| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Tříletí čtenáři - radost i starost

[<<Předchozích 20] Příspěvky 2130 z 32 [Dalších 2 >>]
L+2
  • 
10.4.2007 18:07:31
Mila Helo,
Mym dvojcatum bude v kvetnu 6 a ctou si cele knizky. Je to ale z duvodu, ze do skoly chodi v UK uz od 4 let a tudiz proto ctou (vsechny deti v jejich tride ctou - lepe ci hure, ale ctou). Takze u tveho ditete je to zcela normalni, ma na to vek. Co se tyce pocitani - pocitaji do 100, scitani a odcitany pre 20. Nasobilku po 2, licha a suda cistla - opet, je to normalni smernice, a nemam pocit, ze by byly nejak vyjimecne nadane.

Ja jsem se sama naucila cist pred 5tym rokem. V te dobe jsem take odrikavala ruske basnicky, jelikoz moje sestra zrvona byla ve 4te tide, a zacala se ucit rustinu, coz me tenkrat zajimalo. Jsem uplne normalni, inteligentni, ale v norme, zadny genius.
Helena
  • 
10.4.2007 17:56:50
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli některá z Vás má zkušenost s velmi ranným čtením. Naše dcerka od 17 měsíců zná všechna písmena abecedy. Prostě se zeptala, co to je. Řekla jsem například, že A, jako auto. Od té doby si to pamatuje. Během několika dnů se tehdy naučila všechna písmenka. Pak přišly na řadu číslice. Potom přestala používat pomovná slovíčka a už to pro ni není auto, babička, ....kakao, list,.......zub, ale prostě a,b,atd.

Za měsíc jí budou dva. Začíná chápat, že písmenak tvoří slova, takže prakticky začíná číst. Čte ale jen ta slovíčka, kterým rozumí, a které zná. Základní věci ale přečtě, ví, že na jogurtu je napsáno smetanový apod. Pár písmen i napíše. Samozřejmě rukopis nic moc, ale nějaká podoba tam je.

Dcera se vyvíjí celkem normálně, nopozoruji odlišnosti ve srovnání s jinými dětmi tohoto věko. Řeč sice nemá slavnou, ale myslím, že docela odpovídá horšímu průměru. Její prostovy jsou typu: Já koupala dnes. Rybička koupala taky. Říká tedy větičky, i když spíš ještě bez pomocných sloves, jako je být, dělat apod. Skloňuje, začíná časovat, takže větší zpoždění řeči, jako při autismu nemá. Myslím, že autistka není, nemá ani jiné příznaky, které by tomu odpovídaly.

Máte někdo s ranným čtením zkušenosti? Měla bych zajít třeba k psychologovi anebo jste to neřešili? Já sama jsem také poměrně brzo četla (ve třech letech cca), takže by to mohlo být v rodině, na druhou stranu máme v příbuzenstvu autismus, tak bych něco nerada zameškala a řešila věci včas. Jak jste situaci řešili vy?

Díky moc, Helena
H
  • 
10.4.2007 17:27:15
Ahoj,
chci se také připojit do diskuse. Mám dceru a ta měla v listopadu 6 roků.
Než oslavila těch zmiňovaných 6, tak už uměla všechna písmena.
Taky chodila a ptala se , co to je za písmenko a furt dokola a tak se naučila a za pár měcíců už začala i spojovat až číst.
Dnes si už přečte,sice né knížku ale co chce tak to ano.A jde až teprve v září do školy.Zajímalo by mě tedy jestli má taky tu hyperlexii a nebo jestli je to u těchto dá se říct skoro školáků normální.
Jestli někdo poradí tak budu moc ráda,děkuji
s pozdravem Hela
Helena
  • 
10.4.2007 16:13:47
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli některá z Vás má zkušenost s velmi ranným čtením. Naše dcerka od 17 měsíců zná všechna písmena abecedy. Prostě se zeptala, co to je. Řekla jsem například, že A, jako auto. Od té doby si to pamatuje. Během několika dnů se tehdy naučila všechna písmenka. Pak přišly na řadu číslice. Potom přestala používat pomovná slovíčka a už to pro ni není auto, babička, ....kakao, list,.......zub, ale prostě a,b,atd.

Za měsíc jí budou dva. Začíná chápat, že písmenak tvoří slova, takže prakticky začíná číst. Čte ale jen ta slovíčka, kterým rozumí, a které zná. Základní věci ale přečtě, ví, že na jogurtu je napsáno smetanový apod. Pár písmen i napíše. Samozřejmě rukopis nic moc, ale nějaká podoba tam je.

Dcera se vyvíjí celkem normálně, nopozoruji odlišnosti ve srovnání s jinými dětmi tohoto věko. Řeč sice nemá slavnou, ale myslím, že docela odpovídá horšímu průměru. Její prostovy jsou typu: Já koupala dnes. Rybička koupala taky. Říká tedy větičky, i když spíš ještě bez pomocných sloves, jako je být, dělat apod. Skloňuje, začíná časovat, takže větší zpoždění řeči, jako při autismu nemá. Myslím, že autistka není, nemá ani jiné příznaky, které by tomu odpovídaly.

