| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Můj syn propadl ve školce

 Celkem 231 názorů.
 Petra 
  • 

věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 9:21:43)
Abych u dětí předešla podobnému srovnávání znalostí a dovedností již v předškolním věku - užijí si ho ještě dost ve škole - zvolila jsem školku s věkově smíšenými třídami
 Martina, Dita 10m 
  • 

Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 9:50:52)
Hmm, zkušenosti se školkou nemám, ale chtěla bych pochopit co jim to přinese - že budou mít čtyřletého (dobře, pomalejšího ale šikovného) klučinu mezi tříletými - co to pro ně má za výhody? Kluk se bude třeba s malými nudit a začne "zlobit" což dosud třeba nedělal. Já nevím, ale nezdá se mi normální aby o tom rozhodovaly učitelky, že "nepostoupí".... školka je podle věku a žádná jiná měřítka by snad mít neměla, nebo to chápu špatně?
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 11:40:08)
Přesně tohle mě napadá také. Nechají si dítě pomalejší s oblíkáním mezi mladšími a vlastně si tak "přidělají" práci... Je to dost nelogické řešení. Ničemu a nikomu nepomohou a může mě napadnou jedině, že to je "necitlivý" přístup a pedagogicky velmi neprofesionální.
Pokud je nemožné změnit školku, určitě bych trvala na setrvání v současné třídě, když už tedy je to školka s třídami dle věku...
 Averrhoes 
  • 

Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 12:54:29)
Martino a Jarmo,
a co když těm učitelkám nejde v první řadě o to, aby si usnadnily práci? Co když chtějí pomoct tomu klukovi? Bude mezi dětmi, které mají základní schopnosti vyvinuté podobně jako on, a bude se moct tyhle věci v klidu učit. A nebude stresovaný, že brzdí celou třídu.
Zdá se, že je skutečně trochu pomalejší, ale to přece není žádná katastrofa. Jediné, co utrpí, je ješitnost jeho maminky Lucky, která je jako každá maminka přesvědčená, že má doma génia, zatímco učitelky to vidí objektivněji.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 13:13:58)
Myslela jsem spíš na chlapečka, jednak mu bude muset někdo vysvětlit, proč musí chodit s novými (a mladšími) dětmi, proč nemůže pokračovat dál s kamarády. A pak myslím, že právě v kolektivu, kde už většina dětí je samostatná, je více prostoru věnovat se těm pomalejším (pomoc, motivace...), což je možná přínosnější než být jeden z mnoha pomalých. Tak tak. S ješitností můj názor spojen není.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 13:49:32)
Averrhoesi, skutečně? Autorka píše, že kluk čte písmenka, počítá, bezpochyby se taky docela jinak vyjadřuje, líp kreslí...
Nevěděla jsem, že jediným a určujícím kritériem vývojové vyspělosti je schopnost se oblíct.
Pak fakt nechápu, proč není naše Verunka ve zvláštní - tedy pardon, v praktické - škole. Jak to, že ji vzali do normální?
 Averrhoes 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 14:26:11)
Lízo,
písmenka čte ve čtyřech letech každé druhé dítě, počítání jen do deseti není žádný zázrak, tam už se dá mluvit spíš o zpoždění, kvalitu obrázků vidí maminka nepochybně subjektivně...
Zato schopnost se samostatně obléknout a najíst je celkem jasné kritérium a o něčem to vypovídá. Ostatně i Lucka připouští, že děcko má potíže s "jemnou motorikou", což pro čtyři roky věku rozhodně už není typické.

Nemyslíš, že ho pobyt mezi dětmi, které všechny už tyhle věci umějí, může frustrovat?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 14:59:49)
Kdepak,Averrhoesi, motivovat. V dobré školce, s dobrou učitelkou, jedině motivovat.
A on nepropadá ke čtyřletým. Propadá ke tříletým, z nichž mnohý byl odstaven před několika měsíci, leckdo měl ještě před pár týdny pleny, někteří teprv začínají mluvit ve větách, pokud mají trochu pomalejší vývoj řeči. Ti by ale asi podle tvého systému do školky nešli, žejo, ti by - ač tříletí - měli jít do jeslí?

 Averrhoes 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 15:23:53)
Lízo,
nechápu tvůj jízlivý tón.
Ty děti jsou na tom všechny dost podobně, takže není problém. A ten kluk, o kterém je řeč, je na tom taky podobně jako ony, takže jen získá.

Podle tvé logiky by chlapce ještě víc motivovalo, kdyby ho naopak učitelky zařadily ještě o ročník výš.
Ostatně, kdyby se to stalo, myslíš, že by si tady matka Lucka stěžovala? Já myslím, že by to nepovažovala za nejmenší problém. Přitom principielně by to byl problém úplně totožný. Čili problém podle mě není v klukovi ani ve školce, ale v matčině obavě "cotomuřeknoulidi".
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 15:30:39)
:-DDDDD
Tón těžko slyšíš, takže k němu nemám co dodat.

A jinak se prosím obtěžuj přečíst i ostatní, co k tomu píšu, abych se nemusela opakovat, děkuji - vysvětlila jsem poměrně přesně podrobně, proč jsem přesvědčená, že to bude vadit tomu klukovi. Jestli to bude vadit matce jako takové, pokud bude dítě v pohodě, to mi je srdečně jedno.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

DOTAZ 

(3.7.2006 19:55:00)
Máš děti?
Podle toho, co píšeš, mám dojem že ne.
Každé dítě umí něco jiného, přece nemůžeme být všichni stejní a zvlášť děti, které se všechno teprve učí, jsou strašně rozdílné a co neumí dnes, můžou umět za měsíc. Někdy dokonce i bez našeho velkého přičinění.
Jestli dávají kluka do třídy k dětem o rok mladším, bude se tam jenom nudit. Oblíkání a jídlo přece není ani ve školce to jediné, co děti dělají a co se po nich chce. To by pak museli mít ve školce postupovou zkoušku do každého ročníku, pevné požadavky a to nejen na jemnou motoriku, kterou procvičují ještě i školáci, ale taky na rozumové znalosti a to by pak možná šel někdo do školy aniž by se do předškolní třídy stihl podívat.
V naší školce mají, naštěstí, pochopení pro to, že Martínek je na tom podobně jak Lukášek z článku. Teď nastoupí i Tomášek a ten se neobleče, neobuje, zapatlá se i chlebem až na zádech. Co se dá dělat, do jeslí ho proto nedám.
Možná je to tak, že když se maminka věnuje rozvíjení rozumových schopností dítka, nemá čas, ani ona ani to mrně, na rozvíjení motoriky. To dítě toho prostě tolik nevstřebá.
Kamarádky holčička si ve dvou letech zapínala i knoflíčky, naši kluci ve dvou letech zápasili s vyzouváním papučků.
Nedávno tu šla diskuse o tom, jak jsou potřeba alternativní metody výuky na ZŠ, protože každé dítě je jiné. A ve školce budeme dál průměrovat?
 Averrhoes 
  • 

Re: DOTAZ 

(3.7.2006 21:02:43)
Veroniko,
tvůj dojem je mylný, děti mám.
A spoustu vrstevníků našich dětí dobře znám, takže s tebou souhlasím, že každé dítě je jiné a má nadání pro něco jiného.
Ale základní dovednosti, jako je schopnost se obléct nebo normálně najíst, se vyvíjejí dost charakteristicky pro určitý věk - pokud je dítě neovládá, signalizuje to, že je rozumově pozadu. Vždyť podle těchto elementárních schopností posuzují vývoj dítěte i pediatři.

Tvoje úvaha, že děti, u nichž matky "rozvíjejí rozumové schopnosti", jsou v motorice pomalejší, je ovšem nejkomičtější moment dnešní debaty. Ona totiž schopnost normálně jíst s rozumem dost souvisí.

Ale opakuju, že není žádné neštěstí, pokud právě tohle tvoje tříleté dítě ještě nedovede. Není vyloučeno, že to později dožene. A i kdyby ne - to, že je někdo jednodušší, ještě neznamená, že z něj nevyroste dobrý člověk.
 M 
  • 

Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 21:10:01)
Averrhoes,
myslím, že nemáš úplně pravdu. Moje dcera počátá, čte, píše. Nemá problémy s výslovností. Má velkou slovní zásobu a docela slušné vědomosti. Bez problémů zvládá ve 4 letech úkoly pro přeškoláky. Skvěle skládá puzzle.Potvrzují to i pančelky. Ale ve školce je poslední. POdle tvé teorie je tedy i inteligenčně na ocase. Einstein měl taky trochu problémy sám se sebou. Dcera tedy naštěstí, jeho kvalit nedosahuje.
 Averrhoes 
  • 

Re: Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 21:22:55)
Holky,
nechci se přece hádat, jestli jsou vaše děti dost chytré. Bylo by divné, kdybyste si o nich myslely něco jiného, než že jsou fakt úžasně chytré a rozumné - vlastně vůbec ze všech nejchytřejší.
Já si to o našich dětech myslím taky.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 21:28:22)
Averrhoesi, já si teda nemyslim, že mam nejchytřejší děti :-)
A to ani nemáme problémy s oblékáním :-)
Ale přesto jsem přesvědčená, že schopnost zapnout si knoflík nevypovídá nic podstatnýho o IQ.
 Márty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: DOTAZ 

(9.7.2006 10:34:02)
Jetse jednou - IQ neni primou umerou motorickeho vyvoje
 lola 
  • 

Re: Re: Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 21:32:42)
A taky by tě štvalo, kdyby ve školce propadly!!!
Protože víš, že jsou až na nějaké maličkostí ( u někoho pomalé oblíkání, někdo neumí ve 4 letech plavat, někdo je zase hyperaktivní, nesoustředí se, ale rychle se obleče:-))).)
Pracovala jsem v mateřské školce, ale co druhé děťátko ve 4 letech abecedu tedy nezvládalo :-))).
Moje dcerka, jinak velice šikovná se taky dlouho sama hezky nenajedla. Nebylo to však tím, že by to neuměla, ale neměla dostačující apetit.
Mamince v článku přeji šťastné dítě a ať se nedají!
 Márty 
  • 

Re: Re: Re: DOTAZ 

(9.7.2006 10:32:18)
IQ nejde ruku v ruce s mentalni zralosti a i dite s IQ nadprumernym, muze byt nezaraditelne do spolecnosti. Toto je obecne znama pravda. netreba vyvracet.
 Ivana Procházková 


Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 22:12:20)
Teda já se nechtěla do diskuse vůbec zapojovat, ale tohle to mi fakt nedá:

"Ale opakuju, že není žádné neštěstí, pokud právě tohle tvoje tříleté dítě ještě nedovede. Není vyloučeno, že to později dožene. A i kdyby ne - to, že je někdo jednodušší, ještě neznamená, že z něj nevyroste dobrý člověk."

To je teda pěkná hnusárna, ještě zabalená do sladkých úsměvů.

To je totéž, jako kdybys napsala: "Když si tvoje dítě neumí zapnout knoflík, tak je pravděpodobné, že bude jednodušší, ale klídek, to neznamená, že z něho musí být v budoucnu grázlík." Fuj.

Holky, nic si z toho nedělejte, já údajně ještě v 5 letech nemluvila a všichni kromě mé maminky mě pokládali za retardovanou. (No a myslím, že retardovaná nejsem.. :)). On totiž intelekt je z převážné většiny vrozená záležitost a není podmíněn rychlostí, s jakou se dítě učí zavazovat tkaničky či zapínat knoflíky..
 pobavená 
  • 

Re: Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 22:15:19)
Ále, že se, Ivule, rozčiluješ. To on Bob z otcovského centra plného normálně geniálních dětí jenom tak s námi žertuje. Fakt ho netřeba brát příliš vážně.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: DOTAZ 

(3.7.2006 22:20:05)
Hele, víš ty, že mě to také napadlo? :)) Jo, několik podobných znaků se tam najde :)

Bobe, zdravíme!!
 zuzu 
  • 

Re: DOTAZ 

(20.10.2007 16:31:14)
Já nevím, ale nejsi trošku střelená? Neříkám, že plně souhlasím s dokonalým oblékání ve 3 letech,ale je to podmíněno i výchovou. Co z toho, že má někdo nadprůměrné iq, když se chová jak prase v 10 letech. Chtělo by to zapojit trochu morálky, vést děti k čistotě a pořádku. A to, že zvládá sebeobsluhu ve 3 letech i dřív není vůbec na škodu.
 Líza 


Re: DOTAZ 

(20.10.2007 16:37:13)
Kolik máš dětí a jak jsou staré? ;-)
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: DOTAZ 

(4.7.2006 8:54:49)
tu komickou větu hned vysvětlím. Nemáme čas ani chuť učit se zapínat knoflíky, raději si čteme. Při oblíkání mu radši pomůžu, on se to naučí třeba o rok později sám, no a co. To neznamená, že je hloupý, prostě není tak šikovný. A představ si, nijak mi to nevadí. O té zaostalosti bych moc nemluvila. Můj brácha si taky neuměl dlouho zavazovat tkaničky a dnes má dva doktoráty a je opravdu úspěšný. Jestli budou moji kluci leví ale chytří, jak to zatím vypadá, proč ne :-)
 MirkaEyrová 


Re: Re: DOTAZ 

(4.7.2006 23:02:01)
Averhoes, podle tvých kritérií by asi můj osmiletý syn, který úspěšně dokončil druhou třídu s dobrým slovním hodnocením (odhadla bych, že by měl "samé", kdyby se to přeložilo na známky), spadal svojí inteligencí někam na úroveň jesliček, protože si - považ - neumí ještě pořádně zavázat boty a s příborem i ve svém věku poněkud zápasí. To je, panečku, přímo na zvláštní školu, ne?
 Xantipa. 


Re: Re: Re: DOTAZ 

(5.7.2006 13:58:36)
MirkoEyrová, při diskuzi s ostatními rodiči dětí, které jsme přivezli na tábor, jsem se dozvěděla, že obzvláště kluci v tomto věku /8let/ mají problém s tkaničkami. Ne, že by nemuměli boty zavázat, oni to umějí, ale jen tak halabala, takže se rozvazují.
Já myslela, že můj syn je jediný, který si neumí pořádně zavázat boty, což mě dost rozčilovalo, protože on kvůli svým nohám musí nosit pevnou šněrovací obuv samozřejmě dobře zavázanou.
Jak mi syn řekl, na zavazování bot tkaničkami nemá moc času /asi by mu něco uteklo))))/. A jíst dobře příborem? On to přece umí, ale když tak strašně pospíchá - to mi řekl. Zajímavé je, že tak strašně nespěchá, když má uklidit pokojík.
Kluci prostě na "blbosti" nemají čas. To není z mé hlavy, to mi řekl doktor - že prý když kluci ve většině případů něco považují za nedůležité, nikdo je nepřesvědčí o opaku. Na to musejí přijít sami. Díky jsou prý od přírody jiné - pečlivější.
Jistě, určitě existují vyjímky na obou stranách.
Ale nechat dítě "propadnout" ve školce? Takovou pitomost jsem ještě neslyšela. Já bych nic neřešila, vyměnila bych školku. Co to je za pitomé dětství, neustále dítě chtít nacpat přesně do tabulek. To už tady bylo. Já myslela, že v dnešní době se dítě chválí nahlas za to, v čem je dobré a o tom, v čem zaostává, se nevyřvává a netrestá, ale pokud možno formou hry a pochvaly se to snaží dítěti vštípit. Proč trestat dítě, že je pomalé. No a co. Byla jsem přesvědčena, že každý snad ví, že každý je jiný a jinak rychlý. Z pomalého dítěte ani v dospělosti nebude žádný rychlík. Jenže u dětí jsou ty rozdíly jaksi víc vidět, dospělý je umí zamaskovat.
 Jana 
  • 

odpoved 

(6.7.2006 11:57:18)
Dobry den,
jemna motorika s rozumem nesouvisi, jsou prece i pohybove postizene deti, ktere maji normalni IQ (samozrejme jsou deti postizene pohybove i rozumove).
S cim jemna motorika souvisi je rozvoj reci. Ale neda se rict, ze dite, ktere ma na svuj vek horsi jemnou motoriku a rec je hloupe. A opravdu nepovazuji pomale oblekani za duvod preradit dite do nizsi tridy. Skoda, ze nelze zmenit skolku, v kazdem pripade bych si promluvila s reditelkou a trvala na setrvani s ostatnimi detmi.
Jana
 Lída,3 kluci a holka 


Re: odpoved 

(6.7.2006 20:40:48)
"Ale neda se rict, ze dite, ktere ma na svuj vek horsi jemnou motoriku a rec je hloupe."

Tak pod to se můžu podepsat všemi deseti. Můj třetí syn je manuálně poměrně nešikovný, píše místy dost strašně, na logopedii musel docházet do 9 let. Ale zároveň je velmi inteligentní (skutečně ve VELMI vysokých hodnotách), takže teď v necelých 11 letech dokončil primu osmiletého gymnázia. Oblékat se naučil ve školce dost rychle, ale tkaničky zavazoval až v první třídě.
 Jana,3+7 
  • 

Re: Re: DOTAZ-zamýšlení 

(10.7.2006 22:17:21)
Myslela jsem, že nebudu na toto téma reagovat, ale po přečtení, že když se někdo neumí rychle najíst nebo obléct, musí být méně inteligentní, jsem se zděsila. Asi bych ještě dneska měla být ve školce (je mi 31 let a vystudovala jsem střední školu).Vždycky jsem bývala s jídlem poslední a do dneška nejsem v jídle žádnou přebornicí.
 bobina 
  • 

Re: DOTAZ 

(4.7.2006 20:20:01)
Ne, Verunko, Martínek na tom není jako Lukášek. Martínek všechno zvládá jako ostatní děti. Jen musí všechno řádně prozkoumat. Proč levá papučka patří na levou nohu, jestli je vidlička větší než nůž, jestli má čepička ten obrázek správně v předu atd...Je to prostě Martínek a je hrozně fajn, že on sám se tím, že je mezi posledníma nijak nestresuje. A Tomášek to zvládne taky o tom jsem přesvědčená. Moje holčička, když jsem s ní byla ve třech letech u lékařky na prohlídce a nezvládla pojmenovat barvy. Sestřička mě řekla, že to je tak na zvl.školu. Ve třech letech!!!Zase plavala jak rybka a sjížděla v Krkonoších i nejtěší sjezdovky. Každé dítě je šikovné na něco jiného, ale nakonec to zvládnou dřív nebo později všechny. Chce to jen trpělivost a klídek.
 MirkaM 


školka 

(4.7.2006 22:01:48)
Já bych řekla, že spousta mamin tu trpělivost a klídek má. A spousta ho měla a "školkové pančelky" je o něj připravily.
Proč nemají učitelky ve školce trpělivost, klídek a individuální přístup jako svoji povinnost. To je snad ten základ v MŠ. Pak se najdou maminky, které se ptají, jestli mohou poslat do MŠ dítě, které neumí abecedu. Kde to už proboha jsme!! Já taky nemám se školkou dobrou zkušenost. Vyměnit ji je obtížné až nemožné. Ale moje dcera tam chodí vyloženě ráda. Kdyby jí to vadilo, raději bych ji nechala doma. A kdybych neměla doma ještě druhou, která tam bude chodit, byla bych mnohem razantnější.
POdle mého názoru, kdyby bylo ve školkách vše tak, jak má být, tak tahle diskuse zajde na úbytě
m
 Bobina 
  • 

Re: školka 

(5.7.2006 14:03:47)
Já si myslím, že hodně "pančitelek" tu trpělivost má, ale některé maminy to nechtějí vidět. Nebo také se jim nezdá styl práce s dětmi. Každá máme na věc jiný názor a jediným měřítkem by mělo být,jak jsou děti ve školce spokojené. Mě zde udivuje Váš názor, že dítě chodí spokojené ze školky a vy byste udělala "opatření", kdyby tam neměla chodit ještě ml.dcera. Alibismus nebo jak to nazvat. Já v jedné takové MŠ učím a vždy maminám říkám: máte_li problém přijďte, a domluvíme se. Není nic horšího než že maminky nadávají v šatně, venku a učitelce se kritika dostane zprostředkovaně nebo vůbec. Jsme lidi a musíme se v klidu a slušně domluvit. Myslím, že by mně má slova potvrdila jedna mamča zde na diskusi, určitě jsme se poznaly.Právě jí zase říkám "co po těch svých holoubkách chceš? vždyď mají tři respektive pět, nech je žít".Maminky, myslím že hodně z Vás má zažitou školku z dob 70 a 80 let. Ale ono je to už opravdu o něčem jiném!
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

hlavně Bobině :-) 

(6.7.2006 22:38:05)
Já to vím, kluci jsou šikovní, ne zrovna na všechno, ale to asi nikdo. S tím, že jsou pomalí a hloubaví jsem se smířila, občas mě to sice naštve, ale pak si uvědomím, že s tím stejně nic nenadělám. Musím s tím počítat, hlavně když potřebujeme něco stihnout. Čím pomalejší a "neschopnější" jsou kluci, tím víc toho musím zvládnout já. A myslím si, že pro život není důležité, jestli se někdo naučí zavazovat tkaničky v pěti, nebo 10 letech, ale jak se chová a jak se uplatní a to zase souvisí se vzděláním...
A to že kluky vůbec nestresuje jejich rozdílnost od většiny mě těší. Nerada bych aby byli nějací zakomplexovaní jen z toho, co neumí. Umí totiž něco jiného.
Píšu o obou, přestože jsou každý jiný, v tomto jsou dost podobní. Všem, kdo s nimi musí zvládnout oblíkání, jídlo nebo nějakou práci přeju pevné nervy :-)))
 Márty 
  • 

Re: DOTAZ 

(9.7.2006 10:28:37)
jedna vec je ta, ze pokud se po nejake dobe v nizsi tride ukaze ze jiz je schopen toho co deti o rok vyse, neni problem jej zaradit vys. Ale proste nekdy je lepsi, pokud pokracuje s detmi stejneho stupne vyvoje. utrpel by mnohem vice v kolektivu, kde nezapada. to mi ver
 Misha, osvojená dcera Lauren 
  • 

Re: DOTAZ 

(12.7.2006 23:02:37)
Jo, taky máme doma velice pomalé dítě. Chodila do soukromé školky, málo dětí, skvělé učitelky, skvěle je připravovaly na vstup do základní školy a s pomalým tempem naší Laury si taky poradily. Jinak je to velice šikovné děcko, krásně čte, hezky kreslí (slova třídní učitelky, jde už do 3. třídy). Hodně nás trápilo, že proti ostatním dětem je velmi pomalá, především oblékání a jídlo je dodnes problém, vždycky je poslední a čeká se na ni. Dokonce jsme zašli za dětským psychologem (nejen kvůli pomalosti), bylo nám vysvětleno, že podle tzv. měkkých kritérií je v normě, podle tvrdých je velmi pomalá, ale na druhou stranu je velmi citlivá a skutečně nadaná právě ve čtení a ve všech "tvořivých" záležitostech. Takže jsme se smířili s tím, že rychlá prostě nikdy nebude a nemilujeme ji o nic méně, jen jsme si vědomi takového specifika našeho dítěte. Paní uč. to na základě posudku lékařky také více toleruje, povolí jí v diktátu napsat jen 3 věty namísto pěti, my jsme se smířili s horší známkou právě v předmětech, kde je rychlost důležitá. Jde nám totiž především o její pohodu a štěstí a zařídili jsme se tak, že vstáváme dříve, aby ráno všechno SAMA stihla, když někam odcházíme, odesíláme jí oblékat se dříve... Prostě jsme to přestali lámat přes koleno. A chválíme ji za to, že nám po obědě v neděli čte pohádku a my odpočíváme na gauči... Všem rodičům ale doporučuji, aby se nenechali "přeřadit" o třídu níž, pokud mají pocit, že schopnosti jejich dítěte jsou dostatečné na postup do dalšího ročníku, školy nebo školky, a zároveň, aby se stali OBJEKTIVNÍMI pozorovateli svých dětí a klidně šli třeba do poradny, aby věděli, zda se jedná o vadu, o pohodlnost dítěte, které ví, že doma ho oblékne mamka, nebo prostě jen o určitou nezralost, kterou odbourá pravidelný trénink oblékání, což úspěšně praktikujeme dodnes. A klidně motivujeme tím, že za rychlé oblékání bude dobrůtka, pohádka, časopis. Psycholog nám vysvětlil, že nikdo nedělá nic bez toho, že by očekával odměnu, takže OBČAS motivujeme, na denním pořádku to ale není, do školy prostě musí chodit oblečená a včas.
 Ssilvie, Kubík, Domi a Maty 


Re: DOTAZ 

(16.7.2006 15:34:44)
Naprosto souhlasím. A pokud je ve třídě jedno takové dítko, tak by p.u. neubylo, kdyby mu pomohla:o) Pokud je dítko ve všem na stejno nebo i lépe nevidím důvod ho sesazovat do třídy k mladšími. Myslím, že pokud má prostě dané, že je trošku málo zručnější, tak se to stejně s 3letými nenaučí. A jinak moje dítko, školák, jde do 4 třídy si ještě neumí pořádně zavázat tkaničky, přestože jsme to několikrát trénovali!!! Vím, že to není k chlubení, ale co nadělám, v učení je nejlepší ze třídy, umí daleko víc než ostatní a přece proto nepůjde zpět do školky, dokud se to nenaučí. Raději koupím boty na suché zipy:o)
Přeji mnoho úspěchů a na dítko netlačte, až to příjde, tak se bude oblékat rychle.:o))
 Lorina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(5.7.2006 19:29:04)
Můj syn (dnes 4,5 roku) je bystrý, s velkou slovní zásobou, šikovný, hodný, ale se svojí hlavinkou. Než začal chodit pravidelně do školky, neměl zájem se oblékat, jíst apod. Motivací pro něho byly právě ty děti, které to zvládly rychle.Dneska tento problém nemáme, ale pochybuji, že by mu pomohlo, kdyby měl kolem sebe děti stejného ražení jako on.

Nemyslím si, že ješitnost rodičů ( v tomto případě Lucky ) tady hraje roli.

