| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Anketa: studium na mateřské dovolené

 Příspěvky 110 z 35 [Dalších 25 >>]
29.7.2009 20:01:05
Dobrý den, čekají mě ještě dva roky do titulu bc. Mám rok a půl starou holčičku a druhé mimčo čekám těsně před zkouškovým - v prosinci.

1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?
Chtěla jsem pracovat na své kvalifikaci, abych nebyla po mateřské úplně mimo a měla lepší šanci na trhu práce. Připadalo mi, že při jednom dítěti se škola dá zvládnout - což se mi potvrdilo.

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?
Na přednášky a zkoušky mohu jezdit jen díky mému muži, který si v tyto dny bere v práci dovolenou. Přípravu a učení musím zvládat po večerech, na zkoušku se učím několik nocí dopředu.

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?
Je jim to jedno, mám kombinované studium. O nic speciálního jsem nežádala. S potomky je nás více, všichni to nějak zvládáme.

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?
Nebát se toho! Člověk přece nestuduje pro známky, ale pro dobrý pocit a titul - na což stačí troječky :-)

Ellen, Janick (7) a Timothy (5)
  • 
22.7.2009 16:56:11
Já studuji Německý jazyk a literaturu na FF UJEP v Ústí nad Labem. Za rok budu končit, čili tyto prázdniny jsou lehce poznamenány psaním diplomky, kterou budu na jaře objahovat. Studovat jsem chtěla už od gymplu, ale stále jsem to nějak oddalovala, až jsem se na vysokou dostala po náročných přijímačkách v mých 30 letech - kluci měli 2 a 4 roky a manžel byl firmou poslán na 3 roky do zahraničí jako manažer. Babičky bydlí daleko, takže jsem na všechno byla sama. Studuji v kombinované formě, čili každé pondělí jezdím do 100 km vzdáleného Ústí a ke klukům si zajišťuji placenou chůvu. Když mám zkouškové, tak mi trochu vypomůže maminka, která na pár dní přijede, abych se mohla v klidu učit a udělat všechny zkoušky co nejdříve. V našem kruhu máme více maminek a můžu říct, že patří k těm nejsvědomitějším studentům. Zvládnout se to dá. Je to všechno o motivaci a zorganizování času. Těší mě, že jsem dokázala překonat sama sebe, a že jsem se do toho pustila. I když to nejnáročnější studijní období mám ještě před sebou, věřím, že to všichni společně zvládneme. Držím palce i ostatním statečným maminkám-studentkám.
hana + rocni dcera
  • 
21.7.2009 15:58:27
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?
- mela jsem za sebou Bc. studium a ve 4.rocniku otehotnela, proto jsem chtela Ing. dokoncit. to se mi pred mesicem uspesne podarilo :-)

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?
- studium mi usnadnoval manzel a babicky, kteri vozili dceru pred skolou (malou jsem brala pokazde s sebou, na zkousky, statnice... mj. i kvuli kojeni).
- studium mi usnadnilo take to, ze jsem porodila v cervenci, takze jsem stihla zkousky v cervnu a zaroven jsem mohla opet koncem zari plynule nastoupit do posledniho rocniku.
- dale mi studium usnadnili spoluzaci, kteri mi pomahali poskytovanim svych poznamek a informaci.
- obrovskou vyhodou bylo take to, ze dcera nebyla behem prvniho roku ani jednou nemocna.
- studium mi naopak komplikovala vzdalenost skoly - cca 320km

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?
- skola mi vychazela vstric v tom, ze bylo mozne si s nekterymi vyucujicimi domluvit individualni termin na zkousky, kdyz jsem se jako tehotna nemohla dostavit.
- jelikoz slo o kombinovane studium (vyuka pa+so jednou za 14 dni), rodicu nas tam bylo plno. studovala jsem obor informacni technologie, takze holek nas tam bylo par a krome sebe vim o jedne, ze mela doma uz vetsi dite.

