| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : Astma

Vyhrajte rodinné vstupenky na muzikál!

Zahrajte si o lístky na muzikálovou revue Jak se dělá muzikál do Karlína dne 17.11.2019.

  (?)
 Názory 110 z 3767  [Dalších 3757 >>]
Vážný 27744
18.2.2019 1:09:10
A ještě dodám z České školy přečtené stanovisko MŠMT:

Týdeník školství přinesl odpověď MŠMT na otázku: Je škola povinna podávat zdravotně postiženému dítěti léky?


Odpověď:

Trpí-li dítě onemocněním, které vyžaduje zohlednění při vzdělávání (např. cukrovka), je podle školského zákona a zákoníku práce v pravomoci ředitele školy uložit zaměstnancům školy povinnost poskytnout nemocnému dítěti zvláštní péči, jež může spočívat například v podávání určitých léků, pravidelném sledování zdravotního stavu dítěte nebo v jiné potřebné pomoci, a to podle druhu a míry onemocnění.

Musí však jít o činnosti, ke kterým není třeba odborné kvalifikace a ke kterým nejsou způsobilé jen osoby se speciálním odborným vzděláním či odbornou praxí, popřípadě osoby splňující další požadavky stanovené právními předpisy k poskytování zdravotní péče.

Odbornou kvalifikaci ovšem nelze ztotožňovat s řádným proškolením zaměstnanců, které je pro efektivní poskytnutí pomoci i pro vyloučení případné právní odpovědnosti školy (zaměstnanců) nezbytné. Zaměstnanec tak musí být proškolen v oblasti projevů onemocnění a možných komplikací, jakož i o způsobu péče o dítě, a musí jednat na základě odborného vyjádření lékaře, popř. na základě předpisu potřebných léků. Nezbytný je též souhlas zákonných zástupců dítěte, neboť podání léčiv či jiné úkony ze strany školy je třeba považovat za zásahy do jeho tělesné integrity, které mohou být bez svolení zákonných zástupců protiprávní.

Je-li tedy škola informována o tom, že dítě trpí onemocněním, které vyžaduje zohlednění při vzdělávání, škola:

- projedná otázku onemocnění dítěte se zákonnými zástupci,
- vyzve je k předložení odborného vyjádření lékaře,
- zajistí jejich písemný souhlas k úkonům vyžadovaným ze strany školy a
- proškolí zaměstnance v oblasti příznaků a projevů onemocnění a o náležité péči.

Projevy nebo komplikace přesahující běžný průběh onemocnění a takové komplikace, které již vyžadují odbornou lékařskou pomoc, bude škola řešit přivoláním zdravotní záchranné služby, popř. poskytnutím péče odpovídající zásadám první pomoci. Při splnění uvedených podmínek nenese škola ani její zaměstnanci právní odpovědnost za případná rizika a komplikace spojené s onemocněním dítěte.

Otázka a odpověď byly publikovány v Týdeníku ŠKOLSTVÍ č. 10/2016.
Vážný 27744
18.2.2019 1:04:47
Ve skutečnosti je povinnost poskytnout medikaci dána už školským zákonem (viz http://katalogpo.upol.cz/wp-content/uploads/katalog-vseobecny.pdf). Jenže v Čechách se každá (školská) reforma dělá poněkud ve stylu komunistické "Přestavby": Tehdy koloval vtip, "že perestrojka (idealizovaná) je jako když se všem řidičům oznámí, že od zítřka se jezdí vlevo.
Přestavba je, že se to nikomu neřekne, kromě řidičů MHD."

Cituji z uvedeného Katalogu podpůrných opatření pro žáky spotřebou podpory ve vzdělávání u důvodu zdravotního nebo sociálního znevýhodnění (UPOL 2015)

