| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

7 měsíců

 Celkem 31 názorů.
 Hanka 
  • 

7 měsíců 

(5.6.2001 21:05:00)
Maminky, můžete mi prosím poradit a uvést pár KONKRÉTNÍCH příkladů jídelníčku 7měsíčního nekojeného dítěte? Může být i o trochu starší, to ať mám inspiraci pro další týdny. Krmím 5krát denně, snídaně, svačinka, oběd, svačinka a večeře. Moc moc díky, je to mé první dítko a někdy prostě nevím, jestli mu dávám vše, co potřebuje. Hanka
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 6:56:26)
Ahoj Hanko,
já jsem svého syna vůbec nekojila,takže od narození byl na sunaru.Od 4 měsíců jsem mu potom začala dávat i normální stravu t.j:k snídani lahev sunaru,ke svačině třeba ochucený tvaroh s banánem,k obědu jsem mu dělala rajsou omáčku nebo špenát pouze na másle,ochutila jsem to troškou cukru,uvařila brambory,rozhňáhala je vidličkou a smíchala s omáčkou.To jsi měla vidět jak baštil,ty boule za ušima.Nebo zeleninovou polévku a vše v ní jsem zase rozhňáhala vidličkou (Ládik to rozmixované vysloveně nesnášel).K večeři jsem dělala buď normální krupicovou kaši(klasická příprava),nebo sunar zahuštěný krupicou,hodně jedl také ochucené kaše,nebo ovoce s piškotami atd.
Měj se hezky a ať tvoje mimčo hezky baští a je zdravé.
 Marcela 
  • 

Re: Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 9:35:21)
Tedy, když jsem četla příspěvek podemnou, šly na mě mrákoty. Podle mě je to úplně ten nejlepší jídelníček pro dítě od 4 měsíců. No ale chápu, že názory na výživu má asi každý jiné.
Ke krupicové kaši mám jen jedno: pokud vím, krupicová kaše je doporučována až od věku cca 10 měsíců. Na našem trhu je dostatek instantních kaší s příchutěmi( rýžové, kukuřičné i pro starší děti pšeničné) a ještě lze míchat kaše s mlékem a rozšířit jídelníček o kaše pohankové nebo různě kombinované, takže cpát hned dítěti krupicovou kaši ani není nutné.
S tím, jestli dávat dítěti hned lepek nebo tvaroh si musíš poradit sama...
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 10:52:31)
Milá Marcelo,
já jsem neřekla,že můj jídelníček byl a je nejlepší ze všech.Pouze jsem napsala to co jedl můj syn.Dělat to samé nikdo nemusí!Mrákoty si nech na horší chvíle v životě,myslím,že tady jsou zbytečné.Újmu na zdravý jsem mu tim nezpůsobila,je to normální zdravé a někdy až moc živé dítě.A když mu to chutnalo,tak já jsem byla jen ráda.
Měj se hezky.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 11:56:56)
Ahoj Zuzano,
já se taky trochu chytala stropu, když jsem četla, čím jsi krmila svého syna ve čtyřech měsících. Na podobné "krupicovo-pribiňákové dietě" jsem sice sama vyrostla (zeleninové polívčičky mi maminka zahušťovala máslovou jíškou), ale měla jsem dojem, že povědomí o zdravé výživě se od té doby trochu rozšířilo. Pravda, tu hutnou výživu moje generace přežila, ale jak se tak kolem sebe rozhlížím, má spousta z nás špatné stravovací návyky a sklon k obezitě. A to je něco, čeho bychom asi chtěly své děti uchránit, ne?
Argument, že to dítěti chutnalo a tudíž to pro něj bylo dobré, je nesmyslný. Mě taky chutná vepřový bůček se zelím, i ty boule za ušima by mi po něm určitě naskakovaly, ale neřekla bych, že je pro mě dobré něco takového jíst.



