tisk-hlavicka

Strach ze zkoušení ve škole

1.2.2024 Linka bezpečí 1 názor

Hodně dětí zná bolení břicha, pocení a strach před důležitým zkoušením a testem.

Pro většinu dětí také není snadné přečíst referát nebo báseň před celou třídou. Je přirozené zažívat v takových situacích trému a stres. Většinou jde taková nervozita překonat, někdy je ale strach tak velký, že dětem znemožní jít do školy nebo při zkoušení, či testu úplně selžou, ačkoliv se připravovaly.

Někdy takovou nervozitu způsobuje tlak na výkon od rodičů nebo někoho jiného z blízkých, někdy chtějí děti být samy co nejlepší nebo se stydí, když nemají dobrý výsledek, bojí se, že se ztrapní.

Modelový příběh:

Pokaždý, když mám být zkoušený před tabulí, se mi udělá hrozně špatně. Potím se, klepou se mi nohy. Vím, že se totálně ztrapním. Zase budu koktat, budu mít sucho v puse a úplně prázdnou hlavu. Prostě si na nic nevzpomenu, i když jsem se učil, nejde to, když na mě všichni koukají…

Co s tím

  • Snížit strach ze zkoušení pomáhá dobrá a průběžná příprava.
  • Nacvičuj si situace zkoušení. Popros rodiče, sourozence nebo někoho z kamarádů, ať ti s přípravou pomohou, vyzkouší tě. Zkus si s nimi “zahrát” na zkoušení nebo si napiš cvičnou písemku.
  • Představ si předem situaci zkoušení nebo písemky a představuj si, co uděláš, jak půjdeš k tabuli, jak si nachystáš věci na písemku – můžeš pak mít pocit, že už to vlastně znáš.
  • Připrav si talisman, který ti pomůže získat více klidu. Drž něco malého v ruce, pokud ti to pomáhá.
  • Zkus dechová cvičení, která ti pomohou uvolnit se a odpoutat pozornost od stresu. Prodluž výdech a nech tělo se samo nadechnout. Když ti to nejde, našpul rty, jako když se sfoukává svíčka, to automaticky výdech prodlouží. Zopakuj to několikrát za sebou.
  • Další tipy, jak zvládnout stres pomocí dechu nebo jednoduchých her najdeš např. na Nepanikař. Stáhni si aplikaci do mobilu a využij ji, když to budeš potřebovat.
  • Zkus se domluvit s učitelem na takové formě zkoušení, která je pro tebe nejméně stresující. Každému vyhovuje něco jiného (např. psaní, mluvení v lavici a ne před třídou). S domluvou ti mohou pomoci rodiče.
  • Obrať se na Linku bezpečí, podpoříme tě a budeme hledat možnosti, které by ti zkušební situace ve škole usnadnily.

Názory k článku (1 názorů)
Zkoušení ve škole Elk 10.2.2024 22:59
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.