O svojí dceři si stále myslím, že je velmi chytrá a také ji budu v tomto směru podporovat, škola mi to jen potvrdila. Celý rok je hodnocena jako jedna z nejlepších, což pro ni samozřejmě nic neznamená. Není však ten typ ranaře, takže to nebylo až tak jednoduché a kdybychom ji nepomáhali určitě by se trápila nejistotou. Kvůli tomu nejsem ale přece ješitná, když si myslím, že "má" moje dítě na spoustu věcí a tím směrem ho budu vést....Ze svého dětství si velmi dobře pamatuji, jak málo stačí k tomu, aby dětská dušička utrpěla pořádnou ránu a bylo hodně rychle po sebevědomí....
 Jana, Jakub 4roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 17:02:55)
Mamince bych asi doporučila najít školku se smíšenými třídami, rozhodně to bude pro malýho i ji samotnou lepší. Myslela jsem si, asi najivně, že školky dle věku už neexistují a zkončilo to po totalitě, alespoň mi to říkala tchýně, školní inspektorka, ale asi záleží na kraji.
 Marty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 10:20:08)
Zajimalo by me, zdali mas nejake blizsi zkusenosti s psychomotorikou, jenom nazor vystreleny bez znalosti nestaci. O motorice a psychickem vyvoji neco vim a plne souhlasim s Averho.... mimoto autorka prispevku, jakozto ucitelka by mela o tomto taky neco vedet, a tedy kdyby vedela, nedelala by takovy humbuk.
 Márty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 10:50:52)
Vypovida to hodne: predevsim o stupni motorickeho vyvoje, taky o jeho celkovem pristupu k ukolum a pozadavkum ktere jsou na nej kladeny a zpusobu jakym je schopno se s nimi vyporadat. Jsou to samozrejme prumerne pozadavky, muze nastat drobna odchylka, a pokud dite toto dozene nic se nedeje, muze se ovsem stat ze se treba v dospelosti bude potykat s vecmi, jako ze treba nebude tak zrucne jako ostatni. Takovi lide jsou budou a normalne jsou zarazeni do spolecnosti, a verim tomu ze ve skolce taky nejakou dobu byli s detmi stejneho stupne vyvoje.

Jinak rikas ze tve dite se take samo neoblece a ze o tom neco vis, nevim co tim myslis tim neco.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 11:43:59)
Ano, mám.
Averrhoes sem BTW chodí je provokovat a vířit stojaté vody.
Nicméně to, že rychlost oblíkání je jedním ze stovek či tisíců různých jednotlivostí, ze kterých se skládá posouzení vývoje dítěte, snad člověk pochopí i obyčejným selským rozumem. Ostatně přímo v článku autorka zmiňuje ostatní dovednosti, které jsou zcela na úrovni ostatních 4 letých, některé i napřed.
Ony prostě děti nejsou podle tabulek. Nikdy nemají všechny dovednosti rozvinuté do stejné míry, odpovídající stejnému věku. A je nesmysl vzít tu (skoro) nejméně důležitou ze všech - tu, která je jen důvodem nepohodlí pro pečovatele - a podle ní se rozhodnout dítěti řídit život.
 Márty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 12:08:40)
Nebude problem jen s oblekanim, ale myslim ze i se vsemi jinymi jemnemotorickymi ukony.

Nemyslim si ze by Averho. viril vodu, treba v necem jinem ano, ale v tomhle jen konstatoval a vyjadril taktez muj nazor
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 12:22:02)
No a? To je důvod dávat to dítě ve věkově definovaných třídách o rok níž? Dyslektiky budem ve škole nechávat propadat? Děti se špatnou hrubou motorikou taky?
Slepý a neslyšící rovnou necháme bez vzdělání? Hyperaktivní zavřem do polepšovny?
Každýho, kdo je divnej, vyřadíme?
Každýho, komu něco nejdem, vyšoupnem, protože nestačí?
Tady jde JENOM o docela normální, trochu míň šikovný dítě na některý věci, který ovšem kompenzuje šikovností v jiných směrech. Jistě pro něj bude velmi stimulující, vzhledem k tomu, že umí písmenka a počítá, když se bude další rok "učit oblíkat" ve společnosti tříletých. Hm, a co když se to nenaučí ani za další rok?
A jak mají být vlastně nastavené tyhle požadavky? Autorka sice píše - problémy s jemonou motorikou - ale jako příklad uvádí tkaničky, knoflíky... bože můj, 4letý dítě nemusí umět tkaničky, knoflíky mu nemusej jít ještě dlouho. Pokud skládá puzzle, zas tak hrozný to s jemnou motorikou nebude.
Ale už se fakt nebudu pokoušet k tomu něco psát. Všechny, kdo vyčuhujou z řady, je přece třeba vyloučit...
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 13:01:51)
Lízo, myslím, že máme naprosto stený názor. Jde však oto, dět ichránit a odlišit tedy to, co je otázkou hrubší normy a co je již otázkou poruchy. A to zde nevyřešíme, neb neznáme dítě pisatelky. Mně opravdu spíše zaráží to chování učitelek.

Dorjano, jsem ráda, že máš pozitivní zkušenost s psychologickou péčí. Někdy mi zde na servru připadá, že je hodně matek dotčeno závqěry lékařů, psychologů atd, že prostě nedovedou přijmout odlišnost svého dítěte a to, že ji někdo - odborník pojmenuje. Mmch bohužel škola dle dnešních zákonů musí vyžadovat pouze vyšetření s razítekem z PPP a praxe je taková, že PPP někdy závěry klinických psychologů pouze opisují a orazítkují. Pokud je učitel natolik osvícený, že přijme zprávu klinického psychologa a chce se podle ní řídit, je to výborné, ale bohužel nezákonné :-(.

Mně osobně by moc zajímalo, jestli se pisatelka proti chování učitelek nějak ohradí, odvolá, či co dalšího podnikne, nebo zda nechá svého chpalečka "propadnout"?
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 23:19:35)
Milado, Tebe nemyslím, ty máš přehled lepší než kdejaký odborník. Jestli je psycholog domluven s doporučováním integrace se školou a dochází k tunelování státních peněz, tak to by chtělo nějakou cestu, jak to přerušit.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 15:19:42)
Přece rozdíly mezi dětmi i stejného věku jsou velké! Jedno počítá do deseti, jiné do 100, jedno hezky kreslí, jiné se pomalu oblíká... Dítě nebude mít problém, pokud tam je správný pedagogický přístup.
A "propadnutí" ho frustrovat nebude?
V životě jsem neslyšela o takovém nesmyslu jako je propadnutí ve školce :-(
 Márty 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(9.7.2006 10:23:18)
nevim proc tu hovorite o propadnuti, situace tohoto ditete neni ojedinela a ucitelky ve skolce moc dobre vedi co delaji, pokud mate pochybnosti muzete to hnat vyse, mozna se pak dovite proc se tak stalo kdyz to ted nemuzete rozdychat
 bubak2 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(6.7.2006 17:27:19)
Averhoesi,řekla bych,že problémy s jemnou motorikou ve 4 letech,jsou zcela běžnými problémy.Můj syn měl problémy s jemnou motorikou ještě v 5 letech,neuměl nakreslit čárky,obloučky a pod. tak jak si pí uč ve školce představovaly:-)Doporučily mi nakoupit v prodejně speciální pomůcky a doma jsme to trénovali.MMCH,ve 4 letech si taky neuměl tak rychle zapnout knoflíky,zavázat tkaničky,zazipovat bundy,jak by si pí uč přáli.A chodil domů pořád s tim,že pí uč řekla,abych mu koupila zimní boty na sucháč a né na tkaničky a pod.Taky chodil domů s tim,že dnes se mu obrázek vůbec,ale vůbec nepovedl,dle pí uč.Když jeli na výlet kde hrálo loutkové divadlo pohádku,ještě ten den jsme jí museli doma kreslit a ráno před odchodem do školky taky,protože to měli ve školce kreslit a on byl tak vystresovaný z toho,že se mu to zase nepovede,že jsme to museli doma zkoušet.Přezto všechno,dnes kdy mu je 13 let si umí zavázat tkaničky v normálním čase,nemá s tim žádný problém,kreslit pravda dodnes neumí,neměl po kom zdědit nadání na kreslení,přezto všechno se dostal na osmileté gymnázium,kde studuje bez problémů.Zato vyniká ve sportech.Podle mně je to všechno o přístupu pí uč,né o tom jaké je dítě.Některé děti potřebují víc času na to,aby se něco naučili jiné zas potřebují mín času.Nehledě na to,že každé dítě má vlohy na něco jiného.Pí uč by měla být natolik objektivní,aby posoudila,že v něčem je konkrétní dítě slabší a v něčem je silnější,ale proto přece nebude degradovat jeho osobnost,tim že ho nechá příští rok ve stejné třídě s menšími dětmi.Pokud to nezvládá,tak takové učitelky by v mateřské školce neměly pracovat.Dle mého názoru tim sobě nepomůže,spíš se bude muset víc zaměřit na starší dítko,aby ho zaměstnala,jelikož už bude znát práci kterou tam budou dělat a tak se bude nudit a je větší pravděpodobnost,že bude zlobit.Nehledě na to,že dítě se určitě bude doma ptát,proč zůstalo v té samé třídě,když ostatní děti postoupily a maminka by mu měla slušně říct,proč.Tudíž že proto,že pí uč se tak rozhodla proto a proto.A je tady zase větší pravděpodobnost,že dítě zanevře na učitelku,nebude jí mít rádo a třeba jí i přestane poslouchat a z rádoby "pomalejšího" dítka dle pí uč se může stát problémové dítě.
 lucieK 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(11.7.2006 18:52:25)
Nezbývá mi než souhlasit. Mám syna, kterému je 6. Po doporučení ředitelky *propadl* a jde teď znovu do 3 třídy, takže má odklad. Nevidím v tom problém. Pokud není vyspělý natolik aby ustál *vyšší ročník* přijde mi to vhodná varianta. Rozhodně tím neztratí. Spíš mi to od vás přijde jako uražená mateřská pýcha. Něco podobného jsem totiž prožívala sama.
Pomyslela jste třeba na případnou šikanu?, že se mu mohou ostatní dětí posmívat? Neříkám, že se tomu nevyhne, ale čím víc mezi vrstevníky bude zapadat, tím je pravděpodobnost menší. Ještě podotýkám, že můj syn rozpoznal písmenka v 18 měsících, před 3tím rokem je již napsal měsících a nyní čte a píše běžně.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(11.7.2006 19:08:41)
Lucie, ale odklad vám asi museli doporučit v PPP a dětská doktorka, že :-)))), to nějaká ředitelka ze školky rozhodnout sama nemůže... a skutečně se odklad školní docházky nedává kvůli oblíkání a tkaničkám do bot...
 Radka - 2kluci, 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(28.7.2006 22:50:23)
Vážně většina čtyřletých dětí čte písmenka? A počítají-li "jen" do deseti, jsou spíše opožděné? Kde proboha žiješ a jaké děti to máš kolem sebe? Koho tím chceš vyděsit? Každý normálně uvažující člověk ví, že je to blábol. Záleží totiž především na dospělých, co chtějí, aby jejich dítě umělo. Já mám bystrou dceru, která jde do 1. třídy. Ptala se mě, jak se která písmenka jmenují, sice jsem jí odpověděla, ale téma jsem záměrně převedla jinam. Chci totiž, aby se učila s paní učitelkou ve škole a nenudila se,aby pochopila, že musí dávat pozor a musí spolupracovat. Ale ruku na srdce, znají Tvoje děti třeba lenochoda, lemura nebo poznají straku, vlaštovku a poštolku? Rozeznají smrk od borovice, poznají jasan nebo osiku? Moje děti ano, chodíme totiž do přírody a tam je spousta inspirace, o čem si s nimi povídat. Ale dítě, které tu možnost nemá a tutíž to nezná - je snad opožděné? Nestresuj tady maminky a přemýšlej, co píšeš!
 aneka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(29.7.2006 0:12:23)
Radko, dcera taky umí písmena, čte abecedu(mimo diakritiky), počítá do deseti, ale umí kdejaké zvíře, pozná jaguára od leoparda, tygra či rozezná i ptáky, zebřičky od kanárů a vlaštovek. Mi to taky příjde dnes bohužel normální. Učila se to sama, z vyprávění z knih. Budou ji tři.Bude potíž ve škole, vím to, ale je to dnes fakt asi běžné. Ale na školku nemá, byla tam, doporučili ji, ale psychicky na to nemá to je fakt. abeceda a čísla neudělají z človíčka školkáčka, je to jinde a i má dcera leč chytrá na tohle, psychicky je daleko nevyzrálejší. Opravdu to je i o té motorice o chování o zařazení o schopnostech duševních.
 Radka - 2kluci, 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(29.7.2006 19:46:55)
Ale to si asi špatně rozumíme. Tady byla řeč o jemné motorice a o tom, které dítě je podle "kohosi" opožděné. Tvoje dcera je pravděpodobně na vysoké rozumové úrovni, to jistě nelze popřít,myslíš si, že pokud stejně staré dítě toto neovládá, je opožděné? Sama uznáváš, že dcera psychicky na školku nemá. Jako učitelka MŠ jsem takové dítě taky měla, ale stačily 3 měsíce a všechno bylo v pořádku. Stejně je to i s dovednostmi - co dítě neumí dnes (a zdá se , že se to v životě nenaučí), může umět zítra nebo za týden. MŠ ale není škola, kde se známkuje a už vůbec se mi nelíbí, že i ve školce, kde jsou děti rozděleny podle věku, by mělo dítě "propadnout", pokud je v jakékoli dovednosti třeba mírně pozadu. Například moji - dnes dospělí -synové by podle tohoto klíče taky propadli, neboť ve školce nevzali do ruky tužku nebo pastelku, pokud nemuseli a jejich výtvarné schopnosti podle toho vypadaly. A přitom dnes kreslí velmi dobře a oba mají úhledný rukopis.
Jinak se pracuje ve třídách smíšených, které mají zase jiné přednosti, než třídy podle věku. Ale ani tady jistě dítě bezdůvodně nepřeřadí jinam.Dětská psychika je totiž velmi křehká a ne každé dítě by to mohlo zkousnout. (Co třeba tvoje dcera, až si na kolektiv zvykne?)
Jestli mi ale chcete tvrdit, že neopožděné čtyřleté děti čtou a počítají, pak by bylo vhodné upozornit ministryni školství na nutnost změn v osnovách, protože do školy jdou děti, pro které je první třída zbytečná. A v mém okolí je většina dětí bohužel retardovaných....
 aneka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(29.7.2006 20:20:31)
radko, právě že jsem chtěla poukázat, že dítě, keré čte a kdesicosi, může sice vykazovat cosi o intaligenci či rozumu, ale o způsobilosti "ke školce" to nehovoří. to že čte píše a rozezná blechu od vši neznamená, že nemůže strádat ve školce kde jsou třídy podle věku. taky se mi nelíbí propadnutí, ale dcera by asi naši třídu dosti brzdila, byla-li by podle věku. Naštěstí je zde šmíšená a znovu pokus bude nyní v srpnu, tak uvidím, ale faktem je, že nejen učitelka měla potíže její "scény" usměrnit ale také děti ji nemají rády, neboť díky jejím výlevům neviděly kouzelnou školku a nemohly tancovat. takže než nechat dítě odpadlíkem, je lepší ho nechat propadnou - v mém případě ze školky vzít domů. Dcera je nadaná, to je beze sporu, ale jaksi jen jedním směrem a pro zařazení do školky vše nasvědčovalo, ale čas ukázal, že to neklapne a já jsem dost soudná a vidím to sama. nejsem pro, aby brzdila ostatní a tak prostě počkám, až bude na vyžší mentální???? úrovni? nebo zkrátka až bude odpovídat na školku po všech stránkách, nejen věkově, rozumově či mentálně. Pokud se to neskloubí, nedivím se že mají učitelky potíže a nedivím se, že se dítek "zbaví" Mi to nikdo nenavrh, já to viděla sama. rozdím mezi ní a jinými stejně starými dětmi byl bohužel v jistých oblastech propastný.
 aneka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(29.7.2006 20:32:18)
PS Radko, právě že si nemyslím, že dítě, které ve dvou letech nečte je opožděné. Spíše se domnívám, že není zcela normální, že čte. myslím, že jeden takovýto dar je na úkor jiného.
 Radka - 2kluci, 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(30.7.2006 11:16:24)
Dík za odpověď, asi jsem pochopila, co jsi chtěla už poprvé říct, že zkrátka každé dítě je v něčem lepší (nebo dokonce vyniká) a naopak v jiné oblasti může mít problémy. Naprosto s Tebou souhlasím, ale tu se právě dostáváme k meritu věci - tedy propadnutí ve školce. Pak by spousta dětí nepostupovala do vyšších ročíků, ale kvůli nějaké hlouposti by musela "opakovat". A jistě souhlasíš, že pokud si Tvoje dcerka ve školce zvykne(pravděpodobnost je vysoká, chce to neuspěchat a nechat ji duševně "dozrát") a najde si kamarádky, na které se bude těšit, pak by tě jako matku jistě mrzelo, kdyby z nějakého důvodu, kdy neodpovídá průměru, musela zůstat v nižším ročníku.
Přeji hezký den a zdravím Tvoji šikovnou dcerušku (a radím, nespěchej na ni)
 aneka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(30.7.2006 23:08:41)
Radko, v tom s tebou souhlasím. pokud by si už tu cestičku našla, pokud by ji děti vzaly a učitelka by ji zvládla, pak by mi bylo dosti nemilé, kdyby díky hloupé škatulce "vyletěla" a zůstala by opět na začátku. V tomto naprosto souhlasím. Otázkou opravdu je, zda rodič důkladně zváží, zda je dítě do školky zralé a né vždy tomu tak je a pak asi vznikají ony potíže. Někdy tam totiž rodiče dítě dají za každou cenu(kdyby jsem neměla na výběr, také by tam musela)a potíže jsou zde.Propadnutí zní děsně a potupně, leč pokud by tam nyní byla má dcera, upřímně bych se ani nedivila, kdyby se jí chtěli zbavit-bylo to děsné utrpení pro všechny. Ale pokud by už zapadla a kvůli "prkotině" by ji odsouvali, to bych asi tak chápavá nebyla, to asi ne.Vlastně to zcela jistě ne. Bafla bych dítě a šla jinam, kde pochopí, poradí a jsou hlavně schopni pomoci dítěti, které není blbé, leč jen jiné.
Jak jsem psala, máme věkově smíšenou třídu, jsem ráda a doufám, že další pokus bude lepší. Nebudem spěchat - díky moc.
 Radka - 2kluci, 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(31.7.2006 8:43:11)
Aneko, ještě takový malý dodatek - srovnáváš dceru, která ještě není zrálá na školku po psychické stránce (ale pokud jsi s ní nebyla v PPP, pak možná její potíže jsou celkem normální - někdo pláče víc, někdo vůbec, ale v drtivé většině případů si děti do 1-2 měsíců zvyknou) a chlapce, který je pomalejší v oblékání. Děti nikdy nebudou všechny stejné (naštěstí) a každé má jiné schopnosti jako my dospělí.To, že je zatím!! nejpomalejší je opravdu prkotina (někdo být poslední musí) a pokud je to skutečně jediný důvod, který mamince uvedli, pak si skutečně myslím, že učitelky nejsou na svém místě.
Jinak Vám přeju mnoho štěstí a hodné paní učitelky, ať se daří a jste hlavně všichni zdraví! Ahoj
 konica 
  • 

Re: věkově smíšené třídy 

(11.2.2009 14:59:34)
Nemyslím si že by si tato maminka myslela že má doma génia. Být Váma byla bych trochu opatrnější. Zřejmě si to myslíte vy o tom Vašem.
 Katka 
  • 

Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 9:57:26)
nechat dítě "propadnout" ve školce mi teda nepřijde moc šťastné řešení. Vždyť ve své skupině má určitě kamarády. Co když ho to, že po prázdninách přijde mezi nový kolektiv bude traumatizovat a nakonec bude mít větší problémy než jen to, že je trošku pomalejší v oblékání?
 Sylvie 


Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 10:06:02)
Tý vado, to jsou věci :oO Zlatá školka s věkově smíšenými třídami ;o)

S.+++
 Jana, dcery 6 a 10 
  • 

Re: Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 12:30:43)
Ahoj Lucko,
také jsem měla vážný problém se školkou, dcera tam celé dny probrečela a při mých otázkách se učitelka ani nenamáhala zvednout hlavu od rozečteného časopisu...zkoušela jsem to tehdy řešit i s ředitelkou školky a ta mi odpověděla něco v tom smyslu, "že se to časem zlomí". Sesbírala jsem tehdy dceři v šatně všechny její oblečky a už tam nikdy nešla. :)) Pro mého muže to bylo asi dost krušné období, protože já byla v nemocnici /rizikové těhotenství/ a on měl malou na krku. Naštěstí pracoval jako OSVČ a nějak to přečkali. :)) Naštěstí nám potom v dětském klubu poradila skvělá paní učitelka jinou školku, /bydlíme v Praze/, trošinku vzdálenější, ale naprosto skvělou. Smíšené třídy jsou samozřejmostí /a usnadňují paním učitelkám život, těch malých nesamostatných uplakánků mají pak méně/, navíc velcí pomáhají mladším a cítí se "důležitě". V téhle školce není problém přinést si z domova oblíbeného mazlíčka, není třeba mít ani nějaké "předpisové" oblečení /i s tím jsem se bohužel setkala/, paním učitelkám nedělá problémy převléci a umýt někoho, kdo se po obědě při spaní počurá a vše řeší v pohodě a klidu. Vzhledem k věkovému rozdílu dcer už budeme v září chodit do této školky sedmý rok. :))) Navíc v této školce přijímají i handicapované děti, i na vozíčku.:) Doporučuji zkusit si promluvit s paní ředitelkou, případně znovu s učitelkami. Já bych měla určitě velký strach, že se tím "propadem" bude malý trápit, i když to děti někdy nerady dávají najevo a že mu to hodně sníží sebevědomí. Já vím, že pokud nemůžeš změnit školku, je to těžké. Držím palce a napiš, jak to dopadlo.
Jana
 Adéla 
  • 

Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 10:07:09)
Také jsme zvolili školku s věkově smíšenými dětmi,je to přirozenější. Navíc je to v malé dědině kousek od našeho městěčka a tam je dětí na učitelku "málo" - 16, takže si váží každého, koho tam rodiče zapíšou.
 Eliáška 


Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 10:35:38)
Já jsem dávala dceru do školky ve třech letech a hodně mě překvapilo, že mají smíšené třídy. Byla jsem zvyklá, že jsou dle věku. Trochu jsem se toho obávala. Ale velice rychle jsem zjistila výhody smíšených tříd a dnes bych neměnila. Mladší děti se učí přirozeně od starších a starší se učí přirozené pomáhat mladším a slabším. Dcera je taky příklad pomalého dítěte v oblékání. Ještě se nestalo, že bychom neocházely z šatny dřív než poslední (a to už jí je 5!). Zatím se nestalo, že by to učitelky musely nějak řešit. Určitě moc záleží na školce. My jsme si naštěstí vybrali dobrou. Asi bych se také snažila školku změnit, než se trápit. Nebo ještě zkusit s učitelkama promluvit.
Přeji hodně úspěchů.
 aneka 
  • 

Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 13:02:21)
také mám dítě ve věkově smíšené třídě.
A pravdou je, že pokud nejsem se školkou či přístupem spokojena, mohu si najít jinou. Není pravda, že je všude plno. plno je na sídlištích, ale periferie většinou bojují o každé dítko. Jinak bez ohledu na cokoli jiného, ony ty učitelky za to moc nemohou, je jich opravdu málo apokud se chtějí s dětmi někam dostat, musí to nějak zvládnout a v tomto případě byla možnot se malého jaksi "zbavit". Neobhajuji tento postoj, to ne, ale chápu.
 Daja** 


Re: Re: věkově smíšené třídy 

(3.7.2006 14:05:49)
Naše děti chodily do malinké školičky, ve které bylo všeho všudy asi 15 dětí a třída byla jedna, čili věkově smíšená. Bylo to moc fajn. Nejedná se o žádnou soukromou placenou školku, ale o školku na malé vesnici, kde prostě dětí víc není. Takže v tom jsme měli štěstí. Ale jinak se mi zdá opravdu kruté nechat "propadnout" školkové dítě, které je jinak chytré a šikovné, akorát pomalé. Jak to takovému mrňousovi, který se určitě těšil, že už po prázdninách nebude mezi nejmenšíma a navíc má asi ve své třídě kamarády?
Myslím, že to může skončit i odporem ke školce a tím,že po prázdninách tam bude chodit s pláčem.
 Ivana dvojčata 7 let 
  • 

Re: věkově smíšené třídy 

(25.7.2006 16:05:17)
Mám velmi dobrou zkušenost se školkou, která měla pouze věkově smíšené třídy. Oba kluci mají své potíže - oba LMD a zejména jeden z nich by určitě propadl a možná i o dva ročníky. Nicméně stejná skupina dětí, která se obměňovala pouze o odcházející velké školáky a přicházející malé, vedla k jeho pozitivní motivaci. Dnes po roce odkladu v září nastupují do normální základní školy, což je v určité míře zásluha i mateřské školky a paní učitelek.
Je však také pravdou, že při nápravě logopedických vad byla smíšenost věku dětí a tím i jejich vad a zlozvyků spíše ke škodě.To ale byla asi jediná vada na kráse.
Kluci se naučili pomáhat mladším a být v pozici toho staršího rozumného, kterou neměli ve své rodině šanci poznat.
 Líza 


????? 

(3.7.2006 10:13:44)
Víš, asi bych začala vyřizovat přestup dítěte do jiné školky.
Vysvětlím: mám dvě děti, starší dcera je už ve škole. Když byla ve školce jako tříletá, chválili ji, jak je šikovná, krásně kreslí, zná básničky a tak... během následujících dvou let se začaly ozývat stesky na pomalost při oblíkání a všimla jsem si toho i já - bez ohledu na to, kdy jsme přišly, šatnu jsme vždy opouštěly poslední ze všech. Poslední rok to bylo až groteskní - Verunce bylo 6 a půl a všichni včetně tříletých, včetně její čerstvě tříleté a zcela nejmladší žákyně školky - její vlastní ségry - byli rychlejší než ona.
Teď chodí do školy. První tři měsíce trávila přestávku před tělocvikem tím, že seděla a koukala na převlíkající se děti, zatímco paní učitelka do ní šťouchala a opakovala "Verunko, ty se nebudeš převlíkat?", dnes už se převlíká - sice je furt poslední, ale už ne o tolik.

Když šla do školy, tak třetím rokem plynně četla a dobře počítala.

Podle logiky vaší školky by až do konce předškolní docházky musela chodit do třídy s nejmladšíma.

Já si nemyslím, že je třeba se kdovíjak sklánět před prací učitelek, pokud nechápou, že každé dítě je sakra jiné! A že nemůžou traumatizovat (a jak!) dítě přestupem do třídy k mladším jen proto, že je pomalé při oblíkání.

V naší školce jsou třídy smíšené a díky bohu za to. Ale i tam, kde nejsou, je prostě věcí organizace práce učitelek, aby děti byly oblečené, najedené a podobně. Jak by si školka, která není schopna poradit si s dítětem s pomalejší sebeobsluhou, poradila třeba s dítětem chronicky nemocným, neřkuli postiženým? Asi zbytečná otázka, že.

