tisk-hlavicka

Školka pohledem zvenku a zevnitř

15.9.2011 Troya 222 názorů

Aneb jak vnímá tuto instituci rodič a jaké to vlastně je doopravdy.

Když jsem po mateřské přijala místo jako učitelka v mateřské škole, spousta mých známých mi říkala a stále říká, že jsem se zbláznila. A asi mají pravdu. Říkala jsem si, že kancelářská práce pro mě není a práce s dětmi mě baví, už jsem s nima zažila ledacos, a že mě nemůže nic zaskočit. Ach jak jsem byla naivní, ostatně jako vždy vycházím z předpokladu, že všechny děti jsou hodné, slušné, chytré, rodiče příjemní a chápaví atd.

Loni jsem coby rodič chodila do školky pro dceru, a protože jsem si ji brala před obědem, chvilku jsem vždy čekala než si s dětma venku dohraje. Z pohledu rodiče, kterému je plno věcí skryto, jsem si říkala, jakou mají učitelky pohodičku, když děti vypustí na zahradu, že se vlastně moc nepředřou. Vůbec jsem netušila, že i když stojí, stejně děti pořád počítají, dívají se, jestli si navzájem neubližují, jestli jim nehrozí nějaký úraz, utírají dětem nosy nebo jim neustále nasazují rukavice, nebo zavazují tkaničky od bot.

Samozřejmě jako matka jsem s jinými maminkami probírala školku - vždyť nejčastější téma matek jsou právě děti. Většinou jsme nemluvily o tom, že je vše skvělé, vždy jsme byly s něčím nespokojené, a co že ty učitelky asi dělají, že se moc nepředřou.

Teď mám možnost nahlédnout pod pokličku, na vlastní kůži si zažít tu domnělou "pohodičku". Nenacházím slova, která by to nejlépe popsala. Vše začalo 1.září, já ve třídě nejmladších dětí. Do smrti nezapomenu ten brekot, kdy začal jeden a postupně se přidávali ostatní a o obědě už brečela celá třída. Přišla jsem domů a všechno mě bolelo, celý den chovat nespočet dětí, stehna jsem měla jako dvě velké modřiny otlačené od sedících dětiček.

Počet dětí

V každé třídě je 28 dětí. Asi se dopředu zřejmě počítá, že všichni nepřijdou, ale ono i tak jich chodí kolem 25. Pokud by přišly všichni, tak v naší třídě je pouhých 27 židliček. Takový počet dětí na jednu učitelku, která má jen 2 ruce, 2 oči a 2 nohy je opravdu neuvěřitelný. V takovém počtu je zásadní úkol uhlídat, aby se nikomu nic nestalo, což je hodně obtížné, protože dnešní děti jsou hodně agresivní. Stačí se jen otočit nebo jít někomu utřít zadek, protože to některé, téměř pětileté děti ještě stále neumí a volají ze záchodu své oblíbené "hotovo". U tříletých to ani nekomentuji, protože tam se každý den někdo počůrá a nebo pokaká občas i několikrát, takže jedna učitelka musí dítě vzít, umýt a převléci, ale pak je zbytek dětí vlastně bez dozoru a může se stát ledacos, ale jak být na dvou místech zároveň, když máte počůrané dítě, nebo i polité a další přijde žalovat, že někdo někoho mlátí, do toho ještě slyšíte něčí jekot a další dítě něco potřebuje podat, další dítě nutně potřebuje napít, takže musíte udělat šťávičku, další dítě mi při tom všem sděluje, že se mu stýská a začíná brečet.

Nejhorší je, že při takovém počtu se s dětmi moc neudělá, protože polovina jich zlobí, nedává pozor a vy je stále napomínáte. Jsou období, kdy většinu dětí skosí nějaká nemoc a pak jich třeba chodí jen 15. A to je o něčem úplně jiném. Co se s těmi dětmi stihne probrat, vyrobit a naučit je, i si v klidu hrají, protože tam není takový nával.

