| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vysněná holčička v pětatřiceti!

 Celkem 296 názorů.
 Hanča 
  • 

Zbytečné starosti 

(1.2.2005 9:49:29)
Opravdu si myslím, že 35, není tak vysoký věk, aby si kdokoliv s tím dělal starosti. V 70 a 80 letech bylo zvykem mít děti někdy v 18, bylo to finančně výhodné, mladí dostali od státu byt, bylo to modní a taky trend byl mít děti dvě. Ale pokud se podíváte do generací starších tak tomu tak rozhodně nebylo! Mám doma něco jako "strom předků" až někam do počátku 18 století. Moje prababička se vdávala v 25, měla 7 dětí rozených po dvou až třech letech, nejmladší se narodil někdy až po jejích 39 narozeninách. A když se podívám hlouběji do historie tak je to podobné. Moje praprababička z tátovy strany dokonce měla dítě až v 44 letech. Oni se prostě nechránili, ani to nebylo nábožensky přípustné a tak, když žena otěhotněla tak prostě porodila. Samozřejmě nevím jak zdravé ty děti byly, ale spíš umíraly ty děti, které se narodili dřív, umrtnost novorozenců a dětí do tří let byla opravdu velmi vysoká. Nevím proč se dnes s věkem nadělá tolik řečí.
 Janka, 1 puberťák 
  • 

a co ještě později? 

(1.2.2005 10:09:40)
Já myslím, že v 35 je těhotenství ještě úplně normální. Říkávalo se, že žena by měla poprvé rodit do 30, ale s tím druhým a třetím že by se mělo pospíchat, to snad ne.

Já jsem teda nepospíchala. Mám jednoho puberťáka a teď jsem oslavila 42. narozeniny... a už si doopravdy na další dítě připadám stará :-(... ale ten červíček někde vzadu v hlavě hlodá a našeptává, že kdyby se to přece jen ještě podařilo, že bych do toho ještě šla a že bychom to zvládli. Jsem blázen?
 *Kate 


Re: a co ještě později? 

(1.2.2005 11:44:21)
fakt nechápu, co to autorka řeší za problém, připadá mi to trochu jako z jiné planety. Že by jižní Morava byla tak rozdílná od středních Čech? Já jsem své PRVNÍ dítě porodila ve 34 letech a určitě nechceme jedináčka. S nějakými podivnými reakcemi okolí jsem se nesetkala vůbec, až na to, že mi v těhotenské průkazce zaškrtli takovou tu kolonku, že rodička je starší 30ti let. Na amniocentéze jsem byla taky, ale kvůli špatným AFP testům ... v čekárně u genetika jsem strávila dost času a zvědavě pokukovala po ostatních, které se na AMC chystaly, a byly tam i velmi mladé holčiny.

Tím nechci zlehčovat to, že rizika postižení dítěte s věkem matky narůstají. Ale rozhodně se nepovažuju za starou matku. A jestliže Alma měla v pětatřiceti už TŘETÍ dítě, tak je mi líto, že se tím trápila, není podle mě vůbec proč!
 Klenoflejn+4 


Re: Re: a co ještě později? 

(1.2.2005 12:04:27)
Původně jsem se přehlédla a četla v pětačtyřiceti, až po přečtení článku jsem si všimla skutečného věku...a nechápu. Já jsem porodila první dcerku v 35 / a kousek/, teď za pár dní budeme mít kluka a v dubnu mi bude 38...Nikdo se nad tím nikdy nepozastavoval a v těhotenství ani při porodu jsem neměla žádné problémy. Doufám, že se nám ještě jedno mímo povede.
Na amniocentéze i dalších vyšetřeních jsem byla, jsem ráda, že mám tu možnost.
Asi do 30ti jsem dítě nechtěla, protože mi vyhovovalo se věnovat své práci, studiu, cestování...Pak jsem si to trochu vyčítala, protože to pár let nešlo a nešlo. Ale teď si myslím, že to dopadlo nejlíp jak mohlo, počkala jsem si na príma tátu, nádherně si to užívám, bez spěchu do práce, bez finančních starostí, s určitým nadhledem...
 Iva 42 let,děti 21let,15 let, třetí teď v únoru  
  • 

Re: a co ještě později? 

(3.2.2005 17:09:30)
Já si myslím, že ten červíček, co Ti našeptává, je úplně normální jev ve Tvém věku(říkám tomu syndrom ujíždějícího vlaku a jak pozoruji okolí, neustále se mi to potvrzuje). 19.února mi bude 42 let, mám 21 letou dceru z prvního manželství(žije v USA), 15 letého syna z druhého manželství a teď 28. února se nám má narodit holčička. V životě bych nevěřila, že budu zažívat zase něco tak pěkného. Docela mám strach, že se něco stane, něco pokazí. Držte nám palce, já jen těm, co váhají chci říci, že nelituji, ba naopak. Zdaví Iva
 Janka, 1 puberťák 
  • 

Re: Re: a co ještě později? 

(3.2.2005 18:38:08)
Ivo,

Děkuju za odpověď a moc Vám přeju z celého srdce, aby se Vám narodila zdravá holčička a Vy jste si s ní užili moc radosti!

Jana
 Eva K, 7tt 
  • 

Re: Re: Re: a co ještě později? 

(8.8.2005 13:38:04)
Já bych se spíš zamyslela nad tím, kolik bude mě, až mémá dítěti bude 17,18.. V šedesáti bojovat s puberťákem.. Eva
 Sarka,Barborka.6.1.05 
  • 

Re: Re: a co ještě později? 

(6.2.2005 22:36:10)
zdravim te Ivo,ja budu mit letos 40 a pred mesicem jsem porodila zlatouckou dcerusku mam syna kteremu je taky 21 jeste studuje vs.chci jen s tebou souhlasit ze je to neco prekrasneho je to proste neco uplne jineho nez ve 20.to detatko se proziva naplno.mam pocit ze syna jsem prozivala jen na pul.ja ti ze srdce preji aby se ti narodilo zdravoucke detatko.bud v pohodicce.SARKA
 Jezibabka 


Re: Re: a co ještě později? 

(17.2.2005 17:38:14)
Ivo, zdravím.Jsem taky Iva, je mi 37, čekám své čvrté. Moc se těším, trochu bojím, ještě mne čekají všechny ty genetické testy...Držím Ti palce, ať to všechno zvládneš a jsem ráda, že nejsem sama, kdo se ještě jednou nechal přemluvit.
 Magdalenka 
  • 

Re: Re: a co ještě později? 

(20.2.2005 22:47:43)
Ahoj Ivo, jestli to ještě nenastalo, tak držím palce. Chci ti říct, že to vše může být ještě lepší! Mně se synek narodil loni v březnu, bylo mi 44, teď už mi je 45, jsme bez tatínka a přesto je nám skvěle. Řeči o přestárlých matkách jsem ignorovala, včetně některých keců starších synů (23 a 22 let), snažila jsem se být v pohodě,porod byl dlouhý, ale dopadl báječně a za 4 dny jsem byla doma a nepřetržitě se o malého starám a že chce stále v noci dvakrát kojit. Zapoměla jsem i na svou vrozenou srdeční vadu a teprve nyní si konečně užívám miminka a uvědomuju si, kolik času jsem u předešlých dětí ztrávila zbytečnými strachy, kolika zbytečným kecům a tzv. dobrým radám jsem dopřála sluchu, jak mne nervovala vlastní matka i tchýně atd.Teprve nyní mohu zůročit zkušenosti z prvních dětí a z péče o další malé děti, které mi střídavě prošly životem. Nějak konečně vím, co je důležité a co ne, lépe funguje mateřský instinkt. Musím kromě celodenní péče o malého ještě i pracovat,ale naštěstí mám živnosťák a vcelku se to dá zkloubit. NEodkládám malého až na výjimky k chůvičkám, raději s ním i cestuji a vidím, že je pro něj velmi důležité, že jsme spolu. PRvní mé dítě, které důsledně vnímám jkao nejdůležitější součást mne i každého dne.Při průzkumu termínu stará matka v muzejních archivech jsem zjistila, že ještě za první republiky ženy často mívaly děti dokud byly v plodném věku, nezřídka na fotografiích jsou již vdané dcery s vnoučaty a máma má také ještě svého kojence. Také na genetice mi doktor potvrdil, že termín stará matka je velmi ošidný. Paradoxně jsem tam potkávala hodně výrazně mladších matek, které byly báječně zajistěné, podepírali je partneři, byly od začátka na placené mateřské a byly fyzicky i psychycky spíš na dně. Takže asi kromě průměrného zraví a trochy štěstí je nesmírně důležitá pohoda v duši.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: a co ještě později? 

(20.2.2005 22:48:55)
Magdalenko,

moc držím palce, udělalas mi radost!
 Janina 
  • 

Re: Re: Re: a co ještě později? 

(23.2.2005 22:25:52)
Milá zlatá, když chceš mít pohodu v duši, tak si zapamatuj .... psychicky.
 Tina, snazilka 
  • 

DAMY - dakujem 

(24.2.2005 14:21:09)
Damy skutocne Vam vsetkym dakujem za optimizmus. Ja budem mat coskoro 30 a po precitani tohto prispevku som dostala strach, ze somnecio "prepasla". Avsak Vase reakcie mi dodali kopec noveho optimizmu :-)
 Tina, snazilka 
  • 

DAMY - dakujem 

(24.2.2005 14:21:20)
Damy skutocne Vam vsetkym dakujem za optimizmus. Ja budem mat coskoro 30 a po precitani tohto prispevku som dostala strach, ze som nieco "prepasla". Avsak Vase reakcie mi dodali kopec noveho optimizmu :-)
 liba 
  • 

Re: a co ještě později? 

(4.3.2005 21:54:15)
Třetí dítě jsem měla ve 40 letech, kdy mladší dceři bylo 19 a půl. Těhotenství i porod proběhly bez problémů a nyní se už těším z 8 měsíčního syna. Jdi do toho.
 Lida +2 
  • 

Je Morava tak vzdalena od zapadniho sveta? 

(1.2.2005 12:25:30)
No nevim, jak to chodi na Morave, ale ja jsem porodila svoje dvojcata v 36 v UK. V porodnici jsme byla spise "ta mladsi", do zadnych karet se tady neco o starsich rodickach nic nezapisuje, protoze by to tam musela mit asi vetsina. Mit prvni dite ve 40ti je zde uplne normalni a nikdo se nad tim nepozastavuje, ani doktori. No natoz, kdyz autorka ma dite 3ti.
Samozrejme, ze riziko postizeni se zvysuje po 35ti dost vyrazne, ale proto se testy delaji.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Je Morava tak vzdalena od zapadniho sveta? 

(1.2.2005 15:36:23)
Souhlas, svagrova ve Spanelsku mela prvniho syna ve 34, tretiho pak v 39. A druhe svagrove je temer 38 a pokousi se o prvni mimi. Nic divneho na tom neni, CR ma pry take stale se zvysujici vekovou hranici prvniho ditete. Jen ty testy se delaji po 34, prave kvuli riziku postizeni.
 e-Liška 


A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 14:11:26)
Tak jsem procetla debatu az do konce (pravda, ke konci uz ne moc dukladne) a nikde jsem nenarazila na zminku o tom, ze nejen vek matky souvisi se zvysenou moznosti vyskytu poruch u tehotenstvi a miminka, ale i vek otce. Protoze deti budou za chvilku vstavat, nemam cas hledat neco na webu, ale kdyz uz jsme u tech "starych" matek, co "stari" otcove? Mate o tom nekdo nejake detailnejsi informace (nad ramec toho, ze kvalita spermatu s vekem klesa)? Jsou nejake vyzkumy? Kdyz jsem rodila, bylo mi 26, resp. 28, ovsem nikoho nezajimalo, ze otec mych deti je o 14 let starsi (mozna nastesti).
 Líza 


Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 14:24:46)
Tam je to trochu jinak. Zatímco žena se rodí s hotovými vajíčky, která časem z valné většiny zanikají a ta, která nezanila, mohou podléhat různým změnám, muž své spermie tvoří v průběhu života. Takže stále čerstvé. Proto tady to riziko související s věkem není popisováno :-), nevím, jestli se dá říct, že chybí, ale je nesrovnatelně menší.
 Cockney 
  • 

Re: Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 14:37:15)
Ale Lizo je to popisovano, prave u trisomie 21 je to popsano.

Zcela namatkou jsem vzala prvni clanek ktery se mi dostal pod ruku:

The influence of paternal age on down syndrome.

Fisch H, Hyun G, Golden R, Hensle TW, Olsson CA, Liberson GL.

Department of Urology, Columbia-Presbyterian Medical Center, College of Physicians and Surgeons, Columbia University, New York, New York, USA.

PURPOSE: Children born to older parents are at greater risk for genetic abnormalities, such as Down syndrome. The influence of maternal age on Down syndrome is well established but little is known about the genetic consequences of advanced paternal age. MATERIALS AND METHODS: Data on the incidence of Down syndrome from 1983 to 1997 (3,419 cases) were obtained from the New York State Department of Health congenital malformations registry. Parental age was modeled as individual age groups and by a single linear covariate (drift model). The log linear chi-square test and a test of significance of different explanatory variables were used to evaluate these models to determine significance. We compared actual Down syndrome rates by maternal age with the estimated rate corrected for paternal age. RESULTS: From 1983 to 1997 a dramatic increase in the number of infants born to parents 35 years or older was observed. During the 15-year study period there was an increase of 111% and 60% in the number of mothers and fathers 35 years old or older, respectively. There was no parental age influence on Down syndrome until age 35 years and older. A paternal age effect was seen in association with a maternal age of 35 years and older, and it was most pronounced when maternal age was 40 years and older (p = 0.0004). In this later maternal age group the paternal contribution to Down syndrome was 50%. CONCLUSIONS: Advanced paternal age combined with maternal age significantly influences the incidence of Down syndrome. This effect may represent a paradigm for other genetic abnormalities in children of older fathers.



 Líza 


Re: Re: Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 14:40:33)
No vidíš, Cockney, rozšiřuješ mi obzory. :-)
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 15:13:05)
Vis Lizo, samozrejme je to nesrovnatelne nizsi nez u zen (DS), to nemusim zduraznovat a nekteri to taky zpochybnuji....:)))), ja uz jsem o tom cetla davno v nejakych souhrnech o genetickych odchylkach. Jsou i dalsi problemy, ktere PRY take souviseji s vyssim paternalnim vekem.
C
 e-Liška 


Re: Re: Re: Re: Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 15:24:50)
Diky i za me rozsirene obzory, Cockney. Presne tenhle typ informace mi chybel. (Lec deti jsou uz vzhuru, tak konec vypisovani.)
 Hanča 
  • 

Re: A co muzsti nad 35? 

(2.2.2005 14:59:00)
Přečti si příspěvek tady v diskusi od www.iscare.cz. Píše se tam něco o tom, že až v polovině neplodných párů za to může zdravotní stav muže.
Bohužel ono je asi nezjistitelné, zda genetická vada, která u dítěte vznikla je vlivem "špatného" vajíčka u ženy nebo vlivem "špatné" spermie u muže. Někde jsem četla, že genetické vady "vznikají" (nebo lépe řečeno "jsou dány") hned při oplození vajíčka. :-))) Nejsem na to odborník, tak mě neukamentuje.
 Gréta 


Co si myslí ostatní... 

(1.2.2005 12:50:13)
Alma se moc stará, co si myslí ostatní, kterým do jejich rodiny nic není. Já mám taky tři děti, je mi 31 a všechny tři jsem rodila císařským řezem. Na lékařích jsem viděla, jak se diví, že mi to stojí za to, mít ještě třetí dítě - jsou tam zdravotní rizika. Ale mně to za to stojí a svoje děti miluju. Jestli někdo uvažuje, zda je moje rodina kompletní nebo ne, to je jeho věc.
 16.5Salám&Lajka14 


Eh? 

(1.2.2005 14:35:41)
Až v čase čekání na výsledky genetických vyšetření mně docházelo, že jsem starší matka. Vím, že lékaři museli o mých letech mluvit, ale já jsem se cítila spíš jako třicátnice.

A v pětatřiceti je teda co, když ne třicátnice?
"Starší matku" si osobně představuju tak pětačtyřicetiletou.
Takže nějak nechápu, co tímhle článkem chtěl básník říci.
 Jaňula 
  • 

okolky s okolím.... 

(1.2.2005 15:32:37)
Tak nějak nechápu... Zatím žádné děti nemám, ale kdy a kolik jich mít budu, budu řešit s potenciálním otcem mimča, se svým srdcem a se svým tělem ... "Okolí" mi do toho nemá přece co mluvit. Nebo ať si mluví, když mu to dělá dobře.
Kamarádka dostala nedávno ke 40tinám jako velké překvápko páté miminko (čtvrté měla ve 32ti). Podařilo se jí překonat pocit, "už jsem na to stará" a "už je nás dost" docela rychle a snažila se si očekávání vychutnat. Narodil se jí krásný chlapeček, sluníčko rodiny, a ona i její manžel jako kdyby omládli. A okolí může jen závidět!
 Hanka 
  • 

podivná reklama 

(1.2.2005 16:57:06)
až jsem měla při čtení článku pocit, že se jedná o nějakou reklamu na mladé maminky. Ale to se mi asi jen zdá. Vždyť pisatelka určitě nechtěla strašit "starší" nastávající maminy, jen upozornit na možná rizika. Díky za reakce Vás ostatních, taky mi 35 nepřipadá nijak moc, hlavně když je to už třetí díte.
 Channah 


Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 17:16:39)
Ale vždyť v článku je jasně napsané, že se Alma stará necítila až do doby, než na ni promluvili lékaři :-)
Statistika je jasná, po 35.roku se zvyšuje pravděpodobnost genetických vad. Proto lékaři o "starších" matkách hovoří.
Já osobně čekám 2.dítě, ale na radu mé lékařky jsem na krevní AFP testy v 16. týdnu ani nešla. Na potrat bych nešla ani v případě genetické vady, a tak proč se stresovat. U prvního dítěte mi testy na Downův syndrom vyšly jako rizikové (bylo mi 32) a musela jsem o tom přemýšlet až do porodu. Teď jsem v klidu a těším se,že miminko bude zdravé!
Pokud máte stejný přístup, tedy své dítě byste nenechaly ve 20. týdnu usmrtit kvůli poruše, doporučuji krevní AFP neboli Tripple test odmítnout (není to vůbec povinné) - a budete v klidu.
Ale zároveň musím říct, že naprosto chápu maminky, které na testy i odběry plodové vody jdou, aby měly jistotu! Já sama jsem na odběr plodové vody v 1. těhotenství nešla kvůli tomu,že je tam 0,5-1% riziko následného samovolného potratu,což jsem nechtěla riskovat. A chlapeček se narodil zdravý!
Všem přeju zdravá miminka, ať je Vám dvacet pět nebo třicet pět!!
:-) Channah
 Daniela,  
  • 

Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 17:29:49)
Ja to udelala uplne stejne a ze stejnych duvodu jako Channach. Je mi 30, cekam 2 dite, a nechavam to na prirode. Nechci se stresovat.
Mimochodem moje sousedce je 44 let a ma rocni holcicku, ale bohuzel o vanocich potratila druhe, ktere ale uz nebylo planovane.
 Irena, 2 Berusky 
  • 

Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 19:17:14)
kdyz se moje druha dcera narodila bylo mi uz take pres 35 a na geneticke testy jsem take nesla. Vysledky jsou velmi nepresne a zbytecne stresuji. Pripadne vady (neslucujici se se zivotem) miminka se lepe daji odhalit na podrobnem ultrazvuku, ktery se dela kolem 18. tydne.
 Cockney 
  • 

Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 22:14:58)
Je mi lito, ze mezi lidmi vladne takova neinformovanost.
Vysledky gentickych testu jsou nejpresnejsi ze vsech moznych testu, ktere mohou odhalit geneticke aberace a samozrejme presnejsi nez ultrazvuk, ktery v 18tt nemuze odhalit mnohe nesmirne zavazne vady (napr. anencefalii), narozdil od amnio. Take bych rada pripomnela, ze WHO nikdy neschvalilo ultrazvuk jako vhodnou metodu pro prenatalni diagnastiku.

 Apolena. 


Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 22:27:23)
Genetické testy, pokud si pamatuju dobře, odhalí POUZE 2 ze 140 různých možných genetických vad. Možná si to nepamatuju úplně přesně, takže mě prosím klidně někdo opravte.
Já jsem taky byla "přestárlá" prvorodička (skoro 37), těhotenství naprosto bez problémů a porodila jsem doma, taky bez problémů.
Asi je to opravdu o tom, jak se kdo cítí, ne o věku.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 22:56:37)

Mas na mysli geneticke testy, kde se testuji tri hormony (AFP, hCG a estriol), tzv. triple test?
Ja mluvim o AMC. Tak me prosim oprav jestli se mylim.
C
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 14:24:10)
Cockney,
já nejsem odborník a nehodlám se jím stát. Mé informace pocházejí sice od odborníků, ale podali mi je tak, abych tomu i já, neodborník, rozuměla. Takže opravdu nevím, jaké testy měli na mysli.
Ti odborníci měli ke genetickým (opravdu nevím, jakým přesně) testům výhrady. Například i proto, že jsou bohužel poměrně nepřesné (70% přesnost mi nepřipadá moc a já sama znám ženu, která měla mít URČITĚ dítě s Downovým syndromem a holčička je v pořádku).
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 23:00:31)
V 37 letech se tomu nerika "přestárlá" prvorodicka, ale prvorodicka v pokrocilem veku.
C
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(1.2.2005 23:45:45)
omlouvam se - anencefalie se samozrejme UZ diagnostikuje (i drive), psala jsem puvodne neco jineho a tohle mi tam zustalo...
C
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: bylo mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 9:35:32)
Všichni se mohou mýlit. Sousedka v ulici má první dceru postiženou downovým syndromem. Když čekala druhé dítě v 25-ti letech prošla tolika vyšetřeními, dokonce ležela nějakou dobu v Praze na genetice a druhá dcera se narodila stejně postižená jako ta první. Přestože všichni lékaři říkali, že toto těhotenství bude v pořádku.
 Zdenka 
  • 

Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 9:33:33)
Je mi 35 let a čekám své první dítě. Zachovala jsem se naprosto stejně, jako Channah. Odmítnout tripple test lze skutečně velmi snadno, jen se to málo ví. Zvyšování pravděpodobnosti je velmi relativní pojem. Pokud si vezmeme, že riziko se po 35. roce dejme tomu zdvojnásobí, jde stále o desetiny procent. Hranice 35 let je pouze uzančně stanovena. Která z vás se v den 35. narozenin cítila nějak výrazně proměněná? Já tedy ani trochu. To nejlepší, co můžete pro své potenciální dítě udělat, je začít žít zdravě a před otěhotněním zbavit tělo toxinů, např. po EAV vyšetření za spolupráce s homeopatem. Je logické, že zdravé vnitřní prostředí snižuje riziko vrozených vad, tedy kromě těch jednoznačně vázaných na dědičnost, což Downův syndrom není.
 Líza 


Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 9:38:51)
Zdenko, můžeš napsat něco o tom, jak Downův syndrom nesouvisí s dědičností? Možná jsem tě špatně pochopila.
 & 


Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 13:16:14)
Ahoj Lizo,

Tak jsem si vyhledala na strankach gennetu informace o Downove syndromu, nenasla jsem zadne informace o vlivu dedicnosti. Abych pravdu rekla, dost mne to prekvapilo.
http://www.gennet.cz/screening.htm#Downuv_syndrom
Dale jsou tam informace o moznosti vyskytu DS v zavislosti na veku matky.
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 13:16:22)
Downův syndrom patří mezi genetické poruchy, o tom netřeba diskutovat. Tyto ovšem, pokud je zhruba rozdělíme pro naše účely, jsou buď vázány na dědičnost (např. hemofilie, některé metabolické poruchy...) nebo vzniklé jiným způsobem, např. mutací genů, chybou při dělení buněk apod. Downův syndrom do dědičné skupiny nepatří, tudíž se nedá předem, zvlášť u prvního dítěte, nějaké zvýšené riziko před početím stanovit v genetické poradně. To lze pouze u poruch dědičných. Pokud se již v rodině nějaké dítě s Downovým syndromem narodilo, je jeho vznik u dalšího o něco pravděpodobnější.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 14:21:22)
Pokud se týče toho, že Downův syndrom není vázán na dědičnost, to jsou neúplné informace.
1. Některé případy Downova syndromu (většina) vznikají na základě mutace vaječné buňky matky, pravděpodobnost této mutace se s věkem zvyšuje, ať se sebevíc pročistíš, tohle těžko změníš.
2. Jsou i případy D.sy, které jsou jednoznačně vázány na dědičnost, a to tehdy, pokud je rodič nositelem takzvané balancované translokace 21. chromozomu. (Ten rodič je bez příznaků.) Tyto případy lze poměrně snadno zjistit genetickým vyšetřením. Je jich ale méně než těch v bodě 1.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 14:26:29)
To, ze jsi vedkyne, prosim....ale jestli jsi z oboru a tvrdis, ze trisomie 21 neni dedicna, tak to je opravdu na povazenou. Predstava dedicnosti je tak trivialni, ze si ji snad dokaze predstavit i dite natozpak dospely clovek.
Jestli je to pro tebe novinkou tak ti muzu prozradit, ze potomek zeny nebo muze s trisomii 21 bude mit s 50%pravdepodobnosti take karyotyp odpovidajici Downovu syndromu. Tak to by me zajimalo, cim se v geneticke poradne zabyvaji, jestli ne 50% pravdepodobnosti.
Ja nekdy nevim jestli se mam smat nebo plakat.
C
 JaninaH 


Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 9:54:15)
Tedy Zdenko,
nic ve zlém, ale taková koncentrace nesmyslů v jednom příspěvku tu snad jestě nebyla! Na co je statistika, na co je teorie pravděpodobnosti, na co jsou výzkumy dědičnosti, na co je VĚDA? Vždyť stačí zdravě žít a dát si z těla vyhnat toxiny!
Nemám slov.
J.
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 13:25:39)
Milá Janino,

chápu, že moje doposud shromážděné závěry mohou dost lidí rozrušit, ale mám pro ně dost podkladů na mnoha frontách, neb jsem sama vědkyně. Statistika je metoda neuvěřitelně závislá na použité metodice. Málokdo tuší, že např. běžný výpočet pro aritmetický průměr lze použít pouze u vzorku s normálním rozdělením, tj. toho, které odpovídá Gaussově křivce. A to zas není úplně každý statistický vzorek. Kromě toho, protože jsem "insider", vím, jak se s vědeckými výsledky čas od času pracuje. On takový grant je grant, a když výsledky nejsou...
Jak jsem již napsala, Downův syndrom není dědičný! Výzkum dědičnosti opravdu smysl má, ale prostě jen u dědičných chorob.
O vlivu toxického prostředí v těle matky moc pěkně píše MUDr. Jonáš, vřele doporučuji Tajenky života.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 13:58:08)
Zdenko,
bylo by velmi zajímavé vědět, o jaký vědní obor ve tvém případě jde.
Pokud jde o kritiku do vlastních řad: je-li to tak, pak je to velice smutné.
J.
 Vali 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(12.2.2005 0:52:31)
DS a jeho dědičností se nezabývám, ale statistikou ano a co napsala o statistice Zdenka, to můžu jen odsouhlasit.
 Helča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(23.2.2005 22:43:18)
Zdenko, nedej se.
 Seven 
  • 

Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 12:20:24)
Bodejť by tvé dceři alergii na kravské mléko "nenaměřili", to je totiž první "diagnóza", kterou po vyšetření na EAV každý uslyší. Oni to mají asi jako implicitní nastavení, zatím jsem neslyšela o nikom, kdo by o údajné alergii na kravské mléko od "homeopata", používajícího EAV metodu neslyšel.

Pokud chce někdo zkusit homeopatii, ať se shání po klasickém homeopatovi, který skutečně léčí homeopaticky, tj. hledá konstituční lék a řeší příčiny, nikoli následky. Žádný přístroj se k tomu používat nedá...
 dulca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 12:24:02)
Mě alergii na kravské mléko nenašli na EAV.
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 14:53:29)
Milado,
chápu tvou špatnou zkušenost, ale uvědom si, že odsoudit hodně velkou skupinu lidí jako blbce pouze na základě špatné vlastní zkušenosti je trochu zavádějící.

Představ si moje starší dcera dostala neštovice. Šla jsem k dětské lékařce a ta mi řekla, že má alergii a napsala mi Zyrtec. Naštěstí sem jí ho nedala, protože jsem si nejdřív o alergii chtěla něco zjistit. Když druhá dcera za pár dní dostala neštovice taky, tak jsem si mohla říct "celá klasická medicína je k ničemu, protože doktorka nepoznala neštovice. Já teda klasické medicíně nevěřím, je to blbost a k žádnému doktorovi do konce života nepůjdu. A kdo tam chodí je hlupák, protože mně teda nepomohli."

Nevím, proč se tak zuřivě bráníš myšlence, že za různé civilizační nemoci mohou také škodlivé látky, které se do těla ukládají. Spousta těchto chemických látek se nechá chemickými analýzami změřit (ale je to velmi drahé, takže se to nedělá). V minulosti proběhl tiskem článek o evropské komisařce pro životní prostředí, která si nechala testy udělat a byla překvapená, že v její krvi se našly tři desítky chemických látek asi z 80 testovaných. Sami vědci uvádějí např. že pesticidy ovlivňují činost mozku, tvorbu hormonů... A že chemické látky způsobují mutace genů, to už se snad učí na základní škole. Nevím, co se ti zdá tak nelogické.

 Nezlobivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:02:02)
Milado,
napadlo tě někdy že každá nemoc může mít svoji příčinu jinde než v nějakém imunodefektu, alergii a já nevím kde ještě, a ta příčina (na bázi psychické) když se odstraní je po nemoci. Knkrétní případ : Dlouhá léta alergie na mycí prostředky, skutečná příčina - hádka s manželem nikdy nevyjasněná, po hádce následovalo mytí nádobí - reakce těla na tuto nezpracovanou psychositulaci se projevila na rukách. Od té doby tělo vždy při styku s mycím prostředkem reagovalo varovně osypáním na rukou. Způsob léčby - nalezení skutečné události, která předcházela první "alergické reakci". Výsledek - od té doby nulová reakce kůže na mycí prostřeky.
MOžná víc než hledání odborných lékařských článků o nových a nových nemocech pomůže víc hledat v méně racionální oblasti života.

Marta
 Nezlobivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:14:48)
A proč ne, copak se v těhotenství jeho rodiče třeba nepohodli kvůli tomu zda se vůbec narodí?
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.
Vymysli klidně tisíc důvodů proč si myslíš že to nejde, já znám minimálně jeden proč zkusit jinou cestu - zdravé dítě.
 Nezlobivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:21:19)
MIlado,
dotřetice - já osobně byla od kojeneckého věku těžký atopik, alergik astmatik, k tomu lupénkam, už 5 let jsem bez léků, dýchátek, bez obtíží --- odborníci čekají kdy se k nim se sklopenýma ušima vrátím a já pořád nejdu....


 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:13:25)
Nezlobivko,
souhlasím s Tebou, znám ze svého okolí víc případů. Kupříkladu během manželské krize přišla jedna moje přítelkyně naprosto o čich, rozvedla se a stal se "zázrak" najednou se jí čich vrátil. Psychika je mocná čarodějka :-).
 Nezlobivko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:17:46)
MIlado,
rozhodně jsem svůj příspěvek nemyslela tak že jsem tě chtěla nějak napadnout,nebo kritizovat tvůj přístup k jejich léčbě, to opravdu ne a rovnou se omlouvám pokud to tak vyzněl
Jen už tvoje příspěvky o nemocech tvých dětí tu čtu už poměrně dlouho a jen mě tak napadlo že možná je načase začít hledat jinde než v odborných statích...
Marta
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:35:16)
Nezlobivko, na to se dívám jako psychiatr trochu jinak. Skutečná příčina dekompenzace alergie - konflikt v rodině. le příčina toho, že se to projevilo ekzémem na rukou - alergie. Ty jsi vyléčila psychosomatickou dekompenzaci své alergie. Ne svou alergii.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 16:44:27)
P.S. - myslím, že v mnoha ohledech jde jen o rozdílný úhel pohledu. Ale psychosomatiku, popřípadě roinnou patologii má cenu u alergií řešit až od určitého věku. A funguje to prostě tak, že tam ta alergie je a bu´d "spí", nebo se aktivuje. U mnoha dospělých se fixuje na psychickém základě, i když vzato čistě somaticky by z toho už mohli dávno "vyrůst", a pak jde taky ty projevy odstranit psychologickými prostředky. Ale tak to nefunguje zdaleka u všech.
Jo a MMCH, snaha označit rodiče za viníky alergií dítěte, protože ho v prenatalu neměli dost rádi, mi připadá jako poměrně sofistikovaný způsob týrání už dost tak zdeptaných lidí. Ve většině případů to totiž není pravda.
 Nezlobivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:24:31)
Lído,
uváděla jsem to jako příklad, nikoliv jako pokus o týrání.

Jen chci ještě doplnit že je mi naprosto ukradené jakým způsobem lékaři klasifikovali mé alergie, pro mě osobně je podstatné že jsem bez projevů, můžu spát na seně a neoteču při pohledu na kytku. A i kdybych toho docílila jen způsobem věř a vírá tvá tě uzdraví bez všdeckého podložení a bez odborného vyjádření psychologa či psychiatra je mi to vlastně jedno.
Já chci spát na louce a vonět ke kytkám, umývat nádobí a pít kravský mlíko, nechci se cpát práškama a používat cizí slova která popíší můj zdravotní stav.

