| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku To zas byla noc!

 Celkem 129 názorů.
 Magda, 2 male deti 
  • 

Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 10:02:19)
Ahoj, nechci byt prvni, kdo tady bude poucovat autorku - uprimne je mi lito, ze se nemuzes v klidu vyspat, protoze ja sama zdravy spanek povazuju za dulezitou cast zdrave zivotospravy. Mam dve male deti - kluk 3 roky a holka 6 mesicu - a oba jsem uspesne naucila v noci spat. Moje nestastne kamaradky, ktere maji doma taky nespavce, mi rikaji, ze mam stesti. Ja si ale myslim, ze za tim je mimo jine moje soustavna, vytrvala a zaroven klidna snaha se spanek naucit.....Pokud ti mohu neco doporucit, precti si cast knihy od Jiriny Prekopove: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu....Je tam dost nazorne popsano, jak proziva male dite na magickem stupni vyvoje "nocni hratky s rodici"....Co jsem si ja z tohoto clanku odnesla je, ze v noci zasadne nerozsvecuju svetlo(nematu tak dite pocitem, ze je den), v loznici a pokojicku mame vyvetrano a chlad (coz je nejenom vhodne pro dobry spanek, ale nikomu se pak nechce z vyhrateho pelisku....), behem noci se neji ani nepije (samozrejme jsem kojence v noci kojila, ale uz od pul roku zacala spat celou noc bez probuzeni...),dodrzuju ritualy uspavani a vice mene presnou hodinu, kdy se chodi spinkat...Preji zdar a silu. M.
 Kali 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 10:23:49)

Ano, musím souhlasit, ja to skvělá kniha.
Já také měla problém s nespavci (třemi :-)). Vykašlala jsem se na všechny zažité klišé a nedávala jsem dvouleté dítě spát přes den. Docela to pomohlo. Taky jsem je nenutila chodit spát v osm večer, spíš jsem se snažila vypozorovat jejich režim a trochu se mu pžizpůsobit (naštěstí mají všichni trochu podobný). Také jsem hodně přísná v dodržování času na jídlo, času na procházku apod. Dřív pro mě sem tam nějaká hodina nehrála roli, ale pro ty děti to je důležité - mám všechny tři malé - během tří let všechny :-).
Momentálně je to tak, že sedm hodin s jedním vzbuzením na kojení naspím. Paráda :-)).
 mikule 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(5.4.2008 15:21:06)
Knihu jsem nečetla, ale vím, že děti potřebují režim. Mám také tři děti: pět a půl, tři a tři měsíce. Taky spím většinou sedm hodin v kuse a neumím si představit, že bych si s nimi v noci hrála nebo četla. To bych ve dne byla k nepoužití.
 PAVLA 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(30.5.2008 13:05:03)
TAK TO MÁTE OHROMNÉ ŠTĚSTÍ,ŽE SPÍTE SEDM HODIN V KUSE.TAKOVÉ ŠTĚSTÍ MÁ MÁLOKTERÁ MAMINA S TŘÍMĚSÍČNÍM MIMINEM.POPRAVDĚ VÁM TO ZÁVIDÍM
 Markéta 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 10:32:10)
jestli ti od pul roku spala celou noc, tak to je stesti a ne tvoje zasluha.
moje dite jeste mesic po zavedeni prikrmu snedlo cca pul male sklenicky za den,takze melo v noci hlad.
okno mame otevreno pokud je venku aspo 10 stupnu. v loznici topime jen kdyz mrzne, takze je tam dost chladno. v noci nerozsvecuju, takze tim to neni.

nocni kojeni bych bez pomoci manzela nezrusila.zkousela jse to, ale v noc si ode mne mala vezme jen prso. dudlik - reeeeev, voda - reeeeev, houpat na ruce, zpivat, nechat v postylce, nenechat v postylce ... jedna jedina odpoved, rev, rev, rev a vim, ze by vydrzela hodiny.
zacal vstavat manzel, mala velmi brzy presla z dvouhodinoveho rytmu na jedno probuzeni a po mesici se temer prestala budit.
spani zdar, drzim palce a preju obetave partnery :-) !
 majdaleenka +07+11 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 11:17:24)
Markéto, prosím, můžeš tuhle metodu trošku rozepsat? Klidně na mail, zní to tak lákavě ... my zatím spíme často v posteli komplet (mléčný bar dokořán). Nevadí mi to, jen zkoumám, jak na to (jednou).
 Markéta 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 14:32:32)
ahoj majdaleenko,
neni to zadna vedecky podlozena metoda proste vychazi z toho, ze ze mne dite citi mliko a z manzela ne.
chci dal kojit, ale ne v noci, protoze uz koukam jako suva, proste i kdyz se mala budila jen 3x z noc, ja jsem casto uz neusnula a byla jsem uplne probuzena.
nejdriv jsme to zkouseli tak, ze manzel malou uklidnoval a ja se snazila je ignorovat. to nestacilo, nejakym sestym smyslem vytusila, ze jsem v posteli s nimi a nebyla k utiseni. prestehovala jsem se do jine mistnosti a k tomu jeste pridala par zlepsovaku: vecer se nekoji v loznici, manzel malou i ukladal (ted uz to casto zvladnu i ja, proste uz pochopila, ze pred spanim se nekoji), ja ji dam v kuchyni pusu, reknu dobrou noc a nelezu do loznice dokud nespi.snazila jsem se ji primo vnucovat prso ve dne, hlavne v prvnich 14 dnech jsem ji neustale nabizela kojeni ve dne, aby se ve dne delalo vic mlika a taky aby nejak dusevne netrpela, ze je toho kojeni malo. ted se to srovnalo na cca 3-4 kojeni(=mazleni) za den.
manzel zvolil tzv. ukecavaci metodu :-), nejdriv ji necha lezt po posteli, dokud si nemne ocicka, pak ji strci do spacaku a polozi (posadi) do postele a zacne mluvit, mluvi, mluvi cokoli, co mu slina prinese na jazyk (jak delaji zviratka, co delal pres den, proste cokoli) monotonim tichym hlasem, kdyz mala ulehne a je ocividne dost malatna, tak ji zkusi vrazit do pusy dudlik, nekdy to proces uspisi (pres den dudlik nikdy nemela, je jen na to uspavani a nepomuze vzdycky). to cele trva mezi 5 az 40 min, vetsinou cca 20 min. nekdy je pretazena a rve jen vidi postylku. to ji strci do spacaku hned, lehne si vedle ni, polozi ruku pres ni nebo ji neustale ze sedu dava do lehu a mluvi, mluvi, mluvi az ji ukeca.
moji svagrove se osvedcila lahev s vodou, nam ne. tma (nebo slaboucke svetlo) a chlad v loznici je samozrejmosti.
dite musibyt najedene, napite, prebalene a hlavne UNAVENE.
taky se mi osvedcila rada od harvey karpa, hladit po celicku od nosu nahoru, tj jakoby nutit ocni vicka, aby se nezavirala, "tahat" je nahoru a prirozena reakce je, ze se zacnou zavirat.
jinak v noci se mala obcas probudi a rve a manzel ji jde uklidnovat, zkusi to dudlikem a pokud to nejde, tak ji ukecava jako vecer. je to tezky slyset ji jak rve, ale vim, ze u me by rvala taky a mnohem dyl nebo by mi povolili nervy a zacla bych zase kojit a to v noci nechci. ani jeden z nas ji nechce nechat rvat samotnou. myslim ze to neni nutne. proces je sice delsi, ale mene se to podepise na jejim dusevnim zdravi nez kdybychom ji nechali rvat dokud neprestane sama. to pry funguje uz po trech nocich, ale me se nelibi predstava, ze moje dite je zticha, protoze se naucilo, ze mu v jeho bezmoci a nestesti nekdo nepomuze :-(.
jo a kdy jsme zacli - zacli jsme kdyz ji bylo 11 mesicu, ale u pristiho ditete chci zacit driv, tj jakmile bude jist tri-ctyri jidla za den a teoreticky by se obeslo bez kojeni uplne, tzn nekdy v 9 mesicich.
chce to pevne nervy a verit, ze manzel dokaze rvouci dite uklidnit stejne dobre jako ty. zpocatku jsem to nevydrzela a sama sla "pomahat" a vysledek byl, ze nabrala jeste vetsi otacky a trvalo to mnohem dele. manzel se mi podekoval a doporucil mi, at to bud delam sama nebo at mu do toho nekecem, ze pro me prijde az bude potrebovat radu. od te doby jsem si pretahla deku pres hlavu a pochopila, ze jemu to opravdu trva mnohem kratsi dobu.
taky musi byt manzel klidas, aby na dite v zoufalstvi sam nezacal kricet nebo s nim cloumat. u nas zoufalstvi propadam spis ja (ditetem necloumam, ale nemela jsem k tomu daleko).
manzela nechavam alespon jeden den o vikendu poradne prospat a taky na zacatku si musel jit lehnout na hodinku kdyz prisel z prace, ale uz se to srovnalo. je rad, ze doma nachazi milou zenu s usmevem na tvari a ne neucesanou protivnou carodejnici s kruhy po ocima, ktera jeci na dite a ma vsude bordel. od te doby co vic spim mam i energii na obcasny ramcovy uklid :-))))
ted je to 4 mesice co vstava manzel, asi mesic prospala celou noc a zase jsme mohli spat spolecne (ja a manzel). ted jsme byli na dovolene a musela s nami spat v posteli, tj cca 4x za noc jsem ji musela kojit, jinak by probudila cely hotel. ale hned doma se uz budila zase jen jednou a i to urcite brzo prestane. manzel ji ted vecer uspi a jde si lehnout ke mne a kdyz se ala cca v 5 rano probudi, tak ji jde uklidnit a usne u ni v druhe posteli, ke ktere je prirazena detska postylka. az se vzchopime k vytvoreni detskeho pokoje, tak ji tam prestehujeme a vratime se do nasi postele, ted jsme v pokoji kam ukladame hosty.
jeste mala poznamka, jsme trochu bohemove a neco jako pevny rytmus u nas moc neni, snazime se ukladat mezi 21-22, ale casto se nam to vymkne a ulozime ji ve 23 apod. myslim, ze pevny rytmus neni na skodu, ale nesmi se z toho delat dogma.
trochu jsem se rozepsala, promin. snad se vam to osvedci. drzim palce. ahoj

marketa
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 22:02:03)
souhlasím, také jsem při odstavování malého od kojení posílala v noci tatínka - děti prostě to mlíčko cítí. Na odstavení nám stačily cca 4 dny. V noci si prostě zvykl, že zakňourá a dostane mlíko, už ale prakticky ani nepil, jenom se tulil a žužlal bradavku. Odnaučil se brzy, od té doby spinká naprosto v pohodě (2 roky).
Dítěti žádný režim nevnutíš - musí si jej udělat samo.
 SilvieKol 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(7.4.2008 9:17:38)
Tak to je jako pohádka. Tatínek, který uspává dítko a ke všemu vstává k miminku v noci??? To je pro mě něco neuvěřitelného. Pokud jde tatínek holku uložit, tak malá řve, řve, řve a tatínek to s ní nevydrží a přinese mi jí zpátky, že má hlad. Pochopitelně hlad nemá, ale nechce s ním být. A to, že by v noci k holce vstal??? Ani omylem, položila jsem mu řvoucí holku do postele vedle něj a odešla. Po 10 minutách jsem se musela vrátit, protože tatínek vesele chrněl a holka ztrácela dech;((.Ráno se mi zeptal jak jsem se vyspala, že se mu spalo hezky a ani holka v noci neplakala. Mám zánět šlach na ruce a když mi to hodně bolí, tak bych ráda, aby jí tatínek v noci došel přebalit, když se vzbudí, ale to bych ho musela polejt kýblem vody :-D. To než ho vzbudím, tak to je jednoduší holku přebalit sama. Nemáte nějakou metodu bez tatínka??? Ta totiž u nás nezabere.
 Petra 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(9.4.2008 14:39:49)
Silvi, tak to mě fakt pobavilo. Blbý je, že u nás je to taky tak. Tatínek by k malé nevstal ani za nic, je zakrytý až po uši a spinká. A není to tak dávno, co malá u něho taky řvala a řvala natož aby jí pak uspal. Tak spí s náma. Pořád se budí ,ale už "jen"3 za noc. Pro mě balzám, po tom co se budila každou hodinu.
 Jíťa 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 11:34:55)
Tohle znám. Vím že se malej v noci budí, protože má žízeň, bohužel odmítá dudlík i hrníček, vlastně všechno mimo prsu. I přes den mi vypije 10-20 ml - za celý den!

Zkoušela jsem mu nedat prso a po večerní kašičce nabízet jen čaj (dokonce jsem mu ho začala po čase i sladit!), ale z hrníčku takřka neubylo. Vydržel nepít od 17 hod (poslední kojení) do 1 v noci - střídal 1/2 hoďky řevu s 1/2 hoďkou spánku. Po půlnoci jsem prostě rezignovala a dala mu prso. Budí se asi 3x za noc.