Rodiče

Další samostatnou kapitolou jsou rodiče. Dají se rozdělit do několika kategorií. Na strkače - ti strčí ráno dítě za dveře a mizí. Pak jsou to prudiči - ti jsou stále s něčím nespokojení. Další skupinu tvoří přemoudřelí rodiče, kteří přece vědí vše nejlépe. A konečně sympaťáci a rozumní rodiče. Většinou mají i fajn a pohodové děti. Největší je ovšem skupina maminek na mateřské dovolené. A to je další kapitola.

Maminky na mateřské dovolené

Ani sebeobětavější maminka nedokáže svému dítěti nahradit kolektiv vrstevníků. Pro dítě je užitečné se v kolektivu prosadit, najít si tam své místo a zjistit, že se svět netočí jen kolem něj, naučit se pomáhat druhým i sdílet společné nadšení nebo radost. Pokud dávají maminky na md děti do školky s tím, aby se něco naučily a byly v kolektivu, pak k tomu nemám sebemenší připomínku. Tyhle maminky si dítě vyzvedávají po obědě. Jenže je řada maminek, které jsou doma s druhým dítětem a to starší do školky odloží (ráno pošlou tatínka, nebudou přece tak časně vstávat) a vyzvedávají si ho až pozdě odpoledne. Samozřejmě, že starší dítě žárlí na mladšího sourozence, protože on může být s maminkou a jemu je to upřeno, z toho často plyne i jeho větší agresivita a zlobí hlavně proto, aby na sebe nějak upozornilo. Pokud konejšíte takové dítě slovy, že si ho maminka jistě někdy vezme po "o" odpoví, že ne, že je z něj na nervy. Když mi taková maminka pak ráno předává dítě se slovy, zas má dneska den a tak si to užijte, a vítězně se usmívá, jak se ho zbavila. Jo a zítra nebude, to jste ráda co. Většinou mám chvíli pusu dokořán, protože "nějak nechápu".

Nemoci

Na každé třídní schůzce říkáme rodičům: "Buďte ohleduplní k ostatním dětem a neposílejte do školky dítě nachlazené nebo jinak nemocné." Spousta rodičů to tak nedělá. Nejvíc mě trápí, že jako učitelka s tím nemohu nic udělat. Existuje sice sešit s názvem "Denní filtr", kde se zaznamenává, když má některé dítě teplotu nebo kašlem ruší ostatní při spánku nebo je nějak jinak nemocné, ale to je vše. Nemáme žádné pravomoce, proti takovýmto nesvědomitým rodičům zakročit. Dříve spolupracovaly školky s dětskou lékařkou a učitelka mohla na rodiči požadovat potvrzení od lékaře a až pak dítě vpustit do třídy. To už bohužel dnes není a je to velká škoda, protože spousta dětí má dnes sníženou imunitu, děti po nemoci také a pak jsou zbytečně opět nemocné. Dětem stále teče z nosu celý rok. Množství kapesníčků, co spotřebují, je neuvěřitelné. Kašlou, prskají a rozšiřují infekci mezi sebou. Pokud upozorním rodiče, že dítě kašle, často slyším odpověď "já vím" a druhý den je dítě zase ve třídě. Když jednomu dítěti bolelo ouško, říkám mu: "Uvidíme a pak zavoláme mamince". Na to odpovědělo : "Mamince nevolej, ona to ví." Rodiče posílají i takové děti, které ráno blinkají nebo mají zvýšenou teplotu. Je mi z toho smutno, když vidím, jak dokáží být lidé k sobě neohleduplní, vlastně k ostatním zdravým dětem, i k rodičům, kteří dodržují veškeré zásady a nechávají si v nemoci dítě hned doma.

Proč to tak je? Protože je to státní školka? Řada rodičů si spousty věcí vůbec neváží. Už to, že školné je pouhých 500 Kč - v přepočtu je to 20,50 Kč za den hlídání - kde by našli levnější? A předškoláci to mají zadarmo. Snad i proto se někteří rodiče k nám učitelkám chovají jako k ukrajinským služkám a pak můžu mít třeba deset titulů, jednají s námi povýšeně.

