| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jiná barva, jiná řeč

 Celkem 38 názorů.
 Taodvedle 


Integrace 

(16.1.2008 9:49:13)
Ziji v zemi , kde je spoustu cizincu,kolem 25%. K tridnim schuzkam maji moznost si zavolat prekladatele, ktera skola plati. Ale vetsinou vyuziji nekoho znameho nebo rodinneho prislusnika. ve skolkach a skolach tyhle deti musi jeste navstevovat hodiny nemciny pro cizince. Pro tyhle deti je dulezite se brzy zaradit do spolecnosti, skolky.
Podle mych zkusenosti deti neprijmaji cizi deti jestli se odlisuji svym chovanim ne podle toho jak vypadaji. To znamena kdyz albanska holcikca casto bije deti, protoze to je doma normalni, se do skupinky deti tezko zaradi. A zrovna tohle narodnost ma tady bohuzel stejnou nalepku jako v CR romove.
 Klara 
  • 

Re: Integrace 

(17.1.2008 13:23:29)
K tomuto tematu chci jen dodat ze jsem od skolky az pres zakladku vyrustala s malou Indonesankou a byla to ma nejskvelejsi kamaradka. Jako dite ve skolce mne hlavne ani nenapadlo, ze je necim jina.
 Petra, Cina 


Pohled z opacne strany 

(17.1.2008 13:59:39)
Nemam zkusenost s tim, jak se v ceskych skolkach zapojuji cizinci do deni a s jakymi problemy se setkavaji, ale mam zkusenost, jake to je byt v zahranici a mit dite v mistni skolce. Vim, ze je to velmi narocne pro dite a celou rodinu a pokud je navic kulturni prostredi natolik odlisne jako treba v nasem pripade, prijde mi, ze je to skoro nemozne. Ucitelka ve skolce ci skole je urcite tou prvni osobou, ktere mohou deti v nove zemi duverovat, a proto by se mela snazit jim vsemozne vyjit vstric a pomahat jim. Vim, jak dite potesi, kdyz ma nekdo o jeho rodnou zemi zajem, kdyz muze ukazat na mape, kde bydlelo, kdyz se ucitelka nauci pozdrav v jeho rodnem jazyce. Urcite je dobre zapojit deti i jejich rodice do deni skolky a neodsunovat je na druhou kolej, protoze nerozumi. Chapu, ze pro ucitelky je to narocne, je to pro ne mnohdy prace navic, ale urcite se to vyplati. Dnesni svet je multikulturni a prave ve skolce je uzasna sance ukazat detem, ze ac jsme bili, zluti ci cerni, jsme v podstate vsichni stejni a muzeme se respektovat a pratelit.
 Taodvedle 


Integrace 

(16.1.2008 9:49:14)
Ziji v zemi , kde je spoustu cizincu,kolem 25%. K tridnim schuzkam maji moznost si zavolat prekladatele, ktera skola plati. Ale vetsinou vyuziji nekoho znameho nebo rodinneho prislusnika. ve skolkach a skolach tyhle deti musi jeste navstevovat hodiny nemciny pro cizince. Pro tyhle deti je dulezite se brzy zaradit do spolecnosti, skolky.
Podle mych zkusenosti deti neprijmaji cizi deti jestli se odlisuji svym chovanim ne podle toho jak vypadaji. To znamena kdyz albanska holcikca casto bije deti, protoze to je doma normalni, se do skupinky deti tezko zaradi. A zrovna tohle narodnost ma tady bohuzel stejnou nalepku jako v CR romove.
 Jupík 
  • 

