsem poměrně zděšena, že díky tomu, že hnutí za aktivní mateřství je velmi slyšitelný spolek, dojde ministru zdravotnictví, že může razatně zkrátit komfort, který těhotným poskytuje naše zdravotnictví. Že jim čórne ty jejich 30 let starý přírůčky od Odenta, úchylný eseje od Vlastimila Marka o tom, že porod ovlivňuje všechno včetně doby rozpadu uranu a vezme v potaz studie VHO (která definuje podmínky, kdy lze třeba v rozvojové zemi ještě označit porod za bezpečný) Potom prenatální a porodnická péče začne být felčařinou, protože to vyjde levněji. Asi výrazně nestoupne počet mrtvejch, porod je přirozená věc a ruce si mejou i mázkařky. Ale pro většinu rodiček to bude zkrátka krok zpět, k nejistotě, k nepohodlí, ke starosti. Ne každý si udělá z první, druhé a třetí doby porodní kult, ne každý to chce řešit 10 let před a 50 let po porodu. Máme nadstandart, který někomu nevoní a hlasitě ryčí a někdo ho pokládá za samozřejmost a nevyjadřuje se k tomu. Smutné je, že druhá skupina je těžce většinová a je daleko ohroženější než dívky, co bez amuletu a břišního tance ve vlastním obýváku neporodí.Bude hůř.

Svého času jsem byla nakloněna myšlence přirozeného porodu, protože mi symbolizoval sebevědomí a svobodu. S jednou domarodkou jsem si i kdysi psala, což normálně nedělám. Nicméně se tu nějak změnily lidi a čumí z nich ne "chci volbu", ale "já vím, jak je to dobré pro všechny"

To je uzurpátorství a se svobodou to nemá nic společného.
 Anni&Annika 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 23:39:31)
ale ono to nebude nakonec levnejsi. Nikdo neusetri....jsem slysela, co uctuje pojistovne hebame v nemecku pri kontrole novorozence doma se zloutenkou...malem jsem upadla....takze se nakonec vratime do stredoveku, ale za pekne draho...neb my jiste pujdem i v tomto ve slepejich pokroku~;)~:-D
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 23:43:04)
To je uzurpátorství a se svobodou to nemá nic společného.

Libiku, přesně tak. Pokud v českém zdravotnictví neexistuje možnost volby a prosazuje se tu jeden jediný správný přístup k těhotenství a porodu bez možnosti volby, je to uzurpátorství a se svobodou to nemá nic společného. Málokdy s tebou souhlasím, ale s tímto ano. Tento tvůj pohled krásně vystihuje porodnictví v civilizovaném Česku.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(15.1.2009 23:56:30)
Vzhledem k tomu, že máme to, co vyhovuje většině, je demokratické, že máme to, co máme.
Vy chcete další síť zabezpečení vašich výstředních nápadů. Buď může být navíc nebo na úkor druhejch. A proč jako?

To, že jsi vytrhla z kontextu moji větu, půvabně dokresluje váš styl vedení boje za požadavky společku, kterej by možná dal počtem na fotbalové mužstvo.~;)
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 0:35:23)
Vy chcete další síť zabezpečení vašich výstředních nápadů. Buď může být navíc nebo na úkor druhejch. A proč jako?


Co prosím? Co chceme na úkor druhejch? Buď konkrétní.

Co je tak výstředního na tom, že žádáme od zdravotníků postup dle zákona - tedy aby zcela samozřejmě informovali o zamýšleném postupu péče a dotazovali se, zda s tím souhlasíme nebo zda dáme přednost jiné možnosti? Co ti připadá výstředního na tom, že žádáme dodržování dodržování doporučených postupů Světové zdravotnické organizace (o kterých MMCH máš mylné informace, ptž NEdefinuje podmínky, kdy lze třeba v rozvojové zemi ještě označit porod za bezpečný, ale naopak hodnotí důkazy pro a proti nejčastěji užívaným technikám během normálního porodu bez ohledu na místo porodu)?


To, že jsi vytrhla z kontextu moji větu, půvabně dokresluje váš styl vedení boje za požadavky společku, kterej by možná dal počtem na fotbalové mužstvo.~;)

Ano, větu jsem vypíchla schválně, ptž jsi s ní fakt naprosto přesně vystihla stav porodnictví v Česku, ať se ti to líbí nebo spíš nelíbí ~d~ A popravdě řečeno jako zdravotník nechápu, proč je pro české porodnictví něco tak běžného, jako fyziologické těhotenství a normální porod, takovým problémem ~d~
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 0:48:52)
A MMCH ještě k té většině, které to vyhovuje. Osobně jsem se setkala s ženami, kterými porod vyhovoval... dokud nezjistily, že ono by to bývalo šlo i jinak. Prvně jsem se s takovou setkala hned v porodnici po svém prvním porodu - dokud to, co měla, brala jako běžnou normální péči, byla spokojená. Jakmile během hovoru zjistila, že já to měla jinak, začala se zlobit, jak je možné, že jí nic takového nenabídli, že to by byla bývala brala radši...

Ostatně, na tohle téma byl kdysi i článek tady na Rodině, jmenoval se nějak Ukradený porod... nebo tak nějak podobně. Jo, mám ho - Jak mi ukradli porod:
http://www.rodina.cz/clanek2476.htm

A abys nenabyla dojmu, že nespokojené jsme jenom my, co bychom rády přirozený porod. Narážím i na ženy, které jsou nespokojené proto, že epidurál stále ještě zas až tak běžný a často se jenom slibuje, slibuje a skutek utek. Mluvila jsem i s ženami, které by rády císaře - jenom nevěděly, na koho se obrátit ~d~ I když, pravda, není to moje parketa, takže s těmi nepřijdu do styku tak často.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 0:56:03)
hele Sylvie, tohleto vizionářství, kdy vy jste ty hlasatelky prozření, je to, co mi vlastně sere nejvíc. Jestli jsi to měla v úmyslu, povedlo se, ale argument to není.

Vy prostě nemůžete hlásat nějaký obecný pravdy, předpoklady, že až by 99% ženskejch porodilo doma, tak by nechtěly nic jiného. Představa, že jsou vaše porody "cesta vpřed" je vaše přání. Věřím vám dobré porody, to jo, ale velkou roli v tom hraje to vaše zaříkání, psychika je mocná věc a dá se uplatnit i v rámci většinové péče.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 0:59:20)
ještě zdůrazním, že pojem porod doma (jako krajnost) v předchozím příspěvku lze nahradit pojmem "porod jinak".
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 1:35:05)
Vy prostě nemůžete hlásat nějaký obecný pravdy, předpoklady, že až by 99% ženskejch porodilo doma, tak by nechtěly nic jiného.

Neznám žádnou domarodku, která by toto hlásala.

Já sama to rozhodně nehlásám, ptž doma rodit nechci.

A pokud ty se oháníš tím, že většině to vyhovuje a na menšinu se můžeme vyprdnout, tak já si ti dovoluji upozornit, že existují ženy, kterým současný postup vyhovuje do doby, než zjistí i jiné možnosti ~d~ Nechápu, o co ti jde - pokud tu bude možnost volby, tak si každý vybere, co mu je libo a pokud si vybere blbě, může pak nadávat jenom sám na sebe ~d~


A MMCH ještě když jsem rodila své první dítě (rok 2000) tak porodníci taky tvrdily, že většině žen vyhovuje rodit s nohama přivázanýma ve třmenech, holení, klystýr, zákaz jídla a pití u porodu, několikahodinová separace od dítěte po porodu a blablabla... a hle, přibývá porodnic, kde z těchto a podobných požadavků pomalu ustupují, ptž jakmile se dostaly informace mezi lidi, tak to najednou mnoha ženám vyhovovat přestalo a v tu chvíli lidi jako já přestali být se svými požadavky "extrémisty" ~d~
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 0:49:10)
Chcete vytvořit nějakej systém umožňující porod doma rp. porod alternativně (v nějakých domcích, tuším), což předpokládá vzdělávání a placení dalšího personálu, ten současný by to těžko zvládal, hákovat při tom v porodnicích, že. Pokud má být zachován současný standart, musí ta akcička být navíc, z něčích peněz. Tedy přesněji řečeno z peněz nás všech. Na to je vás jaksi málo, ale já bych vám to přála. Blbé je, že ty prachy jaksi nejsou, takže řešením je okrájet systém stávající. Šupky dupky, jdeme rodit do domku, utz je hovadina a doktor vrah, stačí patka. Jenže toto řešení je nefér pro ty, co jim porod v porodnici vyhovuje. je to naprostá většina místní populace.