 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 12:56:02)
Ahoj Míšo,
přesně ve 4 měsících to taky nebylo,možná o měsíc později,taky to byli malinké porce,co takové mimino sní,že?Já neříkám,že to bylo to nejlepší,měla jsem svoje první dítě(a pořád ještě mám) a radila mi maminka,sestřenice,tchýně,no prostě ty zkušenější už maminky.Taky jsem tak vyrostla a všechny děti v naši rodině.A musím říct,že jsme všichni naštěstí v pořádku.Dnes ale koupíš pro mimina třeba zeleninovou polévku od Hami,to je něco podobného jako vařená,ne?Přiznám se že stravu pro ty nejmenší (Hami atd)nesleduju,protože se mně to teď netýká.Ale ráda si nechám poradit, jedno mimčo by jsme s mužem ještě chtěli,takže mně můžete zasypat radami,budu ráda.Já jsem vůbec nekojila,protože jsem neměla mléko,takže syn byl od narození na Sunaru.Rady od vás ráda přijmu,takže sem s nimi.Stejně jsem si před nekolika dny říkala,že rady kolem stravy si budu tisknout,abych to potom nemusela zpětně vyhledávat.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 23:08:14)
Ahoj Zuzano,
taky někdy nestačím žasnout, jak se rozšířil sortiment dobrůtek pro miminka. Teď zrovna s Juniorem testujeme instantní kaše Hipp (už jsme ochutnali jogurtovou, s piškoty a čokoládovou a jsou vynikající). Je nemocný a to má vždycky takové "miminčí chutě" (třeba k obědu si dnes poručil rýži s karotkou).
Stáňa bezvadně rozepsala, čím tak zhruba děti v druhém půlroce krmit. Jen doplním, že většinou se doporučuje začít s nemléčnými příkrmy u kojených dětí po 6. měsíci a u nekojených po 5.měsíci.
A ještě jednu zkušennost s masem - mixér mi ho nedokázal rozmělnit úplně, zbyly taková vlákna a ta asi do 8 měsíců syna dráždila (kašlal, jako by chtěl blinkat). Tak jsem dělala polívčičky jen zeleninové. Olej jsem přidávala za studena lisovaný slunečnicový, protože olivový mému dítěti nešmakoval (asi mu přišel příliš aromatický).
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(8.6.2001 7:13:28)
Zuzano, vím, že máš dítě už osmileté a to byly názory na výživu možná trochu jiné než teď. Asi jsem se i rozepsala dost neohrabaně, promiň. Ono i dnes jsou asi dva druhy mamin: buď ty co sledují zdravou výživu a krmí tak miminka, nebo ty co poslouchají své maminky a babičky a krmí děti tím čím byly krmené samy. Viděla jsem nespočet dětí kolem roka, co v kočárku ukusovaly párek v rohlíku.
Za ty roky ale vývoj pokročil a výživa je zase jinde. Nepochybuji o tom, že až má dcera bude mít své miminko bude ho chtít krmit zase něčím jiným.
To, že výrobci dodávají na trh pro malé děti výživy, které jsou podle tebe stejné jako uvařené, je pravda. Také je ale pravda, že můžeš mít jiný názor a nepovažovat tu výživu za vhodnou pro tvé dítě - a vůbec jí nekupovat, nebo nevařit.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(8.6.2001 8:07:31)
Ahoj Marcelo,
to je v pořádku,já se vůbec nezlobím.Je fakt,že psané slovo často zní jinak,než kdybychom se o tom bavili někde u kafe.I když je pravda,že na pohanku nebo ovesné vločky nejsem ani já ani syn,ráda si nechám poradit.Myslím,že my sme se zdravou stravou tak někde na těch 50%.Máme rádi maso(máme ho tak max.2x týdně,nejraději kuře),ale jíme k tomu hodně zeleniny,i ovoce atd.Taky jíme luštěniny,těstoviny(ty přímo milujeme) atd.Ale maso sme úplně nevyřadili.Ale když tak koukám kolem sebe,zdá se mi,že hodně maminek svoje děti krmí stejně jako před lety,jak si psala třeba s párkem v rohlíku.
Přeju vám všem i vašim prckům hodně zdravíčka.Mějte se hezky.
 Mirka, Miňuška 8,5 mesiacov 
  • 

