| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Starost o prázdninový čas

 Celkem 34 názorů.
 Dalila 
  • 

článek 

(30.6.2010 8:53:38)
tak nějak jsem autora nepochopila. Co nám tím vlastně chtěl říci? Článek mi připadá prázný, nicneříkající. Pokud nás měl nabádat k tomu, abychom přemýšleli o budoucnosti našich dětí tak nevím, proč bychom to měli dělat zrovna o prázdninách....
 susu 
  • 

Re: článek 

(30.6.2010 9:01:07)
Tak to jsme dvě. Taky mi není jasné, o co má jít.
 BIBI 
  • 

Re: článek 

(30.6.2010 9:23:12)
Ani mě to není jasné. A k tomu začátku - proč zaplňujeme čas dětí o prázdninách? No, asi proto, že nám nic jiného nezbývá, pokud je dítě malé. Malé dítě nemůžeme nechat o prázdninách samotné doma, dokud se nevrátíme z práce.
Mladší holce je už 10 let, takže už to naštěstí řešit nemusíme a kontrolujeme jen mobilem. Ale dřív to nebylo jednoduchý, já sice mám 5 týdnů volna, ale NEMŮŽU si je vybrat v termínu od června až do konce září, v této době mám nárok na max.3 dny volna. Manžel má 4 týdna volna, ale přes léto si smí vybrat max. 2 týdny. Babičku máme jen jednu, naštěstí velmi ochotnou, která sama od sebe má zájem o to si vzít vnučku na jeden týden. Taky máme štěstí v podobě starší dcery (holky jsou od sebe přes 17 let), která bere mladší ségru na týden k moři. Pak jsme samozřejmě taky museli shánět nějaký ten tábor nebo něco, kam bylo možné dítě "upíchnout". Myslím, že většina rodičů tohle nedělá proto,že by je to bavilo nebo chtěla dítěti vyšperkovat volný čas, ale proto, že jim nic jiného nezbývá.
 sojka+07+09 


Re: článek 

(30.6.2010 11:47:42)
no taky to chápu jako nezahlcovat dítě akcemi a neustále neorganizovat jeho čas. Zajímavá myšlenka. Dovedu si představit vesnické dítě, které se toulá po zahradách, loukách, polích, strávila jsem tak dětství a bylo to prostě bezkonkurenční. Ale děti v praze ? Na sídlišti ? Mají sedět a meditovat nad nesmrtelností chrousta v horkém malém bytě ? Jsem pro vyrazit do lesa, na výlet- ale to už je organizování ne ? Ony až od určitého věku jsou děti schopny vymyslet si svoje samy. Moje tříleťačka se mnou doma nudí. Mám pocit, že potřebuje něco jiného než jsem já- a to jsou děti a tak jí každý den organizuju nějakou činnost s dětmi. Snad jí tím trvale nepoškozuju~y~
 susu 
  • 

Re: článek 

(30.6.2010 12:10:41)
Mám známého. Jeho sedmiletá dcera prosedí prakticky celé prázdniny doma v pokojíku s matkou na další MD, protože on považuje prakticky jakékoli aktivity za zbytečně rozrušující a nebezpečné. Malé je mi líto.
 maja 
  • 

Re: článek 

(30.6.2010 16:07:12)
no já myslím, že jde o toto...jsme zvyklé, považuje se to standard, narvat prázdniny nějakou organizovanou činností, to samé se děje vlastně i během školního roku..krožek sem, kroužek tam...a děti vlastně potom neví co mají v případě , že jim nikdo nic neorganizuje dělat. Co s tím volnem? Místo aby chodily a říkaly , to je nuda. Mě naši rozhodně nic neorganizovali, nechali nás třeba na chalupě a dělaly jsme si samy něco, naši pracovali, uvařili , dali nás spát a tím to skončilo....nijka si s náma nehráli. Program byl na nás, vyjma tábora samozřejmě. Co naše děti?...moje první dvě si léta samy nezorganizovaly nic, neuměly si samy hrát, protože byly zvyklé , že jim všechno zorganizuju, prostě jsem nechtěla udělat tu "chybu" nechat děti dělat si co chtějí, jako udělali naši ...ale dneska vidím, že je velmi důležité , aby si děti našly svojí činnost samy, aby se naučily zabavit a vymyslet vůbec nějakou činnost . Máme to trochu komplikovanější v tom, že musíme hlídat silnice a zlý lidi , ale přesto by děti měly část svého volna mít jen pro sebe, aby se naučily samy něco vymyslet. ...to si ymslím, že tím asi autor chtěl říct
 Eva, 4 +3 