Velmi pochybuji, žes přečetla všechny výstupy WHO, už proto, že v tuto chvíli se tisknou další.

Že ty se jako zdravotník z účtárny divíš, že je fyziologický porod ošetřen tak, jak je, bude zcela tvůj osobní problém.

 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 1:16:20)
Chcete vytvořit nějakej systém umožňující porod doma rp. porod alternativně (v nějakých domcích, tuším), což předpokládá vzdělávání a placení dalšího personálu, ten současný by to těžko zvládal, hákovat při tom v porodnicích, že.

Nějak si poslední dobou asi sedím na vedení, nebo co, ale chápu dobře, že tobě se možnost volby nelíbí, ptž pak by hrozilo, že PAtky radši budou vykonávat svoji profesi samy na sebe, než by se nechaly zaměstnat ve špitále? To tu naznačuješ ty, která se na Rodině netajíš pravicovými názory a která jsi roky byla nebo snad stále ještě jsi OSVČ?

Porody doma a porody v porodních domech jsou (v civilizovaných zemích ~j~) doménou převážně soukromých porodních asistentek. Soukromé porodní asistentky toto právo samozřejmě mají i v Česku a představ si, některé z nich se i dále vzdělávají, aby byly schopny vést též porody mimo nemocnice (např. odbornými stážemi v zahraničí nebo už i u nás u zkušenějších PAtek) a dokonce by i rády samostatně práci vykonávali, že se o to i v současných podmínkách snaží. Ale jak už tu bylo napsáno asi milionkrát, provoz porodního domu úřady nechtějí povolit a pravidla pro mimonemocniční porody se taky jaksi stanovit nechtějí a PAtky to dost dobře samy udělat nemůžou, k tomu je zapotřebí spolupráce s lékaři a ti spolupracovat nechtějí. Ministerstvo zdravotnictví tuto patovou situaci taktéž odmítá rozseknout ~d~ Nehledě na to, že PAtka může částečně soukromničit a částečně sloužit v nemocnici a svoje klientky si pak brát k porodům do nemocnice (ostatně, nevím, jak teď, ale když jsem byla těhotná, tak to někteří lékaři taky tak dělali - tak proč by nemohly PAtky?).

Co se placení týká, tak jsem od žádné domarodky nikdy neslyšela, že by chtěla, aby jí pojišťovna proplatila veškeré náklady na porod. Co já vím, tak by se spokojily s tím, aby porod přestal být vázaný na výkon lékaře a pobyt v porodnici, tedy aby ho mohly účtovat i PAtky (pokud by měly smlouvu s pojišťovnou) a aby tudíž pojišťovna za jejich porod zaplatila místo nemocnici PAtce. Kus za kus ~d~ Bude-li mít PAtka větší požadavky, doplatí žena ze svého... stejně, jako si ze svého ženy doplácí poplatky nemocnici (třeba za nadstandardní lůžko, za epidurál, za porod na moderním polohovatelném lůžku, za přítomnost otce...).

Nějak pořád nechápu, co je na tom na úkor ostatních ~d~ MMCH třeba kdyby PAtky mohly vykonávat svoji práci v plném rozsahu i samy na sebe, tak by třeba ze zdravotnictví tolik nemizely, ptž ze zavedené praxe se asi odchází hůř, než z anonymní nemocnice ~;)

Že ty se jako zdravotník z účtárny
Jsem zdravotní sestra. Mám kurzy a praxi v menší firmě jako účetní/mzdová účetní. Neznamená to ovšem, že bych byla "zdravotník z účtárny".
 Líza 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 6:54:26)
Libiku, občas mě fakt fascinuje tvoje schopnost vůbec nepoužívat mozek.
Jsou-li systémy, kde vedle sebe bez zhroucení péče funguje nabídka domácích porodů, porodů v porodních domech a porodů klasicky v porodnicích, běžné v mnoha zemích (rozhodně nemůžeš z iracionality nařknout třeba takové Němce), pak tvoje argumentace, proč to zrovna u nás je nesmysl, kulhá na oběnožičky.
Jinak, jak je tvým zvykem, podsouváš ostatním vlastní výmysly (například to, že někdo chce, aby 99% rodiček rodilo doma)...
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 8:48:04)
Á Líza promluvila do makroekonomie, na to jsem se těšila a nemohla jsem kvůli tomu dospat.

A vymyslela, že pokud se vytvoří něco navíc, nebude to na úkor ničeho. Nebudou nové mzdy, nová školení, nové prostory, nový materiál. Všechno to bude zadarmo. Velká myšlenka hodná patentu.

V zemích existuje paralelně, ja ja. A existuje tam to, co máme?
(odhlédnu-li od faktu, že jde o vyspělejší ekonomiky)

Mně se líbí být v kontaktu se svým gynekologem 15x za těhu, být vyšetřena utz 12x a ležet v porodnici 72 hodin, na asistentku prdim, nezajímá mě. Nechci reorganizaci a vytvoření nějakýho kompromisku, kterým se moje současná péče ztenčí. Že mám zbytečnou? No a co? Zbytečných věcí je. Toto vyhovuje téměř všem. Seriozní výzkum by požadavky na změnu organizace péče o těhotnou v tomto státě vůbec nezaznamenal, je nás 10 mega a domarodky jsou takový divně znělý pěvecký sbor a ne menšina.

Jinak menšina má v demokracii právo mluvit(agitovat) a cestovat, ne si něco nárokovat. Ale měla by řvát uměrně své menšinovosti, aby nebyla srandovní.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 8:58:36)
Mně se líbí být v kontaktu se svým gynekologem 15x za těhu, být vyšetřena utz 12x a ležet v porodnici 72 hodin, na asistentku prdim, nezajímá mě. Nechci reorganizaci a vytvoření nějakýho kompromisku, kterým se moje současná péče ztenčí. Že mám zbytečnou? No a co? Zbytečných věcí je. Toto vyhovuje téměř všem.

Já,já,já jenom já....
No,to je dost zajímavé,když tohle vyhovuje všem,proč potom tolik nářků na porodnice,péči v těhotenství,proč chce alternativně rodit čím dál tím víc žen (jasně, že pořád menšina,ale roste teda sakra rychle)

Jinak menšina má v demokracii právo mluvit(agitovat) a cestovat, ne si něco nárokovat.Ale měla by řvát uměrně své menšinovosti, aby nebyla srandovní.

Taky hezký,menšinu demokraticky snesem,když se zapojí do většiny a bude držet hubu...a hlavně nebude mít žádné nároky
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:19:20)
Amazonko, já nechci nic pochopitelně, mám odrozíno, mluvím za ty, kterým zmíněné věci nevadí rp. jim vyhovujou, kdyby tomu tak nebylo, mělo by vaše spiknutí kočičí tlapky daleko jiné grády.

Jinak chcete-li se ohánět jakousi humanizací a změnami, které proběhly, není to vaše dílo.
Klientský přístup a právo pacienta se tu sice klopotně, ale přece od dob revoluce rozvíjí, jako všechno.
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:16:00)
Libiku, taky ti přeji dobré ráno, evidentně jsi dobře vyspala ~t~~t~~t~

Nebudou nové mzdy, nová školení, nové prostory, nový materiál. Všechno to bude zadarmo. Velká myšlenka hodná patentu.

