tisk-hlavicka

Blahoslavení chudí (nejen) duchem?

6.3.1999 Portál

Více než polovina (50, 4 %) všech ekonomicky aktivních domácností, v jejichž čele stojí osoba s nedokončeným základním vzděláním, žije pod hranicí chudoby.

Více než polovina (50, 4 %) všech ekonomicky aktivních domácností, v jejichž čele stojí osoba s nedokončeným základním vzděláním, žije pod hranicí chudoby, což znamená, že jejich měsíční příjem nepřesahuje 1,37násobek životního minima na domácnost. Vyplývá to z výzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, jehož výsledky byly zveřejněny počátkem ledna.

Jak zpráva dále uvádí, z rodin v jejichž čele stojí osoba s ukončeným základním vzděláním, jich pod hranicí chudoby žije 22,8 % a z těch, v nichž je hlava rodiny vyučena, pak již jen 11,9 %. Uvedené údaje svědčí o tom, že dosažený stupeň vzdělání významně ovlivňuje úspěch lidí na trhu práce.

Varující je vysoké procento případů, kdy děti rodičů s neukončeným nebo základním vzděláním mají samy také velmi nízký stupeň vzdělání. Výzkumnice VÚPSV Magdalena Kotýnková k tomu říká: „...nerovnoměrné postavení na trhu práce v důsledku nízkého vzdělání plodí chudobu, která následně může vyvolat nerovný přístup dětí ke vzdělání (například soukromé školy) a výsledkem je opět nerovnoměrné postavení další generace na trhu práce v důsledku nízkého vzdělání. Začíná se vytvářet začarovaný kruh bídy.“

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.