Takže můj závěr zní - tohle je špatná školka a máš-li možnost, změň ji. Děti nejsou ve školce kvůli učitelkám, ale učitelky kvůli dětem; sebeobsluze se tam mají naučit a ne být trestány za to, že ji nezvládají.
 Lída+2 


Re: ????? 

(3.7.2006 10:22:58)
Souhlasím s Lízou. Změnila bych školku. To dítě bude chudák...sám mezi 3letejma...
nebo dojít za ředitelkou a zkusit tu situaci vyřešit.

Já mám taky líného syna . Taky je poořád poslední oblečenej, najedenej, vyčištěný zuby.... KDyž dělají nějaké ty pracovní činnosti( pastelka +papír) buť to má špatně a nebo to nedodělá.....
Sice nás poslali do PPP. Ale od té doby co jsme tam byli. TAk si na nic nestěžují.
I když DAn to nedělá dál.

Když vidím Dan jak flegmaticky ke všemu přistupuje tak úči by potřebovali svatozář.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: ????? 

(3.7.2006 10:43:02)
Souhlasim s Lízou.

To co popisuje autorka článku mi připadá jak nepodařenej vtip.
 kaMyš 


Re: ????? 

(3.7.2006 10:45:45)
Lízo, plně s tebou souhlasím. Moje děti sice do školky ještě nechodí, takže z vlastní zkušenosti to posoudit nemůžu. Ale vidím, jak je pro Vojtu náročné seznamovat se s novými dětmi, takže si dokážu představit, jaký by to pro něj byl podraz, kdyby musel po roce školky mezi jiné děti. Navíc když už si kamarády udělá, tak na nich celkem visí - určitě by byl moc smutný.

Navíc mi přijde, že ty učitelky si tím moc nepomůžou - přidat 4leté dítě, co se pomalu obléká, k 3letým dětem, co se pomalu oblékají? Kdyby paní učitelka 4letých dětí, které už se rychleji oblékají, tomu jednomu s oblékáním pomohla, nic pořád by to zvládali rychleji...
 ZuziP 


Re: ????? 

(3.7.2006 12:20:56)
Tiez suhlasim, Lizo.
 Meta 
  • 

Re: ????? 

(3.7.2006 13:21:26)
Asi bych také zvažovala přestup, přestože to asi nebude snadné. Sama dodnes lituji, že jsem vliv učitelek v mateřské školce podcenila, protože syn celkově měl školku rád, je velmi společenský a lpěl na kamarádech. S podvědomými následky "výchovy" učitelky "Marcelky" vlastně bojuji dodnes a kluk už je ve čtvrté třídě. Tyhle šrámy útlého dětství se těžko zacelují a navíc, často se děti s nimi ani nesvěřují.
 ali 
  • 

Re: ????? 

(3.7.2006 14:15:59)
No to je asi vtip,ne?¨V dnešní době,kdy si v podstatě musíš vše platit takhle s Tebou jednají?Respektive s Tvým synem?Dcera navštěvovala smíšenou třídu a nedá se říct,že by ji to zas až nadchlo.Byli tam starší děcka,dcera se jich bála,a že by prťatům pomáhaly?Tak to fakt teda ne.Ba naopak jim prťata vadila,poněvadž se jim míchaly do různých her,které příliš neovládaly.Takže jsem si oddechla,když začly být třídy rozdělené podle věku.Jinak mi měli zase problém dostat se do předškolní třídy,dcera je v červenci a tudíž si teda myslely,že jí dám automaticky odklad,ale asi máme rozumnou paní ředitelku-dalo se s ní domluvit.Takže bych se snažila řešit to rozumnou cestou.Ale dát ho k prťatům a distancovat od kamarádů.jen kvůli "oblékání",mi přijde spíš jako něčí pohodlnost.
 KACI 


Nova skolka? 

(3.7.2006 10:21:18)
Nevim, jak moc je to pro vas proveditelne, ale ja bych se sla podivat po nejake nove skolce, kde budou mit pani ucitelky pochopeni a hlavne ochotu venovat se detem individualneji. Drzim vam moc palce!
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Nova skolka? 

(3.7.2006 10:37:50)
Taky bych se pokusila využít dvou měsíců prázdnin k nalezení jiné školky.
Jinak si ale myslím, že spousta těch oblékacích problémů se dá minimalizovat. Do školky bych se vyhýbala dávat věci na knoflíčky a boty na tkaničky i dítěti bez potíží s jemnou motorikou. Kalhoty na gumu, trika a mikiny natahovat přes hlavu, boty na sucháče nebo mokasíny... Trénovat zavazování tkaniček se vždycky dá v klidu doma.
 Pawlí 


Re: Re: Nova skolka? 

(3.7.2006 11:02:54)
Opravdu to jde? Zajímavé náš syn jde to školky tenhle rok a příští už má jít do školy, no třeba ho nechají propadnout níž :-).
Ne, vážně taky by jsem koukla po jiné školce.Stejně bude hledat nové kamarády a takhle budou alespoň stejného věku.
 Josefka, 2děti 
  • 

pro Lucku 

(3.7.2006 11:09:14)
Přečetla jsem si Tvůj příspěvek a připadlo mi, jako bych ho psala já před 7 lety. Můj syn byl také takový, zavazování tkaniček a zapínání knoflíků mu dělá problém i teď v 10 letech. Do školky chodil 4 roky- 2x do první třídy a 2x do druhé- do třetí pro předškoláky se ani nedostal.
Ale utěším Tě- v pátek přinesl vysvědčení - a zase samé jedničky./ukončil 3. třídu/. Nemá s ničím problém, pani učitelka vždy zdůrazňuje že je pomalý, ale pečlivý. Asi díky motorice mu dělá největší problém výtvarka a pracovní činnosti- ale na tu jedničku to také zvládne.
Takže-nic si z toho nedělej, buď ráda, že je takový, jaký je- ty víš přece nejlíp že je šikula.Mezi menšími dětmi si určitě také najde kamarády- a určitě tam nebude jediný čtyřletý.
 Miri30 


"Pomalý" 

(3.7.2006 12:32:59)
Samozřejmě, přeřazení do nižší třídy určitě není správné ani motivující, taky bych uvažovala o rozhovoru s učitelkou, ředitelkou, event. přestupu do jiné školky.
Ale taky bych se zkusila zamyslet nad tím, PROČ je Lukášek pomalý. Jestli má opravdu trochu potíže s technikou věci (zapnout knoflík, zavázek tkaničku), tam určitě pomůže vhodně zvolené oblečení apod. A nebo je to otázka toho, že tzv. "okouní" (nevím, jak jinak to výstižně nazvat).
Mám dvě takové neteře, dvojčata, pravidelně pro ně chodím do školky, dost času tráví u nás a mají přesně ten samý "problém", takže vím o čem mluvím.
Klasická situace, odchází ze školky, sednou si na lavičku v šatně a civí. Zajímá je, jak se ostatní děti oblékají, tady přišel nějaký nový tatínek, tady něco řeší paní učitelka atd. atd. Nebýt toho, že je neustále povzbuzuji, trvalo by nám oblékání, nijak nepřeháním víc než půl hodinu (teď létě!!!). Vzhledem k tomu, že mám s sebou 1,5 letého neposedného syna, tak to je neúnosná doba, takže věčně soutěžíme o to, kdo bude první, vyhrožuji tím, že půjdu čekat ven, počítám do 10 a podobné fígle. U jídla je to obdobné.
Nevím, jak to dělají učitelky ve školce, nikdy si ještě nestěžovaly, ale asi nějak podobně jak já a já je tedy chtě nechtě lituji :-))).
Jak se zbavit této "pomalosti" nevím. Pokud máte někdo nějaký tip, sem s ním, každá rada dobrá!!!!!
 Lída+2 


Re: "Pomalý" 

(3.7.2006 13:26:47)
No já dneska z hrůzou ráno zjistila,že než jsme udělala kakao. TAk byl syn ustrojený.....
Asi vidina kola udělala svoje.
Školka ho asi tak nebaví...:-(teď ví,žeb bude od rána do večera blbnout venku a nebudede se muset podřizovat. nějak mě napadlo, že jim to vadí dělat to co chtěj ostatní.. a né oni.Prostě jsou asi míň přizpůsobivé něbo jak bych to napsala.

A jsme ráda,že sním úči mají trpělivost.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: "Pomalý" 

(3.7.2006 20:06:56)
On nemusí jenom okounět, on může, tak jako můj syn, třeba přemýšlet. S jednou ponožkou obutou nějak podivně a druhou jen na prstech (po asi 10 minutách neustálého popohánění) se přišel zeptat, jak daleko je slunce od měsíce. Oblíkání prostě nepovažuje za důležité, nezajímá ho. Stejně tak jídlo je ztráta času, pokud se při tom aspoň něco nedozví.
 Nanyna, dcera 9let 


Zkušenost 

(3.7.2006 13:46:06)
Mám podobnou zkušenost se svojí, dnes již téměř 5 letou dcerou... "Nepropadla" sice, ale byla ponechána ve třídě s 3 letými dětmi, protože prostě na ní nezbylo ve 2. třídě místo... důvod: velmi mnoho dětí, které dostaly odklad a paní ředitelka "prostě neměla místo". Postupovala tedy podle jednoduchého klíče... děti narozené na podzim-tak to je jasné, že půjdou "o rok déle", ale pak brala všechny děti od 31.8. směrem zpátky a moje dcera je 19.8. narozená, takže prostě zůstala u mrňat-její slovo! Dneska už to je rok a mávám nad tím rukou, jak bylo řečeno, hlavně, že mám zdravou a krásnou dceru, ale můžu potvrdit, že to nesla velice těžce, protože většina kamarádů postoupila o rok dál a dcera mi chodila s pláčem! do školky, že tam nikoho nezná, a že si s těmy mrňaty nechce hrát (byly tam totiž i děti 2,5 leté a jí byly 4 roky a to je už sakra znát). Podotýkám, že do školky chodila vždy ráda a v pohodě, je navíc jesličková, od 19. měsíců chodila denně do jeslí a bez pláče a najednou, ve 4 letech začně plakat, že do školky nechce...
Jsem přesvědčená o tom, že to pro ní nebylo dobré, pozorovala jsem na ní, že začala hůř mluvit a vpodstatě si zopákla aktivity, které už jednou zažila před rokem..., ale nemohla jsem dělat vůbec nic.
Tolik má zkušenost k danému tématu.
 Monika,syn skoro 5 
  • 

propadnout ve školce???????????? 

(3.7.2006 14:13:18)
Ahojky Lucko,
chápu plně Tvoji situaci,ale věř,že se v tuto chvíli nic jiného dělat nedá.Mentalita v českých školkách je asi tak o 20let pozadu,sama jsem na to několikrát narazila a pochopila,že hlavou zeď neprorazím a že můžu být ráda,že mám kam dát dítě a zbytečně nevybočovat z řady.Ber to tak,že malej si prodlouží dětství a v dospělosti si to ani nepřipustí.Pokud se s tím nehodláš smířit,zkus apelovat na vedení školky,jít přímo za ředitelkou a rozumně si promluvit z očí do očí,prodat ostatní výhody svojeho prcka a hlavně se nenechat odradit,tohle slyším ale fakt poprvý.A už vůbec se nenech odradit,že je málo učitelek atd,nás je v práci taky málo a musíme podávat výkony...Pokud to nevyřešíš,zkus jedině soukromou školku,dobré,ale drahé jsou www.montyskolka.cz a věř,že ve škole,bude hůř:-))))držím palce a dej vědět jak jsi dopadla.
 Helena 
  • 

Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:21:24)
milé maminky,
moc bych Vám přála, abyste si to ednou zkusily vy, postavit se před 20 někdy doslova uřvaných miláčků, kterým je všechno jedno, nic je nebaví, jen počítač. Nejen ony, ale hlavně mámy a tátové by zasloužili výprask, že je takhle vedou. Nejen vůči učitelkám (není to žádný med), ale hlavně kvůli ostatním dětem. Mockrát mám co dělat se udržet a nezlískat jim zadky!
 Lenka, 4letá Evička 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:31:06)
Milá Heleno,

nechci vám radit, ale mám pocit, že byste měla změnit zaměstnání. Představa, že dávám své dítě do školky k takové učitelce, je totiž dost nesnesitelná.
 Míša+Lukášek(3r) 


Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 15:04:48)
Nechápu, Heleno, že nemáte trochu soudnosti tady něco takového napsat. Uznávám, že určitě jsou děti, které vysedávají u počítače nezdravě dlouho, ale že by to dělaly všechny?? To se mi nechce věřit.. Problém bude spíš v tom, aby je někdo vůbec nějak zajímavě zaměstnat a to už chce se tomu trošku věnovat a mít svou práci rád a pokud tohle nejste ochotná, tak proč nejdete dělat něco jiného? Právě vybíráme školku a z lidí jako vy mám hrůzu, ale jsem optimista a doufám, že takovou smůlu mít nebudeme.
 heli 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:35:27)
no Heleno, tobě lze doporučit jediné - změnu zaměstnání, prospěje to nejenom tvému špatnému psychickému stavu, ale hlavně těm ubohým dětem, které postihlo to neštěstí, že tě mají za učitelku
 Helena 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:48:59)
já vidím, průšvih i v tom, že mnozí rodiče trpí utkvělou představou, že jejich dítko je nej nej nej, hězda, nad kterou není a které všichni ubližují aniž by si jí spíš měli předcházet.
mám ráda děti a donekonečna si snimu budu hrát na obchod, s panekou, auto závody, odpolední brannou hru, plavat, kreslit, stříhat, ale když dítě přinese mobil a větu, že "s Terezkou si hrát nemá, je to horší rodina", kterou samo nevymyslí, je to tragédie
 Iva 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 10:45:51)
Helena není učitelka ale provokatér!!!
 Ema 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:40:34)
Možná práce bachařky by vám šla lépe, nemyslíte? Podle mě by učitelky v MŠ měly mít aspoň bakalář. studium na ped. fakultě (třeba v Polsku je prý mají). Snad by toto povolání dělaly inteligentnější lidé. Ikdyž iluze si nedělám...Navíc by učitelku práce s dětmi měla bavit a měla by je umět zaujat pro nějaké hry. Pak by se nenudily a nehádaly se.
 Eva 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:55:06)
Nedělala bych si iluze, že učitelka s diplomem = kvalitní učitelka. Zvlášť v dnešní době, kdy je tento obor jakousi záchranou sítí pro lidi "co se nikam nedostali". Tím se nechci dotknout dobrých učitelek - měla jsem možnost si toto zaměstnání trochu zkusit a není to žádná legrace. Upřímně obdivuji všechny ty, které to dělají s láskou, porozuměním a pocitem naplnění. Jen chci říct, že je to především o lidech, ne o diplomech. Jako ostatně všechno...
 Lída+2 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:40:34)
Heleno, neházej všechny do jednoho pytle.Synovi zapnu PC jednou za půl roku na 10minut. Krom lega ho nic nezajímá......Jo zajímá, kolo a plavat a podobně...( ve školce kola nejsou).
NA TV koukám jen na večerníček. někdy na školku.. nevydrží to celé....
Prej se to zlomí.JSme zvědavá kdy....
Líný a flegmatický.
chápu,že to sním mají úči těžký a píšu,že by měli dostat svatozář.

A takovejch DAníků 20 ve třídě tak to je na blázinec...to opravdu chápu.
 ZuziP 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:42:49)
Heleno, tvoj prispevok je dokazom, ze najvacsi pruser v dnesnych skolkach je to, ze tam niektore ucitelky su zeny, ktore nemaju radi svoju pracu a hlavne, nemaju radi deti.

Povedz, preco radsej nejdes robit nieco ine? Kto ta nuti byt v skolke?
 Helena 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:46:21)
nenutí mě nic, ale tajně doufám, že ne všechny děti jsou nevychovatelnými zmetky
 Lenka, 4letá Evička 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 15:06:55)
Heleno,

říká se, že každá generace vidí tu novou jako horší. A představ si, že si to stejné, co ty si myslíš o dnešních dětech ve školce, myslely možná učitelky o tobě.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 20:16:57)
Heleno, teda Vás bych jako učitelku svých dětí nechtěla. Od toho tam přece jste, abyste děti zabavila, abyste jim ukázala, jak se k lidem hezky chovat, když to některé děti z domu neznají. A ne je označovat za zmetky. Chápu, že občas svrbí ruka a fyzické tresty jsou zakázané. Přesto, že si myslím, že by občas nějaký ten pohlavek neuškodil, ve Vašem případě je to NAŠTĚSTÍ zakázané.
Docela by mě zajímalo, jak řešíte Vy osobně situaci, kdy je chytré dítě pomalé v sebeobsluze. Pro zaujaté - za chytré považuju normální dítě, které ve třech letech zná barvy, normálně mluví, má všeobecný přehled přiměřený věku, pozná písmena a začíná počítat. Ale neumí se oblíkat, občas se počůrá a zapatlá se jídlem. Jak to řešíte Vy?
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 11:06:16)
Ale zas se všechny do Heleny navážet nemusíte. Učila jsem na základce a děti mám ráda, ale je fakt že hodně lidí své děti dnes vychovává ve stylu naše díte je malý pánbíček a génius a může všechno a učitelka je tam k jeho obsluze a musí si poradit se vším. Je tam od toho tak co! Učitelce to hodně komplikuje práci, a je fakt že se to hodně liší od toho co bylo před pár lety, když jste do školky chodili vy. Ono dnešní děti je opravdu těžší zaujmout něčím a zabavit než to bylo před érou počítačů, a pokud jsou děti nespráávně vedené (myslím tím k tomu že mu nikdo nemá co přikazovat, může dělat co chce atd., není to med.) Prostě dříve běžný respekt k autoritám je dnes pryč a tím je to vše pro vychovatele těžší, často má svázané ruce. Tím ale nejsem proti individuálnímu přístupu, naopak!

K článku - tento postup se mi nelíbí, určitě to dítě poškodí víc než kdyby bylo ve třídě s kamarády co rychleji zavážou tkaničku. Navrhuju zajít za vedením a zeptat se na přesný důvod proč má být dítě odtrženo od spolužáků, navrhnout řešení v tom, že bude mít oblečení co se snadno oblíká (na gumu, bez zapínání) a doma ho budeme nenásilně vést k tomu aby to dohnal) a žádat o zařazení do třídy kam patří. Pokud s nimi nebude řeč zvážit změnu školky, i když to adi bude těžké. Ale teno přístup k dětem by ho mohl poškodit. Dítě cítí že ho považují za outsidera a s touto nálepkou má tendenci se tomu přizpůsobi (všichni říkají že jsem pomalý, tak já to nemůžudělat rychle, jsempřece pomalý).

Je mi moc líto že na našich školkách je pořád tolik lidí se starým přístupem, necitlivým vůči dětské dušičce, a že ve výchově obecně (u rodičů co vídám kolem sebe) často převažuje nějaký nepodstatný detail ve výsledcích (umí s zapnout knoflík v tom a v tom věku)než to, co způsob jak se toho dosáhne v dětech zanechá (naučil se to zesměšňováním, vyčítáním, odmítáním nákonnosti,přesvědčování o sdvé neschopnosti atd.).
 antonie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 12:56:13)
Učitelka Helenka má mé sympatie. A to nejsem ani bachařka ani bezdětná. Jsem máma od 2 dětí školkovýho věku a fandím jejím názorům. Také bych je liskala, dělat tohle moje děti.
Snažím se jim vštěpovat dobrý vlastnosti, slušnost, atd. a taky pracovitost. Jsem ráda, že počítač doma nemáme, jinak by to dopadlo, jak popisuje Helena. Obdivuju fyzické a duševní zdraví všech učitelek MŠ!!! I když mají děti rády, přece každá má nejradši ty svý, ale řekněte, ještě nikdy vás ničím nenaštvaly, nevytočily nebo vám z nich nikdy nepovolily nervy. Já se přiznám, že mně jo a mockrát. A nemyslím, že z nich chci dělat něco nej nej. Ale myslím si, že jak se k sobě v životě chovají dospělí, se odráží právě v těch dětech. Viz příklad psala Helena. Dítko pak střelí v nečekanou chvíli něco, co by samo v životě nevymyslelo.
Tak co, ukamenujete mne? Do toho.
A učitelky to mají o to horší, že to dítko nemůžou potrestat! Ještě by ji zažalovali. Kdežto rodiče je v tom ještě podporují.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 13:13:47)
Antonie, to vies ze som niekedy z mojich deti na nervy.
Ale:
1. nerobim ucitelku v MS – jeden z dovodov je aj moja nedostatocna trpezlivost voci detom. Zena, ktora ma toto povolanie, by mala mat predovsetkym na toto povolanie predpoklady: lasku k detom, trpezlivost, schopnost riesit konflikty a problemy deti bez toho, aby prichadzala o nervy. Ja tieto predpoklady nemam, preto ucitelku v MS nerobim. A zeny, ktore su na tom tak ako ja, nech si tiez najdu ine zamestnanie. Existuju v MS ucitelky, ktore su tam na svojom mieste a tie ja obdivujem. Zeny, ktore tam ale robia, pritom na to nemaju a stale sa stazuju na zle podmienky, tie nechapem a nelutujem.
2. deti pod spravnym vedenim tresty nepotrebuju – dokazom su uz spominane mnohe ucitelky, ktore svoju profesiu zvladaju s prehladom. Tie, ktore sa stazuju, ze chudery nemozu dieta ani potrestat, moje pochopenie nemaju a ja si hovorim “Chvalabohu, ze to pravo nemas”. Navyse, ja svoje deti netrestam, ako k tomu teda pridu, ze ich ma trestat cudzia osoba?

Po dalsie: zaujimave je, ze prispevky, ako je tvoj, pisu najcastejsie anonymni uzivatelia. Stavim sa, ze vela z vas, anonymov, niekde inde na rodine vystupuje pod inym, neanonymnym menom. Cim to je? Hanbite sa za svoje nazory alebo citite, ze to, co si myslite, nemusi byt prave spravne? Alebo sa bojite argumentov, ktore proti vam pojdu?
 Tomik 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(11.7.2006 11:04:03)
Nejsem učitel. Ale dělal jsem asi 15 let vedoucího na táborech. A víte s kterými dětmi nebyly problémy? S dětmi, jejichž rodiče mi při předávání řekli: "... no a kdyby byly nějaké problémy, tak mu jednu střihněte..." Nikdy jsem teda nic takového neudělal (existují i jiné metody :-)), ale děti takovýchto rodičů byly obecně rozumnější a poslušnější.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 0:01:36)
No tak Heleno!!!
Tvuj slovnik je sileny!!! Kdyz chces tady psat,tak aspon pouzivej slusna slova a vyjadruj se k detem jak profesional!!!
 Olina, Anička 4r. a Honzík 11měs. 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 0:09:14)
No tak to si snad děláš srandu! Doufám, že nejsi učitelka a že to hraješ, aby sis zaprudila. Pokud jsi, tak nechápu, kde bereš takový výrazy jsou "nevychovatelný zmetek" a mluvíš o tom, jak bys komu zlískala... Je to kapku ubohé.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 23:23:13)
Heleno, ty jako učitelka bys měla být naopak přesvědčená, že ŽÁDNÉ dítě není nevychovatelný zmetek. Že se jenom musí vědět, jak se to má udělat.
Má-li člověk dělat s dětmi a přitom těm dětem něco přinést a dát, MUSÍ si umět poradit i s takovou situací jako jsi popsala.
A představ si, že já nejsem žádná namyšlená fiflena, která si o svém dítěti myslí kdovíco, a syna i dnes u počítače nechávám nejvýš půl hoďky za den, a to s tím, že má ještě spoustu jiných zájmů, takže PC přijde ke slovu párkrát do měsíce (v 8 letech věku). A přesto ho učitelky neměly moc rády: jako (Lucčin?) syn byl pomalý, navíc ho nebavily stavebnice, ale psaní, a považ - on si nechtěl hrát s dětmi (protože to neuměl a nikdo mu s tím nepomohl, proč? ptám se dnes po letech), chtěl si hrát na vlak a "jezdit" po místnosti, ale to bylo špatně. Potřeboval spoustu pohybu, byl zvyklý na celodenní pobyt venku, a tady se musel vejít se svou energií k výkresům a stavebnicím. Ptám se - proč?
Nene, děvče. K učitelování je potřeba vnímat právě i ty odlišnosti. Je potřeba umět si poradit i s tím, co není "průměrné" - třeba poslušné a tvárné holčičky, které si tiše v koutku hrají s panenkami. No takové děti vést by uměl každý druhý! To správný umění je najít si cestu k dětem, které jsou nějak jiné, nezvyklé, handicapované. Jestli to neumíš, radši jdi od toho. (Nekritizuju. Já to taky neumím. Vím, že to není legrace. Ale taky nikdy učitelku dělat nebudu.)
 Pája, 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(5.7.2006 15:38:45)
Nechápu, co se tu všichni navážíte do Heleny. A všechny ty maminky, co byly pohodlné a nenaučily svoje děti se oblíkat jsou asi podle vás O.k. Omluvíte se, jak jste strašně zaneprázdněné a od toho tam ty učitelky jsou, aby to vaše dětičky naučily... jenže to je máte naučit vy.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(9.7.2006 23:53:32)
Pájo, já nepožaduju po Heleně (ostatně na učitelku si jen hrála) ani po jiných učitelkách MŠ, aby mé dítě naučily se oblékat. Mě jen štve, že místo vhodné podpory některé učitelky používají kritiku nebo jiné netaktní a ponižující formy komunikace - zavírání ve školce apod. Já se s výchovou dítěte nepiplám proto, aby mi jedna k...a pitomá jedním zlým slovem nebo činem všechnu práci zničila.
 Monika 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:50:10)
Milá Heleno,
taktéž pracuji ve službách a někdy bych všechny zákazníky poslala do pr...,když jsou na mě hnusní za něco,co já neudělala,když jim po stošedesáté musím vysvětlovat něco,co mě přijde stupidní,navíc 8hodin stojím,nemáme židličky,takže vaše chabá obhajoba svědčí o tom,že pokud na to nemáte nervy,tak to nedělejte!!!a proboha nezastávejte se všech učitelek,které si věčně při hezkém počasí vysedávají venku na lavičće a děti jim lítají nevázaně po zahradě atd..Děti jsou naše budoucnost,tak si ji musíme sami tvořit a ne PRZNIT špatnou výchovou!
 kaMyš 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 14:55:37)
Milá paní učitelko Heleno, napadlo vás někdy, jak je to možné, že někde zvládají učitelky ve školce i integraci postižených dětí, a jinde nutí pomalé, ale jinak bystré děti k opakování ročníků a nebo nazývají děti zmetky tak jako vy?
 Dana 3děti 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(9.7.2006 13:20:54)
Já si myslím, že jakákoliv práce s dětmi je v lidech, kteří s nimi pracují.Původně jsem také učitelka v MŠ, kde jsme měli dětí normálně i víc jak 30. Pak jsem zůstala s postiženým dítětem doma a jsem dosud, teď i na MD. Děti je někdy složité zabavit a je to i na nervy, ale takový slovník jaký má Helena, ten se mi opravdu příčí. Docela bych ráda věděla, jestli má své vlastní děti,a jak by jí bylo, kdyby věděla, že o její dítě se stará člověk s tímto názorem.KAždé dítě je jiné, určitě je to výchovou v rodině, ale malý " propadlík ve školce" má horší motoriku, jak maminka psala, a tam je mu potřeba spíš pomoct, než ho nechat. Já si moc vážím učitelek, které vydrží děti vychovávat x let a stále jim mají co dát. Taky jsem se s nimi setkala a ráda na ně vzpomínám. A pokud je dítě nějakým způsobem jiné než ostatní, ať už méně šikovné nebo postižené nebo má prostě jinou povahu, tak klobouk dolů před lidmi, kteří ho pochopí a pomůžou mu. Pro ty lidi , a zejména pro učitelky, se takové dítě může láskou přímo rozdat, věřte mi , že vím o čem mluvím. A zanechat v dítěti pocit, že je outsider, to je pro jeho další život snad to nejhorší. Mám pocit, že se Helena na děti zlobí, ale všechny opravdu nejsou stejné . Dana
 Líza 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 15:01:42)
Helenko, ale ty ve skutečnosti nejsi učitelka MŠ, viď ;-))))
 Helena 
  • 

Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 15:11:21)
:oDD teda já vím, že je to hnusná podpásovka, ale sedím doma u notebooku, už tři týdny jsem nemocná, je mi zle a nusím se. Holky, kamenujte mě pro mé hloupé žerty. Nejsem učitelka, jsem jsem si udělala "blbou" legraci a doufala, že na to některá z vás přijde :o))
Dělám překlady a potřebovala jsem vypnout.
tímto se všem strašně omlouvám a přeju, ať se dětem ve školce líbí, ať NIKDY nemají učitelky HELENY (ale bojím, že existují), vždyť jsou tam vážně proto, aby se o děti staraly, zabavily je, naučily a MĚLY RÁDY.
Všem učitelkám, které takovoé jsou (znám taková) se hluboce skláním a vzdávám hold!
Vám všem krásný den, zdravé a šťastné děti!!!
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(3.7.2006 15:14:01)
jo a ještě velká omluva za zrůdné a hojné překlepy, jdu si sypat popel na hlavu
 Olina, Anička 4r. a Honzík 11měs. 
  • 

Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 0:21:57)
No teď jsem dorolovala k Tvému doznání. Nejhorší je, že takových "Helenek" jsou mraky. A propadnutí ve školce je prostě s prominutím kravina, kterou je dítě oficiálně degradováno a odsouzeno kvůli rychlosti v oblíkání. To je, jako když někomu přijde divný, že 3leté ditě spí s dudlíkem. Znáte někoho, kdo by maturoval s dudlíkem? Nebo nepřišel na promoci, protože se nestihl obléci? :-) To přeháním, ale jsou to dočasný problémy, který dotyčná školka řeší nejhorším možným způsobem.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 6:59:16)
jo, stoprocentní souhlas, i přes můj včerejší žert vím, že se jedná o naprostou hloupost, pokud dojde k propdanutí, dítě si to minimálně několik let ponese jako memento, že je horší než ostatní a může z toho mít poměrně velké psychické následky. tvoje přirovnání s maturitou či promocí stoprocentě podepisuji, je velmi výstižné. Sama jsem zažila, že na ZŠ všichni naši rozmlouvali i jakoukoli lhečí školu, jsem prý flegmatika a nemám na nic. Dneska mám jednu VŠ a chystám se na další. Flegmatik jsem sice pořád :o)), ale i s tímto handicapem se dá poměrně slušně žít. I v práci nemám neúspěch, takže mamky, nedejte se!!!
A ještě jednou omluva za včerejší úlet :o)))
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 9:20:19)
Moji známou jedna takova Helena ve školce učila. Známá šla do školy dřív, protože hrozily zdravotní potíže z píučky, dodnes si na to pamatuje, je jí 30 a má VŠ, překonala to.
Třeba to pomohlo některým maminkám uvědomit si, že když si jejich děti stěžují na školku, mají jim věřit a ne si myslet, že jsou malé a jen teskní a snaží se školce vyhnout. Opravdu Heleny v našem školství jsou.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 9:34:44)
Ano souhlasím. MAlé dítě nelže.věřte svým dětem.

Sice bývalá paní učitelka mi to o mém mladším synovi tvrdila, že lže,ale školku jsem změnila velmi radikálně. Ráno ho tam vezla. Poslechla si jaký je lhář.. nedala ho tam. Jela do školky cca 3km. Tam mě ujistili,že syna vezmou. A dojela do bývalé školky dát papír, že ukončuju docházku.
NAvíc mi taky tvrdila,že ser mi doma děti tlučou navzájem a já pak svádím šrámy na školku: kousnutí a pod.
Jo a s následky se potýkáme dodones. Syn se začal v každou noc pomočovat. A ZA rok jsme to srazili jen asi 50%- Píšu to, proto,že opravdu není sranda si nechat všechno líbit. A trochu citlivější dítě a problém je na světě...

Od takových paní učitelek radši dál.

A navíc jsem to řekla známé, která měla stejně starou holčinu a měla nastoupit do školky a bála jsme se,aby nešla místo DAníka. Tak taky stáhla přihláškua paní ředitelka na mě byla dost hnusná....
Musím dodat školku před tím 4 roky naprosté spokojenosti( jen jiné 4 různé úči) navštěvoval druhý syn.A měl tam chodit už jen 2 měsíce a strašně si to přál..takže...proto mě odchytla ta ředitelka.
 Adyna 


Re: Re: Re: Jsem učitelka MŠ 

(6.7.2006 16:54:17)
Tak tohle by mě ani ve snu nenapadlo. Tvůj první příspěvek mě dokonale "nadzvedl ze židle" - možná i proto, že přestože jsme měli ve školce štěstí na báječné paní učitelky, tak jednu takovou, jak ses prezentovala ty, jsem měla tu čest potkat - ve školce, kam měl syn původně chodit. Naštěstí jsme se ale přestěhovali a musela jsem hledat místo jinde. To bylo jediné štěstí, protože tuhle paní učitelku bych asi neskousla, a stejně bych musela hledat místo jinde....
 Karel 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(4.7.2006 9:17:39)
Milá Helenko,
tak to by jste udělala jenom jednou a věřte, že takovou učitelku, která by sáhla na děcko, bych si pěkně podal. Pokud máte takové uvažování, tak u děcek, jako výchovný pracovník, nemáte co dělat. Pak se nemůžeme divit, že se už ve školce zavádí osnovy, které vedou k "buzeraci", těch nejmenších. Přesně podle amerických výchovných systémů, vychovat stádečko tupých ovcí, které dělají co se jim řekne a ještě věří, že je to tak správně. Bez vlastní myšlenky a hlavně nevyčnívat. Copak podle rychlosti oblékání můžete poznat, jak na tom děcko je? A copak taková ženská,jako vy, Heleno může vůbec někoho posuzovat? Pokud ano, pak si hodně rozmyslím, kam dát děcko do školky.
 Helena 
  • 

omlouvám se, ale 

(4.7.2006 15:59:17)
všem se ještě jednou omlouvám za svůj žert a děkuji za povzbudivá slova několika málo pisatelek.
Karle, viz moje doznání níže: nejsem učitelka, byl to žert a možná i provokace, ale k vašemu píspěvku: ani vy nemáte dle máho názoru pravdu. Pokud by mému dítěti učitelka z pádného důvodu plácla na zadek, budu ráda, není z cukru a jedno výchovné naplácání toleruju, to mi věřte.
Krásný den
 Adyna 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(6.7.2006 16:45:35)
Milá Heleno,
jsem opravdu upřímně ráda, že Vás můj syn neměl za učitelku v mateřské škole. Po prázdninách už začne chodit do první třídy základní školy, a jsem přesvědčená o tom, že na školku - na paní učitelku, paní ředitelku i paní "školnici" mu zůstanou jen ty nejlepší vzpomínky, stejně jako mně. Měli jsme totiž to štěstí, že v naší krásné jednotřídní školce (kde je dvacet pět dětí ve věku od tří do sedmi let) učí opravdové PANÍ UČITELKY, které jsou dětem - skoro bych řekla - druhými maminkami. Ne jako vy. Jestli se na svoji práci dívate takto, je to velmi smutné a měla byste co nejdřív uvažovat o změně zaměstnání! Při představě, že jsme se mohli setkat s někým podobným, mě mrazí. Na tu "naši" školku určitě nebudeme s láskou vzpomínat sami -o tom svědčí i to množství jejich bývalých žáčků, kteří se přišli poslední školní den svým bývalým paním učitelkám pochlubit s vysvědčením, a které se za nimi aspoň takto rády vracejí. Děti si k nim vytvářily krásný vztah, na který se nezapomíná - což se Vám asi stát nemůže. Gratuluji si k tomu, že jsme neměli to "štěstí" poznat Vás osobně!
 Lenka Giourga 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(9.7.2006 10:27:31)
Mila Heleno,

ja mam prave naopak idealni dite pro ucitelky v materske skole. Muj syn je hodny, hraje si s detmi, poslechne okamzite, nevyrusuje. Na skolni besidce ho ucitelka pouzila jako sveho pomocnika a on tam stal deset minut ani se nepohl a ani nepipl a drzel ji knizku. Ma to jeden hacek, syn se rozhodl ve skolce nepromluvit a bohuzel to vyrdzel cely skolni rok. Proste nemluvi s lidma mimo rodinu. Komunikuje jen neverbalne. Uz jsem z toho dost zoufala a nevim co delat. Kazde dite stejne jako dospely je osobnost a projevuje se jinak. Nastesti vetsina deti se neprojevuje jako muj syn a proto je prace ucitelky ve skolce tak narocna a bohuzel jen malo lidi je schopno ji dobre delat.
 Eva, Matyáš 10/04 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(9.7.2006 14:14:58)
Tak jsem z Vašeho vyjádření v šoku.Jsem bývalá učitelka v MŚ,z finančních důvodů jsem po 3 letech praxe odešla, což mě do dnes velice mrzí,a pořád doufám, že se mi podaří vrátit se. Práce v MŠ je poslání a hlavně vás to musí BAVIT!Jestli toto povolání berete jako práci, pak se nemůžu Vašemu vyjádření divit,i když jsou děti a rodiče, kteří to mohou značně znepříjemnit, je na učitelce, aby se s tím dokázala poprat a vymyslela pro děti činnost, která je bavit bude. A že nebaví třeba 3 kluky - vymyslete pro ně individuální hru. Z Vašeho příspěvku mám pocit že ve školce nejste dětem partnerem ale promiňte ten výraz "hlídačkou". Asi byste měla opravdu změnit zaměstnání. V době mé praxe bývalo ve školce 30 dětí a taky jsme to musely zvládnout!!

K propadnutí ve školce - to jsem tedy v životě neslyšela, já jsem měla 1 rok děti 3-4 leté a další 2 roky smíšené třídy, což bylo z mého pohledu mnohem náročnější, ale pro děti si myslím mnohem lepší - vzájemně se povzbuzovaly k lepším výkonům a starší pomáhaly mladším... A to jsme měli i děti od 2 let!!! pokud byly "samostatné" - myšleno bez plen a počůrávání. Vůbec nevidím důvod, proč by kvůli pomalému oblékání měl kdokoliv kamkoliv přestupovat, pro psychiku malého dítěte to může být velká rána, jestli je to věc nezvratná je potřeba, mu to správně vysvětlit, spíš vyzdvihnou ty klady, bude moci dětem pomoci při hře, např. se skládáním obrázků.. se staršími kamarády se uvidí venku na zahradě... jestli mívají společné třeba "letní slavnosti" (my jsme tedy takové akce pro děti a rodiče pořádali) tak se budou podílet na přípravách společně... Držím Vám palečky aby to Váš synek v pohodě zvládnul
 Hela, taky učitelka 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(30.10.2006 13:12:28)
Tak nevím, proč jste ještě u dětí a nejdete někam jinam. Rodiče by potřebovali převychovat, ale to už není v naší kompetenci. Nám zůstaly děti, tak se snažme a s nimi si "vychovejme" rodiče, aspoň po dobu docházky jejich dítěte do mateřské školy. S propadáním v mateřské škole nesouhlasím. Tím dítěti nepomůžem. Lepší jsou třídy s dětmi různého věku. Mladší mají motivaci a od starších se učí. Starší malým pomáhají a taky se učí, pomáhat druhým.
 g.line 


Re: Jsem učitelka MŠ 

(14.11.2006 14:48:29)
Skoro se mi zdá, že jste p. učitelka se kterou neustále bojuji. Chápu, že časem se z každé práce stává něco nepříjemného, ale Vy pracujete s dětmi! Je mi líto Vás, dětí i rodičů, pokud je Váš pohled na děti o které se staráte takový, jak jste se vyjádřila. Hodně štěstí.
 Mirka,učitelka MŠ 
  • 

Re: Jsem učitelka MŠ 

(21.1.2008 13:04:40)
Podle vašeho slovního projevu a reakci na člaánek,který píše evidentně milující maminka,bych vám "milá paní učitelko"doporučila,aby jste okamžitě ukončila povolání učitelky mateřské školy.Jsem také učitelka v mateřské škole a mám pocit,že my jsme ve školce od toho,aby jsme dětem pomáhaly a ne je srážely.
 Ema 
  • 

učitelky ve školce 

(3.7.2006 14:25:46)
Nikdy nezapomenu, s jakým odporem jsem chodila do školky, a to jsem tam šla v 5 letech. Učitelka mě pweskovla, fakovala, zavírala do kumbálu s peřinami, řvala, že nejím, že neumím udělat panáčky z kaštánků apod. Zařídila mi odklad šk. docházky. Našim tvrdila, jak nedávám pozor a na školu nejsem zralá. Dávala jim za příklad jistou holku, jak je proti mě šikovná ( ona je dnes s bídou vyučená a sama, já mám VŠ a spokojenou rodinu). Tak jsem tam byla o rok déle a dostala jinou učitelku, mladou, hodnou, trpělivou, díky ní jsem nešla do školy tak vystresovaná, že jsem k ničemu. Pak jsem se po letech dozvěděla, že selskce byla třeba kvůli silnému ročníku, byla jsem nejmladší a naši chtěli, abych do školy šla. U své dcery si učitelky sakra proklepnu. LUCKO, dejte syna jinam! Už tak musí mít díky učitelkám pošramocené sebevědomí.
 gabca2deti 


Re: učitelky ve školce 

(29.7.2006 9:42:57)
myslim, ze na take skoly ako je pedagogicka alebo zdravotka by sa naozaj malo ist az po ukonceni inej SS, ani nie tak kvoli vyssiemu vzdelaniu a Bc popripade Mgr titulu,ale preto, ze tie 14 rocne dievcatka este nevedia, co obnasa taka narocna praca ako ucitelka ci sestra.Jednoducho vyber povolania je v takychto pripadoch casto nezvladnuty, nedomysleny.Poznam pripady, ked dievca islo na zmienovanu skolu preto, "lebo sme tam mali znamost,", "lebo to bolo blizko domu", "brali tam do urciteho priemeru bez prijimaciek" atd. Katastrofa! Pre nu samotnu aj pre zverencov. Inac, my sme mali otrasnu vychovavatelku v druzine.Nemala ma rada, bolo to vzajomne, a casto, ked sme nieco vyrabali a mne sa to nepodarilo, zarevala na celu triedu:"Ha-ha-ha, pozrite sa, co zas Gaba vytvorila!" a vsetci sa smiali, samozrejme.Ona celkovo mala viac takych pedagogickych perliciek, nielen voci mne.Myslim, ze v skole na hodinach psych-ped casto chybala:-D Ludia, dcera ma perfektnu ucitelku v ZDS-1.stupen. Ja viem, ze to je trosinku od temy, ale nie prilis:-D Ta baba je az nenormalne zazrata do prace s deckami a to ma aj vlastne dieta.Vek okolo 35,takze ziadny "novacik, ktoreho to prejde".Berie ich podvecer do kina, v sobotu na vylety, ked je niekto dlhsie PN, na jej pokyn mu cela trieda kupi pohladnicu, napisu zelanie skoreho uzdravenia a vsetci sa tam podpisu:-D Strasne je zlata.Skoda, ze dcera bude k nej chodit uz len rok a potom uz bude piatacka...
 Eva 
  • 

No nevím, 

(3.7.2006 14:46:26)
ale dost mi to připomíná tu socialisticko-komunistickou výchovu ve stulu "kdo jakkoli vybočuje z tabulek, je automaticky špatný a je třeba se ho zbavit, někam ho tiše uklidit..." Díky tomu měl můj známý obrovské potíže ve škole, přestože je to člověk velice umělecky nadaný. Byl nucen se "pouze" vyučit, protože díky nepochopení a nezájmu učitelek neměl dobré známky. A teprve dnes, v dospělosti, si při zaměstnání dodělává VŠ a jeho nadání ho živí.

Naivně jsem si myslela, že tato nezdravá selekce už v dnešní době neexistuje, ale zdá se, že se to stále hodí. Ostatně je to nejjednodušší řešení.

Osobně bych si velmi asertivně promluvila s učitelkami (ovšem otázka je, jestli by pak klukovi schválně nedělaly problémy) a nebo bych, jak už tu mnohokrát padlo, okamžitě změnila školku.
 Ivča67 


vzor starších dětí 

(3.7.2006 14:58:46)
A nepřemýšlela jste třeba,že byste si "půjčila" nějakého staršího kamaráda pro Vašeho Lukáška,třeba ze sousedství,ale určitě kluka-haha..že by byl jeho vzorem? že by ho prostě táhl..? ty děti mají mezi sebou naprosto jinou komunikaci,než jakou umíme my dospělí..Naše holka málo mluvila a byli jsme na procházce s klukem o půl roku mladším ale ukecanějším,a holčina vzala nějaká slůvka na milost..O mladším synovi mám ale stejné poznatky jako Vy o tom Vašem-oblíkání vzal na milost,jídlo dobrý,ale špinavej jak prase,a co se týče šněrovnání,tak máme jen sucháče..ale prostě měl v zimě zánět a ucmrndávání se ho nechce pustit,přestože loni na podzim byl bez plen přes poledne naprosto v pohodě-no,tak jsem ho před učitelkama bránila-vysvětlováním o té zimní infekci,a jednu dobu nosil do školky natahovací plínkové kalhotky,ať všichni padnou závistí..haha..jen mě štve,že když se na procházce v zimě počural,tak ho v mokrým nechali celou dobu a ani snaha navíc..Ale to jsme přežili..A co se týče Lukáška-bude mít jiný kolektiv,bude si zvykat na nový-ale jinak v tom žádný problém nevidím..jen bych je víc oddozorovala,ty učitelky,aby za rok nebyly stejné problémy a nechtělo ho "posunout" zase zpátky mezi "nováčky"..sranda?-ale možné..já totiž o takovém "navracení" ani omylem neslyšela..vždyť se mu posune i nástup do první třídy..a to už bych se bila v pěst..to teda jo..když je jinak šikovnej..
 Líza 


Re: vzor starších dětí 

(3.7.2006 15:05:17)
mamino, já v tom fakt problém vidím. ne v tom, že by ten malej nemohl být s mladšíma ( i když tím přijde o hodně motivace), ale v tom, jak to děti vnímaj - dostane signál, že něco neumí, nezvládá, není dost dobrej, aby mohl být s velkýma. Pamatujem si asi ještě všichni, jak strašně důležitý pro nás bylo bejt velký, když jsme byli malí...
A určitě si taky všichni představíme, jak zrovna v této tolerantní školce s individuálním přístupem nebude docházet k tomu, že by se mu někdo z bývalých spolužáků nepoškleboval, že propad mezi mimina... kvůli něčemu, co se skutečně nemusí zlepšit klidně až do školních let.
 Ajka, syn 4roky, 9tt 
  • 

Syn dva roky - školka 

(3.7.2006 15:09:31)
Mám 4letého syna, kterého jsem dala do školky pár dní před druhými narozeninami. Žádné občasné docházení, ale normální denní docházka. V podstatě dnes jsem velice ráda, že jsem výběru školky věnovala velkou pozornost, protože ač byl syn velice šikovný, už delší dobu neměl plínu ani na noc, uměl pít z hrnečku, najíst se, tak měl problémy s oblékáním... a to aby, si cizímu člověku řekl, že chce na záchod... (když nyní srovnávám děti od sousedů, které mají dva roky, mají plínu, pijí z kojenecké lahve a skoro vůbec nemluví, tak mě to dost šokuje, ale každé dítě je prostě jiné)..
v té době se mi u nás na městě o 25.000 obyvatel podařilo najít pouze dvě školky, kde byli ochotni ač šikovné, ale pouze dvouleté dítě nám vzít a to v jedné mi narovinu řekla paní ředitelka, že pokud si jako myslím, že časem školku změním, tak to jako že nepřichází v úvahu, aby ona otravovala učitelky dvouletým dítětem...
ve druhé školce měla paní ředitelka úplně jiný přístup, pozvala nás se podívat, aby se malý rozkoukal... poradila, že raději nedávat na 5 dní, že to špatně malé děti nesou, ale až nastoupím do práce... mimo to ho chodila kontrolovat a paní účitelka s ním cca dva měsíce chodila pravidelně na záchod než si jí začal říkal... oblékat mu pomáhaly rády..a dodnes, kdy mu jsou čtyři - sice už to zvládá sám.. ale je taky "civínek" mu starší děti, které ho znají už dlouho třeba pomůžou, nebo holčičky donesou bačkůrky...
syn je nyní velice šikovný, ve školce začal hůř jíst, ale naučil se oblékat a být samostatnější, nicméně se ani nevím, jestli umí knoflík zapnout.. protože věci na knoflíky prostě nenosí.. a když tak je to jen jeden u kalhot a to zvládne pomoct paní učitelka, případně já...

myslím, že to je opravdu o přístupu ředitelky i učitelky.. syn po celou dobu chodil do třídy s dětmi staršími a to ze začátku i o 2,5 roku a nikdy ho nikdo z dětí neodstrkoval.. po prázdninách už půjde do medvídka, kde jsou děti čtyř a pětileté, takže zase bude mezi staršími.. nicméně vím, že paní učitelky rády pomohli a ještě i rády pomůžou dětem, a je jedno jestli jsou jim dva nebo šest.. se obléct, něco zapnout, případně dokrmit.. jsem za to ráda... syn byl ze začátku taky trošku paličák a tak když prostě nechtěl ven, tak se nechtěl oblékat.. ale paní učitelky vždy vymyslí nějakou fintu, jak děti přimět.. dokonce ho přiměly i více chodit, což ze začátku se mu taky moc nechtělo..

rozhodně bych změnila na míst lucky školku.. myslím, že syn i přesto, že mezi kamarády a příbuznými má řadu menších dětí a taky si s nimi umí vyhrát.. je pro děti vždy lepší příklad staršího dítěte, protože se jim snaží vyrovat a tím se i lépe vyvíjejí...

přeji hezký den a celé léto všem
 tulenka 


Re: Syn dva roky - školka 

(3.7.2006 16:20:15)
Já fakt netuším, o co tu jde? Naše malá šla do školky ve 2,5 letech a druhý rok nato podle pisatelky článku PROPADLA! Nikdy v životě jsem tohle neslyšela, spojovat tohle slovo se školkou......
Prostě zůstala v první třídě a já byla docela ráda, protože měla problém s komunikací s cizími lidmi a mám pocit, že máme doma malého dyspraktika :-)))) stále něco vylévá, jsem ráda, že udělá uzel, o tkaničce si nechávám jen zdát:-)))) A navíc chodila teď s dětmi, se kterými půjde za dva roky do školy a nedovedla jsem si představit, jak jí příborem, když je ráda, že se nají lžící. Možná to tak nevypadá, ale máme normální dítě a já jsem ráda, že zůstala ještě jeden rok v stejné třídě a vůbec to neberu jako potupu.
Jenom bych chtěla ještě říct, že umíme sčítat a odčítat do deseti, přečteme krátká slova, jezdí na kole už rok bez koleček, zvládáme kolečkové brusle, ale bohužel, oblékat se nám pořád nějak nedaří......
Myslím, že nám to VŮBEC nevadilo, naopak byla dost často nadšená, že jí p. učitelka chválí, že jí s mrňatama pomáhá - takže psychická újma se opravdu nekonala!!!!!!
 Miriam 
  • 

Re: Re: Syn dva roky - školka 

(3.7.2006 16:57:19)
taky nechápu, co má článek znamenat - okurková sezona? Jestli máte problém s učitelkou nebo školkou, tak ji vyměňte. Myslím, že během dvou měsíců se dá dítě připravit na nový kolektiv. Vždyť, když nastoupilo do školky poprvé, taky si muselo zvykat. Jestli bude ve stejném prostředí, bude méně stresované než v nové školce. Furt se tu řeší banality. Opravdu mi Helena padla do noty, okamžitě bylo jasné, že je to "provokatérka" a většina "matek hrdobijek" se hned sesypalo......
 panika 


Re: ODBORNÁ RADA 

(9.7.2006 15:34:56)
LUCKO, této rady bych se držela a pomocí dětského psychologa bych bojovala za to aby mé dítě od září nastoupilo do stejné třídy se svými kamarády na které je zvyklý a kde nebude ,,přečuhovat"! Za tu trochu času, kterou budete muset věnovat sezení s dětským psychologem to rozhodně stojí, a dámy v MŠ proti odborníkovi z oboru dětská psychologie nepůjdou, protože to by již na sebe a své špatné rozhodnutí příliš upozornili své nadřízené na které by jste se mohla oprávněně obrátit . Vyšetření není pro dítě nijak nezatěžující - podle vlastní zkušenosti. Držím pěsti a bojujte, Váš malý za to stojí !!! Dejte o sobě v září vědět. S pozdravem Alena
 Gabriella 
  • 

Tak nevím... 

