| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Jídlo a potraviny

13.1.2020 18:52:46 rišulka

Strava pro puberťáka

Jde o to, že Riška nejí.

Prosím můžete mi pomoct orientovat se v tom, co je nutné a potřebné, aby měl puberťák plnohodnotnou stravu a já nemusela hodiny a hodiny studovat na internetu - už jsem hledala a čtla, ale postupně se mi získané informace vytrácejí z hlavy, narážím na další a další a už jsem ztracena (hodně se mi líbilo vysvětlení o stravě u low carb, ale to je použitelné pro mamku, která si hlídá cukry kvůli diabetes).

Tak a teď tedy - Riška nejí -tzn. za první v pubertě na to není čas :) a hlavně za druhé v tom hraje roli jakýsi vývoj autismu. Vypadá to asi takto -
- ochutnám čaj, polívku, jestli už není horké, on to nechce, že jsem se toho dotkla
- naberu na lžičku trochu čaje, nakapu lék, už ten čaj nechce, zapíjí druhým hrnkem (všechno kapky, sirupy, tablety nepolkne)
- rohlíky jen suché, naštěstí chleba, housky, tousty můžou být, dokonce s kombinací šunka+sýr není problém, tavené sýry ne, tvrdé ano
- zelenina jen podle barvy - miluje saláty, rajče, paprika červená / okurka, paprika zelená (cibule je neutrální nebo na ni ještě nedošlo)
- miluje polívky - květáková jen! od babičky, brokolicová jen mixovaná, zeleninovou nesní, je barevná, hrášková ano, mixovaná, ostatní luštěniny ne, spíš tedy ty jednoduché, vlastně jednodruhové (to neva, to se dobře vaří)- maso nikdy ve směsi, jen zvlášť, řízek ano, nudličky v omáčce ano, se zeleninou ne, musí být měkké, nakrájené, sní první to, pak až přílohu, to jen pár lžic, samotné to nechce (to se nedivím, samotné brambory, rýži, kaši..)
- jogurty a mléčné vůbec - to žije a hnije prý.

Víc příkladů si nevybavím. Horší jsou ty řeči okolo - kde jsi to koupila, kdo na to sahal, jak je to staré, co v tom je - plus ty mě chceš otrávit (když je barevné, neznámé, špatně kombinované, ale taky když uklízím koupelnu a páchne ocet, savo, taky když tankuju, nafta apod.).
Takže nějak moc vyhazuju jídlo, to mi teda vadí hodně a hlavně si nevím rady, jak mu dodat všechno potřebné - kluk má už 165 cm, ale váhu 34 kg, je furt v pohybu, silně hyperaktivní, na blbosti má síly dost. K tomu se váže problém s vyprazďnováním, velká jednou týdně, spíš tedy 8-9 den. U dr řešíme už od pěti let, jednou za rok mu vezme krev a projde testy na všemožné alergie, mlíko, lepek ap, nic se neukázalo, pokud nemá problémy, bolesti, nechceme ho trápit dalším vyšetřením - shrnuto, že zřejmě má takový "spalující" metabolismus a potíže jsou spíše psychického rázu - v cizím prostředí vůbec, jen doma nebo u babičky, odkládá to, pak tam sedí půl hodiny, ale co vím, je hotový hned, spíš asi odkládá to utírání, protože už je velký, aby mě zavolal.. Ohledně bolesti těžko odhadovat, nikdy neřekne, aktuálně mi tu leží v horečkách, 39,7, ale na dotaz ho nic nebolí, hlava se netočí, spát se mu nechce (před chvilkou usnul :) ), na druhou stranu je přecitlivělý na jakékoli zranění a to se mu nikdy nic nestalo, jen maličkosti tříska, odřenina při pádu, píchnutí jehly u dr, tj problém na týden, končetinu nepoužívá, histerik a největší chudáček.
Nakonec pro ukázku - snídaně - kuličky s mlíkem nebo chleba ve vajíčku, do školy rohlík, vrací netknutý, stejně tak čaj, nepije tam nic, bo tam nechce chodit na záchod, oběd prý jí, způsobem, jak popisuju, polívku ano, druhé maso zvlášť, přílohu povrtat, doma ve dvě h dostane pití a oběd se mnou, to má rád, bez slupky na kostky, jabko, hruška, mandarinka, maliny, v létě meruňky, ve čtyři si dělám kafe a dávám mu něco sladkého, koblížek, ale jen s meruňkovou, kroisant, klidně toust s máslem a marmeládou, opět meruňkovou, v šest dostane talíř polívky, pak ještě v osm chleba s něčím. Všechno jsou to porce pro vrabce, vždycky na talíři nechá, rohlík, chleba chce na půlky, sní jen jednu nebo okouše dookola kůrku, zbytek nechce, koblížek vykouše část s marmeládou, zbytek nechce atd.
Prostě paráda, u nás o zábavu postaráno! :)
Tak co s tím, aby měl vše potřebné a snad aby se taky zlepšil ten vylučovací problém?
Odpovědět
Průběh diskuze (8 názorů)
Téma: Strava pro puberťáka rišulka 13.1.2020 18:52
*Re: Strava pro puberťáka Monika 13.1.2020 19:44
*Re: Strava pro puberťáka Len 13.1.2020 19:54
*Re: Strava pro puberťáka sally 13.1.2020 20:29
*Re: Strava pro puberťáka rišulka 13.1.2020 21:35
**Re: Strava pro puberťáka Mosie 14.1.2020 20:3
*Re: Strava pro puberťáka 1kulička 15.1.2020 8:42
*Re: Strava pro puberťáka Hana36 19.1.2020 11:49

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.