Re: článek 

(30.6.2010 19:45:55)
~R^:-)
 Niky 
  • 

co chtěl autor říci 

(30.6.2010 9:20:52)
No já myslím, že autorovi šlo o to, aby se děti přes prázdniny nezahlcovaly akcema a dalo se jim trochu prostoru.
Ale my jsme teda jako malí byli taky šup šup sbalit vybalit a na konci prázdnin jsme se předháněli, kdo spal v Praze doma méně nocí. Ale neznamenalo to, že by nás někdo pořád organizoval, třeba jsme byli na chalupě. Ale doma v bytě, to by byla skoro potupa :-)
 hataika/97,02,08/ 


Re: co chtěl autor říci 

(30.6.2010 10:36:47)
My trávili prázdniny na vesnici,měli jsme štěstí,že jsme mohli být párkrát u moře,ale pamatuju si i na to,že jsme fůru času prostě prolítali a zabavili jsme se masotné.To dnešní děti moc neumí,navíc to třeba ve městech moc nejde.Nejsem pro zahlcování aktivitama,ale na druhou stranu chápu rodiče,kteží nemají dovolenou a tak raději dětem zaplatí víc táborů.Pořád lepší,než nechat děti svému osudu někde na sídlišti.

Ale každý řeší situaci podle svých možností a požadavků,taky podle svých dětí,pro některé je i ten nejluxusnější tábor za trest a pro jiné pobyt u babičky prostě vysněné prázdniny.Na to návod není.
 hataika/97,02,08/ 


Re: co chtěl autor říci 

(30.6.2010 10:38:24)
,,masotné"=samotné~:-D
 hanci neposeda 


Re: co chtěl autor říci 

(30.6.2010 11:21:06)
Mne by se libilo, kdyby autor vice rozvedl treba to zkoumani vlastniho nitra o prazdninach... Pro me jsou prazdniny hlavne o pohybu, u more, u babicky, na tabore, to je fuk, proste spis o fyzicke unave nez te mentalni :-) Ono totiz zaplnit prazdno nejak ucelove, nerku-li jakymsi vnitrnim hledanim, vyzaduje uz pomerne zralou osobnost, a myslim, ze rada deti by v pripade volby prazdna (=nikdo nic neorganizuje, zustanes doma a muzes si delat co chces) travila prazdniny u pocitace ci televize. Ale mozna jsem autora spatne pochopila, prazdno o prazdninach si kazdy predstavuje jinak...
 JanaJana 
  • 

smysl článku 

(30.6.2010 10:45:13)
Taky mi unikla hlavní myšlenka článku... Každopádně prázdniny pro mě jako dítě byly něco úžasného, rodiče a babička se vždycky postarali abysme měli bohatý program v rámci rodiny, ani jsme nejezdili na žádné tábory. Dneska jsem moc ráda, že mám na co vzpomínat a úplně závidím v dobrém dětem, co dneska poskakují radostně s vysvědčením v ruce a mají před sebou ty volné 2 měsíce. A tak po vzoru rodičů se snažím pokračovat ve stejném duchu i v naší rodině. V pátek jedem pod Šumavu pod stan, pak chalupa, práci se budu snažit minimalizovat co to jen půjde.
 Jája 
  • 

Jak 

(30.6.2010 12:29:08)
Článek měl být asi o tom, jak ohlídat dítě a neorganizovat mu přitom čas. To jde hodně těžko, když rodiče chodí do práce. Nejen rodiče, ale i babičky. A nechat děti samotné? Ano, i to jde. Pokud chci mít strach, že se malému dítku něco stane nebo jestli nás přes den někdo nevykrade.
Má autor taky nějaký konstruktivní návrh, jak dítko ohlídat a nezruinovat přitom rodinnou pokladnu?
 louskáček 


Nevím.... 