Ještě jednou se omlouvám pokud jsem se svým příspěvkem dotkla jmenovitě Milady, či dalších čtenářů tohoto fora, pro příště se jednak pokusím zaregistrovat abych tu nebyla jen za anonymního kecala a především si dám větší pozor na své formulace, abych nebyla chytána za slovo.

P.S. Nejsem v žádné sektě ani nepropaguju šarlatánství, ani neodsuzuju doktory. Já jen mám radost z toho, že nemám už pár let ty alergické a astmatické potíže ....
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:30:06)
Jsem Líza.:-)

Připadalo mi, že právě do té odborno-terminologické diskuse se pouštíš, proto jsem se k tomu vyjádřila.

Z tvého pohledu je smaozřejmě důležité, jak ti je a ne to ostatní. Ale o tom ostatním je teď taky řeč.

Věřím, že ses nechtěla těch rodičů dotknout, ale v tomhle si myslím, že je vhodné vážit slova, protože taková prohlášení jsou někdy velmi zraňující.

Já tě neberu jako neregistrovanou kecalku nebo co. To bych taky ani nereagovala :-)
 Nezlobivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:33:25)
Lízo,
promin to zkomolené jméno :-)


Dneska mám omlouvací den, kam se kouknu, tam něco zkazím.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:39:15)
Bavíme se, co bys kazila :-)
 Nezlobivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:39:17)
Lízo,
myslíš že je tedy možné že různé alergie, nebo nemoci obecně dřímají v každém z nás a jde o to, jestli se nám bohužel podaří je nějakým způsobem aktivovat?
Pak by to potvrzovalo mou mlhavou domněnku o tom, že jsme sami původci svých nemocí a sami můžeme dopomoci k jejich opětovnému usnutí - samozřejmě to nemyslím tak že kdybychom nic neaktivovali byli bychom nesmrtelní... i tělesná schránka stráne a jak se naplní náš čas tak odejdeme... otázka je jestli si sami sobě svým chováním neubližujeme tak, že se pak sami před sebou chráníme projevem nějaké nemoci --- no ted jsem to asi zamotala.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:43:45)
Nevím, jestli mluvíš úplně o tomhle, ale já celkem věřím tomu, že každý člověk má své "slabé stránky" nebo jak to nazvat. Někdo když je v nepohodě, dostane žaludeční vředy, jiný astmatický záchvat, třetí třeba začne mít vysoký tlak. A ty sklony nebo jak to nazvat že jsou skutečně biologicky předurčené. Ale pokud je všechno i v psychice jak má být, mohou možná spát. (Pokud ta biologická vloha není tak silná, že se projeví v každém případě, ale pak se to stejně může projevovat na tom, jak těžké to onemocnění bude.)
Zažila jsem ale i to, že člověk, který měl evidentně psychosomatický problém - třeba ty vředy - a zbavil se ho, si "vyrobil" jiný - a tak to šlo řetězově, dokud nepořešil něco v té psychické oblasti.
Ale rozhodně bych tím nechtěla tvrdit, že každé vředy (tlak, astma, blabla...) fungují takhle. Spíš je to spletenec miliónu vlivů. A ty biologické nevidím vůbec jako nepodstatné. Obvykle taky jsou dobře změřitelné a volivnitelné, což je jejich výhoda.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:46:30)
Ještě PS, čím víc píšu, tím víc mám potřebu upřesňovat.
Po psychice bych šla především tam, kde je onemocnění chronické, biologicky spatně vysvětlitelné a na běžnou léčbu nereagující.

Ale prostě jsou věci, které máme v sobě špatně a můžeš být pozitivní jak chceš a mít všechno vyřešené, a je ti to houby platné. Psychika (nebo i duchovno) sama na to nestačí.
 Nezlobivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:50:22)
PS II, naprosto souhlasím že psychyka není všelák na naprosto vše, ale je to možný počátek řešení
a na absolutní štěstí neveřim, pro mě je důležitá cesta, ne cíl :-)
Ale už opravdu pro dnešek končím. ¨
Marta
 Nezlobivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:53:31)
Psychika!!! a ještě sekám hrubance :-(
 Nezlobivka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 17:47:38)
Lízo,
bohužel musím letet ale určitě se tu nevidíme v písmenkách naposledy!
Hezký večer všem

P.S. Vysokého tlaku jsem se zbavila po změně práce- respektive po změně šéfa :-)
 Míša 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(3.2.2005 11:04:47)
Ahoj Nezlobivko,
jeden z tvých příspěvků mě zaujal, má 17 letá dcera trpí všemi chorobami, které si vyjmenovala. Pokud jsem to správně pochopila, jseš nyní bez potíží.
Prosím tě tedy o radu, jak toho dosáhnout. Ozvi se mi, prosím, na e-mail nebo sem na stránky.
Díky. Míša
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 19:57:49)
Já samozřejmě dál k doktorce chodím, protože na vesnici nemáš moc na výběr. Stejně jsme v podstatě chodili jenom na preventivní prohlídky + očkování. Mě děsí to, že automaticky dává Zyrtec - je to lék a nevěřím, že nemá žádné vedlejší účinky. Spíš jsem Ti chtěla říct, že je třeba škoda odsoudit veškeré altrentivní způsoby léčení (to není jenom homeopatie a bylinky) po svojí špatné zkušenosti. Jako dál věříš svému pediatrovi i po jeho chybě, mohla by si připustit, že něco může fungovat i když zrovna u tebe to nevyšlo. Sice víš, že tvůj syn má deficit IgA (to by ti zřejmě žádný alternativní lékař nesdělil), ale stejně asi neznáš příčinu jeho nemoci. A myslím si, že ani medicína ti nedává způsob jak tuto poruchu vyléčit. Alternativci se snaží najít příčinu, odstranit jí a tím se vyléčit.
 Majka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 20:46:39)
Představ si, že věřím. Ale zároveň vím, že to rozhodně není nic jednoduchého a nevyřeší se to během měsíce.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 20:50:25)
Milado, :-))
Pravda, o alternativních genových manipulacích jsem ještě neslyšela :-)))
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 21:01:17)
:)))))))
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 21:01:39)
:)))))))
 Zdenka 
  • 

Re: Re: Re: Bude mi 35, na testy jsem nešla :-) 

(2.2.2005 13:40:43)
Milá Milado,

problém bude zřejmě v obecném chápání pojmu alergie. Tento je velmi zavádějící, protože vzbuzuje u veřejnosti automatické asociace, které nemusejí odpovídat realitě. U holčičky nemusí docházet k vysloveným projevům nesnášenlivosti (vhodnější termín místo alergie), jako je např vyrážka, průjem apod., ale mléko může nepříznivě poznamenávat střevní sliznici a následně celkovou imunitu, protože při stálém přísunu se potíže kumulují (viz MUDr. Jonáš Tajenky života). To běžné alergologické testy rozhodně nezjistí. Velmi zajímavé jsou v pohledu na "potravinovou alergii" některé nové poznatky o celiakii (tj. nesnášenlivosti lepku). Ta se také nemusí projevovat zcela typicky, a přesto lepek některému organismu rozhodně škodí. V USA už zjistili, že nespecifickou nesnášenlivostí lepku trpí několikanásobně víc osob, než je zjištěno v lékařských ordinacích. Poznatky se prostě stále vyvíjejí a je velmi pravděpodobné, že za 20 let se budeme mlátit do hlavy, co jsme všechno svým dětem prováděli.
 mona 
  • 

Vsem mamkam- hrdinkam 

(28.2.2005 22:26:05)
Mile maminky, co se tak hrde hlasite k tomu, ze jste odmitly geneticke testy - je to zcela jiste jen vase vec, ale prosim vas, nenabadejte k tomu dalsi! Je to stejny nesmysl, jako kdyz reknete: Jela se s ditetem po dalnici 250km/hod a vidite, nic se mi nestalo! Tak tak taky jezd te, zalezi na tom , jak se citite! Testy maji slouzit ke SNIZENI PRAAVDEPODOBNOSTI narozeni ditete s vyvojovou vadou, takze je to opravdu jen pravdepodobnost. Pokud je 1 ke stu, ze se narodi postizene dite, tak o tom budete mluvit, jen kdyz budete ta jedna. A zbylych 99 jste proste hrdinky. Tak budte rady a dekujte bohu. Jine takove stesti nemaji a mohly jste byt mezi nimi i vy.
PReji vam zdrave deti a vice odpovednosti.
 Cockney 


Rodicovsky vek 

(1.2.2005 17:32:38)
V kazdem pripade zacnu tim, ze” kdo chce kam pomozme mu tam”….tedy, at si dela co chce, kdo chce. Vek 35 let mi pro treti dite nepripada prilis pozde, jako prvorodicka by byla na prvni materstvi biologicky stara.
Je podstatny rozdil v tom jake jsme a v tom jake bychom chtely byt. Neodpustim si poukazat na to, ze optimalni biologicky vek pro prvorodicku je 25 let (v Evropskych podminkach). Je k tomu rada duvodu, ktere se samozrejme netykaji jen genetickych odchylek. V tomto veku je zena psychicky vyzrala na potomnstvo (jiste mi mnozi z vas bude oponovat, jak starsi “babicky” si “vnoucatek” uzivaji daleko intenzivneji a ze v 25 letech nebyly pripraveny… – ale to je spolecnosti, moznosti cestovani, studovani atd, ktere clovek od zivota ocekava a ne neschopnosti vyspet), zaroven jsou fyzicke sily zeny – jak pro tehotenstvi (napr vzrusta riziko potratu), tak pro vychovu - na patricne urovni a nakonec, jeji telo neni promoreno o deset let vic ruznymi chemikaliemi, ktere se take mohou podilet na ruznych vadach i onemocneni jak ditete, tak i matky.
Vek 40ti let neni v zadnem pripade pro materstvi normalni a uz vubec ne pro prvorodicku – je to vek, ktery koresponduje k prvnim projevum menopauzy a to at na Morave a nebo na “Zapade”.
Je samozreme cela rada geneticky odchylek, jejichz incidence stoupa v prime umernosti se stoupajicim vekem rodicu, tedy nejenom matky. Vedle nejznamejsiho a procentualne nejvyznamejsiho Downova syndromu jsou dalsi trisomie, monosomie, ktere jsou duvodem, proc se napr. v CR od 35 let muze doporucit amnio. z duvodu veku matky.
Tedy zaverem, co jsem chtela rict je, ze je to vedome pokouseni totoho rizika a nechapu jakou spasu vidite v genetickych nebo jinych testech, cloveka od rizika nezachrani, - tudiz lide vedome zvysuji riziko, ze bud budou mit doma postizene dite a nebo, ze budou resit dost drsne odstraneni ditete.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Rodicovsky vek 

(1.2.2005 19:08:10)
No, ale jak jsem z článku pochopila, nešlo o prvorodičku, nýbrž o třetí dítě...
Měla jsem syna ve 28 letech, druhé dítě bych ráda měla tak po 4 letech a nevylučuju ani třetí, což by taky vycházelo někdy kolem 35, možná o rok dva později... a nepřijde mi to ani nezodpovědný, ani zvrácený...
 Sarah 
  • 

Re: Rodicovsky vek 

(1.2.2005 20:08:41)
Ano, mate pravdu,vek je skutecne ciste individualni zalezitost, nicmene ja se priklanim ke Cockney.Jeji nazor je k veci a je o faktech.Tot tvrda realita. V zadnem pripade nechci tvrdit,ze by byla zena po tricitce stara.Co se tyka materstvi (at uz prvni, pate,desate) je ctyricitka skutecne "lehce"na povazenou.Btw kdyz bude jeji (obzvlaste) posledni dite cekat na materstvi, jako jeji matka....nevim nevim,ale s vnoucatky toho zrejme moc nenabeha.

...o necem ta zlata stredni cesta prece jen bude.

 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Rodicovsky vek 

(1.2.2005 21:43:21)
(cituji Cockney „Vek 40ti let neni v zadnem pripade pro materstvi normalni a uz vubec ne pro prvorodicku – je to vek, ktery koresponduje k prvnim projevum menopauzy a to at na Morave a nebo na “Zapade”)

Sice jsem nenormální, ale své první (a doufám, že ne poslední) mateřství ve 40 si opravdu užívám. Ani nevím, co bych k tomu vlastně řekla. Těhotenství probíhalo normálně, porod normální, dítě donošené, zdravé, poporodní skóre maximální... Rodinné zázemí podstatně lepší než když mi bylo "ideálních 25", totéž platí o partnerovi i o finančních jistotách. Ten biologický věk asi nebude u každého fungovat úplně stejně. Mojí matce je 74, v 65 ještě jezdila na lyžích, má atraktivní zaměstnání a před rokem jsme řešily, zda se jí vyplatí zakládat společnost s ručením omezeným...

Upřímně si myslím, že starší matky (a vlastně nejen starší matky) by se měly zabývat jen tím, kdo by je nahradil v péči o dítě, pokud by předčasně zemřely. Měly by mít buď přiměřeně mladého a zdravého partnera, nebo sourozence, nebo jiného spolehlivého a blízkého člověka, který by se případně ujal výchovy nezletilého dítěte. To byla jediná myšlenka, která se mi mihla hlavou v této souvislosti. Jinak prožívám nejkrásnější období svého života, jsme všichni zdraví a těšíme se, že brzy zkusíme další miminko.

Článek mě místy skoro rozesmál - ta paní mi připadá se svými obavami jak z jiné planety.
 Jana 
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 10:23:09)
Také mám druhé zdravé dítě ve čtyřiceti. Těhotenství (porod,kojení..) bylo dokonce lepší než v jednatřiceti. Mrňouse si před padesátkou pěkně s mužem užíváme a moc nás mrzí, že nám tak nějak před očima rychle roste. Možná by to chtělo ještě další mimčo.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 15:52:42)
Nenormalni prvorodicko,

take jsem nenormalni prvorodicka a naprosto s tebou souhlasim.

Ps: Cookney se zminuje o menopauze ve 40ti, ale prumerny vek menopauzy je 51 let!!!!!! Samozrejme, vyjimky se take najdou. Ale prumer je prumer, navic median je 51 +-3 roky.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 16:49:13)
Lido, Napsala jsem: "je to vek, ktery koresponduje k prvnim projevum menopauzy" tyto projevy nejsou menopausa, ta sama, je obdobi pomerne kratke narozdil obdobi, ktere tomu predchazi. Prvni projevy menopausi kolem 40ti let je naprosto fyziologicke.
Vidim, ze te menopausa dost bere, zvlast, kdyz si pomyslim, ze ti bude kolem tech 40ti. Jedine co ti poradim - podrob se premenopausalni terapii.
C
 Lido +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 17:01:22)
Coocney,

vhledem k tomu, ze moje matka pravidelne menstruovala az do svych 58 a babicka z druhe strany zemrela ve svych 54 a jeste menstruovala, tak si myslim, ze mam na menopauzu jeste nejakou dobu cas. Jedine terapii, ktere se ted radeji budu venovat je prijit znova do jineho stavu.
 Lido +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 17:16:07)
Coocney,

mas pravdu, ze mne menopauza dost bere, ale ne vzhledem k memu veku, ale vzhledem k tomu, ze mi prave na stole skoncil research brief ktery zahrnuje take castecne menopauzu, takze posledni tyden nedelam nic jineho, nez o menopauze ctu, ci pisu, ci mluvim.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 17:29:32)
Vzhledem k tomu, ze mam urcite tuseni o tvych biologickych znalostech, tak si to dovedu predstavit. K tomu ti teda nepreju nic jineho nez hodne stesti.
C
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 17:37:22)
Cookney,

co se pletes moje biologicke znalosti ci neznalosti?!?! Jses trochu mimo misu. Na druhou stranu jake ty mas pravo posuzovat moje biologicke znalosti????
 Šárka,2 dosp.děti 
  • 

Fandím vám 

(6.2.2005 14:46:55)
Mám dvě děti z prvního manželtví a to druhé, které má genetickou vadu se mi narodilo ve 22 letech-tedy dle veřejného mínění:ideální věk? Souhlasím proto s názorem, že je věcí každého z nás tyhle záležitosti řešit individuálně neboť statistika jsou jen čísla, ale nic nehovoří o našich přáních, možnostech a soukromých situacích. Chtěla jsem ještě jedno dítě se svým přítelem-bohužel už se nám to po 3 letech snažení, vč.IVF nepodařilo důvod? věk?!).Proto považuji schopnost mít dítě v pozdějším věku za malý zázrak. Nenechte se nikým odradit a v případě, že to vyjde-gratuluji i závidím.Je to štěstí, které mi už dopřáno nebylo.
 Čučoriedka 


Re: Re: Rodicovsky vek 

(10.2.2005 15:14:45)
Mám 40 rokov a 8 mesačnú dcérku a je to úúžasné. Užívam a vychutnávam si materstvo. Nikdy by som nemenila. Fyzický vek je jedna vec, ale psychicky sa dá to zvládnuť možno i lepšie než v 20 rokoch. Je to nádherná vec mať dieťa a s manželom sme veľmi šťastní.

Želám všetkým maminkám zdravé dieťatká a ostatné už závisí iba a ale na nich.

DE
 Ivana Procházková 


Re: Rodicovsky vek 

(2.2.2005 15:05:46)
Cockney,

tvůj příspěvek je velice věcný a musím ti dát vesměs za pravdu, přestože úplně chápu a ztotožňuji se všemi argumenty "starších" prvorodiček zdůrazňující výhody mateřství v pozdějším věku.

Jenže ono to je totiž taky ještě o tom, jestli se na to mimčo ženská "už" cítí a chce ho nebo "ještě ne". A na tom nic znalosti o vzrůstajících rizicích bohužel nezmění.

Já jsem zhruba tak do svým 25 let mívala čas od času sen o tom, že jsem (omylem) těhotná. Probudila jsem se vždycky celá zpocená a zděšená a několik minut jsem se musela přesvědčovat, že se mi to zase jenom zdálo, a není na tom nic pravdy. Kdybych měla tehdy mimčo (v 25 letech), tak bych se musela asi celá "přeprogarmovat", což nevím, jak bych zvládla a jak by to dopadlo. Možná bych měla zdravý dítě, ale za to bych byla zapšklá, otrávená a s pocitem, že mě dítě o něco v životě připravilo?

Na svý dítě jsem si počkala do 32 let, jsem úplně spokojená a časem bych chtěla určitě ještě jedno. Ale uznávám, že příroda je v tomto ohledu proti mě a že bych to druhé mímo neměla radši až tak moc odkládat..
 Zorka ,syn 17+1,5  
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 11:56:12)
Souhlasim,
mela jsem prvni dite ve 22letech a absolutne mi prekazelo.Studovala jsem VS,delala vrcholovy sport a vubec mela jine aktivity.Dnes me to zpetne velmi mrzi,mam vuci nemu vycitky svedomi,ze jsem se mu dostatecne nevenovala a udelala samozrejme spoustu vychovnych chyb,ktere se mi pozdeji vymstily.K cemu mit dite v biologicky nejvhodnejsim veku,kdyz me "psyche" na to nema?S prvnim manzelem jsme se samozrejme rozvedli,nebot jsme byli oba nezrali,tudiz jsme dite ochudili i o rodinu.Dnes jsem znovu vdana,mame rocniho chlapecka,me je 40 a jsem uplne nekde jinde.Vsechno si uzivam,a lituji,ze jsem sve prvni dite o tolik sve lasky a pochopeni ochudila.Jinak k obecne debate-kdy je vlastne nejvhodnejsi mit dite?Myslim,ze ta psychicka vyrovnanost a pripravenost matky je stejne dulezita jako ta biologicka.Pokud je matka zdrava,nemusi se na nic lecit-proc to dite nemit i v tech 40letech.Uvedu jen muj konkr.pripad.V me praci se musime podrobovat pravidelne vsem moznym lek.testum a vysetrenim,vysledky meho vysetreni odpovidaly biol.veku o 10let mene.Chci jen rict,ze nejen vek v obcanskem prukazu je ukazatelem opotrebovanosti organismu.
 Klára 
  • 

Nejde jen o těhotenství 

(2.2.2005 16:55:53)
Mám takovou připomínku, řekněme věc k zamyšlení. Je tady řeč o věku matky, coby rodičky. Ale rodiče nejsou jen od zplození dítěte. Samozřejmě, každý jsme jiný. Nicméně při plánování potomstva by aspoň podle mého názoru měli rodiče myslet nejen na věk matky v době těhotenství, ale také na věk obou rodičů v průběhu dětsví a mládí potomků. Jinými slovy myslet na to, jak dlouho se ještě budou muset o děti postarat.
Je mi 25 let, mému otci 61 a matce 58. Můj bratranec je dokonce ještě o rok mladší a jemu otci je už 70, matce 63 (bratranec byl jako čtvrté dítě neplánovaný). Takhle staří rodiče už "dost blbnou" a my je bereme pomalu spíš jako dědečka a babičku, kterými nakonec už jsou. Ale já i můj bratranec jsme nejmladší ze tří, resp. čtyř dětí!!! Neumím si moc představit, že bychom v našich rodinách měli ještě mladší sourozence, kteří by potřebovali větší péči rodičů, kterou my už opravdu a naštěstí nepotřebujeme.
Jistě není možné takto srovnávat, protože moji rodiče už si vyhráli s námi třemi a zabralo jim to asi 32 let. Určitě záleží nejen na věku rodičů, ale také na době, po kterou se musí o děti starat, kolik jich mají atd.
Nicméně, jako podnět k zamyšlení dávám.
A samozřejmě souhlasím s rizikem staršího věku rodičky zhlediska zdraví dítěte. Proč to tak je? Z genetického hlediska zřejmě hlavně proto, že vajíčko je staré přesně tak dlouho, jako sama matka - jeho nositelka. A protože na nás působí mnoho negativních vlivů (chemie apod.), bude asi rozdíl mezi 20, 30 nebo 40 let starým vajíčkem.
Nechci nikoho děsit, proto píšu, že je to tak zřejmě. U mě je to degenerace z povolání.
 Lida +2 
  • 

Re: Nejde jen o těhotenství 

(2.2.2005 17:29:10)
Klaro,

o veku rodicu behem detstvi ditete mas naprostou pravdu, ale, zase nesmis zapominat take na to, ze se lide dozivaji daleko vyssioho veku. Jenom od roku 1900, kdy prumerny vek doziti zeny bylo 51 let, nyni je to o 25 let vice.

Take strasne zalezi na jdenotlivcich. Nekdo je stary uz ve 40ti a nekdo je naprosty mladik jeste v 80ti, takze se to neda takovymto zpusobem srovnavat.

Dam ti priklad, muj manzel je stejne stary jako otec moji kamaradky. Zatimco otec moji kamaradky je v duchodu, nosi na hlave klobouk,sedi doma a nedela nic jineho, nez se diva na televizi. Jeho konicek je, ze zacina chodit po pohrbech. Tak muj manzel pracuje na plny uvazek, kazde rano beha, chodime pravidelne na mnohakilometrove horske i nehorske tury,hrajeme tenis,cestujeme po svete, a vychovavame dve 3,5 lete deti. Otec moji kamaradky byl totiz stary uz pred 20ti lety. Mozna ne fyzicky, ale duchem urcite.
 Klára 
  • 

Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(2.2.2005 17:57:48)
Jak jsem napsala, je to samozřejmě individuální. Pochopila jsem, že Váš manžel je sportovec, pak je dost pravděpodobné, že fyzicky stárne mnohem pomaleji. V rodičovství totiž jde jak o psychické, tak o fyzické stárnutí. A to, že se dožíváme vyššího věku, je pravda. Podle mě to ale je spíš neštěstí než štěstí, přinejmenším při pohledu na mého 94letého dědu, ale to sem nepatří. Chci tím říct, že vyššího věku se dožíváme hlavně díky životnímu stylu a pokroku, zejména medicíně. Stárnutí nás ale nemine, spíš díky zdravotní péči trvá déle.
Já nejsem proti rodičovství ve vyšším věku, ale zastávám názor, že prvoplánově bychom rodičovstí neměli zbytečně odkládat. A v poslední době se takové případy stávají pomalu běžnou realitou. A to nevidím jako dobré znamení. Doufám, že nebudu další z nich. ;-)
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(2.2.2005 18:22:28)
Klaro,

mate naprostou pravdu. Souhlasim s vami v tom, ze by se deti nemely zbytecne odkladat na pozdejsi vek, ale zase na druhou stranu si myslim, ze by je lide nemeli mit v soucasne dobe prilis brzo. Ano, biologicky mohou byt v tom nejlepsi veku porodit zdrave dite, ale co potom, kdyz psychicky a ekonomicky na nej nejsou pripraveni? Je to hlavne problem dnesni doby.

Na druhou stranu existuje spousta dukazu, ze starsi rodice maji na sve potomky vice casu a travi s nimi vice casu, coz je samozrejme prospesne pro to dite.


Ja mam ale stesti, ze nakonec ziji v zemi, kde se na mne nikdo jako na starsi matku nediva a kde se prevazna vetsina zen a verejnost v 35-40 stara o to, jak deti splodit, ne o to, kdy na ne prijde menopausa. Ono to totiz bude potom normalni i pro ty deti, ze az vyrostou, tak budou mit starsi rodice. Nebudou mit babicky a dedecky, ale ty ja take nemela, prestoze moji rodice starsi nebyli.
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(2.2.2005 23:42:16)
Vidíš, Lido, já jsem babičku a dědečka nejen měla, ale částečně mě i vychovali. Rodiče nás kvůli kariéře na několik let doslova odložili a když nás převezli do Prahy, byla to jedna velká hrůza. Já jsem se alespoň školou nějak protloukala (ačkoli pobyt na psychiatrii mě taky neminul), ale brácha začal propadat. Babička si ho vzala k sobě zpátky a následující rok měl vyznamenání. Potom to dovedla až k maturitě. Je to opravdu mnohem složitější otázka než biologické stáří nějakých vajíček nebo nějaká pravděpodobnost jedna ku čtyřem stům, že bude mít moje dítě Downa. Některé matky například nejsou vůbec psychicky způsobilé k tomu, aby měly děti. Jenomže tyto otázky jsou tak těžko uchopitelné, že se jimi nikdo nezabývá. Mám dojem, že diskuse se ubírá cestou úzce vymezených statistických údajů, které svádějí k jednoduchým závěrům. Příklad: „Máte cukrovku, a proto vám nedoporučuji otěhotnět. Je to totiž rizikové.“ Pěkná blbost.
 Taky nenormální druhorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 11:53:29)
Ahoj,

Nenormální druhorodičko, držím ti palce. Fakt mě už štvou ty řeči, o starých matkách. Člověk by si skoro řekl, že po pětatřiceti už nemá šanci porodit zdravé dítě. Počítala jsem to, a dítě s Downem máš šanci porodit 0,06 když je ti 23 a 0,2 když je ti 35. Když chcete cokoli podnikat a máte šanci 99,8, že se to povede a 0,2, že se to nepovede, je to důvod zbláznit se strachy a nejít do toho? Já mám jedno dítě malý a o druhý se snažíme, je mi 35. Prvorodička má pravdu, biologický věk je jen jedna z věcí, které hrajou roli, ale zdaleka ne jediná. Nemám ráda, když se to povyšuje na zásadní problém. Ono zní jinak, když se řekne "riziko se zvyšuje 4 x" a když řekneš "riziko se zvýší z 0.06 na 0,2) Pan profesor Matějček říkal, že máme mít děti, když je chceme, cítíme se na ně a máme je s kým mít. Tak nějak si to myslím i já.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 14:18:56)
Nenormalni prvorodicko,

mas pravdu,to, co povidas, se bohuzel stava docela casto. Bud mladi rodice nemaji na deti cas, protoze delaji karieru, nebo vydelavaji penize aby vubec svoji mladou rodinu uzivili, nebo naopak drou bidu s nouzi a jsou nervozni jak na sebe nebo na deti, a pak se rozvadeji protoze to nejsou schopni utahnout. To si potom myslim, ze je pro ty deti horsi, nezli mit trochu starsi rodice, kteri jsou ale v pohode. Samozrejme, ze biologicky se riziko zvysuje, o tom se nikdo nepre, jak jsem si tu vsimla. Ale ta pravdepodobnost, ze se narodi zdrave dite je porad vyssi nez pravdepodobnost, ze se narodi dite geneticky postizene. (to je jako ten test jak lidi jinak pohlizi na stejnou vec - je lahev poloplna nebo poloprazdna?)

Ja si osobne myslim, ze v soucane dobe je pro "psychicke" zdravi ditete lepsi narodit se relativne starsim rodicum nez mladsim. To je proste soucasna doba a stim jen tak rychle nic neudelame. Deti se proste budou rodit cim dal tim starsim rodicum, protoze ti mladi si to proste (at uz z jakykoliv duvodu) nebudou moci dovolit at jsou schopni rodit zdravejsi deti nebo ne.
A ja si myslim, ze v dnesni dobe mit dite ve 20ti bez toho, aby rodina byla plne zajistena je mnohonasobne vyssi nezodpovednost nez mit dite ve 40ti, kdy mam pro to dite zajisteno uplne vsechno vcetne sveho a manzelovo casu.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 16:18:10)
Tak ja jsem poznala prarodice i praprarodice. Myslim, ze je skvely, kdyz ma dite prarodice. A taky naopak, ze pro prarodice je skvely mit vnoucata. Nekomu se to z ruznych duvodu nepostesti. Nemluvim o tom, ze bychom meli mit deti kvuli prarodicum, to ne.

Jako vzdycky - kazda mince ma dve strany - pokud jsou rodice prilis mladi, tak maji k diteti jaksi bliz, pozdeji se stavaji spise kamarady a partnery; ale na druhou stranu si kolikrat s miminkem nevedi rady, nemaji zadne zivotni zkusenosti, nedokazou celou rodinu uzivit atd., presne jak rikala Lida. Nekdo rekne - ano, jsou mu kolikrat schopni dat jen tu lasku, ktera je nejdulezitejsi. To socialni zazemi neni tak dulezite. To je zcasti pravda; jenze jedno bez druheho moc nefunguje, to mozna fungovalo v dobach nasich prapredku - brano zjednodusene - pokud chybi to socialni zazemi, tak to mnohdy zpusobuje stres a pak se treba i ta laska vytraci a lide se rozvadeji...Pokud jsou ale rodice naopak prilis stari, tak i kdyz maji treba vice zivotnich zkusenosti, jsou socialne zajisteni, tak uz byvaji zvykli na svuj klid, snadno ztraceji trpelivost, dite jim treba nakonec pripada jako "rusivy element"...takze sice pak treba deti maji socialni zazemi, ale schazi ta laska.

Neda se ale proste rict - tenhle rodic je stary, tenhle mlady - jde o zralost. Nekdo se na rodicovstvi citi zraly drive, nekdo pozdeji.

Souhlasim s Lidou v tom, ze je lepsi mit starsi rodice "v pohode", nez mladsi "ne v pohode". Lida ma pravdu i v tom, ze v dnesni dobe se vekova hranice rodicovstvi posunuje nahoru z toho duvodu, ze si lide miminko nemohou dovolit. V zapadni Evrope je napriklad bydleni strasne drahe a mnohe pary cekaji i se svatbou do te doby, nez maji vlastni bydleni (hlavne v tech katolickych zemich jako je Italie, Recko ci Spanelsko). Ma to sve opodstatneni (kolik manzelstvi zkrachovalo na tom, ze bydlelo s rodici?). Miminko si pak poridi az tehdy, kdyz jsou schopni celou rodinu uzivit; i kdyz se treba citi zrali na rodicovstvi drive. Poridit si miminko je totiz velmi nakladna zalezitost. Zda se to hodne pragmaticke - a taky ze to je. Nerikam ovsem, ze pokud nekdo tu moznost vlastniho bydleni nema a vi, ze ji mit nebude nikdy nebo za hodne dlouhou dobu, aby se vzdal miminka, to ne, to je hloupost. Jenom si proste dotycni rodice musi uvedomit, do jake situace miminko privedou a ze se s ni na cas budou muset smirit. A na to musi byt taky zrali.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 17:10:02)
Lucko,

no vidim, ze si dokazeme i shodnout na stejnych vecech, to jsem rada.