7.8.3 PODÁVÁNÍ MEDIKACE
Podávání medikace je možné považovat za podpůrné opatření v těch případech, kdy je zdravotní kondice žáka, a tím i jeho výkonnost ve škole závislá na pravidelné medikaci nebo medikaci vyžaduje jeho občas se zhoršující zdravotní stav. V § 29 odst. 2 školského zákona je školám nařízena povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví žáků při vzdělávání. Podmínkou je, aby rodiče dodrželi povinnost plně informovat školu o zdravotních problémech žáka a způsobech jejich řešení. Součástí této informace je odborné vyjádření lékaře o rizicích a prevenci zdravotních obtíží žáka, včetně doporučené medikace. K této oblasti neexistuje prováděcí předpis, je tedy na zvážení ředitele školy, zda si od rodičů žáka vyžádá písemnou žádost o zajištění medikace školou. Za velmi důležitou informaci se považuje popis vedlejších účinků medikace, kterým je často potřeba přizpůsobit režim vyučovací hodiny nebo celého školního dne.
Bouřka 7675
17.2.2019 19:04:23
Máme teď jednu dávku kortikoidů - Budiairu denně. Před tím dostával tablety, ale to měl brát jen při větších potížích, aby se právě nerozjela ta bronchitida.
1kulička 119729
17.2.2019 18:28:43
Bouřko, ano, my měli to samý, akorát jsme při viróze končili i v nemocnici. V mezidobí problémy taky neměla, ani při běhu...... Jsou ty kortikoidy potřeba nasadit klidně v malé dávce, ale dlouhodobě, dokud to bude mívat při viróze (obstrukci), tak je to špatně zaléčené, jen to čeká....
Hodně se předepisuje i montelukastum, má to smysl, ale ty kortikoidy zklidní ty reaktivní průdušky nejjefektivněji a uvidíš, že pak nebude mít problém ani při nemoci.
Po všech těch letech, co s tím máme zkušenosti, je to nejlepší kombinace.
Bouřka 7675
17.2.2019 16:26:12
Jo antihistaminika bere denně. Problémy při virózách vyplývají z toho, že u něj mají tendenci sklouznout do obstrukční bronchitidy. Proto v kombinaci s atopem, co míval, ho už roky berou jako astmatika, i když jinak klasické projevy neměl a spirometrie byla pokaždé dobrá.
1kulička 119729
17.2.2019 16:19:37
Bouřko, to je běžný, pokud se to zhoršilo, tak je třeba prostě nasadit protizánětlivé léky - to jste dosud nebrali? Antihistaminika bere denně? To snad může doporučit i praktik. Osobně v takovém stavu bych nechtěla čekat měsíc.....ale jasně, nevím, co vlastně máte za problémy a nechci dávat nevyžádaný rady. Ale právě i ty problémy při virózách znamenají špatně zaléčený problém, tak ať to zvládnete v pohodě do té alergologie ~;((
Renka + 3 26652
17.2.2019 10:36:33
Syn si taky ventolin nosí sám, je mu 10 a masku nepotřebuje tak od třetí třídy. Ale je třeba, aby děti věděly, že se musí opatrně a v žádném přpadě nepřekračovat dávku. Prvňák je malý, tam bych to dala učitelce, ale u páťáka by to bylo spíš dost nepraktické. Ale nepotřebuje dávku každý den, spíš tak jednou za dva měsíce.
daba+holčička 55689
17.2.2019 10:33:17
Dcera má astma od školky, ve školce měli chamber ve třídě i s lékama, učitelce jsem ukázala, jak se to používá a měla dovoleno jí to dát, když kašlala. Lejstro nepotřebovali. Do školy to nosila v tašce, učitelce jsem to oznámila, myslím že jí neasistovali. Teď má diskus to je malé snadné, Ventolin potřebuje málokdy, už ho zvládne většinou vdechnout rovnou, ale doma stále někdy použije chamber.
Bouřka 7675
17.2.2019 10:21:13
No pro nás to ideální není ani náhodou, ono to dost naruší práci a stojí nás to peníze, ale jako nouzovka je to použitelný. A taky tam být nemusí.
Medikace - těžko říct, problémy se objevily poměrně náhle, do té doby byl stabilizovaný a problémy byly jen při virozách, tak se to řeší akutně, za měsíc jsme objednaný na alergologii, uvidíme, jak se to bude vyvíjet a co řeknou tam ~d~
Rozállie 144785
17.2.2019 10:12:56
"domluvím, že při podezření kontaktovat manžela a on to doběhne posoudit"

Pro nás by to byl ideál ~R^

Ale nemáte špatné dávkování, nebo vůbec lék? Dobře zamedikované dítě by mělo být bez potíží, jen úplně výjimečně by mělo být třeba podat něco úlevového, ne? Aspoň tak nám to říkala naše dr, a i děti v práci dostávají prostě pravidelné dávky ...
No hlavně ať je drobek v pohodě.
 Názory 110 z 3767  [Dalších 3757 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.