| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - ostatní

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu

Ahoj Dášo,

já jsem na tom byla uplně stejně, co se týká informací, co vše je potřeba zařídit než odejdu na mateřskou a poté. Před 14 dny jsem se ptala našeho firemního právníka a dozvěděla jsem se tohle: Těhotenství by se mělo oznámit zaměstnavateli ve 3tím měsíci (což jsem propásla, ale nic se nestalo :-)). Se zaměstnavatelem se pak dohodneš, kdy budeš odcházet na mateřskou. Závisí to na tom, jak se cítíš a na tom, jak se dohodneš s lékařem. Každopádně je to prý 60 dnů pře počítaným datumem porodu, ale když ti lékař doporučí, že máš odejít dřív, můžeš dřív. Tvůj gynekolog ti vystaví doklad o tom, kdy na mateřskou nastoupíš a od té doby se ti začíná počítat první mateřská. Ta trvá 6 měsíců a měla by si dostávat příspěvek ve výši 69% svého současného platu, pokud ovšem není přespříliš vysoký. To je pak zákonem limitovaná maximální výše příspěvku na den a víc nemůžeš dostat. Tuhle první mateřskou ti vyřídí tvůj zaměstnavatel. Po uplynutí těchto 6ti měsíců, nastává druhá mateřská a tam už musíš zažádat na Správě sociálního zabezbečení v místě bydliště (myslím, že se ten úřad jmenuje takhle) o formulář, který si necháš potvrdit od svého zaměstnavatele a s tím tam pak jdeš zpět a na základě toho pak budeš dostávat druhou mateřksou, jejíž výši neznám, ale spíš to bude jen taková sranda, která ti moc finančně nepomůže (můj osobní názor). Současně máš prý možnost si zažádat o příspěvky na děti (teď si nevzpomenu na název úřadu, ale snad by ti měli poradit na té správě soc. zabezpečení). Příspěvky se prý počítají podle toho, kolik máte příjem do rodiny, tzn., podle platu tvého manžela. Navíc se tím, že se ti narodí miminko sníží tvému manželovi o něco málo daně, ale je to prý částka zanedbatelná. Mateřská dovolená je 3 roky a půl roku po nastoupení tvé "první mateřské" je prý dobré písemně zažádat u tvého zaměstnavatele o podržení místa pro tebe po dobu 4 let. To pro případ, kdybys nechtěla hned po 3 letech nastupvat zpět. Po 3 letech prý máš nárok na místo odpovídající tvému původnímu a odpovídající tvému vzdělání apod. (i když je to asi podle zrovna danné situace v té době, kdy se chceš vrátit, ale měli by ti nabídnout něco přijatelného). Ten 4 rok, v případě, že jsi si zažádala, mají povinnost tě jenom přijmout zpět, ale místo ti můžou nabídnou jakékoli. Do 7mi let dítěte si prý nemusíš platit sociální a zdravotní pojištění. Každopádně bych ti ale asi radila, aby sis o tom promluvila s někým odpovědným od Vás z práce. Určitě ti poradí. Alespoň mě se snažili vyjít vstříc a dali mi rady, které ani nemuseli. Některé názvy úřadů jsem proto s klidem zase vypustila z hlavy, protože vím, že se na to pak po půl roce od nástupu na mateřskou může opět zeptat.
Odpovědět
Průběh diskuze (10 názorů)
Povinnosti a nároky během těhotenství a ... Dáša, nastávající maminka 22.1.2000 20:35
*Re: Povinnosti a nároky během těhotens... Romana, 19. týden těhotenství 25.1.2000 16:7
**Re: Povinnosti a nároky během těhote... Dáša, nastávající maminka 26.1.2000 17:49
***Re: Povinnosti a nároky během těho... Romana 28.1.2000 10:13
**Re: Povinnosti a nároky během těhote... Káča Skokanová, 21. týden těhotenství 28.1.2000 14:51
*Re: Povinnosti a nároky během těhotens... Marcela, Jakub 1 rok 26.1.2000 21:45
*Re: Povinnosti a nároky během těhotens... Káča(těhotná) 28.1.2000 12:13
*Re: Povinnosti a nároky během těhotens... Iva, 27 let, 39. týden těhotenství 16.2.2000 21:32
*Re: Povinnosti a nároky během těhotens... Arnošt 2 děti -2 + 0 let 24.2.2000 1:2
**Re: Povinnosti a nároky během těhote... Martina 24.2.2000 13:35

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.