Jenom jednu vec co jsem vypozorovala ja. Me se naopak zda, ze starsi lidi maji s temi drobky vetsi trpelivost. Ja spise vidim mlade holky, co na deti krici, pripadne je placaji na zadek apd., nez jejich babicky, ci dedeckove? Ale babicky a dedeckove zasemaji tendenci rozmazlovat, coz take neni uplne to nejlepsi.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:15:04)
Lido,

to mas pravdu. Mlade maminky (hodne mlade) casto nejsou v pohode proto, ze treba chybi to socialni zazemi. Babicky a dedeckove byvaji zase trpelivi, protoze uz maji zkusenosti. Mozna jsem to predtim spatne vysvetlila, ale tady je prave ten rozdil - rozdil mezi rodicem a prarodicem. Prarodic je, ac "stary", trpelivy, protoze uz vychoval svoje deti a uz je na svete pro sva vnoucata jen proto, aby je rozmazloval;o). Vychovavat ale nemusi, kdezto rodic by vychovavat MEL! Mluvila jsem prave o starsich RODICICH, kteri predtim nikdy deti nemeli, nevychovavali a uz jsou treba zvykli na svuj rytmus a klid, ktery miminko "narusi". (Porad mluvim o prvnim diteti, tj. kdyz rodice nemaji zkusenosti!) Kdysi jsem nekde take cetla, ze i kdyz je miminko chtene, tak jsou pak rodice hodne prekvapeni, a nekdy i neprijemne, jak rychle se jim ten jejich "klid" zmeni;o) Ta studie taky uvadela to, ze je fakt, ze mladsi rodice si zvyknou rychleji, nez ti starsi (proste proto, ze jsou proste prizpusobivejsi). Nakonec si ale clovek zvykne na vsechno;o)))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 17:07:37)
Vidíš, Lído, tady jde asi o pohled na to, co je to "plně zajištěná rodina" ;o) Jinak tvoje teorie o pohodářích zajištěných čtyřicátnících má jednu chybku na kráse - jak u koho :o) Osobně co znám lidi, kteří se v mládí v práci honili, tak se v práci honí i v pozdějším věku. Manžel - čytřicátník - rozhodně na děti nemá kdovíjak času. A nejsou v tom peníze, ale prostě jenom to, že se mu konečně po několika letech podařilo vybudovat firmu, kterou nechce nechat krachnout, má zaměstnance, takže jim musí zajišťovat dostatek práce... Z tohoto pohledu to bývalo lepší, když začínal jako živnostník a dělal jenom sám na sebe. Manželovi rodiče - důchodci. Pracují k důchodu, jednak proto, že je to baví, jednak jim to zajišťuje takový "luxus" jako je údržba chaty, bytu a provoz auta... Oproti tomu co v mládí tchyně v klidu zůstala několik let z práce doma, aby se mohla plně věnovat dětem, teď se jí s přivýdělky moc přestat nechce právě kvůli těm finančním injekcím. Moji rodiče - čerství padesátníci. Klepou se, kdy přijdou o práci (v jejich podniku reálná šance), protože si moc dobře uvědomujou, že jejich sitace na trhu práce je hodně omezená, pro jejich věkovou kategorii se práce nezískává nejlíp a do důchodu ještě daleko... Samozřejmě, mně je třicet, v případě potřeby jsem ochotná a schopná je finančně podpořit. Být mi deset, asi by to tak jednoduché nebylo...

Ještě z jiného soudku než finančního - opět moje máma. Před deseti lety (ve 40) se u nás doma starala o dědu - svého otce. Potřeboval péči (doslova) čtyřiadvacet hodin denně. Já jako dvacetiletá jsem se mohla podílet jak na péči o něj, tak na přísunu peněz do rodiny. Když si představím, že bych se měla sama čtyřiadvacet hodin denně plně postarat o svého rodiče a zároveň plně o své novorozené miminko a aby nás všechny finančně zajišťoval jenom manžel... to by asi nebyl med. Ta situace u nás netrvala dlouho, děda poměrně brzy zemřel :o( U mojí kamarádky tatáž situace (maminka cca čtyřicátnice musela nechat zaměstnání a celodenně se starat o vlastní matku) trvala několik let. Kamarádce v té době bylo asi patnáct, krom toho měla staršího sourozence. Vlastně i můj manžel - od svých cca patnácti let bydlel u babičky, o kterou se pomáhal starat. Podle toho, co o ní říká, tak ona byla sice aktivní a při fyzické síle až do (pozdní) smrti, pracovat přestala asi rok před tím, než umřela... ale jinak byla mírně mimo. Unikaly jí takové detaily, jako jestli chodí čůrat na záchod nebo do rohu pokoje, jestli jí nebo nejí, kolem sebe dělala binec... ne, vím že za to nemohla. Přesně takhle se choval i můj děda, akorát že ten byl mimo realitu ještě víc a byl klidně schopný opouštět byt (ve druhém patře paneláku) oknem... Mít manžela rodiče ve čtyřiceti, tak by mu bylo čtyři-pět let a péče o babičku by (opět) byla na jeho rodičích - s malými dětmi, které přeci jenom tu osobní péči potřebují víc, než "děti" patnáctileté... O mojí babičku se teď stará teta (její dcera, mého otce sestra). Rozhodně s ní není tolik práce, jako měla moje máma s dědou, i je plně při smyslech, ale přeci jenom i tak - navařit, nakoupit, vozit po lékařích... taky toho není málo.

Neříkám, že čtyřicetiletá matka je něco strašného, určitě není. "Přihodit" se mi dítě ve čtyřicítce, asi bych na potrat nešla (tvrdím dneska :o) ). Na druhou stranu nesouhlasím s tím, že děti starších rodičů jsou na tom psychicky líp. Nejsou - každý věk má své výhody a nevýhody. A mně osobně přijde, že postarat se nejdřív "jenom" o dítě (v ideálním případě s pomocí rodičů), a když jsou děti odrostlé, tak "jenom" o rodiče (a případně při tom pomoct i s vnoučetem), je přeci jenom méně psychicky i fyzicky náročné (a to nejen pro poskytovatle péče, ale i pro celou jeho rodinu, tedy včetně dětí), než zvládat obojí najednou. Podotýkám, že pomoc prarodičů s vnoučetem si rozhodně nepředstavuju tak, že prarodiče víceméně plně nahradí péči rodičů.

S.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 17:22:20)
Sylvie,

samozrejme souhlasim, ze jsou vyjimky. Ale je stale vetsi predpoklad,ze clovek je okolo 40 obecne lepe zajisten, nez ve 20ti? Navic se da predpoklada, ze se jiz osamostatnili, maji svuj byt a to pro zacatek je jiste vyhoda. Take se da prepokladat, ze tato skupina ma jiz nejake uspory, takze i v pripade ztraty zamestnani, jsou schopni pokryt alespon zakladni veci.(Nebo by repektive alespon v tomot veku mely byt schopni). Ono se to neda posuzovat tak, ze se podivas na svoje rodice a srovnas se s nimi. Protoze prave ty, az tobe bude tech 50, tak pravdepodobne budes uplne jinak zajistena a budes mit uplne jine problemy, nez tvoje rodice. Prave proto te meli tvoje rodice ve 20ti, protoze to tenkrat bylo jednodussi.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 17:49:55)
Lído, co mne se týká, tak finanční problémy beru jako problém druhotný. KDyž jsem byla prvně těhotná, tak mně bylo cca pětadvacet, manželovi o deset víc a v podstatě jsme neměli nic :o) Teď jsme na tom finančně samozřejmě podstatně líp, ale... ale jenom v číslech. Není to tak dávno, co jsem seděla nad domácím účetnictvím a tak nějak jsem si uvědomila, že čím víc peněz máme, tím víc jich "potřebujeme". Že třeba zcela samozřejmě kupuju věci, které by mě dřív ani nenapadlo koupit... a přesto jsme bez nich žili spokojeně a nijak nám nechyběly :o) Jenže jak už to bývá - na lepší si člověk rychle zvykne, ale hůř odvyká...

Pro jsou podstatnější právě ty rodinný vztahy mezi jednotlivýma generacema. Prostě kolem sebe vidím, že kolem těch šedesáti-sedmdesáti let se rodičům začíná sypat zdraví a ať už víc nebo méně začínají být odkázani na pomoc svých dětí. Konečně, i teď máme čerstvou vánoční zkušenost :o( Tchán, těsně přes sedmdesát, docela jsme se klepali, jestli přežije nebo nepřežije jednu operaci. A tchyně na tom byla tak, že kdyby nepřežil, tak nepochybuju o tom, že by musela (byť třeba na přechodnou dobu) skončit v rodině některého ze svých dětí.

A protože jsem si péči o starého člověka zažila na vlastní kůži, tak vím, že pokud je šance, že se vyhnu péči o starce i mimino zároveň, radši té šance využiju. Netvrdím, že mi to vyjde, nemusí. Ale přeci jenom pokud porodím děti do třicítky, tak pravděpodobnost, že je odchovám dřív, než moji péči budou potřebovat rodiče, je přeci jenom vyšší, než kdybych začala děti rodit po pětatřiceti. Podotýkám, že jsem nikdy neuvžovala o jedináčkovi a s manželem jsme vždy předběžně plánovali tak tři děti.

Takže asi tak. Ale jak už jsem psala - (dneska) si neumím představit, že bych třeba měla jít na potrat jenom proto, že bych otěhotněla ve čtyřiceti (i když to rozhodně neplánuju).

S.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:07:22)
Sylvie,

ona je take otazka pristupu lidi, co chteji po svych detech. Ja napriklad nebudu po svych detech chtit, aby se o mne staraly. Ja se snazim mit dostatek provizi na duchod, aby, az se o sebe nebudu moci starat ja sama, tak se o mne mohla starat najmuta sila za me penize, ne moje deti, protoze to od nich ani chtit nemohu. Ja chci od svych deti, aby mnet samozrejme pripadne navstevovaly, ale nechci aby mi utiraly muj zadek, to ne. Nerikam, ze to tak delaji ostatni rodice, ale kdyz uz se vratim k tomu zapadu, kde je starsich rodicu spoustu, tak vetsina nich prave premysli jako ja. Myslim si, ze to tak bude za par let i v Cechach.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:53:21)
Lído, sama za sebe můžu říct jedno - péče o dědu byla natolik náročná, že se mu máma společně s dědovou psychiatričkou snažily zajistit domov důchodců s náležitou péčí potřebou v jeho situaci a v místě, kam za ním můžeme hodně chodit na návštěvy. Původní info bylo, ať nepočítáme, že se ho podaří umístit dřív jak za dva roky (do ústavu, který jsme vybraly - jinam by to dřív). Nakonec se to lékařce podařilo dřív, bohužel už tehdy děda nežil. Rozhodnutí dát dědu z rodiny bylo hodně těžký a nebýt toho, že byl mimo tak, že opravdu potřeboval dohled ve dne v noci, tak bychom se k tomu neodhodlali. Od té doby máma tvrdí, že až něco, máme jí dát rovnou do ústavu. Naopak já od té doby vím, že radši bych se o rodiče starala doma, pokud by to bylo možné. Nechci to tady rozebírat co a proč, ono stejně některé zkušenosti jsou nepřenositelné, ale rozhodně to není o utírání zadku.

S.

PS: Když tchyně byla mimo z operace tchána, rozhodně by to pečovatelka nevyřešila... a pro manželovu babičku by taky nebyla řešením, protože ona sama (babička) si NEUVĚDOMOVALA, že s ní něco není v pořádku. Ale to jen tak mimochodem.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 22:59:19)
No jo, taky bych byvala tehdy potrebovala radu nebo aspon psychickou podporu;o)
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 0:17:47)
Sylvie,

mně se zdá, že jsi pod vlivem samých strašných příběhů. Já jsem měla babičku a dědu, mámu a tátu. Babička s dědou žili v pohodě a starali se jeden o druhého. Když bylo dědovi 93, tak umřel, a babička umřela žalem měsíc po něm. Potom měl táta rakovinu a máma se o něj nějakou dobu starala - to jim bylo oběma 67 - ale ani nepřestala pracovat, ani nebyla nějak šíleně vyčerpaná. Táta umřel, mámě je 74, chodí do práce, kromě práce stíhá vedlejší kšefty, najímá zedníky, přestavuje chalupu (tam jezdí vlastním autem samozřejmě)... Jo, abych nezapomněla - druhá babka spáchala sebevraždu, takže bohužel nepotřebovala péči vůbec žádnou.
Pokud bych nějakou péči někdy potřebovala, tak si najmu sociální pracovnici (nebo řeknu manželovi, ať ji najme). Proč bych nutila svého syna, aby mě obskakoval? To mi připadá úplně úchylné. V tomto směru mám stejný názor jako Lida – a žiju v Čechách. Vždyť i u nás se rychle rozvíjí sektor různých soukromých služeb a něco takového přece vůbec není žádný problém. Vůbec nechápu, jak se můžeš na rodičovství dívat přes takové utrápené prizma povinnosti pečovat o jednoho nebo o druhého nebo o třetího. Pečovat o dítě je nádherné. Až budu baba, tak si někoho najmu, a svého syna budu nutit jenom k tomu, aby se zabýval tím, co ho bude naplňovat.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 1:01:34)
Víš, Nenormální prvorodičko, vtip je v tom, že nikdo nikoho nenutil se o někoho starat. Mně připadá NORMÁLNÍ postarat se o své rodiče, až oni sami to nebudou zvládat. Stejně jako oni se starali o zase o své rodiče. Stejně jako oni se postarali o mne, když jsem byla malá. A utrápenýho mi na tom nepřijde nic. Jo, není veselá věc starat se o nemocného člověka. Popravdě není veselé ani to, že moje čtyřletá holčina má čerstvě neštovice, i přes léky má vysoké horečky, zatím celou noc brečí a škrábe se ze spaní a neví co by :o(

A ty příběhy - jsou z mého nejbližšího okolí. A popravdě mi vůbec nepřipadají strašné. Jsem dětská sestra, ale na škole jsme praxovali i na dospělých odděleních, i u starých lidí. Nemám pocit, že by ty příběhy byly nějak výrazně odlišné od toho, co jsem znala ze školní praxe. Prostě mi to přišlo - normální. Normální stav přiměřený věku a zdravotnímu stavu. Jistě, pečovatelka může hodně pomoct. Ale není to řešení na všechny problémy. Navíc mám pocit, že i starý člověk má nárok na rodinnou péči a pomoc dávanou z lásky a vděku.

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 5:26:35)
Joj, nenormální prvorodičko, ty v tom máš jasno, Najmeš si sociální pracovnici (zaco? když budeš stará, terminálně nemocná a nemohoucí, asi nebudeš mít zrovna milióny) a bude to.
Víš, zrovna nedávno jsem tu někomu psala, jak to je a jaké služby domů člověk může získat, takže pro tvou představu:
Pokud tvůj praktický lékař není šetřílek nebo ještě nepřekročil finanční limity své ordinace, může ti indikovat domácí péči, ale ta je nanejvýš 3x1hodina denně. K otmu ti možnápečovatelka donese obědy a s něčím doma pomůže. To je vše.
Pokud budeš potřebovat intenzivnější péči, pěkně si ji zacvakáš, a není to levné.
Když tak čtu ten tvůj příspěvek, tak to vlastně tak pěkně vyšlo, co? Všichni ti staří se postarali o sebe navzájem a nic po tobě asi nechtěli. A co až to sekne s tvojí maminkou? V 74 nevíš dne ani hodiny, taky budeš říkat, že od tebe nemá právo na nic?

Já neodsuzuju lidi, kteří se postarat nedokážou. Ale pokud to někoho ani nenapadne, vůbec to ani nezváží...no to je síla.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:22:48)
Holky,ja uz dlouho nedocitam komentare ke clankum, ted mi vyjimecne dlouho spi ditko, ale ZASNU a proto pisu - nenormalni prvorodicka podle mne nejspis spadla z mesice. To co tvrdi pro mne absolutne popira smysl rodiny. To uz bychom rovnou mohli fungovat jako eskymaci nebo krovaci, kteri tem, co nemohli dal, postavili iglu(ukryt z trnitych keru), do nej jim nanesli jidlo a piti, co mohla tlupa postradat a pak dej se co se ma stat (vlci, medvedi, kojoti a jine selmy uz se o ne postaraly) - stary clovek by byl pro tlupu pritezi.
Rodina prece neni jen o tom, vyprdnout ditko a zabezpecit ho do zivota. Je to komplex socialnich vazeb, ktere jdou i nazpatek a melo by to byt laskyplne a samozrejme, ze stari vychovaji mlade a mladi se pak postaraji o ne. Co to je za zvrhle nazory, ze to je jakesi obetovani se, vynucovani "za to ze jsme vas vychovali"?

Cely ten dnesni svet je nejaky popleteny, naruseny. Babicky nechteji byt babickami, protoze byt stary neni in, prestoze jim samotnym jejich matky pomahaly a jejich babicky jim predavaly sve zkusenosti a moudrosti. Mladi chteji byt za kazdou cenu sami, i kdyz to neni prirozene, vzdycky od nepameti nejlepe fungovala barvita lidska spolecenstvi, protoze kazda generace nasla sve uplatneni a svuj dil, jak pomoci a poslouzit. LIdi se divi, ze narodu chybi "pamet" prestoze neni nikdo, kdo by chtel naslouchat ostatnim-neni na to cas a nikdo se nechce nechat poucovat a buzerovat.

Vsichni se divi, jak vzrusta kriminalita a nasili, jak by ne, kdyz nefunguje to zakladni- deti nevidi u svych rodin uctu k cloveku, uctu k zivotu a to od nejblizsich pribuznych. Stari a nemocni se odkladaji nekam, kde nebudou prekazet a postarat se o ne je skoro podivinstvi a blaznovstvi. A tahle pomatena doba pak plodi takove lidi, jako "nenormalni prvorodicka" kteri si mysli, ze je to tak spravne. Preju ji, i kdyz to neni spravne, aby se ji to opravdu splnilo a opravdu dozila tak, jak si to naplanovala-odstrcena, opustena, trpena. A v takovem dusevnim zdravi, aby byla schopna si vzpomenout, co za nesmysly sirila.
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:40:50)
Jsem rada, ze zkusenosti napsala Sylvie, Liza, Klara i ty. Jsem rada, ze takhle neuvazuju sama. Na druhou stranu, je to otazka, ktera bude kazdemu zcela presne zodpovezena v dobe, kdy na to prijde doba, jestli jeho teorie byla spravna, protoze na kazdeho z nas dojde, v tom to bude spravedlive.
C
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:49:25)
No, já nevím, ale taky jsem nějak nikdy neuvažovala nad tím, že bych si v případě potřeby vzala svoji nemohoucí matku domů a starala se o ni. Vy to berete jako úplně normální a přirozený? Jako něco, s čím v životě prostě počítáte?
Mám jen mámu, ale vychovala mne babička. Je jí 78 let, už je dost nemocná (angina pectoris, cukrovka, teď jí našli Parkinsona), ale zatím ještě soběstačná. Bydlí obě cca 100 km od nás. Nedávno mi babička volala, že se nemůže dovolat matce a měla o ni strach, jestli třeba nebourala. Tak mne taky napadlo, co budu dělat s babičkou, kdyby se matka nedej Bože fakt někde vybourala... že jí budu muset sehnat nějaký domov důchodců nebo dům s pečovatelskou službou. Jo, kdybych měla velkej dům, tak si ji vezmu k sobě, to ano... ale i kdybych měla dejme tomu za dvacet let mít na starost stoletou babičku nebo i pětasedmdesátiletou mámu, tak bych se v první řadě snažila jim zařídit komfort "za prachy". Aby měly uvařeno, lékařskou péči na úrovni, třeba i nějakou ošetřovatelku na plný úvazek. Sama bych na to neměla, nejde o to to zvládnout nebo ne, jde o to, že mi to nepřijde nutný a z pohledu toho druhýho to může být i nepatřičný... ta stará máma nemusí být ještě tak mimo, aby jí nevadilo, že se před vámi podělává do kalhot.
Btw. - moje babička se starala o svého tátu až do jeho smrti. Umřel v 99 letech. Sice mi bylo sedm, když umřel, ale paměť mám dobrou. Ten poslední rok byl pro všechny sakra náročnej a jediný štěstí bylo, že pradědovi praskla nějaká cévka v mozku a už ani moc nevěděl, co se s ním vlastně děje...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:06:11)
Milado,
no právě - je to drahé. Takže já doufám, že budu mít peníze na to, abych mohla mámu nebo babičku v případě potřeby zaopatřit. To neznamená, že bych je někde nechala živořit s cizíma lidma, samozřejmě bych je navštěvovala, brala je k nám na návštěvy, co bude v daném stavu možné, ale ten zadek bych jim prostě utírat nechtěla, neberu to jako svoji povinnost.
Pokud jde o moje děti, tak od nich rozhodně nečekám, že budou lítat kolem mé postele a obsluhovat mne, až budu stará a nemohoucí. Taky se pokusím zabezpečit sebe tak, abych je s tím nemusela zatěžovat. Nikdy by mne ani nenapadlo, že bych to od nich chtít měla.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:19:38)
Milado,
nehledám za tím žádné důvody - jen se zkus zamyslet nad tím, jestli těm nemohoucím lidem je to OPRAVDU příjemný, když jsou odkázaní na pomoc svých dětí úplně ve všem.
Nemysli si, já s tím mám svý zkušenosti. Dělala jsem krátce i ve zdravotnictví, mě nedělá problém někomu ten zadek, vulgárně řečeno, utřít, ale ve vztahu dítě - rodič to prostě nepovažuju za správný ani žádoucí, tohle jsou věci, který má dělat profesionál, lidskej, laskavej, chápavej, ale cizí. Netvrdím, že se mají děti na starý rodiče vykašlat - ale sebeobětování za cenu toho, že ten bezmocnej rodič bude poníženej, bude mu trapně, to prostě nevidím jako správný přístup. Ale co člověk, to názor.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:52:40)
Konstanto,
právě že jsem to zažila a podruhý to už zažívat nechci... i když jsem byla malý dítě. To se nedá zapomenout.

Pettino,
souhlas! To je přesně ono. Hodným a slušným je to trapné. A já hodlám být hodnej a slušnej rodič. :o)
Btw. u nás je to úplně stejné. Máma se o babičku stará a je pořád ta špatná, strejda za ní přijede 1x za dva měsíce (a bydlí ve stejným městě) a je miláček. Vždycky to tak bylo. A je to tak bohužel u všech starých lidí, jak jsem si stačila všimnout.
 Hanča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:48:11)
Já o tomhle taky nikdy moc nepřemýšlela. Ted ani nemluvím o rodičích, ti bydlí blízko a chodila bych je často navštěvovat, ale o tchýni. To bych se snad raději rozvedla, než s ní bydlet pod jednou střechou, stačí mi ji vidět 2x do roka. Je to smutné, já vím... a taky vím, že mě budete kritizovat, ale já bych to vážně nesnesla :-(
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:41:04)
Ivo,

děkuji za hezká přání do budoucích let. Vzhledem k tomu, že se o své dítě starám, snažím se mu dávat maximum lásky a totéž plánuji na mnoho dalších let, věřím, že jednou nebudu odstrčená, opuštěná a trpěná. To ale neznamená, že musím nutit svého syna, aby jednou zanechal své práce a z vděčnosti mi vyvařoval dušenou mrkvičku, když to může dělat někdo jiný. Já jsem nějakou dobu z různých důvodů mít děti nemohla - nechci to rozebírat, sesypalo se toho trochu víc - a tak jsem pracovala. A jak jsem tak pracovala, tak jsem taky něco vydělala. Alespoň tolik, abych nebyla do budoucna závislá ani na manželovi, ani na starobním důchodu. Když se mi povedlo otěhotnět, byla jsem velmi šťastná, a dítě se dostalo v mém životě na první místo. Nejsem žádný šílený boháč, ale mám určitou rentu a je dost pravděpodobné, že ji budu mít i v budoucnosti. Proto mi připadá logické, že si v případě nemoci někoho najmu, a budu radši, když můj syn bude něco studovat nebo dělat práci, která mu bude blízká, a jednou za den se na mě přijde mrknout. Já si nemyslím, že by mi dítě mělo být vděčné za to, že jsem se o něj starala. Je to totiž naopak. Já jsem mu vděčná za to, že přišlo do mého života a že dalo mému životu smysl.
 Hanča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:06:15)
Nenormální prvorodičko,
s tímto tvým příspěvkem naprosto souhlasím. Taky mám dítě protože je to "dar" a radost, a jsem štastná, že ho mám, naprosto úžasně obohatil můj život. Ale rozhodně nemám dítě proto, aby až budu stará se o mě měl kdo starat. Buhužel z některých přípěvků tady ten pocit mám :(
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:26:38)
Hanco, nenormalni matko, naprosto souhlasim.

Ja mam osobne par zkusenosti z nemocnice, i kdyz je to davno. Tech lidi, kteri tam lezeli a spolehali na to, ze si je deti vezmou a budou se o ne starat tam bylo spoustu. A spoustu jich bylo zklamanych, ze se tak nestalo. Preji vsem tem matkam, ktere jsou ted tak 100% presvedceny, ze se o ne jejich deti postraji, aby jim to vyslo.

Ja jenom doufam, ze prave proto, ze neco takoveho od svych deti nepozaduji, tak si myslim ze se moje deti ke mne budou vracet at budu stara a nemocna nebo ne.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:52:02)
Take mi prijde divne vynucovat si vdecnost. Ja si take nemyslim, ze by mi me deti mely byt vdecne za to, ze jsem je vychovala. To je preci vynucovani si lasky. Ja svoje deti vychovavam proto, ze je to moje obrovske poteseni. Tak dlouho jsem se na ne tesila tak si je ted take moc a moc uzivam. Takze ja vychovu neberu jako obet (za kterou zadam protisluzbu). Ja chci aby moje deti byly stastne, mely pokud co nejmene problemu, takze jeden problem, ktery by mohly nahodou mit se mnou se jim snazim zmirnit.

Ps; A v zivote jsem slysela od mnoha lidi mnohokrat vetu "Co ja jsem se obetovala a nastarala a oni mi nejsou vdecni!!!" Vubec se tem detem nedivim, ze nejsou vdecni, s takovymhle pristupem.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:00:47)
Ivo,

někomu přát něco takového je dost zlé, nemyslíš?

Je to zajímavé téma - rodiče a děti. Já jsem kdysi řešila problém péče o starého pána - byl to bratr mého dědečka, kterého jsem nepoznala, a v podstatě mi ho víc než nahradil. Opravdu hodně pro mě udělal. V té době, o které mluvím, mu bylo přes devadesát a byl na tom tak, že byl schopen si sám dojít na záchod, ale už ne se najíst. Mohl být doma sám tak dvě až tři hodiny. Vzala si ho k sobě jeho dcera a já se jí snažila pomáhat podle svých možností. V té době jsem měla práci do pěti, takže dvakrát týdně jsem hned po práci chodila k dědovi asi do osmi a pak domů k manželovi. Někdy taky o víkendech. Trvalo to rok, z toho část strávil děda u dcery, část po různých ústavech, kam jsem se za ním snažila chodit, co to šlo.

Proč to píšu? Protože dodneška nevím, jak by to vlastně "mělo být správně". Nikdy jsem neviděla, jak má takové starání vypadat, protože jsem vlastní prarodiče nezažila a rodiče mi umřeli dost brzy. Udělala jsem málo? dost? Dodneška nevím. Vím jen, že jsem se cítila, že je to tak akorát, co zvládnu. Dokonce by se dalo říct, že i s miminkem jsme kvůli tomu rok počkali, protože s dítětem bych si to vůbec nedovedla představit a chtěla jsem, aby děda do poslední chvíle cítil, že je s ním někdo blízký, i když jen občas. Měla jsem se vzdát práce? Je to možná hnusné, ale to bych nedokázala.

Tak a teď mě suďte.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:54:20)
Nenormalni prvorodicko,

naprosto s tebou souhlasim. A na rozdil od tech, kteri si mysli, ze se jejich deti strhnou a budou stestim bez sebe, ze se o ne budou muset starat, az budou stari. Tak ja doufam, ze si budu lebedit doma s osetrovatelkou, a sve deti budu zvat i s jejich detmi na nedelni obed (ktery samozrejme uvari pecovatelka). Naopak si myslim, ze budu mene opustena, nez ti, kteri spolehaji na to, ze to budou delat jejich deti z nejake "rodinne" povinnosti. Myslim, ze tak pomohu vice svym detem v jejich dospelosti, nez tim, ze bych deti porodila drive, aby az budu stara, tak ony byly dostatecne stari na to, aby se o mne mohly starat.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:18:06)
LIdo, ja necekam, ze moje dite bude skakat nadsenim, ale beru to asi tak pragmaticky, jako Milada a to zrejme proto, ze na rozdil od zde zucastnenych, konkretne nenormalni prvorodicky, mam pres sve mladi s peci o stare lidi velmi vyrazne zkusenosti a to takove, ze posledni tri roky jsou prvni v mem zivote, kdy jsem nekoho stareho v dome nemela.

Tvrdim, ze neochota vubec si predstavit, ze si stare nemohouci rodice vezmu k sobe vypovida o mezilidskych vztazich a konkretne o urovni vzahu primo tech zucastnenych osob.
Svoji matku bych si do pece vzala jen s premahanim, ale o svoji babicku jsem se byla pripravena soudit, nakonec to nedopadlo. Proste proto, ze mi toho v zivote hodne dala, miluju ji a nechci aby skoncila nekde v ustavu, dokud to nebude takove, ze bych to fakt nezvladala. Chci ji oplatit tu lasku a peci a to, jak cokoli v zivote delala delala s pomyslenim na nas. Je to jednoduche a nemam z toho pocit sebeoobetovani. Pripada mi to prirozene.

Ja sam ja sam ja to zvladnu- to je presne ten trend soucasne doby. Nepriznat slabost, nebyt na obtiz. Clovek by mel pamatovat na zadni vratka, ale jeslti si muzu vybrat, koho bych radsi, aby mi utiral posranou prdel, tak bych radsi, aby moje dcera, nez nejaka smena v domove. Penize nejsou vsechno.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:34:25)
Ivo, Milado,...
myslim, ze postoj kazde z nas je hodne ovlivnen zkusenosti vlastniho zivota. Ty z nas, ktere zazily peci o stareho cloveka ve vlastni domacnosti, ji povazuji za prirozenou, tem ktere ne, pripada divna, nedustojna ap.
A dalsi, velkou roli hraje fakt soucasna spolecnost, kde byt stary neni "in"-jak uz tu nekdo psal. Jednim z dusledku je ten, ze lide vetsinou umiraji v nemocnici a ne doma...
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:05:19)
Ivo a Anetko,

v tom je prave rozdil mezi nami. Ja nechci umirat a byt zavisla na svych dcerach a v zadnem pripade ne v jejich bytech. Proste chci, aby mely sve rodiny a zily v klidu a ne aby je tam obtezovala stara nemohouci baba, ktera uz si ani nedojde na zachod. Ja si svoje umirani predstavuji ve svem vlastnim baraku (kde se citim stejne doma nejvice)a stim, ze mi placeny personal, bude varit a poklizet a pripadne utirat ten zdek. Placeny personal, ktery mohu vymenit ci propustit, kdyz nebudu s jejich sluzbami spokojena (pripadne kdyz uz nebudu moci ani mluvit, tak to za mne mohou udelat me deti, pokud budou mit pocit, ze se ten personal o me dobre nestara). Ja jsem si deti neporidila pro to, aby se o mne mel kdo starat, az budu stara. Ja jsem si je poridila pro to, ze mi naplnily muj zivot, davaji mi radost a lasku. I kdyby nakrasne moje dcery vylozene chtely utirat muj zadek, tak co jejich manzele? Co jejich deti? To jim proste nemohu udelat?

Ono neco jineho je povinnost postarat se o rodice (jako treba v soucasne dobe pro me rodice, kteri si nasetrit nic nemohli, jelikoz nebylo z ceho) a mou situaci, kdy ja si nasetrit mohu (coz se mi podarilo prave tim, ze jsem mela deti pozdeji, i kdyz ne zamerne). To vubec neni o tom, jestli je nekdo slusny, nebo neslusny, a jestli nekdo nekoho ma nebo nema rad. Samozrejme ti preji, aby ti vyslo, ze se o tebe budou tvoje deti starat (pokud jses si 100% jista, co z tvych deti vyroste. Ja tedy ne. Jenom mohu splehat ze delam vsechno pro to, aby z nich vyrostli slusni lide. ALe zarucit to nemohu). Ty investice jsou preci jenom jistejsi.

PS: kdyz byl muj otec nemocny, tak take chtel zustat doma, kde byl zvykly, nez umrel. V zivote by k nam nesel, ani za nic. Prave ze stejneho duvodu, jaky mam ja. Asi je to dedicne.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:45:03)
HOlky, ja si taky neporidila dite, aby se o mne mel kdo postarat. Ale na rozdil od vas ja subjektivne pocituji vetsi duveru a ochotu k odhaleni intimnich veci radsi pred osobami mne duverne blizkymi nez pred nekym cizim a proto jsem to tady uvedla, ne ze na tom trvam, ze se moje deti o mne budou muset postarat, ale ze pokud budu mit na vybranou, budu se drzet moznosti domaci pece pred pecovatelkou a pred ustavem.
Uvedomuju si to napr. pokazde, kdyz jsem v nemocnici a mam napr. pozadat sestru, aby mi donesla kastrol, protoze potrebuju na zachod. A uvedomuju si to taky pokazde, kdyz treba prevlikam poblinkanou postylku (umyvam smradlavy zadek)-ze je neco uplne jineho pecovat o "sveho" cloveka, jedno jestli stareho nebo dite a neco jineho je to mit jako "praci".
Jsem ochotna se starat a byla bych rada, kdyby se nekdo postaral o mne.

Jak uz rekla Silvie(myslim) ja vim, ze budu muset na svoje stari setrit, ale zaroven vim, jak zase upozornovala Milada, v jakem stavu je nase zdravotnictvi a jaka je uroven a ceny sluzeb, na ktere vy tak spolehate a myslim si, ze to co tak idealne licite je proste nerealne. Obzvlast nekde na vesnici nebo v mensim meste.

Ano, jsem ovlivnena osobni zkusenosti. Myslim, ze kazdeho formuji jeho osobni zkusenosti.