Re: Re: 7 měsíců 

(8.6.2001 14:23:02)
Podla mna je prva normalna strava urcite dolezita a nie je uplne jedno co decko basti. Avsak krmit dieta rok-dva-tri "zdravou" vyzivou a potom zacat davat normalne knedlo-vepro-zelo asi tiez nie je riesenie. Kazdy narod ma ine zvyklosti (niekde napriklad nepoznaju mrkvu ktora je u nas bezna ale zacinaju s avokadom, eskimacke dieta urcite nedostava denne cerstvu zeleninu a dieta v pralese jablkovu presnidavku) podla mna je dolezite aby si dieta pomaly zvykalo na stravu ktoru konzumuje bezne rodina pretoze je urcite malo ludi ktori po narodeni dietata radikalne zmenia svoj jedalnicek z reznov na varenu mrkvu. Je jasne ze prvym jedlom by nemali hranolky s tatarkou ale varit diametralne odlisne jedlo pre dieta a ine pre rodinu je podla mna nezmysel. Jedalnicek mojej 11 mesacnej dcery je nasledovny:
Ranajky cca 150-200 ml BEBA (inac aby som nezabudla susene mlieko pre deti je obohatene o zelezo ktore casto detom chyba a kravske mlieko ho ma tiez velmi malo)
Desiata ovocie podla chuti (jablko,pomaranc,banan,broskyna, kivi, hruska, v zime to bola ovocna presnidavka zahustena striedkou z rozka alebo struhankou, sem tam s piskotou) snazila som sa ovocie striedat aby to mala pestre, niekedy som jej urobila struhanu mrkvu s jablkom ale vascinou chcela hryzt.
Obed husta zeleninova polievka nemixovana (na cerstvom masle udusena mrkva, kalerab, karfiol, brokolica, zemiak, chuda sunka, kuracie maso alebo kuracia pecen, mierne som to osolila a zaliala vodou a povarila) vzdy obsahovala min 3 druhy zeleniny alebo 2 druhy zeleniny a maso. Z casu na cas som maso nahradila haluskami (zltok, trochu muky a trochu vody). Druhe jedlo sa vacsinou nekonalo ale ak tak palacinky alebo rezance s dusenym jablkom (to mala milovala)alebo mliecna ryza s kompotom. S kupovanymi hotovymi jedlami mam zlu skusenosti, mala ich vacsinou pluvala alebo sa jej velmi odgrgovalo (porkova polievka) a mala traviace problemy.
Olovrant zo zaciatku ovocie (jeden cas bol favoritom pomaranc) teraz skor rozok alebo tmavy chlieb s cerstvym maslom s dzemom, sunkou, syrom alebo len cisty, zriedka pribinacik alebo Monte, obcas doma uvareny puding.
Vecera 150-200 ml BEBA s 5 cajovymi lyzickami ryzovej alebo obycajnej kase niekedy s vlockou masla a niekolkymi zrnkami cukru (ked mame problem s kakanim).
Mam skusenost ze mala si sama vyberie co chce jest. Niekedy padnem do stereotypu a dlhsie jej nukam to iste jedlo (napr.jablko) po tyzdni mala jablko nechce ani vidiet a ma sa potrhat za bananom.
Obcas jej medzi jedlom dam do ruky rozok alebo Vlaran. Mala sa zabavi a ak je hladna aj nieco zje. Z jedla narobim velku vedu, polievku napr. navarim na dva dni (ale nie na dlhsie). Malej davam dostatocne pit (detsky hipp caj alebo prevarenu vodu podla chuti) a ak ma chut na nieco co jem ja dam jej vzdy trochu ochutnat. Moja mala nie je vobec tlsta, ma 11 mesiacov a uz tyzden chodi. Nerobte si s jedlom ani s jeho pripravou velke starosti dieta si aj tak vyberie to co potrebuje len mu musite ponuknut dostatocne pestru stravu.
 Monika 
  • 

Re: Re: Re: 7 měsíců 

(9.6.2001 18:34:33)
Všem!
Zakupte si publikaci "Výživa kojenců aneb Jídlo a pití v prvním roce života", tam je naprosto všechno co se týče krmení dětí do jednoho roku a tato publikace nemá konkurenci! Jsou tam uvedeny i jednotlivé potraviny, tuky, oleje apod. v "od kdy do kdy", atd.
Vydává ji Grada Publishing, spol. s.r.o., prodej na internetu:
www.gradapublishing.cz, nebo se informujte na zákaznickém servisu:02/20386511-512. Stoji Kč 88,--.
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: 7 měsíců 

