tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Kašel - Jak ho zničit?!

9.3.2017 Lucie Nestrašilová, MUDr. Věra Budková 1 názor

Při léčbě kašle můžete zvolit léky klasické medicíny, přírodní léčebné metody i domácí metody našich babiček.

Kašel. Aktuální téma. Může trvat 3 dny, ale třeba i 3 týdny. Nejčastěji jsou kašlem postiženi děti předškolního věku. Šatny ve školkách o tom ví své. S nástupem do školy se frekvence nachlazení snižuje, dospívající mládež již marodí jen zřídka. Tolik zkušenost s mými dětmi.

Proč býváme často nachlazeni právě v podzimním a zimním období? Zřejmě proto, že se častěji a na delší dobu uzavíráme do uzavřených prostor s dalšími lidmi, schováváme se před zimou, která nám venku leze pod kůži. V uzavřeném prostoru se svého úkolu ujímá kapénková infekce a nejen ta, častou příčinou nakažení je i přímý kontakt s kontaminovanými předměty. Pobytu v kolektivu se jen těžko vyhneme, co však v době zvýšeného rizika dělat můžeme je dodržování preventivních zásad – dbát více na hygienu, častěji si mýt ruce, zvýšit užívání vitamínu C a když už kašlat začneme, měli bychom si zakrývat ústa. Svou roli hraje bohužel i znečištěné ovzduší, o čemž mnozí vědí své. Mezi negativní vlivy bychom mohli označit i cigaretový kouř či výfukové plyny z aut.

K tomu mám jeden aktuální příběh:
Když jsem tento týden vedla syna do školky, přesně před vchodem do MŠ stála dvě auta, která blokovala průjezd dotyčnou silnicí. Chvíli jsem trpělivě čekala až auta odjedou, neb jsem doufala, že v čase, kdy do školky přichází 90% dětí, nebude jednosměrná ulice zablokována dlouho. Po 10 minutách mi došla trpělivost, zaparkovala jsem podél silnice a záhy zjistila, že jsou auta spojena kabely a naprázdno jedou oba motory s výfuky nastavenými přímo před vchod do MŠ! Tímto prostorem se nedalo téměř projít. Rodiče zakazovali svým dětem dýchat, kličkovali do školky se zadrženým dechem. Tento „vyfukovací” proces trval déle než 20 minut, které jsem se v oněch prostorech pohybovala. Co můžeme dělat s lidskou bezohledností???! S tou cizí, bohužel, nic, vlastní se můžeme vyvarovat…

S kašlem, na rozdíl od bezohlednosti, bojovat můžeme. Možností je samozřejmě spousta, jen je potřeba zvolit tu správnou. Předně je nutné vědět, o jaký typ kašle se jedná – je vlhký nebo suchý? Ne vždy musí být kašel špatný. Například u produktivního kašle se tělo zbavuje hlenu a takový kašel je tělu prospěšný, neb ho očišťuje…

Při léčbě kašle můžete zvolit léky klasické medicíny, přírodní léčebné metody jako například homeopatii, ajurvédu, ale i domácí metody našich babiček. K těm nejčastějším babičkovský metodám patří:

  • Odvar z cibule – vymačkejte jednu cibuli tak, aby z ní tekla štáva, do roztoku dejte 1 lžičku medu a podávejte několikrát denně
  • Med – má antiseptické účinky, ale i mírně sedativní – léčí a i se po něm lépe spí...
  • Tymián – uvolňuje dýchací cesty. Můžete ho užívat ve formě čaje, ale i krému či koupele. Výborný je Tymiánový krém od Justu. Doporučuji vám naložit se do Tymiánové koupele, pak potřít hrudník Tymiánovým krémem a popíjet tymiánový čaj. Uděláte ho tak, že lžíci sušeného tymiánu zalijete vroucí vodou, necháte 5 minut louhovat, scedíte a poté popíjíte. Ochuťte ho medem!
  • Heřmánek – uklidňující síla heřmánku prospívá nejen dobrému spaní, je výborný i k inhalaci
  • Zázvorový čaj s citrónem a medem – já osobně poslední dobou „ujíždím” na čaji z čerstvého zázvoru ochuceném medem a citronem. Do zázvorového čaje můžete přidat i hřebíček a skořici – krásně vás zahřeje. Počítejte s tím, že napoprvé vám může tento čaj připadat příliš „ostrý”, ale napodruhé si jeho chut zamilujete:-)

Jak vidí léčbu kašle dětská lékařka-homeopatka, MUDr. Věra Budková, tvář naší Homeopatické poradny?