Zbytečně se ztrapňuješ, holka. Pakliže se bavíme o rozšíření soukromé praxe porodních asistentek, tak asi těžko budou stoupat mzdy, ptž pakliže PAtka pracuje sama na sebe, těžko jí někdo vyplácí mzdu. Celoživotně se vzdělávat, tedy mimo jiné i chodit na školení, to je povinnost zdravotníků, PAtky nevyjímaje. A je jedno, jestli na školení jde PAtka z nemocnice nebo PAtka ze soukromé praxe - znalosti snad proboha musí mít obě. Materiálu je potřeba tolik, kolik je rodiček a proč tě trápí vznik nových prostorů - to nechápu, ty je snad nefinancuješ. Nebo zakázala bys snad vznik OSVČ, když svým podnikáním spotřebují zbytečně moc prostoru? Jako že bys majitele obchůdků nahnala prodávat do hypermarketu, řemeslníkovi zavřela jeho dílnu a poslala ho do velké fabriky, účetním zabavila počítač a posadila je do kanceláří velkých firem... nebo v čem jsou porodní asistentky horší, než ostatní lidi, proč jim upíráš práva, jaká mají ostatní, proč si hledáš pseudoargumenty, aby nemohly samostatně vykonávat svoji práci? Tohle by mě tedy fakt zajímalo. Když už ti tedy nezáleží na ženách, které by o jejich práci stály.
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:19:51)
A MMCH ještě k těm školením - nechápu, proč ti leží v žaludku zrovna ty. Ubezpečuji tě, že na ně chodím ve svém volnu za svoje peníze. A to nejsem soukromá sestra, ale normální zaměstnanec velké nemocnice.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:26:03)
Jestliže školená asistentka z porodnice začne provozovat terénní jízdy, tak pochopitelně někdo v tý porodnici bude dělat za mzdu práci za ní a ty prostory, jak je nefinancuji, se budou muset zaplatit. To jsi i ty ve své zdravotnicko-ekonomické kompletaci pochopila.
Má na to systém a proběhne to bez toho, že se proškrtá to, co je? Jestli jo, tak prosím. Já si myslím, že nemá a že může nastat jedině stav "něco za něco".

Ztrapňujete se vy svou hlučností v zájmu naprosto nepočitatelné skupinky.
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:34:01)
Jestliže školená asistentka z porodnice začne provozovat terénní jízdy, tak pochopitelně někdo v tý porodnici bude dělat za mzdu práci za ní a ty prostory, jak je nefinancuji, se budou muset zaplatit.

Libiku, tak znova - budu pomalu psát, tak si to zkus pomalu číst, evidentně nemám přisedlé vedení jenom já ~t~~t~~t~

Pokud si soukromá PA vytvoří soukromé prostory, tak je snad její věc, jak si je profinancuje. Tím se vracím ke své předchozí otázce - zrušila bys všechny OSVČ jenom proto, že mají vlastní prostory, což tobě zřejmě připadá jako zbytečná rozmařilost?

AD počet personálu v nemocnicích - pokud někdo bude dělat v nemocnici "za PAtku", která odešla, tak se nestane nic jiného, než že jedna mzda nahradí mzdu druhou. Tak jaképak navýšení mezd?
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:48:23)
Velmi blbě Sylvie, protože asistentka bude financována zdravotní pojišťovnou, aby si zaplatila svoje soukromé prostory, na rozdíl od jiných OSVČ. Takže se zřejmě změní způsob financování péče o těhotné v ordinacích erudovaných gynekologů rp. jejich kompetence (a současná dobrá péče) přejde na asistentky.
Neřikejte Patky, je to hnusný výraz.

Cizinko, odbornice může mít názor ne mandát. Článek si přečtu, i když mě netankujou jednotlivosti, ale princip.

Tedy to, že se snažíte změnit něco, co vyhovuje všem(se statistickou chybou), protože "víte" něco nejlépe nebo protože to tak jinde dělají.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:55:21)
Libilu, tj. stejně, jako například ordinace praktických lékařů, pediatrů, gynekologů? Z čeho je placený provoc jejich ordinací, ne-li ZP?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:55:51)
Promiň prosím překlepy, zejména v jméně :(
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:57:10)
Libíku,neboj...i kdyby tak,tak se peníze najdou.
Ve chvíli,když by začala být brána nadbytečná péče (ne,nemám na to mandát,abych jí určovala,od toho jsou jíní) jako nadstandartní a podle toho byla hrazená,ve chvíli,kdy by byl bez keců umožněn ambulantní porod,když by u fyziologického porodnu nemusela být hrazena péče lékaře,nemusely by být prováděny a tím i hrazeny zbytečné zákroky a následné operační výkony...
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:02:20)
Jenže to co je pro tebe třeba nadstandart je pro většinu rodiček v ČR standart. Proč by se měla většina přispůsobovat menšině. Brala bych ambulantní porody - kdo nechce být v nemocnici nemusí, ale nerada bych se dostala do systému jako v USA, kdy jedna pisatelka do diskuse psala, ža MUSELA do 24 hodin z nemocnice vypadnout protože je to drahé
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:58:02)
Velmi blbě Sylvie, protože asistentka bude financována zdravotní pojišťovnou, aby si zaplatila svoje soukromé prostory

Pakliže bude mít smlouvu s pojišťovnou, tak si samozřejmě bude nárokovat peníze za péči o těhotnou, rodičku a nedělku (že by dostávali peníze "na prostory", o tom dost pochybuji a ani jsem neslyšela o nikom, kdo by po tomto volal... ostatně, co jsem kdysi dohledávala info, tak to nefunguje ani v zahraničí, i tam se platí péče o ženu, nikoli prostory). Peníze, které by si jinak nárokoval někdo jiný. Prostě jedna těhotná/rodička/nedělka = jedny peníze ~d~ Kde vidíš nějaké navýšení?

Samozřejmě, pokud smlouvu s pojišťovnou mít nebude, nebudou ani peníze od pojišťovny, takový je u nás systém.

 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:59:29)
Libiku, samozrejme ma pravo (mandat) na nazor, a ten vyslovuje v mediich. Mandat rozhodovat maji poslanci, a ti snad se rozhodnou s ohledem na diskusi a argumenty v mediich. Tak to v demokraci funguje.

Blbejsi bylo by mlcet, kdyz padaji nepodlozene argumenty, a to v domneni, ze vetsine vyhovuje to, co nabizi dr. Unzeitig. (Vyhovuje? Ony ty zeny vetsinou uvadeji, ze jim nestoji za to hledat si informace nebo hadat se. Ze ty "blbosti" jako klystyr, amniotomii, nastrih a tak, jim nestoji za cas a nervy.)

Nerozumim, penize pojistoven jsou take pouzivani pro proplaceni najmu soukromych lekarskych ordinaci. Na prosto stejnou procedurou, jako i porodni domy ci praxe PA. A to je spatne?

Spatne je spise, kdyz penize pojistoven jsou pouzivane na proplaceni neceho, co je fakticky nadstandard: treba cisar na prani, nebo domluveny zdravotnik u porodu. Domluveny zdravotnik dostava uplatek, zatimco klientka zaplati ale nema ani informacni pohovor (nema ho rutinne povinny), ani jistotu, ze dane slovo bude dodrzeno. Pojistovny prichazi o penize, jini pojistence o pozornost, kterou zdravotnik venuje domluvene klientce, a nerozdeluje rovnomerne.

 Líza 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 9:59:32)
Libik, soukromí gynekologové berou prachy od zravotních pojišťoven, soukromé sestry domácí péče berou prachy od zdravotních pojišťoven, soukromé nemocnice berou prachy od zdravotních pojišťoven, jenom ty zatracené porodní asistentky je brát nesmí a ne a ne a ne, protože by to bylo nemorální?~t~
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:03:03)
Nemorální by bylo, aby pacient měl právo na službu gynekologa, když na to stačí asistentka, takže se tato disproporce musí promítnout do systému a stávající péče zredukovat. (za předpokladu, že pa bude plně kompetentní k péči o těhotnou)

 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:09:20)
Libiku,

To je vec spolecenske domluvy pri priprave zakona. P. Pavlikova nic takoveho nenabizi. Akceptujeme, ze lekarska pece je jiz v teto zemi "tradicni", je po nej poptavka. Nicmene, vedecke dukazy svedci, ze tato pece je riskantnejsi pro plod do 24 t.t. a jsou duvody se domnivat, ze je rizkantnejsi pro dlouhodobe vyhlidky ditete.

Kdyz zena je dostatecne rutinne informovana o tom, jake jsou mozne alternativy, jake jsou jejich zmama vypocitana rizika, a co jeste znamo neni, pak muze si zvolit cokoliv. Na to staci ji prevypravet vysledky Cochrane reviews, ty jsou formulovane docela srozumitelnou reci.
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:19:35)
A samozrejme je nutno mit na vedomi, ze lekari nabizi sluzby, ktere PA nabidnout nemohou, alespon bez spoluprace s lekarem: geneticke testy, epidural, cisar na prani. O tyhle veci poptavka velka je a bude. Lekarska pece treba skutecne zarucuje o trosinku vetsi (asi tak desetiprocentni) pravdepodobnost, ze se nenarodi tezce postizene dite, ktere bude zit po porodu dlouho. Kdyz je o to zajem, zajemkyne akceptuje rizika, s tim spojene, proc pak ne? Jde o sluzby srovnatelne efektivity, jen jinak zamerene.
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:23:01)
Pardon, blba formulace: asi o 10 procent vetsi.