školka 

(16.1.2008 21:34:38)
Jsem učitelka v mateřské škole kde je cizinců docela dost. Sama mám ve třídě šest vietnamských dětí a podobně jsou na tom i ostatní třídy. Vietnamci nejsou zdaleka jediná jiná národnost - i když u nás hojně zastoupena, zkušenost máme i s ukrajinci, rusy, srby, moldavci, číňanem, egypťankou, černoušky, a klučinou z Bosny.
Vietnamci mají obrovskou snahu se adaptovat, přizpůsobit se a opravdu si na ně nemůžu stěžovat, jak na rodiče tak na děti.
Co se týká komunikace - měla jsem děti, které se dokázaly česky domluvit i děti které neuměly a nerozuměly.
Hlavní pokyny na začátku roku jako co dítě potřebuje do školky atd jsem vyřešila tím, že jsem poprosila jednoho tatínka, který češtinou docela vládl aby mi to přeložil do vietnamštiny a od těch dob máme vedle sebe jak český tak vietnamský "manuál" pokud je nějaká akce na kterou je třeba něco přinést, nebo přijít jinak než je obvyklé napíšu pokyny na lístek a dám ho rodičům a ti si jej nechají přeložit. Teď to funguje i tak, že se rodiče dětí znají a navzájem si pomáhají - někdo děti vyzvedává, když je třeba dorazí některý z rodičů který umí česky a vyřešíme to, co je třeba.
Jinak obzvlášť vietnamky jsou velice šikovné a hodně učenlivé. Celkově jsou hodně adaptabilní. Rodiče už při přihlašování hlásí jak se dítěti říká českým jménem, tudíž ani tady nevzniká problém.
Ostatní děti je přijímají naprosto samozřejmně, není problém kamarádovi pomoct, ukázat. Pokud dítě opravdu neumí ani slovo, je to trochu náročnější, ale snažím se mu co nejvíc věnovat a v začátcích pomoct, každou činnost popsat jedním či dvěma slovy aby si spojilo činnost a její název. Pokud jde o nějakou jinou záležitost - nasadit čepici, vyčistit zuby, obout tak doprovázím i posunkem a velice brzy si to zapamatují.
Potíž jsem měla pokud jsme dělali neplánovanou činnost, která vyplynula ze situace vysvětlit jim co po nich vlastně chci.
Někdy však nastávají momenty kdy poznávám jak jim je v českém prostředí na vlastní kůži - odpoledne mám konečnou službu a to se mi sejde třeba i osm vietnamců najednou a sednou si ke hře a najednou si přijdu jako ve vietnamu - nerozumím jim ani slovo :-))
Zrovna včera přišla holčička po měsíční pauze, pomáhala mi s obrázky a najednou na mě spustila vietnamsky. Snažila jsem se jí vysvětlit že jí nerozumím a ona se na mě smutně usmívala - tohle musí být pro tyto děti moc těžké, chtějí něco vyprávět, podělit se o radost, ale když si uvědomí že to nezvládnou česky tak od toho upustí což je veliká škoda.
Občas si spolu sedneme a na jednoduchých obrázcích se vzájemně učíme - oni mě učí vietnamsky, já je česky a obě strany mají dobrý pocit. Vidí že stejně jako oni neumí česky já neumím vietnamsky a hned mají lepší pocit. Celá třída už ví jak se vietnamsky řekne třeba sluníčko, maminka, tatínek, pejsek, myšla, jablíčko...
Nedávno se mě česká holčička ptala proč máme jen kroužek angličtiny a ne vietnamštiny - no, taky bych se přihlásila...:-)))
V jiné třídě když má jedna vietnamka narozeniny tak maminka udělá hromadu jejich závitků a mají pak hostinu.
Moje děti zas loni přivezly z Vietnamu fotky tak jsme zas poznali kousek jejich světa.
Je to zajímavé prolínání kultur a odlišných světů - pro děti je to samozřejmost vyrůstají vedle dětí z jiných zemí, to spíš pro mě je to záležitost, kterou se stále snažím uchopit co nejlépe - vymyslet jak to co nejvíc vužít aby to pro obě strany bylo přínosem.
Jsem ráda že je mám ve třídě, jsou moc fajn jak děti tak rodiče.
Píšu hlavně o vietnamských dětech, protože s nimi mám nejvíc zkušeností, setkala jsem se se spoustou jak dětí tak rodičů a můžu o nich mluvit obecněji. Ostatní cizinci mají mnohem menší zastoupení a netroufám si srovnat kam sahá odlišnost kultury a co je odlišnost té dané rodiny. Obecně je pro mě důležité že to jsou děti jako všechny ostatní - české děti se potýkají s adaptací, dětí z jiných zemí a kultur s jazykem a naší kulturou. Ale všechny mají stejnou radost, stejné bolístky, jsou stejně zvídavé, všechny milují své maminky a všechny si zaslouží prožít dětství se vším všudy.
 Kudla2 


Re: školka 

(16.1.2008 21:41:39)
Jupíku, to je moc hezký... do školky, kam chodí moje dítě, chodí Číňánek, pár Ukrajinců, děti, které mají cizince jen jednoho rodiče, my sami máme takovou kamarádku - je to fajn a když je snaha na obou stranách (a to tady je), je to i hodně obohacující.
 Jupík 
  • 

