tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Ošetřování pokožky aneb vlhčené ubrousky tak trochu jinak

10.1.2018 PharmDr. Jana Strieglerová 2 názory

Když mí synové byli ještě v plenkách, vyráběla jsem si vlhčené ubrousky sama.

K napsání tohoto článku mě inspirovala kamarádka. Koupila svému miminku jednorázové vlhčené ubrousky na umývání zadečku při cestování. Chtěla si tím proces přebalování v terénu zjednodušit. Ovšem výsledkem tohoto nákupu byla bolavá, zarudlá a podrážděná pokožka jejího malého synka.

Zavzpomínala jsem na dobu, kdy mí synové byli ještě v plenkách. Také jsem byla akční máma a neustále jsme někde jezdili a byli v terénu. Vlhčené ubrousky jsou velmi praktické, ale nelíbilo se mi, že jsou neekologické a napuštěné konzervanty, dezinfekčními látkami a parfémy. Pro citlivou dětskou pokožku to není nic dobrého.

Tehdy jsem si vyráběla vlastní vlhčené ubrousky sama. Jak na to?

  1. Potřebujeme ubrousky (velmi dobře poslouží separační pleny, které jsou biodegradabilní a mohou se kompostovat)
  2. Roztok, do kterého budeme ubrousky namáčet – bylinkový nálev

Příprava bylinného nálevu:

Jde vlastně o bylinkový čaj, který obsahuje bylinky s hojivými a protizánětlivými účinky (heřmánek, měsíček lékařský, řepík, lípa, jitrocel aj.). Bylinky můžeme kombinovat nebo použít jen jeden druh. Pokud přidáme např. lípu, jitrocel a sléz, což jsou byliny obsahující slizy, tak výsledný roztok bude na pokožce zanechávat po umytí i jemnou ochrannou slizovitou vrstvu.

Po vychlazení nálevu přidáme lžičku medu. Med má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsahuje enzymy, které mají protibakteriální účinky.

Poskládané ubrousky do bylinného roztoku namočíme a uložíme do plastové krabičky. Takto vyrobené ubrousky vydrží jeden den. Pak hrozí, že se v nich začnou množit bakterie a plísně.

Jinou variantou může být použití esenciálních olejíčků. Ve lžičce medu rozmícháme pár kapek esence – levanduli, tea tree, heřmánek. Pak rozmícháme ve sklenici vody. Med slouží jako emulgátor. Další možností emulgace může být lžička mléka. Pokud se oleje nakapou přímo do vody, vytvoří se na hladině mastná skvrna.

Můžeme si připravit i homeopatický roztok. Do sklenice vody rozpustíme 5 kuliček Calendula 9 C a v něm namočíme ubrousky.

Homeopatika můžeme podávat i vnitřně, pokud je už pokožka zadečku podrážděná.

  • Calendula 9 C podporuje hojivé procesy, tvorbu nových buněk, působí protizánětlivě a uzavírá rány.
  • Pokud je pokožka červená, přidáme Belladonna 9 C.

Dávkování: 5 kuliček do 1 dcl vody, podáváme 4-5x denně.

Názory k článku (2 názorů)
Kristepane Jiřina 10.1.2018 9:18
*Re: Kristepane iiiiiiiiii 10.1.2018 12:36
Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.