(7.6.2001 15:24:04)
Ahoj Hanko,
já jsem v půl roce Ondru už taky bohužel nekojila, takže jsme asi od začátku šestého měsíce začali k Sunaru přidávat postupně i něco jiného. Krmila jsem 5x denně, nočního jídla se Ondra tenkrát už nedožadoval. A protože jsi chtěla inspiraci na konkrétní jídelníček, tak u nás to (pokud si dobře vzpomínám – už to taky chvíli bude) vypadalo takto:
snídaně – Sunar (to Ondrovi vydrželo až skoro do 3 let)
svačina – ovoce (mixované, strouhané), později (asi od 8 měsíců) někdy s přídavkem živého bílého jogurtu nebo rýžových corn flakes (ty možná až od roku)
oběd – zeleninové polévky (asi od 7 nebo 8 měsíců, dřív je Ondra pouze plival), kolem 9 měsíce jsem občas přidávala trochu kuřete nebo králíka (vše mixované), ojediněle žloutek
svačina – stejná jako dopoledne, kolem roku jsem začala přidávat občas nějaké pečivo (rohlík, piškoty)
večeře – Sunar, postupně (asi od 7 měsíců) jsme přidávali kaši až Sunar úplně nahradila, začínali jsme rýžovou instantní, na krupicovou jsme přešli až kolem roku.
Ty věkové údaje ber trochu s rezervou (ona někdy paměť klame).

A protože se tu už rozproudila diskuse, co ve výživě dětí kole 6 až 12 měsíců vhodné a co ne, přidám i já něco, co jsem po různu vyčetla.
Klasické kravské mléko – až od dvou let (do té doby speciální dětské)
Tvaroh – do roka ne, pak jen občas (zatěžuje organismus nadměrným množstvím bílkovin)
Pribiňáky, Smetánky, Lipánky a jiné podobné slazené „pochoutky“ na bázi tvarohu a smetany – čím později, tím lépe (určitě bych se jim vyhnula do roka) a i pak jen občas
Jogurty – živé bílé tak od 7 měsíců, ochuceným ovocným je lépe se tak do roka vyhnout (bývají v nich různé chemické přísady – barviva apod.; dětské jsou zas většinou přeslazené), pozor na jogurty „bez tuku“ (bývají zahuštěné želatinou nebo škrobem)
Pečivo, mouka, krupice – většina obsahuje lepek, kterému by se děti v tomto věku měly vyhnout (pro zařazení potravin s obsahem lepku se uvádí různé hranice – setkala jsem se se 7 i 10 měsíci, já osobně se přikláním spíš k těm 10, jistota je jistota)
Polévky – nezahušťovat jíškou, po dovaření přidat trochu (půl kávové lžičky) kvalitního (nejlepší je olivový lisovaný za studena) oleje
Maso – tam se názory dost různí, myslím si, že se nic nestane, když se s ním začne až po 10 měsíci nebo i po roce a i pak se doporučuje spíš jen drůbež
Ovocné šťávy – ředit kojeneckou vodou půl na půl
Med – nápoje jím slazené nedávat pít z lahve dudlíkem a vyhnout se jim v noci (to není výživové, ale zubařské doporučení)
Ovoce – začínat jablky, banánem, hruškou, opatrně s citrusy, kiwi, jahodami.

No teď už mne nic dalšího nenapadá, ale psala jsem toho sem už o výživě víc, tak se to pokusím najít ve svém „osobním archivu“, nakopíruji Ti to a pošlu na mail, abych s tím tady znovu zbytečně nezabírala místo.
 Jana* 11.t. 
  • 

Re: Re: 7 měsíců 

(8.6.2001 11:57:50)
Ahoj Stáňo,

mohla by jsi mi, prosím, také přeposlat svůj archiv s radami okolo stravy nemluvňat, asi se mi budou brzy hodit.

Děkuji. Jana*
(jana.herrmannova@rinol.cz)
 Radka + Karolinka 
  • 

Re: Re: 7 měsíců 

(18.6.2001 20:55:06)
Ahoj Stano, mohu taky poprosit o sbirku tvych rad k jidelnicku kojencu? Dekuji. Muj e-mail je radka.vojtkova@atlas.cz
 Iva (29) + Simona (6mesicu) 
  • 

Re: Re: 7 měsíců 

(27.6.2001 3:35:14)
Ahoj Stano, Hanko a vsechny zdejsi maminky!

Dekuju za velmi dobre tipy. Stano, taky ja bych se rada pripojila k zajemkynim o Tve dalsi rady a zkusenosti, pokud to pro Tebe nebude problem, posli mi je prosim na iva@brkic.net.