Re: školka 

(16.1.2008 22:43:56)
Myslím si že cizinci celkově jsou přínos - i když by mi asi leckdo oponoval, ale pro mou práci to je studnice nápadů a námětů, když si povídáme o světě ukazujeme si odkud kdo pochází, hledáme vlajky, prohlížíme fotky.
Navíc mám možnost srovnání českého a cizího přístupu k dětem, poznávám stále nové věci zároveň s dětmi a to mě baví.
Jsem ráda že to funguje i jinde. Občas se setkávám s negativními názory a to mě hrozně mrzí - většinou je to mínění lidí, kteří nepoznali nikoho z ciznců na které narážejí osobně.
Ono být cizincem v jakékoli zemi není procházka růžovým sadem. Občas bývají pro děti začátky těžké, ale vyrovnávají se s tím na jedničku. U vietnamců konkrétně vidím že mají obrovskou snahu, veškeré papíry mají v pořádku, nikdy nejsou mezi dlužníky a všechno vyřizují včas, umí pochválit, poděkovat - to kolikrát postrádám u českých rodičů. Často zapomínají, neplatí včas, přihlášku jsou schopní nosit i tři týdny. Ale tady je otázka zda je to tím že jsou takoví všichni nebo je to tím že jsou v cizí zemi a váží si toho že dítě umístli. A rozhodně tím nechci říct že rodiče českých dětí jsou nezodpovědní - jen se prostě vždy nějaká vyjímka najde. Mám ve třídě jedny notorické neplatiče,se kterými jsou často potíže, ale jinak jsou rodiče bezvadní bez ohledu na jazyk, národnost a barvu pleti a naprosto totéž tvrdím i o dětech.
 Petanda + Neo (10.9.05) 


Re: školka 

(18.1.2008 10:59:29)
Jsem rada, ze tu vidim kladny pristup k asijskym pristehovalcum v CR, ja ziji v Japonsku, momentalne delam ucitelku v anglicke materske skolce, mam tam na par korejcu a meho misenecka same japonske deti a cela vyuka je jen v anglictine a je to skvele. Je vazne dulezite, abych ja jako ucitelka rozumela japonsky, na vse reaguji v anglictine a deti se hodne nauci, i ty dvoulete zvani v anglictine. Naopak, kdyz jsem byla na navsteve v CR, to bylo malemu 8 mesicu, tak jsem na zastavce trolejbusu zaslechla par osklivych poznamek na me asijsky misene dite a to hezky nahlas. Holt lide, co nemaji zkusenosti s lidmi jine rasy, maji opravdu kolikrat blbe rasisticke poznamky. A to s rychlou adaptaci Vietnamcu a jak dbaji na vsechno vyrizovani....protoze se na ne ve vetsine zemi divaji zpatra, tak jsou zvykli delat vic a snazit se vic nez my, belosi. Ja jsem se v Japonsku nikdy nesetkala s nevlidnosti. Kazdy se mi tu snazi pomahat, vzdy s usmevem, v obchodech, metru, u doktora, na uradech...teda az na imigracni, hihi.
Je vazne perfektni, ze jsou v Cesku ucitelky, ktere maji takovy pekny pristup ke vsem detem, moc me ten clanek potesil, kdovi, treba se casem prestehujeme do CR a budu rada, kdyz se k memu diteti ostatni budou chovat pratelsky bez predsudku.
Pa Petanda
 Bila Holka 
  • 

Re: školka 

(19.1.2008 6:06:14)
Nechapu proc by tady mel byt kladny pristup k pristehovalcum. Bily narod pomalu vymira a my budeme jeste podporovat sikmy, cerny, muslimy.....
Jo a ty musis vypadat asi hrozne, kdyz o tebe zadny bily chlap nezavadil a spustila ses se zlutym. Pak se nediv, ze maji lidi poznamky na tvou namixovanou holku.
 fatma01 
  • 

Re: školka 

(19.1.2008 11:14:42)
pro bila holka: takovym jako ty se tady co ziju ja rika LOSER! Rasismus uz neni v mode ;)
 Markéta 
  • 

Re: školka 

(19.1.2008 12:44:32)
uz jsem admina pozadala o smazani tehle nechutnosti.
 Cow :-) 


Re: školka 

(19.1.2008 13:00:24)
to může napsat jen ubožák;((
 Petanda + Neo (10.9.05) 