Proč je tu takový nepoměr ve vztahu učitel - rodič? Vždyť dřív být učitelem v sobě neslo i určitou společenskou prestiž a úctu. Dnes jsou to takoví naivní otroci a pokud se jim podíváte na výplatní pásku, pak pochopíte, proč používám příměr otrok. Občas se ptám, proč to ti lidé vlastně dělají. Motivace finanční nulová, neskutečná odpovědnost - na některé děti se nesmí člověk ani křivě podívat, nedej Bože, aby se přihodil nějaký úraz. Jako zákonem schválnosti se dějí úrazy dětem rodičů, kteří jsou nechápaví a veškerou vinu pak svalují na učitelku. Je opravdu nepříjemné s takovými lidmi jednat. Oni berou dítě jako svůj majetek, značkové auto, které ráno ve školce zaparkují, večer si ho vyzvednou a běda, pokud má nějaký škrábanec nebo odřený lak. Nejraději by byli, aby dítě nedělalo nic, aby se neušpinilo, nezapotilo, neporanilo se nůžkami.... Ale že by se zajímaly o dítě blíž, co ho trápí, to už většinou neřeší. Hlavně nechci, aby to teď vyznělo, že máme v celé třídě parkoviště plné takovýhle nablýskaných aut.

Můj velký obdiv patří učitelkám, které už působí v mateřské škole více let. Obdivuji, s jakým nasazením pracují a s jakou trpělivostí se dětem věnují. Přála bych si, aby tohle povolání získalo zpět svou prestiž, za to, co všechno dělají pro naše děti. Aby rodiče byli jen ti rozumní a chápaví, kteří neposílají do školky dítě v nemoci.

Někdy se ptám, zda to všechno má cenu a když si říkám, že mi tohle všechno za to vůbec nestojí, vzpomenu si na ty spokojené milé děti, některé fajn rodiče, ostatní milé učitelky a paní ředitelku, která školkou žije a dělá pro ni maximum. Ta kdyby to dokázala, tak sama postaví další pavilon, aby mohla všem rodičům vyhovět. K tomu jí bohužel nepomůže ani kostým Bořka stavitele, který si oblékla na školkovském karnevalu. On zápis zas nedopadl tak špatně, jak se všude píše. Letos byl hlavním kritériem věk a tak ze 150 přihlášených dětí se vzalo necelých 60, poslední se vzaly děti narozené v lednu 2008. To jsou tříleté děti, takže ten velký zbytek tvoří rozhořčení rodiče dětí hodně malých. V průběhu roku, když bylo místo, se braly ani ne tříleté děti a většina nebyla na školku připravena a ani školka nebyla připravena na tak malé děti. Od toho jsou jesle a ne jedna učitelka na 28 počůraných a pokakaných dětí, kteří se neumějí ani samy najíst. Stále pomáhá třídě s nejmladšími dětmi každý, kdo může, paní školnice, ostatní učitelky s převlékáním dětí. U nás ve třídě pomáhá i hodná paní kuchařka, když se děti vrátí z venku.

Takhle bych mohla popsat spoustu papírů, ale šetřme naše lesy. Škoda, že se nedá ten každodenní šrumec s dětmi lépe popsat. Snad jen kdo to zažije na vlastní kůži, tohle všechno správně pochopí.