(30.6.2010 15:27:11)
Myslím, že tuším co nám autor chtěl sdělit.
Samotnou by mne docela zajímalo, co by mé tři děti vymysleli kdybych jim dejme tomu v pondělí ráno, první týden prázdnin řekla: děti něco si vymyslete, jste šikovné, důvěřuji vám, já jdu spát, vzbuďte mne večer....

Jenom nějak nemám sílu ten experiment vyzkoušet.

Tady ve vsi máme takovou skupinku dětí co jim rodiče ten čas neorganizují a ani je moc nehlídají. Minulé prázdniny to dopadlo tak, že shořel kravín, kluci si hráli s petardama....
 Binturongg 


Děti si neumějí hrát, zabavit se... 

(30.6.2010 17:15:54)
Článek považuji za lehce zmatený, ale možná měl na mysli autor toto:

Pozoruji děti už 12 let během své školní praxe.
Už někdy před 10 lety jsem napřed s úžasem a posléze s hrůzou zjistila, že si děti od 1. do 9. třídy neumějí samy hrát a neumějí se samy zabavit! ~e~ ~e~ ~e~

Nevím, kde a jak ta šílenost začíná, možná už v kojeneckém a batolecím věku, kdy hyperaktivní matky denně vymetají s dětmi nějaké aktivity, aby jim, matkám, doma nehráblo...
Každopádně už ve školce (kde jsem 7 let léto co léto a občas i jiné prázdniny suplovala) je na dětech vidět, že očekávají organizovanou aktivitu a neustálou pozornost.

Vzpomínám si na školku koncem 70. let - nejradši jsme byli venku na hřišti nebo v herně, když nastal "rozchod" a svobodně si hráli milióny her, aniž bychom se obraceli na učitelky (vyjma Johanky, která jim chodila žalovat, jak jsme na ni hnusní - byla lakomá a nechtěla nám dávat žvajkačky ~2~ ~t~ )

Vzpomínám na první stupeň ZŠ, kdy jsme byli nadšení z každého suplování nebo volné hodiny, hráli milióny her a nepotřebovali k tomu učitele.

Vzpomínám na druhý stupeň, kdy jsme učitele nepotřebovali ani během bežné výuky, hráli milióny her, posílali si psaníčka, četli pod lavicí a řešili problémy, které byly důležitější než výuka.

Vzpomínám na svou praxi ve školce, kde Pepíček mlátí Janičku a spol., jelikož si neumí s dětmi hrát, má blok v komunikaci a řeší to pěstičkami - nic jiného ho nikdy nikdo nenaučil.
A není to jen Pepíček. Týž problém má Anička, Natálka, Anetka, Davídek, Vojta a řada dalších.

Vzpomínám na roky, kdy jsem učila na ZŠ - vyzkoušela jsem i první stupeň, ač mám aprobaci na druhý.
Volné nebo suplované hodiny děti vysloveně otravují, chtějí být baveny. Pokud supluju třeba matiku (kde mé znalosti končí nekde okolo 4. třídy ~t~ ) , většinou strávíme hodinu jinak.
Ale ne tím, že by si děti tiše hrály piškvorky či lodě, debatovaly, četly...ne.
JÁ musím vymyslet zábavu a např. žáci 8 a 9 tříd nadšeně a infantilně hrají třeba i didaktické hry z češtiny, vyplňují dějepisné testy atp.
V opačném případě (když je nechám a chci si např. opravit sešity) děti od 1. do 7. třídy postupně obstoupí katedru a chtějí si se mnou povídat, pubescenti od 8 do 9 třídy prudí a ječí, že je tam otrava, místo aby se osahávali pod lavicema a ryli do židlí kosočtverce, jako jsme to dělali my... ~;) )

Ano, dle předpisů je mám "bavit" čili učit, ale i kdybych to dodržovala, oni jsou na těch kantorech nepřetržitě přilepení jak zimnice i na školních výletech, a pokud je to pod jejich důstojnost, děsně zlobí, demolují a upozorňují na sebe všemi dostupnými i nedostupnými prostředky.

