| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mami, tati, ať mě nechá!!!

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1116 z 16 
Fany
  • 
22.3.2001 11:25:47
Ahoj Vendo,
nevím, kde se stala chyba, nejspíš nikde:-), ale chtěla bych ti jen napsat, že sama mám mladší sestru, také o tři roky a taky jsme se celé dětství a pubertu víceméně nenáviděly.
Já tenkrát nesla nelibě hlavně to, že rodiče mi upírali nárok na alespoň minimální soukromí a možnost nějak se od sestry odlišit, moct něco dělat jinak a hlavně SAMA.....
Sestra byla se mnou vždy, vždy jsem se jí musela přizpůsobovat, ve všem, protože byla mladší. Když byla malé mimino, chodila večer velmi brzy spát, před sedmou hodinou, i v létě. Pocit, který jsem měla při ležení v posteli v pokoji se staženými záclonami, do kterých se ale opíralo slunce a pod oknem výskali kamarádi, tak ten si pamatuju dodnes. Když jsme byly starší, musela jsem o ni všelijak pečovat, měla jsem vcelku velkou zodpovědnost, aby bylo všechno v pořádku, ale žádné pravomoci..
Takových těch malých křivd bylo milion, myslím, že absolutní spravedlnodsti se nikdy nedobereš a taky je pravda, že starší dítě tomu mladšímu prošlapává cestu.
Byla taky divoká, takový ten "zmýlený kluk", ode mně se očekávala nikdy nekončící trpělivost a bezmezné pochopení (včetně věku, kdy jsme byly ve školce). V pubertě se to ještě zhoršilo.
Velmi těžce jsem, myslím obě dvě, nesly neustálé naléhání rodičů, že se MUSÍME MÍT RÁDY, protože mít sestru je to největší štěstí na světě.
Když jsme se obě velmi brzy vdaly a tak odešly z domova, situace se jako mávnutím proutku dala dopořádku, dneska se máme moc rády a víme, že rodiče měli v zásadě pravdu.......:-).
U svých dětí se snažím, aby se obě mohly cítit jako individuality, soukromí staršího respektujeme a o pomoc s malouho vždy prosíme, odmítnutí akceptujeme. Téměř se to ale nestává, pomáhá nám rád a účinně. Rozhodli jsme se, že dětem umožníme prožívat konkurenční vztah, který se nám oběma jevil jako mezi sourozenci přirozený. Děti se nám ale neperou a žárlí jen minimálně. Třeba se to ještě zhorší, ale teď se mají rády. Myslím, že na to může mít vliv to, že se jim snažíme dávat najevo, že je máme rádi každého zvlášť a naši přízeň nepodmiňujeme jejich vzájemným souladem. Konec konců, mít více dětí byla naše volba a ne jejich.
Moc tě zdravím a držím palec:-).
  • 
22.3.2001 10:50:00
Sally moc děkuji za krapet uklidnění :o) a s Vendulou se ztotožňuji právě v té otázce "Jen abych neudělala nějakou chybu!"
Přímo u svých rodičů mám jasný příklad toho, jak to může mezi sourozenci strašně ošklivě dopadnout, a asi právě proto mám obavy. Ráda bych, aby Ty naše děti si v budoucnu byly co možná nejlepšími kamarády ... a bojim se, abych jim to třeba právě já svými "výchovnými působeními" nějak nepokazila ... (Jak to bylo u rodičů, tedy konkrétně u táty, který je se svým bráchou dá se říct "na nože", nevím. Nevím, co bylo u nich špatně ale strašně ráda bych, aby to u nás bylo dobře :)
A to je můj problém :o)
Vendula, tři děti
  • 
22.3.2001 9:00:25
Jako jednináček jsem zanic na světě nechtěla jednináčka, takže když byly dcerce tři roky, přibyla jí i přes nevalnou bytovou i finanční situaci sestřička. Nadšení veškeré žádné, ségry se odmalička rvaly jak koně a prohlášení "proč zrovna já musím mít tak pitomou ségru" byla na denním pořádku. Starší dcera příchod sourozence dost těžce nesla, dokonce jsem s ní navštívila psycholožku, protože se začala kvůli všemu vztekat, válet po zemi...Později k výše uvedenému sloganu přibylo: Káče (té mladší) všechno dovolíš, máš ji radši než mě. Nebyla to samozřejmě pravda, ale možná, že jsem jí svým chováním, aniž jsem si to uvědomila, nějakou příčinu k tomu tvrzení dala. Přitom mladší dcera nebyla žádný andílek, říkali jsme: ta se měla narodit jako kluk...Takže spíš nějaká ta "výchovná" přistála na zadečku Kačenky...Zvlášť když se projevovala jako pěkný "záškodník" a své sestře likvidovala její oblíbené věci...Jejich vzájemnou řevnivost jsem jako jedináček nemohla pochopit. Vždyť co já bych za to dala, kdybych měla sourozence? Teď se sama sebe ptám: a jak bych to byla bývala zvládala já?