Názory k článku (222 názorů)
Pravomoce helis78 15.9.2011 8:36
*Re: Pravomoce withep 15.9.2011 8:47
**Re: Pravomoce helis78 15.9.2011 9:2
***Re: Pravomoce withep 15.9.2011 9:18
***Re: Pravomoce Veveruše 15.9.2011 19:37
*Re: Pravomoce withep 15.9.2011 8:55
**Re: Pravomoce Myšutka* 15.9.2011 9:57
***Re: Pravomoce Terka 15.9.2011 15:6
****Re: Pravomoce 16.5Salám&Lajka14 15.9.2011 15:58
*****Re: Pravomoce Nixien 12.10.2016 12:28
**Re: Pravomoce Veveruše 19.9.2011 18:1
***Re: Pravomoce Daniela 20.9.2011 8:54
****Re: Pravomoce Misa - 3 deti (8,4,2 roky) 20.9.2011 11:4
****Re: Pravomoce DH, dvě děti 15.10.2011 20:25
*Ahoj - naštvaná šestinedělka :-) Petra plus Petruška a Michalka 16.9.2011 10:26
**Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka :-... Petra plus Petruška a Michalka 16.9.2011 10:30
**Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka :-... Ivulle 16.9.2011 21:30
***Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka ... Vítr z hor 16.9.2011 22:30
****Re: Ahoj - naštvaná šestinedělk... Klidná učitelka 17.9.2011 21:14
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... sušenky 17.9.2011 22:47
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... Markéta, kluci 9 a 2 18.9.2011 8:36
******Re: Ahoj - naštvaná šestine... Ivulle 18.9.2011 21:39
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... Petra plus Petruška a Michalka 18.9.2011 15:26
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... Ivulle 18.9.2011 21:32
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... Bumbi&05,08,10 18.9.2011 23:51
***Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka ... Petra plus Petruška a Michalka 17.9.2011 9:6
****Re: Ahoj - naštvaná šestinedělk... Markéta, kluci 9 a 2 17.9.2011 9:37
*****Re: Ahoj - naštvaná šestinedě... Petra plus Petruška a Michalka 17.9.2011 9:58
******Re: Ahoj - naštvaná šestine... Markéta, kluci 9 a 2 17.9.2011 10:8
*******Re: Ahoj - naštvaná šesti... Petra plus Petruška a Michalka 17.9.2011 10:17
****Re: Ahoj - naštvaná šestinedělk... peza&06/08+02/10+08/12 19.9.2011 14:53
***Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka ... peza&06/08+02/10+08/12 19.9.2011 14:45
**Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka :-... IrenaAn 17.9.2011 22:25
***Re: Ahoj - naštvaná šestinedělka ... peza&06/08+02/10+08/12 19.9.2011 15:7
****Re: Ahoj - naštvaná šestinedělk... Ivulle 20.9.2011 10:20
**Svět se zbláznil Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 28.1.2013 21:57
Počet dětí withep 15.9.2011 8:43
*Re: Počet dětí gf fgfhf 15.9.2011 9:14
**Re: Počet dětí Markéta s párkem 19.9.2011 9:11
Moc hezky napsané gf fgfhf 15.9.2011 9:2
*Re: Moc hezky napsané Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 9:16