(pokud se nekdo bude ptat, vydedukovala jsem toto cislo sama. Klinicke vysledky prace PA a lekaru se nelisi, takze v obou skupinech se nenarodi vice zivotaschopnych deti. Asi 10 procent zapadni populace nechava si postizene deti i s vedomim, ze se narodi a budou zit postizene. Takze o tolik vetsi je pravdepodobnost postizeneho ziveho ditete bez prenatalniho screeningu)
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:14:34)
Nemorální by bylo, aby pacient měl právo na službu gynekologa, když na to stačí asistentka, takže se tato disproporce musí promítnout do systému a stávající péče zredukovat. (za předpokladu, že pa bude plně kompetentní k péči o těhotnou)

A je je morální platit péči někoho (a někomu),kdo není potřebný...to je stejné,jako bys u zubaře zaplatila ještě ortopeda,aby na tebe kouknul ode dveří,případně logopeda,přeotže s odsávačkou v puse špatně říkáš R...

A ano,určitě bychom si na tento nadstandart taky zvykli a byli za něj vděční...
 Pole levandulové 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:20:21)
Amazonko, kdyz te tady vidim - tobe jsem slibila, ze se zeptam na tu PA v Mede, ne? Tak tedy - ano, muzes mit vlastni PA jako doprovod k porodu, ale je to opravdu pouze doprovod, bez nejakych vnejsich prav - tak jak jsem tady vicekrat cetla. Nikdy jsem to neresila, protoze jsem to nepotrebovala, ale neni to vseobecne potesujici informace. Konkretne muj doktor by proti tomu nic nemel, mam pocit, ze on by byl spis i pro tu minimalizovanou peci o tehotne tak, jak je bezne napr. v UK, ale protoze pracuje tady, tak proste vychazi vstric svym klientkam.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:23:12)
Skramuško,dík moc...tohle je ono,PA si k porodu můžeš vzít všude,ale "pravomoce" má třeba jako manžel ~d~ tedy žádné...takže stejně potkáš cizí lidi,se kterýma se musí dohadovat ~a~
 Pole levandulové 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:27:08)
Amaz, to mas pravdu. Ja se do toho zas tak moc nehloubala, protoze jsem v tomhle na jinem brehu, navic timto porodem uz s plozenim chci skoncit, ale s nazorem domarodek sympatizuji v tom, ze kazda by mela mit pravo a moznost si vybrat porod i peci podle sveho gusta a nikdo by ji nemel osocovat, ze si vybrala nesmysl /ted teda myslim jak ruzne alternativny typy porodu, tak planovanou sekci/. Psychika je dulezita a je vicemen fuk, jakym zpusobem rodicka k te spokojenosti dojde.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 10:39:30)
Skramuško přesně,aby si mohla vybrat - i tu plánovanou sekci,i ten porod doma...
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 11:27:28)
Libiku, teď budu chvíli dělat to co se považuje obecně za bakané - kopírovat sem věci z jiné diskuze. A udělám to proto, že nevím jestli sním, či bdím...

Není to tak dávno, co jsi psala do diskuzí něco dost jiného, než včera a dneska. Nedalo mi to a musela jsem zapátrat, abych si ověřila jestli já blbnu, nebo se jen tvoje názory tak prudce mění.
Úmyslně dávám jako první citaci tu kde popisuješ svůj myšlenkový vývoj (evidnetně stále pokračující).
Což o to, já si taky myslím něco dost jiného, než když jsem poprvé otevřela diskuzi PD. U tebe se mi ale neodbytně vtírá pocit, že nejde ani tak o názor (to dupání nožkou, že kašleš na ostatní, když ty jsi o.k. ani moc jako názor nepůsobí), jako o potřebu pořádně nám to nandat, když jsme na tebe byly ošklivé. Škoda, diskuze s tebou bývaly provokativní, živé, podnětné. Teď ve mě vyvolávají akorát chuť se bavit, nebo pietně odejít.

Citace z pod článku "Trocha nepohodlí nikoho nezabije"

"Je fakt, že já když jsem kdysi vlítla na Roďku a viděla jsem něco tak exotického jako informaci o domácím rození, musela jsem projít dlouhou cestou, abych tu představu zkousla. A přiznám se třeba k tomu, že jak je Bellana profláknutej "ksicht" s tím, že píše dobrý fejetony z úplně nealternativního žití, ztotožnila jsem se s ní jako s "normální" ženskou a myslela jsem si, že do toho nekonec doma nepůjde. Je to to zkrátka nezvyklý, bohužel.

Měly by si to vykřikovatelky o odpovědnosti uvědomit a zkusit se na to dívat v klidu, lehký to není:)

Domácím porodům zdar."

"Kohnová, pokládám tvou odpověď za seriozní, byť z mé nahrávky nebylo asi zřejmé, že mě prvotně opravdu zajímá, jak dlouho tohle ženský zajímá a že nechci prudit, což mě trochu mrzelo, páč pokládám obrozeneckou porodní snahu za docela užitečnou"

Odpověď Kreditce (!) pod článkem "Ještě pár slov k porodním diskuzím"

"Kreditko, ty skutečně vidíš tu zábavu s Jílkovou , děckařem a omotejleným primářem jako vyváženou debatu, kde Jílková poctivě odmoderovala dialog na téma přirozené a lékařské porody?

To je pro mě znepokojivé zjištění, protože i když jsou někomu porody šumák, musel vidět, že toto je poprava názoru v zárodku, nikoliv debata. Při popravách se odsouzenci cukají. Mně navadí ani nejextrémnější názor na porody, ale jsem zděšena, jak názor zkresluje objektivitu.(porod doma je blbost, Jílková je hvězda)
Můžeš klíďo píďo říct, že porody doma jsou hovadina, připust ale, že Jílková byla tendenční."
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:04:34)
Adelaide, ty jsi slepá.

Já jsem včera psala o své sympatii k domácímu porodu, která vyšuměla poté, co se do příspěvků domarodiček dostal postoj, že ony na 100% ví, co je správné pro kohokoliv.

Aby bylo jasno, mně nezáleží na porodech, mám je v paži. Osobně se mě netýkají a obecně vidím milion a jeden palčivějších problémů.

Jenže manipulace domarodek přesahuje problém klystýrů. Ony tvrděj, že chtěj míň než ostatní a je to jejich právo. Při tom je jim jasný, že nemůžou ze zákona dostat míň, protože všichni mají rovný přístup kr zdravotnictví. Takže pokud dostanou, co chtěj, dostanou míň všichni ostatní.(přehodnocením péče o těhotnou a kompetencí PA)

Proč by pojišťovna platila Mařeně péči odborníka a Pepině péči asistentky?

Chci žít ve společnosti, kde má medicína takovou úroveň, aby doktor byl dražší než asistentka, počítám, že asi každej.


Jinak nezaměňovat hnutí za samostatnost PA se snahou o humanizaci zdravotnictví, to jsou různé věci.
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:10:15)
Libiku, zkus byt konkretni. Clanek Pavlikove je pokus nabidnout svoji vizi ve vlivnych mediich (je otisteny ve Zdr. Novinech.) Komu se podle tohoto navrhu se dostane neco mene?