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?
- nutnost je mit nekoho na hlidani mimina behem pobytu ve skole.
21.7.2009 0:25:06
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?
otěhotněla jsem trochu neplánovaně na konci 2. ročníku

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?
studuju medicínu, takže:
komplikace jsou hlavně čas - je to prezenční studium, škola min.3krát týdně. Takže jsem musela shánět hlídání - nakonec jsem našla super soukromé jesličky a sehnala slečnu na hlídání... sice trošku dražší varianta, ale syn je v pohodě, takže mi to nepřipadá tak strašné. Měla jsem rok přerušeno a návrat nebyl zrovna nejlehčí...učit se mi ten rok moc nechtělo, sem tam jsem si něco přečetla :)
taky si nemůžu zvyknout na učení v noci, většinou za chvíli usínám...
usnadnění: určitě manžel, který slouží, abychom mohli platit hlídání, min. 6x za měsíc a pokud má volno a potřebuju se učit, malému se věnuje. Moji rodiče, ti hlídají, pokud je manžel v práci, hl.o víkendu - sami chodí do práce. A kamarádky, které si ho občas půjčí....

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?
Mám sice individuální studijní plán, ale víceméně je k ničemu.... Využila jsem ho pouze k tomu, abych si přehodila dva předměty na jiný den..
Během studia jsem zatím žádné výhody neměla, prezence máme většinou 80 - 100%, vše jsem absolvovala jako studenti bez dětí. Zkoušky samozřejmě také...
V ročníku jsem jediná s dítětem, ale ve vyšších roč. pár maminek je

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?
Hlavně vydržet, stojí to za to.... úspěch po zkoušce je super :)
lupt+10/08 a 2x10/11
20.7.2009 22:24:14
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?
Studovat jsem začala z důvodu zvýšení kvalifikace při zaměstnání, takže možné bylo pouze kombinované studium. Otěhotněla jsem během druhého roku bakalářského studia. Manžel mě podporoval, proto jsem se rozhodla studium nepřerušit pokud to nebude opravdu nutné. Plánovaný termín porodu vycházel na zkouškové období, bohužel jsem porodila ve 32 tt, tedy na začátku semestru, což studium trochu zkomplikovalo.
2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?
Studium mi rozhodně usnadňuje a vůbec umožňuje manžel a rodina. Neocenitelný je v tomto případě také internet a spolustudující, které/kteří podávají informace o dění ve škole. Mezi komplikace bych rozhodně počítala vzdálenost (140 km tam a pak to samé zpátky) a nutnost dobře zorganizovat čas, zajistit hlídání, vše připravit apod. Velkou komplikací byl i zdravotní stav dcery, která byla po porodu hospitalizována na JIP - dlouho jsem se nemohla soustředit na nic jiného, než na dceru.
3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?
Vzhledem k tomu, že studuji v kombinované formě, jsou všichni studující zaměstnaní, nebo někteří na rodičovské dovolené. S pedagogy se vždy dalo nějak domluvit - zaslat práci e-mailem, konzultace po telefonu, omluvili i mou neúčast na přednáškách ~:-D. Jinak byl ve škole problém se zajištěním klidného místa pro kojení (pokud jel někdo "hlídací" s námi do školy) nebo odstříkávání MM.
4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?
Určitě je potřeba chtít studovat, mít oporu a s pedagogy se na všem včas domluvit.
Lenka 3 a 2 roky
  • 
20.7.2009 22:12:19
Já jsem to měla kombinované, studovala jsem Hudební školu vyšší odbornou konzervatoř. 5. předposlední ročník jsem dodělávala v 7/8 měsíci před porodem. To bylo ještě vcelku dobré až na to, že jsem do školy musela dojíždět a cestování mi nedělalo vůbec dobře ( syn dodnes trpí cestovními nevolnostmi). Po té jsem měla rok přerušené studium, jelikož jsem studovala skladbu, doufala jsem, že absolventskou práci dokončím před nástupem do školy do posledního ročníku. Částečně se to povedlo, ale více jak polovinu jsem nakonec stejně dopisovala už se dvěma dětmi a při během skolního roku- posledního. Anežka dcerka se narodila 5.9. a do školy jsem nastoupila 3.9., každá mamina ví, jak je šestinedělí náročné, já jsem musela alespoň na dálku vyřozovat a domlouvat individuální hodiny a to věru nebylo lehké. Musím říct, že škola mi vlastně přes svou byrokratickou strán,u vůbec nepomohla, část kantorů se opravdu hodně snažila, že bohu hodně kantorů si léčila na mě své myndráky, pocity méně cennosti si dokazovali zbytečnými komplikacemi. V muzikantském světě se musí každý hodně otáčet, lidi dřou jak koně a to, že někdo si pořídí děti ( nebylo to ani v jednom případě náhodné početí) většina kantorů považovala za znamení neúspěchu v profesi.No,další věcí byly nemoci dětí chytli jsme kampylobaktery, rotaviry, syn měl 2x astmatický záchvat... neskutečné! Uf, Uf, Uf! vše by bylo snažší, kdyby škola reagovala pružněji, vycházela vstříc. Chtěla bych ještě studovat dál, ale počkám si, až mi miláčkové trochu povyrostou a budou ve škole. Budu mít třeba ty noci na učení. Jinak je pravda, že obrovský dík a zásluha mému muži! Jeho pomoc při studiu byla nedocenitelná, stále žasnu, že neutekl :-))) a samozřejmě maminka, která hlídala synka, zatímco jsem jezdila s miminkem do školy. Kantoři myslím často v šoku, že učí maminu a často i s dítkem u prsu učili, i jím díky. Jak říká manžel: přežili jsme to...
Hancila
20.7.2009 22:11:00
Já, žel, nemám takové štěstí na babičky či vstřícné chování manžela, jak tady čtu..., přesto jsem začala studovat angličtinu, bez které se dneska už neobejdeme. Docházím na soukromé hodiny dopoledne, když mám dceru ve školce a druhou, mladší dcerku, mi na ty 2 hodiny týdně babička pohlídá. Je to sice dražší, než chodit do kurzu, ae víc si dovolit nemůžu, protože NEMÁM HLÍDÁNÍ. Přesto mám velkou radost z toho, že se učím! Dělám něco pro sebe, zvyšuji si kvalifikaci a sebevědomí ~:-D a až budou holky větší, tak i já si snad budu moct dovolit víc...
20.7.2009 18:16:42
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?