Ještě dodám, teď se mu prořezávaly zoubky a asi měsíc prokňoural skoro celou noc (od půlnoci do 4-5 hod) a nepomohlo vůbec nic. Většinou kňoural ze spaní, ale stačilo udělat "šššš" a pohladit ho, nebo vzít za ručičku a spal další čtvrthodinku. V pátek mu konečně zoubky vylezly a zase krásně spinká a budí se jen 3x na kojení.
 Lenka 19a 7měsíců 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(3.4.2008 20:02:19)
No, zdravím. Tak my měli se synem problém od jeho 6m asi 4 měsíce, nespal vůbec, vždy se po hodině vzbudil se strašným řevem a přitom byl unavený. Režim dodržujeme naprosto přesně, protože to ani jinak nejde. Chodil spát unavený a přesto to byl problém.Řešil to doktor, protože byl malý úplně hotový, ale na nic nepřišli až jedna homeopatička...zabralo to a teďka už nás s ním trápí jen zoubky. takže ne vždy je to bez příčiny!
 Ilona a její Eliška a Vendulka 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(4.4.2008 7:22:49)
Souhlasím s tebou. Režim se dodržovat musí a neexistuje, že se nedá dětem vnutit.
Také jsem měla s holčičkou prblémy se spaním, dokud jsem po poradě s paní doktorkou nenasadila homeopatika. Trvalo to sice déle, ale už máme klid. Stane se občas, že máme veselejší noc, ale oproti dříve je to pohoda. A odvykání dětí na prso je zdlouhavé, ale musíte být důsledné. Když se rozhodnete, musíte vydržet. Sice bude několik dnů asi brek, ale určitě se to dá vydržet. Viděla jsem totiž na vlastní oči, jak téměř čtřletý chlapeček vyloženě fyzicky napadal svojí matku, když ho odmítla v parku na lavičce kojit. Potom mi říkala, že už ho odstavuje asi dva roky, ale nemá na to sílu. Představila jsem si, co by asi mohl neodstavený chlapeček udělat mamince třeba v patnácti.
 Klára,2 děti 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(4.4.2008 9:22:55)
Pokud dcerce pomohla homeopatika,tak za to asi nemůže dodržování režimu,ne?Opravdu si myslíš,že se dá dětem režim vnutit?Co všechny ty maminky,které se ozvaly že větrají,dávají spát ve stejnou dobu,po probuzení dítěte na něj nemluví,nehrají si s ním atd. a stejně se jim děti budí?
 japete 


Re:Nespaní 

(1.4.2008 10:35:00)
Bohužel ani nám se nedaří spát.Nejdřív jsem to přikládala kojení,ale to v 9 měs.přestalo a každý radil jak na flašce to bude super.Nebylo.Pravda každý mi přes den záviděl malá spala na povel,ale v noci 2-3hod prostě vzhůru.Do dvou let nespala v kuse ani jednu noc. ted se občas zadaří,ale třeba dnes ta přestávka trvala 4 hod.Vyzkoušela jsem všechno co kdo radil,v pokojíčku má asi 19 st.chodí zásadně spát ve stejnou hodinu(na to jsem pes),ale nic a jak občas radili chodit spát přes den s dítětem to moc nejde aspon ne u nás to je jedinej klid na úklid snad na jedno kafíčko a na vaření.V osm večer kdy malá už spinká prostě na tyto úkoly nemám sílu.Prostě jsem další co nedokáže poradit a jen si dokáže postěžovat,ale jsem na druhou stranu ráda že mě někdo dokáže pochopit.
 Petra 
  • 

Re: Re:Nespaní 

(9.4.2008 14:45:33)
Přesně tak, na některé nespavce je opravdu těžké najít fígl, který na ně zabere. My máme 9 měsíců a pořád se budíme. Od narození je nespavec, skusila jsem každou radu a nic. Tak jen už čekám, a snad to jednou přijde. Tak všem pevné nervy, já je občas stratím,a ať mají dětičky klidné spaní.
 zuzana 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 11:59:03)
Ano souhlasim, ale s tim kojenim je to spis otazka stesti, protoze si nedovedu predstavit "vychovavat" pulrocniho kojence, aby se nechtelo v noci kojit. Moje tri deti se v noci pravidelne do roku na kojeni budili, pak jsem to utla ja, nebo nejak zacali spinkat sami i diky pomoci dudliku. Bohuzel mame doma ekzematika, je mu 2,5roku a urcite by chudacek spal, ale svedeni je strasne a tak nespime skoro kazdou noc. Rano je pak protivnej a ja uplne bez energie a uplne me depta to pomysleni, kdy tohle skonci???? Protoze u zdraveho ditete opravdu ten momen nastane, nebude vstavat do peti let a chtit si hrat:-), ani se kojit. Proto jsem u toho tretiho to buzeni na kojeni ani neresila, proste jsem vedela, ze to jednou prestane, ale ten mizernej ekzem je fakt strasnej....
 Elka 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(1.4.2008 15:19:00)
Pro Zuzku:
Ekzém je děsná potvora, vím to z vlastní zkušenosti, válčím s ním od svých 6 měsíců a to už jsem stará rachomejtle, bude mi 35 let. Ale poslední dobou jsem objevila pár triků, hlavně pomáhají od toho děsného svědění. Můžu zkusit poradit, stačí se mi ozvat na mail eliska.j@seznam.cz
Spolutrpícím se má pomáhat.
Eliška
 MSteflova 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(4.4.2008 13:22:55)
Elko, můžeš, prosím, poslat ty triky i mně na Lassie66@seznam.cz?
My s ekzémem začínáme opravdu bojovat až teď, dceři je 21 měsíců. Otruby, praní v jelenu, mazání vším možným nepomáhá a v noci horor.
Díky.
 Vranecka 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(7.4.2008 10:07:50)
Já mám 7 měs. syna. Ve 4 měsících se mu objevil exem po celém tělíčku.Paní doktorka nám dala kontakt na mgr. Omara. Dal nam masti, čaje, šampon i sprchový gel od Dr. Nestora a malý byl po 14 dnech úplně čistý a je dotěď.A nejsem pry zdaleka sama na koho to zabralo.
 zuzana 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(8.4.2008 18:52:19)
my jsme je take zkouseli i kdyz to pomahalo, zazrak se zrovna nekonal, ale ja jsem vdecna za kazde zlepseni. Jedine co me porad nenechava v klidu, jsou reci o tom, ze do masti pridavaji kortikoidy....
 MSteflova 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(8.4.2008 19:08:22)
Ahoj Zuzko,
díky moc za nabídku. Přepošli mi ten mail na Lassie66@seznam.cz. Děkuji.
 zuzana 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... - pro Zuzku 

(8.4.2008 18:58:04)
Lassie, pokud by se ti Elka nahodou neozvala, mail ti klidne preposlu. Urcite spoustu z tech rad uz znas, ale kazda rada dobra:-). My jsme zacali bojovat s ekzemem taky az kolem druheho roku, ale od te doby bojujeme porad(syn 2,5roku). Jsou to probdene noci a neustala skrabani i prez den a spousta omezeni v jidle i beznych cinnostech, je to az k placi. Pokud chces preposlat ten mail, napis- martincka@volny.cz
 Alena 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 22:49:45)
Ahoj, na to svědění bych poradila vyzkoušet kapky Zodac, pokud je už malý nebere. Můj syn také trpí ekzémem a v noci se budí, ale řekla bych, že kapky mají zklidňující účinek a svědění částečně omezí. Nebo bych se pak poradila s ošetřujícím lékařem a ten by třeba navrhl nějaké řešení. Já jsem sice proti, aby děti brali léky, ale pokud se dítko nevyspí kvůli svědění, tak se tím jen trápí. Přeji, aby to brzy přestalo.
 zuzana 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(2.4.2008 10:59:52)
Dekuju, bohuzel syn uz bere 2x 2,5ml xyzalu a ekzem je momentalne i celkem pekny, ale nechapu proc se stale desne skrabe. Uz jsme museli koupit to pyzamo specialne pro ekzematiky, ale to neresi samotny problem, jen zabrani rozskrabani do krve....
Nase kozni rekla, ze s medikaci jsme uz na maximu a tak, ze uz nevi... S jidlem jsme opatrni, drzi dietu na potraviny, ktere jsou drazdive a na ty ktere ma alergii(moc nam toho nezbylo). Je to strasne a to, ze bere denne prasky me taky nejak netesi, ale kdyz to ani nejak extra nepomaha, tak ja uz fakt nevim.
 Markéta 
  • 

ekzem a prani 

(2.4.2008 12:36:28)
asi uz jsi to resila, ale zkus zmenit praci prasek!
velmi dobre jsou indicke mydlove orechy. jsou to opravdove " orisky " ktere v tocici se pracce zacnou penit. pridava se jen prostredek proti vodnimu kameni, ten nijak pokozku nepodrazdi, v pradle po vyprani nezustane (samozrejme je nutne koupit nejaky " bio " , aby v nem nebyl pridan parfem, to by pro ten ekzem nebylo dobre).
muzes s nimi prat na jakoukoli teplotu, tj nejen na 60 ale i na 95. pradlo je pak zarucene nedrazdive. neni potreba pridavat avivaz. dokonce jsem vsude cetla, ze pro ekzematiky je avivaz naprosto nevhodna, drazdi.
vice k setrnemu prani, tj setrnemu nejen pro zivotni prostredi, ale zaroven i pro pokozku, ti poradi na diskuzi latkove pleny.
urcite to zkus, nic tim nezkazis.( ja v tom peru uz temer rok a jsem velmi spokojena. v normalnim prasku=dryaku peru uz jen hooodne zasvinene pracovni obleceni (tj fleky od oleje a barev).
jo, nekdy zustane flek od protlaku, krve apod. ale nejpozdeji po tretim vyprani zmizi.
 Míša,2 děti 
  • 

Poradna pro alergiky 

(2.4.2008 12:44:49)
Zkus poradnu na www.proalergiky.cz
 Alena 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(2.4.2008 22:28:32)
Tak to mě mrzí, že mu to nezabírá. K tomu Xyzalu - přečti si příbalový leták, na něm jsou psány možné další nežádoucí účinky a patří mezi ně i svědění (vyskytuje se prý jen zřídka). Je možné, že se mu po něm ekzém zlepšil, ale jako nežádoucí účinek může být svědění. Nejsem lékařka, ale můj syn měl nedávno podobný problém. Bral léky a reakci měl na nežádoucí účinky, které se vyskytovaly jen u minimálního počtu pacientů. Zkus to ještě zkonzultovat s jeho ošetřující lékařkou.
 zuzana 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(3.4.2008 10:38:00)
dekuju za radu, to by me ani nenapadlo.
 Dominika 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(2.4.2008 7:15:21)
jo a jeste ja v noci nerozsvicim pokud jdu kojit - ale proste on se rozkouka a pak půl hodky dokaze rvat v posteli - takze ho odnasim, ma pokoj s malo , a jdeme do obyvaku (tam pak uz rozsvitim) - a u maly to same musi lezet ve tme ale pokud pak po půl hodce - ani ne me furt skace na hlave - nema cenu ji tam drzet..... takze jde zas do obyvaku....

jinak dnes lepsi malej vzhuru na kojo a pak jen půl hodky potom - unosila jsem ho a mala dnes nastesti prelezla jen k nam , parkrat zaknourala ale ukecala se :)
 Dominika 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(2.4.2008 7:17:23)
Doprcic se omlouvam - pisu pod Dominikou - ze se tak jmenuju a ted jsem az zjistila ze me to sem haze pod jinou pani :( takze Dominika - autorka clanku se meni na Dominika1 (snad tu takova neni).. Jen nechapu ze jsem nemusela zadat heslo
 Dominika 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(2.4.2008 7:17:49)
jo a jeste ja v noci nerozsvicim pokud jdu kojit - ale proste on se rozkouka a pak půl hodky dokaze rvat v posteli - takze ho odnasim, ma pokoj s malo , a jdeme do obyvaku (tam pak uz rozsvitim) - a u maly to same musi lezet ve tme ale pokud pak po půl hodce - ani ne me furt skace na hlave - nema cenu ji tam drzet..... takze jde zas do obyvaku....

jinak dnes lepsi malej vzhuru na kojo a pak jen půl hodky potom - unosila jsem ho a mala dnes nastesti prelezla jen k nam , parkrat zaknourala ale ukecala se :)
 Hedvika 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 12:55:06)
Magdo, vážně bych také řekla, že to, že Ti děti dobře spí není pouze Tvá zásluha. Dělám od synova narození naprosto totéž-větrání, tma, stejná hodina.... a stále se ve svých 20 měsících v noci budí minimálně 1x za noc. Máme občas i noci, kdy si chce vážně hrát atp. Kojím už jen večer před spaním, takže kvůli kojení to není.
Zkrátka některé děti jsou víc spavé a jiné ne. Tak to vidím já.
 Magda, 2 male deti 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 13:36:33)
Ahoj! Jenom zduraznuji, ze jsem napsala, ze to je MIMO JINE i moje zasluha. Ale nechci se tady tahat o slovicka. Kdyz mi kamaradky s nespavci vypraveji, co vsechno delaji proto, aby miminka spala, tak to zni podobne jako jsem to popsala ja. Ale ma to jeden hacek: jejich miminka od narozeni casto meni prostredi (kazdy vikend jezdi na navstevy k nejruznejsimu pribuzenstvu - pokazde ale nekam jinam), casto jejich miminko uspava nekdo jiny (maminka, tatinek, jedna babicka, druha babicka, x teticek a strycku), podle jejich nazoru se 10ti mesicni velmi dobre ziveny klucina budi, protoze ma v noci hlad (takze mu nekolikrat za noc pripravuji flasku mlika)....atd., mohla bych pokracovat dale. Pokud kojeni funguje predevsim jako zdroj potravy, tak opravdu dite nema potrebu se v noci budit. Moje obe deti zacali spat celou noc (od 20h do 6h rano) v pul roce, kdyz jsem pomalu zacinala s prikrmem. Starsiho syna jsem kojila asi rok, mladsi stale kojim. Souhlasim s tim, ze kvalita spanku je dana i geneticky, ale ruku na srdce, prinejmensim z poloviny za to muzou nase "nesvary" a zlozvyky (a potom i urcita neduslednost a snaha "ulehcit si praci" s usinanim deti...), s kterymi se neumime sami vyporadat....(napr. pustena televize v loznici s argumentem, ze dite se musi naucit spat nejenom kdyz je kolem klid....). Pokud je dite chronicky nespavec, je to nemoc a mela by se lecit. Jsem presvedcena, ze zdrave dite se spat drive ( a urcite pak pozdeji) nauci....
 Maja 
  • 

nesouhlasím 

(1.4.2008 13:53:31)
Nesouhlasím s nedáváním pití v noci. Mám tři děti, všechny měli stejný režim (rituál usínání, větrání, v noci se nemluví nahlas a je nerozsvítí se velké světlo a pod.) Starší spali zhruba od roka celou noc bez problémů. Zato malý prcek (14 měsíců), to je něco jiného. Po mnoha zkoumání jsem přišla na jednu docela dobrou metodu. Neustále mám připravenou u postele dávku teplého mléka (voda v ohřívači, mléko v dávkovači) a jak se probudí, prostě mu jí hned vrznu. Hlavně se nesmí úplně probudit. Za noc jsou to tak 3-4 láhve mléka. Pak dostane dudlík a okamžitě usíná. Takže místo ponocování k němu vstanu 3-4 krát tak na tři minuty a můžu zase spát. Zkoušela jsem ho uspat bez mléka, jde to těžce a je za půl hodiny zase vzhůru, takže to jsem vzdala. Občas se stane, že jedno mléko zaspí a často usíná i v půlce flašky. Takže posun k lepšímu je vidět. Snad už brzy bude bezpolestně spát celou noc.
Já sama v noci hodně piju, neumím si předtavit, že bych to odpírala vlastnímu dítěti.
 Meridian 


Re: nesouhlasím 

(1.4.2008 14:36:26)
Já zase nesouhlasím s tímto názorem. Já sama mám ten zlozvyk, že se musím několikrát za noc napít, jinam mám pocit, že "umřu žízní". Protože vím, že jde právě jen o ten zlozvyk a že velmi narušuje kvalitu spánku, tak jsem se snažila o to, aby mé dítě co nejdříve pít v noci nepotřebovalo. Musím říct, že do týdne se malý (tehdy měl 8 měsíců) naučil spát bez pití. Postup byl takový, že místo mléka jsem mu v noci nabídla pouze studenou vodu (samozřejmě kojeneckou a převařenou). Pokud by měl žízeň, tak by se určitě napil. Jelikož žízeň neměl, přestal pití v noci vyžadovat. Navíc mléčný cukr je hodně škodlivý pro zuby, takže podle mě je pro dítě, které už v noci nevyžaduje kojení, nejlepší, když se večer nakojí, vyčistí se mu zoubky a pak už nic, max. tu vodu.:-)
 Lenča 
  • 