(3.7.2006 16:47:15)
Naše malá jde pomalu do školkového věku, takže se o školky začínám zajímat a nějak nevím, co si myslet o věkově smíšených třídách (a u nás ty tradiční nesmíšené školky snad už skoro ani nejsou).
Mám dojem, že smíšené třídy si pochvalují hlavně maminky dětí nějak "problémových" a nezapadajících do průměru třeba nevyváženým rozvojem osobnosti (děti v něčem hodně dobré, ale v jiných směrech nesamostatné, pomalé), protože smíšená třída takové dítě méně stresuje. Také si tyhle třídy pochvalují maminky dětí málo a špatně mluvících, protože starší spolužáci tyhle děti nenásilně a přirozeně "vytahují" na svou úroveň.
Ovšem, není to i tak, že malí se od starších zároveň rychle naučí i kdejaké nepravosti (sprosté nadávání atd.)? Co přináší smíšené třídy pozitivního těm starším a šikovnějším? Někdo si tu pochvaloval, že ti starší si pěstují sebevědomí, jak jsou už "velcí a šikovní" a učí se pomáhat mladším. Ale já nějak nevím... nebrzdí ti malí velké děti? Nechytají velcí šišlání zase zpátky od malých? Nemusí učitelky přizpůsobovat program všech hlavně těm malým, aby činnost zvládly všechny děti?
A jsou ve smíšených třídách i nejstarší předškoláci? Jaký pak mají učitelky prostor připravovat děti na školu, když mají ve třídách i mrňata? Jak vlastně ty smíšené třídy fungují? Kdo máte jakou zkušenost?
 Mig 


Re: Tak nevím... 

(3.7.2006 17:15:23)
Smíšená třída je pro učitelku náročnější v tom, že děti prostě nenacpe do škatulky, jako to jde v třídách rozdělených podle věku.


Ještě mě napadá, že v současné době musí školka přijímat přednostě děti před školní docházkou. Nemohla vaše školka přijmout víc dětí starších a tudíš některé posunout zpět? Zkoušela jste o tom mluvit s p. učitelkama a řiditelkou?
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Tak nevím... 

(3.7.2006 17:23:16)
Mám zkušenost u obou dcer - a to v roce 1992 vůbec nebyly smíšené třídy tak běžné...
Moje zkušenosti jsou na 100% pozitivní ALE má to jednu podmínku: učitelky se musí dětem velice věnovat. Příprava se děje většinou v době, kdy mrňata spí po obědě, nebo dopoledne, kdy se "nepředškoláci" rozdělí na "zájmové kroužky" (tanečky a zpěv, výtvarka, kamarádi zvířátek,....) a "přeškoláci" vytvoří "školní kroužek".
A to mohu přidat, že u obou dcer byly ve třídě i postižené děti, takže práci těchto PANÍ učitelek nemusí nikdo fakt závidět!!!!
 Gabriella 
  • 

Re: Re: Tak nevím... 

(3.7.2006 18:35:25)
Holky výše psaly, že na jednu učitelku ve školce vychází cca 20 dětí a mně se vybavuje pravidlo, že "karavana chodí rychlostí nejpomalejšího z velbloudů" (ti bystřejší a schopnější se prostě musí podřídit mírnějšímu tempu). Tak nějak nemám ke smíšeným třídám až tak důvěru, ale zas nevím, jestli ta nedůvěra nevychází jen z neznalosti věci, protože naše generace vyšla z nesmíšených tříd a já mám první dítě, takže s dnešními školkami zatím žádnou zkušenost.
 Aruba 


Pro Gabrielu - o smíšených třídách 

(3.7.2006 20:41:15)
Gabrielo, proč z Tvého příspěvku cítím určitou povýšenost ve smyslu "do smíšených tříd se dávají děti zaostalé, MY tam nemusíme?"

Pokusím se vysvětlit o čem jsou smíšené třídy.
Nejdříve zapomeň na školku z doby Tvého dětství.
Máš?

Opravdu? Nezapomeň tedy ještě zapomenout na:
- povinný spánek
- povinné dojídání jídla
- naučné aktivity, tzv řízená hra pro celou třídu najednou
- ruce za zády
- děti sedící na lavičce zatímco jim učitelka přednáší moudra.

Smíšené třídy bývají v soukromých tedy placených školkách a v místech s menším počtem dětí. Troufám si říct, že ve smíšené třídě nebývá 20 dětí. Zaznělo tady, že podle normy má být jedna učitelka na 20 dětí. Tak tomu ale nebývá. Většinou jsou dvě, být jedna má zkrácený úvazek. Určitou část dne jsou s dětma obě.

Ve smíšených třídách bývá málo řízených aktivit pro všechny děti společně. Tedy odpadá právě to vysedávání dětí na lavičce s rukama za zády.

Smíšená třída je vybavena tématickými koutky. To znamená, že učitelky děti nerozdělují podle věku ale děti samy si vybírají činnost podle svého zájmu. Tvé tříleté dítě se tedy u maňáskového divadla nepotkává se VŠEMI tříletými caparty ale s 3,4 a5letými dětmi, které mají o divadlo zájem.

Mimochodem, podle nejnovějších pedagogických trendů je právě tento systém dobrovolného rozdělení dětí různého věku do tématických koutků doporučováno všem školkám - nejen těm se smíšenou třídou. Jak se to v praxi dělá? Nu, většinou se děti ráno scházejí v jedné třídě, tam se tedy potkávají různé věkové kategorie a pak se rozcházejí do svých tříd nebo naopak v odpoledních hodinách se po aktivitách se své třídě scházejí v jedne společné.
Podotýkám, že je to doporučováno jako prospěšné pro všechny děti.

Smíšená třída je pro učitelky pro pedagogické stránce náročnější než běžná. Učitelku schovávající se za časopis si tady neumím představit.

Příprava předškoláků probíhá vždy ve stejnou hodinu. Rodiče jsou předem informováni, že příprava je od ... do.. To aby s tím mohli počítat a nevodili třeba dítě zbytečně pozdě.
Předškolní příprava probíhá vždy v době, kdy ve školce jsou obě učitelky.
Výhodou je to, že ve smíšené třídě je předškolních dětí hodně málo a učitelka se jim díky tomu může věnovat opravdu důladně.

Doufám, že jsem zodpověděla alespoń část Tvých otázek.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Pro Gabrielu - o smíšených třídách 

(3.7.2006 21:22:54)
Arubo, u nás je to trochu jinak.

Třída je věkově smíšená, ale je v ní 25 dětí.

Děti mají normálně své třídy (ve školce je víc věkově smíšených tříd, ale každé dítě patří stabilně do jedné, když pominu, že občas si dvě třídy spojí procházku, vejlet, divadlo nebo se sejdou na zahradě).

Každé dítě si samo (nebo s pomocí učitele, ale individuálně) vybírá co bude dělat, ať už samo nebo s někym - všechny hračky a pomůcky jsou v nízkých policích volně dostupné. Společného programu je minimum - jsou to spíš setkání na povídání v kroužku a potom část angličtiny (část při který se spojuje pohyb s říkadly apod., jinak probíhá i angličtina individuálně nebo v malých skupinkách, pokud se přidá víc dětí).

Pro Gabrielu:
Větší děti sice pomáhají mladším, ale může se stát, že je to i naopak, pokud je třeba zrovna to menší dítě v něčem šikovnější :-) Někdy se asi stane, že malé dítě většímu něco zbourá, ale budou to spíš výjimky. Třeba od našeho mladšího bych něco podobnýho možná i čekala a kupodivu to nedělá - hraje si prý s jinýma dětma některé jsou stejně malé, ale je tam i předškolní holčička, kterou prý hra s těmahle úplnýma mrňouskama vyloženě baví.

Chi, čistě náhodou náš starší syn opravdu skoro nemluví a do školky šel dřív než jsem původně myslela právě proto, aby ho ostatní děti táhly. Ale jednak to neznamená, že se od něj jiný děti nemají co naučit (páč mluvení jaksi není jediná lidská dovednost) a druhak to nijak nesouvisí s věkově smíšenýma třídama, páč jeho by táhly i děti stejně starý nebo i mladší. No a mladší syn mluví a je normálně šikovnej a taky je ve věkově smíšený třídě... Teď starší pomáhají jemu, časem bude on pomáhat mladším - no a pak půjdou do věkově smíšený třídy ve škole a zas se bude učit od starších a pak zas bude procvičovat svoje dovednosti až bude pomáhat mladším... no a pak bude mít děti a bude se o ně starat dokud nebude starej a nebudou se děti starat o něj :-))))

 Gabriella 
  • 

Re: Pro Gabrielu - o smíšených třídách 

(4.7.2006 14:40:24)
Arubo,
ne ne, povýšenost v mých otázkách a úvahách nebyla, naopak - právě moje tříleté dítě by bylo proti starším a šikovnějším dětem to "zaostalé" o) (ale tohle slovo já bych zrovna nepoužila u cizích dětí ani u svého o) ). Pro nás by smíšená školka měla být vlastně výhodná. Jen se snažím na věc podívat z trochu širšího úhlu a se školkami zatím nemám zkušenosti.
Každopádně díky Tobě i osttaním za zkušenosti a postřehy.
 Sissi 
  • 

Taky jsem to zažila 

(3.7.2006 17:29:08)
Před mnoha a mnoha lety jsem taky propadla ve školce, čímž pro mě začalo období šikany, odstartované tím, že jsem byla čtyřletá "slonice" mezi tříletými dětmi, přece jenom v tomhle věku je velikostní rozdíl obvykle dost patrný a na fotkách z té doby nad homogenní masu dětí vyčnívá učitelka a já :o) Navíc jsem nebyla typ, který by se snadno seznamoval, takže ideální terč posměchu a nástrah. Tehdejší tříletí spolužáci dobře věděli, jak využít slabiny o rok staršího a většího dítěte "Může si s námi hrát ten, kdo projde skrz tyhle kroužky tak, aby nestoupnul nohou vedle" - malé sviňušky dobře věděly, že mám jako jediná z nich nohu větší, než celý kroužek. A tak dále a tak podobně, ztracené sebevědomí jsem získávala ještě dlouho po opuštění školky a dá se říct, že jsem ho zcela získala až nedávno. Takže bych pochybovala, že takové opatření v něčem dítěti prospěje a po jiné školce bych se porozhlídla - na nový kolektiv si bude zvykat tak jako tak, ale lepší by bylo, kdyby ho někde vzali mezi stejně staré děti nebo do smíšené třídy.
 M 
  • 

školka 

(3.7.2006 20:51:11)
Tak mám pocit, že ten článek autorka psala o mé dceři a naší školce.
Chtěla bych říct, že na vesnici není tak jednoduché změnit školku. Všude v okolí je plno a vyměnit školku, do které lze dojít pěšky za školku, do které je třeba komplikovaně dojíždět, ještě třeba s miminkem, to prostě nejde. Opravdu už nevím, jak dceru motivovat, aby se oblékala a jedla rychleji. Svádím s ní marné, předem prohrané boje. Prostě je všude něco zajímavého. Ve školce mi jasně řekly - žádné knoflíčky a tkaničky. Docela by mě zajímalo, kde a kdy tedy bude někdo mít čas brát na děti ohled a mít nějaký individuální přístup, když už ve školce je podobné dítě na obtíž.
Už aby nás začali klonovat podle jedné šablony. Pančelky budou mít po problému.
 Ivana 
  • 

Otázka 

(3.7.2006 22:01:14)
Můj syn /3,5roků/ má jít v září do školky.Učitelka říkala,že ještě neví,do jaké ho dá třídy,že je podle datumu akorát na rozhraní-buď půjde do nejmladších ,kteří tam jdou asi taky poprvé a bude tam jako nejstarší a nebo půjde do 2.třídy,kde už asi všichni nebo většina chodí a bude tam jako nejmladší.Co myslíte že je pro něj lepší?Obléká si sám tepláky,slipy,ponožky,ale triko mu pomáhám,zadek si po kakání utřít neumí/na schůzce říkali,že děti co jdou do školky už by to měly umět/,nějak extrémně nezlobí,vydrží si hrát s legem i delší dobu,ale počítat do deseti ani písmenka zatím neumí/měla bych ho to už učit?/Pokud má boty s tkaničkou,tak je taky zavazovat neumí.Když jsme třeba v mateřském centru,tak se po chvíli osmělí a s dětmi si hraje,ale moc se neprojevuje,když se třeba někdo ptá co je to za zvíře a on to ví,tak to ale nevykřikne nahlas jako někteří ostatní.díky za radu.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Otázka 

(3.7.2006 22:13:52)
Ivano,
písmenka a počítání nech plavat, to mu říkej, jen když se zeptá, na to má plno času. Tkaničky u bot bych řešila až tak nejdřív za rok, možná i za dva. U nás chtěli, aby se dítě umělo aspoň částečně samo oblíct, obout a najíst, a aby nemělo plíny.
 Leona 
  • 

Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(3.7.2006 23:49:31)
Holky, taky mám otázku.Kluk bude mít v říjnu 3 roky, chtěla jsem ho dle nových pravidel přihlásit do MŠ na čtyři hodiny denně a zle jsem pochodila - o čtyřhodinovky není zájem, MŠ na ně nedostane dotaci. Takže smůla.
Ale dobře, tak tedy s tím nic nenadělám (nový zákon se k maminkám lidsky jen tváří, v praxi je nevyužitelný), teď bych ráda znala vaše zkušenosti z možností přihlášení dítěte na celodenní, ale až od ledna či února-ředitelka z naší MŠ mi tvrdí, že během roku už prostě neberou-je tohle také neměnné - podle nějakých paragrafů - nebo se mě chce jen zbavit?
 Ivana Procházková 


Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 0:08:46)
Tak o tomto jsem slyšela, že prý u nás "na vsi" také existuje. Dcera je zářijová a údajně to prý znamená, že když nemá věk 3 roky k 1.9., nevezmou ji do školky a bude muset čekat rok (to jí budou skoro 4 roky), aby mohla nastoupit.

Sice nás to čeká až za rok, ale asi to dopadne tak, že ji budu dovážet někam do města do některé soukromé školky, kde je tyto bejkárny snad (doufám) zajímat nebudou.. Akorát ještě nevím kam.. Nemáte někdo tip na dobrou školku na Praze 9 nebo 10? Třeba na nějakou tu se smíšenou třídou?
 Sylvie 


Re: Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 0:20:08)
Mně chodily obě holky do školky od ledna (jedné už je 5 a 1/2, druhé 3 a 1/4). Ale ono hodně záleží na obsazenosti školky. Pokud ředitelka obsadí všechna místa dětma, kterým už na počátku školního roku tři roky byly, nemá důvod brát ty mladší. Nebo to třeba ani nejde, když mají opravu plno A taky se mi vybavuje, že mi zaměstnavatel na přihlášku potvrzoval, že pracuju a jakou mám pracovní dobu - a s tím souvisí i to, že děti pracujících matek mívají přednost před dětmi nepracujících matek a u dětí, kterým ještě tři nebyly, většinou matky stále čerpají rodičovskou dovolenou, mezitím co u těch starších už mnohdy musely nějak zaměstnání vyřešit a i tím získaly "body" navíc...

S.+++
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 19:55:48)
To je teda fakt dobrý, že o tom rozhoduje i zaměstnání maminky.. Hm, to se mi bude špaaatně vysvětlovat..
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Školky - Praha 10 

(9.7.2006 21:01:15)
Nejsme z Prahy, ale protože v Praze pracujeme, museli jsme taky hledat pražskou školku. Vytipovali jsme si dvě školky na P10. Jedna je v Rembrandtově (hned u metra Skalka) a pokud vím, mají tam provoz ve smíšených třídách. Naše dcera nakonec chodí do Přetlucké (asi tak o 5 minut chůze dál) a jsme tam moc a moc spokojení. Paní ředitelka je velmi vstřícná a jednání s ní je vždycky pohodová záležitost. A paní učitelky i pan učitel jsou moc fajn. Na dětech je hodně vidět, že se jim věnují a že se jim tam líbí. Taky mají možnost internátního provozu od pondělka do pátku, takže není problém vyzvednout dítě až do sedmi hodin. Párkrát jsme využili i možnost nechat malou přespat přes noc a byla z toho nadšená.
 Ivana Procházková 


Re: Školky - Praha 10 

(10.7.2006 21:58:43)
Díky za tip, hned si dělám poznámku!! :)
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 9:14:09)
Mně dala ředitelka naší školky přečíst zajímavou odpověď právníka na podobné téma a vyšlo z toho asi toto:
Kdo dá dítě do školky jen na 4 hodiny denně, aby nepřišel o rodičovský příspěvek, platí nižší školkovné. Kdo dá na celý den, platí vyšší. Ale na sociálce můžu hlásit dítě jako čtyřhodinové, a zároveň ve školce jako celodenní. V tom případě platím vyšší školkovné, ale zůstává mi rodičovský příspěvek.
Kdyby to nepsal právník z oboru školství, asi bych nevěřila, ale fakt jsem to četla.
V praxi to bude u nás tak, že dám kluky do školky v 7.15, abych stihla být v 8 v práci, tam budu do 12 a ve 12.15 si je budu brát. Jeden kluk je předškolák, který tam potřebuje být už před svačinou, aby se zapojil do práce s ostatníma, to znamená aspoň v půl 8, odchází logicky později, je to malá školka, na obědy chodí napřed malí, velcí mají před obědem ještě práci. Přece nebudu jednoho vodit do školky na půl 8 a druhého na 8, pak brát jednoho ve 12 a čekat s ním před školkou na druhého.
Budu platit vyšší školkovné, ale zůstane mi rodičovský příspěvek.
Ach, ty naše zákony
 Olina 
  • 

Promiň, ale tomu nějak nerozumím 

(4.7.2006 11:31:15)
Na sociálce chtěli potvrzení od ředitelky, jestli jsme celodenní nebo půláci.

Ten náš uličník se prý umí sám docela hezky ustrojit, obout a najíst, ale já jsem ho to nikdy dělat neviděla :o)).
Nechat propadnout dítě ve školce je demotivující, chudáček, ve školce se nemá co propadávat. Potřebuje mezi starší, aby to odkoukal a snažil se jim vyrovnat a ne mezi mrňata.
Jsem pro smíšené třídy, starší děti našeho raubíře stimulují psychicky i fyzicky. Jak ho znám nepohrdl by ani nějakou tou pěknou puberťačkou, před kterou by se vytahoval a trhal jí kytičky.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Promiň, ale tomu nějak nerozumím 

(4.7.2006 12:23:06)
je to tak, že mi ředitelka školky potvrdí pro sociálku, že je čtyřhodinový (ona ho ale vykáže jako celodenního, aby dostala peníze pro školku)
Podle mě je to sice pitomost ale napsal to tak právník, tak se případně odvolám s tím papírem od něho.

Martínek nosí kytičky spolužačkám :-)
A to je dost nesmělý a do školkových milostných dobrodružství se nezapojuje, teda ne ve školce, on počká až na odpoledne
A kdybych ho ráno neoblíkla, nešel by nikam. A ve třídě s mrňatama by asi dost trpěl, toho má dost doma, že nemůže číst vždycky knížku pro sebe, ale takovou, aby ji zvládl i bráška
 Olina 
  • 

To je fakt, kontroly chodí, 

(4.7.2006 13:52:13)
v naší školce byla prý asi před třemi měsící(informace od manžela) speciálně kvůli tomuhle problému. Já jsem je tedy neviděla, protože jsem tam zrovna pro mladýho nešla, ale někdy tomu svýmu drahýmu taky musím věřit, tak vám předávám, jak jsem koupila.
Kdyby byla paní ředitelka nějaká moje dobrá známá a sama o tom začala, tak bych o tom možná uvažovala, ale i tak to vidím jako problematické. To máš jako o tom, jestli si máš připadat jako zloděj, když si zkopíruješ sestřino CD. Jo je to fuj, ale když si o to ten stát říká. Já jsem myslela, že ta pětihodinová úprava bude zlepšení, ale jak jsem si to tak prostudovala, tak před tím to byl problém a nynější "vylepšení" je pro mě už úplně nepoužitelné. Spíš mi to připadá jako výsměch. Kdyby se tak ty hodiny daly alespň nějak spojit, že by byl pár dní u babi a pár dni ve školce, ale takhle je mi fakt líto ženských, co jsou na to odkázaný.
 tulenka 


Re: Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 11:41:14)
Nezlob se na mě, ale to, co píšeš, je nesmysl - od 7:15 do 12:15 nejsou jen 4 hodiny, ale je jich pět, takže mateřskou pobírat nemůžeš.... Je fakt, že to nikdo vědět nemusí, pokud ti to ve školce potvrdí pro sociálku. Ale bacha, i do školek chodí Česká ŠKOLNÍ INSPEKCE......
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 12:25:24)
No, já to taky nechápu, ale fakt je to na tom papíře. Dnes odjíždím pryč, ale příští týden si jdu na sociálku vyřizovat papíry a potvrzení a ten výklad právníka si půjčím.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(4.7.2006 23:43:19)
Veroniko, ale na "tom papíře" je určitě, že můžeš dávat dítě do školky JENOM na ČTYŘI hodiny denně. Pokud ho budeš dávat na PĚT a přesto budeš pobírat rodičák, tak budeš PODVÁDĚT a žádný papír od právníka tě nezachrání

Ivule, určitě se bere ohled nejenom na matky zaměstnané, ale i na matky OSVČ - mám pocit, že i ta možnost na formuláři byla, ale já OSVČ nejsem, takže jsem tomu nevěnovala pozornost.

S.+++
 Marcela 
  • 

Re: Taky otázka-MŠ a její pravomoc 

(9.7.2006 18:03:02)
Ahoj Leono,

Do školky je zapsaný nějaký počet dětí na školní rok. Pokud během roku žádné dítě neodejde, nemůžou ani nikoho přijmout, aby třeba nepřekročili kapacitu. U nás je to tak, že sice můžu nastoupit později než v září, ale od září platím plné školné, aby nám drželi místo.
Protože je ted moc dětí, některé školky berou pouze děti maminek, co jdou do práce. Pokud jsi doma, neměla bys u nás šanci.

Přeji ti ať to dopadne dobře.
Marcela
 Lída+2 


Re: Otázka 

(4.7.2006 9:12:52)
Ivanko, jak jsi došla k názoru, že by jsi měla naučit tříleté dítě počítat a číst?
proč? Copak číst je potřeba k zápisu do první třídy? NENÍ.
Počítat se naučí nějak sám nebo ve školce neboj... a nebo třeba mu to nepůjde.. ,ale teď by si měl asi spíš hrát než se učit písmenka a čísla. Jsou mu 3 roky.
ach jo.....připomněla jsi mi známou co do holky hustí už rok abecedu,aby jí to líp šlo v první třídě. Holky půljde v 7 letech tak proboha proč?
 *Janka@ 


Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 11:45:34)
Lido ja myslim, ze na to Ivanka prisla po precteni clanku neb to tam autorka zminuje.
Ja mam zase znamou, ktera uci cist sve dvoulete dite, me osobne prijde dulezitejsi, aby ho naucila chodit na nocnik, ale kazdy mame jine priority ;-))).
Me po precteni predesle diskuse prijde, ze nektere matky maji deti ku uspokojovani sveho neprilisneho sebevedomi a ambice neznaji mezi...deti nejsou zavodni kone. Kazde se vyvyji svym tempem a jsou jedinecnymi osobnostmi, to jak rychle kdo roste, leze, chodi, mluvi, pise, cte atd... nema ve vetsine pripadu umernou spojitost s tim, jak kdo bude uspesny v zivote.

K tematu, propadnuti ve skolce moc nechapu. Ve skolce preci nejsou pevne dane rocniky. A alespon u nas ve skolce to neni tak, ze by vsechny deti "postupovaly" do jine tridy. Jiste to tak nebude ani v pripade pisatelky a jeji syn nebude jediny kdo zustava ve tride s "prtaty".
 Ivana 
  • 

Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 11:54:51)
Lído,já ho to právě zatím vůbec neučím-myslím písmenka a čísla,spíš si hrajem si,blbnem,čtu mu pohádky,chodíme ven a tak.Ale reagovala jsem na příspěvek Averhose-tuším že se tak jmenoval,který psal,že písmenka zná každý druhý a počítání do 10 není žádný zázrak.A taky jsem se jednou setkala v mateřském centru s jednou maminkou,která měla tříletou holčičku,že tam stavěly písmenka a celou dobu jí tam z toho zkoušela.Docela mě to udivilo,ale napadlo mě,že to možná dělá víc rodičů.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 11:59:42)
Ivano, třeba to tu holčičku zajímalo a bavilo ji takhle si hrát. Můj třetí syn se "systémem dotazů" naučil plynně číst v necelých třech letech. Je ale fakt, že spousta dětí v tom věku zná aspoň pár písmenek, ale umějí je rozeznávat zhruba stejně, jako když na obrázku rozeznají kočičku od pejska, netuší, že se z toho skládají slova.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 12:25:05)
Většinou je to tak, že se dítě naučí písmenka nebo čtení v tomhle věku z vlastního zájmu, ale znám jednu rodinu, kde se prostě tatínek rozhodl, a obě děti nadřel písmenka a číslice do sta ve třech letech, do čtyř musely aspoň slabikovat a denně to s nima procvičoval. Přijde mi to trochu úchylný, kdyby si hrály, je to pro ně lepší a číst se pravděpodobně naučej ve stejným věku, jako kdyby je nechal na pokoji - ale je to jen pro ilustraci, že skutečně existujou i takoví rodiče - a podotýkám, že to je česká rodina, žijou tady a děti posílají do školy v 6-7 letech jako každej.
 ajka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 13:47:35)
Neřekl jeden moudrý myslitel, že škola má být hrou? A co teprve školka? Tak jaképak propadání? Určitě by takhle malé děti neměly být takhle zatěžovány a stresovány!
Faktem zůstává, že pokud je vaše školka někde na vesnici a nemáte jinou možnost, nejde nic dělat.
 *Janka@ 


Re: Re: Re: Re: Re: Otázka 

(4.7.2006 14:33:49)
Lizo to je presne to o cem jsem mluvila ambiciozni rodice. Kdyz nejde o hru, ale o dril..naprosta zbytecnost. Samozdrejme, ze jsou nadane deti, ktere to proste bavi,ale...
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otázka 

(5.7.2006 14:17:11)
Já jsem se tím moc nezabývala, ale když v první třídě, kam chodil syn, v pololetí odcházel chlapec zpět do školky a řešily se i důvody, učitelka říkala, že schopnost číst /spojovat jednotlivá písmenka ve slabiky a slova a ještě porozumět textu/ je podmíněna dozráním určité části mozku. A jeho mozek do toho stadia jednoduše nedozrál a bylo pro něj lepší ještě rok počkat. Mimochodem učitelka mamince připomněla, že při zápisu jí říkala, že chlapec by do školy neměl chodit, že ještě není připraven, jenže ona si trvala na svém.
Tak si myslím, že dětem, které čtou např. ve třech letech, tato část mozku asi dozrává poněkud dříve - pokud ovšem to do nich rodiče přímo nenacpou, což je ovšem zbytečné. Určitě to tak musí být, protože každý má buňky na něco jiného.
Jen nevím, co se dělá s dětmi, které na konci první třídy text nechápou, protože neumějí dobře číst. To myslím bude pro ně v druhé třídě hrozné, když se tam předpokládá, že co si přečtou, tomu rozumějí. Uvědomila jsem si to na konci školního roku, kdy učitelka říkala rodičům, co kterému dítěti nejde. Bylo tam asi cca 5 dětí, které se prý přes prázdniny mají zdokonalit ve čtení, neboť doteď nejsou děti schopny slabiky spojit ve slova, o porozumění čteného textu se nemá smysl ani bavit.
 šárka (14 let + bříško) 
  • 

Re: Otázka 

(11.7.2006 15:45:24)
Nevím, proč se stalo měřítkem inteligence dítěte, jak brzo a jak dobře zvládá abecedu. Stěžujeme si na úroveň školství - jen děti driluje a neučí přemýšlet, ale "abeceda čtyřletých" není nic jiného. Každá věc má svůj čas a dětí, které se opravdu sami chtějí naučit číst moc nebude. Předškolák by měl znát barvy, zvířátka, kytky, protiklady ... Taky jsem chtěla synovi usnadnit první třídu, ale byla to chyba - první čtvrtletí se ve škole nudil a nehnala ho zvědavost - tak ho dneska nepřimějete přečíst knížku. Zato už jako předškolák věděl, proč jsou zebra a tygr pruhovaní, proč je ptačí samička míň barevná, jak se jmenuje mládě od kobyly nebo fenky. Snažila jsem se vždycky vysvětlovat a povídat si o čemkoliv - od malička neexistovala otázka na kterou by nemohl dostat odpověď (tedy ve smyslu - jsi malej, to není nic pro tebe) Přiměřeně k věku a situaci se dozvídal to, co ho zajímalo (včetně otázek kolem sexu a lidského těla - první otázka přišla už ve dvou letech) Držím všem palec, aby to zvládli co nejlíp.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Otázka 

(11.7.2006 23:14:53)
Šárko, jak kdy. U mého dítěte ovládnutí abecedy v pěti letech nebylo výsledkem drilu, ale přesně tím, co sama píšete - ptal se, co to je za písmenko a my mu normálně odpovídali jako na každou jinou otázku. A protože zrovna tohle ho zaujalo a hnala ho dopředu touha znát, prostě se abecedu sám přirozeně naučil.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Otázka 

(11.7.2006 23:51:07)
MIrko, u mých holek taky :o) Té pětileté to jde, ta tříletá sice zná nějaká písmenka, ale to je tak nějak všechno :o)) nicméně JÁ je do ničeho nenutím.