Máte někdo s ranným čtením zkušenosti? Měla bych zajít třeba k psychologovi anebo jste to neřešili? Já sama jsem také poměrně brzo četla (ve třech letech cca), takže by to mohlo být v rodině, na druhou stranu máme v příbuzenstvu autismus, tak bych něco nerada zameškala a řešila věci včas. Jak jste situaci řešili vy?

Díky moc, Helena
Lucka,syn 3 roky
  • 
10.4.2007 15:07:19
Ahoj,muj syn,ted mu byly 3 roky,od roku mluví,v roce a pul se zacal zajimat o pismenka a cisla,ktere se naucil bez problemu hned,jeste necte,ale spoustu slov si fotogafickou pameti pamatuje,pocita do 100,uz zacina scitat.Jeho inteligence je v pasmu vysokeho nadprumeru,IQ 140.Ted resime skolku.Ma uplne jine zajmy nez jeho vrstevnici a rychle se uci cokoliv noveho.Tak zdravi vsechny,co maji doma neco podobneho.
Katka
  • 
10.4.2007 14:19:26
Možná ještě nějaká naděje je. Syn měl někdy okolo 2,5 let taky období, kdy ho strašně zajímala písmenka. Nijak mě to netěšilo, ale když se ptal, vždy jsem mu odpověděla. Naučil se celou abecedu, pořád luštil písmenka na vývěsních štítech, v novinách, atd. Trvalo to nějaké tři, čtyři měsíce, postupně to ustávalo. Teď (je mu 3,5) ho písmenka nijak zvlášť nezajímají, některá už zapomněl, jiná pozná bezpečně. Ale jeho schopnosti se nijak nerozvíjejí, vůbec třeba nechápe slabiky. Nechávám to být, do školy času dost.
10.4.2007 12:41:36
muj syn se od svych 2,5let velmi zajima o pismenka,porad se pta,na napisy na triku,na lednicce.. pak prijde a rika:To je E,vid.Nejdriv jsem byla nastvana,ptz si pamatuju jaky problemy jsem mela ja v prvni tride,dkyz jsem umela cist a tam me to nebavilo.Tak jsem mu nechtela rikat co to je,rikala jsem ze nevim,no byl akorat vztekly.Ted mu to reknu,ale sama ho nepodnecuju..docela rada bych aby cist neumel az pujde do skoly,ale po precteni tohoto clanku jsem se te nadeje vzdala..
Barča, 2kluci
  • 
10.4.2007 12:27:21
Můj manžel se naučil číst sám ve 4,5 letech. Můj starší syn od 3let dobře počítal (sečítal i odečítal) hroně rád platil v obchodě a vždy si sám spočítal, kolik mu mají vrátit (drobné nákupy). Písmenka ho nezajímala, uměl se podepsat, uměl básničky, ale číst se naučil až ve škole (naštěstí bez problémů). Dodnes nemá s učením problém (no nemá zrovna je v pubertě 16 let tak trochu stávkuje) intelektuálně je před svými spolužáky - dle profesorů i dle psycholožky.
Můj mladší syn od 3let znal všechna písmenka, on totiž miloval auta chtěl číst SPZ a tak si to prostě zapamatoval. Neměl rád učení, tak básničky a písničky ho nebraly ani ve školce o čtení vůbec nemluvím, nerad maloval, počítal jen normálně v řadě 1-20. Nyní je v první třídě (měli jsme z ní velký strach) a nestačíme se divit, čtení pochopil ihned, opravdu mu to trvalo asi 2min. a pak četl i slova na konci slabikáře, počítání mu jde také, prostě normálka, jediné co mě mrzí, že vše dělá jen když chce. Je to vidět ve všech předmětech. Prostě někdy dává pozor a někdy ne.
bohunak
10.4.2007 12:27:21
Muj syn zacal cist pred 3 rokem taky.On je autista s hyperlexii, cist a pocitat mu nedelalo nikdy problemy, pomerne ted zvlada i zemepis, je mu 5.Ale i kdyz cetl, mluvit zacal az ve 4 letech.Ve skole (predskole) se nenudi, myslim si, ze hodne zalezi na ucitelce.Zato ma velke problemy se psanim.
10.4.2007 12:17:21
Můj třetí syn začal právě takhle sám číst ještě před dokončením třetího roku. Ovšem výslovnost měl v té době příšernou, R a Ř zvládl až skoro v 9 letech - docházku na logopedii jsme ukončili v páté třídě ZŠ. On je ten první případ, má celkově velmi vysokou inteligenci, takže do školy nastupoval v necelých šesti a ještě pak přeskočil čtvrtou třídu. Dnes v 11 letech je v sekundě osmiletého gymnázia.
Naopak nejstarší syn sice písmenka ve třech letech rozeznával bez potíží, ale spojovat je začal až v první třídě, navíc s odkladem. Je to diagnostikovaný dyslektik, jinak s IQ v pásmu nadprůměru. Dnes poměrně úspěšný student sexty osmiletého gymnázia.
[<<Předchozích 20] Příspěvky 2130 z 32 [Dalších 2 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.