Re: školka 

(20.1.2008 3:22:58)
Abych pravdu rekla, vubec se me to nedotklo, takovi lide byli jsou a budou ze. A to nezalezi na narodnosti ani na te rase. Hlavne me zaujal ten nazor - vzala si Japonce, musi byt oskliva;-) Myslim si, ze cim vice budeme ostatnim kulturam otevreni, tim vic se jeden od druheho muzeme naucit. Treba takove recepty na asijska jidla, jako je thajske a indicke curry, japonske sushi, korejske kimuchi, vietnamske zavitky.....mnamky mnam;-)))R^
 Mortadela 


Re: školka 

(20.1.2008 12:14:16)
To je dobře, že na ubohý názor toho podivného jedince podepisujícího se jako bílá holka koukáte s nadhledem. Já Vás obdivuju a moc bych si přála číst do budoucna na rodině nějaký zajímavý článeček o Vašem životě v Japonsku, bylo by to super! Jo, a kdybyste v Japonsku náhodou potkala mou japonskou báječnou kamarádku, tak ji ode mě pozdravujte. :-D
 Hana, 2 synové,5 roky a 2 rok 
  • 

Re: školka 

(21.1.2008 21:53:31)
Ahoj holky, mrzí mě, když taková ubožačka, jako je ta ,,bílá holka´´, co tady píše takové rasistické bláboly, se vůbec ozívá.Neuvědomuje si, že nikdo nemůže za to jaké je pleti.Vůbec přeci nezáleží na tom, jak vypadáš.Já jsem několik let dělala úspěšně modeling a manžela mám vietnamce.Máme spolu dvě velmi šikovné děti.A nemohu říct,že o mě nestáli naši český kluci,ale měla jsem smůlu na takové samé ubožáky, kteří si mysleli, že snědli všechnu moudrost světa a myslí si, že tento kousek světa patří jen nám Čechům a přitom asi neví, že všichni jsme tady na tom světě, vlastně jenom na návštěvě a zároveň jsme tu všichni doma.Ona to ta slečna jednou pozná na vlastní kůži, protože vím, že to co člověk říká, že nikdy, tak je to vždy naopak.Když né ona, tak někdo třeba blízký.Má kamarádka nechápala jak někdo může žít s černochem a nakonec se vdala za černocha.Nemám nic proti cizincům jakékoli národnosti či pleti,rozděluji lidi na slušné a na pitomce~j~.Přeji všem co nejpříjemnější soužití se všemi lidmi, které v životě potkáte osobně či na internetu.R^
 Petanda + Neo (10.9.05) 


Re: školka 

(22.1.2008 4:20:57)
Presne tak, napsala jsi to hezky. Zajimalo by me, jestli zijete v CR. Jestli ano, jake mas zkusenosti s detmi smisene rasy a pristupu k nim. Jak to vzala tva rodina a znami a vubec o tvych zkusenostech s international marriage.
Moje ditko je naopak velmi chytre, zvani ve dvou jazycich...s cestinou teprve zacina, takze to budou snad brzy tri...a hlavne, nema zadne alergie.
Ale musim rict, ze aby clovek byl stastny v tak odlisne kulture, jako jsou asijske staty, tak musim hlavne nesrovnavat a delat kompromisy. S cim jsi se prizpusobila svemu manzelovi...treba jidlo nebo nejake zvyky.
Ja opravdu casto premyslim nad tim, jestli je dobre, ze zijeme v Japonsku nebo jestli by nam v Evrope bylo lepe.... co se prave toho rasismu tyce. Hlavne kvuli malemu, dospeli si s tim poradi lepe.
Pa Petanda:-)
 hana , 2 synové 5let a 2 roky 
  • 

Re: školka 

(22.1.2008 14:59:15)
Ahojky,já žiju v Čechách.Moje maminka byla velmi v šoku,když jsem jí řekla,že přítel je vietnamec, co prý na to řeknou lidi.Brzy si zvykla.A mají spolu dobrý vztah až na pár názorů.Ale určitě sama víš, že asijaté mají o dost jiné názory než evropané.Ale můj manžel žije od 16 let v evropě, takže je některými názory za jedno se mnou.Kolikrát u výchovy dětí přemýšlím, jestli to je vůbec odlišný názor, protože je to cizinec anebo tím, že to je chlap.Už ani sama nevím.Jsme spolu už 9 let.Ptáš se kde zvolit bydlení.Nevím jak je to v Japonsku,ale ve vietnamu berou cizince velmi pěkně a pohostině.Jsou tam na cizince zvyklí.Jezdí tam hodně na dovolené.Je tam moc pěkně.Né, jak ukazovali v nové cestománii na nově, jak se žije ve vietnamu a manžel se mě ptal kdy to točili, jestli prý za války.Tak nevím, jestli to byla doopravdy nová cestománie.Co se týče vaření.Převládá u nás rýže.Jídla vaříme tak napůl.Ale spíš vaří manžel.Ale dětem spíš já takové nekořeněné dětské jídla,synové mají totiž ekzem.Doktorka říkala,že to je hlavně u smíšených dětí.Ale prý asijaté neštěpí mléčnou bílkovinu nebo co.Starší umí 3 jazyky:vietnamsky,česky a částečně anglicky.Druhý syn zatím jen 2 jazyky.Když jdeme celá rodina třeba nakupovat, tak po nás všichni koukají,ale musím říct,že už to není jako před pěti roky,to si nás prohlíželi daleko důkladněji a déle a s nechápavostí.Ale v japonsku to musí být super, co?Hana
 Petanda + Neo (10.9.05) 