Druhá věc je ta, je dnešní doba už předškoláky tlačí ke znalosti abecedy. Řekla bych, že v naprosté většině časopisů pro předškoláky máte stránku, která je seznamuje s písmenky a čísly (aspoň ty, které jsem držela v ruce já) - a co pak? Při čtení je přeskakovat? Těžko, to by si holky nenechaly líbit. Knihy pro předškoláky - spousta zajímavých věcí, labyrinty, dokreslování obrázků, omalovánky... a taky písmenka, počítání... překvapila mě knížka, která předškolákům nabízela i PSACÍ písmo (překvapila mě teda zejména tím, že psací písmenko "Z" je učila takové to ruské...)... Na ČT1 běží v pondělí dopoledne Sezame, otevři se - pořad pro předškoláky, ve školce jim ho většinou pouští - zábavnou formou jsou tam (mimo jiné) ukazovaná písmenka. Na internetu si na jedněch anglických stránkách pro děti hrajeme hry (na českém netu se mi nic tak hezkého najít nepodařilo, proto na anglických) - opět, jejich nejzamilovanější je hra, ve které ke zvířatům přiřazují správná počáteční písmena... žádný dril, jenom zábava a ani se nedivím, že jsou holčičky na písmenka zvědavé a natěšené... Ta starší už teda umí celou abecedu, takže teď mi na procházkách venku "čte" nápisy - vždycky mi přečte, co je na jaké ceduli napsané a hned se zeptá: "a mamí, co jsem přečetla?" :o) (ještě si neumí spojit, že třeba S-L-E-V-Y = slevy... ale dělá pokroky, teď už občas nějaké krátké 3-4 písmenné slovo přečte doopravdy)

No a vzhledem k tomu, že u holek ve školce si většina dětí obrázky podepisuje sama, tak bych řekla, že se o písmenka ta děcka prostě zajímají. Aspoň Verče, dokud jí byla písmenka putna, tak jí taky bylo putna, že jí obrázky podepisuje učitelka. Od té doby, co se začala o písmenka zajímat, tak si chce všechno podepisovat sama.

S.+++
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Otázka 

(12.7.2006 16:08:48)
Prosím, jaké jsou to stránky s hrama pro děti?
Kluci mají rádi CD s krtečkem a s Alíkem, zase jsou to písmenka a počítání, ale baví je to a sami si o to říkají, ale ráda bych i změnu.
Díky za odpověď
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Otázka 

(12.7.2006 16:25:13)
Ty anglický stránky?

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/funandgames/

Jsou tam hry různých obtížností, některé lehčí některé těžší. Taky tam jsou říkanky a písničky a pohádky - anglicky :o) Kupodivu holky sice anglicky neumí, ale i tak se jim některé rytmické říkanky nebo písničky líbí ;o)

S.+++
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

díky 

(12.7.2006 17:39:30)
děkuju za radu, zkusím sehnat
 Lenka 
  • 

Jedna rada ze zkušenosti 

(4.7.2006 14:58:54)
Jsem maminkou dvou dcer, starší dcera je již dospělá a je lékařkou. Když byla malá, měla obdobné problémy a později se u ní diagnostikovala lehká mozková dysfunkce. Nejprve chci podotknout, že LMD nijak nepostihuje intelekt, ale je nutné s dítětem soustavněji pracovat. Možná bude vhodné, abyste se s Vaším synkem obrátila na nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu, kde Vám jistě poradí. Osobně si myslím, i když Vaše dítě neznám, že tzv. propadnutí mezi mladší děti není vhodné řešení. Také si myslím, že v této poradně by Vám mohli napsat odborné vyjádření pro Vaší mateřskou školku ve smyslu vhodnosti či nevhodnosti "propadnutí" mezi mladší děti. Přeji Vám i Vašemu synkovi hodně zdaru!
 metty, 3 kluci 


pevné nervy Lucko, snad bude líp 

(4.7.2006 17:03:00)
Můj čtyřletý syn chodí do venkovské MŠ a předesílám, že tam chodí celkem rád, protože paní učitelka se jim věnuje a je na děti hodná. Přesto řešíme podobný problém. Fanda je také trochu loudálek, spíš pozoruje druhé a ruce mu stojí. Zas až tak moc to ale nevadí, rozhodně není jediný!! Začal se ale ve školce znovu počurávat při odpoledním spaní, což doma už skoro rok nedělal. Proč, na to jsme s paní učitelkou nepřišli. Po pár týdnech jsem to psychicky neunesla a syna vyzvedávám před spaním. Dost těžce jsem nesla fakt, že by se mu ostatní děti mohly posmívat, že je počuránek. A to ne proto, že bych já jako rodič "geniálního dítěte" ztratila body, ale kvůli němu. Nechci aby zažil už ve školce výsměch a ponižování. Co bude dál, až nastoupím do práce a bude tam muset spát, nevím. Snad to po prázdninách zvládne :) Myslím si, že je zbytečné dítě "srážet" už ve školce a kdyby chtěl někdo dělat rozdíly mezi mým dítětem a ostatními, asi by se mi taky nelíbilo. Propadání v MŠ je pěkná blbost a to ne proto, že by se mohlo pošramotit ego hrdých rodičů, ale malá dětská dušička. Přeju Lucce pevné nervy a učitelkám víc tolerance a rozumu. Hezké prázdniny.
 Daniela+Nithi 


Re: pevné nervy Lucko, snad bude líp 

(4.7.2006 19:52:53)
Lucko, ja mam 3 a 1/4 leteho kluka... ze by se sam oblekl??? to nehrozi, leda tak svlekl v nejblbejsi situaci.
Ucitelky nemaji cas ho obleknout??? Tak snad aby si ho nasly, ne? Alespon to bych pozadovala ja. Podle me tri lete dite je tri lete dite, ne trinactilete. Pises, ze je jinak sikovny, tak at se uci trochu snazi, konecne jim za to platis. A argument ze jich tam je 1 na 20 deti u mne neprojde. Proste si musi praci lip zorganizovat, deti nejak motivovat ne ho jednoduse strcit o tridu niz. Stejne nechapu, jak tohle jejich problem vyresi. Oblekat se sam nebude ( nebo pomalu) at uz je v nizsi ci vyssi tride.
MMCH ziji v Kanade, a tady je na 18 deti tohoto veku 1 ucitelka, miva 1 asistentku, takze stejne co u vas. Je to priserne moc deti ale proste se s tim musi naucit zit. Tady by rodice s takovou skolku pekne vybehli!
 marcela, 4 dcery 
  • 

propadnout ve školce? 

(4.7.2006 17:53:35)
já osobně si myslím, že propadnout ve školce je fakt blbost.a pokud se názory na přístup k výchově dětí neshodují -tedy jakko maminky a školky- pak bych zvážila změnu školky. i za cenu delšího cestování nebo dojíždění. moje starší dcery mají školkové období dávno za sebou a i když o smíšených třídách jsme tenkrát ještě neslyšeli, můžu ríct že to hlavní je v přístupu. holky chodili do skvělé skolky kde všechno slo v klidu domluvit, nic nebyl problém. pak jsme se přestěhovali a mladší začla chodit jinam. a já byla šokovaná, když mi paní učitelka řekla že "o schůzce rodičů jsme byli informováni 3 dny předem na nástěnce a to že jich přislo tak málo svědčí o nezájmu většiny rodičů o své děti". co se probíralo se prý dozvím zas na nástěnce. veškerá další komunikace pak probíhala na stejné úrovni. my jsme ti nezodpovědní, kteří si odkládají své děti do školky aby se jich zbavili a pani učitelky se o ně pak musí starat za nás. když mi pak dcerka rekla něco v tom smyslu, že paní učitelka děti bije, raděj jsem ji věřila a zvolila každodenní hodinové procházky z a do staré školky
 Katka (kluci 10 a 12) 
  • 

RE 

(5.7.2006 8:53:25)
Milá Lucie, tak mne napadlo, jestli váš syn nezůstává ve třídě pro nejmladší děti z důvodu, že školka má jen tři ročníky a Váš syn jako mnoho jiných dětí, zvláště narozených na podzim, pobude ve školce roky čtyři. Pak musí zákonitě jednu třidu "opakovat", a možná je opravdu lepší, když to bude ta první, protože ho opakování činností jistě nebude tolik nudit jako v šesti letech. Takto již bude dále postupovat s dětmi se kterými školku i opustí, a možná se sejde i ve škole.Přeji hezké prázdniny a úspěšný další školkovský rok.
 Ellis+Dáda+Jája 


Školková díťata 

(5.7.2006 12:21:37)
Zdravím všechny maminky,
pročítala jsem tuhle diskuzi a po pravdě pořád nevím, co Vás tak rozčílilo.Prostě pokud dítě v něčem nestačí,ať ho zařadí do třídy s menšími dětmi-nebude "brzdit" stejně staré a v menším oddělení se zase od něj něco naučí ti menší a on nebude stresovaný z toho, že v něčem nestíhá. Prostě bych z toho nedělala vědu.Některé názory maminek k jejich dítkům - já mám 2 děti, mladší dceři budou v listopadu 4, ale číst,psát a počítat NEUMÍ, umí to jen zopakovat a než půjde do 1. třídy, ani jí nechci učit číst a psát - od toho je škola a co potom bude dělat,když se bude muset učit a uměla by to ? Jen by zlobila a nudila se.Myslím si, že nemám hloupé dítko,na svlj věk je šikovná,do školky chodí od 2 let a zvládá to v pohodě, ale fakt mě nestresuje,že neumí to, čím se jiné maminky chlubí - chlubí se, že dítě čte písmenka,počítá, ale já jí nebudu kazit teď to opravdu bezstarostné dětství jen proto, abych byla IN před ostatními. Podporuju jí v tom, co jí opravdu zajímá, povídáme si o kytičkách, zvířátkách, ráda skládá puzzle, ale to je opravdu všechno. Její obrázky jsou ještě takové v podstatě malé čmáranice, ale ... Prostě a jasně,maminky, neduste děti těmi přehnanými nároky, jen aby se vyrovnaly jiným dětem, jednou budete litovat, děti vám to vyčtou, že jste je nenechaly "dýchat" a stále je do něčeho nutily.Moje kamarádka má holčičku, která skončila 1. třídu, ale 5x do týdne chodí na různé kroužky (angličtina,kreslení,keramika,mažoretky a aerobik) - ale ta holčina je doslova a do písmene přepracovaná - 1. třída je sama o sobě "záhul" pro dítě i pro rodiče, ale děti musí mít oddychový čas. Já vím, nespadá to teď do tématu, ale spousta maminek naplánuje dětem veškerý volný čas a děti se nemohou bránit a maminky se pak strašně rády chlubí, co ten jejich drobeček už všechno umí a jak je skvělej, ale to dítě to z 80 % děla nedobrovolně. Howg, domluvila jsem, konec...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Školková díťata 

(5.7.2006 12:43:26)
Ellis, já s Tebou souhlasim, že neni třeba se někam honit a že některé děti jsou zahlceny kroužkama ve věku, kdy to ještě neni jejich vlastní rozhodnutí.

Ale myslim si, že než přesouvat děti ze třídy do třídy a brát jim tak kamarády (případně sebevědomí), měli bychom spíš chtít, aby s nima učitelky dokázaly pracovat tam kde je. Ono některý dítě se pomalu oblíká, jiný nedokáže převyprávět co zažilo na vejletě, jiný neumí barvy, jiný se děsně pokecá při jídle... Skoro na každym by se našlo něco kvůli čemu bychom ho mohli přesunout o ročník níž a něco, kvůli čemu by mohlo o ročník vejš. Že bychom je pak ve škole přesouvali na matiku do třetí, na češtinu do první, na výtvarku do školky...? :-)
Já teda než bych si říkala, že nebudu svý dítě podporovat v zájmu o písmenka, aby se pak ve škole nenudilo, tak mu radši najdu školu, kde se nudit nebude ani kdyby v první třídě mělo dělat vyjmenovaná slova.
 Lída 
  • 

Re: Školková díťata 

(6.7.2006 13:58:42)
Díky za nejlepší, nejpravdivější příspěvek k tématu. Maminky,nezabývejte se ptákovinama. Až začnete chodit do práce, budete rády že stihnete to nejzákladnější pro své děti udělat.Teď se pozastavujete jestli dítě "propadlo" v MŠ, jestli jsou učitelky takové nebo makové. Vy jste prostě přesvědčené, že jen vy děláte všechno nejlíp pro své děti a nepřipustíte, že by i někdo jiný mohl mít na věc jiný názor. Vaše děti jsou především vaším obrazem. Jsou takové jak vy si je v rodině vedete. Školka toho moc nezmůže. Proč slyším názory: už ať je po prázdninách, už s ním není doma k vydržení! už potřebuje režim! Proč maminky dají do školky tříleté dítě a s mladším je doma, když své dítě tak miluje a chce pro ně to nejlepší? Po třetím roce druhého dítěte spěchají do práce protože je to už doma nebaví, už musí mezi lidi a přitom je mateřská placená do 4let? Ano, vy máte své děti rády, ale mnohé z vás se velice rádo jich tzv. zbaví, přenechá výchovu školce, babičce... a potom jen kritizuje. Milé maminky, sáhněte si do svědomí jestli na tom nejste také tak. Popřemýšlejte o tom co tady vlastně řešíte. Myslím si že by to chtělo trochu pokory z Vaší strany, neboť instituce zvaná ŠKOLA se stala podle Vás jen službou obyvatelstvu,kde stále vládnou (učí) staré struktůry z předlistopadové éry.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Školková díťata 

(6.7.2006 21:22:51)
Ano, máte pravdu, že patřím mezi ně a můžu vás ujistit, že mě dědi milují. To není vychloubání, to je fakt. Chodí za námi děti jen tak si pohrát, popovídat, podívat se co máme nového, ukázat vysvědení a když není povedené, pro radu jak na rodiče atdatd. A já vždycky říkám: toto povolání se nedělá pro peníze, ale srdcem. S dětmi se vždycky domluvím, ale rodiče by občas potřebovali, no nechme toho.

Je pravda, že tříleté děti již potřebují společnost stejně starých dětí a proto školky existují, ale proč se pořád do učitelek navážíte. Většina je nás, které by mohly být babičkami vašich děti, protože děvčata která u nás praktikují toto povolání dělat nechtějí a taky nebudou, žádná nemá trpělivost s dětma,neumí se k nim snížit, dělat s nimi ptákoviny. My tu trpělivost máme, určitě větší než vy samy. Koukám kolem sebe a vidím to v obchdě, na ulici v autobuse...Vaše výchova není výchova, ale anarchie. Děti si mohou dělat co chtějí, řeknete to jednou, dvakrát, třikrát a nic se neděje. Mě stačí děti zmotivovat a mám třídu uklízenou, jsme raz,dva po jídle a tisíc jiných věcí. A to jsem ve třídě úplně sama s 20 3-41/2 letými dětmi.(Jsem sama ve třídě,protože bychom si nevydělali ani na základní plat - taková je finanční politika v mateřinách). Jsem sice učitelka ještě z předrevoluční doby, ale moc ráda jsem se přeorientovávala na nový styl práce s dětmi. A proto si budu stát za svými slovy: házíte , vy dospělí, špínu na učitelky a přitom si sáhněte do svého svědomí jak děti vychováváte. Moje slova nepatří všem rodičům. Ti kteří s výchovou svých dětí nemají problémy, nemusí je řešit v této diskusi. Ti,kteří s výchovou svých potomků problém mají, svalují vinu na učitelky. A děti jsou třeba ve školce spokojené.
Můj příspěvek je trochu od problému který se tu řešil - pomalé dítě. Pomalé a nepraktické dítě není věcí výchovy ale vývoje psychiky a sociální zralosti.Neumí to dnes - naučí se to zítra, pozítří, za týden za rok. S tím si hlavu nelamte. Raději je učte slušnému chování, úctě ke kamarádům, dospělým. Ostatní za Vás už možná zvládneme my.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Školková díťata 

(7.7.2006 8:59:49)
Lido, citujem ta: „Vaše výchova není výchova, ale anarchie. Děti si mohou dělat co chtějí, řeknete to jednou, dvakrát, třikrát a nic se neděje.“
To vazne cakas, ze po takychto vyrokoch ti my, rodicia, dame za pravdu?
Apropo, napriklad ja sa nenavazam do ucitelov ako takych, ale otvorim si usta na ucitelov, ktori na svojom mieste nemaju co robit. A vies, co je smutne? Ze ani ucitelky, ktore to s detmi vedia, si neuvedomuju, ze donekonecnym nekritickym krytim svojich neschopnych kolegyn zhadzuju aj seba. Nediv sa, Lido. Kazdy rodic totiz vychovava najlepsie ako vie. Ano, robime chyby. Ale robite aj vy. A deti su nase, ci sa vam to paci alebo nie. Vy ste len sucastou sluzby, ktora tu ma byt pre nas. Chapes to? My, rodicia, by sme mali byt klientami skolok. Ak sa nas vy, ucitelia, nebudete snazit chapat, nech uz sme akykolvek, budete nas kritizovat a ospravedlnovat kolegyne, ktore svoju pracu nerobia dobre, ocenenie od nas pride v mensej miere ako by malo. Je to aj vasa chyba. Aj ked na druhej strane ti uznavam, ze rodicia su niekedy hrozni.... ale bohuzial, su to klienti, teda mali by byt a s klientami treba narabat inac.

Pises: „Ti kteří s výchovou svých dětí nemají problémy, nemusí je řešit v této diskusi.“ Tu len potvrdzujes moje tusenie – si mozno ucitelka, ktora to s detmi fakt vie, ale asi to nevies s rodicmi. Alebo sa mylim? V skutocnosti ich nekritizujes? Ako komunikujes s rodicmi problemovych deti? Alebo s problemovymi rodicmi?
Tu vyzera, ze neuznas, ze chyba moze byt na strane skolky, neuznas, ze moze existovat dobre vychovane dieta, ktore ma v skolke problem. Cakas sebakritiku od rodicov, v tebe jej vsak nie je ani za mak. Stazujes sa, ze sa rodicia navazaju do ucitelov, pritom sa tu krasne navazas do rodicov. Co cakas?

Pises, nelamte si hlavu, ak mate pomale dieta. Nerieste to. Ako to mame neriesit, ked to riesia ucitelky a dieta nepostupi do vyssej skupiny? Rodicov na to vopred nepripravia... Ak si taka znalkyna detskej duse, mala by si vediet, ze to dieta moze taketo nieco znasat zle. Nemusi, ale moze. Nie je to prkotina, nie je to vtakovina. Je smutne, ze to nevidis. Komunikacia medzi rodicmi a ucitelmi nie je dobra a mozu za to obidve strany. Nestazuj sa len na rodicov.
Ano, ak chceme nieco riesit, musime zacat od seba. My rodicia, ale aj vy ucitelia.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Školková díťata 

(6.7.2006 21:22:51)
Ano, máte pravdu, že patřím mezi ně a můžu vás ujistit, že mě dědi milují. To není vychloubání, to je fakt. Chodí za námi děti jen tak si pohrát, popovídat, podívat se co máme nového, ukázat vysvědení a když není povedené, pro radu jak na rodiče atdatd. A já vždycky říkám: toto povolání se nedělá pro peníze, ale srdcem. S dětmi se vždycky domluvím, ale rodiče by občas potřebovali, no nechme toho.

Je pravda, že tříleté děti již potřebují společnost stejně starých dětí a proto školky existují, ale proč se pořád do učitelek navážíte. Většina je nás, které by mohly být babičkami vašich děti, protože děvčata která u nás praktikují toto povolání dělat nechtějí a taky nebudou, žádná nemá trpělivost s dětma,neumí se k nim snížit, dělat s nimi ptákoviny. My tu trpělivost máme, určitě větší než vy samy. Koukám kolem sebe a vidím to v obchdě, na ulici v autobuse...Vaše výchova není výchova, ale anarchie. Děti si mohou dělat co chtějí, řeknete to jednou, dvakrát, třikrát a nic se neděje. Mě stačí děti zmotivovat a mám třídu uklízenou, jsme raz,dva po jídle a tisíc jiných věcí. A to jsem ve třídě úplně sama s 20 3-41/2 letými dětmi.(Jsem sama ve třídě,protože bychom si nevydělali ani na základní plat - taková je finanční politika v mateřinách). Jsem sice učitelka ještě z předrevoluční doby, ale moc ráda jsem se přeorientovávala na nový styl práce s dětmi. A proto si budu stát za svými slovy: házíte , vy dospělí, špínu na učitelky a přitom si sáhněte do svého svědomí jak děti vychováváte. Moje slova nepatří všem rodičům. Ti kteří s výchovou svých dětí nemají problémy, nemusí je řešit v této diskusi. Ti,kteří s výchovou svých potomků problém mají, svalují vinu na učitelky. A děti jsou třeba ve školce spokojené.
Můj příspěvek je trochu od problému který se tu řešil - pomalé dítě. Pomalé a nepraktické dítě není věcí výchovy ale vývoje psychiky a sociální zralosti.Neumí to dnes - naučí se to zítra, pozítří, za týden za rok. S tím si hlavu nelamte. Raději je učte slušnému chování, úctě ke kamarádům, dospělým. Ostatní za Vás už možná zvládneme my.
 Lenka, 4letá Evička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Školková díťata 

(7.7.2006 12:14:10)
Milá Lído,

váš vzkaz vyznívá jako zahořklá kritika nespokojeného člověka. Z vašeho článku vůbec není patrné, že svou práci děláte ráda. Několik let jsem učila na jazykovce a i když byly občas problémy, nikdy jsem se o svých studentech nevyjadřovala tak zatrpkle jako vy o rodičích. Taky jsem mohla říct: je to hrůza, nikdo se doma neučí a pak svaluje vinu na učitele, že ho nic nenaučil, a z těch peněz se taky nedá vyžít... Jenže já jsem věci viděla taky z druhé stránky. Student se nic nenaučil, protože jsem ho nedokázala dostatečně motivovat. A že mám jako učitelka málo peněz? Když se ti to nelíbí, běž jinam, říkala jsem si často. Nevím, ale mám za to, že když člověk dělá něco opravdu rád, necítí prostě potřebu soustavně kritizovat podmínky, ve kterých pracuje.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

míň kritizujte, víc spolupracujte 

(7.7.2006 23:23:57)
Myslím, že Lída má pravdu v tom, že se rodiče občas snaží svalit veškeré potíže s výchovou na školky. Ano, občas má školka málo výchovný účinek, zvlášť pokud se děti přiučí něčemu, co se nám nelíbí. Ale od toho mají děti nás, rodiče, aby je upozornili na to, co se může a co se nesmí. Když přišel Martínek ze školky s jednou nadávkou, nebo co to vlastně bylo, napřed jsem se otočila a odešla se smát jinam, pak jsem se ho zeptala, jestli ví, co říká. Nevěděl, a tak jsem mu vysvětlila slovo od slova to, co před tím řekl on. Od té doby jsem to neslyšela. Chápu, že někteří rodiče musí být docela v šoku, náš Martínek toho o školce moc nenamluví, ale jiné děti opakují a popisují všechno. To pak musí být docela zajímavé :-) Ale děti nám nerostou ve skleníku, buď budeme nadávat už na školku, nebo až na školu, kde se naši drobečci naučí něco nehezkého. Ale ve školkovém věku si je ještě ovlivníme a uhlídáme.
Mám dva kluky, mladší do školky ještě nechodí, začne až po prázdninách. Ale on už tam chodí druhý rok, ráno si půl hodiny pohraje, zvykne si na děti, učitelky, i na prostředí a věřím, že pro něho bude začátek "opravdové" školky jednodušší. A já se za tu půlhodinu dozvím, jak funguje školka, vztahy mezi dětmi, ale i učitelkami. Pak se mi mnohem snadněji reaguje na případné Martínkovy problémy. A taky si mám čas s učitelkou promluvit o čemkoliv. Člověk se toho hodně dozví, jenom na to potřebuje čas. Většina rodičů dítě dovede do školky, v šatně si zanadává, pak s úsměvem předá ve dveřích dítě a pak si ho berou odpoledne a v šatně nadávají a stěžují si navzájem. Nikdo z nich se nejde domluvit za učitelkou, podívat se do třídy. Nějak nefunguje spolupráce.
Co se týká kritiky podmínek, láska k povolání člověka neuživí. Manžel taky učil, do té doby, než to přestalo finančně stačit. A školství má o jednoho oblíbeného učitele, který rád učil, míň.
 Lída 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Školková díťata 