Dalo by se nadhodit jeste mnoho temat k diskusi.jen tak ty co mi bleskly hlavou,ale nerozebirala jsem je. toto tema je velmi citlive, individualni a hodne kontroverzni a neexistuje v nem univerzalni pravda.
Co bude se samostatnosti, kdyz penize dojdou. co kdyz nebudu dost soudna na to, abych posoudila, jak se o mne pecovatelka stara. co ruzne ty aferky o pristupu personalu domovu duchodcu ke klientum. pristup deti si troufam ovlivnit predem vychovou, je to mozne? je pro stareho cloveka lepsi stat se soucasti rodiny a prekousnout pocit "priteze" nebo zustat hrde samostatny a stravit stari cekanim na to, jestli si na mne nekdo vzpomene? co je vic ponizujici?

koncim, skutecne se mne to hodne dotyka a uz vic nez jsem rekla asi nereknu, omilala bych se kolem dokola.
zajimave tema.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:03:49)
Ivo,

ono se neda srovnavat utirani zadecku tveho ditete a utirani zadku sve matky, ci babicky ci dedecka. To prvni, je ovlivneno hromony a pudy (je prokazano, ze hovinko vlastniho ditete rodicum smrdi daleko mene, nez hovinko cizi) ale naopak to nefunguje. Ty jako dite nemas pudove snizenou hranici smradu na hovinko tve matky, ci babicky!!!!

To co ale pises mi naopak zavani trochu sobectvim, protoze ty mas problem, ze se stydis, tak to musi delat tvoje deti?


A navic, vy tady srvonavate porad to, jestli byt odlozena v domove duchodcu nebo u vlastni rodiny? Ja a nenormalni matka mluvime o tom, ze nebudeme pozadovat, aby nam deti utiraly zadky, varily, umyvaly a musely tak skoncit praci, oddelit nam pokoj ve svem byte apd??? Ne, my naopak mluvime o tom, ze si zaplatime silu, ktera bude delat ty veci okolo "starani" se, ale deti s nami budou psychicky a nebudou se muset kvuli nam omezovat.


Vem si treba priklad, co kdyz budou pracovat a bydlet nekde v zahranici? Tak to jim naridim, ze musi zpatky domu, protoze maji povinnost se omne postarat?





 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:28:00)
No, Lído, nevím, kdo co kdy kde prokazoval, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že ho*no mého dítěte mi nesmrdělo o nic míň než ho*na mých pacientů. I když samozřejmě uznávám, že kvalita smradu se lišila podle typu potravy, jakou mé dítě předtím jedlo ;o)

S.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:35:55)
opakuji - ja subjektivne pocituji vetsi duveru a ochotu k odhaleni intimnich veci radsi pred osobami mne duverne blizkymi nez pred nekym cizim a proto jsem to tady uvedla, ne ze na tom trvam, ze se moje deti o mne budou muset postarat, ale ze pokud budu mit na vybranou, budu se drzet moznosti domaci pece pred pecovatelkou a pred ustavem.

Srovnavat se to da. U miminka pracuji pudy, u stareho cloveka laska k tomu cloveku. Pro "sveho" cloveka udelam to, nad cim bych se u ciziho asi pozvracela. Ne z vdecnosti, ne z povinnosti, ale z lasky k nemu.

Vy tady porad operujete s tim, ze ja sve dite budu nutit do toho, aby se o mne postaralo. Ano, v nemocnicich se velmi casto clovek setka s tim, ze lide neco ocekavaji a jsou zklamani. Jenze ti lide sve blizke citove vydiraji a predkladaji jim to jako povinnost. A pak se divi. V nasi rodine jsou vztahy takove, ze je to proste normalni soucasti zivota, ne ze se nekdo "obetuje" a "vzda se sve kariery"... ale ze se proste okolnosti prizpusobi tak, aby bylo mozno mit doma i stareho cloveka.
JA to povazuji za naprosto normalni, ze kdyz vim, ze babicka se strasne stydi a pomalu pokazde to oplace, ze musi na zachod a musi tim obtezovat, ze to zaridim tak, aby ji to pokud mozno co nejmene zranovalo- prizpusobim to jejimu studu. takze omezim pritomnost cizich lidi v takove situaci, omezim pritomnost muzu v takove situaci, proste ji vyjdu vstric a neberu to jako nejakou buzeraci z jeji strany. Vychazim ji vstric z lasky k ni. Proc to vsechno prevadite na to, ze ona kvuli nejakemu svemu studu omezuje nas vsechny? My to pro ni delame radi, i kdyz ona to po nas nezadala, protoze by si to netroufla, aby nas nahodou neobtezovala.
Ja doufam, ze moje dite mne bude natolik milovat, ze aniz bych se neceho dozadovala a k necemu ho nasilim nutila, udela vsechno, co bude pocitovat jako dobre pro svoji mamu, az mama nebude schopna se sama o sebe postarat. Doufam, ze mne bude dobre znat a budeme mit dobre vztahy, doufam, ze to, co bude pocitovat jako dobre pro mne, bude odpovidat mym predstavam.

Asi tak.
Mam pocit mlaceni prazdne slamy. Ja kdyz cokoli napisu, vybavi se mi konkretni situace, babicka, se kterou jsme to mockrat sahodlouze probiraly, deda, ktery nechtel byt nikdy na nikom zavisly, prateta, ale to se sem nevejde, to by bylo na dlouho.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:38:36)
Ivo, tos napsala hezky :o)

S.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:45:04)
Ivo,

ty mluvis za sebe, ale nemuzes mluvit za sve deti!!!! Muzes doufat, ale nemuzes vedet, co si budou myslet ony a jak stastne budou ti ten zadek utirat.

Pokud se moje deti rozhodnou, ze si radeji vezmou moje penize a budou s o mne starat (coz by mi ale bylo opravdu dost neprijemne) tak at to udelaji. Ale pokud ne, tak ja budu radeji prefereovat at to dela nekdo jiny.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 19:46:12)
myslim, ze velmi mnoho je predurceno vychovou a vztahy

pokud budou mit moje deti ke mne stejny vztah jako ja ke sve matce, je pravdepodobne, ze mi ten zadek utirat nebudou a skoncim v ustavu, coz prijmu radsi, nez aby mi denne davali najevo, ze jsem jim na obtiz

pokud budou mit moje deti ke mne stejny vztah jako ja ke sve babicce, tak mi ho budou utirat rady a jeste mi u toho budou rikat vtipy, abych se necitila trapne a ponizene

zrejme tusis, ktereho vztahu se pokousim svym pristupem mezi mnou a detmi docilit, ktery vztah je mi vzorem a ktery se pokousim brat jako negativni zkusenost, ktera mi umoznuje poucit se a neopakovat chyby druhych.

mohu mit cile a ambice, pro nekoho je to kariera v zamestnani, pro mne harmonicka rodina. tim, ze jsem si to stanovila jako svoje prani do budoucnosti, aby se mi toho podarilo dosahnout, mluvim za sve deti? ja si myslim, ze pokud se podari, aby nam rodinne vztahy fungovaly, tak to, ze o mne bude postarano aniz bych se citila na obtiz, bude takovy "vedlejsi produkt", ktery s radosti prijmu, pokud bude. Pokud ne, budu citit, ze moje deti pro to udelaly vse co mohly, ze se dostaly na hranice svych moznosti.
Jsem optimista a vazne verim, ze pokud se budu snazit, tak se mi tohoto podari docilit. A nemyslim si, ze tato vira jakkoli souvisi s podsouvanim neceho detem, pripadne s manipulovanim jejich svobodnou vuli.
Stejne jako ty jsi v tomto ohledu pesimista a budes neustale nahlizet na tuto otazku z toho pohledu tech deti vydiranych rodici a prinucenych okolnostmi, kteri s odporem a s pocitem sebeobetovani konaji svou povinnost.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:04:13)
Ivo,

já myslím, že to je trochu i o fyzických a psychických možnostech toho pečujícího. Občas se staří lidé psychicky mění a k lepšímu to zrovna nebývá. Když nefunguje hlava, je to často mnohem horší, než když nefunguje tělo. Tam už pak žádné vtipy nepomůžou.

Po tom, co jsem zažila (i když to mohlo být ještě mnohem, mnohem horší) jsem alergická na to, když někdo šmahem odsuzuje lidi, kteří "odloží své staré rodiče do domova důchodců". Někdy jsou to jistě lidské hyeny, ale někdy po poctivém zvážení situace nic jiného nezbude.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:13:11)
Jepice, mně připadá, že jsi to všchno řekla a není co dodat:

"Udělala jsem málo? dost? Dodneška nevím. Vím jen, že jsem se cítila, že je to tak akorát, co zvládnu.

to je trochu i o fyzických a psychických možnostech toho pečujícího

někdy po poctivém zvážení situace nic jiného nezbude."

Pod to se taky klidně podepíšu :-))
Hlavně by nemělo to poctivé zvážení situace chybět. A myslím, že ten pocit nejistoty, zda člověk nemohl udělat ještě trochu víc, svědčí o tom, že ti ten člověk nebyl lhostejný a cítíš se vůči němu zodpovědná.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:21:56)
Lízo, díky,

možná je problém v tom, že opravdu nemám žádný vzor, jak by to mělo správně vypadat (a on taky asi žádný neexistuje), ale kdyby člověk něco viděl doma, tak by si řekl, že je to tak asi normální.

Já jsem si, dokud jsem to nezažila, dovedla teoreticky představit jen dva extrémy: že člověk toho blízkého buď někam odloží a zapomene na něj, nebo naopak, že se vzdá vlastního života, práce, koníčků a bude se jen starat o toho dotyčného. Asi ani jedno nebude ta pravá cesta, pokud to má být běh na dlouhou trať, tak asi není možné, aby se ten pečující takhle "vydal" protože by se tím nejspíš zničil a nikomu by nepomohl. Ale přesto jsem měla a občas ještě mívám výčitky, jestli nebylo mou "morální povinností" udělat to druhé a zda nebylo sobecké myslet i na svou práci, svého muže...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:24:30)
...a MOŽNÁ pak skončit na třiceti kilech a na prášcích...

Já myslím, že si fakt člověk musí sám zvážit, kde má své meze. A každý je má jinde.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:37:59)
no, já jsem měla pocit, že takhle můžu být něco platná, promluvit o tom, co ho trápí, přinést mu něco k jídlu... tak, aby v tom z mé strany bylo ještě trochu energie a radosti.

Kdyby to bylo o něco víc, tak by se ta energie a radost asi vytratila... já vím, co mají říkat ti, na kterých ta starost leží všechna... to na mně neležela, hlavní péči o dědu měla a rozhodovala jeho dcera.

Ovšem jak tu někdo psal, nebyly tu ideální vztahy mezi námi pečujícími. Ta dcera mi vyčetla, že bych dědovi vlastně měla být víc vděčná než ona a její synové (děda se s její matkou rozvedl, když jí bylo asi deset). Děda byl v té chvíli v druhém pokoji (mluvily jsme po telefonu) a ptal se, o čem jsme mluvily. Pochopitelně jsem mu to neřekla a on mě obvinil, že mu lžu a podvádím ho. Pak ho to chudáka mrzelo, plakal, abych mu to odpustila. No, plakali jsme pak oba.

Jeho vlastní vnukové se o něj moc nezajímali (ten jeden trochu ano, ale ten druhý vůbec) a jejich matka na to "no to víš, jsou to CHLAPI (!!!! to jako že se neumí a nemusí starat nebo co) a -to mě dorazilo, že jsou to sportovci a musí o víkendech sportovat, takže kam na ně s jakým dědou. Když jsem ale já měla jednou něco nutného, takže jsem o víkendu nemohla, tak proti mě pravděpodobně dědu navedla, že si ho k sobě nechci vzít, že už ho nemám ráda. On mi to chudák zopakoval, jako že ze svojí hlavy, ale já jsem přesvědčená, že to z jeho hlavy nebylo. To jsem se ale zasekla a řekla jsem NE, protože jsem se nechtěla dostat do pozice někoho, kdo se nechá kdykoli citově vydírat.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:42:02)
Tyhle věci asi dost prověří celou rodinu. I u nás to bylo všelijaký...bohužel nejchytřejší byli ti, kdo viděli mámu jednou za měsíc :-((

 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 20:49:14)
Hm... kdo neprožil, nepochopí, ale často o to snadněji soudí :o(((
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 21:27:44)
Jepice, je to moje prani hodne zle, kdyz preji jen to, aby se tem, kdo si mysli, ze dokazou byt samostatni a nezavisli az do konce jejich zamer splnil, ovsem se vsemi dusledky, ktere to podle mne ma? Mozna jsem opravdu zla. Mozna jsem jen naslouchala hodne starym lidem, co to obnasi, byt stary a nedelam si iluze. Mozna jsem jen cynicka, protoze proste neverim, ze za penize dostanu stejne "sluzby" jako z lasky. A to zduraznuji, protoze zas na druhou stranu nez "sluzby" (nechytat za slovo, mozna varianta "poskytovana pece"...)vynucene vydiranim nebo poskytovane z pocitu povinnosti, to radsi sluzby placene.
Nemluvim z pozice cloveka, ktery si taha teoreticka moudra z paty. Mluvim z pozice cloveka, ktery si osahal vsechny mozne varianty. Doslovne. A proto ani nesoudim. A moc dobre vim, ze je pristup a pristup. Ze existuji deti, co deptaji sve rodice, ktere maji v "peci", protoze to berou jako bremeno, ze existuji deti, co na ne kaslou a zdimaji je. Ze existuji zdravotni stavy starych lidi doma nezvladnutelne. O tom mne nemusi nikdo poucovat.

Ale nikdo mne nepresvedci, ze je zdravy stav spolecnosti, kdy mladi nejsou ochotni se postarat, stari nejsou ochotni prijmout pomoc, kazdy se separuje do sve izolace a "saga rodu" nad kterou kazdy tak rad uroni slzu v romanech nebo telenovelach se rozpada na jednotlive segmenty a bunky, ktere si ziji nezavisle na sobe a chran buh, aby se nahodou nejak ovlivnovaly.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 21:41:58)
ehm a pak jeste malinke PS, Jepice.
Tvuj zaver vydedukovany ze tve zivotni zkusenosti, kterou bych (bez urazky) prirovnala k pouhemu projeti okolo problemu - to o tom souboji zdraveho rozumu, ktery rika, ze dlouhodobe je to neudrzitelne s touhou zahodit praci rodinu a okamzite se jit venovat - to bych mohla podepsat.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 21:48:48)
Ivo, nejsem si jistá, zda rozumím Tvému PS?
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 21:52:45)
tohle jsi rekla:
"Já jsem si, dokud jsem to nezažila, dovedla teoreticky představit jen dva extrémy: že člověk toho blízkého buď někam odloží a zapomene na něj, nebo naopak, že se vzdá vlastního života, práce, koníčků a bude se jen starat o toho dotyčného. Asi ani jedno nebude ta pravá cesta, pokud to má být běh na dlouhou trať, tak asi není možné, aby se ten pečující takhle "vydal" protože by se tím nejspíš zničil a nikomu by nepomohl. Ale přesto jsem měla a občas ještě mívám výčitky, jestli nebylo mou "morální povinností" udělat to druhé a zda nebylo sobecké myslet i na svou práci, svého muže..."

a to je i muj zaver z mych postrehu a z toho, co jsem vypozorovala, proto jsem napsala PS, ze ti to muzu podepsat, souhlasim s tim bez vyhrady
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 21:59:22)
to "projeti okolo problemu" jsem myslela tak, ze ty jsi rok pomahala 2x tydne, nekdy o vikendech. nelezelo to na tobe, jako na nekterych holkach, co se tu vyjadrovaly.
na mne taky uplne ne, tak taky mluvim jen teoreticky a zvazuju, co a jak, kdyby, co si z toho vzit pro sebe, ale to pomahaci obdobi jsem mela podstatne delsi, pres 15 let a u nekolika ruznych lidi, s ruznymi nazory, naroky, problemy, komplikacemi, tak mam ty nazory vyhranenejsi, mela jsem 15 let na to nad tim premyslet
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 22:26:53)
Ivo,

už je mi to jasný, díky :o))

Jestli se můžu zeptat, jak jsi to dělala, že jsi to vydržela?
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 22:49:55)
jak jsem to delala? ja na tom nemam zadnou zasluhu, ono to jinak neslo, meli jsme je vetsinou doma. a pak - ja nikdy nezazila situaci, ze by tam nekdo stary nezil, (dokonce ani kdyz jsem bydlela u tchyne) az ted, kdyz jsem vdana, koupili jsme si s manzou byt v panelaku a bydlime asi tri roky sami, takze ja nevedela, jako dite, ze se to dela i jinak a pak uz mi to pripadalo spravne a prirozene, takovy kolobeh zivota, narodit se, zestarnout, umrit...

ted mne tak napadlo, ze je to mozna i o tom- nekdo tady rikal, ze jeho otec nechtel pryc ze sveho domova a on ze si radsi zaplati sluzbu, nez aby ho deti odtahly z toho jeho- vsichni ti stari lide o kterych mluvim zili, zestarli a zemreli v tom samem baraku, zadne trhani korenu se nekonalo, to jsem zazila az letos, jak to vypada, obzvlast kdyz se to udela necitlive, tak tam to jeste pozoruju a vyvodim si z toho nejake zavery. prozatim jsem si zapamatovala jednu vetu z jakesi psychologicke poradny pro lidi poskytujici socialni sluzby: nez cokoli udelam, musim si polozit otazku - je to co delam a jak to delam pro toho cloveka lidsky dustojne? ale to jsem odbehla uz uplne nekam jinam.
 Jepice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 22:59:32)
to jsi na tom přesně opačně než já - já jsem to zase nikdy nezažila, jen jsem věděla, že se to v mojí rodině tak dělá, ale neviděla jsem ty detaily, co to obnáší. No a v rodině manžela se to nedělalo pokud vím nikdy.

Vždycky jsem to v duchu měla spojené s nějakou "obětí". A i když jsem to dělala já, tak jsem na jednu stranu měla pocit, že nemůžu jinak, a na druhou stranu mě to občas otravovalo. K tomu se klidně přiznám, protože si myslím, že nakonec víc záleží na tom, co člověk udělá, než co si u toho myslí.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 23:17:55)
no urcite omezeni to je vzdycky, ale to je zas o zivotnich prioritach a hranicich, co clovek je ochoten dat a co uz ne a idealizovat to na druhou stranu, jak je to vsechno skvele, kdyz se maji lidi radi, to bych kecala.

Jednoduche zivobyti to rozhodne neni, jako ostatne kazde jednani s lidma, trochu ponorka, trochu je to otravne, nevdecne, monotonni a ubijejici, obcas jak se rika "eklhaft" - jo, je to tak.
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 23:45:18)
Tak se mi zdá, že se diskuse nějak dostala do bludného kruhu. Nechtěla jsem, aby se to takhle vyostřilo a ve skutečnosti si myslím, že nikdo tady nepropaguje žádné strašné věci - je to jenom jiný úhel pohledu. Ačkoli je mi bližší myšlení Lídy a úplně přesně vím, jaká je pointa, vůbec mi nevadí, že jsou rodiny, které fungují jinak a nepochybuji o tom, že jsou to rodiny dobře fungující. Reagovala jsem prostě jenom na to, že Sylvie by si nechtěla pořídit dítě ve čtyřiceti, protože když bude mít dítě ve čtyřiceti, tak její dítě bude zakládat rodinu, až ona bude ve věku 60 nebo 70 a to dítě se bude muset starat o svoje mimino a ještě o rodiče, kteří nepochybně přesně ve věku 60 - 70 onemocní... Nebude muset. Radši to zařídím tak, aby nemuselo. Aby nemusel můj syn jednou psát do internetové diskuse, jak to bylo hrozné, když máma onemocněla a táta musel přestat chodit do práce a pak se z toho všichni zhroutili (nebo něco v tom smyslu) a že teď on se musí starat o své přestárlé rodiče, protože je přece morálně povinen se starat, protože rodiče se starali o něj. To bych opravdu vůbec nechtěla. Jsou prostě jiné modely, jak si ušetřit tolik křečovitých situací, a na celý život se podívat z jiného úhlu. Jsem moc šťastná, že se mohu (a nikoli musím) právě teď a tady starat o naše mimčo a že mi nestraší v hlavě žádný kdyby a proboha a ježišmarjá.... Jinak je určitě moc dobře, že se lidé chtějí starat o jiné lidi – vadil mi jen ten negativistický tón a ty pochmurný argumenty, ale to už bude asi mým osudem.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(5.2.2005 1:22:01)
To jsem asi vyhrotila ja, se priznam, ja totiz ten zacatek necetla a malem mne kleplo, kdyz jsem cetla ten tvuj prispevek, ted uz mne to preslo, clovek se nad vecma nekdy zamysli az dodatecne. Takze vytahuji bilou vlajku. Ale stejne nevim, jak technicky zajistit v nasich podminkach tu idealni realizaci toho tveho a Lidy planu, aby skutecne clovek byl ve stari nezavisly na svych detech. Podle mne to prakticky neni mozne bez umisteni v nejakem ustavu, kde ma komplexni peci. A v momente, kdy clovek bude potrebovat umisteni v ustavu si nejsem jista, zda bude schopen svuj stav realne zhodnotit a zda bude ochoten udelat takovou zmenu. (deda s nami udelal presne takovou dohodu, o rok pozdeji o tom nechtel ani slyset)O "dobre" povesti podobnych zarizeni a peci o klienty vubec ani neuvazuju. A predpoklad je, ze na to bude clovek mit a to tolik, aby mel az do konce.

Zajimala by mne prakticka stranka veci, co si predstavujete, ze si za ty svoje penize koupite za sluzby, co to jako bude znamenat, neobtezovat deti. To jako fakt si vsechno hodlate platit? Od nakupu po koupani, strihani nehtu, luxovani, vymenu zarovek, veseni zaclon, odvoz na hrbitov? Vsechny ty drobne usluhy, co delaji deti rodicum , nebo u nas na vsi pro stare lidi, co byli sami to delali sousedi? Ja jaksi chapu potrebu byt financne zabezpecen na stare roky, ale nikdy jsem neresila, kam presne by ty penize prisly a jak se urcuje, kolik by jich asi tak melo byt, aby to pokrylo moje naroky.

S nazory na ty deti v pozdnim veku je mi blizka Sylvie. Jsem konzervativni. mam rada mit deti tak nejak rozumne kolem tricitky, babicky aby byly rozmazlovaci, rodiny velke a stastne u spolecneho stolu, idyla z Nemcove hadr ;-)nerikam, ze to tak u nas v praxi funguje. ale libilo by se mi to tak
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(5.2.2005 9:08:04)
Nenormální prvorodičko - naprosto jsi překroutila to, co jsem napsala. Už jsem to psala Lídě a klidně to znova napíšu i tobě - co udělají MOJE DĚTI, to je jejich věc. Jestli je vychovám tak, aby pro ně rodina něco znamenala, budu ráda, jestli ne - i to se může stát. Já sama bych první dítě ve čtyřiceti nechtěla z mnoha důvodů. A jedním z nich je ti ten, že JÁ SAMA bych obtížně zvládala péči o malé děti a případně i moje rodiče. Jasně, stát se může cokoli, ale přeci jenom je pravděpovděpodobnější, že čím starší osoba, tím víc péče bude potřebovat.

Ale přiznám se, že by mě docela zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jste ty a Lída došly k tomu, že po svých dětech chci, aby se o mne staraly? Já nic takového nepsala. Podvědomě hledáte důkaz, že kdo má děi dřív jak ve čtyřiceti, je sobec, takže takovým lidem podsouváte i to, co samy neřekly? Máte ke svým dětem nějaká očekávání, která se bojíte vyslovit nahlas a musíte je v sobě plašit? Je vám nepříjemné mluvit o tom, že i stáří má své problémy, tak radši hovor stočíte jiným směrem?

Já vím, teď jsou ty moje otázky hnusný a nefér. Ale fakt by mě zajímalo, proč když napíšu, že bych se ráda postarala o své rodiče, si to automaticky překoutíte, že své děti chci nutit k oběti, která je nemůže naplňovat - péči o staré rodiče.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:52:49)
Milá Lído,

zkus si znova přečíst, CO jsem psala. NIKDE jsem nepsala, že očekávám, že moje děti se o mne s nadšením a láskou postarají. Pokud ano, v pořádku. Pokud ne... tak holt ne. Já ale považuju za SVOJI povinnost postarat se o SVÉ rodiče - už proto, že je mám ráda. Jaká ta konkrétní pomoc bude, to ukáže čas. Jestli bude nutné vzít si je k sobě nebo jestli bude stačit pomáhat jim v jejich domácnosti... nebo jestli jediné řešení bude umístit je v ústavu a chvíle tam jim alespoň co nejvíc zpříjemnit.

Tvůj pohled na to, jak si lebedíš doma s ošeřovatelkou a své děti zveš jenom na návštěvu je hezký :o) A přeju ti, aby ti vydržel i ve stáří. Abys vůbec byla schopná si uvědomit, že pečovatelku potřebuješ. Třeba manželova babička si vůbec nepřipouštěla, že by s ní mohlo být něco v nepořádku, takže cizího člověka by si do bytu nevzala. A přitom bylo opravdu potřeba, aby na ní někdo dohlížel a pomáhal s domácností. Můj děda zas pro změnu byl úplně mimo realitu - dalo by se říct: pak mu je teda jedno, jestli je doma s náma, pečovatelkou, nebo v ústavu. Nebylo. Cizí lidi vedle sebe těžko snášel a měl pocit, že mu ubližují. Ne, nebyl takový odjakživa. Stáří ho změnilo...

S.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:19:45)
Sylvie,

ja jsem obecne odpovidala na to, ze zde byly narazky, ze kdyz ma matka pozdeji deti, tak pak na ty deti prenese povinnost starani se o stare rodice prilis brzo, treba ve veku, kdy jeste nejsou zabezpeceni, ci na to pripraveni.

Takze moje odpoved znela, ze nepredpokladam, ze se o mne budou me deti muset strat, jelikoz na toto si vytvarim provize, aby to mohl delat nekdo jiny. Ja jsem nepsala, ze predpokladam, ze mne deti nebudou mit rady, nebudou se o mne "psychickly" starat, ci mne soupnou do domova duchodcu?

A jestli se na stara kolena zblaznim, to se klidne muze stat. Pochybuji, ze bych se zrovna zblaznila smerem, ze bych nesnesla ciziho cloveka vedle sebe, navic, kdyz jsem zvykla, ze v nasi rodine se stale nejaky cizi clovek vyskytuje. Ale kdyz nic jineho, pokud bych se teoreticky zblaznila a trvala na tom, ze se o mne musi starat moje dcera, tak ji alespon mohu dat ty penize, ktere bych jinak platila cizi sile, a ona na tom bude podobne, jako kdyby do prace chodila.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 17:52:46)
Pokud máš na mysli moje příspěvky, protože jsem to byla tuším já, kdo to sem zatáhnul, tak jsem ani nechtěla naznačit, že by staří rodiče příliš brzy přenesli na své děti povinnost se o ně postarat (popravdě, takového příspěvku jsem si tu ani nevšimla), ale naopak - že je obtížné se postarat o staré lidi a malé děti zároveň. A že pokud to jen půjde, radši bych jedno po druhém ;o)

To, že staří lidé bývají nedůvěřiví vůči cizím osobám, i když třeba vždycky byli zvyklí se mezi nimi pohybovat - to se holt stává. Stáří s sebou přináší různé změny, tohle je jedna z nich, ne zas až tak neobvyklá. Zrovna tak jako to, co tu psala tuším Pettina - že nejméně vděku se často dočkají právě ti, kteří se starají. Jakkoli je to nespravedlivé, stává se to. Mít peníze je určitě fajn, to nepopírám. Já jsem přesně ta generace, která v ČR pravděpodobně už žádný důchod mít nebude, takže na stát rozhodně nespoléhám. Ani já, ani manžel. Ale existence dětí nám nebrání chovat se tak, abychom se do budoucna zabezpečili.

S.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:11:48)
Sylvie,

vzdyt presne na to jsem reagovala. Ze moje deti se nebudou muset o mne starat, takze se v pohode mohou starat o sve male deti, ktere treba budou mit.


A tak to prave chodi s temi strasimi rodici (alespon v zapadnim svete). Oni maji deti pozdeji ale vsichni tady premysli, jak se zajistit na stari, prave proto, ze kdyz jsou potom treba stari tak jejich deti maji male deti. Tady nikdo neocekava od svych deti, ze se o ne budou automaticky starat. Tenhle trend prejde brzy i do Cech, jenom to bude trvat pravdepodobne jeste jednu generaci.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:25:27)
Lído, ale já taky od svých dětí automaticky neočekávám, že se o mne budou starat :o) To je neustálé já o voze, ty o koze :o) Automaticky to neočekávají ani rodiče ode mne a od bráchy. Naopak ale JÁ SAMA OČEKÁVÁM, že budu schopná se o své rodiče postarat, pokud bude potřeba. Přijde mi to jako normální vzorec lidského chování. Když mám nemocné své děti, postarám se o ně sama, i když jinak mám pečovatelku, která mi dvakrát týdně bere mladší holčinu z baráku, abych mohla v klidu pracovat (starší chodí do školky). Ani ve snu by mě nenapadlo ke svým nemocným dětem zcela automaticky najmout nějakou cizí ženskou, která se o ně po dobu jejich nemoci postará. A nejsou v tom peníze, mohla bych :o))) A zrovna tak mě to nijak nenapadne ani u svých rodičů. Pokud se ukáže, že je pro ně pečovatelka lepší volba, než naše péče - OK. Pro mne to bude plus a bude to lepší varianta, než abych spoléhala na to, že se o ni "někdo" postará, a pak jsem zcela nečekaně skončila v situaci, že to budu muset nějak zvládnout já.

S.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:26:19)
Lído + 2,
já nečekám od svých dětí, že se strhnou, až budu stará. Mně prostě přijde lidsky pochopitelné, že se člověk snaží pomoct svým rodičům a především to myslím tak, že já jsem ta pomáhající. Ani si oni nepořídili mne, abych se o ně starala, ani jsem si kvůli tomu nepořizovala já své děti.

A než mě někdo označí za fanatičku, která neví o čem mluví, tak bych chtěla říct, že na rozdíl od mnoha diskutujících mám osobní zkušenost s tím, jaké to je, když vám jeden z rodičů onemocnění pomalou, dlouhou a nevyléčitelnou nemocí. Neprosazuju, že je třeba to lámat přes koleno a že je ostuda, aby se starali odborníci. Ale ostuda je, když mě jako dítě ANI NENAPADNE, že bych se mohla postarat. Že to pak zvážím a zjistím, že to fakt nejde, nebo že bych musela obětovat víc než mohu, to je druhá věc.
Ale znám to ze své zkušenosti.
MMCH i Milada o tom jen planě nežvaní, když jsme u toho.

Jo a Lído, promiň, jestli nejsem v obraze, žiješ v Čechách? Pokud ano, musíš být velmi nadstandardně vydělávající bytost, pokud z toho zaplatíš třeba 20 let celodenní ošetřovatelské péče. Ta totiž není za hubičku.

 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:40:03)
Lizo,
momentalne v Cechach neziji. Celodenni pece je draha vsude, a proto si setrim uz od velmi mladeho veku, abych ji pripadne pak mohla 20 let platit a nepozadovala po mych detech aby to delaly zadarmo, z lasky a trpely tim jejich rodiny. Ja budu radsi, kdyz se za mnou po praci z lasky zastavi, chvili popovidaji, poveseli apd., ale ten zadek opravdu nemusi.


Sylvo,

to s tim hovinkem vlastniho ditete je dokazane, to jsem si nevymyslela.


Tak nevim, diskuse se mi zda bych nejaka zvracena. Ja jsem tady za cernou ovci, protoze chci zajistit, aby moje deti nemely problemy az ja budu stara? Tak se omlouvam, jestli se to nekoho dotyka.


 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:51:13)
Ono je asi drahá a drahá. A taky šetřit a šetřit. Právě proto jsem se ptala, v které zemi žiješ (tuším UK, že?), protože kupní síla platů je v různých zemích dost nesrovnatelná.
Takže na měsíc pobytu v sanatoriu pro dementní bych vydělala za 4 - 8 týdnů svého plného úvazku.V té ceně nejsou započítány doplatky za léky, inkontinentní pomůcky a žáídné věci osobní potřeby.

Opravdu si myslíš, že na tohle lze našetřit?

Já bych třeba taky nechtěla, aby děti kvůli mně odcházely z práce, rozvracely své rodiny a zanedbávaly své děti. Abychom si rozuměly :-).

A nedávno jsem se tu hádala s někým, kdo odsuzoval zlé příbuzné, kteří si nechtějí brát své blízké domů. Protože kdo to nezažil, soudit nemůže.

P.S. Moje matka doma není. Nešlo to. Snažili jsme se.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:40:41)
Líza, Sylvie- vy jste to vyjádřily líp.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 18:47:49)
Lízo, je evidentní, že Lída žije v cizině.
Moje kamarádka už je v důchodu, ale dosud pracuje, a protože je velmi šikovná a vitální, i celkem slušně vydělává. Žije v v Praze. Má stařičkou maminku, z důvodu svých vlastních zdravotních problémů není schopná se o ní celodenně starat. Díky ní vím, jak neskutečné problémy měla s tím, umístit maminku v zařízení pro staré lidi, odpovídajícím jejím představám o důstojném stáří. A to přesto, že byla ochotná a schopná platit. Podařilo se jí to snad po dvou letech, kdy maminka putovala z jednoho místa na druhé a věci, které mi kamarádka o těchto institucích vyprávěla, nebyly veselé.
J.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(7.2.2005 15:09:01)
Janino H,

co se tyce tech financi, ja predpokladam, ze situace za tech 30-40 let, kdy ja budu peci potrebovat bude uplne jina, to se da tezko srovnavat s tim, jaka je situace nyni.