Re: školka 

(23.1.2008 9:10:50)
Ahoj Hanko,
moc diky za odpoved. Tak to tvuj manzel zije v Evrope uz peknou radku let, to uz moc tak ovlivneny Asii nebude;-) My kdyz jsme se s manzou potkali, tak jsem si myslela, ze je American...s asijskymi koreny...ale on se zrovna v tu dobu vratil z USA, kde pracoval asi pet let...poznali jsme se v Evrope, ale dostal dobrou praci tady v Japonsku, tak jsme se presunuli sem...no a tak se pomalu posunul zpet do zdejsi kultury a zvyku, tak mu musim obcas domluvit, aby si to uvedomil;-))). S tim varenim jsi me zaujala, co ze vari manzel? A jak vlastne pripravujete ryzi? My tu mame ty japonske tlakove hrnce na ryzi (ricemaker, vypada to jako mensi fritak) a uplne tu ryzi miluju. Muj manza teda nevari, jezdi domu prilis pozde. Zije se tu dobre, lide jsou vstricni a mili, ale i zde je takovy rasismus "naopak"..napr. jedna ma znama nedostala praci ucitelky anglictiny, i presto ze je rodila mluvci z Noveho Zelandu, ze ma asijsky vzhled...tak to zdejsi japonske maminky nechteji, chteji bily oblicej. To jen tak pro predstavu, ze ono to neni nikde idealni.
Je fajn, ze uz si lide v CR vice zvykaji na odlisne kultury a smisene snatky. Moji rodice a pratele nemeli zadne namitky, co se tyce meho partnera, ale spis meli obavy, jak se mi bude zit v Japonsku.
Pa Petanda
 Annah 
  • 

Re: školka 

(23.1.2008 21:49:09)
Hani, odkud jste? Z nejakyho mensiho nebo vetsiho mesta? Ze bychom se srazili a pokecali:-) Manzel zije v Cesku od 17, ale vychovu uplatnuje vietnamskou:-) . Ve Vietnamu jsme byli parkrat, zila bych tam hned, jenom mit praci:-) A klimatizaci:-)
 Markéta 
  • 

dotaz 

(24.1.2008 0:40:14)
prosim te, nepochop moji nasledujici otazku nejak spatne, rozhodne to nema byt utok. chtela bych se zeptat, proc k nam tolik vietnamcu emigruje, kdyz, jak rikas, se ve vietnamu zije tak hezky? (nic proti vietnamcum nemam, nevadi mi ani v nejmensim, ze se u nas zabydleli, jen se divim, proc vlasne zrovna u nas.)
 Annah 
  • 