**Re: Moc hezky napsané helis78 15.9.2011 9:32
**Re: Moc hezky napsané Petra - děti 9, 5 let 15.9.2011 9:36
***Re: Moc hezky napsané Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 9:38
***Re: Moc hezky napsané Ajlina 15.9.2011 9:39
***Re: Moc hezky napsané caira (Vojta1/03,Mates11/04) 15.9.2011 9:55
**Re: Moc hezky napsané Hana 15.9.2011 15:37
***Re: Moc hezky napsané Markéta s párkem 19.9.2011 9:15
**Re: Moc hezky napsané Líba 15.9.2011 19:0
***Re: Moc hezky napsané KoproFka 16.9.2011 8:44
****Rýma snad není problém maja 16.9.2011 9:5
*****Re: Rýma snad není problém KoproFka 16.9.2011 21:50
******Re: Rýma snad není problém KoproFka 17.9.2011 9:19
*******Re: Rýma snad není problém HS 21.9.2011 14:1
******Re: Rýma snad není problém ...neviditelná... 17.9.2011 15:34
******Re: Rýma snad není problém maja 18.9.2011 18:26
*******Re: Rýma snad není problém Veveruše 23.9.2011 1:21
*Re: Moc hezky napsané withep 15.9.2011 9:26
**Re: Moc hezky napsané Ajlina 15.9.2011 9:34
***Re: Moc hezky napsané Ajlina 15.9.2011 9:38
***Re: Moc hezky napsané Lendaba 15.9.2011 9:49
****Re: Moc hezky napsané caira (Vojta1/03,Mates11/04) 15.9.2011 9:54
*****Re: Moc hezky napsané Dandax 15.9.2011 12:8
****Re: Moc hezky napsané DaVinci 15.9.2011 11:51
*****Re: Moc hezky napsané caira (Vojta1/03,Mates11/04) 15.9.2011 13:10
******Re: Moc hezky napsané Yanna, dvě děti 15.9.2011 13:59
*******Re: Moc hezky napsané radka 16.9.2011 12:36
********Re: Moc hezky napsané Yanna, dvě děti 16.9.2011 13:39
*****Re: Moc hezky napsané ALL 15.9.2011 14:5
******Re: Moc hezky napsané kamila 16.9.2011 9:16
*******Re: Moc hezky napsané sarmyn 16.9.2011 10:59
********Re: Moc hezky napsané Petra plus Petruška a Michalka 16.9.2011 11:27
********Re: Moc hezky napsané myš 16.9.2011 14:13
********Re: Moc hezky napsané ALL 17.9.2011 13:35
*******Re: Moc hezky napsané kamila 16.9.2011 14:31
*******Re: Moc hezky napsané karyp 18.9.2011 12:12
********Re: Moc hezky napsané karyp 18.9.2011 12:18
Děkuji za upřímnost caira (Vojta1/03,Mates11/04) 15.9.2011 9:35
A kolik bere učitelka v MŠ? Irena 15.9.2011 10:6
*Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Patricie 15.9.2011 11:51
**Re: A kolik bere učitelka v MŠ? kamila 16.9.2011 9:17
*Re: A kolik bere učitelka v MŠ? luthienka 16.9.2011 15:23
**Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Renata 16.9.2011 15:43
***Re: A kolik bere učitelka v MŠ? luthienka 17.9.2011 21:45
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Lenka C. 18.9.2011 12:43
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? petris+2kluci 18.9.2011 22:29
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Renata 19.9.2011 8:27
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? luthienka 19.9.2011 13:3
*****Re: A kolik bere učitelka v MŠ... Renata 19.9.2011 22:49
Učitelky ve školkách Amarela 15.9.2011 10:6
A kolik bere učitelka v MŠ? Irena 15.9.2011 10:7
*Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Zozinka 15.9.2011 10:15
**Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 10:36
***Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Zozinka 15.9.2011 12:37
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? ALL 15.9.2011 14:7
*****Re: A kolik bere učitelka v MŠ... Dandax 15.9.2011 14:18
*****Re: A kolik bere učitelka v MŠ... Zozinka 15.9.2011 15:32
***Re: A kolik bere učitelka v MŠ? kamila 16.9.2011 9:20
****Re: A kolik bere učitelka v MŠ? ALL 17.9.2011 13:42
*****Re: A kolik bere učitelka v MŠ... ALL 17.9.2011 13:51
*Re: A kolik bere učitelka v MŠ? Kristynkal 19.9.2011 15:20
