| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se ve Francii učí české děti?

 Celkem 50 názorů.
 Vítr z hor 


Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 9:40:00)
Každý začátek ve Francii je neuvěřitelně (a hlavně nečekaně) těžký, Francouzi to dají člověku-cizinci sežrat.
Francie je totiž plná cizinců, kteří jsou často vnímáni jako "podřadní" (nejvýše je dodnes v této demokratické zemi aristokracie, byť byla zrušena) - ale umějí řeč mnohem lépe než noví příchozí.
Navíc je obrovský rozdíl v hodnocení, tedy ve známkování. U nás je normální mít jedničky a dvojky. Tam se dávají body, vždy několik z dvaceti. Tedy 15/20 (našinec omdlévá studem, jak blbě dopad, Francouz se dme pýchou, bo je fakt dobrej), 10/20 (stačí, abyste prolezli), 16/20 (to člověka potká párkrát za život).
Nikdy jsem nezažila tolik zhroucených lidí, jako na stáži na francouzské univerzitě. Nejhůř to nesli Italové (jimž francouzská stáž zničila výsledky celého vysokoškolského studia) a Němci (nechápali systém, tedy spíš si nevšimli, že nějaký je).

Na druhou stranu existují spousty materiálů pro práci s cizinci, ať už cizojazyčnými dětmi, dospělými, negramotnými, lidmi, kteří nevládnou latinkou atd. Knihkupectví pro učitele přetékají příručkami. Ale jde o to, aby se vůbec zajímali a pro příručku si došli, že.
V úrovni přípravy na cizince ve školách jsme daleko hluboko za Francií, ale oni si dokážou stěžovat i na mnohem vyspělejší systém, než máme my. Kritizování a brlbání mají v krvi.

Církevní školy (obvykle katolické) jsou významné tím, že tam chodí většinou bílí Francouzi, nikoliv věřící, o to nejde. A taky tam nejsou muslimové čili Arabové. A to je pro rodiče důležité.

Když jsem pochopila šíři jejich "demotivujícího systému" a nerovného přístupu k ne-tak-bohatým, jiným, cizím, menšinám atd., nechápala jsem, jak ta země může být tak úspěšná. Ale už Lawrence Durrel nazval Francii "mistrovským dílem stvořeným blbci" (jestli si ten citát pamatuju dobře).
 Winky 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 11:06:39)
fíha, to zní fakt děsivě.
Stěhujeme se do zahraničí a děti neumějí ani tamní jazyk, ani angličtinu(resp. mají malinkaté základy které přes léto doufám trochu vylepšit). Oba budou chodit do mezinárodní školy. Tak jsem na to sama hodně zvědavá, ředitel je teda v komunikaci vstřícný a otevřený, pro nerodilé mluvčí je tam 5 hodin AJ týdně navíc, třídy jsou do 15 dětí a je tam učitel+asistent, já tam mohu být jako dobrovolník. Tak snad to fungovat bude, kdyby náhodou ne, pořád je tu možnost že si budu děti vzdělávat sama - domácí škola, asi bych je nechtěla vystavovat takovému dlouhotrvajícímu stresu a hlavně ponižování jak je v článku popsáno....
 Babsi+2 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 11:31:22)
Mě teda zarazil ten odstavec o učitelce, co řekne malému děcku stupide a trhá mu sešity. Já bych si něco takového nedovolila. Dril a disciplína-prosím, ale tohle je hodně přes meze slušnosti. Takhle se profík nechová.
 hbf 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 12:44:10)
Mně přijde obecně divné vytáhnout děti do ciziny, nota bene takové, kde se nedomluví ani rodiče. Chápu to u emigrantů, chápu to u smíšených párů, že se okolnosti vyvrbí tak, že část rodiny jde do cizího, ale vystavit tomu děti jen kvůli práci? A ještě se divit, že to drhne?

Jak by asi vypadala konzultace, kterou učitelka odmítla, když maminka přiznává, že francouzsky neumí?

