tisk-hlavicka

Maminky s dětmi jsou nyní v Americe velmi žádanými zaměstnanci

27.9.2000 Podle zahraničních zdrojů upravil Mirek 9 názorů

Toto je profil pracovníka, kterému se dříve zaměstnavatelé snažili vyhnout, nyní je však žádaný: matka s malým dítětem.

Ano, matky s dětmi předškolního věku či na základní škole - t.j. pracovníci, kteří jsou často ocejchováni jako ti, kteří jsou rozptýleni každodenními pečovatelskými problémy a naříkáním dětí, že bolí ucho - jsou nyní velmi žádaní.

Některé společnosti, zvláště malé podniky, je aktivně shánějí. "Naučili jsme se, že výměnou za to, že občas kvůli dítěti mohou odejít z práce, jsou velmi loajální.", tvrdí Susan Lyon ředitelka reklamní a marketingové firmy Lyon & Associates. Tato loajalita je ceněna zvláště nyní uprostřed 30letého období nízké nezaměstnanosti a pracovního trhu, kde pracovníci mohou snadno přeskakovat od jedné příležitosti k druhé za vyšším platem, a prémie jsou dokonce nabízeny i těm, kdo mají minimální dovednosti. Takže najímání maminek začalo být v oblibě, zvláště u vlastníků malých podniků, kteří pokládají flexibilitu za relativně levnou podporu, která jim umožňuje soutěžit s velkými společnostmi, jejichž pracovní doba může být pevná.

Žádané zboží

Musím vás ale varovat, říká slečna Lyon, která má mezi svými 14 zaměstnanci 5 matek: "Najít je vás může stát velké úsilí." Je to proto, že mnoho matek, které chtějí pracovat, již práci má. Během posledních dvou desetiletí chodili matky do práce v rekordním množství. Podle amerického Výboru statistiky práce vzrostl počet pracujících matek s dětmi do 3 let o 9,5 % na 5,3 miliónu mezi r.1990 a 1999. Během 80tých let, toto číslo vzrostlo o 47 %. Zpomalený růst se objevil i přesto, že bylo od roku 1996 federálním sociálně pracovním programem vyřazeno z evidence veřejné pomoci 2 miliony rodin (z nichž mnoho bylo vedeno ženami).

Dnes téměř 2/3 všech amerických matek s dětmi do 3 let věku pracuje, ve srovnání s 50 % v roce 1990 a pouze 42 % v roce 1980.

Nyní v době, kdy se zaměstnavatelé snaží přilákat pracující matky, je zásoba těchto pracovníků téměř vyčerpána stejně jako celý trh s pracovními silami. Nezaměstnanost u pracujících matek i ostatních pracovníků, je rovněž v 30letém poklesu: okolo 6 %, ve srovnání s desítkami v devadesátých letech. "Hodně je přisouzeno zaměstnavatelům nabízejícím mnohem flexibilnější pracovní dobu", tvrdí Steve Hipple ekonom pracovního odboru ve Washingtonu. Ve skutečnosti federální čísla ukazují, že 28 % všech zaměstnanců mělo v roce 1997 pružnou pracovní dobu, dle nejčerstvějších dat, ve srovnání s rokem 1999 to bylo 15 %. "Práci to pak činí pro matky mnohem snazší a přitažlivější", říká.

Jednou z forem zmíněné flexibility je možnostsdílení práce, což vidí jako hlavní výhodu Leslie Havercamp, umělecká ředitelka Lyon & Associates v San Diegu a zároveň matka osmiměsíční dcery. "Pracovala jsem na volné noze, předtím, než se narodilo naše miminko, ale pracovat v Lyon & Associates 24 hodin týdně je stejně tak snadné jako předtím", říká.

Slečna Havercamp sdílí práci na specifických uměleckých úkolech s matkou 3letého dítěte a společně koordinují jejich úsilí, aby skončily do termínu. "Máme velký stimul proč ukončit práci včas: udržet naše pracovní rozvrhy tak, jak jsou", říká.

To se libí jejich šéfové, slečně Lyon, která říká, že si pamatuje pouze jeden den během uplynulých osmi měsíců, kdy slečna Havercamp zavolala, že nemůže přijít kvůli dítěti. "A já věřím, že to inspiruje loajalitu zaměstnanců", říká slečna Lyon. "Nedomnívám se, že některá z našich pracujících matek obchází venku pracovní agentury a nabízí svůj životopis".

