| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Povídání o škole

21.2.2000 13:32:03 Jana, 27 let

Re: Učitelé bez zpětné kontroly ...

Ačkoli s Vaším názorem z velké části souhlasím, mám výhrady vůči obhajování autoritativních učitelů a kritice učitelů-kamarádů.
Je mi 27 let, takže jsem asi absolvovala školní docházku v podobném duchu jako Vy. Mám pocit, že Vaše vzpomínka na školu přesně vystihuje, co z nás (téměř) všech udělalo totalitní školství. Žák se přece má učit proto, že ho předmět zajímá, že se chce něco dozvědět, ne proto, že se bojí učitele! Bylo prokázáno, že kladná motivace (=motivace odměnou, tzn. učím se, protože se chci něco nového dozvědět, chci být pochválen, ale i protože chci někomu /třeba učiteli/ udělat radost) vede k daleko lepším výsledkům, než záporná (=motivace trestem, učím se, protože nechci být potrestán, protože když se to nenaučím, dostanu pětku a doma mi vynadají). Kladně motivované děti si látku spíš osvojí, zatímco záporně motivované se jí spíš "našprtají" a brzo po zkoušení, písemce ji zase zapomenou. Navíc strach a stres v jakékoli podobě snižuje schopnost se soutředit - to se pak člověk těžko něco učí!

Pokud Vás tedy Vaši benevolentní učitelé-kamarádi mnoho nenaučili, může to být také proto, že Vám škola nikdy neumožnila získat k vyučování kladný vztah. Domnívám se, že pokud jsou děti od autoritativních učitelů "motivovány" pomocí zvyšování hlasu, pohlavků, poznámek atd., je potom pro tzv. učitele-kamaráda velmi obtížné "nalákat" je k práci kladnou motivací.

Ale ať už je učitel takový nebo makový - souhlasím, že není dobré, aby jej rodič záměrně před dítětem "shazoval". Škola by přece měla fungovat jako spolupráce dětí, učitelů a rodičů, ne jako boj mezi nimi.
Odpovědět
Průběh diskuze (7 názorů)
Děti by měli učit odborníci Jarmila, učitelka ZŠ 10.1.2000 17:29
*Učitelé bez zpětné kontroly ... Jan Sokol (dvě dcery na ZŠ) 11.1.2000 12:48
**Re: Učitelé bez zpětné kontroly ... Eva, 25 let 18.2.2000 12:17
***Re: OBJEKTIVITA VE ŠKOLE PhDr. Jiří Tyl 21.2.2000 6:42
****Re: OBJEKTIVITA VE ŠKOLE Martina, dvě dcery 28.2.2000 16:30
*****Re: OBJEKTIVITA VE ŠKOLE PhDr. Jiří Tyl 29.2.2000 1:57
***Re: Učitelé bez zpětné kontroly ..... Jana, 27 let 21.2.2000 13:32

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.