Re: Mám syna s LMD a už to nemohu vydržet
Milá Lenko,
to jsem si naběhl! Raději budu reagovat hned, aby to nevypadalo, že uhýbám (ale nechci stránku zahltit, když tak dál mimo).
Píšete:
"Chtěla jsem taky vyzkoušet EEG Biofeedback, jak o něm píše PhDr.Tyl. Je to opravdu výborná forma pomoci dětem s LMD, jenže mě odradila finanční otázka věci. Vzhledem k tomu, že syn má kromě LMD další zdravotní problémy, které se prý dají tímto způsobem také zvládnout, vyšla dosti vysoká částka, kterou bych za toto léčení musela zaplatit. Takže možná později, zatím šetřím."
Tak tedy: EEG Biofeedback není (zatím...?) v seznamu výkonů hrazených pojišťovnou. ALE! Zákon o zdravotním pojištění umožňuje hradit i výkony, které tam nejsou -záleží na předběžném schválení revizním lékařem. Moc takových případů není, ale jsou.
Nám by se ulevilo, kdyby EEG Biofeedback byl hrazen ze zdravotního pojištění, to mi věřte.
V USA a v Německu je hrazen výběrově - podle indikace.
Je více důvodů, proč pojišťovny nemají zájem. Dělal jsem s prof. Matějčkem velký výzkum výskytu LMD - 6 000 dětí. Znaky LMD mělo každé šesté dítě!
Dále se dnes ví, že jenom třetina LMD "dozraje" sice opožděně, ale spontánně. Dvě třetiny přetrvají, čili z dospělých má LMD každá desátý. Lze lehce spočítat, že to je v ČR skoro 1,5 milionu. To by položilo mnohem bohatší firmy, než je VZP.
Další důvod je, že to je psychologická metoda, ne lékařská.
Zdravotní pojišťovny se řídí dle současné mediciny: léčení jsou prášky a operace, ne nějaký trénink. S tím nic nenadělám.
Nám by to také ulevilo - sezení u nás stojí 300-400 Kč, a i tak je to těsně nad náklady. Nicméně, máme rozsáhlý systém slev
- při delší terapii
- pro matky samoživitelky, invalidy, důchodce, studenty, sociální případy.
Máme také stále část klientely bezplatně (více, než je zdravé pro naše účetnictví). Nevzpomínám si, že bychom někoho vysloveně odmítli.
Co se týče toho "později", odpovím jako bývalé dítě s LMD: LMD ve škole je zbytečná, dyslexie ve škole je zbytečná. LMD lze diagnostikovat standardním psychologickým (a neurologickým, samozřejmě) vyšetřením ve 4, nejpozději v 5 letech. EEG vyšetřením hned po narození (i pozdější dyslexii!)
Dnes už je umíme napravit dříve, než jde dítě do školy.
Pročež je velký hřích nás dospělých, jestliže dítě bez pomoci donutíme k povinné školní docházce a tak ho vlastně vženeme do neúspěchu a trápení. PROČ???
Odklad školní docházky může pomoci té třetině, kde dominuje nezralost. Dysfunkce je však dysfunkce, nedozraje, jen se odloží její projev.
Dále píšete:
"Na návštěvě u psychologa jsem se dověděla, že to chce důslednost ve výchově, sem tam nějaký trest - zakázat to co rád dělá, případně přehnout přes koleno a naplácat."
Opravdu to nepomáhá. To je "rada z bezradnosti". Když někdo říká, že "s LMD se nedá nic dělat...", doplňte si tam "...tím, co umím. Já to neumím".
Dále píšete:
"Jinak měl můj syn předepsané i tablety - Ritalin - které jsou určeny pro hyperaktivní děti, ale vyskytly se nějaké nežádoucí účinky, takže je musel přestat užívat."
Dát prášek se zdá jednoduché, jenže...
Ritalin je velká móda v USA - a velký abúzus. Americký úřad pro kontrolu drog s ním má docela starosti - podle něj je účinkem blízký kokainu. Každé psychostimulancium má svá rizika. Poslední studie ukazují, že u třetiny dětí neúčinkuje, a u pětiny má nežádoucí účinky. Některé studie ukazují zpomalený růst a menší tělesnou výšku. Atd.
Mimochodem, je i studie srovnávající efekt EEG Biofeedbacku a Ritalinu. Vyšly na stejno, jenže účinek biofeedbacku jakožto učení je zpravidla trvalý. Ritalin účinkuje pouze pokud se bere, pak se příznaky vrátí. Nadto EEG Biofeedback jako celková neuroregulace příznivě ovlivňuje další funkce, nejen jmenované příznaky LMD.
Na místě je podpůrná, výživová terapie - vitaminy (hlavně B6), magnesium, nootropika (Piracetem). Ale poraďte se s odborníkem. Výživové doplňky mohl syn brát už dávno. Jestli to lékaři zanedbali, poraďte se s někým jiným (neurologii máme u nás také).
Už toho nechám - věnuji se LMD systematicky 15 let, a tak bych mohl psát do nekonečna.
Ale bezpečně vím, a jsou k tomu desítky studií, že spravit se dají, a to neinvazivně.
Zdraví
Jiří Tyl
Odpovědět