(8.7.2006 14:12:45)
Lenko, přečti si můj příspěvek znovu a určitě se tam dočteš, že svoji práci miluji a pro peníze toto povolání nedělám. Nejsem nespokojený člově ba právě naopak - optimista sportovec, milovník dětí a zvířat, pozitiva hledám i ve zdánlivě neřešitelných a těžkých životních situacích. Soustavně nikoho nekritizuji. Toto je můj první příspěvek na netu. Když jsem si přečetla všechny příspěvky, musela jsem reagovat. V jediném byla pochvala na školku. Ostatní byly silně negativní a proto jsem se učitelek zastávala i když si to možná opravdu všechny nezaslouží. To je ale věc ředitelky, která má sjednat nápravu. A rodiče. Žádná zatrpklá kritika. Je to jen konstatování jací jsou. Já to nezměním a proto si s tím hlavu nelámu. Komunikuji s nimi docela normálně. Ale 100% platí co napsala ve svém příspěvku Veronika. Chybí ochota ze strany rodičů aby si udělali čas a s učitelkou problém v klidu a věcně probrali. Nadávají v šatně, před školkou, a učitelka se kritiku nedoví vůbec nebo jen zprostředkovaně. Jak má reagovat? A ti co si čas najdou, probíráme jak dítěti pomoci, jak postupovat ve výchově...
Kritiku a žalování na své dítě ode mě neuslyší. Já si ve školce řeším problémy s dětmi sama a problémové děti (nevím co tím myslíte, protože to slovo nenávidím) já ve školce nemám. Jsou děti hodné, upovídané, pomalé, divoké...ale i toho nejaktivnějšího človíčka dokážu zabavit tak, že máme ve třídě samé sluníčkové dny. Jediné co nesnáším je když si děti ubližují. Ale už i na to mám metodu.
Nakonec bych tedy dodala: komunikujte v klidu s učitelkou vašeho dítěte, řekněte své argumenty ona řekne své a společně najdete určitě nějaké řešení přijatelné pro obě strany. Až toto bude fungovat pak už svět předškoláčků bude úplně bez mráčků.
 Cindy 35 (14 tt) 
  • 

pro Lídu 

(8.7.2006 16:25:43)
Paní Lído, trochu jste mě pobavila tím, jak popisujete, že děti se nají jedna dvě.... Tak to byste asi ze mě vyrostla mít mě kdysi dávno ve školce. Patřila jsem mezi děti, pro které jídlo byl trest a stres - kvůli školce. Stejně se mnou učitelky nic nezvládly, protože jsem zkrátka jedla svým pomalým tempem (to se mně drželo i v době škol v přírodě - ostatní děti již dávno odcházely na pokoje a já seděla u jídla :-) ) Taktéž jsem od malička měla mnohem menší potřebu spánku. Tudíž jsem odpoledne neusnula, ať jsem se snažila jakkoli. Až na jednu paní učitelku, která nás neustále buzerovala tím, že musíme ležet na zádech s rukama složenýma pod hlavou a když jsme si chtěli změnit polohu, okřikla nás, tak ostatní pančelky (tehdy souščelky :-)) byly chápavé a milé. Často mě ani nenutili spát a mohla jsem si potichu hrát v herně. Jinak jsem byla dítko hodné, poslušné a šikovné, takže ostatní problémy se mnou nebyly. Jen to jídlo.... dnes by tedy asi podobná pančelka z úvodního příběhu mě nechala přeřadit mezi "malé"... Znám spoustu rodičů malých dětí, ale neřekla bych, že se nesnaží děti vychovávat a už vůbec bych způsob výchoby nepopsala slovem "anarchie". To je opravdu dost silná káva. Jistě existují i rodiče, kteří jsou takoví, jak popisujete, ale nevěřím, že to nejsou spíš výjimky.
Ona totiž psychologie se dá použít i u dospělých... vím, o čem mluvím, sama jsem v práci bankovní úřednice hned poznala, když se tam objevil naštvaný klient, který se chtěl jen v bance vykřičet nebo člověk zmatený, který ani nevěděl, co pořádně chce. Milým úsměvem a taktním jednáním jsme museli zvládnout každého a věřte, že je to skutečně také náročná práce. Být prvním hromosvodem kdekoho a neustále se kontrolovat a být milá a s úsměvem...ale jde to, když se chce.
 Lenka, 4letá Evička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Školková díťata 

(10.7.2006 9:26:13)
Milá Lído,

rozhodně jsem vás nechtěla nějak urazit, je těžké napsat úsudek o člověku, kterého neznám a o jehož názorech a povaze soudím jenom podle příspěvku na netu. Určitě máte pravdu v tom, že je důležitá komunikace mezi školkou a rodiči, bez té to nikam nevede. Jenom mně vadí, že strkáte všechny rodiče do jednoho pytle, píšete, že to s dětmi neumí tak jako vy ve školce. Ale jak už tady někdo psal, každý rodič dělá pro své dítě to nejlepší co může, někdo je asertivní a výchovu zvládá snadno, jiný má málo sebevědomí a říct dítěti „ne“ mu dělá velké potíže. Ale za to by ho ti druzí neměli soudit, měli by mu spíš ukázat cestu, jak své dítě dobře vychovat. Konstatování, že je to špatný rodič, který své dítě nezvládá, nikdam nevede, je to naopak demotivující. Jinak ale práci učitelek ve školce obdivuju, já bych něco takového dělat nemohla. Já osobně jsem si na učitelky a učitele (žiju v zahraničí a tuto práci vykonávají i muži) ve školce nikdy neměla důvod stěžovat, snažím se s nimi komunikovat a všechno probíhá hladce.
 Lenka, 4letá Evička 
  • 

Re: Re: Školková díťata 

(6.7.2006 16:26:34)
Lído,

já si zase myslím, že takové tříleté dítě už školku potřebuje, řekla bych, že čas strávený mezi stejně starými dětmi, se kterými si může hrát, komunikovat s nimi i se něčemu přiučit, je pro něho v tomto věku prospěšnější než trávit celý den doma s maminkou, která přes den musí vařit, prát, uklízet... Samozřejmě nejsem pro, aby dítě, pokud je rodič doma, trávilo ve školce celý den, ale část dne určitě! Mám zkušenost taky s tím, že dítě se hodně učí pozorováním druhých a činnosti, které si dcera už z principu ode mně nechtěla dlouho vysvětlit (slušné sezení u stolu při jídle, používání příboru), od ostatních velmi rychle pochytila a v tomto ohledu s ní už nemám problémy.
 skutečná učitelka již 20 let 
  • 

Re: Školková díťata 

(4.8.2006 17:54:56)
konečně rozumný názor, nechte děti dýchat!Podporujte je v tom co dělají rády a co je nebaví k tomu je motivujte a pomáhejte jim, společně to půjde lépe.
 Patricie,Viki 9/02,Lexi 11/04 


Nase zkusenost 

(5.7.2006 13:02:45)
Dobry den,
nezvladam precist celou diskusi, ale..
nase starsi dcera je tez pomala v oblekani.. proste ma dulezitejsi zajmy, nez se obleknout:-().. ale nakonec jsme vybraly skolu se smisenymi tridami ( deti od 3 do 6let pohromade), starsi mladsim pomahaji, vsechno se ridi tim nejpomalejsim a jde to fajn.. jinak je dcera samostatna ( myti, uklid veci a hracek, jidlo..),sikovna a bystra, jen proste oblekani ji hrozne nebavi:-))..
Myslim, ze jde o vyber skolky ( my jich prosly 13..).. je pravda, ze mame zvlasni pozadavky ( rada potravinovych alergii je komplikaci pro kucharky, to ze dcera od 2let nespi po obede vyzaduje alternativni program..).. my mame stesti, ze bydlime kousek od Plzne a tak je velky vyber:-)).. zkuste se poohlednot nekde jinde..
Drzim palce
PAtricie
 Miriam 
  • 

zkušenost 

(5.7.2006 23:06:04)
Je to skoro 23 roků, když jsem svého syna dala do mateřské školky jako přeškoláka. Zažila jsem něco podobného jako Vy. Myslela jsem si, že dnes je vše již jiné, že se k dítěti přistupuje individuálně a není vše na povel jako dřív. Já jsem mateřskou školkou dost pokazila, neboť syn byl také pomalý, nejedl vše, co mu bylo předloženo....aj. Dokonce jsem byla na doporučení paní učitelky v ped.psych.poradně, kde mi p. doktorka řekla, že je vše v pořádku.Nicméně syn byl "černá ovce" a ján žila podvědomě v tom, že je opožděný. První třídu -první dva měsíce "prozvracel" neboť si nesl z mateřské školky stres. Vzhledem k tomu, že měl výbornou paní učitelku (tenkrát soudružku učitelku)vše po dvou měsících zvládal v pohodě.Po celých 8 roků měl na vysvědčení samé jedničky, na gymnáziu vždy s vyznamenáním - maximálně dvě dvojky, vysokou školu absolvoval úspěšně.V pracovním procesu je bezproblémů, akorát je více úzkostlivý a často žije ve stresu, že nestihá ....... Proto Vám chci dodat odvahu, není to ve tkaničkách u botiček, které si není schopen rychle zavázat nebo ve svetříku, který si rychle nezapne. Je to skutečně v paní učitelce, která nepomůže dítěti, které je pomalejší a nepovzbudí jej, když to ostatních 19 dětí zvládá a práci s nimi nemá.Jaké má paní učitelka pedagogické úspěchy, když takové dítě raději nechá "propadnout"...je to člověk na správném místě, naše paní učitelka (tenkrát soudružka učitelka)v mateřské školce na správném místě nebyla.
 Renata, kluci 7 a 3 roky 
  • 

Dopadli jsme podobně 

(6.7.2006 0:34:29)
Ještě nikdy jsem na články na rodině nereagovala, ale váš mě opravdu oslovil. Cítím s vámi, protože jsem se starším klukem dopadla ve státní školce stejně. Do školky nastupoval v čerstvých 3 letech, mluvil dobře, byl na svůj věk manuálně dost šikovný a inteligentní, takže jsem myslela, že všechno bude v pohodě. Polovinu jeho první třídy jsem ztrávila na rizikovém těhotenství a ve školce bylo vše v pohodě. Radikální změna nastala po šestinedělí. Najednou byl syn problémové dítě. Kromě toho, že si učitelky stěžovaly, že se pomalu obléká, tak prý mlátil děti a celkově byl na ně hrubej. Nakonec ho dali po prázdninách taky opět do 1.třídy (navíc nám nic předem neřekli) a když jsem se ptala proč, tak mi bylo řečeno, že stejně bude mít odklad do školy, tak to nevadí. Fakt by mě zajímalo, jak to mohli tenkrát vědět. Nakonec se nám podařilo, že syna v říjnu vzali do soukromé školky (samozřejmě do 2.třídy). Problémy s adaptací mezi dětmi má do dneška, ale jsem moc ráda, že se nám ten přesun podařil, protože mu tam za ty 3 roky, co tam chodil moc pomohli a naučili ho moc. Hlavně řešení jejich problémů nechtěli ode mne, ale vyřešili si to sami, což u takhle malých dětí je správně. V soukromé školce platí ta známá věc, že když platíte, tak se dětem snaží věnovat víc než je jejich povinnost a ty peníze se vyplatí. Přeji vám hodně pevných nervů.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

opačný problém 

(7.7.2006 23:38:31)
A to si představte, že v naší školce (jen dvě třídy) se jedna maminka strašně rozčílila, když dali její holčičku do druhé. V první byla skoro rok a půl, třída je plná mrňat, holčička je šikovná. Ale maminka odmítla a tak si odchodila malá ještě rok s mrňatama a půjde do předškoláků. Maminka měla problém hlavně ten, že se s ní nikdo nedomlouval dopředu. Některé z nás si ale myslíme, že hlavně chtěla, aby její holčička byla viditelně šikovná, a to by mezi staršími nebyla. Asi to s rodiči opravdu není vždycky jednoduché...
 Cindy 35 (14 tt) 
  • 

Údiv 

(8.7.2006 11:59:21)
Tedy Lucko, já jen zírám. To slyším prvně, propadnout ve školce. Dost mě pobavil i důvod onoho propadnutí. Hned se mi totiž vybavilo vyprávění mého muže. Jako hodně nemocné dítě ho považovali ve školce za opožděného, sice nepropadl, ale dostal toto "doporučení" i do školy. Takže zpočátku ho ostatní děti v čele s paní učitelkou všemožně šikanovaly. Alespoň do té doby, než se ukázalo, že Franta je dítě nadprůměrně inteligentní a výsledky po výměně učitelky byly najednou nejlepší ze třídy. Bez problémů zvládl gymnázium, nástavbu i právnickou fakultu. A to chci upozornit, že s jemnou motorikou (ba i s hrubou) má problémy celý život. Dodnes je pro něj problém pořádně přitlouct hřebík či skloubit taneční pohyby s rytmem hudby. A to má dokonce skvělý hudební sluch. Zkrátka problémy s motorikou.... Pravda je, že manžel měl přesto všechno dlouho dobu pošramocené sebevědomí... Měly by si toto přečíst ty paní učitelky, které svou práci neberou jako určité poslání ...třeba by bylo lepší, než dítěti snižovat sebevědomí, raději dělat jinou práci. Také jsem si raději v minulosti, když jsem měla být paní učitelka na ZŠ, raději zvolila jinou práci. Zjistila jsem, že si nejsem jistá, zda bych všechny děti dokázala dostatečně a zároveň dobře zvládnout...
 Cindy 
  • 

Ještě dodatek 

(8.7.2006 12:13:03)
k jednomu názoru některé z maminek. Většina mých přátel a kolegyň má malé děti a rozhodně bych neřekla, že je běžné (ba že dokonce každé druhé dítě) umí abecedu a počítat ve 4 letech do deseti. Přesto ani jedno z dětí mých přátel nemá problémy zvládat školu. Já jsem sama v uvedeném věku rozpoznala tak 5 písmen a uměla počítat přesně do 8. Přesto jsem školy zvládla bez nějakých problémů.
 Levandule 
  • 

Re: Údiv 

(8.7.2006 22:47:05)
Možná to už zde zaznělo, nečetla jsem diskuzi, ale na jedné straně bych doporučila absolvovat vyčetření u neurologa a klinického psychologa. Pokud by stanovili diagnozu s poruchou motoriky, mohlo by trochu pomoci spec. vedení a ev. rehabilitace a hlavně by psycholog mohl školce "domluvit", aby takto dítě učitelky nešikanovaly. Může díky propadnutí vzniknout sekundární neurotizace, která může mít horší následky, než porucha motoriky, která opravdu nevylučuje třebas i nadprůměrnou inteligenci. Mamince bych dopurčila se nenchat takto školkovými učitelkami ovlivňovat. Hodně síly!
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

???? 

(9.7.2006 0:43:38)
Vy byste opravdu nechala dítě kontrolovat psychologem, neurologem a kdoví kým ještě jenom proto, že si neumí zavázat boty a má jiné zájmy? Uf, pak chudák dítě. Buď bude odpovídat tabulkám, nebo je divné a potřebuje vyšetřit :-(((
 Damila 


Re: ???? 

(9.7.2006 7:14:27)
Ale Veroniko,
vždyť tato "vyšetření" jsou naprosto nebolestivá a jsou formou hry("Pojď, ukaž mi co už umíš a to je krásné, ty jsi šikulka...!). Každý psycholog vám dítě vychválí, že od něj odcházíte s pocitem, že máte to nejúžasnější dítko na světě. (A bude to pravda!) :-)
Psycholog není lékař, ale soc. pracovník, takový poradce,hodná teta (strejda), která si s dítětem hraje a hodně ho chválí. Nic co by prckovi mohlo uškodit nebo zanechat na něm stopu strachu. Mé děti chodily k psycholožce rády,i já jsem si ráda šla pro další "dávku povzbuzení", že nejsem tak hrozná máma, jak si o sobě občas každá myslíme...
Myslím, že dnes je už jiná doba a není nutno na poradu s psychologem pohlížet jako na přiznání nějaké své (nebo synovy,dceřiny...) abnormality.
Jinak musím souhlasit, že není nutné s tím, že si dítě neumí ve 4 letech zavázat tkaničky, hned letět k odborníkovi. To jen při podezření na závažnější poruchu. Většina věcí se jaksi sama časem vyřeší.
 Damila 


Re: Re: Re: ???? 

(9.7.2006 11:30:26)
Milado,
co k tomu říct? Asi jste neměli dobrého psychologa. Tohle se nemělo stát.
Pokud syn prospíval i bez integrace, tím lím, možná dg nebyla správná. U nás je to ale jinak, obě děti maji LMD a dyslexii a rozhodně to je mezi ostatními dětmi poznat. Integrace se nekoná, jen starší syn má štěstí, od 3. třídy jakýsi ohled na dyslexii, když něco nestihne dodělat a místo psaní tesu čučí "do blba",a místo diktátu opis (spolu s se 3 dalšími dyslektickými spolužáky). A to jen díky osvícenému p. učiteli. Mladší syn právě ukončil 1. třídu a kvůli pětkám z diktátů má dvojku na vysvědčení. Žádná velká tragedie, zatím. Ale tohle je jen začátek.
To, jestli učitel vezme v úvahu zprávu z ppp nebo od klinického psychologa je bohužel v praxi jen jeho rozhodnutí.
Buď ráda, že to Tvůj syn nepotřebuje, a že je výborný i bez "přímluvy". Moji synové tak dobří prostě nejsou a vlastně o své dg neví (starší syn ví jen o dyslexii). Možná je to chyba a zbytečně si připadají jako méněcenní.
 Damila 


Re: Re: Re: Re: Re: ???? 

(10.7.2006 7:56:31)
Jestli je dobré papír dát ve druhé třídě nebo ne, to je individuální a záleží na učiteli jak s tím naloží. U nás se to oplatilo u staršího syna. U mlad. nikoliv, tam na to prdí. Ty jsi ty papíry snad vůbec učitelce nemusela dát, když jsi s jejich obsahem nesouhlasila. To je lepší, než pak celou dobu vysvětlovat že je to jinak než tam píšou.
A co se týče toho, že psycholožka není hodná teta...víš, to by se nikde nesmělo psát o ničem, protože vždy se najdou výjimky. Měli jste smůlu a narazili na neprofesionálního psychologa. To je smutné, nicméně to neznamená, že je to běžné nebo časté. Je to výjimka, já i lidi co znám nemají jedinou špatnou zkušenost s dětským psychologem. Mně šlo jen o to, aby se psychologů lidé nebáli, že to není bubák jako např.zubař, kde se o příjemných návštěvách rozhodně mluvit nedá. Jen se na mě nesesypte, že máte výborného zubaře a já to tady zevšeobecňuji....To byl příklad!
 Damila 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ???? 

(10.7.2006 21:15:59)
Tak to my jsme měli jinak, to já jsem musela zprávu donést do školy.
Jen pořád nechápu na co si stěžuješ. Jestli vám to zblbla psycholožka, není to důvod, aby integraci neměly děti, které to opravdu potřebují. Moje děti mají daleko větší problémy, než jen že si pletou malé a velké S, pro nás jsou jisté ohledy potřebné a žádoucí.
Jinak dvě plomby Ti upřímně závidím (ale samozřejmě přeji:-) to já ani o tom svém ani psát nebudu, a není to rozhodně nedostatkem hygieny...ale to už hodně odbočuji.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: ???? 

(10.7.2006 21:48:18)
Dagmarjano, jsem si právě přečetla diskusi mezi Tebou a Miladou a bohužel musim napsat, že my máme taky zkušenost s přišíváním nesmyslných diagnóz na počkání. Na dobrou psycholožku jsme narazili až na asi pátej pokus (a to jen díky maminkám z Rodiny, které mi tu pátou doporučily), na snad dobrou neuroložku na druhej pokus (tu jsem si stejnýma maminkama nechala doporučit radši hned po prvním neúspěchu, jinak nevim jak dlouho by to zas mohlo trvat :-)).
Rozhodně bych si netroufla tvrdit, že psycholožky jsou ty hodné paní, které si jentak mimochodem pohrajou s dítětem. Ony si snad většinou i pohrajou, ale pak mu můžou změnit život nesprávnou diagnózou.
 Damila 


Re: Re: Re: ???? 

(11.7.2006 5:20:21)
Musím říct, že mě to překvapuje a nesetkala jsem se s tím, aby psycholožky "přišívaly diagnózu na počkání". Spíš mám zkušenost opačnou, že jsou opatrnější ve vynášení některých "soudů". Je mi líto, že u vás (Tebe a Milady) to s psycholožkou nevyšlo. Nicméně můžu zase jen opakovat, že to není důvod zanevřít na všechny psychology, protože by všichni mohli být stejní... KOneckonců ani Ty ses nenechala odradit a hledala jsi dál. Já jsem holt v tomto asi měla větší štěstí (a se mnou mnoho mých známých, co psycholožku navštěvují).
Jen si myslím, že není nic špatného na tom, když řeknu obecně že psycholog má dítěti pomoct, a když se upřímně divím, jestliže tomu v některých případech tak není. Nebo jsem napsala fakt něco co může někoho popudit? Každá máme svou pravdu, protože máme jiné zkušenosti.
 Líza 


Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 7:36:21)
Já rozumím Verče v tom, že letět pokaždé vyšetřovat dítě, když někdo z okolí naznačí, že v tom či onom není dost dobré, je nesmysl.
Pokud jde o zavazování tkaniček ve 4 letech a následné vyšetřování motoriky, musím se smát. To je norma, nikoli porucha.
A pokud jde o pomalé převlíkání či jídlo, jako u dítěte autorky, tam přece není třeba nic vyšetřovat - nebo ono pomůže, když místo toho, že mám dítě, které se pomalu oblíká, budu mít dítě s diagnózou "pomalost při oblíkání"? Myslím že ne, a že příliše horlivě rozdávané diagnózy škodí. Co s tím dělat, to autorka jaksi sama správně tuší. Povzbuzovat dítě v tom, co mu jde, procvičovat postupně, co nejde, a nijak sebe ani jeho nestresovat. Takže taky nepodmiňovat postup do další třídy školky tím, že se začne rychle oblíkat, žejo ;-)
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 11:01:51)
Tak vidím, že musím svoje slova osvětlit. Doporučila jsem vyšetření proto, aby došlo k vyloučení možné poruchy, čímž by byla matka chráněna před neadekvátně postupujícími učitelkami v MŠ a pakliže by dítě nějakou diagnozu mělo, mohla by se včas léčit, čímž by byla větší naděje na její vyléčení - vždy´t u malýc hdětí jde většinou o vývojové potíže, které mají velikou šanci věkem a akekvátním přístupem odeznít. Záleží, z jakého úhlu se na tuto situaci díváte. Přišlo mi, že matka - pisatelka je zaražena z chování učitelek, které nemístnou šikanou mohou dítě neurotizovat - propadnutí. Ale je opravdu na každé z nás, jak se svým dítětem zacházíme a co si necháme líbit.
 Damila 


Re: Re: Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 11:37:35)
Levandule,
souhlas. Jen drobnost. Diagnóza spojená s poruchy motoriky se nedá léčit (klasicky-léky). Je však dobré o ní vědět. Druhá věc, jestli na to berou ohledy i jiní lidé, než jen máma. Neberou. Dítě je považováno za nesamostatné, rozmazlené,, pomalé, líné, zaostalé.... Nedivme se. Dnes se to přesunulo do opačné roviny. Matky často i neoprávněně chování svých dětí omlouvají různými poruchami chování.... Kdo se v tom má vyznat. Vždyť i dvě děti se stejnou dg se nechovají stejně! Toto nemá ideální řešení.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 13:57:33)
Já mám takové loudálky doma dva. A občas mě pěkně naštvou, když jsou ještě loudavější než normálně. Ale zajděte se někdy podívat do šatny školky, když jdou děti po obědě domů. Je tam spousta nervózních maminek, které pospíchají a stejné množství dětí, které mají čas. Občas je tam i výjimka v podobě klidné maminky nebo rychlého dítěte, ale jsou v menšině. Vždyť ti prckové nevidí důvod k rychlejšímu oblíkání, maminku už tam mají, o nic jim nejde.
A hlavně, ten si neobuje boty, ten zase nezapne zip, jiný nezvládne knoflíky. Jenže každá maminka ráda řekne: Náš XY si už umí zapínat zip, ale už pomlčí o tom, že neudělá ani uzel na tkaničce. Každý přece umí TEĎ něco jiného a ČASEM se naučí všechno, nebyli jsme jiní. Pokud je dítě k posouzení psychologem, nebo jiným -logem, určitě to pozná a doporučí dětská doktorka, která má srovnání a dítě zná od malinka.
A ve školce (i ve škole)se mají v běžných případech domlouvat s učiteli rodiče a ne někdo, kdo dítě ani nezná, to jen v případě něčeho závažného. A uvidíte, že vaše děti si toho všimnou a budou si to moc dobře pamatovat, jestli jim v potížích pomáháte vy, nebo někdo cizí, nebo nikdo.
 Damila 


Re: Re: Re: Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 15:02:01)
Dětská lékařka stěží během několika pětiminutových návštěv ročně (ještě k tomu v době, kdy je dítě nemocné) pozná na dítěti jestli je "vpořádku" motoricky, rozumově.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Údiv 

(9.7.2006 22:11:03)
A je takový problém zvednout telefon, zavolat doktorce, říct jí, o co jde, požádat o návštěvu i se synem v době, kdy má poradnu a není tam nikdo nemocný a tam se na všechno zeptat? Jestli to doktorka není ochotná udělat, pak bych ji okamžitě vyměnila.
Jinak bych asi radši měnila školku, pokud by trvali ve školce na svém a mě se to nelíbilo. Protože když kohokoliv k čemukoliv nutíte, vždycky se brání. A mohlo by to pak dítěti uškodit ještě víc.
Ono ale MOC záleží na způsobu jednání. Nejen učitelů, ale i rodičů. A to ještě ve školce o nic nejde, ve škole to bude horší.
 Lenka Giourga 
  • 

Oblekani 

(9.7.2006 10:47:27)
Mila Lucko,

nemam zkusenosti s ceskymi skolkami, my zijeme v Recku, tady je skolek spousta, ale zato ta uroven! Muj petilety syn se take nechtel oblekat, umyvat, uklizet,.. proste nechtel delat spoustu pro nej zbytecnych veci a nahodou jsem dosla na to, jak to vyresit. Ted zavodime v oblekani, obouvani, umyvani, proste delame zavody, jestli tu cinnost udelam rychleji ja nebo on. Samozrejme ho nechavam vyhravat, ale pokud nekdy zapomenu a vyhraju, tak mate slyset ten rev. Vlastne jsem tak dosla na to, ze je velice sikovny, ale proste ho to driv nebavilo.
 Márty 
  • 

Re: Oblekani 

(9.7.2006 10:54:24)
Toto je jeden zpusob reseni, samozrejme pozor na to aby dite nebylo zvykle porad vyhravat, je dobre umet i prohravat. Ale jinak samozrejme najit spravnou motivaci pro dite, to je to co nekdy chybi.
 Marcela 
  • 

organizace ve školkách 

(9.7.2006 17:19:14)
Ahoj,
U nás ve školce je v jedné třídě 28 dětí (to je maximum). Protože mají letos moc předškoláků, zůstává moje dcera (přestože je předškolák) už čtvrtý rok ve třídě pro "malochy". Rozhodla jsem se, že mi to nebude vadit.
Možná ve Vaší školce taky mají problém s počtem dětí jednotlivých věkových kategorií a nějak to prostě museli vyřešit.
Myslím si, že třídy, kdy jsou děti různého věku jsou v pořádku. Některé školky dokonce záměrně vytvářejí smíšené třídy.