Re: nesouhlasím 

(1.4.2008 19:08:53)
Pro mně by byl tento způsob naprosto nepřijatelný.Taky se v noci napiju,ale rozhodně nevypiju litr vody a myslím si,že pro dítě je několik(!!) lahví mléka za noc víc než zatěžující.Nedovedu si představit,že bych s něčím tak hutným v žaludku jako je mléko usínala.U svých tří dětí jsem od cca 8-mi měsíců praktikovala při probouzení jen pohlazení,dudlíček,plyšáček přes oči,jen při nemoci čaj,když rostly zoubky tak jen trošičku vody nebo taky nic.Rozhodně žádné vytahování z postýlky,nošení,krmení(kamarádka v noci krmila kaší!),no a vyšlo to.Pokud děti nebyly nemocné,od cca 10měsíce spaly v kuse celou noc.
 zuzkasim 


Re: nesouhlasím 

(4.4.2008 9:48:55)
Majo, pokud tobě nevadí několikrát za noc vstávat kvůli tvému pití, tak je jasné, že ti vstávání nevadí ani kvůli dítěti. Ale většina lidí, co znám, v noci zkrátka spí a totéž by rádi i u svých dětí. Jen by mě zajímalo, jestli taky za noc vypiješ 3 plné sklenice vody (to pak asi zase vstáváš kvůli záchodu, ne?). Mýlíš se, pokud si myslíš, že 14-měsíční dítě potřebuje za noc několik lahví mléka, ale pokud ti to vyhovuje, tak je to jen vaše věc.
 marketaX 


Re: nesouhlasím 

(6.4.2008 9:04:09)
Tak to zase já tedy naprosto nesouhlasíms Vámi. Sice si zjednudušujete situaci pro sebe, ale v synovi podporujete nezdravé návyky a tvoříte mu špatný spánkový režim. Kvůli Vám může trpět nespavostí celé dětství i v dospělosti. Souhlasím s Magdou, která tu psala, že zdravé dítě lze naučit trpělivě v noci spinkat a bez pití. Mám 4,5M dcerku, která se budí několikrát v noci a ne vždy chce pít. Zpočátku její spaní bylo naprosto šílené, v noci mi vstávala, chtěla si hrát, plakala, vrtěla se, nemohla spát. Postupně jsme díky určitým zásadám (tma, větrání, režim) dospěli do stádia kojení ve 2h ráno a kolem šesté hod. a mezi tím většinou spí a pokud se budí tak stačí jen podat dudlíčka. Co přestala dělat je ponocování. Jsem zastánce toho, nechat dítě poplakat u sebe v náruči - je to sice pro matku dost nepohodlné, ale za pár dní se výsledky ukáží a učitě je lepší poskytnout dítěti náruč, než mu z vlastní pohodlnosti rvát pořád flašku s mlíkem.
 Soňa, Tomášek 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 13:24:06)
Magdo, souhlasim s Vami, i u nas to takhle fungovalo a od pul roku mi syn spinka krasne celou noc. Take jsem v noci nikdy nesvitila a od narozeni spi ve sve postylce, nikdy s nami nespal v posteli. Kolem roku se naucil usinat sam, dam ho do postylky, chvilu si pohraje s medvidkem a ja ho jdu potom jen prikryt.
Vsem maminkam nespavcu preji pevne nervy.
 Lea 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(1.4.2008 18:54:31)
Já mám dva kluky po 2,5 roku a oba jsou různí, hlavně proto, že měli různý start do života. S tím prvním jsem měla velmi těžký porod a skončil na JIPCE ve 3 týdnech pak dostal silný ekzém. Od začátku co jsme přijeli z porodnice v noci nespal, spaval jen přes den. Uspat ho večer bylo nemožné, usnul tak na 20 minut po koupání, ale pak očička jak kuličky a do 11-12 nespal. Pak si tak na hodinku zdřímnul a nanovo 2-3 hodinky probdělé, usnul až k ránu, ale on se pak dospal většinou přes den venku v kočárku. Po 8 týdnech jsem už chodila jak v mrákotách. Přes den jsem já moc odpočívat nestihla a noci jen kojení, nošení, aby se aspoň táta a sousedé stihli vyspal do práce a s ním byly noci opravdu zážitek a k tomu ten věčně svědící ekzém. Pak jak začal vidět tmu a světlo se trochu otočil, ale u něj bylo vždycky problém jít večer spát, tak chodil až okolo 10-11 hodiny, pak nám začal okolo roku dělat opět z nocí muka. Když šel spát v 9-10 budil se už v 1 hodinu a chtěl si hrát, pokřikoval po nás a házel po nás hračky, i když jsme na něj nereagovali vydržel to třeba 2-3 hodiny v kuse. Vyřešili jsme to nakonec tím, že jsme spali s manželem ve vedlejším pokoji a za 14 dní se přestal v noci budit a povykovat a spal pak většinou celou noc.
Druhý syn byl sice plánovaným císařem, ale plně kojený do 8 měsíců a od 1/2 roku jsme se snažili jen přikrmovat mlíkem, protože moje mlíko už nestačilo a kojila jsem večer třeba i 3x,4x za sebou než se nasytil, ale pak spal celou noc. Jako malý spával a pravidelně po 3 hodinách se budil jak ve dne tak v noci, takže přebalit, nakojit a hurá na 2 hodinky spát. Bezproblémů usínal sám po 7 hodině večer po koupání a ve třech měsících se už v noci budil maximálně po 4 hodinách jen 2-3 nakojení, pak už časem spával od 7 večer do 5,6 hodin ráno celou noc. V půl roce už nestačilo mlíko a sunar zvracel, přikrmovat jsme jej kvůli ekzému nechtěli a nakonec pil Nutrilon, ale v 8 měsících jsem přišla o mlíko a bylo konec s kojením. Objevil se ekzém a tak jsme občas v noci vstávali a mazali, ale jinak když nebyl ekzém spinkal celou noc.
Děti jsme nikdy neuspávala, prostě položit do postýlky, zhasnout a odejít, pak už jen kontrola zda usnuli. V noci jsem je do postele nebrala a když se dožadovali k nám do postele, vysvětlovala jsem, že my jim v noci taky nechodíme do postýlky. Takže, pokud nebyli nemocní, tak naše postel tabu. Pokud byli nemocní, spala jsem já s tím, o kterého jsem pečovala a manžel ve vedlejším pokoji s tím, co nemocný nebyl.
 Jana (Kačka 11/03+Matýsek8/05) 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(3.4.2008 12:21:59)
Knížku jsem nečetla, ale určitě si ji seženu :-) Holčička je v poho, ale Mates zkouší, co projde :-) Je prada, že mi nevadilo dělat mlíčko v 5 ráno, ale další noc to bylo už ve 3 a když se v 11 večer ozval výkřik "ikó" Tak moje trpělivost přetekla a řekla jsem "je noc a v noci se spinká. A jestli máš žízeň, tak vodu máš v kapsáři za postelí" Ještě pár nocí jsem tuto větu opakovala a byl klid. A světýlko v noci rozsvicuje jenom maminka - kolikrát si v noci rozsvítil lampičku a vytáhnul knížku...
 Romana, 2 děti - 8 a 6 let 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(3.4.2008 13:32:32)
Rada je to hezká, ale tyhle rituály fakt nefungujou na všechny děti a ačkoliv nikomu nechci upírat zásluhy, tak si myslím, že tohle není ani tak tvá zásluha, ale prostě máš děti, které mají k lepšímu spaní větší dispozice, než třeba děti autorčiny. Sama mám už dnes 2 děti, které teď ve svém věku už dávno spí a když ne, tak už mě nebudí, ale autorka v podstatě popisuje moje děti, když byly malé, takže přesně vím, o čem mluví a doteď to mám v živé paměti a jsem strašně ráda, že už konečně můžu spát, protože nedostatek spánku, pak celý den chtíc, nechtíc ovlivní. Věř mi, že jsem vyzkoušela kdysi taky všechny zaručené rady pro to, aby děti spaly a stejně jsme toho moc nenaspaly, ani já, ani děti. V nejhorším období, kdy byla první dcera 2letá a syn malý, až tak do jeho 1ho roku, jsme měli noci, kdy jsme spali maximálně 3 hodiny a ještě ne ani v kuse, ale trhaně. U mě se osvědčilo to, že jsem to prostě přestala úplně řešit (už nebyla síla) a začala jsem fungovat jako robot. V podstatě se u mě vyvinul instinkt, že kdykoli děti souběžně usnuly (což bylo velmi málo často), tak jsem okamžitě upadla do kómatu a kdykoli bylo potřeba, tak jsem byla okamžitě na nohou, udělala co bylo třeba a zase upadla do kómatu a společně s mojí kamarádkou, která měla stejné nespavce, jsme se těšili, až jednou lehneme věčným spánkem. To byla naše jediná jistota, že jednou se fakt vyspíme. (Upozorňuji, že toto je míněno v nadsázce, ale v tý době se mi tahle vize docela líbila, aniž bych měla nějaké úmysly tento spánek uměle přiblížit :-). Nicméně, časem se to zlepšovalo a děti jak rostly, tak i oni si rádi "polebedili" a i když pak už třeba byly vzhůru, tak se naučili (je to dáno pak i věkem), některé noční potřeby obstarat sami. Takže ne,že by z nich teď byly extra spavci, ale už prostě vyrostli a když nemůžou v noci spát, tak si třeba přečtou knížku, nebo si sami dojdou na WC a napijou se apod. Já si to sama pamatuju z dětství, že jsem prostě často v noci nespala a holt se to přeneslo i na ty moje děti. Teprve teď jako dospělá mám větší potřebu spánku. Taky jsem měla kamarádku, která mi dávala zaručené rady a oceňovala své spavé dítě a hlavní zásluhu na tom, přikládala sobě, jako že ona postupuje nějak lépe,než my ostatní s nespavcema a co čert nechtěl, 2hé její dítě nespalo, ať se snažila sebevíc a zaručené rady taktéž selhávali, dokonce se mi šla omluvit za to, že vůbec kdy trousila své radivé průpovídky :-), ale to je v pohodě, protože do té doby, než to zažijete v reálu, to prostě nepochopíte a rady jsou určitě myšleny dobře. Autorce bych poradila pouze nedrásat se tím, když rady ostatních nefungují a mé osvědčené heslo je "prostě přežít" a ono se to opravdu časem zlepší a zase se vyspíte a už na to budete jen vzpomínat :-). I tak ty děti za to stojí. Tak pevné nervy.
 liana5 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(5.4.2008 22:20:57)
Musím souhlasit s Magdou.
Mám 3. měsíční holčičku, která v porodnici spinkala moc pěkně, vydrželo jí to do 5-ti týdnů a pak to začalo.Po vykoupání řvala jako tur a vydržela to klidně i do 3 hodin do rána s malými přestávkami.Nosili jsme jí, houpali v kočárku v náručí, oblékali do fusaku, otvírali na ní okno, jako, že je venku, několikrát za noc jsem jí zkoušela kojit.Byla jsem zoufalá, měla jsem strach, aby se jí něco nestalo.Doktorka mi na to řekla, že každé dítě je jiné, některé brečí, některé ne.
Kamarádka mi poslala článek, jak naučit děti spát.Bylo to velice prosté.Dítě musí mít režim,koupat ve stejnou hodinu, nakrmit, dát spát, bez světla, do vyvětrané místnosti o teplotě 19 až 20°C,poté mezi 22,00 a 24,00 hodinou nakrmit, bez ohledu na to, kdy jste naposledy krmila a jak dlouho dítě právě spí.Potom se dítě vzbudí většinou až po 5 až 6 hodinách.Pokud se dítě vzbudí dříve, pohladit,dát dudlíka,přebalit, ale nerozsvěcet a nemluvit.Nevěřila jsem, ale dnes? Koupeme v 19,00, nakojím, dcerka si 15 - 20 minut pořve a okolo 20,00 max. 20,30 usne.Budí se až ráno mezi 6,30 až 7,00.Už ani nebudím na kojení mezi 22,00 - 24,00 hodinou.Spinká celou noc.

PS: Někdo by třeba mohl namítat, že je to ještě malý kojeneček, že musí mít v noci had nebo žízeň.Ale je přeci známo, že spánek posiluje.A my opravdu pěkně přibýváme.
A nezáleží na tom jestli kojíte nebo krmíte z lahve.
Není to, ale hned, nám to trvalo měsíc, než si dcerka na tento režim zvykla.
 Romana, 2 děti 
  • 

Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(18.4.2008 12:15:06)
Věř mi, že tyhle postupy znám a zkoušela jsem je vytrvale cca první 3 roky, pak jsem to prostě zabalila a chtěla jen přežít. Přežila jsem, ale spát jsem pořádně začala, až když děti "odrostli". Mě už je to dneska víceméně jedno. Mám děti už dost velké a tahle období jsou dávno za námi, ale já jen říkám, že i možnost, že "zaručené" postupy, ačkoli je dodržujete a většině fungují, někomu prostě nezafungují a nelze pak zjednodušeně říct, že si za to vlastně může sám...
Naše děti i dnes, často v noci, ve věku 8 a 6 let bloumají ztichlým bytem a nemůžou spát. Taky ví a odmala jsem je učila, že v noci se spí a pokud se k nim jako malým vstávalo, tak jen potmě, nebo příšeří, max. jsem je pohladila, nakojila, pokud měli jiný problém, co nejrychleji vyřešila a zase toužila aby i oni a my mohli spát a o režim před spaním jsem se taky snažila.. Nám se naopak osvědčilo to naprosto přestat řešit a ve chvíli,kdy jsem přestala dodržovat všechny režimy a zaručené rady a začala jsem všechno uzpůsobovat prostě jen dannému okamžiku, tak se nám všem ulevilo. I dneska asi žijeme z pohledu zvenčí dost neorganizovaně, ale jsme spokojený :-). Jediný, co je u nás jasný a co se musí dodržet je, že ráno vstaneme a máma s tátou jdou do práce a děti do školy,popř.odpol. kroužky. Jinak naše návraty a odpolední programy nemají naprosto žádný režim :-). Naštěstí ale ten den v současné chvíli i ty naše nespavce utahá většinou natolik, že se těší do postele a i když pak třeba nespí, tak už si dokážou vážit toho, že je příjemné, tam minimálně ležet :-). Takže já jsem svůj příspěvek psala spíš proto, abych autorce dala naději, že i když rady teď nezaberou, že její "spací" chvíle jednou i tak přijde :-)
 PeťulaK, Míša 06+Filda 14 


Re: Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu... 