Ohledne prvnich miminkovskych jidel mam spoustu otazek a nejasnosti. Ziju v USA a zde doporucuji davat nejdrive obilninove instantvi kase; dobre nejdrive ryzovou - bez lepku - ale hned po ni i dalsi obilninove kase. Co s tim?! Po kasickach tady pridavaji k jidelnicku deti mixovanou zeleninu nebo mixovane ovoce. Od 7. az 8. mesice doporucuji pridavat mixovane maso, obcas pridavat take vajecne zloutky a zacinat s malymi kousky mekeho jidla (nemixovane). Od 9. az 12. mesice pridavat take jogurt, syry, testoviny...
Jeste nekolik zdejsich rad: Doporucuji zacinat vzdy jen s jednim novym jidlem a nez pridaji dalsi pockat 3 az 5 dnu (to je doba, za jakou pry bude jasne, jestli ma na to dane jidlo mimco alergii).
Pokud mate nejake konkretni rady ohledne zacinani a meho obilninoveho delematu, prosim, napiste. Budu opravdu moc rada.
Mejte se hezky
Iva
 Pavlína, Ondra 7 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: 7 měsíců 

(29.6.2001 19:47:02)
Mám jeden problém. Syna přikrmuji, už máme za sebou, zeleninu, ovoce a teď zkoušíme kaše. Jenže... Kolik toho mám Ondrovi dát, aby byl najedený? Všichni říkají až nebude chtít, to poznáš. Jenže on sedí, otvírá pusinku a na jídlo se přímo třese (tedy zatím na tu kaši, ta mu jede nejvíce). Ale všechno většinou končí tak, že ho ještě nakojím, I když už se mu snažím dát toho jídla více. Např. zeleninu má asi 20dkg, kaše 180 ml, půl banánu + půl broskve. Jaké množství jste dávaly svému dítěti? A ještě mám dilema. Nemá se dávat kravské mléko. Jak to ale vyřešit, když skoro všechny kaše jsou mléčné ať už se sušeným mlékem, nebo se tam má dolít mléko? Poradíte mi někdo prosím?
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(2.7.2001 9:16:56)
Ahoj Pavlo,

ten zákaz kravského mléka je myšlen tak, že by miminka neměla dostávat mléko, které pro ně není speciálně upravené. To znamená ne normální čerstvé nebo trvanlivé, co pijeme my (je pro děti těžko stravitelné), ale speciální práškové, upravené pro kojence příslušného věku. V sedmi měsících půjde asi už o tzv. "pokračovací mléka" - např. Bebu 2 nebo Hamilon, Nutrilon a Sunar pro děti od šesti měsíců.
Mléčné kaše určené pro miminka obsahují už mléko upravené (v podstatě přednatrávené)a ty nemléčné se mají rozmíchávat v mléku, na které je dítě zvyklé (dokonce znám i maminky, které používaly odstříkané mateřské mléko).
Co se týče velikosti porcí - každé dítě je asi hladové jinak, takže moje zkušennosti Ti můžou pomoct jen orientačně. Nakoukla jsem do svých poznámek a vyčetla z nich, že v 7 měsících snědl můj syn k obědu buď zeleninové pyré, které se vešlo do velké skleničky od přesnídávky (vařila jsem trochu do zásoby) nebo rýžovou kaši rozmíchanou ve 150ml vody (kolik ml toho bylo po přisypání kaše nevím, dělala jsem to do misky) nebo celý rozmačkaný banán. Většinou už se potom nekojil, zato se s chutí napil čaje.
 Pavlína, Ondra 7 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(7.7.2001 16:16:34)
Tak mám další problém. Ondrovi zachutnaly kaše. Tedy já si představuji, že to budou kaše. Protože jsou sladší, ovoce taky sní, ale zeleninu v jakékomliv složení odmítá. Podaří se mi do něho vždy dostat pár lžiček, ale další by byly přímo souboj. Je to asi tím, že to nechutná tak sladce jako ostatní jídlo. Tak mi prosím poraďte, co mu mám dávat?
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(9.7.2001 15:38:08)
Moc tomu nerozumím v čem je problém? V kaších? Nebo v té zelenině? Co mrkev? Ta je trochu sladká. A když, tak mu prostě dávej jen ovoce, vždyť je to jedno jestli ovoce, nebo zelenina, ne?
 Pavla, Ondra 7 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(9.7.2001 21:40:56)
Ondra odmítá zeleninu. Ale začalo to až když ochutnal kaši. Do té doby baštil zeleninu v pohodě. Teď sní pár lžiček a končíme. A to by už měl mít pomalu nahrazené jedno kojení. JInak ovoce dostává ke svačině a kaši k večeři. Jen ten oběd nám trochu nejde.
 Stáňa(41)+Ondra(7,5) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 7 měsíců 