Viděla jsem mnohokrát "děti" ve venkovské hospodě (16-20 let) je jich okolo 6-8, sedí, mlčí, neví, co si povídat a maximálně si pouští melodie nebo videa na mobilu...

Zkrátka - dnešní děti neumí být samy bez dospělých, samy ani mezi sebou si neporadí a od dospělých očekávají nepřetržitou pozornost a péči, a to i v pubertě, kdy to vlastně odmítají... ~a~ ~d~
 Lionka 


Re: Děti si neumějí hrát, zabavit se... 

(30.6.2010 17:57:35)
pod to se s klidem podepíšu~R^~R^~R^~R^
 Markéta, kluci 8 a 1 
  • 

Re: Děti si neumějí hrát, zabavit se... 

(30.6.2010 22:18:55)
Ježíš, to zní skoro, jako by to platilo o všech dětech. Myslíš to vážně? Já teda nemám zkušensot s velkým vzorkem, ale ze svého okolí neznám moc dětí, kteří by, pokud jsou s kamarády, nějak extra vyžadovaly pozornost dospělých. Starší se mé pozornosti dožaduje jen tehdy, pokud jsme s milovaným malým bratříčkem někde sami, ale jakmile je tam kamarád/ka, nevím o něm. Dneska si vydrželi na Ovčárech s kámošem hrát sedm hodin "na topiče" roztomilá hra, kdo koho utopí přesně v místě, kde se mělké dno láme do hloubky, přičemž každý z nich uplave cca 20 temp. Naprosto spokojení.
 Binturongg 


Re: Děti si neumějí hrát, zabavit se... 

(30.6.2010 23:23:38)
Markéto - netýká se to všech, pochopitelně existují i normální dětské děti, ale jsou dost v menšině a většina je zpravidla dřív nebo později strhne s sebou, takže těch opravdu "skalních" ~:-D dětí zůstává málo... ~d~
Já to bohužel vidím i na příkladu mně blízkých dětí.
Kamarádky kluk si na hřišti nehraje - chce s námi sedět na lavičce a vyžaduje zábavu, jinak prudí. Pokud na hřiště či na písek, pak jedině s mámou.
Jsem v Praze jednou za uherák, ale s kamarádkou (s níž se známe od 2 let a nikdy jsme nepotřebovaly ke hraní dospělé, když jsme byly spolu) si nepokecám, jelikož vytáhne kluka ze školky, kde je neustále organizován a baven a najednou neví, "co s načatým večerem."
Na hřišti má kamarády ze školky, ale s těmi si jednotlivě hraji JEJICH RODIČE!!!, takže se on sám stydí a celý obrázek dokresluje babička plácající přes ruku cca 4leté dítě a spílající mu slovy: "To si nemůžeš hrát, Davídku, s těma cizíma klukama, oni by ti rozbili ten tvůj vláček"
Podobně jsou na tom děti mé sestry.
Samosebou, že si chvíli hrát vydrží, ale nebaví je to dlouho, nemají dost fantazie např. "na topiče" ~t~ (teda oni na topiče nemají zatím ani věk, ale na jiné hry ano)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děti si neumějí hrát, zabavit se... 

(1.7.2010 0:02:47)
Binturong, to je fakt divný, ne že bych se moc pohybovala po dětských hřištích, bo se tam nudím, ale moje děti vyžadujou maximálně pohoupat, protože to nezvládnou samy, jinak o nich prakticky nevím a o jejich kamarádech jakbysmet. Mluvím tedy o dětech cca 3-8 let. Batole mě občas teda ještě potřebuje, pokud ho nepřiberou do hry starší.
 mellie 


Demagogie 

(30.6.2010 19:06:58)
No sorry, ale dát do souvislosti "msty na bezbranných dětech v Číně" a to, že pošlu děti na týden k jedné, a pak k druhé babičce, to je ale takový neuvěřitelný paskvil... většinou se snažím přivírat nad podobnými články oči, ale tady to prostě nejde. Autor ať se zahrabe v sedmdesátých letech, kdy bylo běžné spousta věcí, třeba nechat dítě během nákupu v kočárku před obchoďákem, a nesnaží se poučovat zde. Snažně o to prosím.
 mellie 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 19:33:40)
Možná bych to ještě ráda trochu rozvedla... autor prostě evidentně nepochopil, že dnešní doba je jiná.