Další věc je, že i když bude škola a učitelka sebelepší, tak dítě bude těžko navazovat kontakty se spolužáky. Dcera má ve třídě kluka, který se v červenci přistěhoval z ciziny a v září mašíroval do první třídy. S učitelkou se domluví (učitelka jeho řečí vládne), v učivu prospívá (drží se mezi nejlepšími deseti žáky), ale s dětmi si nerozumí. Konzultace maminky s učitelkou je možná opět jen díky tomu, že učitelka umí její řeč. Maminka česky mizerně, tatínek vůbec...
 Anejet 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 12:49:06)
moje rec, taky nechapu rodice, kteri berou skolni deti na tri roky do ciziny, s tim, ze to detem prospeje, a ze se deti rychle prispusobi.
 Gertruda 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 13:39:15)
A můžu se zeptat, co na tom nechápete? Není přece lepší cesty, jak se naučit cizí jazyk a na vhodnosti jejich učení se shodneme, ne?
 qwerty 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(4.6.2012 7:48:10)
Proc proboha? My jsme se stehovali za praci do zahranici uz nekolikrat (tedy drzime se zasady, ze to bude vzdy nemecky mluvici zeme) a deti to snaseji normalne. Naposled jsme se stehovali se skolnima detma, mladsi sel do skoly s nulovou znalosti nemciny, na nejaky pripravny tridy jsme se vykaslali, dali ho do normalni zakladky mezi ostatni Nemce a po trictvrte roce mluvi nemecky normalne, ve tride ma dobry vysledky, spoustu kamaradu. Jediny, co jsme udelali pro jeho integraci navic byla soukroma ucitelka jednou tydne a dvakrat tydne hodina nemciny ve skole pro cizince navic. A taky to, ze jsme deti vyhaneli na ulici si hrat s ostatnima detma.

A znalost nemciny se jim v budoucnosti bude urcite hodit, at uz v Nemecku zustaneme nebo ne. Kdyz vidim, jaky problemy lidem dela naucit se v CR nemecky (viz Nejaka prezdivka)....
 kosatka2 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 18:09:50)
Já takových rodičů a dětí znám minimálně 10, i když třeba měli sem tam těžké chvíle, všichni vzpomínají rádi, nikdy neměli problém najít práci, umí jazyky, umí se prosadit, mají dobrou práci, nejsou to žádní omezenci. ráda se s nimi vídám, mají rozhled.

Kdybych měla možnost, mám pár zemí, do kterých bych se nerozmýšlela a odjela s rodinou třeba hned zítra (kdyby tam jednomu z nás dobře platili).

Taky jsme měli jet s rodiči do ciziny, nakonec jsme nejeli, protože je to arabská země, kde žena nesměla chodit bez muže na ulici, což by pro nás znamenalo domácí vězení.
 .Žaba 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 23:00:35)
Správne, správne! Hlavne sedieť celý život za pecou, z jazykov sa naučiť maximálne tak základy ruštiny, to úplne stačí, no nie? ~o~
 Len 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 13:25:37)
hbf, kontakty se spoluzaky navaze, deti se jazyk vetsinou nauci velmi rychle. Ale Francie je zeme, kam je opravdu tezke emigrovat, presne, jak o tom psala Veveru. V tom je ten hlavni problem.
 hbf 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 14:10:31)
Tak jistě, ale navázaný kontak ve formě výsměchu za slovanský přízvuk asi není to, po čem děti touží.
 Len 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 14:44:08)
hbf, neznam posmech za prizvuk~a~ Prizvuk ma kazdy paty, rekneme. K tomu jsou ruzne prizvuky, nareci mistniho jazyka. Podle meho je proste problem v te Francii. Mam knizku o zenach-emigrantkach, ktere odesly z CR bud po roce 48 nebo 68. Par z nich slo do Francie a setkaly se presne s tim samym, co popisuje autorka clanku a nebo v reakcich Veveru. Zadna z nich v te Francii nezustala, bud se vratily do CR nebo odesly do jine evropske zeme. Kdezto ty, co se odstehovaly do Nemecka ci UK, podobne problemy nemely.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 18:01:01)
Len, je to žel tak, Francouzi jsou děsní nacionalisti...
 Petra 
  • 

Re: Nevim  

(31.5.2012 21:08:22)
Nemela jsem to tak, do Francie jsem odesla po maturite pocatkem 90. let, v te puvodni euforii otevreni hranic, za ucelem nauceni se reci, neumela jsem absolutne nic, krome nekterych zakladnich frazi z ucebnice pro samouky (jinak jsem mluvila samozrejme rusky a anglicky, ale Francouzi jsou na tu anglictinu haklivi). Asi je to tim, jak se k tomu clovek postavi, ja jsem se chtela naucit rychle a dobre, takze jsem se snazila i o perfektni vyslovnost. A nevim, jestli jsem se proste setkala s mimoradne otevrenymi lidmi, ale vsichni, se kterymi jsme prisla do styku, byli opravdu uprimne admirativni, jak rychle a dobre jsem rec zvladala (jazyky mi vzdycky sly dobre) a casto jsem slychala, jak obecne my, lidi z vychodu, se ucime jazykum rychle. A uznavali, ze oni jsou na jazyky fakt spatni, nebo se to proste u nich blbe vyucuje, coz ted jako matka deti skolou povinnych vidim dnes a denne: vyuka cizich jazyku ve francouzskych skolach je hrozna.
 Monika 2 deti 
  • 