(6.4.2008 13:34:11)
Bohužel si myslím a musím konstatovat, že vaše úvaha není přesná. Každé dítě je jiné stejně jako člověk - sova versus skřivan. Takže některé děti v noci holt spát nechtějí a nedá se je to odnaučit byť se máma a táta snaží.
 Markéta 
  • 

probud manzela 

(1.4.2008 10:16:59)
jestli tvuj muz doopravdy nema pochopeni, tak zbiva jen jedna cesta - VZBUDIT TAKY.
asi kojis, ale jestli ne, tak manzelovi deti nech na vikend a odjed za nejakou kamaradkou, at si vstava sam ...schvalne kdo z vas dvou potom bude mit chut na sex ;-)
no a pokud kojis, tak se aspon postarej, aby deti o vikendu zarucene probudili i tatku a donutili ho si jit hrat.
 Lusika 
  • 

Re: probud manzela 

(1.4.2008 13:17:54)
My tak dvakrát za čtvrtletí manžela skutečně vzbudíme a většinou o tom tak týden vypráví, jak je obětavý tatínek, že chodí do práce a ještě vstává k dítěti. Okolí chápavě a soucitně přikyvuje, já nejvíce...:-)).

První rok vstávala 5x za noc, pak půl roku 3x za noc a teď ve dvou letech jednou.

Lusika
 PeťulaK, Míša 06+Filda 14 


Re: probud manzela 

(6.4.2008 13:37:26)
jo, to se taky lehce řekne. Než mít muže protivu, tak si to radši člověk udělá všechno sám. Aspoň tak je to u nás, bohužel:(
 Markéta 
  • 

cerstvy vzduch 

(1.4.2008 10:39:26)
co opravdu pomaha, je deti co nejvic utahat na cerstvem vzduchu. jit do parku, malou nechat behat a mimino se muze kutalet na dece.
myslim, ze delka odpoledniho spanku nehraje roli. nase mala nespala velmi dlouho skoro vubec pres den a v noci se hodne budila a ted mi spi kazdy den cca dve hodiny (nekdy i vic) po o a v noci se budi minimalne.
 Evena, tři děti 


Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 10:56:06)
Ahoj, mé první dítě bylo taky šílený nespavec... U druhého jsem dodržovala pokyny z knihy Jiřiny Prekopové - Když dítě nechce spát (už si je podrobně nepamatuju, ale bylo tam kupříkladu nerozsvěcovat v noci už od narození, při nutném přebalování jen rozptýlené světlo z dálky apod.), rady se mi osvědčily, i když je otázka, jestli to nebylo i tím, že je každé dítě jiné .-).
Moc se mi líbí zvyk, který praktikuje moje kamarádka, jejíž dva kluci vstávají moc brzy. V sobotu k nim ráno vatává manžel, od půl šesté se o ně stará, kamarádka vstane, až se dospí, klidně v devět. V neděli se takto bez omezení dospává manžel, který přes týden vstává brzy do práce. Tenhle zvyk dodržují, i když jsme s nimi na dovolené, i když je u nich návštěva.... přijde mi to pěkné a spravedlivé. Každý se jednou do týdne dospí do sytosti. Tak to jen jako nabídku, třeba by to šlo i u vás... Měj se hezky!
 olsche 


Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 11:17:58)
Tak tohle praktikujeme také,já spím v sobotu,manžel v něděli,oběd vařím večer,aby ráno nebyl šrumec. Děti mi spí v pohodě celou noc, jsou to spavci naštěstí. Od dvou let všichni tři celou noc...ale jak toho dosáhnout...tak nějak to vyplynulo.
 Hanka 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 11:33:08)
To se mi osvědčilo taky: utahat a přes den nedávat spát. A další: kojila jsem 11 měsíců, ale dítko mělo od 3. měsíce hlad. Přidala jsem slabou krupičnou kaši, pak různé tvarohy a řidší pudinky. Dítko se dorazilo a spalo v pohodě celou noc.
 Markéta 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 13:36:47)
kazdy podle sveho rozhodnuti, ale davat diteti ve trech mesici krupicnou kasi je vazne trochu brzo.
myslim, ze aspon do ukonceneho 4 (ale radeji do 6) mesice by melo byt jen kojeni, je to fuska, uznavam, ale za to zdravi ditete to stoji. ve trech mesicich dite na tuhou stravu jeste neni pripravene.
a kdyz uz nekdo chce krmit dite uz ve 4 mesicich tak aspon bezlepkove.
 Jíťa 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 11:39:10)
Tuhle radu taky znám, bohužel si malej bude muset ještě asi měsíc na koulení na dece počkat. Zatím je zem moc studená a vlhká.
 Markéta 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 13:32:32)
tak ho vic oblec. staci vzit deti, starsi nechat behat a mladsi v kocaru a pul hodky predtim nez se jde domu vyklopit "na zem" i to mimino. za tu chvili ti neprochladne a uvidis, jak bude nadsene. jestli ti teda nevadi, ze bude okusovat travu a cpat si do pusy hlinu. me to nevadilo (jasne ze jsem nechodila tam kam chodi psi.)
 Jíťa 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 17:46:20)
to mi nevadí. Vadí mi, že je pod trávou mokrá zem. Včera jsem chvílu klečela a plela záhonky (asi 1/2 hoďky zatímco malej spal) a měla jsem úplně mokrý kolena. Dneska je taky ještě mokro. Ale uvažuju o koupi takové té veliké nafukovací madrace.
 Markéta 
  • 

Re: cerstvy vzduch 

(1.4.2008 23:35:53)
to jsem vyresila pogumovanymi kalhotami s laclem a plastenkou. v tech asi deviti, desiti mesicich ji byly dost velike, delaji se az od velikost 80, ale to nevadilo, zustala sucha.
 JitkaM 


přes den spánek, v noci taky 

(1.4.2008 14:13:22)
Reaguju na to, jak jste psala, že přes den vám děťátko nespalo a v noci třeba taky moc ne a pak přes den jo a v noci taky. Už nevím, kde jsem to četla, asi v nějakém časopise, psal tam nějaký dětský psycholog, že dělali s dětmi výzkumy a zjistilo se, že pro děti cca do 1 roku určitě a možná že i pro některé delší dobu, platí nepřímá úměra - čím víc a lépe spí přes den, tím víc a lépe spí v noci - poslední větu z toho článku si pamatuju naprosto přesně: "není to logické, ale je to biologické" Malé děti prostě potřebujou hodně spát a je pravda, že některé jsou spíše spavější a některé zase spíše ne - to je bez debaty. Vím třeba, jak jsem byla zmatená, když se můj 4měs.syn probudil v 6ráno a v 7,30 už byl zase unavený a chtěl spát (a já byla naštvaná, že když mě vzbudil, tak teď budeme přece dělat nějaké aktivity a ne zase spát - chacha, samozřejmě že chrněl a já někdy s ním, někdy ne), než jsem si zase někde přečetla že je to u dětí zcela běžné a normální. Vím, že je to trošku mimo článek, ale třeba tahle informace taky někomu pomůže. Že denní spánek děti připravuje na noční (ale kéž by to tak fungovalo vždy a u všech, že?).
 Bara 
  • 

. 

(1.4.2008 10:48:02)
To je mi tě strašně líto, můj malý spí asi od dvou měsíců, od půl desáté do půl osmé. Pak se nají, trochu blbne, a spí zase tak od desíti do oběda. Odpoledne spí taky, ale někdy jo, někdy ne. Takže paráda. Nevím, není to třeba tím že dětem moc "ustupuješ"? Nezabralo by třeba v noci se jim nevěnovat, nechat je tak? Takle si zvykly že zavelí a maminka běží. Třeba to není tím, nemám zkušenosti. Přeju pevné nervy.
 katka+katka 
  • 

Re: . 

(1.4.2008 12:45:18)
Báro, souhlas. Mě Kačka spala od dvou měsíců celou noc. Nekojila jsem, ale dávala jsem sunar. Ale hlavně jsme nijak neuspávali, prostě dali do postýlky a konec. Když brečela, tak brečela. Nebojte se, že nepoznáte brekot z toho, že se doopravdy něco děje, nebo jen tak z nudy, nebo že neděláte mimču společnost. Poznáte to určitě, je to ohromný rozdíl. Taky mám pocit, že řada maminek (ne všechny) si můžou za ty probdělé noci samy, děti navykly na to, že jakmile jen zakňučí, jsou u nich, kolíbají nebo si jdou hrát. Mám známou, která se díky tomu zhroutila a brala prášky, proto jsem se už v těhu rozhodla pro tento "styl". U ní to začalo vlastně nevinně, malá kňourla a ona hned přiběhla a věnovala se jí, postupně si malá zvykla, že stačí trošku zaplakat a je po jejím, tak když se ve dvě ráno rozhodla, že si chce hrát, začala plakat a plakala do doby, než jí bylo vyhověno. Dnes je jí 6 let, máma běhá po psychiatrech, s malou po psycholozích, i ve školce s ní mají co dělat a všechno to vlastně začalo jen tím uspáváním.
Jinak k tomu brekotu Katka pochopila, že jakmile jí dáme do postýlky, tak se spí, takže žádné vřískání u nás nebylo. Co je to probděná noc jsem pochopila, až v jejích dvou letech, kdy měla ošklivou střevní chřipku doprovázenou horečkama.
 myš 
  • 

Re: . 

(1.4.2008 16:18:35)
Katka
Tahle metoda ale není rozhodně pro každého, měla jsi asi štěstí, že ti dítko brečelo chvilku a naučilo se to rychle. Taky předpokládám, žes to nezkoušela u mrňavýho miminka. Metoda vybrečení se má používat až u starších dětí, které už něco chápou, rozhodně ne u malých kojenců. Jsou děti, které dokážou brečet hodiny, takže nechat je ležet v postýlce jako že mají spát prostě nejde, nebo jde, ale mají na to žaludek asi jen poněkud drsnější matky.
Osobně bych kojence brečet nenechala. Mám půlročního chlapečka, usnout sám neumí, takže uspáváme, nikdy ne déle než cca 20 minut a nevidím v tom žádný problém, časem se to naučí sám.
 Dana, Kubík 4/05 
  • 

nechat vybrečet 

(1.4.2008 17:47:12)
Také si myslím, že "nechat vybrečet" není pro každé miminko. Některé bude chvilku fňukat, jiné řvát dvě hodiny.
U nás vybrečení ani nešlo, malý měl jícnový reflux a jakmile se rozeřval, vyblinkal všechno, co měl v bříšku :-(. Nebyl problém s neprospíváním, jako spíš, že jsem pak Kubu musela komplet převlékat + převlékat postýlku...
V deseti měsících (to přestal ublinkávat) byl tak úžasně rozmazlený... to jsme ho začali teprve vychovávat a myslím, že to není tak zlé :-).
 Jíťa 
  • 

Re: nechat vybrečet 

(1.4.2008 18:15:31)
Taky souhlasím, že nechat vybrečet není nejlepší metoda. Párkrát jsem zkoušela malýho tímto způsobem naučit pít - zatím bezvýsledně, pije jen MM, přestože přes den jí 4 pořádná jídla. Pokud jsem ho nechala "uřvat" spal asi jen 1/2 hodinky a následoval znovu řev, což se opakovalo, dokud nedostal prso. A i po nakojení spal neklidně a budil se častěji než obvykle. Tak jsem od toho zase upustila. Však on se to naučí, až přijde čas.
 MSteflova 


Re: nechat vybrečet 

(3.4.2008 14:37:17)
Také věřím, že to přijde samo. Synovec prakticky první 3 měsíce prořval, často zvracel a trpěl na prdíky. Pak jako když utne. Najednou je to zlaté, usměvavé miminko. Nechat řvát malé mimino je pro mě nepřijatelné právě z toho důvodu, že ho může opravdu něco trápit. Teorie - hlad nemá, přebalený je - nic mu není, je blábol. Může mu být sto jiných věcí a kdo jiný ho má utěšit, než rodič nebo někdo blízký?
 sojka+07+09 


Re: nechat vybrečet 

(5.4.2008 23:09:02)
také nesouhlasím s tím nechat dítě vybrečet. Opravdu jsou děti, které to po pár dnech pochopí a vzdají to a potom jsou takové jako to moje, které se prostě uřvou do bezvědomí, zvracení atd. Anička by klidně plakala celou noc a já ani nechci vě dět, co by jí přitom probíhalo hlavou. Dítě si nevymýšlí a když volá mámu a nechce přitom jíst apod., možná chce prostě cítit její blízkost. Přeci láska je taky potřeba. Nikdy jsem nenechala svoje roční dítě vyřvat a odměnou je mi to, že je prostě moc bezvadná. Od rána do večera se směje. Spánek ale nic moc. Já toho ale jako chronický nespavec od ní moc nečekám. Podle mě jsou dva různé druhy dětí,- jedněm vyhovuje režim tj. přesně jíst,spát, vstávat atd. Ano tyhle děti můžou jít spát přesně a tím se to asi i naučí. Druhým dětem zase vyhovuje ten jejich vnitřní rytmus. My dáváme Aničku spát různě jak je unavená a docela to jde. Když chce řádit do desíti do večera, tak ať řádí, dáváme ji spát, až když si mne očička. Jinak by v postýlce skákala a stejně by neusnula. V noci má často hlad a tak jí dáme. Proč ne ? Je hubená a jestli jí v noci klesá hladina cukru v krvi, tak jí přeci nebudu to mlíčko odpírat. Zkusili jsme to s vodou, ale to nezabírá. Podle mě a podotýkám že jsem psycholožka, zadělává maminka která chce nechat vyřvat /zlomit/ dítě svému broučkovi na slušnou citovou deprivaci. Malé vyřvání ještě nikomu neublížilo, ale do půl roka dítě prostě nerozmazlíte. A i později bych byla pěkně opatrná, některé děti jsou úzkostnější a citlivější a přítomnost rodičů (chování apod) prostě potřebují.
 katka+katka 
  • 

Re: . 

(1.4.2008 20:54:32)
Praktikovala jsem to tak od dvou měsíců, kdy už spala celou noc bez krmení. S manželem Katku milujeme, ale zároveň se chceme vyspat a nedělat dítěti otroka:-)Celkově si myslím, že čím dřív se něco naučí, tím líp. Odvykání od něčeho je v pozdějším věku mnohem těžší.
 Bumbi&05,08,10 


Re: . 

(1.4.2008 21:31:12)
Mě se metoda nechat vybrečet nelíbí - nemám ráda lámání dětské osobnosti.

Syna jsme plakat nenechávali - odměnou nám bylo, že plakal, když bylo opravdu něco v nepořádku (to platilo 100% první půl rok). Manžel i já jsme extraspavci a totéž jsme naučili i dítě - v noci se nerozsvěcovalo, dokud jsem kojila, bylo kojení teda na vyžádání, často spával s náma v posteli (většinou tak od 4-6 hodiny ráno, díky tomu s námi spával v pohodě do 8-9 hodin).