Jako byla jiná doba, když byly malé naše maminky, tak je jiná dnes. Možná babička mohla zasněně vzpomínat, jak jako děti místo školky chodily pást husy a když umírala prababička, nikoho nenapadlo jí dát do LDNky. Ale asi už pozapomněla, že jako dítě neměli ani na boty a celkově vychodila jen ZŠ, protože nikoho nenapadlo, že by jako dívka mohla studovat dál.

Stejně tak v sedmdesátých letech bylo běžné, že děti byly méně pod dozorem dospělých. Nechávaly se v kočárcích před obchody, v jeslích a školkách, běhat celé hodiny po sídlišti či kde bydleli. Jasně, idylka, ale já si taky pamatuju situace, kdy šlo doslova o život, nebo kdy dětský kroužek systematicky šikanoval ty nejmladší, protože tam nebyl žádný dospělý, který by se za ně postavil...

A dneska je doba zase jiná. Jedna autorka si stěžuje, že si děti ani nepíšou psaníčka... myslím, že komunikace, co provozují na icq nebo facebooku, by nám za našeho dětství přišla jak z jiné planety. Možná nepodnikají dobrodružné cesty do seníku, ale zase hrají společně RPG hry po síti. Možná nemají krabičku poslední záchrany, ale provozují vlastní blog. Prostě nemá smysl řešit, že je to horší. Je to jiné. A my jsme tu v rolích těch "pamětníků", kteří říkají... "jo za nás, to bylo všechno lepší... opravdu lepší"...

Pokud nechceme být našim dětem směšní, měli bychom se snažit tuhle dobu pochopit a ne ji jen odsoudit.
 Verča 
  • 

Re: Demagogie 

(30.6.2010 20:35:12)
Pěkně napsané,souhlasím :-)
 JaninaH 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 21:52:21)
Souhlasím ~R^
 Binturongg 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 22:12:31)
Tady přece vůbec nejde o to, že si děti nepíšou psaníčka.
Tady jde o život!
Píšeš:
"Pokud nechceme být našim dětem směšní, měli bychom se snažit tuhle dobu pochopit a ne ji jen odsoudit."

Pod to bych se podepsala, kdybys předtím nenapsala dva odstavce...

To jsem totiž ve svém rozvleklém příspěvku zapomněla napsat - pokud děti nemusí bavit někdo dospělý, protože to samy neumí, sedí na kompu a virtuálně se kamarádí.
Avšak se skutečnými, reálnými lidmi a vrstevníky absolutně komunikovat neumí!!! ~q~
PC je dobrý sluha, ale špatný pán! Jak můžeš obhajovat tento životní styl, který dělá z dětí sociální dementy??!? ~a~

Virtuálně se kamarádí a komunikují, virtuálně hrají hry, virtuálně "chodí" ven....
 mellie 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 22:29:33)
Sorry, ale co z "je nutné je chápat, ne odsuzovat" nebylo jasné?

Dnes se rodiče dětem mnohem více věnují, než dříve, takže logicky děti jsou v mnohem větší míře zvyklí na to, že jim dospělí budou poskytovat zábavu... no a? Ano, je to jiné než dřív, ale horší?

Dnes je pro děti společenská nutnost umět zacházet s moderními technologiemi... všechny ty chaty, blogy, icq, skype, to přece nebývá s virtuálními přáteli z Nového Zélandu. Většina komunikace probíhá se spolužáky, vrstevníky, tak jako dříve, jenom je prostě modernější. No a? Když místo schůzky před barákem napíšu kamarádovi po icq, je to jiné než dřív, proč to musí být nutně horší? Píšete, že to z nich dělá sociální dementy, pro naše děti bude naopak sociální dement někdo, kdo nemá mail a nezná youtube. Prostě je to JINÉ a je na nás to RESPEKTOVAT.