Re: dotaz 

(24.1.2008 13:09:17)
ti rikam neni prace:-)
 hana , 2 synové 5let a 2 roky 
  • 

Re: dotaz 

(2.2.2008 10:30:21)
Ahoj, tvá otázka je na místě, proč se k nám stěhují vietnamci,víš náš český národ je trochu líný na práci a oni pochopili, že se u nás dají vydělat peníze, když Češi neumějí roztočit byznys.No abych jim nekřivdila, už tak trochu umí,ale nikomu z nich se nechce pracovat od nevidím do nevidím.A jestli zde chtějí vietnamci vydělávat,tak se musí sakra ohánět prací,aby si mohli vše zaplatit.Pokud nemají trvalý pobyt,jsou to jen samé povolení a povolení.Je neskutečné kolik to stojí.A jakmile se jedná o vietnamce, ty ceny jsou velmi zajímavé.Když si půjdu já něco pronajmout např.byt nebo obchod dostanu úplně jinou cenu než vietnamec, mám to vyzkoušené.Abych se vrátila k tomu co zde vietnamci dělají.Snaží se vydělat peníze,které potom stejně odvezou do Vietnamu a koupí si tam nějaký dům nebo obchod.Vím, že posílájí své rodině pravidelně peníze.Vietnam, je velmi chudá země po válkách,které utrpěli,ale začali se velmi dobře zotavovat a to co vydělali v zahraničí, kde tvrdě dnem i nocí pracovali, posílali domů a jejich země začala vzkvétat.Většina veitnamců se stejně nakonec vrátí do své matičky země.Protože všude dobře,doma nejlíp.Výjimkou jsou cizinci,kteří zde založili rodinu.Ale pořád tvrdím:VŠICHNI JSME NA TOMHLE SVĚTĚ VŠUDE DOMA A PŘITOM JSME TADY JEN NACHVÍLI NA NÁVŠTĚVĚ.Tak Vám všem přeju,aby ta návštěva byla co nejdelší,co nejmíň komplikovaná a velmi pestrá a barevná.Ahojda Hana
 hana , 2 synové 5let a 2 roky 
  • 

Re: školka 

(2.2.2008 9:44:14)
Ahojda, omlouvám se,že odepisuji pozdě,ale děti mají chřipku a ten mladší je na mě takový závislák.Jsem z Brna.Nevím, jestli je vhodné tady v té diskuzi si takhle psát.nevím jestli mohu uvést tady svou mailovou adresu,ale snad by to nemělo vadit.Takže má adresa je: HanaTran@seznam.cz.Budu moc ráda když se mi ozvete.Jinak se mějte moc fajn, všichni, i ti kteří jsou proti čemukoliv, já si totiž myslím, že i v těch špatných je něco dobrého a časem na to příjdou, že všichni lidé tady na to malém nebo velkém světě jsme jedna rodina,ať jsme bílý,rudý,černý,žlutý anebo zelený....Každý člověk má právo na život a jaký si ho udělá takový ho bude mít, třeba i barevný!!Rozlišovat by se měli jen slušný a špatný lidé!!Takže hlavu vzhůru a proč nemít ten náš krátký život barevný?Hana
 Annah 
  • 

Re: školka 

(4.2.2008 22:42:27)
Ahojky, nahodicka, my jsme puvodem taky z Brna a ted tam obcas zajizdime:-) tak se hezky uzdravte. Napisu Vam brzy na mail, zatim ahojky:-)
 hana , 2 synové 5let a 2 roky 
  • 

Re: školka 

(5.2.2008 9:13:16)
Ahojda,přišel mi od tebe email,ale zavirovaný.Takže jsem ho nečetla.Zkus napsat z jiného PC.¨Zatím ahojda Hana a kluci
 Annah 
  • 

Re: školka 

(6.2.2008 15:39:15)
Ahojky, jsem posilala, tak uvidime jestli to vyjde
 Hana, 2 synové,5 roky a 2 rok 
  • 

Re: školka 

(6.2.2008 21:03:48)
Tak to přišlo zase jako virus.Tak nevím.Hana
 Hana, 2 synové,5 roky a 2 rok 
  • 

Re: školka 

(6.2.2008 21:03:49)
Tak to přišlo zase jako virus.Tak nevím.Hana
 Hana, 2 synové,5 roky a 2 rok 
  • 

Re: školka 

(6.2.2008 21:04:26)
Ahoj,tak to přišlo zase jako virus.Hana
 Annah 
  • 

Re: školka 

(6.2.2008 23:11:12)
Ahojky, tak nevim, tak mi kdyz tak napis na janainger@yahoo.de, my budeme v Brne asi kolem 12.-14.2. anebo o tyden pozdeji 19-21.2.:-) jestli budete mit chvilku cas, ze bychom se mohli videt:-)
 Míra 
  • 