Soukrome duchodove pripojisteni existuje nyni i v Cechach. Da se nasetrit spoustu penez a to temer do vyse platu, jaky berete v soucasne dobe - a z toho se da zaplatit nejaka pece (a potom samozrejme uspory). Jsou i jine druhy investic, jako do akcii, fondu, kde potom beretet "retu" atd. Ono je to take o pristupu k zivotu, ne jenom o kupni sile. V UK je bezne, ze lidi, kteri cely zivot splaceli barak tak ho na stara kolena prodaji a z tech penez si financuji ustav. Myslite si, ze na neco takoveho jsou lidi v Cechach pripraveni? Ale to vsechno drive nebo pozdeji prijde.


Pro Sylvii,

Sylvie, pripletla jsi se do diskuse o tom, jestli se nase deti budou moci o nas starat az nam bude 70 kdyz budou relativne mladi. Tak se nediv, ze ti v tom duchu lide odpovidali. Nikdo nerikal nic o tom, jestli mas ted ty povinnost starat se o rodice ci ne? Ja se take postaram o svoji matku az bude potrebovat, a starala jsem se o otce, jak to nejvice slo. Samozrejme moralne je to nespravne "odlozit" rodice ci se o ne nestarat. Nemusis kvuli tomu byt na lidi zla jenom proto, ze maji jiny nazor, a mozna jiny pristup k zivotu?

 Sylvie 


Re: Lídě :o) 

(7.2.2005 16:19:21)
Lído, děláš si legraci? :oD JÁ že jsem se PŘIPLETLA do diskuze o tom, jestli se naše děti budou moci o nás starat až nám bude 70, když budou relativně mladí? :oO Nebylo to čirou náhodou tak, že mezitím co já napsala, že pokud je šance, že se vyhnu péči o starce i mimino zároveň, radši té šance využiju... a tys na to zareagovala, že je to jenom otázka přístupu, že ty po svých dětech nebudeš chtít, aby se o tebe staraly? A TEPRVE OD TÉ DOBY se na adresu "mladých matek" snáší naznačená obviňování ze sobectví, jako že třeba nutí své děti, aby se o ně staraly, ač tu nikdo z nich nic takového nenapsal? A korunu všemu nasadila nenormální prvorodička prohlášením, že "Sylvie by si nechtěla pořídit dítě ve čtyřiceti, protože když bude mít dítě ve čtyřiceti, tak její dítě bude zakládat rodinu, až ona bude ve věku 60 nebo 70 a to dítě se bude muset starat o svoje mimino a ještě o rodiče, kteří nepochybně přesně ve věku 60 - 70 onemocní... ".


S.


PS - "Nemusis kvuli tomu byt na lidi zla jenom proto, ze maji jiny nazor, a mozna jiny pristup k zivotu?" - bezva věta, souhlasím 100%-ně, proto jsem taky ty otázky napsala, i když jsem rovnou přiznala, že jsou hnusný ;o)
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Lídě :o) 

(7.2.2005 16:24:37)
Sylvie, neboj, vekova hranice se zvysuje a nenormalni prvorodicka to jaksi asi nepostrehla - kdyz ty si poridis dite ve 40, tak to si poridi deti az nekdy mezi 40-50, takze je docela slusna sance, ze se bude muset starat jen o mimi, protoze ty uz na tomhle svete nebudes;o))))))
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(7.2.2005 17:49:22)
Já jsem ti přece psala, kolik stojí péče. Jestliže si člověk, jak tak hezky píšeš, z důchodového připojištění naspoří tolik, že to vydá skoro jako měsíční plat, tak to stálě ještě na mnou uváděné zařízení nestačí a stačit nemůže. Přečti si prosím, co jsem psala, vydělám méně (a to fakt neberu minimální mzdu), než se za měsíc platí za pouhé ubytování.


Dále jsou samozřejmě Čechy plné lidí, kteří mají domy a strádají v nich nedostatkem péče, zatímco by je mohli prodat a žít z výnosu prodeje...

když tady čtu o investicích do fondů a o rentách...Lído, vrať se na zem. Podívej se do Čech na obyčejné lidi a pak pronášej tyhle...v nějaké diskusi jsem se tu dočetla, že se to jmenuje "hraběcí rady".
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(7.2.2005 18:17:27)
Lízo,
Lída to myslí dobře, člověk by opravdu měl myslet na "zadní kolečka" a na důchod si spořit. Jenže... Lída žije v UK a můj dojem je, že její rodina patří k tamní střední třídě. Problém je, že u nás v ČR tato střední třída bohužel prakticky neexistuje. Sama bych se k ní ráda počítala a ráda bych se na stáří zajistila, ale je to čím dál těžší. Jak děti rostou, a tím rostou výdaje na ně, jak se zvyšují všechny možné a nemožné platby, daně, zjišťuji, že si na stáří s manželem jsme schopní ušetřit stále míň a míň. Vlastně si spoříme stále stejně, ale je to strašně málo. Abychom se v důchodu přiblížili našemu současnému platu, museli bycho spořit nejméně 10x víc! A to je pro nás v současnosti absolutně nereálné. Teď investujeme hlavně do dětí. Možná budeme jednou litovat... ;-)
J.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(7.2.2005 18:21:08)
Janino - asi tak :-(
Nemyslím to vůči Lídě nějak osobně ošklivě, pokud to tak zní, ale obávám se, že nadpoloviční většina české populace se jejím radám může jen trpce pousmát.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 10:58:35)
Janino H,

v tom je prave asi ten zamotany pes, a duvod, proc lide v soucasne dobe maji deti pozdeji a pozdeji. Proste, az na ne budou mit, ac to zni nekomu nehezky, tak je to bohuzel realita.

Co se tyce prave toho setreni, tak ja jsem zacala setrit jiz v Cechach. Mela jsem cas delat karieru a vydelavat penize, takze jsem mohla zacit sporit.Ano, pracovala jsem jak silena workoholicka 12 hodin denne. Takze svoji energii jsem misto do deti vrazela do prace. Ono jde o to nejprve usetrit tu prvni castku, kterou potom investuji a investice uz zase vydelavaji dalsi investice. Takze, ted, kdyz mam deti tak uz zase nemam takove problemy setrit, protoze "zakon ekonomiky" pracuje za me (a to je uplne jedno, kde ziji). No, a mam cas a pohodu se starat o deti, byt s nimi, setrit na svuj duchod. Samozrejme, ze chodim do prace, ale uz nepracuji 12 hodin denne, a nestojim o to byt reditelkou. Ted si chci odpracovat svoje a mit cistou hlavu, kdyz prijdu domu a hrat si se svymi detmi, coz take delam.

Vy si myslite, ze jsem odtrzena od reality, ale ja vim moc dobre, jak to v Cechach chodi, ci nechodi. Samozrejme, ze nekdi si je schopen usetrit vice, nekdo mene, nekdo nic. Ale ten co nesetri nic nemuze prece odsuzovat ty, co si setri.

A mimochodem, jak jsem si vsimla, tak nenormalni matka v Cechach zije a take je schopna vytvaret provize na stari, aby neskoncila na krku svemu synovi? Jde o pristup - nekdo si mysli, ze je povinnosti jejich deti se o ne postarat - jini si radeji setri, protoze nechteji toto brime zcela prenechat na svych detech. Ja patrim k te druhe skupine.

 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 11:20:31)
Já to fakt vzdávám a odcházím do věčných lovišť za Miladou.


Já ti neberu, že šetříš, a je to jistě chvályhodné. Nikdo neřek, že tě za to odsuzuje, zato zaznělo odsouzení těch, kteří jsou na tom jinak.

A hlavně buď ráda, že tví rodiče si našetřili, jinak bys teď možná vrážela peníze do nich, ne do svého vlastního důchodového zabezpočení. Jak už ti říkala Milada, jak to čeká naši rodinu a milión dalších rodin, ale já jdu, protože se bavíme o koze a o voze.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 11:54:32)
Ale Lizo,

tak za prve, ja jsem nikoho neodsuzovala, ze si nesetri. To je kazdeho problem. Ja jsem pouze konstatovala, ze nechci zustat na krku svym detem, takze si setrim, aby se o mne nemusely starat.

Za druhe, moji rodice si nic nenasetrili (jak jsem se jiz zminovala) a starala jsem se o otce a az bude matka potrebovat, tak se o ni budu starat take. Ano, asi me to bude stat nejake finance,ale to by nemelo ovlivnit me zaopatreni na stari (preci jenom pocitam, ze budu jeste alespon prinejmensim jeste dalsich 25 let pracovat)

Problem je Lizo v tom, ze ty nejsi schopna premyslet do budoucna. Stale popisujes situaci dnes, a jak je to dnes. Ja se divam na to jak to bude za tech 20-30 let.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 13:19:11)
Není co dodat.

MMCH, podobné kecy měla moje kamarádka, která měla stotisícový plat, právě do té doby, než zjistila, co obnáší žít z něčeho, co se více blíží průměru, zajistit z toho děti, školy, zdravotní péči rodičům a pak obracet v ruce to, co ti zbude. Pokud vůbec zbude.

A kdybych ty peníze na to tvé "spoření" i měla, nevrazila bych je do něj, ale do toho, aby má matka a rodiče mého muže mohli žít důstojněji. Dnes, dokud jsou tady.

A te´d mi klidně říkej, že si za to můžu sama, ale aspoň mám čisté svědomí.
 Lida +2 
  • 

Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 14:03:43)
Mila Lizo,

ja opravdu nevim, za co mne napadas. Ja te nenutim, aby si si sporila na to az budes stara, navic referujes jako "memu" sporeni (mam pocit, ze kdyz si nekdo spori, tak je to jeho sporeni, ne mne?!?). A uz vubec nechapu, jakou souvislost s mojim sporenim na stara kolena ma financni situace tve kamaradky?? A jestli se rozhodnes dat vsechny penize svym rodicum, tak je klidne dej. To je tvoje vec. Jak jsem jiz nekolikrat rekla, kazdy ma jiny pristup k zivotu : Ja si setrim, aby moje deti nemusely nest na svych bedrech to, ze se o mne musi starat az budu stara a nemohouci, ty preferujes system, ze se o rodice staraji jejich deti. Fajn. Kazdy system ma sve pro a proti. Me se jenom zda ten prvni lepsi a spolehlivejsi.
 Líza 


Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 14:26:50)
Milado, já nebudu dělat hrdinku, jakou nejsem. Tohle všechno mám hlavně před sebou, ale nevyhnutelně. V tuhle chvíli moje máma moje peníze ještě nepotřebuje, protože zařízení, kde bychom chtěli, aby byla (a aby byla znovu za člověka :-(( ), se teprv staví.
Táta je soběstačnej a asi zůstane.
Manželovým rodičům nedáváme nic pravidelně, spíš když zbude. Chtělo by to víc.
Nějaké životní pojištění nebo tak...mám v plánu...někdy...ale při částkách, které se mě týkají, z toho rozhodně na dvacetiletou slušnou péči nenaspořím.
 Hanča 
  • 

Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 14:37:19)
Mě přijde, že se asi pohybuji mezi jiným lidmi :(( V mém okolí to vypadá tak, že prarodiče spíš podporují vnoučata a to i když jsou v důchodu.
Ted to neberte tak, že by se mi to líbilo, ale je to tak. Oni ty důchody nejsou zase až tak malé a nároky důchodců, kteří už mají vše zažízeno (bydlení) nejsou tak vysoké jako u mladých, kteří zakládají rodinu a často splácí úvěry. Vážně neznám nikoho, kdy by dával tisícovky svým rodičům, protože oni nemají na jídlo.
 lida+2 
  • 

Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 14:45:10)
Milado,

to je ale neco uplne jineho. Liza se me neptala, co ma delat, kdyz je v takovehle situaci. Diskuse zacala proto, ze se tady debatovalo, jestli se nase deti o nas az budeme stare nemusi nebo nemusi starat, s tim, ze mluvime o tom, az my budeme stare, ne o nasich soucasnych rodicich?!? To nema s temated "v 35ti stara na deti" tak jak se diskuse odvijela, nic spolecneho.


No, ja nevim, co bych Lize poradila, co delat v jeji situaci. Jelikoz ja mam nasetrino, protoze jsem mela deti pozdeji a tudiz mela cas si nasetrit jak na sebe, tak na moje rodice tak na to, abych mohla v klidu vychovat deti. Ja nevim, Liza asi tezko da sve deti do detskeho domova aby mohla vice vydelavat. To je trosku divna otazka, ne? Teoreticky, kdyby se vratil cas, bych ji doporucila at s rodinou jeste pocka, protoze se dostane do situace, kdy ma male deti a stare rodice (i kdyz mi teda neni jasne, jak stara je Liza, ze ma ted male deti a stare rodice a pritom se nepocita do starsich matek, tak nevim, jedine pokud Liza je ditetem starych rodicu??). A nebo by bylo dobre, aby se Liza obratila na nejakeho financniho poradce, ktery by ji poradil kde se da a neda usetrit, pripadne, ktere sporeni a zajisteni je vyhodne. Ja nejsem financi poradce, a navic neznam presne Lizino situaci. Navic, jak jsem vypozorovala, tak Liza o zadne nazory stejne nestoji, protoze mi pripada, ze vystupuje jako ze jenom ty jeji jsou spravne.


 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 15:57:45)
Milado, Lizo,

ja sve nazory nikomu nevnucuji, a nikoho nenutim, aby mel deti v 35ti. Jen jsem se ohrazovala na clanek, ktery oznacil matky , ktere maji deti 35ti jako stare na to mit deti.

Lizo, co se tyce financiho poradce, nevim, co je na nich k smichu? Financi management je docela specificka zalezitost, takze je dobre se s nekym pobavit jak vydelat, investovat ci usporit vice penez.Alespon ja a vetsina mych znamych financniho poradce pouziva (i v Cechach podotykam). Stejne tak jako pojistovaka apd. Ono totiz financiho poradce nepouzivaji jenom bohati lide. Naopak, ti co maji problemy s dennim "cash flow" je pouzivaji nejvice.
 Líza 


Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 15:05:26)
Lído, más pravdu, o radu jsem nikoho nežádala. Není to o finančních produktech. Je to spíš o prioritách. A abych čekala s dětmi do 40, jen abych už měla vyřešený problém s péčí o rodiče, no to snad nemyslíš vážně.
Svou pravdu necpu nikomu, jen se ohrazuji, pokud mi tu mou pravdu - spíše můj postoj - někdo vyvrací a označuje za pošetilý, zatímco já ho považuju za zodpovědný.
A s tím finančním poradcem jsi mě skutečně pobavila :-))))))

Hanče, oni zdraví rodiče v důchodu a nevyléčitelně nemocní rodiče v důchodu jsou dvě úplně odlišné věci.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 16:11:55)
Jsem moc rada, ze tyhle diskuse existuji. Sice maji vetsinou podobny prubeh a po dnech a halde prispevku se stejne dojde k tomu, ze zadna univerzalni rada ci pristup neexistuje, ale cloveka to primeje zamyslet se nad svym vlastnim postojem a treba se i inspirovat.

Ja jsem taky ovlivnena vlastni zkusenosti. Uz jsem tu psala o tom, ze me mame zbabrali operaci patere tak, ze skoncila na voziku. Lido, ja jsem se skutecne vratila ze zahranici jen proto, abych se o ni postarala. Ne z povinnosti ci vdecnosti; proste jsem chtela a citila to tak. A citim to tak porad.

Porad se tu bavime o nasich rodicich a co bychom delali, kdyby se o sebe neumeli sami postarat. Myslim ale, ze tak trochu zalezi i na tom, co ti nasi rodice chteji, ne? Nejen na tom, co chceme my. Diskutovalo se tu o utirani zadku - nekteri lide si ten zadek chteji nechat utrit od "rodiny", protoze je jim to trapne vuci cizim, nekteri to maji opacne. Meli jsme na chalupe sousedy - parek neuveritelne milych starych lidi, kteri meli 3 deti. Kazde ze tri deti se o ne chtelo starat, vzit si je k sobe. Oni ale nechteli. Nyni ziji v dome s pecovatelskou sluzbou, jsou tam velice spokojeni a deti s vnoucaty za nimi jezdi. I ja to citim tak, ze bych se chtela postarat o svoje rodice az to jednou budou potrebovat. Pokud ale oni nebudou chtit? Prece je k tomu nebudu nutit nasilim;o)...jsou prece svepravni! Ja jednou po svych detech nebudu chtit, aby se o me staraly, i kdyz ony treba chtit budou.

Mluvilo se tu take o tom, ze tem "hodnym a slusnym" rodicum to bude trapne, aby jim deti utiraly ten zadek. Jenze ja si myslim, ze to vzdycky bude tak, ze hodne a slusne deti se budou chtit o sve rodice postarat (Liza) a hodni a slusni rodice nebudou chtit, aby se o ne jejich deti staraly (Lida).Tady se momentalne smesuji pristupy ze dvou ruznych uhlu pohledu - Lida mluvi o tom, ze nebude od svych deti chtit/ocekavat, aby se o ni staraly, Liza zase, ze se rada postara o svoje nemocne rodice. Vite, holky, mluvite o stejne veci, jenze z ruzneho uhlu pohledu - Lido - nechtela by ses i ty postarat o sve nemocne rodice? Nebo - Lizo - chces/ocekavas od svych deti, ze se o tebe jednou postaraji?

 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 16:33:08)
Lucko,

dekuji ze si to tak dobre shrnula. Ano, je to presne tak, jak jsi to napsala.

Ja jsem se snazila Lize vysvetlit, ze se na problem divam z jineho uhlu nez ona.

Samozrejme, ze pokud moje matka bude nemocna, tak se o ni postaram se vsim vsudy. Ano, je to samozrejme. A udelam to rada. Preci ji nenecham nekde zemrit bez povsimnuti. Sice to nebudu moci resit tim, ze se cela rodina budeme stehovat zpatky, ale spise tim, ze ji nekoho najmu, aby se o ni staral. Nebo se bude ona muset prestehovat k nam. Ale, co kdybych byla v situaci ze bych nemela zdroje, nebo ze bych si ji nemohla vzit, nebo ze by ji nebylo kam ji vzit? Muze se to stat. Pak z toho samozrejme to dite nema zadnou radost a matce se moc nepomuze. Pak je opravdu lepsi myslet na zadni kolecka a mit alepon nejakou jistotu.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 16:33:47)
Lucko, k tvé otázce.
Už jsem to řekla v jednom z příspěvků na začátku téhle výměny. Od svých dětí to nečekám, počítám s nejlevnější variantou péče a nečekám, že se kvůli mě budou obětovat. Budou-li mít potřebu se o mě nad tenhle rámec postarat, jistě mě to potěší, ale pokud ne, vyčítat jim to nebudu. Je můj problém, že jsem si ty rezervy nevytvořila tak, abych měla pětihvězdičkové stáří.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 16:34:56)
A postarat se nemusí znamenat, pro mě alespoň, že musím ten zadek utírat já, ale že aspoň pomůžu přispět na to, aby ho vůbec někdo utíral :-)))
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 16:45:48)
To je jasne;o) "Postarat se" jsem myslela take z toho hlediska principu; muze to mit ruzne podoby. Proste zalezi na situaci a domluve OBOU stran!
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(8.2.2005 13:22:14)
Milado, už jsem si úplně naposledy ulevila a teď pádím do těch lovišť...už jsem tam.... :-)
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:08:05)
Sylvie,

ona je take otazka pristupu lidi, co chteji po svych detech. Ja napriklad nebudu po svych detech chtit, aby se o mne staraly. Ja se snazim mit dostatek provizi na duchod, aby, az se o sebe nebudu moci starat ja sama, tak se o mne mohla starat najmuta sila za me penize, ne moje deti, protoze to od nich ani chtit nemohu. Ja chci od svych deti, aby mnet samozrejme pripadne navstevovaly, ale nechci aby mi utiraly muj zadek, to ne. Nerikam, ze to tak delaji ostatni rodice, ale kdyz uz se vratim k tomu zapadu, kde je starsich rodicu spoustu, tak vetsina nich prave premysli jako ja. Myslim si, ze to tak bude za par let i v Cechach.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:29:56)
Lido, ten duchod je sice uzitecny, ale to je jen financni stranka veci. Taky se da dost dobre predvidat a planovat. Ja taky nechci, aby se o me moje deti musely starat. Jenze takove veci jako pripadnou nemoc spojenou s potrebou pece proste predvidat nemuzes...
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:15:04)
Lucko,
mas pravdu, ze nemuzes predvidat nahlou nemoc. Ta nemoc te ale muze prekvapit v jakemkoliv veku. Ale celkove planovat se da? My si s manzelem proste planujeme, co se s nama stane, pokud jeden z nas umre, pokud umreme oba dva, z jakych provizi kdo a jak bude ve stari zit apd. Takze pokud se dozijeme doby, ze se o nas bude muset nekdo starat, tak vime, jak toto bude financovano. Neocekavame, ze se o nas budou starat nase deti pripadne peci financovat. To je jediny. Vim ze penize nejsou vsechno, ale jsou mnoho. Zvlaste kdyz jde o peci o stare lidi. Mozna takto planujeme prave proto, ze jsme starsi rodice a chceme mit zaruceno, ze deti nezustanou osamocene a bez financi. Pred 10ti lety jsem o techto vecech vubec nepremyslela. Takze kdybych mela deti tenkrat a neco se mi stalo, tak by teda urcite nebyly tak zajistene, jako ted.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:28:52)
Lido,
promin, ale rejpnu si: a co kdyz prijde treba menova reforma? A z Tvych uspor zbyde jen pausalni castka, kterou dostane kazdy at uspory mel nebo ne?
Ja vim, zas tak pravdepodobne to neni, ale obecne myslim, ze nelze predpokladat, ze me uspory urcite budou stacit na me budouci potreby a ze financni pomoc tutove potrebovat nebudu...
Presto si myslim, ze mas pravdu v tom, ze by clovek mel na sporeni na stari myslet.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:35:32)
Konstanto,

to vubec neni rejpani, mas naprostou pravdu, ze muze prijit menova reforma. Ale to take planujeme, proto investujeme do ruznych veci - neco do nemovistosti, neco do fondu, neco do akcii apd. Ale to uz je jina diskuse a relativne slozita, takze to bych radeji prenechala memu "financnimu poradci".
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 15:57:57)
Milado,
ja myslim, ze Konstanta hovorila o budoucnosti, ne o minulosti. O tom,co bychom meli delat my - myslet na stari.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(4.2.2005 16:17:01)
Milado,
promin, nepresne jsem se vyjadrila. To, ze by si mel clovek na stari setrit jsem vztahovala predevsim na sebe, resp. svoji generaci, u ktere je navic vicemene jiste (aspon z meho laickeho pohledu), ze zadne duchody od statu dostavat nebude, protoze na to proste nebudou prachy.
Generace mych rodicu (notabene lidi jeste starsich) je v jine situaci - temer cely svuj zivot si "pracovala na duchod", ktery jim ted oddaluji a oddaluji atd.
Jinak naprosto souhlasim s Ivou(+Anetka) a jejim nahledem na peci o rodice. Povazuji take za normalni se o rodice, kdyz budou potrebovat, postarat.

Na druhou stranu me vytaci, kdyz jeden konkretni par blizko sedesatky zije od vyplaty k vyplate, prestoze ziji sami, najem pomerne nizky a staraji se jen sami sobe a jejich prijmy, prestoze nevysoke, jsou slusne. Jenze - vetsina se prokouri a proji ve sladkostech. A pak to je - potrebujeme na novou kuchyn, deti, prispejte nam... Ale to by uz bylo na jinou diskuzi.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 17:55:13)
Sylvie,

mas svym zpusobem pravdu. Ale mam take priklad: s moji babickou jsme se napul starali o moji mamu, ktera po neuspesne operaci zad skoncila na voziku. Babicce bylo 69 a byla v duchodu, ja uz byla samostatna a vydelavala v zahranici. Bylo mi 24, mela jsem dlouhodoby vztah a psa, uvazovali jsme o diteti. Vratila jsem se do CR. Muj zamestnavatel mi tenkrat nastesti umoznil castecny uvazek v ceske pobocce. Babicka se o mamu starala dopoledne, kdy ja byla v praci a ja odpoledne, kdy jsem ji vozila na rehabilitaci. K tomu pes, ktereho babicka odmitala vencit, protoze by ji "utahl" (byl to statny labrador). Mela jsem ale stesti, ze nase babi je zdravi samo. Mezi nami je rozdil 45 let - pokud by babicka byla o neco mladsi, byla by stejne v duchodu, tudiz by chybely finance, protoze ja jako mladsi bych jeste nevydelavala; pokud by babicka byla starsi nebo ne v takove kondici jako byla (a stale je!;o)), s mamou by mi nepomohla. Ja bych uz nejspis mela miminko a bylo by to starani mnohem slozitejsi. Muj priklad ma ale stastny konec, protoze moje mama uz zase chodi;-)

Tyhle veci se proste predpovedet nedaji. Stejne jako se neda predvidat zmena priorit - to, jestli se z praci posedleho dvacatnika vyvine stejne tak postizeny ctyricatnik (jako uvadis priklad sveho muze). Nebo (jako je priklad meho muze) se z praci posedleho dvacatnika vyvine "liny" ;o) ctyricatnik. Chapu to - pokud ma nekdo soukromou firmu, je to proste zavazek, casto zrout casu. Nekdo to dela pouze pro pocit vlastniho uspokojeni (je vazne prima mit vlastni firmu, kde jsem sam sobe svym sefem!), nekdo to oduvodnuje i tim, ze to dela "pro deti"; prave pro to zajisteni. Pak je ale otazka - stoji to za to? Stoji za to obetovani vetsiny casu vlastni firme vymenou za to, ze moje deti me treba skoro neznaji? No jo, to by ale bylo na jinou diskusi;o) Abych to dokoncila a ukazala zrovna na nasem prikladu, ze to tak byt nemusi - muj manzel svoji firmu nema, vydelava na kratkodobe smlouvy, ktere se plati mnohem vic, nez trvale zamestnani. Je placen od hodiny, takze moc nejezdime na dovolenou. Ale zato je doma denne pred patou odpoledni a venuje se dceri. Taky ma tahle prace svoji dan - stehujeme se, coz je "opruz" a ja taky tim padem nemam moc sanci pracovat ve svem oboru. Ma to ale nespornou vyhodu, ktera je nasim cilem - nasetrit penize na to, abychom si mohli poridit vlastni bydleni, zajistit detem penize na vzdelani (fondy) a pozdeji delat praci, ktera se nam libi, i kdyz treba za malo penez. Takze to jednou skonci. Jakmile toho dosahneme (otazka 2-3 let), usadime se a budeme "v pohode". Tim chci rict, ze ted se "honime za penezi", ale nebudeme se za nimi honit vecne, takze zrejme budeme ti pohodovi ctyricatnici. Mezitim si ale urcite poridime dalsi miminko...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:15:24)
Některé věci se zase předvídat dají. :o)
Upřímně řečeno, já nejsem vůbec zastánce nějakého plánování ve smyslu "první dovolená v Jugoslávii, první dítě, tady se stávám zástupcem oddělení". A kdybych měla chtít mít dítě (pomíjím, že jsem nikdy žádné neplánovala) teprv tehdy, kdy budu mít dostatečné materiální zabezpečení a budu "vybouřená", tak ho mám jako ta Rumunka v 67 letech.
To je prostě každého rozhodnutí, kdy chce mít děti nebo jestli vůbec nějaké bude mít a za jakých podmínek si je chce pořizovat, a pokud nemluvíme o osobách pevně zaseklých v sociální síti a prakticky negramotných, každý má snad dost rozumu na to, aby věděl, jaká jsou s čím spojená rizika a sám zvážil, zda do nich půjde nebo ne. Každý považuje za správný něco jinýho... nežijeme snad sakra v socialismu, kdy museli být všichni stejní, a kdo byl jiný, toho hlídala StB.
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:52:41)
Monty,

nektere veci se skutecne predpovidat daji. Jde o to, jak pak dopadne ta skutecnost, ze?;o) Ja treba ze zkusenosti muzu predpovedet, ze u nas zitra bude teplo, ale prsavo. Jenze se taky muzu pekne seknout...ani meteorologove se mnohdy nestrefi...

Taky nejsem zastance buhvijakeho planovani (myslim toho typu, co ty pises z "Basniku"). Tim spis, ze u nas by tohle proste nemohlo fungovat. Nicmene si myslim, ze urcity plan je na dulezite veci v zivote vzdycky potreba. Bez nej totiz nikam nedojdes. Kdyz mas nejaky cil, coz vetsina lidi ma, musis mit taky nejaky plan, jak se k tomu cili dostat. Nekdo ho ma hodne podrobny, nekdo jen v hrubych rysech. Na nas plan pak pusobi spousta vnejsich elementu, ktere jej mohou rapidne zmenit. Na nas pak je, jak se umime prizpusobit.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 19:08:42)
Jenže do každýho plánu může vstoupit taková spousta neplánovaných okolností, že je nakonec všechno jinak. :o)
Osobně žádnej plán nemám, vždycky když jsem si něco představovala, tak to nevyšlo. Radši se nechám překvapit, co tedy bude, ale plány si opravdu nedělám. :o)
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 20:10:20)
No jo, Monty, to je fakt, ze tech vnejsich vlivu/okolnosti nakonec muze byt tolik, ze je vsechno uplne jinak. Nakonec vsichni asi zname Murphyho zakony. Ja to taky znam - myslela jsem si/planovala jsem si, jak si hezky budu pracovat (moje prace me moc bavila), s partnerem to klapalo, chteli jsme zalozit rodinu a bac - stacil JEDEN jediny vnejsi element a uplne vsechno bylo jinak. Jenze je to zas vsechno o tom, jak se k tomu clovek postavi.

Neverim moc tomu, co rikas, ze proste zijes jaksi ze dne na den. Takhle snad ziji jen bezdomovci (nechci se te dotknout, delam si legraci!!!) Ted vazne - neznam (opravdu ne!) ZADNEHO cloveka, ktery by nemel zadne predstavy, sny, cile...ony ty puvodni predstavy casto nabydou jine podoby. Ale kdyz to predvidas (jak ty pises, ze nektere veci se daji;o)), tak si muzes pripravit alternativni "plan". No, je zrejme, ze slovo "plan" se ti nelibi (je trosku zprofanovane v dusledku minulych let), ale myslim tim "cestu, ktera vede k nasemu cili" - jak jsem rekla - nekdo ji ma podrobnou (jako ten maniak v Basnikach), nekdo jen nastinenou. I kdyz se tedy nektere veci predpovedet nedaji, stejne je dobre mit "plan B, C, D....". Nekdy clovek musi reagovat okamzite na nepredvidatelne okolnosti, ale jsem toho nazoru, ze tyhle sekundarni plany ci alternativy pomahaji prezit v pripade tech predvidatelnych. Jasne, nemuzes byt pripravena na vsechno, ale kdyz si proste predem promyslis ty "predvidatelne" okolnosti a jak by ses zachovala/reagovala/pokracovala pokud by se to stalo, casto to usetri spoustu trablu.

Vis, Monty, ja si myslim, ze takove ty mene zavazne okolnosti zasahujici do nasich zivotu/planu cloveka spise odradi, ale ty zavaznejsi (treba pokud jde o zdravi) cloveka nakonec spise posili. Pokud jim ovsem nepodlehne. Zase je to ale o pristupu kazdeho z nas. Ona totiz kazda spatna vec ma svoji dobrou stranku. Ktera se ovsem ukaze treba az po case. Znam hodne prikladu...jeden za vsechny - kdyby moje mama pred par lety neochrnula, nikdy bych nepoznala sveho manzela a nebyla dnes tak stastna!
 Lucie, Amaia+Eneko+Julen 


Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 23:01:02)
Ano! Monty ho citovala v prispevku. Mne se vybavil film, ale jmeno uz ne;o) No, jeho jmeno/prijmeni melo vzhledem k postave urcite svuj duvod...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde jen o těhotenství 

(3.2.2005 18:30:07)
Jasně, Lucko, stát se může cokoli. Třeba svoji babičku - máminu mámu - nepamatuji jinak, než upoutanou na lůžko. Staral se o ni děda, pokud vím, máma jenom do doby, než založila vlastní rodinu. Ale pořád je větší pravděpodobnost, že moji pomoc budou potřebovat rodiče ve věku od 60-70, než o dvacet let dříve.

S.
 Klára 
  • 

A ještě trocha biologické filosofie 

(4.2.2005 14:21:56)
Všechny milé dámy,
Vidím, že jsem tu rozpoutala živou diskusi... děkuji moc Sylvii za další výborné postřehy (nebo spíš živé zkušenosti). Souhlasím s tím, že je potřeba se postarat i o vlastní rodiče, ať už to znamená cokoliv, jak jen to je možné. A nevím, kolik rodičů takovou péči vyžaduje, měla by to být samozřejmost ze strany dětí.
Ale teď bych chtěla zmínit ještě něco. Když odmyslíme neduhy stáří, především nemoci, věnujme trochu pozornosti prarodičům a především jejich úloze. Jsem biolog, tak mi promiňte ty vědce, ale myslím, že na tom něco je. Vědci se zabývali otázkou, proč je člověk schopen se rozmnožovat jen po omezenou dobu a ne až do smrti, na rozdíl od ostatních zvířat. A mají hypotézu, že to byl asi nějaký záměr přírody (nebo Boha, pro věřící). Celý vtip je v tom, že lidé, kteří zplodili své potomky a další už mít nemohou, plní novou roli - coby prarodiče. Protože nemohou mít už další vlastní děti, věnují se svým vnoučatům a předávají jim své životní zkušenosti, ovšem zcela jiným způsobem než rodiče. Zkrátka a dobře, babička a děda jsou tu např. od toho, aby vnoučatům vyprávěly, jak to bylo za starých časů atd. (k tomu taky asi slouží stařecká paměť, ne?) Mají na takové vyprávění čas a hlavně mají zkušenosti, jaké mohou mít jedině oni, protože rodiče oněch dětí ještě k takovým zkušenostem nebo pohledu na svět nedošly. Něco na tom bude, ne? Pokud tedy máme to štěstí, že prarodiče jsou na tom psychicky v pořádku, mohou naše děti obohatit svou moudrostí. Nebo chceme roli prarodičů zrušit?
Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.
 Klára 
  • 

Prácechtivé babičky aj. 