Tvrdis, ze v Cesku je zatim neco navic, ze je tady jakysi nadstandard, ktery je standardne pristupny. Kde ho vidis? V SRN lekarska pece je stejne dostupna, pojistovny proplaceji 3 rutinni UTZ, pokud si je prejes, vice opravdu neni duvod, pokud neni indikace, kvuli ktere pak proplaceli vice. Co by chybelo, jestli system by byl podobny jako u sousedu?
 Bellana 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:11:24)
Počkej, Libiku. Tak tohle nechápu. Sympatie k porodu doma vyšuměla kvůli tomu, jak píší nebo jak se chovají jakési anonymní nicky na rodinném serveru?
Tak buď jsi došla k názoru, že porod doma je bezpečná a oprávněná alternativa, kterou jsi ochotna pochopit, a jsi přesvědčena, že by měla být v nabídce pro ty, co ji požadují, nebo jsi došla k sympatiím k několika účastnicím diskuse "porod doma", načež tvoje sympatie opadla, když ses s nimi dostala do pře.
Mně je celkem jedno, zda jsi "pro nebo proti" domácím porodům.
Já nechápu tu logickou linku. Přestane se ti líbit porod doma, poněvadž se ti nelíbí vystupování jisté skupiny domarodiček?
To je asi stejně divné, jako kdybych já prospěšnost nebo správnost císaře na přání hodnotila podle písemného projevu účastnic diskuse "císařský řez".
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:20:18)
A pojistovna by platila Marene pece lekare proto, ze ona by si ho zvolila, jako odbornika, ktery vice vyhovuje jeji zdravotnimu a dusevnimu stavu a take jeji zivotnim postojum (zejmena k potratum a k mire zodpovednosti a kontroli nad denim, kterou je ochotna vzit si na sebe behem porodu).

Pipine by proplacela s radosti sluzby PA, z tohoz duvodu.

S duverou, ze obe dve probraly svoje duvody s odbornikami, byly nalezite pouceni o specifickych rizicich, z jejich rozhodnuti plynoucich a i s duverou, ze zohledneni nazoru Mareny a Pipiny jim setri prachy. Protoze kdybychom nutily Marenu a Pipinu rodit podle standardniho planu, ktery by jim nevyhovoval, z porodu by byl akutni cisar ci komplikovany klestovy porod, zhroutily by se, byly casto nemocne a praceneschopne. Asi tak.
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:21:39)
Libiku, kéž bych byla :-)

postupně...

Ad můj příspěvek, takže jsi se ztotožnila s ideou a pak pochopila, že její reprezentantky jsou fujkózní a seš zase proti... O.K. já to beru, jen jsem si chtěla vysvětlit ty nesrovnalosti.

Když pominu co ti vytkla včera Amazonka (že generalizuješ a zjednodušuješ, zbytek ponechávám bez komentáře), tak se opět vracím k tomu co jsem už řekla. Čtu tvoje slova, řadím je za sebou, ale smysl mi uniká. Tentokrát ne smysl stylistický, ale obsahový.
Samostatnost PAtek (s dovolením budu používat dál, dle svého uvážení), klystýr a humanizaci zdravotnictví (i když to je dost pochybný termín, humání ta medicína už je :-), spíš bych řekla profesionalizaci, neb považuju chování zdravotníků hlavně za neprofesionální) ponechávám stranou a zaměřím se na jedno jediné.

Opravdu považuješ za normální a logické, že u každého stánku dostanu jen vanilkovou zmrzlinu s čokládovou polevou, protže je to nejoblíbenější kombinace, a když ji budu chtít bez (protož ečoko nerada nebo mi dokonce nedělá dobře), mám smůlu protože je to menšinový požadavek?

Demokracii, jako povšechnou vládu většiny, ať si menšina plká co chce, chápeš poněkut zvláštně...
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:22:52)
Poněkut... ehm ehm... to je poněkuT zvláštní~t~
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 13:01:58)
Chci žít ve společnosti, kde má medicína takovou úroveň, aby doktor byl dražší než asistentka, počítám, že asi každej.

No vidíš a momentálně je to obráceně ~d~ Péče lékaře je pro klientky zdarma v rámci pojištění, péči porodní asistentky (která by i dle tebe měla být levnější) si musí platit ze své kapsy. Kde je podle tebe logika toho, aby se z povinného pojištění automaticky proplácela dražší péče, ale na tu levnější (byť stejně dobrou) pojišťovna nepřispěla ani korunu? Podle toho, jak ses před chvílí krkala o každou korunu kvůli školení soukromých PA ~t~ bych očekávala, že stejně pečlivá na korunu budeš i u ostatních.

Nebo snad tvé poznámce mám rozumět tak, že u tebe došlo k názorovému převratu a už neodmítáš soukromé PA proto, že jsou pro systém příliš drahé, ale proto, že by byly naopak příliš levné? Nebo se snad bojíš, že by jim pojišťovny platily víc, než lékařům? ~t~

 jana38 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 13:48:02)
Ale Libiku, výběr buď PA nebo dr. a obé proplácené z veřejného zdravotního pojišťění, funguje na západ od nás normálně a běžně.
Třeba v Německu.
Chceš chodit celý těhu k dr.? Choď si, proplatíme. Chceš chodit celý těhu k soukromý PA? Choď si, proplatíme. Chceš po porodu zůstat pár dní v nemocnic? Buď si, proplatíme (s výjimkou cca 9ti EUR, který se platěj za den pobytu v nemocnici pokaždý, nejen po porodu). CHceš jít hned po porodu domů a chceš, aby k tobě chodila PA? Běž si, porplatíme jí iks návštěv během šestinedělí. Jsi už z porodnice doma a máš pocti, že potřebuješ radu PA? ZAvolej jí, proplatíme. Nechceš jí? Nemusíš.

Kde vidíš problém, že by tohle nešlo v ČR???
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 14:00:04)
No a pokud máš obavu,že si někdo nahoře řekne,že pokud Pepině stačí PA,tak jí Mařena musí mít taky,tak bude možná chyba v těch nahoře~d~ pokud to paralelně funguje jinde,tak není důvod,proč by to nemělo běhat u nás
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:22:48)
To není obava, ale výklad zákona. Nemůžeš říct, že ti stačí, že ti slepé střevo vyndá místní kovář a ten potom dostane zaplacené od VZP. Je stanoveno, že slepák vyndavá chirurg. Podobně je stanoveno, že těhotnou kontroluje doktor v rámci základní péče. Někde jinde to funguje právě tak, že jsou asistentky odpovědné za kontrolu fyziologického těhotenství a lékař hraje druhou roli.

hele Adelaide, já jsem několikrát napsala, že je možné, že na to stačí asistentka. Ale, že je škoda se vzdávat něčeho navíc, když to můžem mít. Že je to pro tebe a tvé kámošky vopruz, není důvod k tomu, aby se systém měnil.

Vaše slavná óda na porody je takový mišmaš, zrochu zcizeného volání po lidském přístupu (to chce pochopitelně i porodnicorodka, to jste nevynalezly), skálopevné přesvědčení o tom, že tak a ne jinak je to dobře a velmi velké mlžení o tom, co chcete konkrétně rp. jaké to přinese (může přinést) důsledky.

Buďte frajle a napište, že chcete, aby fyziologický porod a fyziologické těhotenství bylo v rukou porodních asistentek, protože si myslíte, že to tak má být.
Pak se o tom můžeme bavit a třeba těch 99,9 % populace přesvědčíte.

 Bellana 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:33:22)
Libiku, buď frajle a napiš na férovku, co tě žere. Schováváš se za spoustu slov, celkem vytrvale tu diskutuješ, ale pořád jsem nepochopila, oč ti vlastně jde.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:43:33)
O to, že nelze aby základní hrazenou péči zahrnoval výběr doktor nebo asistentka. Jestliže se ustanoví kompetence asistentky jako zcela dostačující, je potom doktor nadstandart a nevím, proč by byl zadarmo (ze základní péče).

Čekala bych, že to jsou schopny pochopit i hodně monotématická stvoření, vidím, že ne.
 Bellana 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:45:36)
Já jsem se spíše ptala na vnitřní motivaci užírání se :-)

Ale jo, jsi dobrá. Dokázala jsi zanalyzovat celou různodou skupinu domarodek a sympatizantek a přesně víš, co si myslí, co chtějí a po čem touží. Libiku, smekám. A tvojí křišťálové kouli posílám uctivé pozdravení ~t~
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:46:46)
Jestliže se ustanoví kompetence asistentky jako zcela dostačující

Jenže to už dávno tak je,jen nejsou podmínky pro to,aby mohla svých kompetencí využívat...
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 17:18:40)
Čekala bych, že to jsou schopny pochopit i hodně monotématická stvoření, vidím, že ne.