Otehotnela jsem ve 2.rocniku bakalarskeho studia, treti rocnik jsem si po narozeni syna rozlozila (tj.individualni studium) a letos ho temer dokoncila (v zari uz jen obhajuji bakalarku, zkousky a statnice jsou za mnou). Zaroven jsem se dostala na navazujici magisterske studium, a to prezencni. Moc si nedovedu prestavit, ze bych prestala studovat, skola me bavi a vim, ze bude dobre ji mit pro pozdejsi uplatneni. Podobne jako zde jiz bylo nekolikrat zmineno, ve skole je clovek v jinem prostredi a je nucen "premyslet" jinak nez jen na RD/MD.

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?

Velmi mi ho usnadnuje predevsim poloha skoly a meho bydliste. Bydlim v Brne v centru, asi 3 minuty od obou fakult me soucasne skoly a cca 10min a 30min od fakult kde budu dali dva roky studovat. Dale moji laskavi spoluzaci, kteri mi dost pomahali hlavne behem posledniho pulroku. Samozrejme take podpora partnera je dulezita, i kdyz nemohl moc hlidat, pomohl mi alespon pred statnicema - vzal si dovolenou. Jinak mi hlidala obcas jedna babicka a o vikendech druha (jeste pracuje). Pres tyden jinak kamaradky, ktere jsem nejprve klasicky platila, pak jsem je uplacela listky na kulturni predstaveni.
Komplikaci byl snad jen nedostatek penez na zaplaceni hlidani, ktery jsem pak vyresila viz vyse.

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?

Vzhledem k tomu, ze studuji na male skole (JAMU), funguji zde dost uzke vztahy mezi pedagogy a studenty. Dalo by se rici, ze vsichni vedi dost o vsech, tzn. ze i me tehotenstvi a materstvi bylo od pocatku prijimano kladne. Vsichni mi vychazeli vstric co se ruznych domluv tyce, u zkousek jsem na tom byla samozrejme stejne jako ostatni. Mozna jen me mrzi, ze me materstvi mohlo hrat roli pri prijimackach na magistra - nevzali me a objektivni duvod jsem nenasla. Nicmene odchazim tedy studovat na Masarykovu univerzitu, skolu velkou a tedy vice anonymni.
V mem oboru v podobne situaci nebyl nikdo, jen ve vyssich rocnicich byla myslim tehotna jedna studentka zpevu.

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?