Sám usínat se naučil v 15 měsících, bez násilí a nutnosti nechávat ho vyřvat. Prostě na to najednou byl zralý.

Po ukončení kojení (dohodou) si tak ještě 2 týdny v noci žádal mléko, pak jsem ale už nabízela jenom vodu a nedala se přemluvit (když jsem si byla jistá, že se dobře navečeřel a není to teda opravdu z hladu, ale jen "cochcárna";). Pokud měl žízeň, napil se, když to byla cochcárna-vymýšlárna, tak se nenapil a usnul bez napití.

Kolem dvou let jsme najeli zase na čtení pohádek, pak si šupne do postýlky a usne během chvilky (zejména poté, co přestal spát ve dne usíná tak do 90 sekund po položení hlavy na polštář - pokud ho tedy správně časujeme a není přespříliš unavený a přetažený, to pak usínání trvá dýl...)

Ve 3 letech ví, že když je v noci tma, tak se spí. A ráno se taky nevstává moc brzo, a když už se mu nechce spát, tak si může vzít knížku a číst si (jak začíná být brzo světlo). Ale v těch 2 a více letech je to fakt už o vedení, u miminka do 6-10 měsíců (dle vyspělosti jedince) je to o lámání a odmítání (je to jako, když se vám nedostane na volání pomoc, tak prostě volat přestanete, protože víte, že je to beznadějné. A tak vyrůstáte s tímto hluboce zakořeněným pocitem beznaděje).
 Markéta 
  • 

Re: . 

(1.4.2008 23:50:55)
naprosty souhlas. vyrvavaci metody mi jsou proti srsti. dite se nauci, ze svet je hnusny misto, kde mu nikdo nepomuze at krici jak chce.
me tedy po roce zaclo unavovat nocni kojeni, ale protoze jsem nechtela odstavit, zacal vstavat manzel. ze me citila mliko a rvala dokud ho nedostala.
ted (14 mesicu) se mala budi tak max 1 za noc, ale vetsinou uz spi az do rana. kdyz se probudi, tak rve, to je jasne, ale vzdycky k ni nekdo (tedy dokud budu kojit, tak manzel) jde a utesi ji dokud neusne. od te doby co v noci nekojim ji muzeme nechat spat v mistnosti samotnou s tim, ze manzel u ni vetsinou usne pokud ji jde v noci utesit a spi spolu pak az do rana.
 Jíťa 
  • 

Re: . 

(2.4.2008 10:01:39)
Taky mi malý spí a usíná bez problémů. Akorát se zatím ještě pořád 3x za moc vzbudí na kojení (má 9 měs). V pátek se mu konečně prořezaly zoubky, takže mi odpadlo uspávání v náručí, normálně ho "v pravej okamžik" položím do postýlky, přiložím mu ruku k tvářičce a tiši zazpívám několik ukolébavek. Očička zavře takřka okamžitě, ale ještě se trošičku vrtí a nesmím přestat zpívat a dotýkat se ho. A do 1/4 hodiny tvrdě spí a ve své postýlce. Bohužel při nočním kojení si ho beru k sobě a obvykle u toho usnu, takže potom už spí se mnou.

Od narození jsem dodržovala:
1. v noci je ticho (nemluvit, to nejnutnější šeptat)
2. v noci se nesvítí (lampičku jsem si nastavila do zdi, takže vydává jen slabý proužek světla)
3. při ukládání nám v ložnici nehraje televize a když si ji později chceme zapnout, přehodím přes postranici postýlky ručník
4. pokud je mi v noci horko je i malýmu a musím proto něco udělat
5. když v noci kňourá, pláče nebo dokonce řve, má to (u nás) obvykle nějaký důvod, proto se mu snažím pomoct (nejčastěji žízeň, u nás to teď byly zoubky, jinak jsou to obvykle prdy, někdy to může být zlý sen...)
 myš 
  • 

Re: . 

(2.4.2008 8:46:47)
Tím že dítě párkrát denně uspím, tak mu otroka určitě nedělám, pod tím si představuju něco jiného a platí to až u starších dětí. Nechat brečet 2měsíční dítě mi připadá strašně brzo a trochu drsný a neudělala bych to, ale každý máme jiné metody a přístupy.
 MSteflova 


Re: . 

(3.4.2008 14:30:35)
Myš, souhlas. Dcera se mi narodila v mých 30 letech, tedy v době, kdy jsem tak trochu počítala s tím, že budu také muset brát ohledy na někoho jiného. S tím, že budu muset dělat sem tam otroka, jsem počítala. A věřím, že i mnohem mladší lidé vědí, že dítě znamená také nějaké to odříkání. Pokud by mi vadilo sem tam nějaké to vaření, ústup mých pracovních zájmů, kojení či přebalování, dítě si nepořídím.
Řvát dvouměsíční dítě bych nenechala - už jen proto, že příchod na svět je pro dítě dost stresová záležitost a dělat věci postupně a trochu citlivě mi přijde přijatelnější.
 Pavlína 
  • 

druhý extrém 

(1.4.2008 11:00:11)
Takhle čilé mimi by mě zničilo:-) ale já mám zase opačný extrém, připadá mi že mé dítě spí v kuse, ze začátku jsem byla nadšená, ale teď když 14 měsíční dítě vstává v 7, pak spí 2x hodinu a půl a pak to v 18-19h zalomí zase do rána. Občas ji nestíhám ani nakrmit. Myslím že spaní je dané geneticky, manžel je velký spavec a malá to má asi po něm. Zrovna teď tam spolu v ložnici kupodivu zase spí.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: druhý extrém 

(1.4.2008 11:44:38)
Úplně to samé mám doma - synek zdědil přístup k spánku po tatínkovi. Já spím též dobře, ale na ty dva opravdu nemám. Problémy nastávají jen když jsme třeba na dovolené s někým, kdo má děti nastavené více "normálně" - a přijde třeba s návrhem na výlet vyrazit už po osmé. Do školky dobíháme 8:29, děsím se září a nástupu do školy, budeme se muset o hodinu zrychlit. Na takřka všech fotkách do věku cca roku syn spí, bylo dost těžké ho vyfotit v bdělý okamžik. Docela by mě zajímalo, jestli spánková dědičnost může zafungovat dvakrát za sebou...
 Léna 
  • 

Re: druhý extrém 

(1.4.2008 13:14:46)
:o)) To je dobré! Připomnělo mi to focení mimin do pasu, které jednu dobu bylo vyžadováno. Prý úřednice řešily problém, jak děti udržet na fotografování bdělé.
 Renítko 


Re:  

(1.4.2008 13:57:15)
Asi moze, moje deti boli obidve rovnake :o)

Do 3 mesiacov sa budili 1x za noc, odvtedy spia celu noc.
Jedno nebolo kojene, druhe bolo plne kojene, ale ani jedno v noci zjavne nepotrebovalo jest od 20,00-8,00

Do roka spali aj 3x denne po hodinke a pol, do 18 mesiacov 2x denne. Co sa tyka spanku, su naozaj ako cez kopirak :o)

Starsi ma presne tri roky. Nastupil teraz do skolky a ucitelky mi hovoria, ze ako deti zalahnu, maly je v sekunde v risi snov :o)

Mladsia ma teraz 18 mesiacov, pomaly prechadza sama na 1 spanok denne, teraz je to pol na pol...

Nikdy som im rezim nenutila, len sa snazim vypozorovat, kedy zacinaju byt unavene...A pomaly zvolnime hru, upokojime sa a ideme spat. Neplacu, neprotestuju proti spanku.

Casto vidim, ze mamina chce dat dieta spat, az ked je velmi unavene, pretiera si oci a mrnci...To uz je podla mna neskoro, v takom stave by uz nezaspali ani moje deti..Potom chudatko niekde zalomi a budi sa mrzute...
 Čekatel na smazání 


... 

(1.4.2008 11:28:50)
Pokud mate loznic a pokojik, co to rozhodit? Manzel bude spat se starsi dcerou a ty s prckem. Starani se o deti v noci se rozlozi a budete na tom zhruba stejne. Nam se to osvedcilo.
 Jíťa 
  • 

špatné návyky 

(1.4.2008 11:54:29)
Myslím si, že první chyba, kterou""s udělala, bylo, že sis s dcerkou v noci hrála. Prostě v noci se spí, nanejvýš uspokojím všechny možné potřeby (hlavně pití a čurání) - a tím to končí. Jediný co můžu pro dítě udělat v noci navíc, být s ním v pokojíčku než usne, ale nemluvit na něj. Jen prostě když něco chce mu říct: "Já jsem tady s tebou, ale spím. A ty taky spinkej!" (nebo něco podobnýho) A hotovo, konec, tečka... Žádný pohádky, žádný zpívání, žádný vykládání...

Teď když už je tak velká, bude daleko těžší ji to odnaučit. Asi to bude chtít pevné nervy, protože předpokládám, že se dcerka tak snadno nočního života nevzdá a bude nejspíš dělat pěkné scény. Bohužel radu nemám, jelikož jsem nic podobnýho nezažila. Starší dcerka mi spávala od 7 měs. celou noc a nikdy jsem neměla problém ji dát spát, prostě když byla unavená, šla si lehnout. Malej má 8 měs. a víceméně prospí celou noc - budí se jen 3x na kojení, ale jinak spí od 9 hod. večer do 7 ráno.
Dětem jsem nikdy v noci nerozsvěcela (co jsou pampersky, není nutné přebalovat), nezpívala, ani jinak si nepovídala, jen jsem je podle potřeby ujistila, že jsem tam s nimi.
 Bumbi&05,08,10 


Re: špatné návyky 

(1.4.2008 14:04:39)
Jíťo,
pobavilo mě "co jsou pampersky, není nutné přebalovat" :-D Mělas spíš kliku, že ti dítě za noc nenačuralo víc, jak půl litru, což je kapacita jednorázovky. Já tu kliku neměla.

Ale dodržovala jsem taktéž, co už bylo popsáno - v noci žádné hraní, žádné povídání, žádné světlo. Přebalovali jsme okolo půlnoci, na první kojení u tlumeného světla z předsíně.

Dítě jsem, pravda, uspávala vždy skoro hodinu, od roka vyžadoval vyprávět pohádky... ale zase se odvděčil tím, že prostě usnul v klidu a tvrdě. KOjila jsem do 15 měsíců, pak jsem na jednu noc musela odjet a dohodou jsme kojení ukončili - spánek se zlepšil. Párkrát se vzbudil ještě na mlíko, ale do 2 týdnů skončilo i to. Když se vzbudil pak a chtěl pít, dostal čistou vodu - když měl žízeň, napil se, když to byla "cochcárna", tak odmítnul a zkoušel se vztekat, což jsme řešili klidným vysvětlením, že je noc a všichni spinkají a jestli má žízeň, že tady je vodička...

Je fakt, že spíme v jednom pokoji, malý, když má noční můru, může za náma do postele. Pro nás je důležité, že se všichni vyspíme, i když to má být tak, že dítě bude spát s náma...
 Jíťa 
  • 

Re: špatné návyky 

(1.4.2008 18:22:09)
Nevím, kolik toho načurá, asi bych musela zvážit ráno plínu. Možná záleží na tom, jaký jednorázovky používáš. Já dávám pemprsky a skutečně v nich celou noc vydrží. Měla jsem i jiný, ale tam jsem musela nad ránem přebalovat i převlíkat.
 Insula 


Re: špatné návyky - v tom to není 

(1.4.2008 14:20:12)
Jíťo, možná máš zkreslené představy. Já sice nejsem ten "správný" případ, ale mám dvě děti a tak vím, jak je každé jiné. Také jsem si dříve myslela, že spoustu věcí je "naučených" a že jaké si to maminka udělá, takový to má.
S dcerou to bylo jednoduchý. Spala, spala a spala (už když viděla kočárek, tak usínala). Chodili jsme jí budit a kontrolovat, jestli žije. Od dvou měsíců spala celou noc. Dodnes není problém s tím, že by večer nechtěla jít spát (4,5 roku). Navíc klidné, tiché (skoro až zakřiknuté) dítě, které si dokázalo hodiny hrát samo. A já si říkala, co ty maminky na té mateřské dělají? Já se nudila. ;)
S klukem to už bylo horší. Do půl roka spal přes den 2 x 20 minut!!!!! Nechápu, jak je to možné. V noci to šlo. V kočárku VŮBEC nespal a když, tak se muselo jet a i tak to vydržel max hodinu. A to prosím od začátku, žádné naučené "vození". Když byl vzhůru, tak řval nebo se musel nosit. Také od začátku, nic naučené. Když jsem to zkoušela přehlížet, dokázal řvát hodiny. Chtěl pozornost. Po půl roce přece jen začal spát přes den trochu víc, ale jen v postýlce. Později chodil spát o půlnoci a já ráno musela s holkou do školky. A dneska (2 roky)? Ráno ho prostě vzbudím. To je jediná šance, že půjde spát dopoledne dřív a tím pádem dřív i večer, tak okolo 9:30-10:00. Když ho dám dřív, tak je za hodinu vzhůru a pak jde o půlnoci (tak to bylo vždy). A to prosím máme zahradu a jsme každý den venku, chodíme na procházky, ale on prostě unavený snad ani není. Jo a poprvé prospal noc ve 14-ti měsících.
No, ale nemůžu si stěžovat. Jsou na tom maminky mnohem, mnohem hůř. Manželova sestřenice vstávala ke klukovi 14x za noc. Ve dvou letech ještě 3x. Vyzkoušela všechno a nic nepomohlo.
 Jíťa 
  • 

Re: špatné návyky - v tom to není 

(1.4.2008 17:54:30)
Sory, ale tohle byla reakce na článek, kde aurotka vysloveně říká, že při druhém těhu byla ráda, že se v noci, kdy sama zřejmě nemohla spát, může bavit a hrát si s dítětem.

Nejsem blbec a vím, že děti jsou různé. Mám doma dvě a každé je jiné.