Být učitelkou je VELMI náročná práce Miri30 15.9.2011 10:36
*Re: Být učitelkou je VELMI náročná prá... Eilatt 15.9.2011 11:4
**Re: Být učitelkou je VELMI náročná p... Monika, 3 děti 18.9.2011 10:51
Vau! Z+2 15.9.2011 10:47
*Re: Vau! Iva 15.9.2011 11:17
*Re: Vau! TerezieK 15.9.2011 16:22
Autorce se zdá práce ve školce náročná? Jája 15.9.2011 11:28
*Re: Autorce se zdá práce ve školce nár... Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 11:31
*Re: Autorce se zdá práce ve školce nár... Hanka 75 15.9.2011 22:25
**Re: Autorce se zdá práce ve školce n... Jája 16.9.2011 7:57
***Re: Autorce se zdá práce ve školce... Hanka 75 17.9.2011 0:16
****Re: Autorce se zdá práce ve škol... Hanka 75 17.9.2011 0:18
Nic pozitivního Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 11:35
*Re: Nic pozitivního Troya 15.9.2011 12:16
**Re: Nic pozitivního Markéta, kluci 9 a 2 15.9.2011 12:37
**Re: Nic pozitivního Míša + školák 15.9.2011 12:42
**Re: Nic pozitivního Markéta s párkem 19.9.2011 9:35
*Re: Nic pozitivního ilona a lucinka 15.9.2011 12:33
**Re: Nic pozitivního Katka+3 15.9.2011 13:51
***Re: Nic pozitivního Myšutka* 15.9.2011 15:8
***Re: Nic pozitivního Misule 15.9.2011 18:57
***Re: Nic pozitivního Eilatt 15.9.2011 20:15
*Re: realita gf fgfhf 15.9.2011 13:4
**Re: realita MiliP 15.9.2011 17:12
***Re: realita Edile 15.9.2011 18:8
****Re: realita TerezieK 15.9.2011 19:24
*****Re: realita MiliP 15.9.2011 20:42
******Re: realita TerezieK 15.9.2011 20:47
*******Re: realita MiliP 15.9.2011 20:50
********Re: realita TerezieK 15.9.2011 20:56
*********Re: realita TerezieK 15.9.2011 21:3
****Re: realita MiliP 15.9.2011 20:40
*****Re: realita TerezieK 15.9.2011 20:43
******Re: realita MiliP 15.9.2011 20:48
******Re: realita Renata 16.9.2011 17:40
Jsou to supermanky Hilly. 15.9.2011 13:21
S některými rodiči je to těžké kreditka 15.9.2011 14:50
Hm Beruška 15.9.2011 19:8
*Re: Hm Osamělá 15.9.2011 19:38
**Re: Hm kreditka 15.9.2011 20:7
**Re: Hm TerezieK 15.9.2011 20:40
Nechápu RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 15.9.2011 20:39
*Re: Nechápu RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA 15.9.2011 21:3
*Re: Nechápu Veveruše 19.9.2011 18:39
dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 15.9.2011 22:30
*Re: dotaz na ředitelky MŠ helena + veverčátka 16.9.2011 5:3
*Re: dotaz na ředitelky MŠ Osamělá 16.9.2011 6:54
**Re: dotaz na ředitelky MŠ Jája 16.9.2011 8:8
***Re: dotaz na ředitelky MŠ Osamělá 16.9.2011 10:20
****Re: dotaz na ředitelky MŠ TerezieK 16.9.2011 10:41
*****Re: dotaz na ředitelky MŠ TerezieK 16.9.2011 10:44
******Re: dotaz na ředitelky MŠ Jája 16.9.2011 10:53
*****Re: dotaz na ředitelky MŠ 16.5Salám&Lajka14 16.9.2011 15:11
*****Re: dotaz na ředitelky MŠ Markéta, kluci 9 a 2 16.9.2011 22:17
***Re: dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 16.9.2011 23:57
**Re: dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 16.9.2011 23:54
*Re: dotaz na ředitelky MŠ gf fgfhf 16.9.2011 8:10