Re: podobne 

(2.6.2012 19:04:06)
Myslim ze zalezi kam se kdo dostane, take jsem odjela je se zaklady nikdo se mnou AJ nechtel mluvit.Tak jsem si nasla stredisko kde vyucovali dobrovolnici 3x tydne 2h a hlidani k tomu zdarma s rodilou mluvci takze i dcera se naucila. V knihovne kdyz videli ze se snazim mluvit fran. tak mi jeste pomahali a tak to bylo vsude,kdyz videli snahu tak byly pristupnejsi
 kreditka 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 13:53:21)
Napíšu ti to asi tak, známí podobně odjeli za prací do Vídně, tady by manžel dřel za sotžva průměrnou mzdu tam dostal lepší práci než tady, manželku má doma neb jeho plat je tak vysoký že netzřeba aby manželka pracovala, penězmi by mohli dláždit a navíc jejich 2 děti umí jak česky tak základy Aj tak německy, za 2 roky normálně s vrstevníky komunikují. Jestli se jednou vrátí do čech tak ty děti budou mít ohroumnou výhodu v jazykové vybavenosti
 hbf 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 14:20:42)
Trochu v tom plavu: on jel do Vídně i s dětmi a žena zůstala doma, nebo jeli do Vídně všichni a ona byla doma tam? Děti tam chodily do školy?

Obecně nemám zhola nic proti cizím jazykům, ani proti práci v cizině.

ALE podle mého by to s dětmi mělo probíhat trochu jinak, než jak bylo popsáno v článku. Myslím si, že by rodiče měli ovládat řeč své byť třeba přechodné domoviny na velice solidní úrovni, aby mohli aspoň na tu konzultaci do školy, aby se orientovali v učebnicích, úkolech, aby byli schopni sami navázat sociální vazby s domorodci, koukat na místní televizi a být v obraze.

Pokud to probíhá tak, že se dítě uzavře a nekomunikuje, tak je to podle mého špatně a pozdější využití cizího jazyka to nevyváží.
 kotyk 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 14:38:15)
Jsou povolání, kde se pískne a ty jdeš. A je jedno kam a zda zrovna ovládáš místní jazyk. U některých, třeba vojáci a humaniťáci, je vyloučené, že bys táhla rodinou sebou, ale třeba managoři nadnárodních společností nebo v některých vědeckých oborech to jde. Pak prostě musíš zvážit, zda je pro děti lepší zůstat jen s jedním rodičem doma nebo se sebrat a vyrazit jako celek.
 ... 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 16:53:00)
Taky souhlasim, nas ceka urcite jeste cestovani po svete, pojedeme do nejake treti zeme, ale deti bud pujdou na fr. skolu nebo na anglofonni; anglictinu umime oba dobre a kdybychom sli, zaplatim jim kazdy den rodileho mluvciho, aby na ne mluvil.

asi se nauci jazyk i te dalsi zeme, deti vstrebavaji rychle, urcite zkusime nejake krouzky atd. v te reci, ale to bude na nich.
 kotyk 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 14:31:35)
Měla jsem několik češtinou nepolíbených spolužáků a pokud nezapadli, pak to nebylo rozhodně kvůli jazykové bariéře ale spíš v jejich povahových vlastnostech. Prostě to byli typy, co by měli problém i při přestupu do jiné školy doma.

Zdravému dítěti tři roky jinde rozhodně neublíží. Ano, je to pro dítě psychický záhul a je na rodičích, aby zvážili, zda to zrovna jejich dítě je schopné přežít, ale zkušenost je to k nezaplacení.
 ... 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 16:50:09)
přesně tak.

A pokud je to takový průšvih, dítě do fr. školy zapisovat nemusí, můžou ho učit doma a klidně jen českou školu, pokud chtějí. K tomu ho můžou zapsat do kroužků, kde se francouzsky pomalinku pasivně naučí.