V tomto případě, popsaném v článku, jde vyloženě o špatný návyk! A mám obavu, že ho bude dost těžko odstraňovat.
 Insula 


Re: špatné návyky - v tom to není 

(1.4.2008 22:13:41)
Samozřejmě je chyba si začít v noci s dítětem hrát. Ale právě ona mnou jmenovaná sestřenice měla problém s tím, že její syn se prostě vzbudil a začal si hrát sám. Vylezl z postýlky (samozřejmě tak někdy po roce věku) a prostě si rozsvítil a hrál si. Ona se snažila honem honem k němu vstát, aby nevzbudil starší dceru, která šla ráno do školy a manžela, který vstával do práce.
 Lusika 
  • 

Re: špatné návyky - v tom to není 

(2.4.2008 14:00:23)
Lepší hrát než přivázat. Manžel jako dítě z postýlky vylézal, tak ho tam tchýně MUSELA přivázat... L.
 Zdenka 
  • 

pampersky 

(1.4.2008 23:30:09)
Můj synek odmalinka nesnášel tu nacucanou kouli, co z pleny vznikne, když se do ní vyčůrá. Takže přebalovat jsem musela, pampersky nepampersky. Jinak se vrtěl, kňoural a nemohl usnout, jak jsem ho vzala na přebalovák, tak mi tam kolikrát usnul při přebalování. Někdy po půlroce jsem ho začala brát při přebalování vyčůrat do záchoda, ale jen přes den. A asi tak v roce se začalo stávat, že když se v noci vzbudil, tak se začal čertit, ale plena byla suchá. Tak jsem ho začala brát na záchod i při tom probuzení a taky kolikrát vystačíme s jednou plenou celou noc a ráno je pořád suchá :-)
Jen tak mimochodem, přibližně od té doby, co se rozmohly papírové pleny, tak se taky rozmohly vážné záněty ledvin a močových cest u předškolních dětí. A často se u nich najdou různé srůsty, které jsou následek opakovaných slabších a tudíž neléčených zánětů ... To je pro mě taky dost dobrý důvod, proč nenechávat dítě v počůrané plíně celou noc, tam si v tom teploučku bakterie pěkně lebedí.

K článku, u nás od narození bylo spaní děs a běs, to co popisuje autorka, to mi dělal, když mu byl sotva měsíc. Trochu si pospal a pak řev, dokud jsem nerozsvítila lampičku, a pak si spokojeně povídal s plyšovým sluníčkem nebo tak něco. Snažila jsem se to odbourat, ale přiměřeně (když vám měsíční dítě řve, až se dusí, celé fialové, tak to by asi dokázal málokdo ho nechat vyřvat). Na něj platí pozvolný nátlak po dobrém a být mu k dispozici. Okolo 3/4 roku už jsem si lebedila, večer usínal tak během 1/4 hodiny, budil se 3x na kojení a pak chrněl dál, přes den spal 3x půl hodiny. Pak se samy od sebe docela rychle natáhly pauzy nočního spaní i denního bdění. Takže po roce je to 1x denně spí 1,5-2 hod a když nezlobí zoubky, tak dokáže prospat celou noc.

Všechno to strašně moc záleží na dítěti, a hodně důležitý je režim, ne násilný, vybudovat postupně takový režim, který dítěti vyhovuje.
 Romana, 2 děti - 8 a 6 let 
  • 

Re: špatné návyky 

(3.4.2008 13:55:13)
To opravdu není špatnýma návykama. Už jsem tu dneska jeden svůj názor psala a opravdu věřte, maminky spavých dětí, že pokud máte dítě nespavé, tak Vám nepomůže nic jiného, než čas. Měla jsem 2 nespavce, sama jsem jako dítě byla velký nespavec a přísahám, že ten postup, který tu popisuješ jsem přesně aplikovala a nic. Jednak obě děti v noci často bolely kosti (manžel popisuje ze svého dětství totéž - rychle rostou a v noci to prý bolí jako blázen - já tohle neznám, ale manžel měl pochopení, protože to zažil. Ty děti pak brečí a opravdu nemůžou spát a ty tudíž také ne, protože minimálně se jim snažíš trošku ulevit od bolesti, navíc po mě ty děti taky neměly dispozice moc spát, protože já jako dítě si pamatuju, že jsem taky věčně bloumala po bytě a převalovala se na posteli a nespala, tak jsem si četla apod.,ale tak to dítě může vyřešit, když je větší, dokud je malé, tak někoho k sobě chce. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud jste vy, nebo dítě nespavé, tak s tím neuděláte prostě nic, i kdyby jste se zbláznili a zaručené postupy nepomůžou. Já jsem taky jako malá nemohla spát a jako velká bych si i někdy pospala, ale zase to nějak nevycházelo, no a teď někdy spím, jindy ne, ale obecně stále před 1 ráno neusnu a kolem půl 7 už jsem vzhůru. Teď už je to O.K.,ale když byly děti malé, a do tohohle mezičasu, kdy já jsem byla schopná spát, oni nemohly, tak to bylo opravdu drsný. Taky jsem je dávala spát včas a ve stejnou dobu a dodržovala rituály a nic. Já si taky můžu jít lehnout kdy chci stejně prostě neusnu. Nedá se nic dělat.
 Jíťa 
  • 

Re: špatné návyky 

(4.4.2008 9:21:33)
Pro tebe to znovu zopakuju.
V ČLÁNKU POPSANÉ PROBLÉMY JSOU ŠPATNÉ NÁVYKY!
Pokud autorka že jí dokonce v druhém těhu vyhovovalo, že si může v noci hrát s prvním dítětem, tak JSOU to špatné navyky.

Nijak tu nepopírám, že děti nemohou spát z jiných důvodů. U nás jsou to povětšinou prdy. Prostě i v 8 měs. se malý v noci kroutí, kňourá a chvílemi i pláče (většinou ze spaní), někdy to trvá pár minut, ale někdy i hodiny. Převrací se, leze po postýlce, sedá si, ale většinou u toho spí, nebo polospí. Pak si párkrát uprdne, jak starej chlap a je pokoj až do rána. Náš rekord byl cca 5 hodin a nic nezabíralo.
 Romana, 2 děti 
  • 

Re: špatné návyky 

(4.4.2008 10:35:18)
Když já si stejně myslím, že to, že autorka napsala, že jí to při druhém těhotenství vyhovovalo, že už byla jenom taková z nouze cnost. Dítě nespalo, nespalo a holt to při druhém těhotenství pak ani tak nevadilo, protože autorka v tu dobu taky nespala. Tak jako tak, stejně jednou autorčino dítě (nebo obě), začne jednou spát, takže na tom, co si myslím, stejně nesejde, ne?
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Re: špatné návyky 

(5.4.2008 20:19:45)
Já souhlasím s Jíťou, že jsou to opravdu špatné návyky! Že je dítě nespavé, s tím mamina opravdu moc nenadělá, ale že je dítě v noci vzhůru a "hraje si" JSOU špatné návyky!!! Moje dcera byla také od narození nespavec! Je nedonošená, hodně aktivní, prvních pět týdnů jsem spala pouze v polosedě s miminem v náručí, do cca 10 měsíců jsem v noci mockrát kojila a spala s malou v jedné posteli, ALE když se přebalovalo, tak jen s tlumeným světlem, když byla vzhůru, tak jsem byla vzhůru s ní, ale VŽDY po tmě, jen jsem ji hladila, maximálně jsem jí (jako hodně malému miminku) zpívala ukolébavky. Protože byla na dudlíku, tak se v noci často budila a hledala dudu, takže jsem stokrát za noc vstávala a šmátrala v postýlce, ale po tmě, po dudlíku přišlo noční pití, ale pila jen čistou vodu, což jí moc nejelo, takže časem jsme odbourali i to. Jediná metoda, kterou jsem na ni použila bylo, že všechno v noci se odehrávalo po tmě a v noci se nemluví, v noci se prostě spí... Jasně, že jsem nespala a že ona taky kolikrát hned neusnula, ale vždycky jsem jí dala třeba napít a zase si lehla, když chtěla zas, dala jsem jí zas a zase si lehla...

Dneska jsou jí dva roky, aktivní je čím dál víc, v noci se budí minimálně, respektive budí se stále, ale zase usne a to většinou sama... Spí cca od 21-22 do 7-7:30, což mi maximálně vyhovuje (nemyslím, že chodí spát pozdě, chodí v době, kdy už je dost unavená aby bez problémů usnula) přes den spí tak hodinku a půl kolem poledne.

Ano, každé dítě je individualita, ano, na každé platí něco jiného, ano, každá máma sama nejlíp ví, jak se má nebo nemá ke svému dítěti chovat, ano, každá máme právo (zde i možnost) vyjádřit svůj názor a proto já říkám, že s nespavcama to není žádný med, ale v noci si místo spaní hrát nebo číst, to JSOU ŠPATNÉ NÁVYKY!!! ;)
 Romana, 2 děti 
  • 

Re: špatné návyky 

(16.4.2008 13:44:16)
To jo, jenomže, když prostě nespíš a nespíš, i když několik let předtím dodržuješ dobré návyky, tak si pak jako větší třeba řekneš (mluvím teď o sobě - když jsem byla malá, tak jsem taky nespala a rozhodně si mě v noci nikdo nevšímal a všichni tvrdě spali a dodrožovali "dobré návyky";), tak si pak prostě řekneš, budu si alespoň číst (třeba). Ale to samozřejmě neplatí pro malé děti, tam se to musí zkusit překonat dobrýma návykama.
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Ach jo, to známe. 

(1.4.2008 12:17:18)
Nám se dcera do šesti měsíců budila na kojení po 1 hodině ve dne v noci. Když jsme pak začali přikrmovat, tak to "omezila" na 3-4 kojení za noc. Kojila jsem jí do osmnácti měsíců a bláhově si myslela, že až s tím přestaneme bude klid. Nebyl. Prakticky se budí 2x až 3x za noc dodnes, bude jí za měsíc 5 let. Jediná moje spása byla, že jsem jí ve tři a půl letech naučila, aby se v noci, když se vzbudí, sama napila čisté vody z lahve od Jupíka.

Teď máme tříměsíčního syna a já si libuju, že baští jen po třech hodinách v noci (občas i po 4) a ve dne po dvou.

Každé dítě je prostě jiné a nám nezbývá než to s nima vydržet. Vždyť se na tom světě teprve rozkoukávají. Přeju všem maminkám nespavců hodně trpělivosti a tatínky co mají pochpení.
 Eva a 3 člobrdíci 
  • 

Re: Ach jo, to známe. 

(1.4.2008 12:34:31)
Také mám doma zajímavý případ:-) S dcerou se nespaní táhne od 3m věku,dnes je jí 8(!!)let a dodnes se každou noc několikrát vzbudí.Je mi to líto,protože vím,že přerušovaný spánek není tak kvalitní,ale prostě se nám nepodařilo to odstranit.Přitom nic nechce,např.pití,WC apod.,prostě se jen budí...
 Lída+2 


Re: Ach jo, to známe. 

(1.4.2008 13:00:08)
A co jí změnit pokoj..postel.... nebo něco....co jí vadí.....mě třeba starší se přestal budit v noci úplně ( do tý doby přesně v 1:30) až když měli kluci samostatný pokoj.....(takže jsem po 3,5letech zjistila, že ho budíme my s manželem;((....)

Třeba mladší chrněl sna d 20hodin denně do 2 měsíců....v noci spal od 5tt celou noc...,ale já na něj nemluvila, nesvítila, nepřebalovala...jen mu v1:30 vrazila prso a to začal opět vyžadovat okolo 6měsíce(evidentně z hladu)...chodili do 4let spát okolo 18-19 hodiny...vstávali ráno v 5-6 ráno(což mě teda osobně nevadí...)

Pisatelce článku bych asi doporučila...ať na víkend předá dítka manželovi v noci.... a spí někde jinde....max. přinýst na jídlo....
Podle toho co napsala...tak přece manžel spí celý týden....tak ty dva dny to přežije a kdyžtak to může v neděli dogaučovat po obědě....
A mám osobní zkušenost...stačí manželovi přenechat péči o děti a za týden chodí spát v 20:30:-D:-D a taky sním nic není:-D
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Re: Ach jo, to známe. 

(1.4.2008 13:54:41)
Dcera má samostatný pokoj už přes rok a půl a budí se stejně. Takže chyba je asi někde jinde, ale kde?
 Jíťa 
  • 

Re: Ach jo, to známe. 

(1.4.2008 18:41:35)
Zkuste se zamyslet, co by ji tedy mohlo rušit. Mě se starší dcerka skoro pravidelně několikrát v noci budila kolem úplňku. Prostě ten měsíc moc svítil a v pokojíčku i přes žaluzie bylo světlo. Pomohly normální husté závěsy.

Já zase nemůžu spát pokud jsou otevřené dveře. Manžel byl zvyklý mít dveře v ložnici dokořán, protože tak slyšel, kdyby se něco dělo venku s koňmi a já naopak jsem takhle nemohla ani usnout a v noci jsem se budila. Museli jsme přistoupit na kompromis a dveře alespoň trošku přivřít.
 Monika, 1 dcera 
  • 

Re: Ach jo, to známe. 

(2.4.2008 22:56:05)
Nekde jsem cetla, ze driv, kdyz jeste nebyla elektrika tak treba v zime, kdyz byla tma, chodili lidi relativne brzy do postele a v noci se jim stridala obdobi spanku s casem bdeni, vetsninou premysleni. Detaily toho vyzkumu uz si moc nepamatuju, ale treba to s tim prerusovanym spankem neni zase takova katastrofa ..
 Kristain 


Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 12:48:28)
Ahoj, mám děti dva roky po sobě, starší syn spí celou noc ale jen díky tomu, že má postel přiraženou k naší a může se kdykoli ujistit, že jsme s ním, chytnout za ruku a v klidu spí dál...blbé je že má tendence nám lézt do postele...ale jde to.
Malý má 6 měsíců a já už to neřešila od začátku a brala si ho po prvním vzbuzení k sobě až do rána. Jsem prostě v noci úplně mrtvá, v komatu:) Zkoušela jsem ho enchat asi měsíc vybrečet večer, aby se naučil usínat sám, ale nepomohlo to, ječel, dokud jsem ho neukojila do bezvědomí. Prso prostě potřebuje k uspání, dudlík odmítá od narození. Aspon si teda už vzal UM, to dostává večer a ráno.
Nicméně poslední dvě noci jsem se hecla a nakojila vsedě, jenže po vrácení do postýlky je okamžitě vzhůru a ječí...tak znovu k prsu, opatrně položit-někdy se to povede, ale většinou je zas vzhůru..takto jsme pak v nioci vzhůru hodinu já až si ho nakonec vezmu k sobě, vyhodím prso vena spíme v klidu oba do rána...takto se kojí většinou 3x. a já o tom ani nevím:)

Ted plánujem je nechat spolu v úpokojíčku, my odejít s manžou do ložnice a já tam mít pohotovostní postel u dětí v pokoji, kde bych případně mohla nakojit či uklidnit staršího, asi budu nějak pendlovat.

