tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Radost z pohybu v těhotenství

27.9.2016 Bc. Romana Gogelová, Svět homeopatie

Zamyšlení nad vhodnými pohybovými aktivitami pro těhulky.

Jako porodní asistentka, která se zabývá předporodní přípravou maminek k porodu, jsem byla nucena se zamyslet i nad otázkou vhodných pohybových aktivit pro těhulky. Ženy se dnes snaží být hodně aktivní a mají pocit, že pokud nenavštěvují těhotenské cvičení, nepřistupují ke svému těhotenství zodpovědně, aktivně. Často se tak setkávám s paradoxním obrázkem...

...těhulky se neustále honí a aby vše stihly a přestávají se věnovat pohybové aktivitě zcela nejzákladnější – tedy chůzi po čerstvém vzduchu, dýchání a relaxaci. Do cvičení jedou autem, ze cvičení na balonech zajedou autem nakoupit a další den zajedou autem do plavání pro těhulky. V horším případě ze svého těhotenství vyloučí pohyb zcela, protože mají tzv. rizikové těhotenství. Ty tam jsou procházky v přírodě na čerstvém vzduchu po měkké travičce spojené s dechem, jak radily už našim babičkám jejich porodní babičky.

Těhulka potřebuje zdraví, klid a pohodu a harmonii. Zapomenout na hektický život plný stresů a obrátit svou pozornost sobě samé a svému se děťátku – mít s ním symbiózu, něco jako stav vzájemného obohacení, užitku a radosti, který si s dítětem vychutnává...

Zvažovala jsem mnoho druhů pohybových aktivit a přemýšlela o jejich benefitech , pro Vás maminky a Vaše děti …Nakonec jsem vsadila na jógu pro těhotné ženy – tzv. kundalíní jógu.

Cviky této jógy jsou zaměřeny přímo na těhotenství, vynechává cviky na zádech a svislé polohy, v těhotenství se samozřejmě neposilují břišní svaly. Cviky optimálně a vyváženě protahují celé tělo, působí blahodárně na kardiovaskulární systém těhulek, jež je značně zatížen, jsou účinné proti otokům zejména dolních končetin a učí ženy správně dýchat .

Základem tohoto cvičení je tedy dech – břišní dýchání, které je současně velmi účinným pomocníkem nejen v těhotenství, ale i u porodu. Principem kundalíní jogy je očista organismu, proto je kladen důraz na uklidňující a posilující cviky, dech a relaxaci. Ženy povětšinou tento způsob dýchání neovládají, poněvadž mají vžitý vzorec dechu do hrudníku se zataženým bříškem, aby jejich postavy lahodily oku…V těhotenství je moc dobré a prospěšné tento vzorec zrušit!

Častou potíží v těhotenství je tvrdnutí bříška – pár kontrakcí denně jistě neškodí (děloha je přece sval a ten musí občas cvičit). Je-li však děloha nadměrně dráždivá může to vést i k předčasnému porodu, maminky pak mají velké obavy a pohybovým aktivitám se vyhýbají zcela. Jóga je velmi prospěšná i pro tyto ženy, je však velmi vhodné, aby ji s vámi alespoň v počátku cvičila porodní asistentka.Většina žen s dráždivou dělohou, které se mnou začaly cvičit jógu, zaznamenala opravdu citelné zlepšení tohoto problému, cítily se méně napjaté a cvičení si skutečně užívaly, po čase se zbavily obav. Ženy bez potíží se naopak naučily zpomalit svůj životní běh, dýchat, relaxovat, vnímat své tělo a své děťátko – navazovat s ním první kontakty už v bříšku.

V závěru gravidity jóga obzvláště posiluje vnitřní orgány, které pracují několikanásobně více než mimo těhotenství, jóga pomáhá zmírňovat bolesti zad, bolesti hlavy a prostřednictvím dechových praktik maminkám pomůže vydatně i u porodu. Jóga pro těhulky patří do útulného a bezpečného prostředí, kde je Vám dobře (příjemná tělocvična, domov i příroda), používejte při cvičení volné a pohodlné oblečení a dodržujte pitný režim i při cvičení (stále upíjejte čistou vodu po doušcích). Velmi vhodným doplňkem jógy je dle mého názoru a zkušenosti aromaterapie (tedy využití éterických olejů) – často využívám éterické oleje v aromalampě při cvičení, např. eukalyptus citronnovonný, litseu cubebu, grapefruit, mandarinku, pomeranč, mateřídouška, citron, limetku atd. atd.

Éterické oleje jsou přírodní těkavé vonné esenciální látky, destilují se z přírodních silicí, které produkují rostliny. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působit na naši psychiku a emoce, imunitní systém.Vhodně volenými éterickými oleji docílíme v těhotenství snáze harmonizace, důležitou podmínkou je vždy fakt, že je vám ta která silice skutečně příjemná.

Přestože jóga doteď nebyla šálkem Vašeho čaje (řečeno obrazně), jste-li těhotné, zkuste se z něj poprvé napít – možná objevíte nový způsob pohybu i myšlení – jóga není sport – je to ladný a tělu prospěšný pohyb, který těhulkám pomáhá najít klid a vnitřní sílu a harmonii, učí je dýchat pro sebe i děťátko.

Hodně úspěchů při jejím praktikování přeje porodní asistentka Romana Gogelová.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.