a co se opět šikany cizinců týká, syn chodí na karate, děti jsou vybarvené každé jinak, jedno moc fr. neumí, ale nijak ho to z kolektivu nevyčlenuje.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 17:59:58)
hbf a Anejet, vy dvě ani vaši partneři jste asi nikdy nabídku na práci v zahraničí nedostali, že?...
 Myšutka* 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 18:30:12)
Můj muž ano a "sklapl kufry a šel...". Já blbka nešla s ním a statečně nesla víkendové (tedy jeden víkend v měsíci) manželství. Biju se do hlavy ještě dnes.
 hbf 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(31.5.2012 15:00:40)
Jsem on, ne ona.
Nabídku na práci v cizině jsem neměl, po možnosti pracovat pod zahraničním šéfovstvem jsem ji ani nikterak nevyhledával, ale snad mi to ani ve vašich očích nebere právo si o tom něco myslet a vyjevit to na webu ~;)
 qwewerty 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(31.5.2012 21:42:56)
Ráchel: naznačuješ, že u hbf jde o "kyselé hrozny"? Co je ale k závidění na tom, když se rodina s malými dětmi odstěhuje do ciziny? Co se ti zdá tak skvělého na tom "dostat nabídku na práci v zahraničí"?
 qwewerty 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(4.6.2012 13:59:36)
Prosím tě, neblázni. Sestavit nick z písmen, která jsou na klávesnici vedle sebe, není přece nic originálního. Na internetu je podobných spousta - přece tě všichni nenapodobujeme. Navíc pod tímhle nickem píšu už snad 10 let.
A k tomu dalšímu - hloupý Honza nešel do světa na zkušenou s rodinou s malými dětmi. Na zkušenou chodí mladí - studovat, pracovat, učit se. Také jsem tím prošla, bylo to celkem fajn. Žít s rodinou se mi zdá lepší doma - mám tu rodinu, přátele, třeba i rodinný majetek, prostě kořeny. Chápu, že k dlouhodobému pobytu v cizině má každý nějaké své důvody (ekonomické, chuť někam vypadnout, získat nové dovednosti ....), proč ne. Ale nevím, proč by to mělo být důvodem závisti. Budovat si slušnou existenci doma mezi svými se přece cení i ve Francii, v Británii. A ať se to komu líbí nebo ne, na přistěhovalce a kočovníky se vždycky majorita dívá trochu svrchu.
 Vítr z hor 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 20:29:35)
Zažila jsem profesorku, co na dospělé lidi (studenty=cizince) řvala, že napsat esej na nelinkovaný list A4 je vrchol neúcty k vyučujícímu. Každý inteligentní člověk přece ví, že eseje se píší na LINKOVANÝ DVOULIST.

Podotýkám, že se to stalo asi 14 poté, co studenti přijeli z celého světa, nikdo jim informaci o vhodných papírech nepodal. Je běžné, že se očekává, že si člověk tyto informace zjistí sám.

Studentům bylo kvůli použití nesprávného papíru sníženo hodnocení za onu konkrétní práci, celková známka za semestr byla pak průměrem všech známek – tedy včetně onoho propadáku s papírem.
 ... 
  • 

Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 16:58:10)
já netvrdím že je to perfektní země, ale já znám francouze kteří jsou skvělí.

Integrovala jsem se rychle a dobře, je třeba podotknout že integrace v turisticky profláklých oblastech je těžší, žije se tam rychleji a místní nejsou na cizince moc zvědaví.

Tady jsme v neturistické oblasti, se sousedy máme společné večeře, s maminkami ze synovi školy se vídáme, našla jsem si i jiné přátele. Obecně zažívám pozitivní diskriminaci, ne negativní. A francouze mám ráda, jsou laskaví, neřeší životy jiných, umí žít. Měli bychom se od nich učit (aspon tohle), ale ono bude lepší je zdrbat..

slyšela jsem o pár zoufalých češkách ve fr., ale ty by byly asi zoufalé všude kromě CR, prostě pro ně život v cizině není a nebude.
 Vítr z hor 


Re: Francouzi mají nízké hodnocení a deptají tím všechny okolo. 

(30.5.2012 20:23:34)
Ano, našla jsem dost báječných Francouzů a mám je moc ráda.
To nic nemění na systému, na nějž je problém si zvyknout. Mě to trvalo jeden krušný měsíc a byla jsem v pohodě. Jiní to nedali ani po několika letech. Střet s francouzskou realitou je hm..nečekaný.
A taky je rozdíl, jestli člověk jede dělat au-pair, učit se jazyk, pracovat nebo studovat na VŠ.
Drsné jsou dokonce i některé jazykovky.

Dá se zvyknout, zařadit se a člověk zamiluje zemi i lidi. Ale je to těžší, než by člověk čekal.
 lucyová (kluci 07/2006 + 05/2008) 
  • 

Drsný 

(30.5.2012 13:59:25)
Super článek, je dobře, že to popsal tak natvrdo. Žít nějakou dobu v cizině mi vždycky připadalo jako zajímavá (a užitečná) zkušenost, ale když má člověk děti a uvědomí si všechny tyhle okolnosti, tak za nějaký osobní enjoy to vážně nestojí. Už nerozhoduju jen o sobě, ale i o dětetech. A pokud je tím "obhajovacím" důvodem práce... upřímně, nedovedu si představit pracovní situaci, kdy by výjezd do ciziny nebylo možné odmítnout. Buď si mě zaměstnavatel natolik cení, že si mě nechá, i když do ciziny nechci, a nebo nazdar, půjdu pracovat jinam. U člověka, který takovou nabídku vůbec dostane, nebudou šance pracovního uplatnění zrovna malé. Vystavovat takovým situacím své děti pod zástěrkou praconí nutnosti je imho čirý alibismus. Jasně, ať se děti učí jazyky a vyjedou si na zkušenou, ale až budou dost velké na to, že to bude jejich volba. Naordinovat jim dětství v izolaci, bez kamarádů... to bych svým dětem fakt neudělala.
 Len 


