tisk-hlavicka

Dětský čin roku 2018 - kdo byl oceněn?

7.12.2018 Alžběta Suchanová.

Hrdinové 14. ročníku si převzali ocenění na Staroměstské radnici v Praze.

Včera byli slavnostně vyhlášeni vítězové projektu Dětský čin roku 2018. Hrdinové 14. ročníku si převzali ocenění na Staroměstské radnici v Praze, a to za účasti známých českých osobností, které již léta zastřešují projekt jako jeho patroni. Slavnostní dopoledne se tradičně neslo ve znamení radostných i dojímavých příběhů malých hrdinů, kteří mohou být inspirací pro všechny.

Děti letos poslaly do projektu Dětský čin roku přes 630 příběhů, ve kterých popisovaly dobrý skutek svůj či kamarádů - vrstevníků. Soutěžilo se v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě a Pomoc starším lidem.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2018

Záchrana lidského života

David Záruba (14 let): Nehoda

ZŠ Kolín V.

David jel o prázdninách na kole za kamarády na koupaliště. Cestou však náhle před závorami na železničním přejezdu zabrzdil, upadl a ošklivě si rozbil koleno, což způsobilo velmi silné krvácení. Kamarádi, kteří čekali nedaleko místa neštěstí, se však o něj postarali - poskytli mu první pomoc, povídali si s ním, aby neupadl do šoku, zavolali pomoc a počkali u něj, dokud ho neodvezla sanitka. David jim zůstal velmi vděčný, jelikož si později uvědomil, jak moc mu jeho kamarádi tehdy pomohli.

Pomoc ostatním

Barbora Spíchalová (10 let): Pro Matýska

ZŠ Trutnov 2

Barbora se se svou rodinou účastnila dobročinného výstupu na Sněžku, jehož výtěžek ze startovného šel na pomoc těžce nemocnému Matýskovi. Během náročného výstupu v nepříznivém počasí ji hnala na vrchol myšlenka na nemocného chlapce, a nakonec cíle přes všechny útrapy dosáhla. Také si díky tomuto zážitku více váží toho, že je zdravá.

Pomoc starším lidem

Ondřej Kvíčala (10 let): Prababička

ZŠ Trutnov 2

Ondřej velmi rád navštěvuje svoji prababičku a tráví s ní volný čas. Hrají spolu karty, smějí se. Ondřej jí vypráví svoje zážitky, protože si uvědomuje, že babička nemá dost sil, aby chodila ven. Ona jemu zase vypráví, co kdysi zažila. Hodně ho tím i naučí. Ondřej si uvědomuje, jak je důležité věnovat starým lidem svůj čas, protože je to potěší.

Kolektivní pomoc

Barbora Langová (14 let): Domácí zvířátko

ZŠ při FN Brno

Barborka byla kvůli vážnému onemocnění nucena strávit delší čas v nemocnici, kde absolvovala i několik operací hlavy. Za svou statečnost si mohla vybrat dárek a ona si přála pejska. Když ji jednou pustili po dlouhé době na víkend domů, přišla za ní její paní učitelka, přinesla jí spoustu dopisů od spolužáků, které ji velmi povzbudily a potěšily. Později, o Vánocích, ji její třídní učitelka opět navštívila a oznámila jí, že se spolužáci složili na jejího vysněného pejska. Tomu jsou dnes již 3 roky, ale Barborka na tak krásný vánoční dárek nikdy nezapomene a velmi si cení, že potkala tak hodné lidi.

Pomoc přírodě

Nikola Šindelářová (14 let): Pomoc káněti

ZŠ Kolín V.

Nikolka kvůli astmatu ráda tráví čas v lese, kde se jí lépe dýchá. Jednou šla na procházku i se svým dědečkem a při návratu zahlédli poblíž silnice zraněné káně lesní. Bylo jim ho moc líto, proto zavolali domů a zjistili číslo na záchrannou stanici. Zavolali tam a poté postupovali dle instrukcí až do příjezdu odborníků. Nikola věří, že káněti zachránili život a díky jejich pomoci se později vrátilo zpět do volné přírody.

Dobrý nápad

Filip Lhopitaux (12 let): Rád čtu, rád pomáhám

ZŠ Slezská Ostrava

Filip rád čte a při jedné z návštěv knihovny, kde si chtěl udělat domácí úkol, si vzpomněl i na projekt "Čtení pomáhá", o kterém jim kdysi říkala paní učitelka. Připojil se na webové stránky, zaregistroval se a udělal testy z Harryho Pottera, za což dostal kredit, kterým se rozhodl přispět na charitu "Knížka pro prvňáčka". Dnes již ví, že tím, že rád čte, může přispět na dobrou věc.

Pomoc n@ netu

Laura Lahodová (13 let): Nebezpečí na YouTube

ZŠ Kolín V.

Laura na narozeninové oslavě svého bratrance zažila, jak si kluci natáčeli videa na mobil, které poté pověsili na YouTube i s uvedením místa a dalších citlivých údajů. Protože na její varování, že je to nebezpečné, nereagovali, rozhodla se vše raději nahlásit dospělým, kteří nerozvážné kluky poučili o nebezpečí spojeném s takovýmto chováním na internetu. Nyní již její bratranec i jeho kamarádi vědí, že internet a sociální sítě mohou být prospěšné pouze tehdy, když se používají bezpečně.

Speciální ocenění

Martin Zuzek (12 let): Ohrožení života hypoglykemií

Gymnázium Dobruška

Martin má cukrovku, stejně jako jeho spolužačka Anička. Jednoho dne se jí ve škole udělalo nevolno a zkolabovala. Než přijela záchranka, Martin i díky vědomostem z diabetického tábora věděl, jak jí poskytnout první pomoc. V její tašce našel glukagon, který jí aplikoval do stehna a instruoval učitele, co dalšího je potřeba udělat, aby se Anička probrala z kómatu. Martin si po této zkušenosti uvědomil, jak důležité je umět poskytnout první pomoc a jak nebezpečné onemocnění cukrovka je.

Lea Hönigová a Tereza Švarcová (13 let): Děti pomáhají dětem za hranicemi České republiky

Gymnázium Kojetín

Lea a Tereza se ve svém příběhu podělily o celoškolní dobrý skutek. Jejich gymnázium se každoročně zapojuje do několika českých charitativních akcí a třetí rok se snaží pomáhat i mimo republiku. Žáci pořádali například výstavu o Kambodži, odkud pochází jedna ze studentek, a zároveň pro jeden sirotčinec v této zemi uspořádali sbírku oblečení, hraček, školních a hygienických potřeb. Připravili i výstavu o Ukrajině a sbírku pro školu v Mukačevu. S tímto typem pomoci rozhodně nechtějí skončit ani letos.

Michaela Zinkeová (12 let): Bohumil Sucharda

ZŠ T. G. Masaryka Milovice

Míša je členkou Dětského zastupitelstva jejich ZŠ, se kterým každý rok připravují celoroční projekt. Letos je to projekt o významné osobnosti jejich města - Bohumilovi Suchardovi, bývalém starostovi obce, který koncem války zahynul v Terezíně. Pátrání po informacích o jeho zajímavém životě je stálo hodně úsilí, a proto se rozhodli vydat o něm navíc kratší publikaci a umístit pamětní desku na poště v Milovicích, kde dlouhá léta pracoval. Cílem projektu je nejen posílit vztah občanů k městu, ale i vzdát hold B. Suchardovi a jeho rodině.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.