(10.7.2001 15:46:21)
Ahoj Pavlo,
na Tvém místě bych nechala věcem volný průběh, zvlášť když ještě kojíš. Náš Ondra v 7 měsících taky zeleninu zavile odmítal (a já už jsem bohužel nekojila) – zkoušela jsem to lžičkou, z lahve, hustší, řidší, přimíchat trochu mléka … a nakonec jsme stejně každé poledne skončili u lahve Sunaru. Přitom ovoce jedl taky bez problémů a kaše tuším taky (nevím už přesně jestli jsme s nimi nezačali o něco později). Prostě jsem to pořád zkoušela, až nakonec Ondra zeleninu uznal za poživatelnou. Zkus vystřídat různé druhy, třeba něčemu přijde na chuť – i když u našeho Ondry nepomohlo ani to, prostě se to pak najednou (tuším nějak kolem 9 měsíců) „zlomilo“ (předtím to taky bylo někdy pár lžiček, někdy vůbec nic).
 Marcela 
  • 

Re: 7 měsíců 

(11.7.2001 7:51:43)
Já bych to opravdu také neřešila. Vždyť my také někdy nemáme na něco chuť, ne?
Není zrovna nutné cpát příkrm, protože je to v nějakých tabulkách. Jsou děti kojené do půli roka, ale i do sedmi měsíců (náš případ) i víc.
Příkrmy nabízej, ale nešil, když to nejí - do tanečních ho kojit určitě nebudeš :-))
 Marie (31), 8 měs. Péťa 
  • 

Co baští jeden 8 měsíční prcek 

(9.8.2001 12:38:58)
Dotaz Hanky už je trochu starší, ale třeba se další názor na výživu po 6 měsíci hodí i jiným. Moje první dítě, 8-měsíční nekojený syn (resp. kojený částečně do 3 měsíců) má následující jídelníček, který je kombinací domácí a hotové kojenecké stravy. V 8 měsících váží 8 kg a měří 72 cm.
SNÍDANĚ: 230 ml pokračovacího mléka, většinou vypije 180-210.
SVAČINA: ovocné pyré domácí a někdy kupovaná přesnídávka. Základem je pyré z podušených jablek, hrušek, samotné nebo s přídavkem trochy jiného ovoce, které už přidávám syrové (broskev, švestka, meruňka, banán, borůvky) nebo 1-2 lžičkami bílého jogurtu. Syrová jablka a hrušky nás moc nadýmají. Po kupovaných přesnídávkách se může utlouct, takže se snažím dávat je co nejméně.
Po svačině vždycky pije s velkou chutí ředěnou ovocnou šťávu (odšťavuji jablka, hrušky a karotku) nebo kupovanou. Ředím hodně, asi 30 ml šťávy a 70 ml vody.
OBĚD: zeleninové pyré nebo polévka - základem je vždycky buď karotka nebo cuketa, což jsou jediné dvě zeleniny, které syn snáší ve větším množství bez problémů. Přidávám malé množství jiné zeleniny (zatím jsme ochutnali brambory, brokolici, špenát, patizon, hrášek, pórek, hlávkový salát, petržel, řapíkatý celer, ředkvičku, bílou ředkev, kedlubnu, z natí zatím petrželku a pažitku). Všechno vařím (kromě hlávkového salátu a natí), nadýmavé s přídavkem fenyklu. Polévku někdy zahušťuji rýží nebo pohankou. Po rozmixování dávám 1/2 lžičky olivového oleje. Občas dám i zeleninový příkrm ze skleničky.
Po obědě nabízím ještě 160 ml mléka.
SVAČINA: zase ovoce, viz dopolední svačina, ale odpoledne častěji sní celý rozmačkaný banán (ne častěji než 2x týdně). Když sní málo k obědu, a to je většinou když mu tam vpašuju nějakou obskurní zeleninu, nebo když vypije málo mléka, tak mu dělám mléčnou rýžovo-kukuřičnou instantní kaši, která do něj padá jak do studny, rýžovou kaši z instantní krupičky, nebo mu ovocné pyré zahustím vařenými jáhlami. Po svačině pije zase mléko nebo když nechce, tak šťávu.
VEČEŘE: 230 ml mléka. Večerní kašičky jsem nezaváděla, zatím Péťa spí jak dudek i po mléce. Celkem ho za den vypije mezi 500-700 ml.
Zatím jídlo mixuji, rozmačkané vidličkou mi plive. Nic nesladím.
Co nejíme: brambory (pouze v menším než malém množství v polévce), syrovou zeleninu, syrová jablka a hrušky, obiloviny obsahující lepek, maso. Maso chystám až po 1. narozeninách, a asi zvolím kuře, co si kupujeme s manželem pro sebe (je na něm nápis že bylo chováno přirozeným způsobem a krmeno pšenicí, kukuřicí a sójou bez použití živočišných mouček.)

