Rozvod je vždy citlivou záležitostí pro všechny, kterých se dotýká. Tam, kde místo rozumu nastoupí emoce, nebývá snadné si udržet nadhled nad situacemi, které rozvod přináší.
Jednou z nich je kontakt dětí s rodičem, kterému nebyly svěřeny do péče.
Stane-li se, že se média zabývají tzv. otcovskou problematikou, informují o ní samotní otcové, kteří většinou vzhledem k nevyřešeným konfliktům se svou bývalou partnerkou nejsou schopni hovořit bez emocí. Proto se stává, že podají společnosti zkreslenou zprávu o své bezmoci.
Pořad by měl být nabídkou otcům, kteří po rozvodu často marně usilují o kontakt se svým dítětem, jak se vyvarovat stresu využitím mimosoudního řešení situace.
Luboš
se již několik let stýká s tátou bez problémů a ví, že za ním může jít, i když není zrovna soudní termín. Jeho rodiče si časem uvědomili, že to nejlepší, co mohou pro svého syna udělat, je umožnit mu co nejpřirozenější kontakt s nimi oběma. V situacích, kdy se rodičům nepodaří dohoda nebo nedodržují soudní rozhodnutí, se může stát, že soud nařídí výkon rozhodnutí na styk dítěte s druhým rodičem.
„Soudci si uvědomují, že výkon rozhodnutí na styk dítěte s rodičem, kterému nebylo svěřeno do péče, je pro dítě nadměrná psychická zátěž,“ říká soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Martina Kasíková. „Když si rodič, který je oprávněn žádat za účelem naplnění svých práv výkon rozhodnutí, uvědomí, že se do bytu dostaví soudní vykonavatel a předá dítě druhému rodiči proto, aby šli společně například do zoologické zahrady, většinou se rozhodne tohoto práva nevyužít,“ dodává.
Nevymáhat výkonem soudního rozhodnutí právo na kontakt se svým synem se rozhodl i Lubošův otec. Tři roky po rozvodu se snažil o kontakt s Lubošem bezvýsledně. Marně podával návrhy na styk k soudu, marně se snažil dohodnout se svou bývalou manželkou osobně i přes advokátní kanceláře – syna neviděl. „Cítil jsem se naprosto bezmocný,“ říká a dodává: „Mediační službu jsem nevyužil, protože jsem o ní nevěděl.“
Mediace
Mediátoři Centra dohody v Praze se v pořadu snaží rodičům, kteří mají problémy s kontaktem s dítětem po rozvodu, nabídnout mimosoudní variantu řešení jejich situace. Mediace je proces, který pomocí prostředníka vede rodiče k uzavření mimosoudní dohody v záležitosti, kterou je potřeba vyřešit. Nemusí se vždy jednat o kontakt s dítětem po rozvodu. V Centru dohody lze uzavřít mimosoudní dohodu v nejrůznějších rodinných i pracovních situacích (např. mezigenerační konflikty v rodinách nebo vztahy mezi kolegy na pracovišti). Mediátor je osoba, která je zodpovědná za vedení mediace, není to tedy arbitr ani soudce. Nedirektivní komunikací vede dvě strany k uzavření dohody – která bude pro obě strany srozumitelná a vyvážená. Možná právě proto, že v mediaci není vítězů ani poražených, jsou její účastníci více nakloněni uzavřenou dohodu dodržet.
Po třech letech domáhání se kontaktu s Lubošem se otec rozhodl, že další etapu, která je právně možná – výkon soudního rozhodnutí – využívat nebude. Nebyl si jistý, zda by synovi psychicky neublížil. Rozhodl se, že na soudním výkonu nebude trvat a až bude Lubošovi osmnáct let, osloví ho jako mladého muže a vysvětlí mu, proč se o kontakt s ním přestal soudit. Možná, že právě na základě tohoto rozhodnutí se Lubošova matka rozhodla, že bránit dále synovi v kontaktu s otcem nebude.
A jak současnou situaci vnímá Luboš? „Jsem v pohodě, za tátou jdu, když se mi chce. Děláme spolu různé věci, jezdíme na výlety, chodíme plavat nebo lyžovat – podle počasí,“ říká Luboš. Jenom na otázku, zda by si dovedl představit, že by se s tátou nevídal, neodpověděl. Nemohl – oči se mu zalily slzami. Jednou už odloučení od táty prožil a nechce se ke vzpomínkám vracet.
Pořad o této problematice uvedla Česká televize v cyklu Čas pro rodinu pravděpodobně 2., 3. a 8. září 1999. Scénář Věra Bechyňová, námět občanské sdružení STŘEP.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.