Re: Drsný 

(30.5.2012 14:10:23)
Detstvi v izolaci a bez kamaradu opravdu naprosta vetsina deti rodicu, kteri jsou do zahranici za praci, neproziva~a~ S dcerou chodi do skolky deti slovenske, polske, estonske, nemecke a francouzske (nejde o mezinarodni skolu, ale naprosto beznou skolku a zakladku) a ty rozhodne nejsou v izolaci a bez kamaradu. Jazyk se nauci za par mesicu a pak se nijak nelisi od mistnich vrstevniku.
 Klauri 


Re: Drsný 

(30.5.2012 14:17:47)
Je to dané zemí v které žijete, což je GB ? ,Francouzi jsou velmi netolerantní národ.
A taky my jsme kdysi pár měsíců žili při manželově stáži v Izraeli a hebrejsky se slušně a na dobré komunikační úrovni naučil jen mladší syn a dokonce to zvláda dodnes i v jednoduché písemné formě a to mu bylo v té době 7-8 let, dcera ta to nezvládla vůbec a starší syn horko těžko na základní úrovni.
Tak by pro nás kdysi taky nebylo jednoduché začít žít v cizí zemi, protože 2 ze 3 dětí by měli těžký start... a u puntičkářské dcery by to byl hodně velký boj.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Drsný 

(30.5.2012 14:40:26)
"....upřímně, nedovedu si představit pracovní situaci, kdy by výjezd do ciziny nebylo možné odmítnout....."

A to já si to dovedu představit. Modelová situace: Muž pracuje u zahraniční firmy v ČR, žena nepracuje, je na MD - tedy on nosí jediný pořádné peníze... A zahraniční firmu to tady přestane z jakéhokoli důvodu bavit a řekne muži - můžete u nás pracovat nadále, ale v našem závodě tam a tam....
Myslíš si, že v takové situaci bude rodina riskovat jedniný solidní příjem? A neber v potaz jen Prahu - můj muž je vysokoškolák, vládne několika řečmi, byl ochotný dělat COKOLI (od pozice dělníka po vysokoškolský post) a byl v našem regionu 2 roky bez práce, protože tady práce FAKT NAPROSTO NENÍ.....

Myslím si, že v takové situaci rodina kývne na to, že půjde jinam.... a nedivím se tomu....

Simča ~b~
 lucyová (kluci 07/2006 + 05/2008) 
  • 

Re: Drsný 

(30.5.2012 21:45:08)
Samozřejmě se to těžko zobecňuje, ale prostě si myslím, že každá situace má extrémní a méně ectrémní řešení (např. přestěhovat se za prací v rámci ČR, třeba do té Prahy, je něco dost jiného, než jít do ciziny).
Ve dvou ze tří těch historek z článku to byla spíš ta extrémní řešení, velké děti (8+10 už je imho fakt pozdě na nějaké hladké přizpůsobování se v řádu měsíců), jazykově špatně vybavení rodiče... Fakt nevím, jestli to zoovna tyhle děti jednou ocení.
Tím vám nikomu, kdo žijete v cizině, vaši volbu neberu. Jen je fajn to úplně neidealizovat.

PS: zkuste si přepsat doslovně váš běžný mluvený projev. v 90 % to nebude ke čtení ani u inťoušek ;-)
 .Žaba 


Re: Drsný 

(30.5.2012 23:26:57)
Prečo neskoro? Angličtinu sme sa poväčšinou začínali učiť až v 15, a mnohí ju zvládli perfektne! Na učenie jazyka nie je nič lepšie, než sa do danej krajiny presťahovať, ja sama som sa poriadne Aj naučila až po roku v Anglicku, kde som bola ako 21 ročná. Naopak, to, že bude dieťa od svojich 3 do 6 rokov napr. v Anglicku, je o dosť (z jazykového hľadiska) horšie, než keď tam bude od 12-tich do 15-tich rokov.
 Florence 


Re: Drsný 

(31.5.2012 20:30:24)
Bylo mi 9, kdyz dostal tata nabidku, ktera se neodmita. Odjeli jsme cela rodina, tzn. ja + nasi + sestra (4 roky). Nebylo to navzdy ale na rok - ovsem kdyby to bylo mozne, byvali bychom zustali dyl. Nasi me upustili do anglicky mluvici tridy, totez sestru. Zadna adaptacni trida tam nebyla, jen hodiny jazyka navic. Neumela jsem anglicky NIC, krome yes a no, ktere jsem pravidelne stridala.