Dál je to jen pro ty, které zajímá, jaké konkrétní výrobky používám, když dávám hotovou stravu.
Mléko - BEBA 2 od Nestlé.
Karotku kupuji pokud možno BIO nebo takovou co nevypadá dusičnanově. Pokud se mi nezdá, radši dávám Karotku Hipp. Cukety kupuji běžné, protože o BIO cuketách jsem ještě nikdy neslyšela. Ostatní zeleninu a ovoce, rýži parboiled, pohanku a jáhly používám, co je běžně ke koupi.
Bílé jogurty používám pouze ty, které mají složení pouze mléko a živé jogurtové kultury (nesmí tam být škrob, želatina, ale ani sušené mléko). Určitě jich je na trhu víc, ale já jsem takový zatím našla pouze jeden, a to bílý jogurt z mlékárny Kunín.
Z hotové kojenecké stravy nejvíce používám neslazený jablečný protlak čistý a s broskvemi nebo meruňkami od Devy, které sice nejsou označené jako kojenecká strava, ale obsahují pouze ovoce a vit. C a jsou výborné. Jsem ráda, když po svačině zbyde :))). Syn může utlouct po Banánech s broskvemi a jablky Hipp a Hruškách s jablky Hipp. Obě jsou bez přídavku cukru, zato dost drahé. Jediné kupované šťávy, které je syn ochoten pozřít, je Jablka-hrušky od Devy a Hroznovo-jablečná šťáva Hipp. Také jsou drahé, ale při mém ředění ani tak ne.
Ze zeleninových příkrmů kupuju hodně už zmíněnou Karotku a pak Jemnou zeleninu s celozrnnou rýží Hipp. Jiné mu nechutnají.
Když není čas vařít rýži, používám instantní rýžovou krupičku od Nestlé. Instantní kaše používám od Milupy (zatím pouze rýžovo-kukuřičná bez přídavku cukru banánová a jablečná s mrkví).
Tak to je asi všechno. Když to po sobě čtu, vyznívá to spíš jako lékařská zpráva než jako přispěvek do diskuse ;). Jídelníček jsem s nikým moc nekonzultovala, řídím se dostupnými knížkami a kuchařkami pro děti, tedy některými. Ty co se v nich doporučuje od 7. měsíce jíška a krupicová kaše letěly velkým obloukem z okna.
Zdraví vás Marie a Péťa
 Stáňa(41)+Ondra(7,5) 
  • 

Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek - k jogurtu. 

(10.8.2001 11:39:26)
Ahoj Marie,
můžu se zvědavě zeptat jakou tučnost má Tebou zmiňovaný bílý jogurt z Kunína
 Stáňa(41)+Ondra(7,5) 
  • 

Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek - k jogurtu. 

(10.8.2001 12:10:25)
Já ještě trochu doplním svůj předcházející příspěvek - odeslalo se mi to dřív než jsem měla v úmyslu :-).
Dělala jsem si před časem takový malý průzkum trhu, pokud jde o jogurty a získala jsem dojem, že jogurt s normální (popř. sníženou) tučností, který by obsahoval pouze mléko a živé jogurtové kultury, snad ani není. Všechny jogurty, které vyhovovaly tomuto požadavku, byly smetanové (5 a více % tuku), ty s normální tučností zas obsahují minimálně ještě sušené mléko (které z těch přísad ještě považuji za přijatelné), v horším případě želatinu, škrob ap.
Když byl Ondra menší, tak mému požadvaku vyhovoval jogurt Holandia (Selský), jenže pak jsem zjistila, že ho "vylepšili" o nějaké přísady (mimo jiné právě o želatinu), takže jsem ho v podstatě přestala kupovat.
Takže v současné době střídám doma smetanové (hlavně pro Ondru - on je zatím jako žížala) s normálními, v nichž je i to sušené mléko(Danone, Rodinka, Klasik, Yoplait ...).
A jak tak píšu napadá mne, že jen mléko a kultury by mohly být v jogurtu Bio od Olmy (který splňuje podmínky výrobku ekologického zemědělství)a který má tuším normální tučnost. Zkusím se po tom kouknout.