No, možná to bude tím, že monotématická stvoření mají znalosti, které tobě chybějí, takže se s tebou fakt těžko debatuje, když vlastně netušíš, o čem píšeš ~t~~t~~t~~t~

Například evidentně nevíš, že porodní asistentka JE i podle současné legislativy kompetentní vést samostatně těhotenskou poradnu, poradu i poporodní péči v šestinedělí, je-li vše fyziologické. Akorát tak může činit pouze za přímou úhradu, ptž pojišťovna ji tu péči nesmí proplatit. To je taková hříčka českých zákonů, víš - samostatně pečovat o těhotné/rodičky/nedělky PA může, nechávat si péči proplatit od pojišťovny narozdíl od lékařů nemůže ~d~
 Sylvie 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 17:19:35)
opr. překlep:

...těhotenskou poradnu, porod i poporodní péči...
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:43:57)
Libiku, budes se hodne divit, kdyz ti napisu, ze neznas zakony vlastni zeme? Porodni asistentka v ramci platnych zakonu muze pecovat o fyziologicke tehotenstvi, porod a sestinedeli. Lekarska pece neni predepsana zakonem, se ustalila v praxi a tradici.

V sousednim Nemecku, je to podobne. Lekar nemuze vest porod bez PA, ale PA bez lekare muze. Stejne jako v CR.

A co prosim je navic, coze mate? Mi unika to "vice".

A pridavam se k Bellane, priznej se na rovinu, ze se nudis, neco te nastvalo, nebo proste potrebujes se pohadat. Mne nejak unika, co se stalo, a kdo co napsal, aby te tak popudil.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:45:10)
Buďte frajle a napište, že chcete, aby fyziologický porod a fyziologické těhotenství bylo v rukou porodních asistentek, protože si myslíte, že to tak má být.
Pak se o tom můžeme bavit a třeba těch 99,9 % populace přesvědčíte.


Nevidím důvod,proč si nechat od tebe něco vkládat do "pusy"...
Ano,chci,aby moje fyziologické těhotenství a porod mohla mít v ruce PA,a ideálně hrazené pojišťovnou,protože přeci nechci žádný nadstandart,spíš podstandart,ale zároveň bych chtěla,aby Pepina mohla rodit sekcí,protože si to přeje a je seznámena s riziky,a aby Mařena mohla chodit k lékaři a s ním i odrodit,protože se tak cítí bezpečná...

Je to takový problém tohle pochopit???
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 15:46:46)
Libiku, přestože vytrvale dáváš najevo naprosté pohrdání nad mojí ubohostí, hloupostí a nesmyslností mého konání (to abyhc mluvila jen za sebe a ne za celou údernou skupinku rozvraceček systému), měla jsem upřímnou snahu s tebou diskutovat ale tohle fakt nemá smysl.
Mám sice velké nutkání pokračovat, protože trpím pocitem že to prostě MUSÍ, MUSÍ, MUSÍ!!!! jít vysvětlit tak abys pochopila (modří vědí), ale vzdávám se. Je to ztráta času pro nás pro obě.

Mě absolutně nevadí že máš odlišný názor a vystačila bych s "ty si myslíš A já si myslím B a neshodnem se." Ale pokud ty na jakýkoliv pokus o vysvětlení raaguješ "Tvůj názor C je naprosto zcestný" jsme v bludném kruhu a není cesty ven.
 - 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:11:56)
Teď by bylo asi nejlepší, kdybyste napsaly dopis Libikovu zaměstnavateli, že Libik zneužívá pracovní dobu a že píše nesmysly.
Přesně to jste udělaly s Kiliánem.
 Bellana 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:14:18)
Čárko, a já už se bála, že se dnes nedočkáme. Díky, žes naplnila má očekávání ~t~
 - 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:22:04)
Tak to pr, já vám píšu dnes poprvé!
 - 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:23:29)
Jestli si myslíš, že podle IP tu jsem často, tak píšu přes anonymizér, nestojím o udání v práci.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:25:09)
Možná to bylo minule tvoje dvojče tečka ~y~
 Mlada 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:27:41)
Nebo bratranec středník, píšící širou náhodou ze stejné IP adresy~t~
 - 
  • 

Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:30:18)
Přes anonymizér asi píše více lidí.Proto stejná IP.
 Bellana 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:33:59)
To je celá nátlaková skupina. Tečka, středník, čárka a dvojtečka. Pracují v utajení. Schovávají se v podzemí a rafinovaně rozvracejí jednotu sympathisantek. Prostě takový tečkočárkový odboj. Něco jako "za doktory spokojenější, za rodičky poslušnější, za doktora Kiliho a jeho čest" ~t~
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 18:23:25)
Jako sorry, ale jestli někdo psal takový dopis, tak mi je z něho silně :-©:-©:-:-©
 kopidlno 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:54:03)
čárko, tak tu tak přemýšlím co tě vede k psaní přes anonymizér? A nemůžu na nic kloudného přijít, říkám si líná huba - holé neštěstí, tak se tě tedy tážu: co tě k tomu vede?
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 16:30:33)
Zapomínáš na sestřenku trojtečku...a celá rodina visí na netu přes anonymizér (holt strach je strach)
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 18:26:47)
Tak pokud se tu píšou takové dopisy, co čárka píše, tak se člověk nemůže ani divit, že spousta lidí se bude bát vyjádřit svůj názor. Pokud ale někdo chce být anonymní z jiného důvodu je to jen jeho věc a jeho svědomí, pokud se hlásí pod několika nicky
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:39:06)
Nevím, proč zdůrazňuješ vykřičníkem můj nick, zřejmě chceš upozornit na to, že Libik se mnou nesouhlasil - ano má na to právo, ona ten pořad pokládala za komedii a tak se k němu takto vyjádřila - víš nejsme s Libikem stádo porodnicorodek bojující proti jiným druhům porodů, každá máme svůj svobodný názor.~y~
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:46:47)
Kreditko, já to považovala za docela srozumitelné ale ráda vysvětlím ~;)

Vykřičník poukazoval na (mnou nepochopený) rozpor v tom, že v citovaném příspěvku ti Libik myla hlavu za stejné názory, za které tě včera plácala po zádech. Není to nic osobního~;)~;)
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 12:48:02)
Kreditko, akorát nějka nevím které "stádo porodnicorodek bojující proti jiným druhům porodů" máš na mysli, já takové neznám, ty jo?
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 19:21:28)
Záleží jak se vyvíjí názory Libika, pokud změnila názor tak ho změnila, je to její právo a pokud mě bude v příští diskusi kritizovat tak to přijmu. Koneckonců můj názor se také neustále vyvíjí na to že dnes něco napíšu neznamená, že třeba za rok, za dva nebudu mít jiný názor.

Stádem porodnicorodek jsem v kontextu myslela Libika a mě - tím že spolu v jedné diskusi souhlasíme a preferujeme spíše porod v porodnici neznamená, že spolu příště nebudeme v jiné diskusi "bojovat"
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 19:25:20)
Kreditko ~;)
Před pár dny porodila doma jedna maminka,která ještě před dvěma lety tvrdila,že je to hazard a že nikdy ~t~
JJ,názory se vyvíjejí...
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 21:46:27)
Tak za cca 2 roky uvidíme, to pomalu plánujem další dítko ~t~
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 20:15:39)
Kreditko, názory většiny lidí se díkybohu vyvíjí :-) já jsem před pár lety vstoupila na diskuzi PD abych pomohla poblouzněným ženám najít světlo pravdy :-)

A vůbec Libikovi právo na ten vývoj neupírám. Jenom jsem je pro mě neuvěřitelné, že se někomu tak diametrálně změní názory během pár měsíců.