Mladšího bych asi nechala časem vybrečet, aby se konečně naučil usínat sám a pochopil, že se spí v postýlce...achjo, spaní je u mimina fakt největší problém, já tak nesnáším miminkovské období! nejraději bych porodila už rovnou roční dítě:)
 Pajima 


Re: Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 13:41:31)
Hodně záleží na dítěti...první dvě děti jsem večer položila do postýlky a oni usnuli.Vstávali jsme jen kvůli kojení...Dcera sice vstávala v 5 hodin,ale já jí dala do postýlky nějakou baštu a hračky a mohla ještě hodinu spat.Třetí brouček je ale něco úplně jiného.Usíná podle únavy a navíc se nám v noci stěhuje do postele,kde se několikrát za noc probudí.Zkoušela jsem různé rady ,ale dnes už jen čekám až dostane rozum a bude spolupracovat.Právě má období vzdoru.Čtvrté berušce jsou tři měsíce a kromě kojení krásně spí.Po koupání a napapanou jí dám do postýlky,pustím zvonkohru a spinká...V noci také nerozsvěcím a nepřebaluji....
 marketaX 


Re: Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 13:49:31)
Pajina - to nepřebalujete ani když se pokakají? Moje 4měsíční dcerka se stále ještě pokaká obvykle při nebo po každém kojení, někdy málo, jindy docela dost - nedovedu si představit nechat ji spát v těžké a prokakané plínce - ač "Pemprsce". Ve 2hod. ráno kojím, přebalím, položím do postýlky a spíme dál, malá do 10 min usne. Přiznám se ale, že v 5 hod. ráno, kdy je další kojení si to přebalování občas rozmýšlím, protože to už někdy ještě usne a někdy už neusne...
Ještě k tomu spaní v postýlce - jak to naučit? Zkrátka tam mimčo dávat a zkoušet to stále dokola, dokud si na to nezvykne. Taky jsme jednu dobu spali společně v posteli, ale neprospívalo to ani mě, ani dceři, tak jsme začali zkrátka postýlkovat, pak jsem zkoušela přes den uspávat držením za ručičku, v postýlce - zkrátka jinak než kojením, pak jsem to začala zkoušet před spaním - tedy nakojit za světla a nenechat usnout až si na to prcek zvykla a nyní je usínání v pohodě, někdy menší brekot, ale dudlík to obvykle jistí.
 Pajima 


Re: Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 14:07:20)
Malá se v noci nepokakává....v tom bych jí určitě nenechala...poslední dny má stoličku každý třetí den,což je prý u kojeného mimča normální...Dudlík je opravdu super.Právě ten třetí,nespavec,dudlík nechtěl.Chtěl jenom mamku a takhle to dopadlo.Ještě chci dodat,že je chyba si v noci s dětmi hrát.Ikdyž se mi spát nechtělo,s malou bych se v noci kochala,říkala jsem si,že jí musím naučit na noční klid.
 Kristain 


Re: Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 17:47:41)
já v noci přebalovala jn první 3 týdny, ani jeden se v noci nepokakával...
ad postýlka-já vím, že zkoušet zkoušet, u prvního to šlo, jenže s druhým je to jiné v tom, že jsem vyčerpanější, takže si ho vzít v noci k sobě a v klidu oba spát je mnohem pohodlnější, za druhé malého nemůžu nechat ječet, když by budil i staršího. ve dne to trénovat není kdy, když se starším musím ven dopo i odpo-musí pořád lítat, aby vydal energii, doma neskutečně prudí...takže prcek odmala ve dne je zvyklý spát v kočáru a když jde spát po obědě starší, tak malý je zas čilý a věnuju se jemu...fakt je to na hlavu.a navíc nechce ten dudlík, tak nevím, čím mu zacpat pusu...:/
 Jíťa 
  • 

Re: Jak naučit na spaní v postýlce? 

(1.4.2008 18:56:49)
mám něco podobnýho, jen s tím rozdílem, že je mu úplně jedno, kde spí, pokud je unavený. Večer ho dávám do jeho postýlky, ale v noci při kojení u toho většinou usnu a už ho nechám u sebe.

Problém byl teď, kdy se mu prořezávaly zoubky. Říkala jsem, že MÁ NA ZÁDECH SPÍNAČ tzn. usnul jedině v náručí a jakmile se položil tak řev. Naučila jsem se ho pokládat tak, abych se ho stále dotýkala. Napřed položím zadeček a ruku přendám na hrudník a potom teprve vytáhnu druhou zpod hlavičky a rychle přiložím k tvářičce a potom ruku z hrudníku přendám zpět pod zadeček a trošku pohoupu. Malej má zřejmě pocit, že je stále v náručí a i když se napůl probere, zase hned usne.
 Míša,2 děti 
  • 

Nespavci 

(1.4.2008 13:52:47)
Ahoj,taky si myslím,že má Magda prostě štěstí.Mám dvě děti a každé spí úplně jinak.Syn spal od narození hrozně,budil se opravdu hodněkrát za noc a nic nepomáhalo,po 1.narozeninách ale začal spát jako dospělý,večer lehnul a bez probuzení spal až do rána.A dcera,ta spala zase od narození až do dvou let celou noc!Naprosto úžasné.Od dvou let se budí téměř každou noc,sice jednou ale za to na 2-3 hodiny.Celý den mám v ložnici otevřené okno,vůbec netopím(jen když opravdu mrzne).Zásadně nerosvicím,nehraju si s ní,minimálně mluvím,jen jí dám vyčůrat,když chce.Zkoušela jsem nedávat jí spát přes den,ale za prvé to nevydrží a pak usne klidně v sedě kolem 6.Pak si dokážete představit zbytek noci.A za další,chodí spát sama,jen mi oznámí,že jde spinkat,za pár minut jí jen zkontroluji,zda není odkopaná.Tak jí přece nemůžu tahat z postýlky.Tak si myslím,že je to prostě dítě od dítěte a někdy je to prostě nejde naučit,i když dodržujeme všechny poučky.Ale jedno je jisté,že z toho každý nespavec jednou vyroste.Aspoň doufám:-)
 dahu 
  • 

Moje zkušenost s uspáváním 

(1.4.2008 14:31:51)
Mám zatím pouze 1 syna - 2 a půl roku. Celou noc začal spávat až zhruba od jednoho roku, ale budil se opravdu výhradně ke kojení. Ze svého okolí znám také případy, kdy se děti v noci budí a nechtějí spát, takže jim rodiče v noci pouštějí pohádky na DVD apod. Připadá mi to šílené, protože podle mého názoru je to opravdu o nastavení určitého pravidelného režimu, na které si dítě navykne. Nepochybuji o tom, že některé děti jsou spavější a jiné méně, ale rodič musí dbát na určitý pravidelný režim a být vnitřně přesvědčen o tom, že tak to prostě bude a hotovo! Děti dokáží bravurně vycítit sebemenší nejistotu. Se synem jsme si ještě do 2 let chodili já nebo manžel večer lehnout - řekli jsme pohádku, zavřeli oči a leželi s dítětem, dokud neusnulo. Pak jsem řekla dost, takhle by to mohlo jít donekonečna. Jednoho dne jsem synkovi řekla: teď bude pohádka, pak Ondrášek zavře oči a maminka půjde pracovat. Zafungovalo to perfektně, od té doby ukládáme večer syna do postýlky, povíme pohádku, maminka odchází. Spí samozřejmě celou noc (v tmavé a větrané místnosti), vím, že někdy se budí, ale nechodíme k němu, on nepláče a zase sám usne.
 Maruška + Pavel 5/07 


manžel je přes týden pryč 

(1.4.2008 17:18:17)
a na víkendy jezdí domů už půl roku.Přes moji obrovskou snahu zachovat všechny noční rituály jsou víkendy co se týká spaní nic moc.V týdenu spí Pavlík celkem hezky budí se 1x na kojení a k ránu se chce přitulit.Jenže....přijede tatínek a už to začne. Při uspávání stojí Pavlík v postýlce a kouká ke dveřím jestli náhodou táta nepříjde.V noci táta zachrápe a Pavlík už zkoumá co se to děje a jestli si náhodou táta už nechce hrát.Naštěstí je manžel ranní ptáče a nechá mě to dospat a jdou si udělat jak říkají "chlapský ráno"
 Jíťa 
  • 

letní a zimní čas 

(1.4.2008 19:37:02)
Taky se mi u obou dětí osvědčilo ignorovat přechod na letní/zimní čas. Pokud to tedy jde. Jsem na RD, takže je úplně jedno, jestli vstáváme v 7 nebo v 8, obědváme v 11 nebo ve 12, koupání v 6 nebo 7 apod.

Druhá věc, co se mi osvědčila: Nebazírovat příliš na přesném dodržování hodin. Naštěstí obě moje děti si zvolily denní režim, který mi nedělá problémy. Ale, pokud z nějakého důvodu chtějí jíst nebo spát dříve/později než je u nich obvyklé, přizpůsobím se jim.
 Dominika 
  • 

moje deti a rezim 

(1.4.2008 21:48:11)
holky moje deti maj rezim, kdyz jdou spat maj vetracku, jsou dost najezeny a stejne - nepomaha to... Proste kazde dite je jine.. takze budu zatim furt stavat :)
 MaWe 


Geniální děti! 

(1.4.2008 23:05:36)
Říká se, že děti které moc nespí, jsou nadprůměrně inteligentní. Takhle mě někdo utěšoval, když naše dcera jako malá necítila potřebu spát. Naštěstí to období netrvalo dlouho. Být ale Vámi, zeptám se na to odborníka. Mozeček takhle malých dětí se pořád vyvíjí a pokud nemá dostatek spánku, tak si nestihne všechno utřídit a časem by se to mohlo někde projevit. Jste určitě skvělá maminka a vypadáte, že se pro děti dokážete i rozkrájet, ale nenechte si skákat po hlavě. Svoji lásku jim můžete dokázat i jinak. Určitě se na to zeptejte minimálně dětské doktorky. My tady s Vámi můžeme soucítit nebo Vás slovně podpořit, ale to vaše děti nepřinutí v noci spát :o)
Marcela
 Hela,Davídek 2,5 roku 
  • 

Přerušovaný noční spánek 

(6.4.2008 16:45:26)
Ahoj mamky,

na jednu stranu mám obavy nějak na toto téma reagovat,protože pokud to někdo bude číst,nejspíš se na moji hlavu snese hodně výtek,ale co,nejsem vševědoucí a všeuměl a tak to snad unesu :-)

Davídek se narodil s rozštěpem rtu a měkkého patra,a od malinka spal dost bídně.Ve dne i v noci.Z nezkušenosti a částečně ze strachu o něj,jsem při každém "zakňourání" přiskočila a kontrolovala,co se děje,čímž si bohužel na neustálou maminčinu pohotovost zvykl.
Dva pobyty v nemocnici na operacích nám taky moc nepomohly,dodržování nějakého režimu je v takových chvílích nemyslitelné a pokud je mamka jako doprovod dítěte v nemocnici,je nežádoucí,nechat ho hulákat (to je moje zkušenost)

Nicméně se spaním bojujeme do dneška.Pokud se vzbudí jen jednou za noc,myslím si,že spím věčnost.Většinou se vzbudí dva-čtyřikrát.Z toho někdy na nočník a někdy na mlíko.Vyzkoušela jsem kde co.Nepřetápím,hodně větrám,nesvítím,nemluvím,nehraju si...určitě víc než měsíc jsem ho zkoušela střídavě"nechat hulákat,dát pít jen vodu,čaj,nosit,uhoupat v náruči,zmizet a nechat to na tatínka a kdoví co ještě.nepomohlo nic kromě mlíka.Okamžitě,když ho vypije,odevzdá lahev a spí.
Přes den sní a vypije dost...

Prostě nevím.Možná jsem měkká a nedisciplinovaná máma,možná je prostě každé dítě jiné...

Všem maminkám,kterým dítka spí,ať už jejich zásluhou,nebo prostě proto,že jsou spavé to upřímně přeju.
A těm,které se svými drobečky bojují jako já,přeju hodně trpělivosti a rychlé překonání tohoto období a dlohé,pěkně prospané noci.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


je to dětmi 

(1.4.2008 23:39:20)
První syn prvních 10 měsíců usínal s řevem a pozdě, pak jsem se na něj "naštvali" a zavedli uspávání - povedlo se. Usíná sám i když docel apozdě - okolo 22h ale zase v klidu (má 20 měsíců). Usínal špatně, museli jsme uspávat, ve dne nechtěl spát, v noci jsem kojila 2x.
Mladší synek (2měsíce) mě přesvědčil o tom, že je úplně jiný než brácha!!! Každý večer po kojení ho dám do postýlky v ložnici a odejdu - a do 5 minut spí, bez breku, bez scén. Spí celou noc až někdy do 7h kdy ho musím často budit na kojo. A přes den taky hodně spí. Nijak jsme ho to neučili, prostě je to v něm. A doufám, že mu to vydrží.

Autorce přeju aby vydržela, i když mě se to mluví, že.
 Míša,2 děti 
  • 

Re: je to dětmi 

(2.4.2008 7:47:20)
Tak další noc za náma,že?Včera dcerka(2,5 roku) nechtěla jít přes den spát,i když normálně to vyžaduje.Stalo se to podruhé.Nakonec usla s bráchou v 9 a já si lebedila,jak bude spát celou noc,když přes den nespala.A so myslíte?Stejně byla od 3 do 6 vzhůru.Tak já nevím,kde je ten zakopaný pes!?
 Babsi+2 


Re: je to dětmi 

(2.4.2008 8:10:06)
protože je přetažená. Naši mrňousi taky spí v noci líp, když spí i přes den. My jsme si bláhově mysleli, že po akčním dnu budou unavení a přijde klidná noc. A ona přišla akční noc.
Takže pokud to jen trochu jde, spí i po O.
 Míša,2 děti 
  • 

Re: je to dětmi 

(2.4.2008 8:15:18)
Taky mně to napadlo,ale nešlo jí přes den přimět ke spánku.Vždycky vylezla z postýlky.Když přišla počtvrté a už bylo 15 hod(začly jsme to zkoušet ve 13 hod.),tak jsem to vzdala.
 Meridian 


Re: je to dětmi 

(2.4.2008 9:21:33)
Náš synek (17 měsíců) taky nechtěl odpoledne spát. I když vypadal, že spí za pochodu a dala jsem ho do postýlky, tak v tu ránu byl vzhůru a plný energie. Nakonec mi pomohlo, když jsem ho dala místo do postýlky do kočárku a jakože pojedeme ven. Protože ví, že v kočáru bude muset stejně jen sedět, tak prostě usne. Ale nebylo to hned, nejdřív jsme museli opravdu oblíct a vyjet ven (do 5 minut byl po něm), postupně stačilo jen oblíct a dát do kočárku a už spal. Teď ho tam jen položím v domácím oblečení, zakryju a za 5 minut ho můžu přenést do postýlky a mám 2 hodiny klid. Celé to zvykání trvalo tak měsíc. Ale nedělej si iluze s usínáním ve stejnou dobu :-) Rozptyl je tak +-hodina, ale to už člověk pozná.
 Meridian 


Re: je to dětmi 

(2.4.2008 9:21:49)
Náš synek (17 měsíců) taky nechtěl odpoledne spát. I když vypadal, že spí za pochodu a dala jsem ho do postýlky, tak v tu ránu byl vzhůru a plný energie. Nakonec mi pomohlo, když jsem ho dala místo do postýlky do kočárku a jakože pojedeme ven. Protože ví, že v kočáru bude muset stejně jen sedět, tak prostě usne. Ale nebylo to hned, nejdřív jsme museli opravdu oblíct a vyjet ven (do 5 minut byl po něm), postupně stačilo jen oblíct a dát do kočárku a už spal. Teď ho tam jen položím v domácím oblečení, zakryju a za 5 minut ho můžu přenést do postýlky a mám 2 hodiny klid. Celé to zvykání trvalo tak měsíc. Ale nedělej si iluze s usínáním ve stejnou dobu :-) Rozptyl je tak +-hodina, ale to už člověk pozná.
 Meridian 