A k Vašemu rozsáhlému příspěvku nahoře... tak třeba mě otravovaly volné hodiny i v osmdesátých letech. Každý je jiný. I v osmdesátých letech jsem měla kamarády, kteří měli jediný cíl, jít na diskošku, tam se vykalit a pak se o tom donekonečně bavit, kdy se kdo poblil. To k té venkovské hospodě.

Můj manžel celý gympl nosil maskáče, nunčaky, popíjel meruňku a vrcholem tohoto jeho období byl paravojenský výcvik. ~t~ Věřím tomu, že jeho rodičům musel připadat jak exot z jiné planety. Dnes je z něj samozřejmě fantastický táta, báječný manžel a spolehlivý chlap.
 Kaa 
  • 

Re: Demagogie 

(30.6.2010 23:39:18)
poslední dobou tady potkávám samé spřízněné duše! :) Díky za naději v budoucnost dospělých ;)
 mellie 


Re: Demagogie 

(1.7.2010 0:37:48)
Kaa díky ~:-D Tak hlavně, aby to tak viděli i moji dva mrňousci ~t~
 mellie 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 22:53:25)
A ještě jeden detail... Binturong, Váš nick je mi povědomý, tzn. jsem už od Vás pár příspěvků četla, tzn. sem budete nejspíš chodit pravidelně.

Vy se rozčilujete nad virtuálním světem našich dětí, ale není rodina.cz taky tak trochu virtuální svět? Určitě jste si všimla, že něčí příspěvky jsou hloupé, něčí naopak mají hlavu a patu, někdo prostě rád uráží, jiný zase rád pochlebuje. To vše je výsledkem individuálních komunikačních dovedností, které člověk v dnešní době potřebuje a bude potřebovat čím dál více! A jak jinak je získat než komunikací přes počítač?

A upřímně, debaty "dubňátek 2012" mi mnohdy přijdou mnohem virtuálnější, než chatová místnost 3.A gymnázia Horní Dolní.
 Binturongg 


Re: Demagogie 

(30.6.2010 23:35:32)
To je srovnávání hrušek s jabkama a opravdová demagogie, co tu píšete..
I na Rodině se určitě vyskytuje pár sociálních dementů, popř. závislých.
I já přiznávám, že je mobil má pravá ruka a internet ta druhá.
Ale to je to, co jsem psala - všechny tyto vymoženosti jsou dobrými sluhy, ale špatnými pány a děti NEVĚDÍ, co je v tomto smyslu dobré.

Vy máte pocit, že Vašim dětem virtuální svět postačí a nepotřebují s nikým komunikovat osobně, protože je jiná doba.
To je totéž jako tvrdit, že nemusí umět číst a psát, protože to za ně přece kompy udělají.
Nemůžou přece žít tak strašně nesvobodně a omezeně.

Možná je to odporné a nemoderní, ale já jsem přesvědčená, že je lepší chodit ven, než čumět na DVD a TV, že je lepší lítat s partou kamarádů kdekoli, než smrdět za každého počasí u PC a psát si s nimi, a že je lepší hrát fotbal opravdu než na PC, ale přesto je nutné mít e-mail, mobil atd. Jen najít rovnováhu, kterou bohužel v mnoha případech nevidím.

Já chápu, co jste asi chtěla říct - že jsou ty moderní vymoženosti fajn, děti jsou jiné a i ve virtuálním světě lze vytvářet vztahy a hodnoty...to ano, ale nesmí to být výhradní životní náplň, že?
 mellie 


Re: Demagogie 

(1.7.2010 0:08:13)
Binturong, píšete "Děti nevědí, co je pro ně dobré". To je ale klišé jak vrata! ~g~~g~~g~

To si zřejmě myslí každá generace rodičů. Nicméně v každé generaci je to právě na těch dětech, aby zjistily, co je pro ně dobré, většinou metodou pokus-omyl a vyzkoušením toho, co rodiče považují za tak drtivě špatné.