A ještě k té péči. Já to fakt nechápu. I když se spoustou postojů nesouzním, tak mi absolutně nevadí že někdo chce/potřebuje všechny dostupné testy a vyšetření, tak proč by mělo vadit že já je nechci.
Když hodně zjednodušším tak dejme tomu nestojím o tripple test, stačí mi dva UTZ za celé těhu, a chci porodit ambulantně. Při fyziologickém těotenství na mě stát učetří pár tisíc korun (tripple cca 1500,-, utz cca á 200,-, pěti-denní pobyt pro mě a dítě v nem. cca 2000,-?) které by mohl investovat např do pár poporodních návštěv PA u mě doma.
 adelaide k. 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 20:22:49)
Ještě k těm tripplům. Ve svém skutečném okolí vím minimálně ... (rychle počítám) o 4 těhulích které na ně šly jenom pod tlakem zdravotníků. Taky mě napadá jedna další které šla na testy jen proto že jí v nemocnici řekli, že bez výsledků tripplů jí neudělají "velký" UTZ ve 20.tt.
Minimálně v těch 4 případech stát vyhodil oknem dost velkou sumu, protože ani jedna by nešla na AMC a dítě by si nechaly, bez ohledu na okolnosti. A tyhle prachy pak logicky jinde "chybí".
 kaMyš 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 21:21:42)
Adelaide, nekecej, fakt? ~t~~t~~t~ Ty mě bavíš, Světlo pravdy. Tak je to asi nakažlivé. Já už ani nepamatuju, proč jsem tam lezla, asi jen ze zvědavosti (kamarádka rodila doma, tak jsem o tom něco už věděla).
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 21:51:35)
Světlo pravdy? To je nějaká sekta nsbízející letáčky v ulicích? ~t~
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 21:48:19)
Já ti ale neupírám, že tu péči nechceš, sama uznávám, že na to by měl mít každý právo a bez keců
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(16.1.2009 21:49:25)
Oprava - každý by měl mít právo testy odmítnout a bez keců
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 0:08:53)
Pro mě je zase neuvěřitelné, že pokud vznesu téma "jak to bude se současnou péčí, když se prosadí jiná" je podklad pro závěr, že nějak zásadne měním názor na porody.

No ovšem na konci stromu Cizinka celebruje škodlivost klystýru, přečtu si to, srandy není nikdy dost.
Nevím do jaké míry je mluvčím vašich čajových dýchánků, ale právě tam sdělila, že požadavek na klyzma odpovídá požadavku na sexuální praktiku, která by měla být tedy v rámci porodu zpoplatněna.

To je to hezké nevinné volání po svobodě volby.
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 0:18:13)
Kdepak Libiku, jde pouze o neochotu precist text, ktery vsichni maji pod nosem. Kreditka tam stejne jako ja cetla, ze existujici studie nezhledaly rozdily mezi zenami s pripravou a bez, a to ve vsech polozkach, ktere byly zkoumani: trapasy a jejich velkost, infekce, delka porodu.

A pak je otazka, proc pojistovna by mela proplacet neco, co naprosto nefunguje? Protoze si to nekdo preje, na zaklade neceho, co mu nekdo nakukal?

Ja chapu proc se ma proplacet epidural, a duvody jsou zmineni i v clanku. Proc se ma proplacet lekarska pece: protoze prenatalni screening je efektivni, a PA ho neprovadi.

Ale proc se ma proplacet klystyr pri porodu, pokud nejsou na nej indikace (treba ta zacpa), nechapu. Libiku, chces zmrzlinu proti boleni kloubu? Kup si a posli ucet pojistovne, s duvodnenim, ze veris, ze pomaha.
 10.5Libik12 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 0:38:13)
Cizinko, ty ses usvědčila.

samozřejmě, že je péče v ČR o ženu v těhotenství naddimenzovaná. Ale prostě taková je a vy nemáte právo ji redukovat i kdyby k tomu papež vydal bulu.

Je vás jako když plivne do moře. Jestliže nám stát dává nenutná vyšetření, ultrazvuky nebo třeba ty klystýry, tak díky, chceme je:) A zájmy někoho, kdo to nechce, zvážíme, až těchto roztomilých odříkaček bude alespoň 1% ze všech ~;)

Jinak teda odmítnutí klystýru je standart, zvol jiné, nehovní téma. Co takhle dotepání pupečníku. O tom nic nevím, budeš naprosto dobrá~;)
 cizinka1 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 0:50:29)
Libiku, nevim jestli ctes nebo nectes noviny, ale soucasny navrh na novelu zakona formuluje pozadavek, aby pri definici proplaceneho standardu s financnimi prostredkami se zachazelo efektivne.

Asi vis proc. Pokrok mediciny je rychlejsi, nez ekonomicka kapacita za nej placet. Za tvuj klystyr, ktery ti maximalne pomuze ohodit dr. od hlava do pat (misto diskretniho bobka), mohla by se koupit pul drahe pilulky pro pacienta s leukemii, treba.

Co se tyja tvych ultrazvuku, nidko ti je neupira. Ty provadi pouze Dr., muzes k nemu klidne chodit, kazda pojistovna po cele Evrope tuto sluzbu ti proplati.

Je to jiz slovickareni, ale za tvoje klystyry ti neplati stat, ale vsichni pojistenci tve pojistovny. O tech mandatech jiz tady bylo, laskave cti odpovedi.
 Líza 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 6:31:29)
Libik, kde bereš tu drzost mluvit za všechny?
 *Niki* 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 8:56:50)
Libik, je až zarážející, jak pro tebe věta s obsahem znamená jen slova naskládaná za sebe. Už to tu zaznělo tolikrát! a ty stále argumentuješ tím, co nezaznělo.
Definovat standard/nadstandard dle závěrů WHO, nikoliv dle dle krásných očí páně J.
O klystýru už psát fakt nemusíme, rodila jsem s ním i bez něj a rozdíl byl, nicméně nechci hned po ránu být nechutná. Bez něj je to každopádně tak nějak čistší.
V jednom s tebou ale souhlasím - je stále spousta neinfomovaných žen, které po naddimenzované péči prahnou. Které mění doktora hned po té, když zjistí, že jim nabídl jen 100 vyšetření a kámošce ten její 200. Které toho, co jim nabídl jen 3 utz za těhotenství označí za zpátečnického a nechopného, když kámoška svého "mimíska" vidí na uzt každou poradnu co 14 dní. V našem zdravotnictví je kupa peněz, když je možné ji dávat na takové rozmařilosti.
Sestra v ordinaci mého gynekologa mě v roce 2008 přesvědčovala, že jsem blbě četla, protože žádný prvotrimestrový kombinovaný test neexistuje. Že všechny ženy musí jít na trippla, protože nic spolehlivějšího neexistuje. A podobně. Vzdělávat by se měli zdravotníci, nejen my na internetu.
Nikdo nikomu nechce nic brát. Jen je nutné, aby ženy věděly, že být od těch magických 2 čárek v kolonce nemocná a ohrožená není k jejich prospěchu, jak si bláhově namlouvají.

Přeju tobě i jiným hezký den ~2~
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 9:49:49)
Mě by jen hrozně zajímalo,jestli by tu byla taková bouře o standartu,kdyby už dávno takový byl...kdyby prostě někdo opravdu udělal seznam efektivních a potřebných vyšetření,testů a zákroků v těhotenství a porodu,k tomu volitelné - nehrazené,ale k ničemu,jen pomáhající psychice (třeba)

Jestli by ženy sama od sebe volily klyzma,holení,nástřih,kozu,nespolehlivé testy (když by v základní nabídce byly spolehlivější)...

Mě to přijde jako lpění na tradicích,nic jiného...chápu že to může psychiku podepřít,ale myslím,že kdyby se (např.) udělala "kampaň" o tom,že porodítě bez problémů bez klystýru jako s ním,tak by to ztratilo efekt placeba ~d~
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 9:57:19)
no jo, jenže když se i v dnešních knížkách o porodu dočteš, že bez klystýru neporodíš (viz. kdysi ukázka na hlavní straně), nebo u porodnic, že klystýr doporučují, a lékaři matce řeknou, že přece by dítě nechtěla porodit do výkalů, tak těžko věří, že to jde i bez klystýru a v čistotě.
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 10:09:38)
Belatrix právě,jenže tohle všechno by (silná utopie) nebylo...nebyla by hloupá masírka médii a nevědomými lékaři...populistické knihy tolik nevadí,ona stejně většina žen ví,že ve "Velké knize o..." si o realitě moc nepočte...

Takže by prostě byla základní nabídka,kterou by doporučovali lékaři,nemocnice,byla by kampaň v médiích o tom,co je skutečně potřebné...