Později holkám přibyl bráška. Ten je terčem řevnivosti mladší dcerky, evidentně v něm vidí toho, kdo ji "sesadil" z trůnu "mazánka". Slovo "mazánek" (blbánek) bylo oblíbené označení starší dcery pro svou sestru...
Teď, když je jedné téměř patnáct a druhé dvanáct řevnivost mezi sestrami poněkud polevila. Ale občas ta starší tak nějak "vybouchne" a poví své sestře tolik nepěkných věcí, až je mi z toho smutno. A přinutí mě to k zamyšlení: kde se stala chyba v mém výchovném působení?
sally
  • 
21.3.2001 19:09:33
Lenko,
já mám mladší sestru a nikdy jsme nebyly moc kamarádky - i to paktování se s dětma proti té druhé jsme dělaly, není v tom nic nenormálního - každá jsme chtěla být nezávislá a mít svoje kamarády - a to, že jsme "musely" žít spolu, dělit se o pokojíček, věci, ale i rodiče, vyvolávalo řevnivosti. Přešlo to až někdy v pubertě, kdy jsme každá chodila na jinou školu a viděly jsme se opravdu až doma večer - najednou jsme si mohly povídat, že se nám líbí spolužák, protože v tomto případě sestra nebyla a nemohla být konkurencí (spolužáka v životě neviděla) a tak mohla nezištně držet palce, krýt před rodičema atd. Dnes jsme kamarádky, právě proto, že jimi být nemusíme - máme každá svůj život a jednou za čas si poklábosíme u kafíčka.
Tvoje děti jsou myslím úplně normální, podporovala bych je v tom, ať si každý najde svoje kamarády a nenutila je být spolu, ani mít stejné zájmy (my jsme chodily do jiných oddílů, dělaly jiné sporty) - jestli jedno dítě pěkně kreslí, tak ať kreslí a druhé ať chodí třeba na fotbal, ať se každé realizuje někde, kde mu ten druhý nebude "překážet".
  • 
21.3.2001 15:16:42
Článek mě sice trošku uklidnil, protože věčné hádky mezi devitiletým synem a sedm a půlletou dcerou mě také často znepokojují, ale článek nepíše o tom, co mě ve vztahu mezi sourozenci v poslední době nejvíce zajímá. Znepokojuje mě totiž chování "bráchy a ségry" mezi ostatními dětmi. Nejsem s nimi pořád, takže nemohu zcela objektivně posoudit, ale vždycky jsem měla představu (jsem jedináček, který toužil po sourozenci, proto také máme děti dvě:o) o jakési sourozenecké soudržnosti. Představovala jsem si, že sourozenci drží pospolu, že se nepostaví proti sobě, že když je jeden v problémech, druhý se mu snaží pomoci. Na svých dětech ale spíš vidím, že spolu o kamarády soupeří, že jakmile se děti postaví proti jednomu, druhý se přidá na stranu dětí a ne svého sourozence. Možná to vidím moc černě, třeba jsou ještě malí a chtěla bych po nich moc .... proto jsem se rozhodla napsat .... třeba mi poradíte jiný pohled na věc :o)
Eva M. (2 synové 11 + 4,5 r.)
  • 
18.3.2001 21:30:33
Mnohokrát děkuji za tento článek!!! I moji kluci se hádají a bývám z toho nešťastná, stresovaná atd. Pravdou ale je, že potom si dokážou spolu krásně hrát. Takže uznávám, že máte pravdu a že to nemusím vidět tak černě - asi jsou naprosto normální a soudě podle Vašeho článku - rostou z nich lidé, kteří se budou umět v životě prosadit :-))) Takže ještě jednou díky za povzbuzení a uklidnění. Budu se snažit netrápit se nad jejich hádkami tolik.
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1116 z 16 

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.