Re: školka 

(20.1.2008 23:39:36)
Je mi z Tebe na zvracení. Jseš duchem chudá.
 Jupík 
  • 

Re: školka 

(20.1.2008 13:48:19)
On kroužek je sice zajímavý nápad - ale kolik rodičů by na něj dítě přihlásilo? možná tak dvě - tři děti ze sta. Vietnamština není žádný světový jazyk a perspektiva pokračovat v něm ve škole atd moc velká není. Když rodičům postavíte vedle sebe angličtinu a vietnamštinu tak 99% zvolí angličtinu. I třeba proto že s angličtinou dokáží dítěti pomáhat, procvičovat slovíčka, krátké věty, ale u vietnamštiny je dítě odkázáno jen na to co si pamatuje z lekce což jsou informace poněkud pomíjivé. Navíc hodně vietnamských dětí nerado mluví před čechy vietnamsky. Oni mají sppíš fixováno že mluví mezi sebou, ale jakmile je přítomno třeba jen jedno české dítě tak už se snaží česky. A tím odpadá i procvičování mezi dětmi. Rodiče i hodně dětem zakazují mluvit vietnamsky - jsou si dobře vědomi že dítě bude pokračovat v české škole a potřebuje ve školce získat co největší zásobu českých slov.
Na dovolenou si sebou pravidelně brávám vietnamskou holčičku, když přišla tak neuměla ani slovo a letos má jít do školy. Tatínek za mnou přišel jestli bych jí nemohla učit česky ještě zvlášť, ale to mi bytové podmínky neumožňují (brát si ji na víkendy) tak sem tam někam vyrážíme.
Často je i problém najít dítě které je schopno přeložit do vietnamštiny alespoň to jedno nebo dvě slovíčka, většinou nechtějí a já je nechci nutit. A ještě jeden příklad - vemte to obráceně - nastěhujete se dejme tomu do Vietnamu, dáte dítě do školky a doufáte že se dítě naučí alespoň tolik aby zvládlo nástup do školy a pak zjistíte že se ve školce učí čeština a děti se snaží s vaším dítětem komunikovat česky...
A pokud se vrátím k tomu kroužku pak co si budeme nalhávat - u mnohých rodičů i nadále přetrvávají předsudky. Máme z kraje roku na dveřích vyvěšeny jmenné seznamy aby každý věděl kam patří a jednou jsem načapala dva tatínky kteří se dost nevybíravým způsobem vyjadřovali nad tím kolik jich je ve třídě a nad jejich jmény - bylo mi z toho smutno. Tudíž opravdu nevím zda by se kroužek opravdu podařilo otevřít a pokud tak jestli by byli rodiče schopni zaplatit rodilého mluvčího. Ti jsou většinou poněkud v jiné relaci než když kroužek vede učitelka.
Myslím si že nejlepší je najít tu zlatou střední... a ukázat českým dětem že existují jiné jazyky, třeba si popovídat, ukázat na mapě atd, ale zárověň pomoci vietnamským dětem se začleněním a tím, aby si co nejvíc cvičilo češtinu.
Jinak já opravdu raději než obrázky používám konkrétní věci pokud to jde, když máte 27 dětí ve třídě, každý potřebuje něco terochu jiného tak opravdu nezbývá čas přebírat hromadu odrázků a hledat ten pravý. Ze zkušenosti vím že základní věci jako "záchod", "umýt", "oblékat", "boty", "svačina" se děti naučí velice rychle - v pravidelném denním režimu školky se používají často. A navíc specielně děti s jinou jazykovou základnou mají dobré pozorovací schopnosti - pozorují a učí se, dívají se co a jak dělají jiní a opakují to.
Loni přišla do školky tříletá vietnamečka, to týdne zvládala všechno. Po spaní děláme z lůžkovin "balíčky" (usteleme a zabalíme) - je to záležitost starších dětí které to zvládají a tahle malá holčina dva dny sledovala co to dělají a třetí den po tom co vstala šla zabalila svůj balíček naprosto stejně jako velké děti. Totéž je i při svačinách, párkrát jim pomohu s přípravou a pak už to zvládnou.
 Annah 
  • 

Re: školka 

(20.1.2008 20:03:13)
To je fakt, ve skole budou potrebovat vic cestinu, a kdyz ty bezny slova pochyti po tydnu, tak jsou fakt sikovny, me to trva dyl:-) no jo deti jsou vnimavy,:-) Tak hodne hezkych chvil ve skolce:-)
 Annah 
  • 

Re: školka 

(17.1.2008 9:19:12)
Jupiku a kde ta Tvoje skolka je? V Praze anebo na mensim meste? Treba byste sehnali nejakou lektorku na krouzek vietnamstiny, to by bylo fajn. Ja kdyz jsem byla mala tak jsem po dlouhodobe nepritomnosti taky mela hodne sdilnou naladu. Jestli Ti deti chteji neco vypravet a Ty jim nerozumis, zkus zajit za nekterym ditetem ktere umi uz vic cesky aby Ti prekladalo na tech par minut. Mejte se fajn. :-)
 Aňut 