Slečna Havercamp říká, že to nedělá částečně proto, že zde panuje mnohem lepší atmosféra ve srovnání s její předešlou prací v reklamní agentuře v Los Angeles. " Zeptali se mne kdysi při přijímacím pohovoru, jestli mám děti a měla jsem pocit, že si budou myslet, že nejsem dost dobrá, když řeknu, že ano - že bych byla posuzována mnohem lépe, kdybych řekla ne." Také si vzpomíná na vedoucího v předchozím zaměstnání, který si stěžoval, když nějaká jiná matka musela odejít, aby se postaral o nemocné dítě.

Ačkoliv slečna Lyon, které má dva mladé syny, připouští určitou "politiku" v její kampani při najímání matek, ostatní zaměstnavatelé, kteří nemají děti, jsou na tom obchodně lépe.

Náklady na najímání a školení, jsou tak velké, že se stává důležitějším najít ty ženy, ke kterým pracovní trh nebyl tak laskavý ", říká Laurie Levenson ředitelka firmy Direct Access Staffing v Carlsbadu, Calif. Ačkoliv je svobodná a bez dětí, zaměstnává slečna Levenson 5 matek z jejích 20ti zaměstnanců. Dodává: "Zjišťuji, že lidé, kteří využívají této flexibility nakonec pracují pilněji a produktivněji bez ocenění."

Přínosy flexibility

Slečna Levenson patří mezi ty zaměstnavatele bez dětí, kteří se stávají osobně uvědomělými k rodinným povinnostem, jež je třeba brát v úvahu. Stará se o potřeby svých starších rodičů. "Je to pro mne důležité. Chápu, že lidé mají svůj život mimo práci."

Zhruba asi 25 % pracujících se v jisté úrovni stará o své rodiče, říká Ellen Galinski, ředitelka Institutu pracujících rodin - neziskové organizace sídlící v New Yorku. "Tito pracující jsou jak muži, tak i ženy," říká.

Takže pracující matky protrhly hráz ohraničující flexibilitu, což bude ku prospěchu starším zaměstnancům s ještě staršími rodiči, říká Donna Lenhoff, hlavní právní zástupce organizace Národního společenství pro ženy a rodiny sídlící ve Washingtonu. "Stejné typy "politiky", kterých dosáhly matky budou také rozšířeny na ostatní pracovníky".

Tradiční dogma, že být pracující matkou, znamená, že pravděpodobně nebudete oddáni práci tak, jako kolegové, bude pomalu mizet, říká slečna Lenhoff. "Definice oddanosti práci se změní."

Pracovní trh se tedy pochopitelně transformoval do pozice prodávajících ze strany pracujících matek. Podíl pracujících na plný úvazek se smrsknul na 66% z 69% v roce 1990 a zároveň ve stejném období vzrostl počet částečně pracujících matek.

Mnoho těchto matek, podobně jako slečna Havercamp v San Diegu, má pojistku v jejich manželech pracujících na plný úvazek a tudíž se jim nechce pracovat více. Říká: "Moje pracovní podmínky jsou nyní téměř ideální."

Podle www.msnbc.com.

Názory k článku (9 názorů)
Na hrubky byste si mohli (y) dat pozor!!... Martin (3 děti) 27.9.2000 13:37
*Re: Na hrubky byste si mohli (y) dat p... Míra & spol 27.9.2000 13:50
**Re: Na hrubky byste si mohli (y) dat... Katka (za 3 týdny maminka) 1.10.2000 23:48
***Re: Na hrubky byste si mohli (y) d... Míra & spol 2.10.2000 8:19
***Re: Na hrubky byste si mohli (y) d... Jana 2.10.2000 8:24
Na hrubky kašlu, pro mě je to super info... Petr Imlauf, 2 kluci,11,12, + děvče 7 27.9.2000 16:46
*Re: Na hrubky kašlu, pro mě je to supe... Monika 28.9.2000 12:5
Maminky s děrmi jsou nyní v Americe velm... Anna 1.10.2000 21:12
*Re: Maminky s dětmi velmi žádanými zam... Emilka 7.2.2002 11:13
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.