tisk-hlavicka

Známe výsledky přijímaček. Nerovnosti ovlivnily vzdělání dalšího ročníku deváťáků

20.5.2025 EDUin

V Praze se nedostal na střední jeden z pěti deváťáků. Podstatnou roli hrají nerovnosti.

Žáci a jejich rodiče se dočkali – Cermat zveřejnil výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Na první pohled jde o pozitivní výsledek: 94 % úspěšných uchazečů z devátých tříd, na svou prioritní školu se dostalo 75 % uchazečů. Ve velkých městech jde však o jiný příběh. Přestože jde oproti loňsku o mírné zlepšení, tak se v Praze stejně nedostal na střední jeden z pěti deváťáků. Hlavní město nereagovalo na další silný ročník a na gymnáziích nerozšířilo kapacity ani o jediné místo. Pokud pomineme fakt, že stát de facto upírá zájemcům o maturitní obory možnost je studovat (například ve Skotsku mají spádové střední školy), tak se za čísly schovává ještě problém v podobě nerovností. Na gymnázia se totiž děti z „chudších“ škol nehlásí kvůli obavám, že se na ně nedostanou. Na první prioritu v přihlášce si je dá jen každý desátý. Na základních školách s žáky s vysokým socioekonomickým statusem to naopak zkouší každý čtvrtý. Jde o výsledek řady faktorů. Důvodem je například malý důraz krajů na rozšiřování kapacit či výhoda pro žáky, jejichž rodiče si mohou dovolit přípravné kurzy. Lze udělat také pár změn, aby celý proces nebyl tak stresující. 

Za EDUin navrhujeme prohodit pořadí tak, aby žáci psali nejprve zkoušky a až s výsledky v ruce si podávali přihlášky, zmínil mluvčí EDUinu Tomáš Matoušek v pořadu Do hloubky. Žáci by tak věděli, na jaké obory mají šanci se dostat. Pomohlo by také psaní testů ve známém prostředí svých škol. Na reformě přijímaček prý ministerstvo školství pracuje, hned to ale nebude. Jejich kostrbatý vývoj výstižně komentuje Daniel Münich.

A co zbývá deváťákům, na které se v prvním kole štěstí neusmálo? V druhém kole mohou zkusit soukromá gymnázia. Jak popisuje akademička Magdalena Mouralová, úspěšnost je vysoká a školné v některých případech snesitelné. Jak pro koho, namítnete. A máte pravdu. Opět ty nerovnosti. Mezi další možnosti patří vycestovat na školu do zahraničí, případně ji studovat online z dětského pokoje v Česku.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.