(4.2.2005 16:02:50)
No ano,
Samozřejmě doba je dnes asi taková ... někdy mám pocit, že protipřírodní. Vlastní děti ještě nemám, ale mám jednoho synovce a teď přibude brzy další. A musím říct, že ač se moje matka taky stresuje, že jí vyhodí z práce (přitom už dva roky přesluhuje) a táta dokonce v šedesáti práci měnil, byl ve zkušební lhůtě a poměrně ve stresu (do důchodu ale ještě zbývalo 1.5 roku) tak je přítomnost malého rozradostní a osvěží. (Už dávno sem si říkala, že by takovou terapii potřebovali, ale bohužel moji starší sourozenci byli ještě bezdětní.) Mají opačný problém, rádi by prcka hlídali, četli s ním říkačky apod., ale vidí ho jen při návštěvách, nikdy sami nehlídali.
Vlastní máma švagrové zase na ni chodila kdysi s řečmi, ať si nepořizuje dítě, že ona se ještě necítí na to být babičkou. Dost hrozné. Naštěstí, podle našich předpokladů se teď může z dítěte "zbláznit". Tak já nevím. Když už jsem tady zmínila rodinu svého bratrance, tak teta se strýcem mají čtyři vnoučata, hlídají všechna poměrně často a k tomu ještě částečně i v důchodovém věku (63, 70) pracují. Myslím si, že udělat si čas na vnoučata by neměl být problém, pokud člověk chce a samozřejmě pokud nemá problém s dopravou. Je to o lidech a taky o tom zdraví.
 Klára 
  • 

Re: Prácechtivé babičky aj. 

(4.2.2005 17:13:20)
A ještě dodám, že dnešní doba nabízí generaci mých rodičů možnosti, které dřív neměli. Moje matka např. chce pracovat mj. ještě proto, aby si mohla dovolit odjet na dovolenou do zahraničí. Před patnácti lety začala s otcem vyrážet na poznávací zájezdy a ještě by chtěla něco vidět. myslím si, že to je v naprostém pořádku. Ale nevidím problém v tom, že by pracující prarodiče, kteří mají nějaké koníčky, nemohli mít čas na vnoučata. A taky jsem tím časem na vnoučata nemyslela denodenní hlídání.
 Lida +2 
  • 

Re: A ještě trocha biologické filosofie 

(4.2.2005 14:46:53)
Klaro,

hezkuy jste popsala ulohu generaci, ale mam dotaz, pokud tedy rodic je ve veku toho prarodice, tak vlastne tuto ulohu muze delat take (predavat moudrost) a klidne muze delat i rodice (vychovatele).?
 Klára 
  • 

Rodič - prarodič? 

(4.2.2005 15:34:20)
Ano, na jednu stranu. Ten rodič "ve věku prarodiče" je starší a má své zkušenosti. Ale se asi jedná právě i o tu zkušenost mít děti a vidět je dospět. A tuhle zkušenost ten rodič ještě nemá.
Já nejsem psycholog, tak to nemůžu "tvrdit jistě". Je fakt, že spoustu zkušeností (třeba takových těch negativních) nemusí člověk na vlastní kůži prožít jen proto, aby daným věcem rozuměl a uměl se do nich vcítit apod. Ale tady asi nějaký rozdíl mezi prožitím a "věděním" bude, ne?
Bohužel, sama se teprve chystám být matkou, takže nemůžu ze své zkušenosti říct. Jen jsem během studia VŠ začala hodně vnímat přírodu a vůbec brát život tak, že příroda nás nutně hodně ovlivňuje. Proto na věci nahlížím tak, jak nahlížím.
 Hanča 
  • 

Re: A ještě trocha biologické filosofie 

(4.2.2005 16:31:15)
Ono je to těžké. Já poznala obě babičky i oba dědečky, ale moc mě nehlídali, chodili k nám jen na návštěvy. Všichni pracovali. Navíc rodiče z mamčiny strany bydleli 200km daleko od nás. A až byli v důchodě, tak už jsem byla veliká (asi tak 15) no a to už jsem nějak moc nestála o vyprávění pohádek a sdělování zkušeností (puberta). Můj bratr, který je o 8 let mladší si jich rozhodně "užil" více. To už pak často hlídali a babička se k nám přistěhovala a pomáhala mamce. Myslím, že já jako dítě bych více ocenila tu starou Babičku (z knížky Boženy Němcové). Všechno je individuální...
 sally 


Re: A ještě trocha biologické filosofie 

(4.2.2005 23:44:22)
hmm... zajímavá debata... nemyslím, že děti mají POVINNOST se o rodiče postarat, a ani já jsem si nepořizovala děti proto, aby se o mě někdo staral - navíc v některých případech to skutečně nejde. Pokud se jedná o stařečka či stařenku, kteří jsou veselé mysli a akorát nezvládají péči o domácnost a holt se jim musí pomoc do vany, tak to jde. ALe inkontinentní člověk nebo člověk s nějakými psychickými obtížemi potřebuje 24 hodin denně dozor - a to prostě nejde - ty děti musí taky chodit do práce a živit svoje rodiny. Možná to šlo dřív, když staří bydleli "na vejminku" že za nima někdo zaskočil každou půlhodinku zkontrolovat plíny, ale opravdu nevím, jak toto řešit v běžném životě. Minimálně by byla potřeba pečovatelka na tu dobu, kdy jsou všichni v práci.

A když už tu Iveta (tuším) načala ty eskymáky a křováky... existuje japonská povídka o smrti. Japonci žili velmi skromě - aby uživili takový počet obyvatel, tak se opravdu všechno spotřebovávalo (lidská moč a výkaly na hnojení polí), nejedli maso (hospodářská zvířata spotřebují mnohem více potravy než potom sama poskytnou), jedli syrové ryby (ušetří se dřevo na vaření) a tak. A podobným zákonem bylo, že se všichni dožívali šedesáti let. Pokud někdo nezemřel do šedesáti odnesli ho do lesa a tam nechali. Jeho rýže byla zapotřebí pro vnoučata a pravnoučata.
A tak jednou takhle nese vnouček babičku do lesa a najednou si všimne, že ona po cestě ulamuje stromům větve a značí cestu. Říká jí "ale babičko, to nesmíš, víš proč tě nesu do lesa, ty se nemůžeš vrátit". A ona mu na to odpověděla "ale já tu cestu značím pro tebe, ty se musíš vrátit bezpečně domů."
 rentle 
  • 

Re: Rodicovsky vek 

(3.2.2005 11:55:06)
Dokud zena menstruuje, pak je prece naprosto PRIROZENE, ze muze i otehotnet a tudiz mit dite. Rozhodne je to mnohem prirozenejsi, nez se desitky let cpat hormonalni antikoncepci, jejiz nasledky na zdravi zeny jsou mnohdy nedozirne a nektere zatim ani netusene. A ze se narodi ne zcela zdrave dite je riziko vzdy, stejne tak, jako ze se ze zcela zdraveho ditete v dobe porodu muze stat dite velmi tezce nemocne. Zivot je proste riziko. Ale krasne riziko.
 Taky nenormální druhorodička 
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(3.2.2005 12:08:24)
Rentle, přesně to si myslím taky.
 Pípa 
  • 

Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 19:24:43)
Souhlasím s Tebou.Myslím si,že 40ti letým matkám se určitě nechce v noci vstávat,být neustále ve střehu co ten jejich miláček zase potřebujeatd.Ale nikdo si tu nepoložil otázku co ty děti??Nemají právo na mladé rodiče??Mít v 10ti letech 50ti letou matku,no nevím.Ne všechny jsou v 50ti krásné,milé a vždy ochotné si jít hrát s tím svým špuntíkem.Měla jsem děti ve 23 a 28 letech a rozhodně nelituji.Myslím si že tyhle "mladé"matky toho mají kolikrát dost,ale navenek se staví,že je to děsně fajn ve 40 letech 5krát za noc vstávat.Samozřejmě jim všem držím palce a přeji hodně sil.
 sally 


Re: Re: Rodicovsky vek 

(8.2.2005 3:22:52)
pětkrát za noc vstávat fajn není. V žádném věku. Moje dítě spí celou noc, nevím, v čem má být jako problém.
 sally 


Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(8.2.2005 3:39:11)
... nebo že by všechny děti nebyly stejné? A čtyřicetileté matky jsou všechny stejné (tj. naprosto nemožné, neochotné vstávat, či si s dětmi hrát)? Bože to je zase klišé...
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(8.2.2005 7:49:46)
Sally, děkuju.

Můj syn se po příchodu z porodnice budil jednou za noc (a když se nabaštil, tak spokojeně usnul), od 6 týdnů spí krásně celou noc. Prvních 6 týdnů mě spíš trochu ničil dopolední pláč z důvodu bolavého bříška, ale to už je dávno za námi. V té době mi bylo skoro trapné říct někomu, že když moje dítě přes den a večer spinká, stíhám na počítači taky trochu pracovat...

Čtyřicetiletá
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(8.2.2005 11:15:58)
Souhlasim se Sally. Vstavat 5x za noc neni fajn v zadnem veku a ne vsechny deti vstavaji 5x za noc. Moje vstavaly 5x za noc prvni 4 tydny (ale to jenom proto, ze jsou dvojcata, takze scitam krmeni) od 6ti tydnu se probouzely najednou 1x za noc, a od 4 mesicu az do ted spi celou noc.

Ale docela jsem se pobavila tim pravem ditete na mladou a krasnou maminku. To zni trochu jako za Hitlera, ty osklive, nemocne, zidovske, romske atd. vyvrazdime. A nechame si jenom ty mlade a krasne!!! Mozna bychom mohli take zavest od 35 povinnou sterilizaci pro ty krasne a pro ty osklive snizime hranici na 13, protoze pravdepodobnost je, ze nam moc neskrasni.
 Iva 
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(10.2.2005 14:53:36)
Pípo, mít "právo na mladé rodiče"? Tak to jsem ještě neslyšela:-))

myslím, že dnes se to s právy docela přehání, a většina z nich patří do kategorie tzv. luxusu. Pokud to není vůbec hloupost.
 Pípa 
  • 

Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 19:25:43)
Souhlasím s Tebou.Myslím si,že 40ti letým matkám se určitě nechce v noci vstávat,být neustále ve střehu co ten jejich miláček zase potřebujeatd.Ale nikdo si tu nepoložil otázku co ty děti??Nemají právo na mladé rodiče??Mít v 10ti letech 50ti letou matku,no nevím.Ne všechny jsou v 50ti krásné,milé a vždy ochotné si jít hrát s tím svým špuntíkem.Měla jsem děti ve 23 a 28 letech a rozhodně nelituji.Myslím si že tyhle "mladé"matky toho mají kolikrát dost,ale navenek se staví,že je to děsně fajn ve 40 letech 5krát za noc vstávat.Samozřejmě jim všem držím palce a přeji hodně sil.
 Jana 


Re: Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 20:13:42)
Kdezto "mlade matky" vstavaji 10x za noc s usmevem, jsou krasne, mile, vzdy ochotne a k detem stale trpelive ;o)) Jo, jo.
J.
 LucieG 
  • 

Re: Re: Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 20:35:10)
To jiste ne, ale "mlade matky" ci mladi rodice mivaji rozhodne vice fyzickych i psychickych sil;o)
 Šáry 
  • 

Re: Re: Rodicovsky vek 

(7.2.2005 21:12:33)
Zatímco ty mladší matky se vyžívají v tom, že můžou 5 x za noc vstávat...

Nevím nic o právu dítěte mít mladé a krásné rodiče. Má právo na to, aby se o něj dobře starali, a tam to skutečně NENÍ o věku.

Moc si vážím všech mladých i "starších" maminek, které pro svoje děti dělají, co považují za nejlepší. Ale už mě vážně začínají štvát řeči typu "po pětatřiceti jsou všichni na děti už staří, jsou unavení, nejsou pružní, nemohou a nechtějí uspokojit všechny jejich fyzické i duševní potřeby a beztak brzo umřou".

Stejně tak, aby mě tu někdo neobvinil, považuji za hloupé špinit mladé maminky, že jsou nezodpovědné. Vážím si toho, když někdo děti chce brzo.
 maybe 


nepochopila jsem... 

(1.2.2005 17:32:41)
Take jsem nepochopila, co autorka chtela svym clankem rici... Mozna by stalo za to, aby si nejdrive precetla nejake statistiky a nazory ostatnich "starsich" matek...
Je mi 39 let, prvniho syna jsem porodila ve svych 21., druhy se narodil pred mymi 38.narozeninami. Ziji sice v zahranici, ale krome testu, ktere jsem absolvovala (i kvuli svemu klidu) jsem nezaznamenala zadne postranni pohledy apod. Nikdy me nenapadlo povazovat se za starsi matku, citila jsem se fyzicky velmi dobre i diky tomu, ze jsem pribrala v tehotenstvi jen 8 kg. Naopak v porovnani s mladsimi maminkami, ktere se kolibaly a obouvaly pouze tenisky:-) jsem byla v daleko lepsi kondici. Ani nevidim vyrazny ubytek fyzickych sil oproti prvnimu tehotenstvi. Vsechno je individuelni, nekdo je stary uz ve dvaceti a je jen na matce, aby posoudila, jak se citi i po psychicke strance. Ja se tedy radim k "temer tricatnicim":-), takze u mne skutecne otazka veku neni na miste (doufam,ze to nezakriknu:-). Jina otazka je, ze uz jsem po vychovani sveho prvniho syna mela spoustu casu na sebe a ted si temi starostmi s mimisem prochazim znovu, ale nelituju...a urcite bych ve svem rozhodovani, zda mit, ci nemit dite
necekala na to, co rekne okoli.
 Denisa 
  • 

UF! 

(1.2.2005 19:11:08)
Uf, to jsem si oddychla po precteni diskuse. Clanek na me opravdu zapusobil jako ze snad je zena v 35ti stara. Nastesti skoro vsechny reakce odrazi muj nazor. Kazdy je tak stary jak se citi. Nekdy se nestacim divit jak nektere zeny v 35ti vypadaji /nadvaha, neudrzovane atd/ a vetsina z nich trvdi, ze se citi na mimco stara a unavena. Unavena? v 35ti? to snad ne, co budou rikat v 50, budou zadat o starobni duchod? . Ja nastesti kamaradim s "holkama" ktere v 40 vypadaji na 30 a klidne si na nejake to mimco jeste troufnou, protoze se citi zdrave, sportovne zalozene, citove vyrovnane a ne unavene a otravene zivotem. Rizika vyvojovych vad se pochopitelne taky bojim, ale to je zivot a od toho jsou tady testy. Riziko neni tak velke, aby to byla indicie k tomu si porizovat deti kdy musime, misto toho kdy chceme.
 maybe 


Re: UF! 

(1.2.2005 19:31:15)
Deniso, souhlas:-)
 Amely 


Re: Re: UF! 

(1.2.2005 21:41:16)
Svou první dceru jsem měla ve dvaceti, syna ve 25 a
 Amely 


Vysněná holčička ve 39 

(1.2.2005 21:59:37)
Svou první dceru jsem měla ve 20, syna ve 25, teď je mi 39 let a mé nejmladší holčičce jsou dva měsíce. Za sebe můžu říct, že jsem toto poslední těhotenství prožívala v naprosté psychické a fyzické pohodě.Do práce jsem chodila až do 34.týdne a neměla jsem naprosto žádné zdravotní problémy.Moje screeningové testy ukázaly riziko vývojové vady 1:450.Přesto jsem AMC podstoupila a byla v pořádku.Nezaznamenala jsem žádný zvláštní přístup ani od svého lékaře, ani v porodnici při porodu. Já si totiž ani nijak zvláštně nepřipadala. Tohle třetí miminko si opravdu vychutnávám a prožívám to mnohem víc v pohodě, než ve dvaceti letech. Záleží opravdu na každé ženě, jak se cití a pokud je zdravá a děťátko chce, nevidím důvod, proč ho nemít.Neznám teda žádnou ženu kolem čtyřiceti let, která by měla příznaky menopauzy. Na tu, myslím, máme ještě dost času:-))
 Cockney 
  • 

Re: Vysněná holčička ve 39 

(1.2.2005 22:46:34)
a) precti si neco o menopause
b) tvuj vek (39 let v dobe porodu) byl adekvatni riziku zhruba 1:139, to je vic jak 3x vyssi nez ti dokonce vysly testy....
c) to, ze jsi nezaznamenala zvlastni postup ze strany lekare, to je v kazdem pripade chyba, protoze od 35 let matky je povazovano kazde tehotenstvi za rizikove a lekari jsou povinni dbat o matky v pokrocilem veku vzhledem k tomu, ze ve veku nad 35 let je zvysene riziko tehotenske cukrovky, vysoky tlak zpusobeny tehotenstvim, predcasne odlouceni placenty, dokonce i ictus, zvysene riziko pro geneticke aberace - tudiz nabidnuti amnio doporucene vzhledem k veku, zvysena incidence dvojvajecnych dvojcat, pricemz muze dojit k odumreni jednoho plodu a tim ke spontannimu potratu druheho plodu. Dalsim zvysenym rizikem jsou chronicka onemocneni spojena s pokrocilym vekem - jako je artritida.
C
 maybe 


Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(1.2.2005 23:16:59)
pokrocilym vekem ???:-) Artritida je onemocneni, ktere vznika i na zaklade genetickych dispozic, klidne i ve dvaceti(:
 Cockney 
  • 

Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 0:05:00)
Ve 20 je stejna statisticka pravdepodobnost vyskytu artritidy jako ve 40?
Jestli se na to divas takhle, tak to rovnou muzeme shrnout, ze jakoukoliv genetickou aberaci muze mit i zena 20ti-leta, takze vsechny poslat na AMC??
 maybe 


Re: Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 0:18:37)
Nepsala jsem, ze riziko artritidy je stejne ve 20 a ve 40...navic v porodnici se mnou byly 20 ti a vice lete diabeticky, ja jsem zadne zdravotni potize nemela. Jak jsem psala, je to individualni...boze, mam pocit, ze se tu musim jako "pokrocila matka" obhajovat(:
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Pozdě na mateřství 

(1.2.2005 23:43:42)
Milá Cockney
nevím, možná jsi lékařka a máš lepší a fundovanější názory než ostatní maminky zde. Ale i názory lékařů se mění. Já totiž poprvé rodila v roce 1988 a to mi bylo 24. Tenkrát se seběhla celá okresní nemocnice, aby se podívaly na "tu starou prvorodičku". Ostatní maminky tam s prvními mimísky ležely v věku 16 - 19 let, takže já už byla mezi nimi fakt stará vykopávka. Ale když jsem si v roce 1997 pořídila druhou dceru - to mi bylo 33 - nikdo se na mne jako na "starou" rodičku nekoukal. Takže i kdyby se tak do roka či dvou stalo, že by se miminko povedlo potřetí, já bych to brala. Fakt je, že můj manžel už třetí dítě nechce, takže - bohužel - asi mi nebude dopřáno si toto štěstí prožít ještě jednou, ale kvůli svému věku bych tedy vůbec obavy neměla.
Mimochodem: nedávno jsem četla o ženě (snad Rumunce), kerá porodila dítě ve 65 letech (po IVF). Tak TO mi přišlo fakt už pozdě. A sama sobě jsem si položila otázku, co mi přijde ještě že "ANO" a co se mi zdá už POZDĚ. V tomto případě se jednalo o umělé oplodnění a tak jsem sama se sebou vedla debatu, kdyby to bylo na mně, jakou bych stanovila věkovou hranici pro IVF. Vzhledem k tomu, že mně bude v květnu 41 a klidně bych si na mimíska troufla, hodně jsem o tom přemýšlela. Asi bych nedělala IVF po 45. narozeninách. Takže by se dítě v případě úspěchu narodilo do 46 let matky a snad by do jeho dvaceti let matka nejen žila, ale zvládla by mu být i oporou.....
Jo, on člověk nikdy neví - žena může mít mrně ve 25 a třicátých narozenin se nedožít. Takže co více, než našim dětem přát pohodové, spokojené a mladé maminky - a to baz ohledu na věk :-))).
Simča
 Cockney 
  • 

Re: Pozdě na mateřství 

(1.2.2005 23:57:44)
Zatim a myslim, ze je to celosvetove, patri tehotenstvi nad 35 let do kategorie pokrocileho veku - Advanced Maternal Age a je v medicine povazovane za rizikove. Za co ho povazuji maminky, to je jina vec, ale o tom jsem uz psala. Pochybuju, ze v roce 1988 do teto kategorie patrily zeny 24lete.

Tato debata mi to pripada podobna jako dohadovani s kuraky o jejich zdravi - v tu ranu je tu cela rada prikladu 90ti-letych pribuznych dedecku a babicek, kteri hulili jak tovarni komin a nakonec je v devadesti prejelo auto.
C
 Lucia 
  • 

Re: Re: Pozdě na mateřství 

(2.2.2005 8:07:25)
Ja s tebou plne suhlasim, ja mam 28 rokov a tento rok sa chystame s milym, ze sa pokusime o babatko. Tiez by som to rada stihla este do tridsiatky a dalsie najneskor do 35 - tky. Tiez si myslim, ze je to tak lepsie, ja sa uz na dieta necitim prilis mlada a uzila som si uz dost na to, aby mi nebolo luto, ze uz musim kvoli babu ostat doma. Naozaj nechapem zeny, ktore si to narocky nechavaju na tak neskoro(s vynimkou tych, ktore dieta vobec nechcu, alebo si este nenasli vhodneho partnera). Zeny po 35-tke sa mozu citit mlade (a to verim, ze sa aj citia - moja mama tvrdi stale, ze sa citi mlada, len to jej telo, jej nejako zostarlo...), ale organizmus po tridsiatichpiatich uz uplne mlady nie je. Napospol tu obhajuju materstvo v starsom veku zeny, ktore su jednoducho starsie a strach pred pribudajucimi rokmi im nedovoli si priznat, ze by uz na "materstvo", tak ako na hocico ine boli pristare. A uz vobec si nechcu priznat rizika materstva vo vyssom veku. To je jednoducho prilis tazke a jedina, ktora to otvorene dokazala je autorka clanku. Tymto jej prejavujem svoj obdiv, ved ani mne uz nie je najlahsie ked si zratavam pribudajuce roky, ktore napodiv, cim som starsia, tym rychlejsie ubiehaju...
 conny 
  • 

Re: Re: Re: Pozdě na mateřství 

(8.2.2005 10:45:25)
Lucia,

oslovil ma tvoj prispevok, pretoze my sme sa tiez zacali pokusat o dieta v 28 rokoch (manzel mal 30). mam 31 a zatial nie som ani tehotna. a to som vzdy chcela deti minimalne dve. vobec si nechcem pripustat, ze by vo vyssom veku hrozili nejake vazne rizika, pretoze by som sa asi zblaznila. take zeny, ktore veselo rodia pred 40 ma vzdy velmi povzbudia, vdaka im za to.

dovody preco maju zeny deti vo vyssom veku mozu byt velmi rozne a odporucam to nesudit nezainteresovanym. je mnoho zien, ktore nemaju deti a robia karieru, ale mozno je pre nich kariera len vychodiskom z nudze, z ich stavu nemoct mat deti, lebo sa nedari alebo nemaju vhodneho partnera.

kazdopadne zelam ti, aby sa vam to podarilo co najrychlesie :-)

conny
 Cockney 
  • 

Re: Pozdě na mateřství 

(2.2.2005 0:10:40)
Mozna, ze mam v necem fundovanejsi nazory, ale lepsi?, to se da jen tezko posoudit...
 sally 


Re: Re: Pozdě na mateřství 

(2.2.2005 2:13:06)
No, přiznám se, že by mě hlavně zajímalo KDO, KDY a JAK zkoumal závislost věku matky a výskytu vývojových vad. To nemyslím jako ironií - zajímá mě to zcela vážně. Děti v pozdějším věku jsou trendem poslední doby (nevím - deseti let?) - fakt bych chtěla vědět, jestli to někdo zkoumal v NAŠÍ generaci. Generance dnešních padesátníků má vesměs dospělé děti - tzn. že v jejich době rodilo po pětatřicítce minimum žen - a že to byly ženy spíš z okrajových částí společnosti (náboženské fanatičky, nevzdělané, ženy pro které to bylo třeba taky osmé, desáté těhotenství...) - zajímalo by mě, jak se počet VV odráží na věku zdravých, životosprávu dodržujících prvo až třetirodiček.
Přijde mi humorné, že při těhotenství s prvním synem jsem byla "mladá", dvanáct měsíců od prvního porodu jsem se náhle stala "starou" a děsně "rizikovou" (termín porodu mám v době, kdy mi bude 35 a 4 měsíce).

Jinak ještě k těm testům - v I. trimestru se dělá měření nuchální translucence + odběry krve - to dokáže relativně spolehlivě vyloučit DS a trisomii 18. V 16. týdnu může být ještě AFP (teď jsem ale slyšela, že některé kliniky AFP už nedělají - že stačí diagnostika v I. trimestru + velký UTZ ve 20. týdnu). Z vad, které sledují AFP jsou myslím všechny vysledovatelné na UTZ... takže AMC mi přijde jako zbytečně riskantní zákrok.
 Lucia 
  • 

Re: Re: Re: Pozdě na mateřství 

(2.2.2005 8:26:49)
Pises:
Přijde mi humorné, že při těhotenství s prvním synem jsem byla "mladá", dvanáct měsíců od prvního porodu jsem se náhle stala "starou" a děsně "rizikovou" (termín porodu mám v době, kdy mi bude 35 a 4 měsíce).

mne to neprijde ani humorne ani zvlastne. Ide jednoducho o statistiku. Po 35-tke byva riziko vyssie, tak mate moznost podstupit viac vysetreni, ako sa robi zenam pred 35-tkou. Nikto vas vlastne nenuti ich absolvovat,a ak tak len slovne, ak je vas osetrujuci lekar prilis zanieteny pre svoju pracu.
Ktosi tu este pisal, ze ako mozu vediet, ze prave po 35-tke to riziko prudko vzrastie, ked len teraz zeny zacali rodit v tak pokrocilom veku. Ja by som oponovala. Len poslednych desat - dvadsat rokov si mozeme vdaka hormonalnej antikoncepcii a bezne predavanym kondomom vybrat ked po prvy a posledny raz porodime. Predtym jednoducho zacala v osemnastich a ked nezomrela, tak rodila az do menopauzy. A lekarske zaznamy predsa existuju uz minimalne od patdesiatych rokov minuleho storocia. To je az do dnes aspon 54 rokov, nie? To mi pripada dost presvedcive, ked uz nie ste ochotne priznat si jednoduchy fakt, ze vek "tesne" pred menopauzou, uz asi nebude najvhodnejsi pre prvy porod. To uz holt matka priroda tak zariadila...
 Dana 
  • 

Re: Pozdě na mateřství 

(2.2.2005 9:53:37)
Já rodila ve 23 letech - 1995 a mám stejný pocit jako ty v roce 1988. Holky měly nanejvýš 18 a jedna se mě zeptala jestli už se na mateřství necítím být stará. Docela mě to pobavilo, protože mě matka měla v 31 a to se na ní všichni dívali nechápavě. Bráchu měla v 36. Je fakt, že spolužáci ve druhé třídě měli maminky tak kolem 26-ti,28-ti let a moje mamka měla 40. Nezapomenu nikdy, jak se na mě dívali, protože oni měli 40-ti leté babičky. Prostě nechápali, jak můžu mít tak starou mámu.
Jenže doba se nějak obrátila.
 www.iscare.cz 
  • 

Početí? Stále větší problém 

(2.2.2005 10:51:40)
Odkládání těhotenství do vyššího věku, snižující se plodnost mužů ale také nedostatek času na pohlavní život. To všechno jsou důvody, proč stále více lidí není schopno zplodit své potomky přirozenou cestou.

Zatímco dříve se za typickou rodinu považovala ta s dvěma i třemi dětmi, dnes již statistiky uvádějí jen jedno dítě. Důvodů, proč se tak děje a proč dětí ubývá, je mnoho. Ženy odkládají těhotenství do vyššího věku, a pokud se jim podaří otěhotnět, "stihnou" jen jedno dítě. Druhým důvodem je i přibývání zdravotních potíží, tedy snížená plodnost či neplodnost. V České republice s ní má problém 15 až 20 procent párů, tedy zhruba každý pátý až šestý. Co je nejčastější příčinou toho, že lidé nemohou počít dítě? Dříve se nejčastěji jednalo o problémy žen, v posledních dvou desetiletích se situace změnila. Mužská neplodnost, respektive snížená plodnost je na vině zhruba v polovině případů. Přitom zhruba u dvaceti procent neplodných párů mají dokonce problémy oba. To potvrzuje Milan Mrázek z centra asistované reprodukce ISCARE.

Podle něj je situace v posledních pěti letech již stabilní. Nemění se ani příčiny neplodnosti, ani počet párů, které vyhledávají služby center asistované reprodukce. Jaké jsou tedy nejčastější důvody? U žen je neplodnost způsobena především neprůchodností vejcovodů (vzniká po opakovaných zánětech), tzv. endometriózou či imunologickou sterilitou (matka má protilátky znemožňující oplodnění vajíčka) či jinými nevysvětlitelnými příčinami. Tyto problémy existovaly vždy. Se zvyšujícím věkem matek jich ale přibývá. Žena, která otěhotní ve věku okolo 20 let, je prostě zdravější, kromě gynekologických obtíží ji ani tolik neohrožuje vysoký krevní tlak, nebo cukrovka. Australští vědci v lékařském časopise British Medical Journal uvedli, že problémy s otěhotněním mohou mít také ženy, které jsou obézní - a těch přibývá. Tyto ženy pak mají potíže i v případě asistované reprodukce. Vědci se domnívají, že tělesná váha může způsobit narušení výstelky dělohy. Implantovat embryo se pak nedaří. Na druhou stranu ale mohou mít podobné potíže i ženy s podváhou.

Schopnost otěhotnět se také snižuje s věkem. Ve dvaceti letech má žena šanci otěhotnět při přirozeném pohlavním styku jedna ku třiceti. Se zvyšujícím se věkem se pravděpodobnost snižuje, mezi 25. a 35. rokem je už jen 16 procent na jeden menstruační cyklus, po 35. roce prudce klesá, po 40. roce věku ženy již činí jen pět procent. Zatímco před třiceti lety se narodilo 16 885 dětí matkám ve věku 30 až 44 let, v roce 2000 to bylo více než dvacet tisíc dětí. A to i přesto, že celkový počet narozených dětí výrazně klesá. "Biologické hodiny nejsou mýtem," připomínají autoři studie sledující vztahy mezi pracovní kariérou ženy a jejich mateřstvím.

"Bohužel, když ženy získají pocit, že dosáhly úspěchu v práci, vdají se a začnou přemýšlet o založení rodiny, bývá mnohdy pozdě," říká Pamela Madsenová, výkonná ředitelka American Infertility Association (A.I.A.) ve studii zveřejněné v časopise Time a citované na zpravodajském serveru stanice CNN. Ženy jsou pak podle ní šokované, rozzlobené a nešťastné. "A to i přesto, že samy již mnohokrát slyšely o tom, jak se neplodnost s přibývajícím věkem snižuje," dodává. Nicméně podle posledních průzkumů biologické hodiny tikají i mužům. Vědci z University of Washington v Seattlu tvrdí, že po 35. roku věku muže se šance na zplození potomka výrazně snižuje. Informuje o tom internetový server zpravodajské stanice BBC. Lékaři zjistili, že s přibývajícím věkem se zvyšuje poškození genetického materiálu obsahujícího buňky spermatu. Tyto buňky nejsou na rozdíl od jiných buněk v těle schonpny proti takovému poškození bojovat. Šance zplodit zdravé dítě se podobně jako u žen začíná snižovat po 35. roku života.

Zvyšující se počet mužů, kteří mají potíže s plodností, souvisí zřejmě s životním stylem, který ovlivňuje tvorbu spermií. Od roku 1980 do roku 1990 klesl počet spermií u můžů o polovinu. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že v roce 1990 měli muži v jednom mililitru ejakulátu 20 miliónů spermií, ale o deset let dříve to bylo 40 miliónů. Za kritickou hranici se považuje pět miliónů, pak lze již hovořit o neplodnosti. Vliv na mužskou neplodnost má podle lékařů mnoho faktorů. Patří mezi ně například špatné životní prostředí. Chemické látky zatěžující prostředí totiž v organismu negativně působí jako ženské pohlavní hormony - estrogeny.

