Více než pětina českých dětí (přes 400 000) žije v neúplných rodinách.
Více než pětina českých dětí (přes 400 000) žije v neúplných rodinách. Ve střídavé péči žije zhruba desetina z nich.
O rodinné uspořádání po rozvodu, kde dítě žije střídavě s jedním a druhým rodičem, mají zájem především muži, ženy se mu snaží vyhnout. Podle nového průzkumu Wüstenrot nebývají matky na "střídavku" připravené a kloní k ní jen třetina z nich, navíc pouze každá sedmá žena by o ni měla rozhodný zájem. Třetina oslovených žen pak byla rozhodně proti. Otcové to vidí jinak: jde o žádané řešení a uvítalo by ho až 70 procent z nich, přičemž rozhodně pro by byl každý druhý oslovený.
V současné době končí po rozvodu naprostá většina dětí u matek, tato skutečnost vychází ze společenského úzusu, že o dítě pečuje matka, která je s ním dlouho na mateřské a rodičovské a že muž nemá dostatek praktických znalostí a dovedností, jak o dítě kaž dý den od rána do večera pečovat.
Povinnost přispívat finančně na výživu dítěte při střídavé péči nezaniká. Platba výživného závisí mimo jiné na majetkových poměrech jednotlivých rodičů a poměru jejich péče o dítě.
Výživné nemusí být stanoveno, mají-li oba rodiče srovnatelné příjmy. Má-li jeden z rodičů vyšší příjem, bude mu výživné přihlédnutím k míře osobní péče o dítě pravděpodobně stanoveno. Další možností je rozdílné výživné pro každého z rodičů podle jejich příjmové situace.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.