tisk-hlavicka

Prázdninové hry

27.6.2002 Ráďa Uhrová 1 názor

Rok, tedy myslím školní, se překulil jako nic a zase stojíme na prahu prázdnin - dnů slunečných, ale také zamračených a uplakaných.

Kdo ví, jak nám to letos příroda naplánovala. A protože je to doba, kdy se jezdí za babičkami, na tábory a dovolené, třeba vám přijde k chuti několik her pro děti.

Co patří k sobě

Pokud děti bezpečně poznají barvy, můžeme jejich "zkoušení" symbolicky posunout o krůček vpřed. Použijeme třeba známou formulku :"Čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku" a dodáme "jako tráva". Děti potom hledají něco zeleného.Přirovnání jistě najdete mnoho. Vybírejte barvy, které mají děti v dosahu (anebo ne, podle toho, jak dlouho je nepotřebujete vidět:::).

Pokud nemáte prostor a jste třeba v autě, ve vlaku, zkuste obdobu: ptáme se "co k sobě patří".např.:hrnec - poklička, nit - jehla, hrom - blesk, auto - řidič, zámek - klíč apod. vybíráme dle znalostí a věku dítěte.

Rozsypané korále

Vymezíme startovní čáru, za ní jsou rozsypané korále - míčky (při jejich nedostatku můžeme použít papírové koule). Na povel je děti sbírají a odnáší na určené místo. Jedna cesta = jeden korálek. Soutěžíme kdo jich bude mít víc.

(vhodné pro věk 3-4, trénujeme uchopování, rychlost a obratnost)

Jak se zvířata pohybují

Ukazujeme dětem obrázky známých zvířat a děti napodobují jejich pohyb (had = plazit se, koza = po čtyřech, žába = skoky, holub = běh s "křídly", koník = krok poskočný, slon = dupání s "chobotem" apod.).

Pokud to děti zvládají, můžeme obměnit hru tím, že říkáme, jak zvířata "mluví" a děti se tak pohybují ( sss = plazit se, meee = po čtyřech atd.). Velice brzy to zvládnou i ti nejmenší.

Boj krabů

Všichni udělají ze sebe krabi (pohyb po čtyřech, bříškem vzhůru), ve vymezeném prostoru do sebe narážejí a snaží se, aby druhý ztratil rovnováhu a dotkl se tělem země. Mohou se také honit.

(vhodné od 4 let, bojovnost usměrňujeme dle věku dětí, procvičení koordinace a posilování)

Epidemie smíchu

V okamžiku, kdy jsou děti "rozjeté" můžete zařadit tuto epidemii.Všichni si lehnou do kruhu tak, že mají hlavu na sousedově bříšku. Smíchem se hlava natřásá a vyvolává další smích……

Letadlo

Dítě leží na břiše na měkčí podložce, roztažené paže, zpevněné tělo. Dospělák stojí obkročmo nad ním, uchopí je v podpaží a zvolna zvedne. Lehce dítě houpeme a opatrně spouštíme dolů a zvedáme nahoru.

(vhodné pro věk od 4 let, posilujeme sebevědomí dítěte a důvěru v toho, kdo s dítětem cvičí)

Pohádka

Vyprávíme o postavách z pohádky, kterou dítě zná. Má za úkol uhodnout, která to je . Zkuste klasiku: Perníková chaloupka, Šípková Růženka, 12 měsíčků…. (v kolektivu dětí je potom vidět, kde se doma vypráví nebo čte)

Krásné a hodně slunečné prázdniny plné zážitků a odpočinku !!!

A pokud bude deštivo, zkuste se podívat na hádanku a najít v každé řadě jeden odlišný obrázek.

A ještě omalovánka pro nejmenší děti:

Názory k článku (1 názorů)
Zlepšete se Lucie 16.8.2004 10:38
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.