Podle androloga Karla Kočího je za další příčinu považován hektický život a stresy. Lékaři přičítají vinu i mužskému oblečení. "V těsných kalhotách je ztížena regulace teploty, takže se varlata mírně přehřívají, což nepříznivě ovlivňuje tvorbu spermií," vysvětluje Karel Kočí. Podobně škodí i časté saunování či horká koupel. Naopak pomáhá cvičení či dokonce oplachování genitálií studenou vodou. Podle Karla Kočího spermiím neprospívají ani kořeněná jídla, práce s těžkými kovy, pesticidy, insekticidy, organickými rozpouštědly a samozřejmě i kouření. Kupříkladu marihuana způsobuje vznik tvarových anomálií spermií. Alkohol zase nepříznivě ovlivňuje hladinu mužského hormonu testosteronu, který má vliv na objem semene a jeho hustotu. V Česku neexistuje průzkum, který by potvrdil, že i u zdejších mužů se snižuje plodnost. Nicméně jasné náznaky zde existují. Například v pražském centru ISCARE při odběru spermií od dárců zjistili, že mnozí z nich, aniž to vědí, v budoucnu budou mít problémy s početím. "A to se přitom jednalo o mladé muže," dokládá Milan Mrázek.

Dalším, a to poněkud nelogickým, důvodem neplodnosti je nedostatek času na sex. Zpravodajská stanice BBC na svých internetových stránkách uvádí, že současné ženy mají méně času na sex než ženy v 50. letech minulého století. Dokazuje to nový průzkum lékařů z Kinsey Institute ve Spojených státech. Na vině je podle odborníků styl současného života. Před padesáti lety byla většina žen v domácnosti, pouze pár rodin mělo doma televizi. Dnes se ženy snaží zvládnout jak péči o rodinu, domácnost, nákupy, svou pracovní kariéru a večer se chtějí podívat na svůj oblíbený pořad v televizi. To vše jim zabírá většinu času a ubírá většinu energie. Na sex už téměř nic nezbývá. Z průzkumů vyplynulo, že 42 procent svobodných žen má sex s partnerem dvakrát až třikrát do týdne. Stejně často má sex s manželem pouze jedna ze tří vdaných žen.

Podobné je to podle Milana Mrázka i v českých podmínkách. "Je pravda, že u některých párů je důvodem toho, že nemohou zplodit potomka i to, že nemají čas na pohlavní styk. Mnozí si to ani neuvědomují, ale je pravda, že pokud se jich na to zeptáme, často se tento důvod ukáže," říká lékař. Také podle pražského gynekologa Pavla Čepického pochopitelně problémy s otěhotněním nejen mohou, ale často i souvisejí, s nízkou frekvencí souloží. "Uvádí se, že na jedno těhotenství je třeba v průměru asi 30 souloží. Toto číslo ale navíc stoupá s věkem," uvádí Pavel Čepický. Po pětatřicítce přirozená plodnost ženy poměrně rychle klesá, zhoršují se i výsledky jakékoli léčby a s tím stoupá i nezbytný počet souloží. Asi deset let před poslední menstruací je otěhotnění už velmi nepravděpodobné - a poslední menstruace nastává obvykle ve věku 45 - 55 let.

"Nedostatek času na pohlavní styk je patrně dosti častá příčina tzv. "nevysvětlitelné sterility". V praxi to jen málokterá žena řekne, a není to ostatně tak důležité," dodává lékař. Léčbu "nevysvětlitelné" neplodnosti podle Pavla Čepického pojišťovna schválí a zaplatí. Tyto ženy jsou zdravé, takže metodami asistované reprodukce obvykle otěhotní.
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Početí? Stále větší problém 

(2.2.2005 11:30:09)
Milý (milá) www,

1) Když pominu to, že publikování článků jiných autorů je nelegální, doporučovala bych vám, abyste si to nejdříve přečetl/přečetla. Ve dvaceti letech je šance otěhotnět jedna ku třiceti???? To je, prosím, jedno otěhotnění na každých 30 pohlavních styků.

("Ve dvaceti letech má žena šanci otěhotnět při přirozeném pohlavním styku jedna ku třiceti. Se zvyšujícím se věkem se pravděpodobnost snižuje, mezi 25. a 35. rokem je už jen 16 procent na jeden menstruační cyklus, po 35. roce prudce klesá, po 40. roce věku ženy již činí jen pět procent").

2) "Váš" příspěvek je o tom, že je těžší otěhotnět v pozdějším věku. Domnívám se, že tato diskuse není o tom, zda je to těžké nebo lehké, ale zda je to vhodné či nevhodné, ať už z hlediska biologického nebo jiného.

 milá www 
  • 

Re: Re: Početí? Stále větší problém 

(2.2.2005 12:32:49)
Ano, nechtěla jsem uvádět své jméno, když nejsem autor. Tak jsem uvedla jméno zdroje. Když se ti to tak líbí, můžu u nicku =milá www= zůstat. Nejsem ani první ani poslední, cizí články se tu přetiskujou často. Četla jsem ho. A dala jsem ho sem právě proto, co jsi ty vyhmátla. Protože mě udivuje, jak se někteří pustili do Cockney za to, že si dovolila napsat o menopause. Menopausa nezačíná zčista jasna ve chvíli kdy žena nemá měsíčky. Hlásí se už předem drobnými obtížemi, více cykly bez ovulace nebo i menstruace. Navíc plodnost s postupem věku klesá. A jak bylo napsané i ve článku, období kdy přestává být možné přirozeně otěhotnět začíná mezi 35 až 45 rokem. Dala jsem ho sem i jako reakcni na názor o chudinkách čtyřicátnicích, které se ve 35 začaly pokoušet o dítě, najednou se překulí čtyřicítka a už jim zdravotní pojišťovna neproplatí léčbu. Léčbu neplodnosti, která je naprosto v souladu s jejich věkem. Se kterou přece musely počítat, když své mateřství odkládaly do vyššího věku. Čas neočůráš a tělo nemládne. Článek jsem sem nedala jako příspěvek na velký článek, ale na diskuzi k němu.
 kamila 
  • 

Re: Vysněná holčička ve 39 

(1.2.2005 23:48:11)
mojí kolegyni začaly projevy menopauzy v 34 letech, byla bezdětná a přechod nepřišel na mysl původně ani gynekologovi. Medicínsky se nepovedlo funkci vaječníků obnovit
Pocity autorky článku chápu - svoje 3. dítě jsem měla krátce po 35, genetik taktéž nebyl příliš taktní, ale na AMC jsem nešla - s tím, že dítě může mít plno jiných předem neodhalitelných vad a nemocí. myšlenka na ukončení života z důvodu nemoci se mi příčí.
K propagaci mateřství ve vyšším než "optimálním" věku se mohu směle přidat. Ráda bych ještě 4. dítě - hlavně kvůli tomu třetímu, který je zahrnován péčí a pozorností celé rodiny. Starší děti se shodly, že mít doma batole je fajn, neb se tím trénuje postřeh a užije se plno legrace. Mně by se líbilo, kdyby měl někoho věkově blízkého v dětství na hraní a v dospělosti na sdílení podobných prožitků.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 2:29:10)
V jednom článku o "rekordmankách" co se věku rodiček týče /viz otřesný případ matky v 64 letech/ jsem četla, že hranice pro umělé oplodnění jsou v různých státech různé. Většinou se pohybují okolo 50 let. Ale u nás máme opět "na ružích ustláno", protože v ČR je tato hranice 40 let. Stejně tak, jako že má na um.oplodnění nárok jen žena vdaná. Obojí mi připadá jako velká diskriminace. Např. ženy které se později vdají, pár let zkoušejí otěhotnět normální cestou, pak se rozhodnou pro um. oplodnění, to se ne vždy podaří napoprvé a najednou se překulí 40 a je hotovo. Protože sama znám několik matek které byli ve 40 dokonce prvorodičky a zvládají to v pohodě, tak mi to připadá vůči ženám které třeba neměly to štěstí v životě potkat toho pravého, nebo ho potkaly později, ale dítě by moc chtěly, hodně kruté.
 EvčaKo 


Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 9:22:27)
Myslím si, že proč by žena nemohla mít své vysněné dítě ve 39, i ve 40 nebo 45? Pokud si miminko moc přeje a otěhotní, není pro ni nic krásnějšího. Já mohu říct jen tohle: moje teta měla po 40, když čekala třetí dítě. Měla už 2 dospívající holky. Samozřejmě, že měla obavy, ale co bylo nejhorší - to opovrhování okolí! Ale zpět. Narodila se jim krásná zdravá holčička. I když se peněz nedostávalo, byli šťastní. Asi po 8 letech se stala tragédie - nejstarší dcera zemřela. Nejde to ani popsat. Jen dovětek: jsou šťastní, že mají ještě 2 krásné dcery a vidí, že na tu třetí holčičku vůbec nebylo pozdě.
 Slávka 
  • 

Matka nebo babička? 

(2.2.2005 9:22:44)
Je mi 31 let, po miminku toužím od svých 23 let.VŠ jsem skončila ve 26, partner ale mimi nechtěl, pak partner nějakou dobu nebyl. Před půl rokem jsem se vdala a o miminko se pokoušíme víc jak rok. Uvědomuji si všechna zdravotní rizika od problematičtějšího početí až po zvýšenou pravděpodobnost výskytu genetických vad dítěte počatém v takovémto věku.
Ale po přečtení článku jsem měla pocit, že jestli okamžitě neotěhotním, tak si mě na ulici budou plést s babičkou mého potencionálního dítěte. Ještě štěstí, že jsem si přečetla i diskusi, kde (až na pár výjimek) věk 35 let připadá pisatelkám zcela normální pro první či poslední dítě.
Slávka
 Marketa 
  • 

Re: Matka nebo babička? 

(2.2.2005 11:01:14)
V petatriceti treti dite? A co jako ma na tom byt? Cekala jsem clanek o prvorodicce, mozna taky proto, ze jsem chtela slyset pribeh s dobrym koncem. Jesteze je pod clanek tolik pozitivnich prispevku. Ve svych 33 letech jsem stale jenom snazilka, i kdyz v tomhle momente prave ne, nebot jsem po malem zakroku a musim pockat nez to budeme moci zase zkouset. Jake rizika muj vek nese vim, ale co s tim asi tak mam delat, kdyz driv to proste neslo. Co by mela rikat moje 32 leta kamaradka, ktera jeste ani neni snazilka, neb nema s kym by se snazila. Reci o tom jake rizika bude podstupovat ve svem veku jsou mozna poucne, ale jinak k cemu je to dobre? Mozna ten vyssi vek neni zdaleka tak nebezpecny, jako neustale mysleni na to co rikaji statistiky, trapeni se s tim co si mysli okoli a neustale vysvetlovani proc my jeste nic. Pozitivni mysl je asi to nejlepsi co muzu udelat, i kdyz se vzdycky najde nekdo kdo si da zalezet na tom, aby mi pripomel ze na prvni tehotenstvi uz nemam idealni vek.
 EvikM. 


Re: Re: Matka nebo babička? 

(2.2.2005 15:26:22)
Souhlas, chtěla jsem mít dítě v "ideálních" 25, ale partner nebyl ten pravý a naštěstí jsem našla současného "taťku", takže ve svých skoro 33 mám 3měsíčního chlapečka a vše probíhalo úplně O.K. Měla jsem štěstí - Početí bez "čekání", těhotenství, porod a vše bylo tak ideální až se bojím, že až budu čekat druhé mimčo - snad holčičku, že se to všechno otočí zase naruby. Vždy jsem si říkala že dítě chci do 30 a druhé do 35, ale člověk míní a život mění. Je to opravdu špatné, mít dítě s partnerem, kterým si jste trochu "jisti"? A někdy je to dlouhé "hledání"... A taky člověk musí někde bydlet - tzn. si většinou půjčit a splácet a s podporou mateřství v ČR je jisté, že to chvíli trvá, než se alespoň trochu zabezpečíte (a to poád ještě splácíme) Kdybych měla čekat až budeme bez dluhů měla bych mimčo až ve 40ti.
 Hanča 
  • 

Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 9:34:09)
Deniso, musím s tebou souhlasit. Já toho pravého taky potkala "pozdě" až po třicítce. Otěhotnět jsem se pokoušela asi tak od 32 let a do roka jsem otěhotněla normálně (asi to trvalo trochu déle, no nevím jak je to u mladších) Takže když jsem rodila tak mi bylo skoro 34let. Nikdo z lékařů se nad mým věkem nepozatavoval, jen jeden lékař na ultrazvuku; na jeho poznámku na můj věk jsem mu řekla, že znám hodně žen přes 25 co nemají partnera a že mu je všechny pošlu a on jim určitě rád ty děti udělá. Chvíli na mě koukal, než mu to došlo. :))))
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 10:03:26)
Deniso,

naštěstí to v našem státě není tak strašné. Umělé oplodnění se provádí i po 40. roce života, ale pacientka si ho musí platit z vlastní kapsy (to znamená, že ho už nehradí pojišťovna). Mám dojem, že úplně pevná hranice není stanovena, ale myslím, že umělé oplodnění se provádí tak do 45 - 47 let.

Pro povzbuzení žen momentálně osamělých (nebo žijících v nekonvenčních svazcích): četla jsem, že v Anglii zavedli oficiálně umělé oplodnění pro osamělé ženy a lesbické páry.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 10:35:16)
Nemyslim si, ze by 35 leta zena byla STARA. Nicmene se domnivam, ze nejlepsi biologicky vek pro poceti ditete uz jaksi prosvihla. Vzhledem k tomu, co vidim kolem sebe, mam z clanku pocit, ze byl psat min. pred 15 lety... Napr. v roce 1987 moji matku posilali na potrat, protoze ve svych 34 letech cekala sve 3. dite a podle nich byla na tehotenstvi stara. Dneska je 34-leta prvorodicka pomerne beznym jevem.

Co se tyce IVF pro svobodne zeny a lesbicke pary... domnivam se, ze se dostavame do ponekud jine diskuze - eticke. Me osobne se to zda zvracene. Jsem asi prilis konzervativni, ale dite chapu mj. jako plod lasky manzelu (nebo aspon lidi, kteri se manzelstvi nebrani). Dite potrebuje rodinu. Vim, ze me se to lehce mluvi, ale - dite je dar. Na dite nema zadna z nas NAROK nebo nejake nezadatelne pravo.
 *Kate 


Re: Re: Re: Re: Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 11:38:11)
V každém případě je to trend - prvorodiček /a rodiček vůbec/ starších 35ti let bude přibývat. budou si vědomy vědeckých výzkumů a statistik, které upozorňují na zvýšená rizika, ale stejně je budou podstupovat.

Já jenom doufám, že v dohledné době budou všeobecně přístupné stoprocentně průkazné testy, které odhalí vývojové vady už v raném těhotenství. AMC sice slouží k dokonalému spočtení chromozomů, ale je možné ji dělat až v půlce těhotenství, na výsledky se navíc dost dlouho čeká /záleží na pracovišti/, a to zrovna v době, kdy žena začíná poprvé cítit pohyby dítěte. Takže sice vědecky dokonalé, ale z lidského hlediska děs.
 Hanka + puberťák Lukáš 
  • 

Re: Vysněná holčička ve 39 

(2.2.2005 13:22:44)
Měla jsem Lukáše ve 37, dnes je mu 13 a 4 měsíce. Byla jsem novomanželka, poprvé (a bohužel i napúosled) těhotná. Všechno bylo v té nejlepší pohodě, připadala jsem si ne jako ne prahu čtyřicítky, ale jako dvacítka. Strach jsem měla spíš předtím, než jsme se odhodlali, tehdy to bylo v ČR neobvyklé, v porodnici jsem byla bezkonkurenčně nejstarší. I k odběru plodové vody jsem přistupovala poměrně klidně, snad jsem tušila nějakým instinktem, že je všechno v pořádku. Ale byla jsem ráda, že jsem na vyšetření šla, vykoupila jsem si tak nádherné čekání bez obacv z genetického průšvihu. Reakce okolí byly různé, od těch kladných až po ty zapšklé, nepřející, poukazující na můj bezbřehý egoismus a neodpovědnost. Dost mě štvaly, ale pak jsem si uvědomila, že je to závist. Každému bohužel není přáno zdraví. A já přeji všem maminkám, které z různých důvodů nestihly dítě takzvaně včas, aby jim to vycházelo!
Hanka
 Gábi, 2 děti 


Stará ?! 

(2.2.2005 11:29:55)
No nevím, ale formulace "Poměrně vysoký věk pro těhotenství ...". Nevím, co si myslí ostatní, ale třetí těhotenství v 35 letech je podle mne tak akorát. V době, kdy není výjimkou ani 40 letá prvorodička, tak smysl článku moc nechápu. Možná potřebovala Břeclavská nemocnice nějaký úvod k propagačnímu článku ;-)
Také moc nechápu to strašení typu "podcenila jsem přípravu", "špatně jsem dýchala" apod. A pokud počítám dobře, tak paní Alma je přibližně v mém věku a já jsem rozhodně nezažila (shodou okolností jsem také měla první dítě v 26), že by rooming-in a manžel u porodu nebyl v polovině 90. let úplně běžný. Možná nebylo na škodu si porodnici předem vybrat.
 Liba, 2 holky 13 a 9 let 
  • 

Chtěla bych třetí dítě??? 

(24.2.2005 11:50:32)
Přečetla jsem si všechny přispěvky v této diskuzi a moje rozhodnutí mít třetí dítě je pryč ( podle nich jsem už stará , budu mít postižené dítě - jestli vůbec otěhotním, budu toho prostě litovat), je mi 33 let a manželovi 38 let, dlouho jsem přemýšlela jestli už nejsem stará, co na to řeknou rodiče, jestli nebude problém ve věkovém rozdílu mezi dětmi atd. Měla jsem obě holky brzo a připadá mi, že ještě tak 4 - 5let a budeme s manželem sami, nebude mi ani 40let(dneska se mi to zdá jako prázdný život, který si neumím ani nechci představit). Moje sestřenice měla 40, když se jí narodil třetí kluk, celá rodina byla proti, až jsem se divila, že tomu dokáže odolávat a vydržela. Teď jsou malému 4 roky, je to hrozný raubíř, divoký , neposlouchá, její maminka jí každou chvilku vytkne, že si to měla nechat vzít, to bych asi nevydržela poslouchat. Já jsem s holkama zatím žádné problémy neměla a snad proto chci do toho jít znovu, ale co když bude všechno jinak???
 Olina 
  • 

Nebuď blázen. 

(24.2.2005 12:52:36)
Jestli po něm toužíš, tak si ho pořiď. Já měla 1. v 36 a je to kluk jako buk. Možná zažiješ nejkrásnější léta svého života. Modli se(každý v něco věříme), doufej a hlavně choď na kontroly a nedělej hlouposti. Udělej to, do smrti bys toho litovala. Přeju ti hodně štěstí.
 Xantipa 
  • 

Re: Chtěla bych třetí dítě??? 

(24.2.2005 15:13:56)
Co blbneš? V dnešní době se ohlížíš na maminku a okolí. To snad nemyslíš vážně. Jestli dítě chceš, tak to udělej. Lékařství je už na takové úrovni, že se dá zjistit ledasco. Toho bych se nebála. A jestli se bojíš, že tvé případné třetí dítě bude raubíř a ty ho nezvládneš, to je jiná.
Na to ti nikdo neodpoví, to musíš jen ty sama. Své třetí dítě jsem měla v 35 letech a nikdo mi nikdy neřekl, že jsem na to stará. A raubíř to je, no a co. Jsem ráda, že mám své děti a nikdy jsem nelitovala. Třetí dítě přišlo tak, že jsem věděla, že ho chci. Jako by mi něco chybělo. Nijak jsem nepřemýšlela dál. Řekla jsem to manželovi, on byl překvapený, ale rád. A bylo to jasné, narodil se nám další lumpík.
Jestli to bude kluk nebo holka, jestli bude mimi hodné nebo tzv. bude zlobit, to mě vůbec nezajímalo.
Nepřipadá mi to důležité. Nejdůležitější bylo, že jsme ho moc chtěli, já i manžel.
 Hana 
  • 

Dítě ve 40. 

(3.2.2005 11:35:41)
S partnerem jsme žili spolu 8let,když jsme se rozhodli pro společné dítě.Já měla z předch.manž. dvě děti:syna 19let a dcerku 11let.Mě bylo 40 ale každý mi hádá o 10let méně.Když jsem otěhotněla,reakce okolí byly perfektní.Já změnila od základu jídelníček a snažila se stravovat zdravě.Tak se stalo,že jsem přibrala jenom 5kg za celé těhotenství a cítila se báječně.Taky jsem podstoupila amiocentézu a v nemocnici nechápali proč,když jsem měla krevní testy o.k.Když si doktor přečetl důvod:věková indispozice a mé datum narození, byl překvapený.Ale o to nejde,to je nepodstatné.Rodila jsem v jiné nemocnici,protože jsem si vybrala porod do vody.Doktora jsem měla původem z Palestíny a ten mi řekl,že u nich je to zcela normální,rodí tam i starší ženy běžně a nikomu to nepřijde
divné.Porod přebehl za 2,5hod i s bolestma,akorát byl problém,že můj chlapeček měl vztyčenou ruku a ještě ji měl omotanou ke krku pupeční šňúrou.Ale všechno dobře dopadlo,manžel byl se mnou u porodu a máme krásný zážitek na celý život.Samuel má dnes 7 měsíců,je miláčkem nás i jeho sourozenců.Žijeme na Slovensku v malém městě a ve věku od 35-42let nás tady kočárkuje víc maminek,nejsem žádná rarita.Jedna kamarátka,které bylo taky 40,porodila dokonce dvojčata,žádným císař.řezem a to měli spolu 7kg!!!No a teď si to užívám,mojí maminku jsem v mém věku udělala babičkou.Taky jsem se potkala s názorem o něco mladší kamarádky,která má jedno dítě,že další by už nedochovala.Jako kdyby mladší věk byl toho zárukou...
 Alena 
  • 

Re: Dítě ve 40. a déle 

(28.2.2005 8:51:47)
Ahojky, Tvůj příspěvek se mi velmi líbil, mohu říct, že mi i dost pomohl.Jemi 41 , v květnu mi bude 42 a jsem ve třetím měsíci těhotenství. Ztím mnou zmítají dost protichůdné pocity, i když si miminko velmi přeju. Mám dvě děti dceru 19 a syna 16. Samozřejmě že mám strach, aby mimčo bylo zdravé ale to je asi normální i v mladším věku, jenom tenkrát jsem si to asi vůbec nepřopouštěla.
Až budu mít povšech vyšetřeních a vše bude v pořádku, tak se začnu teprve těšit a nakupovat.
Z toho jestli budu dobrou mámou i v pozdějším věku, to vůbec neřeším. To není ve věku.Díky za povzbuzení a přeji všem v podobné situaci hodně optimismu a radosti z toho zázraku, který nás potkal.
 Petra 
  • 

Tak nevím... 

(3.2.2005 18:33:08)
Fakt nevím, co tím pisatelka myslela. Je mi 29, taktéž plánuju tři děti( takže porod kolem 35 mě určitě čeká, možná i později).Matka zatím nejsem, ale nemám pocit, že bych něco prošvihla.

V 45 bych asi neváhala použít termín "satrší matka", ale v 35? Proboha kde jsme?

Přeji všem maminkám, aby si v klidu prožily své těhotenství i mateřství ať ve 20 nebo 45.
 Silueta 


Paní Almo, 

(4.2.2005 10:20:00)
já jsem prvorodička, na přípravných kursech jsem byla a absolvovala jsem všechno, ale o dýchání u porodu na nich stejně nebyla ani zmínka. Při porodu jsem dýchala stejně špatně jako vy - brněly mě hrozně ruce a už jsem je přestávala i cítit a porodní asistentka mi řekla, že špatně dýchám, řekla mi teoreticky jak mám dýchat. Nešlo mi to a už jsem to ani nezvládala. Porod trval docela dlouho. Ale říkám si, copak by asistentkám udělalo, kdyby chvíli dýchaly společně s rodičku, do té doby než bude dýchat správně??? A na můj vkus ve svých 35 letech stará na porod rozhodně nejste :o)) Jste dobrá!!
 Sugar+3 


Re: Paní Almo, 

(4.2.2005 15:26:52)
Ilisku, ja jsem rodila v USA, je tu zvykem, ze predporodni kurs absolvuje s tehulkou jeji "coach", ktery je s ni pak u porodu a "diriguje" jeji dychani (mimo jine). Je to samozrejme vetsinou manzel, nekdy maminka nebo kamaradka. Pokud si dobre pamatuju, na "mem" kursu nebyla zadna tehulka sama.
 Silueta 


Re: Re: Paní Almo, 

(5.2.2005 17:04:31)
Sugar,
ani já nebyla na předporodním kursu sama, ale s mým M. Opravdu nás nikdo na dýchání při porodu neupozornil a ani při porodu samotném nikdo o dýchání nic neřekl, ani že dýchám špatně, to mi řekli až když jsem se ptala proč mě brní ruce :o((
 Líza 


Re: Re: Re: Paní Almo, 

(5.2.2005 17:09:33)
Ilísku, přemýšlela jsem jestli reagovat nebo ne, ale asi jo.
Že tě brněly ruce kvůli způsobu dýchání, to je určitě pravda. Ale proč si myslíš, že jsi kvůli tomu dýchala špatně?
Z toho, co jsi popsala, celkem jasně plyne, že jsi poslouchala svoje tělo a nechala jsi ho dýchat, jak chce. Tenhle způsob dýchání se někdy i úmyslně používá k tomu, aby se člověk dostal do změněného stavu vědomí a spousta rodiček to zažije při porodu spontánně. To ale neznamená, že dýchaly ŠPATNĚ, jen nečekaly, co se tím dýcháním spustí...možná škoda, že jsi o tom předem nic nevěděla...Nevyplašilo by tě to.
 Silueta 


Re: Re: Re: Re: Paní Almo, 

(6.2.2005 21:27:07)
Lízo - děkuju za názor :o))
Já doslova dýchala jak o život, protože mi M neustále říkal "dejchej,dejchej,..." jako když ženská rodí v seriálu v televizi :o))
A pak když jsem řekla sestřičce, že mně hrozně brní ruce, tak ta mi pak řekla, že to mám z toho jak zbytečně furt dýchám, že jsem překysličená. A já pak chtěla dýchat správně, ale už mi to vůbec nešlo a už jsem byla taky dost unavená, protože jsme v porodnici byla už dřív - přenášela jsem. Měli plno a já musela spát na pokoji šestinedělek s mimčama a tak jsem byla taky totálně nevyspalá. Ale při dalším porodu budu už určitě chytřejší a taky drzejší, abych si vše vydržkovala, zanedbali mi taky správnou dobu na epidurál, přestože jsem krevní zkoušky měla hotové, v papírech to měli napsané (ale to by si to museli přečíst :)) ), no a nakonec jsem urychleně jela na Císaře, bohužel s celkovou narkózou.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Paní Almo, 

(7.2.2005 5:12:58)
Ilísku, občas se to nevyvede, co. Ale výsledek stojí stejně za to.
Jsou PA, které říkají, že se má člověk nechat tělem vést. A když chceš dýchyt jak o život, asi to tak má být.
A jsou jiné PA, které vědí samy nejlíp, jak máš dýchat, jakou máš mít polohu a tak. Nenech se znejistit. Jsem 100% přesvědčená, že jsi všecko dělala správně :-)
 Silueta 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paní Almo, 

(7.2.2005 10:45:26)
Lízo, děkuju ti :o)))))
 Tinula 
  • 

dítko po 30,40 - paráda, jen abychom stihly být babičkami:-) 

(4.2.2005 13:26:38)
Milé čtenářky, dovolím si malou úvahu. Naprosto chápu všechny ženy, které se ani po 40 necítí staré, vypadají o mnoho let mladší, jsou udržované a pracují na sobě. Dnešní doba nás tak trochu k tomu vede - vzhled a dobrá kondice je díkybohu "in". Sama jsem měla první dítě v 33 letech - naprosto cíleně - kariéra a druhá vysoká škola byly pro mne dostatečné důvody mateřství odložit. O otěhotnění jsem se pokoušela naštěstí jen jeden rok. Vyšlo to. Tripple test dopadl hraničně nedobře a odběr plodové vody nedopadl ideálně. U dítěte byla zjištěna anomálie na kterémsi chromozomu (žádný popsaný Dawn či jiný syndrom) a my s manželem museli podstoupit další vyšetření, zdali nemáme stejnou vadu, protože pokud bychom měli, pak by byla šance pouhého přenosu a nemuselo by to znamenat žádné poškození. Tent týden, kdy jsme čekali na výsledky byl asi nejhorší v mém životě. Když jsem slyšela, že stejnou genetickou anomálii mám já, tak jsem si oddechla. Nicméně po porodu byla moje dcera trošku víc sledována (mnou, nikoli lékaři). Naštěstí, příští týden jde k zápisu do ZŠ a je i s tou svojí anomálií prostě úplně stejná jako druhé děti. Co mi dalo dítě po třicítce? Obrovský stimul do života obecně - s manželem jsme vždy sportovali, takže brusle, lyže, kolo - všechno absolvujeme s dcerou. Vím, že nemám šanci "zbabkovatět". Jen mi trošku někde v podvědomí hlodá červík, zdali za těch 15 let přece jen nebudu příliš své dceři vzdálená. Navíc, i to nejudržovanější tělo je s postupem věku křehčí... Manžel mne uklidňuje - no co, dcerunka bude v pubertě a Ty v přechodu, takže se budete skvěle doplňovat... Že by mne to příliš utěšilo, to nemohu říct. Ale každopádně, psychika dělá hodně a já hodně věřím na relativitu věku. Přeji moc všem maminám nad 30,40, abychom měli dáno Osudem do vínku dovést naše děti do dospělosti. A můžeme ve skrytu duše doufat, že ony nám vnouče položí do náruče trochu dřív, abychom si je užily.
 Dášena 


Mít či nemít? 

(7.2.2005 0:11:45)
Je mi 37 let (manželovi rovněž), máme syna (16 let) a dcerku (5 měsíců). Obě děti milujeme a věřím, že je dobře vychováme. Manžel chce ještě třetí dítě, ale já váhám. Cit mi říká ano, rozum pochybuje. Nyní si mateřství opravdu prožívám a bylo by krásné mít ještě jedno dítě. Ale nebude to od nás trochu sobecké? Proti mluví náš věk, protože v případě mladších dětí možná nestihneme být prarodiči a taky budou sirotky mnohem dříve než nejstarší syn. A co globální pohled na budoucnost dětí - přelidněný svět a tedy stále těžší uplatnění jednotlivce ve společnosti (práce, bydlení ...)? A napadají mě další a další otázky, které se také přemýlají v diskuzi bez jednoznačného závěru, který jistě ani neexistuje. Pokud někdo nechce, vidí důvody proti, když chce, má důvody pro. Mít či nemít třetí? Nečekám, že za mě kdosi rozhodne, ale zajímají mě jiné názory.
 kamila 
  • 

Re:pro dasenku 

(7.2.2005 10:04:10)
mila dasenko
kdysi kdosi vyznamny rekl,ze je lepsi litovat neceho co jsme udelali,nez neceho co jsme neudelali.Naprosto s tim souhlasim,ale to je osobni nazor.Jen ti chci rict,ze jsem podobne jako ty uvazovala o sobectvi,o hnusnem svete,o spolecenskych problemech......pred tremi lety.Dnes je mi 40 a memu nejmladsimu potomkovi 17 mesicu.Myslim,ze tyhle nase myslenky jsou zpusobeny vekem,proto pred 17 lety,u me dcerky,jsem o necem takovem nepremyslela.Myslis,ze jsem byla hloupa a ted jsem chytra?Nebo spis mame jen vic zkusenosti ze zivota a ty nas zbytecne brzdi?Nakonac i priroda souhlasi ,abychom meli deti do tech asi 45(do prechodu),ne?No muj zavar je ,ze pokud jsi zdrava a mimi chcete,tak je skoda to odkladat.
papa
 Dášena 


Re: Re:pro dasenku 

(7.2.2005 11:14:23)
Milá Kamilo,
moc děkuji za názor a povzbuzení. Je v tom velký kus pravdy. Připomněla jsi mi, že tu památnou větu kohosi významného jsem již slyšela. Citovala ji jedna paní, která ve svých 35 podstoupila interrupci, které dnes po dvaceti letech lituje. Doufám, že se nakonec rozhodneme tak, abychom nelitovali vůbec a nebo aspoň velmi málo.
Díky.
 kamila 
  • 

Re: Re: Re:pro dasenku 

(7.2.2005 11:43:20)
nechci te dal otravovat,ale chci jeste rict,ze to delat rychle rychle deti v mladi je tak trochu zvyk v Cesku,ja bydlim uz 20 roku v Recku a tady jsou prvorodicky kolem tricitky uplne normalni jev,lidi se tu vdavaji a zeni dost pozdeji nez v Cesku a tak maji deti pozdeji a nevidim,ze by tu byl nejaky spolecensky problem.Jestli v Cesku jeste neziji prezitky z minule republiky.Mozna delam chybu?
 Klára 
  • 

Re: Mít či nemít? 