**Re: dotaz na ředitelky MŠ kamila 16.9.2011 9:38
**Re: dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 17.9.2011 0:2
*Re: dotaz na ředitelky MŠ Anusi 16.9.2011 20:40
**Re: dotaz na ředitelky MŠ Vítr z hor 16.9.2011 22:23
***Re: dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 17.9.2011 0:6
**Re: dotaz na ředitelky MŠ Hanka 75 17.9.2011 0:5
*dotaz pro všechny-kdo by byl ochotný s... Hanka 75 17.9.2011 0:9
**za sebe - ANO Hanka 75 17.9.2011 0:10
***Re: za sebe -NE gf fgfhf 17.9.2011 8:12
***ANO Markéta s párkem 19.9.2011 9:50
**Re: dotaz pro všechny-kdo by byl och... Markéta, kluci 9 a 2 17.9.2011 9:40
***Re: dotaz pro všechny-kdo by byl o... alvapb 17.9.2011 22:47
****Re: dotaz pro všechny-kdo by byl... Markéta, kluci 9 a 2 18.9.2011 8:39
*****Re: dotaz pro všechny-kdo by b... karyp 18.9.2011 12:20
Náročné povolání Zuuuza 16.9.2011 11:11
... ...neviditelná... 17.9.2011 15:54
Blbej článek Theend 17.9.2011 19:53
Varování Petra Malá, 6 + 5 let 17.9.2011 23:5
*Re: Varování Theend 18.9.2011 17:31
**Re: Varování maja 18.9.2011 18:33
**Re: Varování Veveruše 19.9.2011 18:35
***Re: Varování Theend 19.9.2011 19:44
****Re: Varování Renata 19.9.2011 22:52
*****Re: Varování Theend 20.9.2011 12:31
******Re: Varování maja 20.9.2011 21:3
Do školky s rýmou i.i.i. 18.9.2011 7:30
*Re: Do školky s rýmou Lenka C. 18.9.2011 12:48
**Re: Do školky s rýmou maja 18.9.2011 18:32
***Re: Do školky s rýmou Veveruše 19.9.2011 18:30
*Re: Do školky s rýmou Veveruše 19.9.2011 18:22
Ach jo Lubar 18.9.2011 22:5
*Re: Ach jo maja 19.9.2011 7:43
**Re: Ach jo svathina 20.9.2011 13:19
Vraťte se do kanceláře Ajena 18.9.2011 22:45
*Re: Vraťte se do kanceláře Terka79 4.10.2012 15:3
Maminky na materske marequina 19.9.2011 0:4
*Re: Maminky na materske Renata 19.9.2011 8:19
*Re: Maminky na materske karyp 20.9.2011 22:59
Řešení - radikálně zvýšit školné Scooby Doo 19.9.2011 8:28
A co škatulka sympaťák? Esska 19.9.2011 8:57
*Re: A co škatulka sympaťák? peza&06/08+02/10+08/12 19.9.2011 14:56
Já školku miluju Alena Hrádková, jeden 4-letý syn 19.9.2011 12:15
*Re: Já školku miluju Petra plus Petruška a Michalka 19.9.2011 13:41
Váhám co si pomyslet? xaya 19.9.2011 14:48
z pohledu učitelky Kristynkal 19.9.2011 15:12
naše školka Jana, školkáč a školák 19.9.2011 17:25
wow, obdivuju tuto paní učitelku HS 20.9.2011 4:4
školka hella 20.9.2011 11:45
*Re: školka Theend 20.9.2011 12:33
**Re: školka svathina 20.9.2011 13:20
**Re: školka Petra plus Petruška a Michalka 20.9.2011 18:53
*Re: školka Lamelka 7.8.2012 13:44
Názor zevnitř AndyPan 20.9.2011 21:34
*Re: Názor zevnitř Petra plus Petruška a Michalka 20.9.2011 21:45
*Re: Názor zevnitř Amina 21.9.2011 12:21
*Re: Názor zevnitř Jarka 4.4.2017 10:23
dcera ve skolce(materske skole tajnost 21.9.2011 14:7
*Re: dcera ve skolce(materske skole Kristynkal 21.9.2011 19:35
**Re: dcera ve skolce(materske skole Veveruše 22.9.2011 20:23
*Re: dcera ve skolce(materske skole Markéta s párkem 26.9.2011 10:47
Výborný článek DH, dvě děti 15.10.2011 20:13
Názor helena9 9.11.2011 12:48
Pohled na školku Jako 21.11.2011 17:43
Pekny článek Eva Ticha 1.4.2012 16:3
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.