Behem cca 4 mesicu jsem zacala rozumnet, po asi pul roce mluvit. Do te doby byla muj komunikacni jazyk matematika (to jedine, k cemu jsem nepotrebovala jazyk z v cem jsem byla mnooohem lepsi nez ostatni) a skakani gumy. Vysledkem je, ze anglicky umim bez problemu, az na prizvuk.

Tehdy 4 leta sestra pochytila mnohem lepsi prizvuk, ale jazyk jako takovy se musela mnohem vic ucit az u nas doma - nekde hluboko to bylo, ale ne v aktivni rovine. Kdybychom tam byvali zustali dyl, asi bych mela lepsi prizvuk a sestra lepsi jazyk.

Takze z meho pohledu neni vek kolem 10 let pozde :-)

Mmch. jediny, kdo zrodiny anglicky umel byl tata - snazil se nas ucit uz pred odjezdem - uc se, budes to potrebovat... Nic - musela jsem si na to prijit sama.
 Gertruda 


Re: Drsný 

(30.5.2012 16:00:30)
Chtěla bych poznamenat, že šance člověka, který zahraniční nabídku odmítne, rapidně klesají, protože je to rázem "ten, který se neumí přizpůsobit".
 nordica 


Re: Drsný 

(30.5.2012 17:40:02)
Já bych to tak dramaticky neviděla - on tedy ten projev (neopravovaný) hlavné první maminky taky o něčem vypovídá. Asi to moc k jazykovému rozvoji dítěte nepřispěje, když rodiče doma nemluví ani pořádnou češtinou. Jinak - syn se narodil v cizině, chodil tam do školky a přípravné třídy, pak jsme se vrátili sem a nikdy žádné problémy neměl - ani v jedné zemi. Ale možná jsme měli jen štěstí, ta cizí země byla v mnoha ohledech tolerantnější než Francie a ani tady v Čechách se mu nikdo nevysmíval. Když se podívám zpátky, jednoznačně tvrdím, že "já bych to svému dítěti klidně udělala" ~j~
 .... 
  • 

..pro me naproste nesmysly.. 

(30.5.2012 16:47:20)
situace u nas - syn francouzsky mluvi, manzel je francouz, ale fr. pro nej byla slabsim jazykem - zili jsme sest let v cechach.
V lete jsme se prestehovali a syn nastoupil natvrdo do prvni tridy. Spouste veci nerozumel, spoustu slov nezna, ale ze by ho proboha nekdo sikanoval nebo trapil?

Nedokazu si predstavis skolu, kde by sikanovali dite pred tridou a smali se mu ze mluvi jako klaun. Za to by mohl letet reditel i ucitel a byl by to velky, velky prusvih.

Tchyne je ucitelka (dvacet let) a nedavno mi rikala ze je tam u nich hrozne zla matematikarka, protoze chlapeckovi ktery ji opravil rekla "kolik je ti let? dvanact? tak si sedni a mlc"
To byla nejhorsi vec kterou na francouzske zakladni skole za dvacet let slysela.

Obecne myslim ze pristup ucitel-dite-rodic je tady lepsi, vstricnejsi; je daleko vic moznosti jak veci resit a hlavne jsou na to zvykli.
Maji zkusenosti s cizinci, kdyz jsme zapisovali syna, reditelka osobne s nami o vikendu prosla skolu a uklidnovala nas ze i kdyby francouzsky nemluvil, tak se to podda, pry tam mivaji rumunske, spanelske a jine deti, ktere pul roku nemluvi a pak proste zacnou.

A synova ucitelka me vyhledala sama po mesici, aby mi rekla ze se ji zda nejaky smutny, ze ho sleduje, s detmi si pry hraje, ona ze s nim mluvila, ale at se ho zeptam jeste ja jestli je vsechno v poradku.

Francouzske skolstvi ma jine nevyhody a boze, ja bych o nich mohla napsat roman, ale takhle jednostranny a pitomy paskvil bych asi nezverejnovala.

A jesle - dcera je vyzkousela, je mamanek, tak jsme toho zase nechali a uvidime za par mesicu. ALE - plati se podle platu manzela, u velkych sefu 2-3 eura na nich, u nezamestnanych par centu nebo nic, zadny luxusni podnik to tedy neni. Pristup uzasny, herna nadherna, tety vstricne.. mysleli si ze mala ani francouzsky nerozumi, ale ze by mi to nekdo predhazoval?? Nikdy.. pro me je to jak z jine planety. V kazde zemi jsou plusy a minusy, jasne, ale mam rada objektivni, vecne informace. A tenhle clanek v nicem objektivni nebyl. A nadpis nesplnil ani v nejmensim...
 Michelle222 


Re: ..pro me naproste nesmysly.. 