Samozřejmě si nemyslím, že našim dětem postačí virtuální svět. Ale jsem přesvědčená o tom, že doba "lítat s partou kamarádů" a "hrát fotbal za barákem" je prostě pryč a nemá smysl nad tím brečet. (PS: Výjimky určitě existují). Nastupuje jiná doba, ve které svět na síti a internetové komunkační dovednosti hrají klíčovou úlohu. A na nás rodičích je, abychom dětem do tohoto světa pomohli, aby se z nich nestali, jak píšete, "sociální dementi, popř. závislí... aby to nebyla výhradní životní náplň". Toť Vaše slova. Ale přece jim nepomůžu tím, že jim zakážu PC a pošlu je s mičudou před barák? ~t~ Takže jen zopakuji to, co jsem už psala několikrát, doba je JINÁ, a my musíme její zákonitosti RESPEKTOVAT.

Btw., co je pro vás "nesvobodně" a "omezeně"? Když si každé ráno zapnete rodinku, je to omezení vaší svobody, nebo ne? ~;)
 Binturongg 


Re: Demagogie 

(1.7.2010 8:08:10)
Máme podobný názor, ale absolutně se míjíme, takže končím diskusi, jelikož jsem zas narazila na někoho, kdo vytrhuje z kontextu, slovíčkaří a trvá na své pravdě, aniž by se zamyslel nad tím, jak to myslí ten druhý... Nevadí ~3~
 BIBI 
  • 

Musí na to být podmínky 

(1.7.2010 7:43:55)
Že by děti měly víc lítat venku, je sice možná pravda, ale musí na to být podmínky. Já se přiznám, že děti kolem 10 a výše let docela chápu, že sedí doma. V době, kdy v tomto věku byla starší dcera, bylo u nás několik hřišť, kde se dala hrát vybíjená a podobné hry. Mladší dceři je 10 let. Místo, kde bydlíme, se změnilo k nepoznání. Postavilo se kdeco, ale hřiště se zrušily. Všude kolem jsou hřiště vhodná akorát tak pro prťata (píseček, skluzavky, houpačky). Žádné hřiště určené pro míčové hry. Takové nejbližší hřiště je 5 zastávek autobusem od nás a doslova se tam na něj stojí fronta.
Taky máme poblíž les, starší dcera tam chodila běžně s kamarádkou venčit psa. I ten les se změnil, sídlí v něm feťáci, mladší dcera tam nechodí a má i zakázáno chodit.
My máme to štěstí, že máme RD, takže může blbnout aspoň na zahradě. Ale co děti s paneláku?
Já se dětem z města vážně ani trošku nedivím, že nechodí ven a sedí u PC. Vždyť co by taky venku dělaly? Mají chodit dělat bábovičky z prckama, procházet se podél silnice?
 BIBI 
  • 

Re: Musí na to být podmínky 

(1.7.2010 7:45:12)
jejda, to je hrubka. Samozřejmě z paneláku
 Anonymní myška 
  • 

Re: Musí na to být podmínky 

(1.7.2010 20:38:26)
BiBi souhlasím, že často není se kde vylítat. My jsme z tohoto důvodu stěhovali z velkého města do městečka. Nemáme dům, ale naše bytovka je zasazena do krásné přírody, amá přirozená místa pro dětská dovádění.
Opravdu hodně záleží zda je dítě z Prahy nebo Makotřas. Vůbec se nedivím rodičům ve velkoměstě, že se bojí děcka pouštět ven. Dětská hřiště jsou z devadesáti procent určena mrňatům, to je realita...
Když byli dětem dva tři roky, to se to filozofovalo a teoretizovalo nad výchovou.......~:-D
Teď když jdou do puberty musím občas zpřísnit, zavelet.... Kde je má respektující výchova?~f~ Zkrátka mám ale pocit, že by mne jinak ty moje tři děti převálcovali, zadupali do země.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.