Ale rozhodně by si rodička mohla říct o klyzma,nebo si trvat na nástřihu jen tak,jen by jí to nikdo nenabízel (natož doporučoval)

Fakt by mě zajímalo,jak by to dopadlo :-)
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 10:42:06)
Takže každá rodička, která nefandí zahrabávání placent na dvorku je dle tebe vlastně neinformovaná. A to jen proto, že chce být pod kontrolou lékaře? Že si přeje klystýr, či se nechce natrhnout tak souhlasí s nastřižením? Že nechce aby za ní určovala standarty WHO, ale stačí jí místní zvyklosti? Píšete tu o svobodě voloby, ale nám, které jsou spokojeny s tím co je by jste ji upíraly. Ten kdo s vámi nesouhlasí je hned neinformovaný, ještě že jste tu vy to mizivé procento vzdělaných...~a~
 kili 
  • 

Vrchlabí 

(17.1.2009 10:55:54)
Právo 16.01.2009 - Východní Čechy - str. 12

Nemocnice Vrchlabí zřejmě ztratí kredit
 Amazonka 4D 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 10:58:24)
Kreditko,informovanost nespočívá v zahrabávání placenty,ale v tom,že převezmu zodpovědnost sama za sebe a sama jsem schopná si pozjistit,jestli náhodou nemá pravdu B),i když A) vytrvale tvrdí opak...

Pokud nejsi lékař,tak máš dvě možnosti...buď se nechat léčit,a věřit (tím pádem se nemusíš informovat,to co ti řekne ti stačí),nebo budeš chtít být za sebe zodpovědná a být lékaři partnerem a pak si holt musíš sehnat informace (z více nezávislých zdrojů)

Přát si klystýr klidně můžeš,stejně jako nástřih,ale jsi informovaná o důležitosti a následcích? Opravdu informovaná (nemyslím jen pár českých lékařů,Jílkovou a několik spolumaminek,spíš výsledky srovnávacích analýz,statistik a třeba i názory kapacit ve svém oboru)
Pokud i přes informovanost budeš to či ono chtít,tak proč ne,nemusíš kvůli tomu pohřbívat placentu a sušit pupečník,natož tančit rituální tance...volíš a volíš plně informovaná o přínosu i riziku (to u nás bohužel není zvykem,myslím podat VŠECHNY informace)
 & 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 11:09:14)
Kreditko mistni zvyklosti ti prijdou fajn jeno do chvile kdy se zacne neco dit. A ty budes treba rodit v mensi nemocnici, tvoje dite budu kvuli zdravotni mu stavu prevezeno do FN na JIPku, a ty ho tyden neuvidis protoze pro tebe uz tam nebude misto. Diky mistnim zvykolstem tam budou odpocivat matky po fyziologickem porodu. Tvoje dite bude sice v kritickem stavu, ale ty nebudes mit moznost si promluvit, z jeho lekari.
A pak tvuj nedonosenec ma zvyseny riziko dostat RS vir. Proti nemuz exstuje vakcina, jenomze bude mit smolika, protoze na tu ma narok jenom 200 deti za rok na zbytek nejsou penize. Tech vakci ja za sezonu potereba nekolik jedno stoji pres tisic euro. Ta kvota 200 deti bylo v roce 2005, kdy jsem to hledala kvuli synovi, mozna je to ted jinak.
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Pseudosociální situace ve zdravotnictví, 

(17.1.2009 11:58:24)
tak jak ji popsala HaM ve svém příspšvku je také to, co je velmi závažné a s čím se setkávám. Na jedné straně plošné a zcela zbytečné výkony u fyziologicky těhotných (čímž se zvyšuje jejich úzkost a závislost na výkonech a na druhé straně chybějící náklady na péči o opravdu potřebné. To mi někdy nedává spát!

Kreditko, stále nerozumím Tvé ironii, ale začala jsem rozumět tvému zájmu o toto téma, neb jsem vera přečetla tvůj příspěvek o porodu Tvé matky...to je mi moc líto. Chápu Tvou ambivalneci, na jednu stranu bys zřejmě chtěla lékařům důvěrovat a na druhou stranu jsi dostala od své matky tak traumatizující informaci o způsobu vedení porodu s fatálnmi následky. Nedílnou součástí ženského vnímání porodu a schopnosti porodit je dána právě tím, jak nás naše matky naprogramují.
Takže proto ta poslušnost autoritě, přenášená z paternalstického a autoritářského způsobu vedení porodu v letech 70tých...to platí z mého pohledu i pro Libika.

 kreditka 


Re: Pseudosociální situace ve zdravotnictví, 

(17.1.2009 13:14:39)
Nebudu ti tvrdit, že to co se stalo mé mamče mě nepoznamenalo na celý život, poznamenalo a dost...ale právě proto co se stalo jsem ráda za každého dobrého lékaře, který nebere rodičku jako kus masa. Dokážu si vážit péče, které se dnes dostává, všech těch preventivních ultrazvuků, který mohou předejít nebo alespoň zmírnit neštěstí v rodině. Když rodila má matka tak UTZ byl pro ni scifi - kdyby měla možnosti co já dnes bratr by měl o mnoho větší šanci žít. Měla by možnost podat na lékaře žalobu, případně kauzu medializovat...za komunistů to nešlo.....no teď už je to jedno bratrovi nic život nevrátí, ale když jsem čekala malou byla jsem ráda za každý UTZ, kdy jsem viděla, že to malé stvoření žije, byla jsem ráda za monitor kde jsem slyšela srdeční ozvy....pro někoho nadstandart, ale využívat ho nemusí, může odmítnout to je právo, proč ale brát právo nám, které rádi tyto preventivní kroky postupují pro klid duše.
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 13:01:14)
Nic mě nebrání podepsat ve špitále reverz a odjet za svým dítětem jako to dělala jedna místní paní, která porodila 3 měsíce před termínem. Mohla tam být s mimískem celé dny... Peníze ve zdravotnictví chybí na celém světě není to výsada ČR. Mimochodem pokud budu chtět můžu v té fakultce s dětským JIP porodit taky.
 & 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 13:23:11)
Kreditko,

Ja nejsem magor, abych par hodin po CS podepsala revers, ktera pani rodila tri mesice pred terminem v mensi nemocnici? To se v CR muze?
 kreditka 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 14:48:57)
Nerodila v menší nemocnici, poslali ji do fakultky, ale za 3 dny ji propustily, tudíž jezdila do té fakultky za svým mimčem den co den a trávila u něj celé dny. Jinak pokud by byl porod hodně rozjetý tak by v té okresní nemocnici porodila, ale dítě by muselo nejspíš do fakultky. Pokud by matka chtěla za dítětem musela by podepsat revers ale nikdo by ji v porodnici neměl nárok držet. Pokud je menší nemocnice vybavena pro předčasně narozené děti tak nevím proč by to mělo být zakázané. Jinak bližší osobní údaje dotyčné rodičky nejsem oprávněná zveřejňovat
 zdravotnice porodnicodomorodka 


Re: Pro mě děs běs 

(17.1.2009 15:16:27)
Kreditko, tady máš podobný příběh:

http://mrowetz.blog.test2.respekt.cz/2008-10-02/matyskova-naruc-aneb-proc-si-matky-nestezuji
 marie 2 deti 
  • 

moje zkusenosti - tehotenstvi neni nemoc 

(15.1.2009 17:07:17)
Taky jsem rodila v Irsku - a to 2x, predtim jsem si jeste bohuzel prodelala zamlkly potrat a kyretaz. A me zkusenosti jsou vysoce pozitivni. Jde o pristupu a chapu , ze ne kazdemu tento pristup vyhovuje. Po celou dobu tehotestvi a pri/po porodu se ke mne doktor choval prijemne( tedy po dobu tehotestvi, rodila jsem bez doktoru jen s PA), jako ke klientce, ne k pacientovi - tehotestvi neni nemoc a co se ma stat, stane se - tim bych asi zhrnula mistni porodnictvi. I kdyz , kdyz me 10dnech po terminu doktor doporucoval at mluvim s briskem aby miminko vykouklo, uz jsem si klepala na hlava. Take se zde docela da na instinkt matky - ja jsem napriklad byla rozhodnuta od narozeni spat s miminkem v jedne posteli - i to slo bez problemu.
Co se tyce preventivni pece o deti - ano je asi nedostacujici, ovsem pokud mate problem, mate moznost kdykoliv navstivit health centre a poradit se - tudiz zase se apeluje na instikt a zdravy rozum maminky a samozrejme na setreni personalu - coz je asi mistni nejvetsi problem - jeste pred par lety delali preventivni prohlidky deti do 4 let. Nyni je 18timesicni posledni - a to prave z duvodu nedostatku personalu.
Me osobne tento system vyhovuje, nastestni jsme zdravi a spatnou zkusenost opravdu nemam.
Preji hezky den,
Marie

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.