(7.2.2005 13:34:06)
Pokud Vám cit říká ano a manžel také, proč to nezkusit. Já jsem v téhle debatě možná omylem, protože sama ještě děti nemám. Ale proto také ještě vidím docela živě celou záležitost z druhé strany. Pokud nejmladšímu pořídíte sourozence, nemusíte mít obavy, že se třeba nedočkáte vnoučat apod. Chci tím říct, že sourozenci - to už je rodina. Máma mi vštěpovala, že my tři (děti) spolu musíme držet, protože pomáhat si musí hlavně rodina. A za to jsem jí vděčná. Všichni tři už jsme dospělí, máme svá manželství a rodiny a pořád spolu komunikujeme a snažíme si pomáhat. Až naši rodiče umřou, my budeme držet tu naši rodinu dál. Tři sourozenci, to je hezké číslo. Navíc pokud by se Vám to podařilo (jestli se rozhodnete), bude mít Vaše děťátko kamaráda hned doma. To píšu i proto, že moje sestra je o 8 let a bratr o 5 let starší a v dětství bych si byla ještě přála dalšího sourozence, který by mi byl věkově blíž. ;-)
Ať se Vám daří!
 Misa3 


Proc stara? 

(6.2.2005 14:40:24)
Jako biolozka NEPOKLADAM zenu v 35-40 letech starou na poceti ditete, dokonce ani prvniho ditete. Ano o neco malo se zvysuje moznost Dawnova syndromu, ale pokud vim, nedosahuje nijak vyznamnych cisel, tady tak vyznamnych, aby kvuli tomu se musela zena kolem 35 let obavat pocit. Dokonce pokud nebyla v rodine nejaka vrozena vada, mohla bych citovat publikace, kde si autor neni tak moc jist tim, zda je az tak nezbytny odber plodove vody, ktery o trochu zvysuje moznost potratu a je tedy skutecne na budouci mamince zda se mu chce podrobit nebo ne.

Dawnuv syndrom se zvysuje hlavne proto, ze vajicka ve vajecnicich matky, ktere vznikly uz v deloznim zivote budouci matky( doufam, ze to pisu srozumitelne) starnou a tedy, jak ji pribyvaji roky, roste i moznost jejich poruchy pri deleni a Dawnova syndromu nebo jinych vrozenych postizeni.

Ale rozhodne drzim pesticky vsem, ktere si troufaji na materstvi v kazdem veku a vedi do ceho jdou. Vedi ze materstvi neni jen donoseni ditete a porod, ale hlavne pro matku celozivotni vazba k diteti. Ze je nutne si uvedomit, ze dite potrebuje matku cely zivot a pokud do jeho zivota vstoupi neco zleho, ma pravo hledat u sve matky oporu a utechu (treba v 60).

Nelibi se mi jen jedna vec: tzv. infantilni matesrtvi, kdy matka je sehrana s ditetem jen do doby, kdy je skutecne jako panenka, ale jakmile dite zacne projevovat trosku sve vule, matka zacne byt bezradna a nakonec se ditete psychicky vzdava. To pokladam za nespravne, stejne jako prehnane tzv, opici materstvi a o to jde. Je skutecne urcity predpoklad, ze o neco malo starsi matka je take vyspelejsi a k potrebam ditete vnimavejsi a celkove je vetsi nadeje. ze jeji vychova bude moudrejsi.
 kamila 17let+17mesicu 
  • 

Re: Proc stara? 

(6.2.2005 15:06:05)
Trosku jsem se "urazila",kdyz slysim 35ti letou zenskou co se povazuje za starou!!Je mi 40 a moje dcera ma 17 roku a syn 17 mesicu,taky jsem premyslela o tom,jestli se mi narodi zdrave detatko,ale chci vsem maminkam ,ktere vahaji,rict,ze vsechny povinne i navic lekarske prohlidky za to miminko stoji.Taky musim priznat,ze z vyrustani dcerky toho tak moc nemam,protoze ve 23 letech mas moc malo zkusenosti,abys pochopila a citila to materstvi v cele jeho krase.To maminkovani si spravne uzivam ted VE 40!
 Klekí 


No nevím 

(6.2.2005 19:11:04)
Já měla syna ve 24.letech a po jedenácti letech dceru. Tedy ve 34.

Bylo to naplánované dítě,ale mít tak na výběr,už bych to neudělala.

Nejsem žádná pipina,co sedí za pecí,jsem sportovec.A taky nejsem ženská co se žene za kariérou.Ale prostě mi to nesedí.S klukem to bylo lepší.Z hlediska věku.Byla jsem víc nad věcí.

Nechci se tu s nikým dohadovat, prostě jen píšu co cítím.Z mého hlediska - dítě tak do třiceti, potom už ne.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: No nevím 

(6.2.2005 19:28:14)
Klekí,
a co když je někdo nad věcí i po třicítce? :o)
Už jsem to tu psala, měla jsem syna ve 28, teď je mi 30 a když se podívám na posledních 10 let, tak bych řekla, že jsem se nezměnila, ani v názorech, ani v přístupu k životu, a nečekám, že by se tak v dohledné době stalo... a jestli si za rok za dva pořídíme další dítě, fakt nebudu mít dojem, že jsem na něj stará... každej je tak starej, na kolik se cítí. Psychicky. Fyzicky člověk samozřejmě stárne... ale že by to do těch 35 bylo tak rychlý? To se mi nechce věřit...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: No nevím 

(6.2.2005 20:10:09)
Monty, aniž bych chtěla nějak hodnotit, jestli právě Ty jsi po třicítce nad věcí :-), Klekí popsala svou zkušenost tehdy a nyní. Ty tu zkušenost nemáš - víš jak se chováš teď, ale můžeš jen tušit jak by ses chovala před deseti lety. Netroufám si posuzovat, jestli by to bylo lepší nebo horší, ale určitě by to bylo jiné.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: No nevím 

(6.2.2005 20:14:24)
Určitě by to bylo jiné. Nic není stejné. Ale fakt si myslím, že to nemusí u každého fungovat stejně... ostatně některé maminky samy píšou, že to u nich bylo přesně naopak, že si "užily" až to "pozdnější" dítě... prostě si myslím, že je to opravdu hodně individuální, nic víc, nic míň.
 Klekí 


Re: Re: Re: Re: No nevím 

(6.2.2005 21:20:06)
Já taky nikoho o ničem nepřesvědčuji.Opravdu píšu to, co cítím.Prostě to je má zkušenost a můj pohled.
Taky mám hodně známých které si chválí opak.
Ale já mám opravdu pocit, že to není dobré.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: No nevím 

(6.2.2005 21:20:06)
Že by to mělo fungovat u všech stejně mě ani nenapadlo :-)
 Ina, čtvrté dítě ve čtyřiceti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(6.2.2005 23:04:32)
Moje zkušenost - první dceru jsem měla v 21 letech, v roce 1985 naprostý průměr. Z odstupem můžu říct, že jsem si její předškolní věk nějak nevychutnala, těšila jsem se, až vyroste a bude spíš "partner". Zpětně mě to docela mrzí. Další dvě děti jsem měla v 26 a 28 letech, v porodnici jsem v té době patřila k nejstarším, ale myslím, že to byl ideální věk, už jsem věděla co chci, bylo víc trpělivosti. Jen to zdraví trochu zlobilo - u obou jsem byla na inzulínu pro těhotenskou cukrovku. O to větší to byl strach o neplánované /gynekologem vyloučené/ , ale pak s radostí očekávané mimi ve čtyřiceti. A příroda je fakt nevyzpytatelná - zdravotní problémy jsem neměla vůbec žádné, porod ne horší jak kdysi, syn se narodil zdravý. V porodnici jsem kupodivu nebyla nejstarší a údiv lékařů nebudil můj věk, ale počet dětí..Dnes je malému 9 měsíců a jsem moc ráda, že ho máme. Chci se mu věnovat stejně jako předchozím dětem, sportovat, jezdit na hory, chodit za kulturou,nesedět doma a počítat vrásky. To jsou plány. Ale říkám si, že kolem čtyřicítky jsou všechny maminky prťat nadšené, ještě plné energie. Docela ráda bych si přečetla příspěvky mamin v přechodu po padesátce, které mají doma puberťáka a jak to všechno zvládají. Takové příspěvky jsem tady ještě nečetla.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(7.2.2005 1:11:10)
Ja takove prispevky obcas pisu, ale ne z pohledu matky, co mela deti pozde, ale z pohledu ditete, ale nemivam pozitivni ohlas, vzdycky tu moji skepsi prehlusi nadsene maminky cerstvych miminek a ti, kteri tvrdi, ze kazdy je tak stary, jak se citi (coz je pravda a s tim souhlasim.) Takze jen osobni dojem na zaklade jedne zkusenosti. Ted je holkam 15 a nasi maji jedine stesti, ze jsou to buchty domaci, protoze je maji tezce na haku - nasi je nezvladaji. Chyba je nekde na zacatku, v dobach, kdy byly temi benjaminky. Nemusely nic delat, protoze byly ty "male", nemely povinnosti a zodpovednost, protoze byl po ruce vzdy nekdo starsi a dostatecne rozumny, kdo na to mohl dohlednout, zaridit... My se segrou a ony dve jsme jako kdybychom byly vychovavany v naprosto rozdilnych rodinach, prestoze mame mamu i tatu stejne. Ve 22 s nami nasi jezdili pod stan, na vylety, spoustu jsme toho podnikali, ted nasi chteji mit svuj klid. Celkove je vychova tech dvou mladsich daleko uzkostlivejsi- protoze jsou rodice starsi a zkusenejsi a uvedomuji si, jak byli "mladi blbi a nezodpovedni a co vsechno se mohlo stat" Taky je nikdy nepujcovali dedovi s babickou, protoze ti uz nebyli v takovem stavu, aby je zvladli, takze na ne byli a jsou desne fixovani. Znecne omezili spolecenske kontakty, protoze uz je to proste nebavi tak parit jako zamlada.
V soucasne dobe je na nasich taky znat, ze uz nemaji chut porad neco menit, porad se neco noveho ucit, abych tak rekla, jsou "pomalejsi", nerozumi novym technologiim, ktere nastupuji zavratne rychle, nasledkem cehoz jsou nevrli a podezdrivavi a jeste vic se utvrzuji v tom svem konzervativnim nahledu na zivot. Jako deda s babickou pochopitelne, jako rodice 15 letych pubertaku je to docela problem. Tim ze se uzaviraji novym podnetum se stavaji neduverivymi i vuci ruznym "svodum" a "nastraham" ktere (i k memu velkemu prekvapeni) vnimaji uplne jinak (a nekdy si je i slozite konstruuji), nez kdyz jsme byly ve stejnem veku my a snazi se to resit nikoli tim, ze daji pubosovi duveru v to, ze vychova zasadila seminko, ale maji tendence holky izolovat. Castecne proto, aby je "ochranili" a castecne proto, aby oni dva meli svuj klid.
NO a nemluvim o tom, jake to je, kdyz se k tomu pridaji zdravotni komplikace. Takova kombinace dva pubertaci a matka v prechodu je fakt idealni. At meli jaka chteli predsevzeti, kdyz s clovekem cloumaji hormony, moc tem druhym nenasloucha. A to uz vubec nemluvim o tom, ze s vekem zdravotnich problemu zakonite jen pribyva.
Mama skutecne s malymi detmi omladla, strasne si to uzivala, jsou to jeji milacci, ale asi tak do te doby, nez nastoupily do skoly a zacaly se stupnovat nervy a stresy (zdravotni problemy, domaci doucovani, sikana, zmena skoly, spatny prospech, prijimacky...)naopak mam pocit, ze ted momentalne detmi zestarla, vubec ji nejake pubertacke teorie, radosti a starosti nezajimaji, je to pro ni prilis vzdalene tomu, cemu ona rika "opravdovy zivot" pripadne zkracene "realita", jako by zapomnela, je unavena a strasne rada by uz je mela z krku a mela na starosti jen "pujcovaci" vnoucata.

Kdyby mi to nekdo rekl, jaci budou mi rodice v tomhle veku pred deseti lety, do krve bych se s nim hadala, ze to neni mozne, aby se tak zmenili. Moc jsem si prala mit deti do 30 let, protoze mam obavu, ze budu stejna, protoze moje povaha vychazi z nich dvou.
 Dášena 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(7.2.2005 10:00:45)
Souhlasím. Mám stejnou osobní zkušenost - můj jediný brácha je mladší o 14 let. Naši ho moc chtěli a přestože ho má mamina moc ráda, dnes tvrdí, že už na to byla stará a neměla na to nervy. A je tu další věc - věkový rozdíl sourozenců. K bráškovi nemám vztah přímo sourozenecký, ale spíš opatrovnický. Sama mám děti s věkovým rozdílem 15 let a doufám, že nezbabkovatím moc brzy. Ale člověk míní, život mění. Tak to vypadá, když k té malé pětiměsíční pořídíme brzy sourozence, mohlo by to pro ni být plus. Měla by aspoň doma nějakou zpřízněnou dušičku, kdybychom my rodičové přeci jen vlkouzli do bačkor proti svému přesvědčení dříve. Tak když už v tomhle věku dítě, není lepší mít dvě?
 Lída,3 kluci a holka 


Velký věkový rozdíl 

(8.2.2005 9:23:08)
Ahoj Dašeno,

u nás to je trošku podobné - mám bráchu mladšího o 20 měsíců a sestru skoro o 19 let. Samozřejmě jsme pro ni dlouho byli spíš pečovatelé, ale ne až tak moc, protože jsme oba během jejího předškoláctví "vypadli z baráku". Ale už tak od jejího dospívání ji bereme normálně jako sourozence. Teď už je to normálka, bude jí 22 a studuje matfyz jako já :-) - rodinná úchylka, ale brácha je historik.
Rodiče jsou celou dobu v pohodě, rozhodně to nikdy nevypadalo, že by to na ně bylo moc. Někdy spíš litují, že si k ní nepořídili ještě jedno. Taky už teď mají šest vnoučat, od šesti do šestnácti let.
 lola,3 dospěle děti 
  • 

Re: Velký věkový rozdíl 

(19.2.2005 23:05:24)
Ja měla 1. dítě ve 24letech,druhé v 27 a nejmladší dceru v 36 letech. Bylo to v hlubokém socialismu a v těch 36 mi to většina lidí rozmlouvala. Mnoho známých,kteří mi to tehdy rozmlouvali, mi dnes závidí, že dceru mám. Máme velkén štěstí, že je hodná a zatím ve svých 18 letech celkem bezproblémová. Ale ..., v okolí je spousta jejích vrstevníků, se kterými jsou problémy obrovské.A jsou to slušné a počestné rodiny.nezdá se že by děti zanedbávaly.A mít takovéhle dítě v době probíhajícího přechodu, který prostě přijde okolo 50 ať se cítíte jekkoliv mladá a vypadáte třeba na 30, není žádná legrace. On ten přechod je opravdu někdy pěkný záhul a člověkmá co dělat sámse sebou. A ještě jedna věc, do 50 let jsem byla jako rybička, síly aenergie jsemměla na rozdávání, ale po padesátce tak rychle síly ubývají, že si opravdu neumím představit, že bych měla třeba desetileté a sedmileté dítě. Ale ona si to většinou příroda sama ohlídá. Znám poměrně hodně žen po 40, které chtějí otěhotnět a povedlo se to zatím jen 1, ale i ta měla před tím 2 zamlklá těhotenství, než nakonec porodila ve 42 letech své 3.dítě.Nechci nikomu brát iluze, ale mít své 1. dítě po čtyřicítce se už prostě povede málokomu. To spíš otěhotní žena,která už má doma starší dětia otěhotní aniž se o to snaží.A ještě jedna pověra, že si mladá matka děti nijak neužije.To je hloupost naprostá,užila jsem si děti jako mladá i jako starší matka, jen společně trávený čas byl trochu jiný.Dřív víc sport, později spíš kultura. Všechny mladé i starší matka zdraví lola
 lola,3 dospěle děti 
  • 

Re: Velký věkový rozdíl 

(19.2.2005 23:05:25)
Ja měla 1. dítě ve 24letech,druhé v 27 a nejmladší dceru v 36 letech. Bylo to v hlubokém socialismu a v těch 36 mi to většina lidí rozmlouvala. Mnoho známých,kteří mi to tehdy rozmlouvali, mi dnes závidí, že dceru mám. Máme velkén štěstí, že je hodná a zatím ve svých 18 letech celkem bezproblémová. Ale ..., v okolí je spousta jejích vrstevníků, se kterými jsou problémy obrovské.A jsou to slušné a počestné rodiny.nezdá se že by děti zanedbávaly.A mít takovéhle dítě v době probíhajícího přechodu, který prostě přijde okolo 50 ať se cítíte jekkoliv mladá a vypadáte třeba na 30, není žádná legrace. On ten přechod je opravdu někdy pěkný záhul a člověkmá co dělat sámse sebou. A ještě jedna věc, do 50 let jsem byla jako rybička, síly aenergie jsemměla na rozdávání, ale po padesátce tak rychle síly ubývají, že si opravdu neumím představit, že bych měla třeba desetileté a sedmileté dítě. Ale ona si to většinou příroda sama ohlídá. Znám poměrně hodně žen po 40, které chtějí otěhotnět a povedlo se to zatím jen 1, ale i ta měla před tím 2 zamlklá těhotenství, než nakonec porodila ve 42 letech své 3.dítě.Nechci nikomu brát iluze, ale mít své 1. dítě po čtyřicítce se už prostě povede málokomu. To spíš otěhotní žena,která už má doma starší dětia otěhotní aniž se o to snaží.A ještě jedna pověra, že si mladá matka děti nijak neužije.To je hloupost naprostá,užila jsem si děti jako mladá i jako starší matka, jen společně trávený čas byl trochu jiný.Dřív víc sport, později spíš kultura. Všechny mladé i starší matka zdraví lola
 Pípa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(27.2.2005 16:47:51)
Už jsem zde psala,i když se to týkalo spíš těch malých drobečků.Nikdo se tu nezamyslel nad tímto problémem.Naprosto s pisatelkou souhlasím.Jsem ráda,že jsem měla děti do 30ti let.Moje známá měla dítě ve 37.letech a už "jí to nebaví",už by šla do práce.A také mám známou,kterou měla její maminka ve 40ti letech a nikdy si to nechválila.Sama říkala,že byla vždycky moc stará.Když sama čekala pomoc při hlídání svých dětí,už na ní nemohla nic chtít,protože maminka má své problémy a sama už potřebuje péči.Opravdu děti mají mít mladí lidé a děti si zaslouží mít mladé rodiče.Představa,že bych svého dnešního puberťáka měla mít v 50ti letech mně děsí.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(27.2.2005 19:46:16)
Pípo,

trochu jsem se pozastavila nad tím, že Tvoje známá "čekala od maminky pomoc při hlídání dětí". Nemyslím si, že by na to měla jakékoli právo a přijde mi to docela nehorázné.

Je moc krásné, když jsou prarodiče schopni a ochotni hlídat svá vnoučata a obě strany to velice obohacuje. Ale děti nemají žádné právo to po svých rodičích chtít, stejně jako nemají právo na mladé, zdravé, krásné, chytré, bohaté... rodiče.
 Pípa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No nevím 

(1.3.2005 19:21:18)
Ahoj,spíš ani tu pomoc od maminky nečekala,protože si byla vědomá jejího věku. a na její obranu,to nebyl žádný rozmar z její strany.Během 3,5 roku měla 3děti.s druhým i třetím těhotenstvím musela být nějaký čas v nemocnici,tak trošku pomoci potřebovala.Každý někdy potřebuje pomoct.Dnes už jsou děti větší,ale určitě si někdy vzpomene na těžké chvíle.Já sama mám dvě děti po 5ti letech,Pomoci jsem také moc nezažila,ale nikdy jsem si o ni neřekla pokud jsem byla doma na mateřské.Jen nyní při nemoci.
 Misa3 


Re: Re: Proc stara? 

(10.2.2005 14:30:03)
Kamilo, dobyvas se do dveri, ktere jsou dokoran, precti si podrobne muj prispevek a zjistis, ze nejen nepokladam zeny, ktere pocaly po 40 roce za stare, ale uvazuji i o tom, ze v mnoha pripadech jsou vyzralejsi a jejich materstvi je lepsi a vychova ditete vyzralejsi a odpovednejsi, nez kdyby pocali jako mlade. Na druhe strane i mlade materstvi ma sve vyhody a skutecne zalezi jen na osobnosti, te ktere matky a na napr. zdravotnich problemech, ktere mohou byt v mladi mapr. psychogenni a spojeny nebo dokonce vyvolany uzkostmi o dite, ve starsim veku treba po urazech, nebo jako nejake onemocneni, ktere se prece jen muze vice objevit ve strednim veku nez v mladi.

Spis z techto duvodu je treba vse zvazit, ale skutecne jsou zeny, ktere si materstvi doslova vychutnavaji a to v kazdem veku a je mozne, ze kdyby ty mladsi pocaly dite pozdeji, nebyly by tak v pohode, stejne jako ty starsi, kdyby byly pocaly driv. Tohle je individualni, ale vseobecny zaver, ze zena by mela byt po 40 na materstvi stara, je spis povera a pokud jako biolog mohu posoudit hrozbu Dawnovi nemoci, tak neni tak velka, jak vetsina lekaru predpoklada a rozhodne by nemela byt jedinym faktorem, ktery by zene po 40 zabranoval počít. Proste drzim pesti, vsem spravnym matkam, at je jim 20 nebo 45.
 MN 
  • 

Mám první dítě v 36,druhé v 38, čekám třetí ve 42 letech 

(6.2.2005 19:58:21)
Proc tak pozde?Dlouho jsem nepotkala muze, ktery by chtel mit se mnou deti, potom to holt nejak neslo a lecila jsem se, a pak jsem se doslova rozrodila...Obe deti jsou zdrave,porody bez problemu, doufam, ze to bude totez u tretiho stejne...Vim, ze nejsem mladice, taky nenosim modu pro sedmnactky, ale ani usedlou. Pisi sem proto, abych dala nadeji holkam, ktere nechteji delat jenom karieru a cestovat, ale proste ten pravy nejak neni na obzoru...Da se to zvladnout i po petatriceti, nevzdavejte to. A mne dodavaji energii nejen me deti a manzel, ale i skvele kamaradky..Drzim vsem starsim maminam palce...
 Janijaja 


Re: Mám první dítě v 36,druhé v 38, čekám třetí ve 42 letech 

(6.2.2005 22:28:31)
Tak ja s tou nadějí taky s troškou do mlýna. Moje známá se rozrodila v pětatřiceti, v září jí bude 40 a na červenec čekají čtvrtou holku. Říkala ale, že už poslední... :-) PS: Taky to nebylo kvůli kariéře.
 Elicha 
  • 

Re: 3deti,je mi 38, uvazuju o dalsim 

(6.9.2005 1:24:58)
Ahoj holky, je to asi riziko, ale je to krasne riziko. Kdyz vidim ty stare zapskle lidi kolem, myslim ze je pekne videt starsiho otce, matku na sve dite, Ja byla na sveho otce pysna, i kdyz me pocal v 53 letech. Ve skolce mi rikali, Prisel si pro tebe dedecek!! V zivote jsem si neuzila tolik srandy, jako se svym tatinkem. A mel na me cas, - byl v duchodu. Deti mam starsi, nejmladsiho 11, nejstarsi 17. Obe na me tlaci mit miminko. Nemaji mozna rozum, ale predpokladam , ze me jen tak neopusti, ostatne muj otec zemrel, kdyz me bylo 33. Mam praci, penize pocitam, ale usetrit se da vzdy, aspon trochu. Nebudu resit co bude, az bude, je to stejny nesmysl, jako nejezdit metrem- protoze teroristi.,
Na otazku dcery,ze me desi, az diteti bude 20 a me 60let mi rekla :Mami, taky tu budeme my a jsme rodina.
Mame byt v praze, deti maji stavebni sporeni, mame chatu, bylo by mile tam zit, a v pripade potreby prazsky byt pronajmout. Nemyslim si, ze je dobre hned vse detem odevzdat, rozdat se do posledni kapky.
Kde zustane prima mama, kdyz bude vysata jak hadr?
Deti muzou mit samostatnost a ja svuj zivot, pak mi treba ten zadek jednou utrou a jeste se mezi sebou o to budou prat.
 Babelle 


Rodinné dispozice 

(8.2.2005 17:23:33)
My to máme asi v rodině: babička (ročník 1901, tátova máma) měla první dítě ve 38, druhé dítě ve 42 letech. Moje máma (ročník 1940) nás měla v 28 a 31 letech. Já sama jsem děti rodila ve 33 a 35 letech a nemyslím si, že by počet našich dětí byl konečný...
Všechny děti se narodily naprosto zdravé.
Babička umřela, když jí bylo 81 let, máma ve svých 59 letech. Babička se dožila všech svých vnoučat (celkem 4), máma ani jednoho...
Je pravda, že máma byla hodně dlouho nemocná, dochovala jsem jí do smrti (doslova). Svého muže jsem potkala 3 týdny po její smrti. Když jsem se s její smrtí vyrovnala, zjistila jsem, že jsem si vždycky podvědomě vybírala "nedostupné" muže, kteří se nemohli/nechtěli vázat - snad kvůli tomu, abych nemusela řešit priority mezi potřebnými rodiči a potřebnými dětmi. Na jednu stranu lituji, že máma nepoznala ani jedno ze současných 4 vnoučat, na druhou stranu si říkám, že by se jí umíralo daleko hůř, kdyby je znala - a já bych měla asi navždycky pocit, že jsem jednu nebo druhou část rodiny ochudila o svoji pozornost a péči v době, kdy to nejvíc potřebovali.
Za mě to vyřešila příroda - nedovolila mi se vázat a rozmnožovat, dokud jsem nevyřešila jednu etapu, teď mi velí dělat s láskou ty děti.
Myslím, že ten pravý čas na to, mít rodinu, je ve chvíli, kdy je správný ten partner.
 Misa3 


Na zivot neni navod 

(8.2.2005 20:48:35)
Chtela jsem jen napsat, ze je to stejna diskuze, jako to jestli je lepsi rodit prirozene, nebo ne. Proste pro nekoho je idealni počít dite ve 20-a tak mit moznost si s nim vic uzit, sportovat, cestovat atd. Na druhe strane je mnoho matek, kterym mladicke materstvi nesvedci, je to pro ne velky napor na psychiku, maji strach z toho, co je a co neni u ditete normalni, obavaji se ruznych projevu ditete, jak fyzickych, tak psychickych, jsou proste uzkostlive a tak pokud potom maji dalsi dite( nebo deti po 35, kdy maji uz vetsi zivotni zkusenosti, materstvi si vyslovene vychutnavaji. Jsou uz tak trochu nad veci a uzkost mladi je pryc. Na druhe strane i v pozdejsim veku je mozne, ze kdyz dojde k zhorseni zdravi, vychovavat navic dite v pubertalnim veku, jim proste neprida. Proste neexistuje navod ve stylu: prave ted to bude super.

Take to, ze nezname svuj osud, muze zavinit to, ze litujeme toho, ze jsme treba dite nepocaly drive. Pokud mam mluvit za sebe, tak skutecne lituji, ze jsem nemela dite tesne po dvacitce. Protoze pak prisla prace nejprve ve zdravotnictvi, kde bylo treba si po gymnaziu dodelat nastavbu, pak par let praxe a rozhodnuti vyuzit prilezitosti a vystudovat VS, pak zase par let, ktera jsem stravila tim, ze jsem se snazila si udelat jakes takes jmeno a odlozila jsem moznost mit rodinu az na potom. Na tohle vse mel i velky vliv nevydareny vztah s partnerem, ktery me tyral a az pak setkani s partnerem, ktery se zdal idealni jako otec rodiny i manzel.

Takze kratce po obdobi, kdy jsem se uz po tricitce rozhodla pro dite, jsem onemocnala a i kdyz jsem se dostala do remise, neodvazila jsem se mit dite, kdyz jsem jako biolog vedela, ze je obava, ze by se nemoc mohla vratit. Nechtela jsem zemrit v rannem veku sveho ditete a nechat ho tak napospas zivotu bez matky, mela jsem i strach z nasledku chemoterapie i ozarovani. Vedela jsem sice jako biolog, ze pokud zena dva tri roky pocka, je pravdepodobnost nasledku lecby u ditete nepatrna, ale nemela jsem odvahu, riskovat ze dite bude trpet nejakou nemoci, ktera by byla vyvolana mym lecenim, nebo zemrit a nechat ho samotna. Oplakala jsem to.

Mozna ze kdybych si troufla, tak jako si troufa mnoho matek napr. v remisi u leukemie, kdy je pravdepodobnost navratu nemoci jeste vetsi...(navazuji na nedavny porad v TV) jenze to, co jsem od nich slysela jako argument, ze nikdo nevi, kdy umre a ze maji pravo dite mit...na mne spis delalo dojem sobectvi, bezohlednosti vuci osudu ditete a znacne nezralosti. Jak rikam neni na to navod, je mozne, ze nektere nemocne zeny maji pocit, ze by mel zivot vzdy zvitezit a ze kdyz jim hrozi, ze tu dlouho nebudou, preji si, aby zde zbylo alespon neco z nich...jenze to neco, je dite, ziva bytost, kterou mohou vystavit utrpeni tim, ze mu predaji nejakou chorobu vzniklou poskozenim genu pri chemoterapii( u ozarovani to neni tak rizkantni, pokud neni ozarovana oblast blizko spodni casti bricha), nebo ho vystavit trapeni zpusobeneho tim, ze jeho matka nebude mit cas ho vychovat...Podle mne je to pro matku velice smutne, ale jine reseni je riskantni a z meho pohledu se jevi jako sobecke.

Ale toto je jen muj nazor, navic se netyka veku matky, tam si myslim, ze skutecne zeny po 35-45 mohou byt stejne dobrymi( mozna casto i lepsimi matkami nez matky dvacetilete). Trochu jsem z tematu odbocila a napsala co si myslim o materstvi u zen s nadorovym onemocnenim. Navic ani tam do nemyslim naprosto doslova, pokud dojde k tomu, ze zena onemocni onkologickym onemocnenim, ktere je zachyceno v pocatku, je vylecena a po nekolika letech se rozhodne mit dite, neni duvod, proc by si sve materstvi mela odpirat, na druhe strane pokud zena ma onemocneni, u ktereho je velmi pravdepodobny relaps (navrat nemoci) a byla dlouhodobe lecena silnymi chemoterapeutiky, pak ano, mam pocit, ze by udelala lepe, kdyby dalsi dite neriskovala.
 Nenormální prvorodička 
  • 

Re: Na zivot neni navod 

(8.2.2005 22:09:46)
Miso,

Tvoje povídání je smutné a moudré. Mám dítě nyní ve 40 a musím přiznat, že je jediná myšlenka, která mě někdy uváděla do nejistoty a pochybností. A právě tuto myšlenku jsi tady snad jako jediná ze všech naznačila. Když jsem se tak dívala do kočárku na to spokojeně spící miminko, občas mě taky napadlo: „Hlavně abys na tom světě nezůstal sám dřív, než budeš samostatný“.

Naštěstí mám relativně mladého manžela (který je vzorným otcem) a myslím, že je velká pravděpodobnost, že když jeden z nás odejde, druhý zůstane. Partnerství je pro mě v tomto směru velikou posilou. Možná by bylo i pro tebe.
 Misa3 


Re: Re: Na zivot neni navod 

(10.2.2005 14:07:23)
Ale no tak, pokud jsi zdrava (nebo bez zavazne nemoci) a pokud Te k tomuto zamysleni vede jen to, zes mela dite po 40 roce, neni duvod se trapit, vetsina zen se doziva veku pres 70, tedy minimalne jeste tri desetileti, ne-li vice, takze je realna nadeje, ze se dozijes i puberty vnoucat.:-)))

Jsi hodna, ze se zminujes o partnerstvi a materstvi i ve spojitosti se mnou, ale minuly roky jsem mela hysterectomii a i kdyby ne, z mnoha jinych duvodu by nebylo dobre poceti ditete riskovat. Ale je to faktor, ktery jsem mozna prilis neuvazila a je mozne, ze ma rada nemocnym zenam je prilis nelitostna. Skutecne maji partnera a je prilis tvrde a mozna predpojate (ovlivnene vlastnimi zkusenostmi) radit veci tak krute, jako ze by tezce nemocna zena uz nemela mit dite.
 Miluš, Filipek 21.9. 


Starší mamka 

(18.2.2005 13:19:40)
Je mi 38 a jsem v 11 týdnu. Doma mám 17 letou dceru se kterou to pěkně cloumá a jsem pro ní hrozná máma, protože stále něco chci, buzeruju a tak. Nyní mě však začíná udivovat; těší se, hladí mi bříško,které zatím není, onehdy jsem brečela, tak mě objala, což neudělala celou věčnost, prý mám být v klidu, plánuje, jak to bude učit lyžovat, šla by hned nakupovat. Úplně mě nakazila. Mám trošku obavy z těch testů, ale příroda ví, co udělá.
 Misa3 


Re: Starší mamka 

(18.2.2005 16:57:36)
Milusko, gratuluji k Tvemu stavu a testu se neboj, uz jsem psala, co a jak se pri testech zjistuje, takze ver, ze maminky i po 30 mivaji krasne zdrave deti. Hlavne se niceho neboj a nestresuj se. To jak se k tomu stavi dcera, je skvele a konecne ma to neco do sebe, skutecne ted potrebujes klid, tak proc se nenechat trosku rozmazlovat. :-))Preji pekny predjarni cas a spoj cas teseni na detatko a casem nastavajiciho jara a krasneho leta. Preji vse dobre a pokud by ses chtela na neco zeptat, tak pokud jsem to uz nezapomnela, rada Ti odpovim. Drz se a setri se, bud na sebe hodna. :-))Misa

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.