Pochopila jsem správně, že Tvůj syn má 4 roky a umí si zavazovat tkaničky? Tak to je dobrý. Já jsem to zatím dceru ještě nezačala učit, kupuju boty na suchý zip.

Nic si z toho nedělej, ono jim to určitě nijak neuškodí.

Měj se
Marcela
 Marcela 
  • 

organizace ve školkách 

(9.7.2006 17:19:16)
Ahoj,
U nás ve školce je v jedné třídě 28 dětí (to je maximum). Protože mají letos moc předškoláků, zůstává moje dcera (přestože je předškolák) už čtvrtý rok ve třídě pro "malochy". Rozhodla jsem se, že mi to nebude vadit.
Možná ve Vaší školce taky mají problém s počtem dětí jednotlivých věkových kategorií a nějak to prostě museli vyřešit.
Myslím si, že třídy, kdy jsou děti různého věku jsou v pořádku. Některé školky dokonce záměrně vytvářejí smíšené třídy.

Pochopila jsem správně, že Tvůj syn má 4 roky a umí si zavazovat tkaničky? Tak to je dobrý. Já jsem to zatím dceru ještě nezačala učit, kupuju boty na suchý zip.

Nic si z toho nedělej, ono jim to určitě nijak neuškodí.

Měj se
Marcela
 kedie 3 děti 
  • 

školka 

(9.7.2006 17:29:09)
asi neni v této době snadné školku vyměnit,ale myslím,že pro vašeho synka by byl nejlepší systém,který je ve školce,kam chodí můj nejmladší syn.ten je velmi podobný tomu vašemu.od 2 let umí bruslit,ve svých necelých 6ti letech a jako předškolák,bude hrát hokej za 2.třídu,ale tkaničky zavázat neumí,špatně mluví a malování vlnovek ho nudí.náš prcek chodí do školky,kde jsou v jedné třídě děti různého věku od 3 let až po předškoláky.starší pomáhají mladším,takže je to určitě výhodnější i pro učitelku.denní program mají jednak společný a jednak jsou rozdělený do skupinek podle dovedností a věku....předškoláci se učí obloučky a rozepisovat ruku,mladší malují atd.chodili tam všechny mé děti a já jsem ráda,za toto rozdělení.když tam chodil prostřední,tak si jako předškolách vzal pod "křídla"3letého kubu,pomáhal mu s oblékáním,botičkama...dodnes,a to je ze školky 4 roky,na něho kuba volá,kdykoli ho potkáme.
přeji pevné nervy se školním systémem
 Magdalena, syn Tadeáš 3 měsíce 
  • 

ÚČI 

(9.7.2006 19:09:12)
Paní učitelky někdy tu svou práci berou příliš vážně a zapomínají na to, že děti nejsou roboti a každé je unikátní individualita. Nelamte si z toho hlavu, nic se tím nespraví. Váš chlapeček bude určitě génius na jiné věci a upřímně já se oblékám pomalu dodnes a v životě mne to nediskriminovalo. Chyba není v něm, ale ve školce, respektivě v p. učitelkách. Rozhodly se ho více méně "potrestat" tím, že mu nedali vysvědčení místo toho, aby mu ukázali tu správnou cestu! Rozhodně při něm stůjte a dodejte mu sebedůvěru.
 Míla, kluci skoro 6 a 7  
  • 

děti s nerovnoměrným vývojem.... 

(9.7.2006 20:53:53)
... to mají těžké. Staršímu synovi bude příští týden sedm. V září nastoupí do třetí třídy. Všechna písmena abecedy znal před druhým rokem, v čem všem je napřed ani nechci vyjmenovávat, stačí snad fakt, že po neuvěřitelně náročných peripetiích se školskými úřady a díky vstřícnosti několika málo lidí se podařilo téměř nemožné - absolvovat část první třídy o rok dříve a následně oficiálně přeskočit první ročník. Za velmi důležité považuji, že máme velké štěstí na báječnou paní učitelku a skvělou školu. Je to totiž tak (dle mých zkušeností je to pravidlo), že když je dítě v něčem hodně napřed, pak je v jiných schopnostech - a právě v těch, které se podle jakýchsi tabulek a mně nepochopitelných norem posuzují přednostně - hodně pozadu. Takže my dodnes bojujeme s takovými banalitami jako je rychlost oblékání, tkaničky, zapínání i rozepínání knoflíků. Syn je pozadu i v sociální sféře - myslím vzhledem k svému věku, ne k věku spolužáků, má velký problém se samostatností, s přizpůsobením se, což ve škole bez tolerance učitelů by určitě špatně zvládal, při klasickém známkování by určitě kvůli neochotě spolupracovat z předmětů jako výtvarná nebo tělesná výchova téměř propadal.
Připadá mi neuvěřitelné v dnešní době, jak složité je najít pro takové dítě vhodnou školku a školu. Co se týče školky, to se nám ani nepodařilo, se školou máme velké štěstí, ale ideál to i tak není. Ve školkách se mi zdá, že je to ještě horší, všude jsme slyšeli, že umí to co umět v žádném případě nemá (ale my ho nic neučili, jen jsme mu odpovídali na otázky) a vůbec neumí to, co by umět měl (nechci se vymlouvat, ale jsou věci, na které musí přijít čas, jinak se prostě není ani ochoten pokusit). Odborníci jako psychologové taky selhávají a nepomáhají - podle většiny by spíš dostal odklad.
Pisatelce úvodního článku bych vzkázala: Vydržte, podporujte svého syna a nenechte se ovlivnit názory "školkových" učitelek. Je to smutné, ale nezbývá nám než přežít. A s výběrem následné školy buďte pečliví, určitě se vyplatí dojíždět - pokud to jen trochu jde. Dítě by ve škole mělo být šťastné. Škoda, že to v našem státě není samozřejmostí.
 Zuzana + Jonášek 17 měs. 
  • 

Můj pohled na věc.... 

(10.7.2006 6:53:15)
Moje máma pracuje celý život jako učitelka v MŠ. Je pravda, že se s takovými dětmi často setkává a že to chce trošku více trpělivosti, ale určitě se ještě nikdy nestalo,že by dítě "opakovalo ročník", protože podle mého názoru to pro něj znamená další problémy s adaptací na nové "spolužáky" a třeba i p. učitelku. A pokud už se něco takového stalo, asi by to neměli ve školce tak rozmazávat a říkat něco o opakování.... Žádné dítě není dokonalé a pokud chlapeček zvládá být se staršími dětmi intelektuálně, opravdu nevidím důvod, aby s nimi nebyl - to spíš, kdyby se oblékl rychle, ale nestačil ve "výuce", to by bylo asi horší....
 jolana 
  • 

 

(10.7.2006 16:22:30)
milá lucko,
váš článek mě zaujal, jelikož mám malilinko podobný zážitek. mám dnes doma předškolačku, která přesně v pěti letech začala sama číst - nikdo ji to vyloženě neučil, jen jsme odpovídali na dotazy, co je to za písmenko atp. nyní si sama čte v různých vzdělávacích knížkách předevších o zvířatech, samozřejmě také umí psát - tiskacím. počítá určitě minim. do stovky a občas si sama i něco sečte. podotýkám, že jsme se nesnažili cokoli ji učit, neboť už teď mám obavy, že se bude ve škole nudit. proč to ale píšu? někdy kolem začátku min. školního roku mi paní učitelka sdělila, že tedy opravdu neví, jestli by kačenka měla jít do školy v norm. termínu, protože je strašně pomalá v oblékání a v jídle, a že ještě uvidíme. byla jsem tak překvapená, že jsem se nezmohla na slovo. kačka už v té době asi půl roku četla. ale paní učitelka měla pravdu, jíst kačka nechce stále, někdy, když chci, aby opravdu to jídlo snědla, protože je zdravé, tak vezmu lžíci a nakrmím ji. když jsem se o tom bavila s jejím otcem, přiznal se, že tu "pomalost" má určitě po něm, že si podobné problémy z dětství ještě pamatuje. i když vím, že výsledky ve škole kvůli neučení apod. neměl zrovna nejlepší, jeho IQ je víc než nadprůměrné. naštěstí už později paní učitelka podobný monolog nezopakovala, ale i tak jsem nad tím dlouho přemýšlela.
tím tedy chci říct, že podle mě je jedno, v kolika letech si dítě zavazuje samo boty apod. (ani jsem se moc nesnažila to kačku naučit-je levák a já pravák, zase se to naučila sama a to teprve nedávno!!!) moje starší dcera - 17 let- si boty ve čtyřech zavazovala a pomalá s oblékáním a jídlem nikdy nebyla, přesto si myslím, že ta mladší je znatelně chytřejší.
to, co se přihodilo vám, mě mrzí, protože chlapec si bude muset zvykat na nové děti. na druhou stranu mi vlastně až teď došlo, že kačka nastupuje sice do 1. třídy, ale ve školce se kamarádila až doteď s o rok mladšími dětmi. naše školka má totiž smíšené třídy - od tří do šesti let. takže možná, že to vašemu synovi ani tak vadit nebude. držím pěsti.
 helena, dva kluci 
  • 

pomalík 

(10.7.2006 16:52:44)
I muj syn uměl číst v pěti / plynně /počítal normálně a měl základy násobilky.Nikod ho neučil psát, takže psal tiskace....Ale byl posledni v oblékání na tělocvik, a dodnes má děsivé zážitky z řazení na oběd , byl neustále poslední, do něčeho zahleděný,pořád měl plnou hlavu něčeho uplně jiného. Školu / učení /stačil levou zadní ale budil se hruzou, že dostane k oblečení něco s knoflíky. Tak moc chtěl nebýt poslední...
Nikdy nevěděl, co bylo k obědu, ale děsil se fronty na oběd,nikdy ji nemohl najít. Naprostá zkáza. Dnes je mu sedmnáct a dodnes nezapadl do populace. Pořád vyčnívá.. Dnes už jeho spolužáci mají laskavé pochopení a berou ho , ale prvních pět tříd bylo utrpení..nechci děsit, ale schopnost přečíst , cop je v knize nic nevypovídá o schopnosti vcítit se do myšlení třídy a být v obraze společenského dění se spolužáky. Klidně ho ještě rok nechte. Trochu dospěje nejen ve čtení.A bude jim víc stačit. Není horší, není pomalejší.. V té jejich užasné hlavě funguje matematický mozek a naprostá logika.. A v logice nejsou tkaničky a jídlo důležité. Když bude starší, bude lépe odolávat tlaku těch uspěšných tkaničkářů...Hodně radostip řeju. Mě jí ten muj pomalík dělá doted. Jo učí se zcela pruměrně. Na učení nemá čas.helena
 (**\/**) 


RE: propadl ve školce 

(11.7.2006 23:09:34)
Ačkoli jsem sem zabloudil náhodou, na TOHLE se nedá nereagovat. Dokonce jsem si musel přečíst celou tu dlouhou diskusi. Chci se na ten problém přece jen podívat trochu jinak, vyhnout se pohledu "jako bych to dítě znal".

citát > Rozhodně nechci tvrdit, že je to chybou jednotlivých učitelek, spíše celého systému předškolního vzdělávání v naší republice.

Momentálně žádný "systém" předškolního vzdělávání neexistuje - dokud nezačnou platit tzv. rámcové programy. Takže každá mateřská škola si do značné míry může "dělat, co chce." Ačkoli máme inspekce, že :-). Každá mateřská škola, však má mít nějaký psaný dokument: program řád apod., který se snaží postihnout, co konkrétní škola dělá - nedělá, jakou "metodou" děti vychovává vzdělává atd.. Možnost "propadnutí" by v takovém dokumentu měla být zmíněna. Co se totiž s dítětem, které "propadne" stane? Je to škola s třídami podle věku, tedy předpokládám, že v každé třídě mají program odpovídající věku dětí, samozřejmě jiný a postupem ke starším "náročnější". Takže, kdo propadne, bude o rok zpožděn (?) a už teď se rozhoduje o jeho odkladu školní docházky (Kdopak si to troufne prohlásit o 4letém klukovi!). Nebo budou "rozdílové zkoušky" a přeskočí "ročník", nebo odejde do školy bez posledního "ročníku" (to snad ne milé paní učitelky)? Kde je ten "systém"?

Mateřská škola není jen o hodných, vstřícných, inteligentních, schopných (emapatie např.) učitelkách, ale také o programu (vždycky mě překvapí, jak málo matek si tohle myslí) a mateřskou školu, kde je možné "propadnout" by rozhodně měla navštívit inspektorka.

citát >Obdivuju je za trpělivost a nadšení, sama bych tuto práci rozhodně dělat nemohla.

Je to pravda, skutečně obdivujete konkrétní učitelky Vašeho syna? Učitelka, kterou já bych obdivoval, by prosadila opak, i přes vůli ředitelky (kdyby ji to náhodou napadlo). Je v tom všem jakási pachuť odevzdaného paušálního obdivu (..abych neurazila..) a stejně odevzdané pasivity (...jo ten systém...). Jistě je práce učitelek težká a velmi špatně placená, ale to neospravedlňuje rodiče předškolních dětí, aby neusilovali o lepší mateřské školy. Třeba je mateřských škol málo, a le ruku na srdce, kdypak jste o tom naposledy psali svým obecním zastupitelům?

Tak tohle bylo s vypnutými emocemi trochu off-topic. A teď jinak: jsem učitelem mateřské školy 10 let a myslím si, že mateřské školy, kde lze propadnout by neměly existovat. Důvodů dokážu vyjmenovat desítky, ale některé už zde zazněly v příspěvcích, tak stručně:
- systém: mateřské školy u nás NEMAJÍ být přípravou na školu (i když určité tendence k tomu jsou) - mateřské školy nejsou povinné a nejsou přípravkou plynule přecházející ve školu (jako je tomu např. v Británii), učitelé mateřských škol přípravu na školu stejně většinou neumějí (!), znají základní školu jen ze svého dětství a o moderní základní škole už vůbec nemají ponětí; když připravují na školu, tak na tu, jaká byla před 10-ti lety

- ve čtyřech letech už dítě žije sociálně a utváří mj. schopnost vytvořit si vztah atd. atd., každý zásah je třeba si dvakrát rozmyslet;

- to, že to řeknou úplně na konci roku je obludnost - vnáší stres do rodiny (to je možná vůbec největší prohřešek). Skutečný učitel - profesionál se právě tomuhle musí vyhnout, zejména pokud jde o takový typ problému, jaký Lucko popisujete - tohle se už ve čtyřech letech řeší s dítětem ne s matkou;

- oblékání jako diagnostická metoda; oblékání je specifická činnost: je to vlastně pro dítě "práce", je to současně předzvěst změny - někam se půjde, i "běžná zkušená učitelka" musí vědět, že velká část dětí se "prostě neobleče" a samo o sobě to nevypovídá nic o vývoji ničeho; může to být jen zástupný problém a ve skutečnosti mají moc předškolních dětí a prostě potřebují jedno místo ve starších ušetřit.

- a dále a dále - - být na Vašem místě bych nechtěl, ale kdybych byl - zkusil bych nejprve ve školce protlačit, aby Lukáš "nepropadl", když to nepůjde, pak ho dát jinam (a to vážně!) a pokud to neprojde, tak to hlavně dál ve vztahu k dítěti NEŘEŠIT - nemluvit o tom, NIC NENACVIČOVAT! Žádné oblékání! Prostě mu pomozte; děti jsou opd toho, aby se jim pomáhalo - za pár let Vám odejdou z domu.
 Tea, Mates10/02, Anika11/04 


školka 

(12.7.2006 12:17:16)
Dobrý den, já si myslím že je tohle vše opravdu o školkách. Náš Matěj chodí do školky se speciálními třídami a je ve speciální tčídě protože i on je trošku nestandartní dítko. Paní učitelky nešílí z toho že je pomalejčí v oblékání a nezlobí se když odmítá pracovat s ostatními, chválí za vše co umí navíc ať už počítání nebo abeceda, hodně mu pomáhají v grafomotrice ktrá mu opravdu nejde. A co je hlavní má je rád. I v sousední třídě kde je 25dětí bezproblému zvládají dítka méně standartní a že těch raubířů je tam pomalu víc než ve speciálce pro divochy :) opravdu si myslím že je to všechno o přístupu učitelek a vedení školky. Tak se zkuste podívat kolem a třeba se i nějaká školka kde budou chtít opravdu šikovné jen trošku své dítě najde. Držím Vám pěsti a když nenajdete snad se to v té stávající školce upraví
 Šárka, tři děti 
  • 

Nechápu 

(14.7.2006 0:04:27)
Nechápu, jaký pozitivní účinek bude mít "propadnutí" Vašeho synka ve školce na rychlost zapnutí knoflíků ... Myslím, že i kdyby byl na Marsu, bude mu to trvat déle, protože je zkrátka takový. Nechápu, proč ho učitelka trestá propadnutím? Osobně bych dala přednost rozvíjení jeho silných stránek, o kterých píšete. On se časem zdokonalí i v tom oblékání, ale holt mu to bude déle trvat, no. Můj syn byl taky ve všem poslední ve školce a dneska je z něho vysokoškolák. Je i manuálně šikovný. Takže nezoufejte. Nejsem psycholog, ale přeřazení do jiného kolektivu tomu Vašemu drobečkovi asi moc neprospěje, spíš uškodí. A že jsou jen dvě učitelky na 20 dětí? Nevím, jestli je to hodně nebo málo, ale dneska je všechno na zipy, suché zipy a zavázat někomu boty zase nezabere tolik času, myslím si. Paní učitelka zvolila tu (pro ni) nejjednodušší cestu. Jako pedagog by ale měla vědět, že každý je jiný, někdo umí to a jiný zase tohle. Někdo dřív, někdo později. Váš syn by měl být v kolektivu stejně starých dětí, na které už byl zvyklý, myslím si. Příští rok snad nechá p. učitelka propadnout Vendulku, že neumí postavit z kostek hrad či co??
 Iwona 
  • 

mam podobnou zkusenost - zmente skolku! 

(14.7.2006 20:00:41)
Zdravim,
mam podobnou zkusenost. Mam 2 deti, ve skolce byli jakz takz spokojene, nic zvlastniho se nestalo, krome toho ze jsem nikdy neslysela dobre slovo o mych detech. Byly "neklidne", "nechtely spolupracovat", "problemy s adaptaci ve skupine" apod. Verila jsem tomu, protoze jsem myslela, ze ucitelky jsou profesionalky, ktere maji radi svou praci. Pak jsem se prestehovali a skolku jsme museli zmenit, diky bohu za to. V nove skolce jsem pocitila rozdil mezi zamenstnancem, ktery chodi do prace protoze nema na vybranou a profesionalni ucitelkou. V nove MS me deti jsou najednou sikovne, chytre, spolupracuji, a snadno se adaptuji ve skupine...

Je to jen o ucitelkach, jak s detmi pracuji a zda je to jen zamenstnani nebo i radost s hrani s detmi. Doporucuji co nejdrive skolku zmenit. Ja osobne lituju, ze jsme se neprestechovali drive :()
 Lila 
  • 

Nadané dítě 

(15.7.2006 22:10:52)
Milá Lucko,

Můj syn uměl ve 4 letech abecedu a spoustu dalších školních dovedností, ale knoflík u kalhot se naučil zapínat až skoro v 6 letech, v 5a 1/2 se naučil zavazovat tkaničky. naštěstí jsme měli bezva učitelky ve školce, které mu s oblékáním i tkaničkami pomáhali ... a žasli nad jeho rozumovými schopnostmi.
syn chodil do smíšené třídy a dětí na 2 učitelky bylo 25 ...

Lucko, více se o problematice nadaných dětí, což by Váš syn mohl být, dozvíte zde www.nadanedeti.cz ... je tam i diskuze a příběhy rodičů ne nepodobných tomu vašemu ..

Přeji lepší učitele
Lila
 TEA 
  • 

dyspraxie 

(25.7.2006 20:00:48)
dnes jsem likvidovala bordel v pracovním stole a našla své poznámky o dysfunkcích a jedno mě praštilo do očí :
DYSPRAXIE: Dítě bývá nemotorné, pomaleji se učí praktické činnosti, jako je zavazování tkaniček, oblékání.
 jana nová 
  • 

nadané dítě 

(13.8.2006 20:32:00)
Tento způsob přístupu k dětem mě šokuje. Jak mohou takovéto ženy vykonávat povolání uč. v MŠ. Můj syn byl také takový, v 5-ti letech byl, co se týkalo sebeobsluhy, na úrovni 3-letých dětí. Ale zato plynule četl, sčítal do 100, násobil do 20 a měl spoustu jiných dovedností, o kterých neměli jeho vrstevníci páru. Učitelky si z jeho pomalosti nic nedělaly, trpělivě mu pomáhaly a povzbuzovaly. Dnes je mu 7 let a vše bez problému dohnal. Možná i Váš syn, soudím podle projevu, je nadaný.
 jana 
  • 

výměna školky 

(17.10.2006 21:56:41)
Vím že už název příspěvku odstrašuje , ale my jsme pro vybočení s ředy(dcerka byla nadanější než ostatní děti)raději zmněnili školku.At´pro šikovnost, nebo pomalejší oblékání, každé dítě je individualita a i ve škloce mají školní řád ve které je že se k dětem má přistupovat jako k individualitám a pokud Váš syn je dostatečně vyspělý v dovednostech které ho baví a je jen "líný" dělat věci které jsou nezábavné je pro něj krok zpět ve vývoji ,aby byl s o rok mladšími dětmi ve třídě.V takovém kolektivu se mu bude těžko hledat kamarád.Zvolila bych výměnu školky za již zmińované školky se smíšenými třídami.My jsme školku vyměnili a nemůžu si to vynachválit!!!
 Dana učitelka 
  • 

tak to není 

(11.8.2007 22:01:35)
Milá paní, máte špatné informace. Na dvě učitelky musí být minimálně 25 zapsaných dětí kvůli úvazkům. Povinně se musí překrývat alespoň 2 hodiny, někdy i více(oblékání, pobyt venku, hygiena a oběd). Pokud není ovšem ve třídě ředitelka nebo vedoucí učitelka,obě mají zkrácené úvazky( ale zase nebývají u nejmladších dětí). Ovšem nechat dítě s mladšími dětmi jen pro pomalost je s prominutím blbost a já bych to nikdy dětem neudělala.
 veronika 
  • 

Re: a můžou si to vůbec dovolit? 

(20.9.2007 11:41:49)
Milá paní, a může i to vedení školky vůbec dovolit?Mám čtyřletého syna a s oblékáním je taky trochu pomalejší.Jin proto,že se mu ale nechce.Paní učitelka nám řekla na konci roku,že možná půjde zase do prvního oddělení,řekla jsem ji,že si toto nepřeji.Nepřeji si aby znovu prožíval a díval se na lačící děti, které si teprve zvykají a zvykal si na nové kamarády.Zdůraznila jsem ji,že pokud to tak dopadne, budu se stěžovat na vyšších místech.Nestalo se tak.Syn šel do dvojky se śvými kamarády a učitelka už se nezmínila.Nemyslím si, že oblékání či cokoli jiného by mělo dítě postihnout tím,že neprojde.Každé vyniká v něčem jiném ve školce nejsou klasifikováni jako ve škole.Tak podle čeho soudit?Ještě k tomu, když víme,že každá učitelka má své oblíbence a děti, které v oblibě nemá.
 Věra + Lukáš 5 let 
  • 

Také jsme propadli ... 

(6.9.2007 15:30:41)
Reaguji na článek Lucky z 3.7.2006. Dopadli jsme stejně, jen o rok později. Náš Lukášek nastoupil do školky v čerstvých 3 letech (narozený je 18.7.). Školku máme velmi blízkou bydliště (a mé práce - což je obrovská časová výhoda). Školka je výborná, rodinného typu, učitelky jsou fajn, prostě máme za sebou 1. a 2. třídu ve školce v pohodě. Teď od září měl Lukáš nastoupit do 3. třídy, s tím, že příští rok půjde do školy (troufám si řící, že určitě - je zvídavý, šikovný a navíc je na svůj věk vysoký, řekla bych že i fyzicky je zdatný). Jednoduše nám paní učitelka "jen tak mimochodem" řekla první den ve školce (zjisili jsme to uže chviličku před tím ze seznamu děti podle tříd na nástěnce), že Lukášek zůstane ve druhé třídě, protože kapacita 3. třídy je 25 (předpisy hygieny atd....) a proto 2 nejmladší děti zůstanou "logicky" v druhácích. Tato informace nás s manželem zaskočila, ale celkem nic jsme nenamítali - byli jsme ujištěni, že Lukáš o žádnou přípravu na školu nepřijde, že je přece šikovný, a že se jim dvěma bude věnovat paní učitelka na stejné úrovni jako paní učitelka třeťáčků (to bych chtěla vidět, no ale budiž). Jak jsem tak ze školky přišla do práce a podělila se s čerstvou zkušeností s kolegyněmi stejně starých dětí - "vyprali" mi triko, že si to nemáme nechat líbit, že u nich je předškoláků ve třídě 28 a jde to, a že si myslí, že Lukáše poškodíme, když nezakročíme. Pak jsem věc konzultovala ještě s paní - bývalou ředitelkou školky a známou z pedag. - psych. poradny. Výsledkem bylo, že jsem svůj vlažný postoj k ranní informaci ze školky o "propadnutí" změnila na radikální a sepsala jsem důraznou, ale služnou žádost ve smyslu, že nesouhlasím se zařazením Lukáše do druháčků. Je jedináček a je fixovaný na kamarády, o které teď přijde. Mám také obavu, že tak trochu "zakrní" - dobře vyslovuje, je chytrý - bude mít teď dostatečnou motivaci? atd. To všechno se objevilo v mém dopise, který jsem s vysvětlením předala vedoucí učitelce MŠ. A dál? Právě čekáme jak to celé dopadne. Mezitím máme za sebou první dny školky, Lukáš je v novém kolektivu moc spokojený (je typ, který se rychle přizpůsobí), ale stejně bych radši, aby mohl "postoupit".

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.