(2.6.2012 15:55:40)
Jojo, my se přestěhovali do Francie se synem, kterému bylo 13, nastoupil na 1 rok do speciální třídy, kde se vyučovala pro cizince jenom francouzština, dneska je ve třídě normální. Měli v oné speciální třídě skvělou paní učitelku, která s náma velmi spolupracovala, můj syn za ní může kdykoli zajít a poradit se. Syn se sice nekamarádí tolik s dětmi francouzskými, zato má spoustu kamarádů cizinců, nemůžu říct, že by se již naučil mluvit perfektně, ale zvládá dost, a po roce a půl by se domů rozhodně vrátit nechtěl. Myslím, že článek je opravdu paskvil, vždy záleží na individualitě dítěte, na přístupu rodičů a i škola lze změnit, pokud nejsem spokojená.
Mám manžela Španěla, takže se doma navíc bavíme anglicky, takže se ke všemu musel učit ještě intenzivněji angličtinu, měl sice už předtím ve škole a nějaké základy, ale teď mluví perfektně.
Ve škole mají navíc druhý jazyk španělštinu, a i to nějak zvládáme.

Proč se všeho tolik bát? Děti jsou hlavičky otevřené a ty bloky v nich často vytváříme my sami.
 .Žaba 


integrácia vo FR je fakt drsná 

(30.5.2012 23:12:18)
No, po prečítaní tohto článku som mala pocit, že buď autorka vybrala snáď tie najdrsnejšie príbehy, alebo integrácia vo fr naozaj nie je med lízať. Po prečítaní diskusie to vyzerá na tú druhú možnosť...

Máme tiež integráciu za sebou, na začiatku tohto školského roku sme sa presťahovali do nemecky hovoriacej krajiny, najstaršie dve deti nastúpili jeden do druhej triedy, a druhý do škôlky ako predškolák. Neúspech či problémy v integrácii sme si vôbec nepripúšťali, a našťastie ani nenastali. Majú tu naozaj dobrý systém integrácie - syn je celý školský rok v triede pre cudzincov, kde sa postupne učí jazyk s ostatnými deťmi vo veku 7-15 rokov, mladší je rovno v škôlke s miestnymi a týždenne má 2 hodiny výuky jazyka. Budúci školský rok (ak tu ešte budeme) by šli obaja do klasickej miestnej školy.

Učiteľka, ktorá trhá deťom zošity a kričí na ne "stupido" by ma asi fakt vytočila, to veru neviem, ako by sme zvládli, našťastie tu je to pohoda, deti po pol roku mali miestnych kamarátov, s ktorými sa navzájom navštevujú, nemecky sa už dohodnú snáď lepšie než ja...
 štěpánkaa 


nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(31.5.2012 15:53:22)
zejména a hlavně dle popisu - rodiče Terezy?
Fakt je normální hodit vlastní dítě do smečky, když neumí jejich jazykem ani kváknout? Nechápu, že toto udělají milující rodiče~Rv
Ono se hrozně hezky poslouchá, jak je studium v cizině pro dítě přínosem a jak ti rodiče, co tam pracovně "musí", dělají pro svoje dítě to nejlepší, ale v popsaném (posledním případě to fakt pravda nebyla)~a~~a~~a~
Většinou čteme o podažené integraci, kterou bych přála všem dětem, tohle je první článek, ve kterém čtu, že to prostě a jednoduše není vždycky taková idylka.~d~

Bohužel české školství je na tom možná ještě hůře, žádné "adaptační" třídy pro cizince na běžných školách nejsou. Zažila jsem několikrát, že do školy nastoupilo dítě bez znalosti jediného čaského slovíčka. muselo to pro ně být hrozně těžké, ale zvládly to. Ale rozhodně na ně nikdo z učitelů nekřičel nadávky a všichni se chovali vstřícně~d~
 štěpánkaa 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(31.5.2012 16:15:15)
ještě bych dodala, že nechápu, proč si na konzultaci ve škole rodiče (pokud nerozumí jazyku země, ve ktzeré se rozhodli nějakou dobu žít), prostě nevezmou tlumočníka, u nás žijící vietnamští rodiče to tak dělají, někdy je tlumočníkem samo dítě nebo někdo z rodiny, někdy profi-tlumočník, asi podle finanční situace rodiny... ~d~~d~~d~
 Florence 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(31.5.2012 20:18:52)
Vidis a mne presne tohle rodice udelali. Spolu s moji sestrou. Proste me jednoho krasneho dne vyklopili v nove skole , ukazali lavici a zabouchli dvere. Totez sestre. Bylo mi 9, sestre 4. Vysledek? Umim anglicky, nebojim se zit v zahranici, vim co to obnasi atd. A byla to jedna z nejlepsich veci, jakou pro me rodice udelali a nikdy tatovi neprestanu byt vdecna za to, ze tu praci tehdy vzal. Sestra na to ma nahled velmi podobny.
 Florence 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(31.5.2012 20:20:09)
Jednalo se o Kalifornii, takze jazyk anglictina. Zadna adaptacni trida tam nebyla, jen extra hodiny jazyka navic.
 štěpánkaa 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(1.6.2012 11:27:05)
flrance, ale ty jsi zjevně neměla problémy jako zmíněná Tereza, že?~d~
 Florence 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(1.6.2012 13:46:01)
Ne nemela, ale reaguju na odsudek:

nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? Zejména a hlavně dle popisu - rodiče Terezy? Fakt je normální hodit vlastní dítě do smečky, když neumí jejich jazykem ani kváknout? Nechápu, že toto udělají milující rodiče.

Rodice, kteri tohle udelaji nemusi byt ani stupidi ani nemilujici - naopak. Nikdo dopredu nikdy nevi, jak to dopadne, ale par spatnych prikladu neni duvod to neudelat - stejne jako par dobrych nejsou duvod to udelat. Kazdy se musi rozhodnout sam za sebe. Na vlastni kuzi mam vyzkouseno, ze to fungovat muze naprosto bez problemu.
 štěpánkaa 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(2.6.2012 14:09:08)
tak pro mě to je důvod to neudělat, resp. dítě předem na situaci připravit. Přeci svoji dceru museli znát, ne? Věděli jaká je a PŘESTO to vyřešili takto. ano, odsuzuji je~Rv~Rv~Rv
 štěpánkaa 


Re: nejsou trošku "stupid" někteří rodiče? 

(2.6.2012 14:10:17)
byla to reakce především na toto:
Její maminka ještě před odjezdem do Paříže navštívila psychiatra, neboť měla obavy, jak její nejstarší dcera vše zvládne; lékař ji varoval, že to pro děvče bude velmi náročné, a ptal se, zda je odchod v tuto chvíli skutečně nutný
považuji to za neomluvitelné~d~
 Petra 
  • 

Ty spatne priklady v clanku jsou zamerne ? 

(31.5.2012 19:48:31)
Ve Francii ziji uz temer 20 let, nejdriv jsem prijela jako au-pair naucit se jazyk (zadne problemy v jazykovce, diskriminace nebo cokoli jineho). Pote jsem dva semestry stravila na vysce v CR a zase se vratila do Francie, kde jsem nakonec vystudovala 5 let vysoke. Adaptace na vysokoskolsky system bez problemu, dokonce se mi pristup profesoru zdal priznivejsi nez behem meho kratkeho studia na FF UP.
Deti se narodily do francouzskeho prostredi, takze ano, zapadly do kolektivu bez problemu, akorat druhy syn mel celkove opozdeni reci (problemy s artikulaci atd), takze prvni rok ve skolce (nastup ve 3 letech) temer nekomunikoval a ucitelky s tim nikdy nemely problem. Zijeme v Parizi ve ctvrti, kde je celkove velke procento cizincu a predevsim Cinanu. Cinske deti nastupuji do skolky totalne bez znalosti a porozumeni francouzstiny, v materskych skolach nejsou pripravne tridy, takze jsou deti zarazovany do normalniho kolektivu a uci se rec prirozenym zpusobem. Nikdo na ne netlaci, nikdo je neponizuje a behem roku jsou deti schopny komunikovat, nektere lepe, jine hur, kazdy ma sve tempo, ale pri nastupu do 1. tridy zvladaji vse stejne, jako ostatni.
Deti, ktere do Francie prijdou ve veku zakladni dochazky, navstevuji maximalne rok pripravnou tridu pro cizince, pravda tyto tridy nejsou vsude, ve skole mych deti takova je. Pana ucitele vidivam pravidelne pred skolou komunikovat s rodici, vzdy usmevavy, trpelivy, kdyz je treba, presedla na anglictinu nebo spanelstinu, v pripade potreby rodice prijdou s nekym, kdo jim muze tlumocit, opravdu nevim, kam se dostali ti lide, o nichz se v clanku pise.
Francouzske skolstvi ma samozrejme sve klady i zapory, ale jeste jsem se nesetkala s totalne zablokovanymi detmi nefrancouzskeho puvodu, a ze jsem jich za skolni leta mych tri deti poznala (ve tridach je to hotovy melting pot).

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.