Re: je to dětmi 

(2.4.2008 9:21:49)
Náš synek (17 měsíců) taky nechtěl odpoledne spát. I když vypadal, že spí za pochodu a dala jsem ho do postýlky, tak v tu ránu byl vzhůru a plný energie. Nakonec mi pomohlo, když jsem ho dala místo do postýlky do kočárku a jakože pojedeme ven. Protože ví, že v kočáru bude muset stejně jen sedět, tak prostě usne. Ale nebylo to hned, nejdřív jsme museli opravdu oblíct a vyjet ven (do 5 minut byl po něm), postupně stačilo jen oblíct a dát do kočárku a už spal. Teď ho tam jen položím v domácím oblečení, zakryju a za 5 minut ho můžu přenést do postýlky a mám 2 hodiny klid. Celé to zvykání trvalo tak měsíc. Ale nedělej si iluze s usínáním ve stejnou dobu :-) Rozptyl je tak +-hodina, ale to už člověk pozná.
 Jíťa 
  • 

Re: je to dětmiZatím se neraduj 

(2.4.2008 10:16:11)
malej mi spával celou noc do 3,5 měs. pak se začal budit, čím dál častěji, kojila jsem i 6x za noc. Vydržela jsem to co nejdýl se dalo - asi 10 dní. Pak jsem zavedla kašičku před spaním, bylo to necelý týden před dovršením 4. měsíce. Myslím si, že to nemusí být tak přesně (včera ještě nesměl ale dneska už jo) a stejně jí snědl jen 2-3 lžičky. Zvykl si na ni až za další 2 týdny a od té doby se budí jen 3x za noc. Jsem přesvědčená, že nemá hlad ale žízeň - pít se zatím nenaučil.
 Míša,2 děti 
  • 

Sedalia 

(2.4.2008 7:53:42)
Ještě jsem se chtěla zeptat,doktorka nám poradila homeopatický přípravek-sirup Sedalia.Máte s ním někdo zkušenost?
 PetrusaV 


Re: Sedalia 

(2.4.2008 8:58:40)
ahoj, nám tensirup vůbec nepomohl. Ale je pravda, že jsem už hodněkrát někde četla, že pomohl. A že na některé děti působí opačně, tak to byl asi náš případ...
 Eva a 3 člobrdíci 
  • 

Re: Sedalia 

(2.4.2008 12:18:58)
Nám tento sirup taky nepomohl,nezaznamenala jsem žádný účinek.(Jen v peněžence:-) )
 Mortadela 


Re: Sedalia 

(3.4.2008 7:26:54)
Mám - bez efektu.
 lemur 


noční buzení a hypoglykemie 

(5.4.2008 14:55:13)
taky přispěju životními zkušenosti. Malý má celkem nízkou hladinu krevního cukru. Byl sice vcelku spací mininko,ale musel se po půlnoci pravidelně krmit. problém začal cca po 5 hodinách spánku, kdy se budil na jídlo. Dlouho jsem nevěděla, kde je příčina. A připadalo mi divné, proč se 1,5l dítě budí v noci na jídlo. Nic jiného nepomohlo, než flaška mlíka. Souhlasím s jednou maminkou, nakrmit dokud se nevzbudí úplně, pak se hůře uspává. Vstávala jsem ještě ke 3 letému dítěti mezi 4-5 ranní na flašku mlíka. Prostě problém může být i v rychlejším poklesu krevního cukru v krvi, tudíž se dítě v noci budí s pocitem hladu, protože má nizkej cukr v krvi. Logická věc. S věkem se i tohle upravilo (syn 6) nicméně hypoglykemie zůstala a s malým doted není žádná řeč, doku nevypije ráno mlíko. Takže té mamince, jak dává dítěti v noci flašky mlíka můžu vzkázat, bude líp.ale chce to výdrž a zlepšuje se to pomalu. Ještě bych dodala -syn není diabetik, ale jeho hladina cukru je na nejnižší možné hladině a když se nají, tak vyleze pouze o jednotku. to už jsou dále asi geny a nic s tím nenadělám.
 MÍLA ,TŘETÍ MIMČO 
  • 

Re: noční buzení a hypoglykemie 

(30.5.2008 13:02:44)
ZDRAVÍM VŠECHNY CO MAJÍ NESPAVCE.JÁ MÁM TŘETÍ DĚCKO A A ŘÍKALA JSEM SI JAK PO TŘETÍ BUDU DĚLAT VŠE LÉPE,JINAK,JAK SI VYTVOŘÍM REŽIM,JAK MALÉ NEBUDU PŘÍLIŠ CHOVAT A ROZMAZLOVAT.A VIDA,MALÉ JSOU DVA MĚSÍCE A JÁ DĚLÁM VŠE CO JSEM NECHTĚLA A MOŽNÁ JEŠTĚ VÍCE.JENŽE KDYŽ ONA TAK ŽALOSTNĚ PLÁČE,ŽE MI TO RVE SRDCE.A TAKY VÍM,ŽE KDYŽ SI JÍ PŘITULÍM,JE TAK ŠTASTNÁ,CHNAPNE MĚ ZA COKOLIV A NEPUSTÍ,JEN SPOKOJENĚ VRNÍ.A V NOCI?TO JE TO SAMÉ,ZLOBÍ JÍ PRDÍKY,TAK SI JÍ VEZMU NA SEBE NA BŘÍŠKO A VYUŽIJU ALESPON CHVILKY KLIDU,KDYŽ NE SPÁNKU.JSEM KAŽDÝ DEN PĚKNĚ ZNIČENÁ,ALE MI MÁMI JSME JAK KOČKY,CO MAJÍ SEDM ŽIVOTŮ A VYDRŽÍME I NEMOŽNÉ.NEMÁM PRAVDU?
 zuzkasim 


Každý může udělat maximum pro zlepšení 

(4.4.2008 12:33:29)
Mám 2 děti a spoustu kamarádek s dětmi podobného věku. Dobře vím, že každé dítě je jiné, ale s každým se dá něco dělat. Není možné, aby každé dítě spalo např. od 6 měsíců celou noc, ale můžeme všichni udělat hodně pro to, aby se jeho spánkový režim zlepšil (pro někoho zlepšení znamená vstávat 2x za noc, pro jiného ani jednou), u každého se dá něco dělat.
První syn byl na spaní v noci opravdu anděl, od 3 měsíců spal v kuse, nechtěl ani kojení a když byl v 7 měsících v nemocnici, sestřičky mi hlásili, že když děti o půlnoci budily na krmení, on nic nevypil a chtěl spát (nemá cenu rozebírat, že při přijímání se vyplňuje papír o zvycích a režimu dítěte a jasně jsem uvedla, že se v noci nebudí). Přes den už ale od miminka spal výrazně méně než jeho vrstevníci, naštěstí doposud chodí jakž takž spát po obědě (jsou mu dva a tři čtvrtě roku). My jsme na jeho spánku krom uspávání, které vyžadoval, neměli nejmenší podíl.
Druhý syn je jiný. V prvních měsících byl schopen spát v noci i v kuse, pak se zase pár dnů budil, potom se budil co 3 hodiny, časem se mu intervaly začaly prodlužovat. Toho jsem začala využívat. Když 2 týdny vydržel spát např. do 3h do rána, tak jsem si řekla, že prostě nebudu kojit dřív jak v ty 3h. Když se vzbudil dřív, pohladila jsem ho, dala dudlík, dělala pššš... Obvykle to pomohlo, pokud opravdu ne, tak jsem tedy nakojila, ale to se stávalo vyjímečně. Přes den začal nedávno spávat celkem pěkně, dřív to byly extrémy třeba 20 minut za celý den. Teď je mu 7 měsíců, spí od 20h obvykle do 6 - 6.30, občas se budí, ale stačí to pohlazení nebo dudlík. Mívá teď dny, kdy ho opravdu něco bolí (asi zuby) a uklidní se jedině u prsa. Ale většina maminek celkem spolehlivě pozná, kdy miminko pláče z bolesti, kdy ze vzteku, že si s ním nikdo nehraje atd. Není to žádný univerzální recept, ale možná další rada, jak to zkusit. Taky bych doporučila neletět za miminkem při každém zakňourání. Často to dítě zvládne samo (nenechat řvát, ale prostě chvilku počkat). Žádná změna obvykle nepřijde ze dne na den, a proto je potřeba vydržet.
Pokud někdo krmí svoje dítě několikrát za noc a stěžuje si, že se nevyspí, tak je to buď přechodné období, nebo si za to zčásti může sám. Kamarádka to takhle praktikovala docela dlouho (cca do 2 let), její dcerka má v necelých 3 letech 17kg a jsem si jistá, že k tomu přispělo i neustálé noční krmení na každé zakňourání. Ona sama přiznávala, že prostě nesnese, aby dcerka v noci plakala, a její každý pláč dodnes řeší jídlem (je to na ní taky vidět).
Já jsem zastáncem teorie: Spokojená maminka = spokojené dítě. Proto musím být odpočatá, jinak jsem na děti nervózní a protivná. Raději je nechám ráno hodinku hrát samotné a přispím si, můžu se jim pak plně věnovat celý den, než kolem nich poskakovat od 5h od rána a celý den být protivná.
 MSteflova 


Re: Každý může udělat maximum pro zlepšení 

(4.4.2008 13:09:10)
Zuzko, souhlasím s tím, že na první zakňourání se za dítětem neběží. Ale spousta mamin ti poví, že na jejich dítě ono pohlazení,dudlík, a dělání pššš... zkrátka nezabere.
Se spánkem to není tak jednoduchá věc, tím spíše ne u mimin, které si teprve na svět navykají. A po 9 měsících v bezpečí mámina bříška lze sotva spoléhat na to, že si dítě dá tyhle záležitosti do kupy během pár měsíců. Kdyby byl spánek tak snadno předvídatelná a vysvětlitelná věc, nebyly by léky na spaní a hlavně staří lidé by "usušili". Věřím, že i mezi malými dětmi jsou spavci a nespavci.
Pak je tu ono "šťastná matka = šťastné dítě". Nelze než souhlasit. Sotva bude vynervovaný a vystresovaný rodič působit pozitivně na kohokoliv. Ale co nešťastné, plačící dítě? Může být i tak matka spokojená a klidně spát?
 zuzkasim 


Re: Každý může udělat maximum pro zlepšení 

(4.4.2008 21:28:27)
Když ona spousta maminek opravdu běží na to první zakňourání. Vidím to, když jsme např. na návštěvě.
Jinak jsem taky psala, že žádná změna se nestane hned, je hloupost chtít po novorozenci, aby spal celou noc v kuse a "neotravoval", ale takové batole (takže kolem 1 roku) by to už opravdu mohlo zvládnout. Vždycky budou děti, které spí lépe a jiné zase hůře, ale jak jsem psala výše, pro každé dítě se dá něco udělat, aby to bylo lepší.
Jinak ohledně té "sobecké" spokojené maminky (někomu to totiž může znít sobecky). Pokud se jedná o nemoc, krátkodobou záležitost atd., tak si prostě člověk postěžuje, zanadává a je to. Ale když už to trvá déle a pravděpodobně nejde o opravdové trápení dítěte, je to jen nuda nebo vztek, že si s ním nikdo nehraje atd., tak jsem schopná jít do jiné místnosti, zavřít dveře a snažit se usnout.
 Jikka 
  • 

Re: Každý může udělat maximum pro zlepšení 

(7.4.2008 17:19:45)
My máme 15-ti měsíční holčičku a vydržela jsem do jejích 13-ti měsíců. Nakonec to došlo tak daleko, že se probouzela, jakmile jsem já šla spát, jenom aby mohla jít k nám do postele. A nespala ani tam. Nakonec jsme se s manželem domluvili a nechali ji v postýlce vedlé mé postele prostě vybrečet. Trvalo to 2 noci, nebylo nám z toho nejlíp, ale nakonec to šlo. Ty dvě noci stály za to, už spí krásně a jsme vyspané obě dvě, takže na sebe nevrčíme.
 AlenaK3 


vydržet 

(5.4.2008 23:22:52)
Popisujete vše přesně tak jak jsem zažila před 14ti lety já. Můj syn se narodil přidušen.Do 1. třídy jsem nemálo poplakala, ještě do školky jsme vstávali ve 4 hodiny. Zabavila jsem se žehlením a synek pohádkou. Byl uplakaný jak říkáte, ale není a nebyl zlobivé dítě.Ve školce si na něho stěžovali, že je živý a že jim kolektiv strhne ke hře, u jídla, že nesedí, ale nikdo mi neřekl, že něco není v pořádku. Už 18. září v první třídě jsem jela sama dítě objednat do PPP protože ho nezvládala učitelka. Mé dítě má hyperaktivitu, poruchu pozornosti, dyslexii a dysgrafii. Na tyto děti jsou ve školách směrnice a individuální výukový plán. Je to mazec, dítě se vám nevydrží učit víc neč 15 minut v kuse, neumí číst až do sedmé třídy mu musíte látku na učení přečíst a soustavně obíhat učitele, aby si uvědomili, že vaše dítě není žádný blbeček...
To vše v sedmé třídě, jak když utne, dítě se začíná samo učit, už rozumí čtenému textu, a vy si oddechnete a zároveň si uvědomíte, že jeho známky jsou vaše známky a stálo to za to.
A čkoli můj pubertální syn nade mnou občas mávne rukou a kroutí hlavou, vidím jak - a teď nevím, jak to říct, je můj, to já jsem ho vlastně jakoby vypiplala, před 20ti lety by byl žákem zvláštní školy a prostě je to miláček už se nedá říct ani, že by byl hyperaktivní, jen živější. Vydržíte, vím to , jinak ani nemůžete
 kopretina+3 děti 


nespavost 

(8.4.2008 21:19:20)
Ahoj. My máme téměř dvouletého chlapečka a ze začátku jsme se také velmi dlouho trápili s jeho usínáním. Přes den nespal vůbec ani jako miminko a večerní usínání vyžadovalo od nás i od něj nadlidský výkon. Když mu bylo asi půl roku, narazili jsme na knížku Dětská nespavost od Dr. Estivila. Je tam přesně popsáno, co děti potřebují k tomu, aby se jim dobře usínalo a taky tam je perfektně rozepsaná metoda, jak je to spaní naučit. Ze začátku nám celý ten proces uspávání přišel strašně krutý, ale výsledkem bylo, že Vojtík nakonec přespal celou noc a navíc se do postýlky začal těšit. Tu knížku opravdu vřele doporučuji.

Držím palce

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.