Takze urcite je nutne si vse predem rozmyslet. Hlavne ohledne hlidani: bud mit podporu rodiny a kamaradu - nekdo bude hlidat zadarmo, nebo mit dost penez na hlidani zvenku. Dale se pripravit na nocni uceni a unavu s tim spojenou.
Skoly by mohly podporovat vznik detskych kouku ve skolach, tady to uspesne funguje na Fakulte socialnich studii od roku 2005 a uvazuju, ze bych to navrhla i na Filozof. fakulte a Ekonom.-spravni fakulte, kam nastupuju.
Kačík+klučík
20.7.2009 15:03:42
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?


1. Až po narození synka jsem celkově "dospěla", už od jeho narození jsem navštěvovala vzdělávací kurzy pro matky na MD a skutečně se mi dařilo,bavilo mne to.Jako osamělá maminka,co byla na vše sama již od těhotenství jsem měla možnost přijít mezi lidi,poznat pár přátel a hlavně,vzdělat se,což je pro mne důležité.Od září studuji dálkově SOŠ.

2.Usnadňuje?Nic. Komplikuje?Nemám žádné hlídání a pomoc rodiny,či příbuzných. Hlídání mi nevyšlo,tak doufám,že mi synka vezmou do jeslí.Jinou možnost nemám.

3.To zatím netuším,ale byli velice rádi,když jsem přišla na přijímací řízení s malým prckem,který běhal po celé škole a byl z ní přímo nadšený. Cítili jsme se tam oba dobře a všichni k nám byli moc milí. Nečekám žádné výhody,ale pravděpodobně většina budoucích spolužáků má starší dítka.

4.Těžko říci.Já se do školy strašně těším.Chci si dokončit vzdělání,abych měla poté možnost najít dobré zaměstnání a hlavně,aby syn ve mě měl vzor.Pro mě je hlavní motivace a pocit,že jsem pro to vše "udělala maximum".
20.7.2009 11:33:15
1. Co Vás vedlo k tomu, že jste začal/a studovat během rodičovské dovolené?

Maturovala jsem v 26 letech těhotná, představa MD trávené u seriálů a diskusemi o po... plenách mě děsila, chtěla jsem nějakou ušlechtilejší náplň a větší pracovní možnosti po MD

2. Co Vám studium usnadňuje a co naopak komplikuje?

Bez pomoci rodiny bych neměla šanci. Malá měla 11 měsíců, když jsem začala studovat, můj otec byl naštěstí doma a ochotný hlídat. Na naší fakultě není možnost jiného než prezenčního studia, od druháku jsem měla aspoň individuální plán. Manžel jezdil s malou, když bylo třeba, k rodičům na víkend, abych měla klid. Komplikace byly s dopravou, spoje nenavazovaly a při různých změnách v rozvrhu. Nebyl ještě tak zaužívaný internet. Mnohdy jsem strávila 4 hod na cestách, abych zjistila, že výuka není.

3. Vychází Vám škola, kde studujete, vstříc? Jste jediný studující rodič v kruhu nebo ve třídě, či je vás víc?

Byla jsem jediná matka. Vedoucí oboru mi házel klacky pod nohy, zřejmě měl pocit, že matky patří jenom k plotně. Nebyl to subjektivní pocit, vadilo to i vyučujícím. Kromě jeho předmětů a angličtiny jsem byla nejlepší v ročníku. Ostatní mi chtěli vycházet vstříc, ale nebylo třeba.

4. Máte nějaké tipy, nápady, které by mohly pomoci rodičům v podobné situaci?

Když nestíháte, naučte se nevidět. Nádobí a prach neuteče, ale děti rostou jako z vody. Víc potřebují lásku a aktivní čas s vámi než dokonalý pořádek. Když byl doma binec a neměla jsem čas na úklid -ve třeťáku jsem nastoupila do práce a připravovala 4 holky na talentovky- naučila jsem se to nevidět, seděla jsem zády ke dřezu, ve kterém rostla hora nádobí. Jakmile dosáhla určité výšky, zázrakem zmizela:). Nestíhala jsem udělat diplomku, tak jsem udělala aspoň všechny zkoušky včetně státnic a bakalářku jsem obhajovala za rok.
Pres všechna úskalí a problémy hodlám teď po šesti letech na další mateřské dodělat magistra. Bude to těžké, přestěhovali jsme se a příbuzenstvo je daleko, ale věřím, že to zvládnu.
 Příspěvky 110 z 35 [Dalších 25 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.