„Kašel je široké téma. Už na vysoké škole nás učili, že kašel je pouze symptom (přízna), ne nemoc. Proto je velmi důležité rozlišovat jestli je kašel suchý či vlhký, co je jeho příčinou. Zda vychází ze zánětu nosohltanu, angíny, či z laryngu nebo z průdušnice, průdušek, či průdušinek.

Jednoznačně je třeba si všímat celkového stavu pacienta - jakou má energii?, má teplotu?, trpí únavou?, potí se?, je dušný? Ale také jestli se mu hůře dýchá, zhoršuje se při vdechu, výdechu, či při obojím? Uleví mu vlhko, sucho, teplo či chlad? Vyhovuje mu lépe poloha vleže, na boku, břichu či v polosedě? Neméně důležitá je i denní či noční hodina, atd. - spousty dalších indicií s tím spojených, které normálního laika nenapadnou…”

Mezi nejčastěji užívané homeopatické léky na léčbu různých typů kašle, případně nachlazení patří:

  • Aconitum napellus 9 C - výborný a primární lék na prochladnutí, pocit prokřehnutí a zhoršení suchým chladem.
  • Allium cepa 9 C je lék první rýmy, „pšíkání”, vodnatého sekretu, otoku, odřeného nosu a slzení. Je vhodný při začínajících virózách, na kašel příliš vliv nemá.
  • Drosera 15- 30 C – tento homeopatický lék je vhodný v případě, kdy dítě kašle před usnutím, posadí se, drží se hrudníku a mívá i nauzeu. Podávejte 5 granulí před spaním a kdykoli i v noci opakujte.
  • Coccus cacti 9 C je lékem kašle typu parapertusse nebo černého kašle
  • Cuprum metallicum 5 C je vhodný na kašel ve spasmech – pacient lape po dechu a nemůže odkašlat.
  • Antimonium tartaricum 9 C – homeopatický lék na kašel po fyzické námaze a např. při smíchu. Antimonium je vhodný i v případě, kdy je zánět již na průduškách a dítě má výdechovou dušnost. Dávkujte 5 granulí před spaním, opakujte i v průběhu noci.
  • Corallium rubrum 9 C a Kalium iodatum 9 C – kombinace těchto homeopatik je vhodná na zadní rýmu ve spojením s kašlem - nejméně čtyři dny. Zlepšení se dostaví velmi rychle.
  • Ipecacuanha 9 C – je vhodný pokud kašel zvlhčí a pacient kašle až do zvracení
  • Bryonia 9 C – v případě, kdy se kašel zhoršuje teplem
  • Laryngitidy nepřímo iniciují atopický terén. V léčbě laryngitid je velice účinná kombinace Sambucus nigra 9 C a Spongia tosta 9 C
  • Výše zmíněné léky dávkujte 4x denně v dávce 5 granulí, po dobu 3-4 dní, případně dle projevu příznaků, léky postupně vysazujte.

Sami vidíte, že výběr vhodného homeopatického léku na léčbu kašle není příliš snadný. Množství homeopatik, o nichž se zmiňujeme, může někoho v léčbě odradit. Snažili jsme se vám však poskytnout co nejširší škálu homeopatik a příznaků, podle nichž byste se měli při volbě řídit. V každém případě myslete na to, že u opakujících se onemocnění je velmi nutná konstituční terapie, protože je jak prevencí, tak zároveň terapií. Vhodný konstituční lék vám je schopen zvolit výhradně lékař-odborník v homeopatii.

Autorky článku:
Lucie Nestrašilová: šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace
MUDr. Věra Budková: lékař-pediatr, odborník v homeopatii, člen HLA, pro Svět homeopatie vede Homeopatickou poradnu

Názory k článku (1 názorů)
Homeopatie nepatří k medicíně (EBM) .kili. 10.3.2017 8:3




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.