Re: školka 

(19.1.2008 18:06:47)
Zdravím,
zaujal mě nápad s kroužkem vietnamštiny, nicméně - nemohu souhlasit s tím, že to je realizovatelný nápad. Sama jsem se učila vietnamsky přes pět let, takže vím co to obnáší :-)
Vietnamština je totiž tonální jazyk, to znamená že totéž slovo může mít třeba šest i více významů podle toho, jakým tónem se vysloví. Místo "dobrý den" snadno řeknete "prosím polévku", a ani si toho nevšimnete :-) Tahle bariéra se pro Evropana nesmírně těžko překonává, a pokud nemáte silný důvod mluvit vietnamsky denně, nemáte šanci se to naučit. Jako začátečník jsem myslela, že mi budou Vietnamci rozumět i chybně vyslovené tóny, ale nerozuměli mi. Je to opravdu nedílná součást toho jazyka.
Jsem proto přesvědčená, že pouze učitelka - nadaná lingvistka by něco podobného zvládla, pro děti v MŠ to není určitě. To už má větší smysl zorganizovat pro ty děti kroužek češtiny, ne?
Mimochodem, pár vietnamských frází najdete zde:
http://nonbabylon.revolucni.com/
jakož i jiné exotické jazyky.

Přeji hezký den

Aňut

 Annah 
  • 

Re: školka 

(19.1.2008 20:44:01)
AHojky, aha, ja jsem nemyslela aby ucitelka delala ten krouzek, spis rodila mluvci, treba nektera studentka, nebo tak, ale to je asi utopie:-) Asi nejlepsi jsou ty obrazky - piktogramy jak tu nekdo zminoval, treba kdyz se jde do parku, na vychazku, tak ukazat obrazek deti nebo i fotku, jak jdou po ulici do parku, a k tomu to tam mit napsany cesky a vietnamsky a rict to cesky a vietnamsky, myslim ze tech par slov se da naucit. Prip obrazek s hrnickem, s talirem, s jidlem, mas zizen, hlad, prip. bude svacina, obed, proste takovy jednoduchy veci. A ted v patek jsem videla u kamosky slovnik cesko anglicky s obrazkama, napr. ovoce - mandarinka nakreslena, u toho napsany jak se to rekne cesky a jak anglicky, moc pekny, ja to budu kupovat pro maly, tak kdyby nekdo chtel to upravit a pripsat k tomu vietnamsky tak je to pekny, samozrejme vzdycky v zavorce vyslovnost k tomu, ale to ty deti uz by k tomu rekli sami, taky pro ne by to bylo jako uceni se cestine tak nejak - takze i jako krouzek cestiny:-) a jestli k tomu maji jeste i jinak hovorici deti, tak to k tomu taky pripsat:-) tu knizku bych mohla i poslat kdyby nekdo chtel je fakt moc pekna.
 Jana 
  • 

Re: školka 

(20.1.2008 0:08:14)
Mylim, ze pokud krouzek povede rodily mluvci, tak to prave pro deti v MS je spis nez pro dospele, protoze male deti velice presne pochyti prizvuk a melodii jazyka. My zijeme dva roky v nemecku a moje petileta dcera me neustale opravuje prizvuk, napr.: "Mami, Blatter, ne Blatter!" Ja v tom rozdil neslysim, at se snazim sebevic, coz dcera nemuze pochopit. Taky se casto ve skolce nauci driv melodii nove pisnicky nez slova.
 Zuzana, 2 vnoučata 
  • 

Re: školka 

(21.1.2008 10:27:47)
Myslím si, že skutečně malé děti nerozlišují mezi spolužáky ve školce kdo je cizinec apod., spíš podle toho jaký kdo je. A vzpomínám si, že jeden čas můj tehdy tříletý vnuk, který čerstvě nastoupil do školky, vždy říkal : ve školce nejvíc zlobí Džorž (Georgij), protože bije děti. Dětem samozřejmě bylo jedno, že je to cizinec z bývalého SSSR, ale nelíbilo se jim, jak se chová. A také prý neposlouchal paní učitelku. To je potom problém, jak k takovému dítěti přistupovat. A musím říci, že skutečně učitelky ve školce obdivuji a ačkoliv jsem měla dvě vlastní děti a zatím dvě vnoučata, neměla bych na to trpělivost ve školce pracovat, proto tedy před dobrými učitelkami ve školce skutečně klobouk dolů, protože je to práce opravdu nelehká a nepříliš dobře placená.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.