P.S. Já jsem Ondru živila velice podobně - jen jsme neměli problémy s nadýmáním, takže většinu ovoce jedl syrovou. A s masem jsem asi začali o něco dřív než po roce, kromě kuřete jsme používali ještě králičí a později občas i krůtí.
 Marie (31), 8 měs. Péťa 
  • 

Re: Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek - k jogurtu. 

(10.8.2001 20:15:17)
Ahoj Stáňo,
máš pravdu, nízkotučné jogurty obsahují různá zahušťovadla prostě z důvodu konzistence, kterou normálně dělá tuk. Nevím ale jestli je to nutné i u polotučných (2%). Taky žádný takový neznám. Kunínský není sice smetanový, ale je plnotučný, obsahuje 3,5% tuku. Nevím jestli je to pro dítě moc, já ho zatím nedávám jen lžičku dvě, tak to snad nevadí.
Chystám se udělat podomácku jogurt z polotučného mléka za použití Kunínského pro nastartování jogurtovacího procesu - je to mimojiné i test, jestli živé ty kultury jsou opravdu tak živé, jak se na kelímku píše.
Já vlastně ani nevím, jestli ta aditiva typu škrob jsou opravdu nevhodná pro děti, nejsem potravinářský odborník. Např. některé kojenecké přesnídávky od 4. měsíce obsahují složku zvanou "modifikovaný škrob", tak to snad nemůže být nic škodlivého (?!!).
Zatím ahoj
Marie
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek - k jogurtu. 

(13.8.2001 10:49:39)
my baštíme téměř výhradně bílou Activii od Danone a plně nám vyhovuje. Co se týká "tučnosti" jogurtů, není prý dobré snažit se o co nejmenší podíl tuku v jogurtu už jen proto, že tělo tuk také potřebuje. Co se týká tučnosti okolo 3% vidím to jako nejoptimálnější. Tuku není mnoho, ale zároveň už není potřeba do jogurtu přidávat želatinu a pod. (většinou). vyhýbala bych se až těm s hodnotami kolem 6,7 a více % (klidně jsou jogurty s 11% tuku...), ale ty nejíme doma vůbec ani mi dospělí. Samozřejmě velmi občas bych se zas tak zuby nehty nebránila, ale to také proto, že vlastníme také žížalu :)
 Marie (31), 8 měs. Péťa 
  • 

Re: k jogurtu. 

(13.8.2001 23:02:26)
objevila jsem další jogurt s obsahem pouze mléka a jogurtových kultur: bílý jog. Jemný od Danone (v kulatém kelínku, ne ten slazený v hranatém). Tučnost má 3%.
 Petra 
  • 

Re: Re: k jogurtu. 

(14.8.2001 22:08:48)
Ahoj Maruško,
já jsem na trhu objevila také pouze ten kunínský a Jemný od Danone, co obsahují pouze mléko a kultury. U mne osobně vede Kunín. Jinak smekám před Tvým nápaditým jídelníčkem - já plně kojila skoro 10 měsíců a teď v 15-ti měsících nemá Anička jídelníček zdaleka tak pestrý :-(( a dej vědět, jak dopadla výroba jogurtu.

Zdraví Petra
 Petra 
  • 

Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek 

(10.9.2001 21:51:49)
Marie, můžete mi prosím blíže popsat, jaké že to kupujete kuře - třeba jestli si vzpomenete na výrobce a ve kterých obchodech ho mají v nabídce (pokud jste z Prahy).

Díky, Petra
 Marie 
  • 

Re: Re: Co baští jeden 8 měsíční prcek 

(13.9.2001 22:51:19)
kuře kupuji v Delvitě na Lužinách - je z Vodňan, kde vyrábí jak "normální" kuřata tak tato lepší. klasické tam stojí 69,90/kg a to zdravější 79,90. někdo tady níže psal že to je od delvity jen reklamní tah nebo rovnou podvod (to už si přesně nepamatuju) ale já si to nemyslím. ono to maso totiž úplně jinak vypadá i chutná - na první pohled vypadá jakoby méně lákavě než ta klasická (je žlutější a někdy tam jsou neoškubané zbytky černých peříček, klasické je dokonale holé a nepřirozeně bílé) ale tím se nesmí člověk dát zmást - nedávno byl v televizi pořad kde položili vedle sebe kuře z velkochovu krmené moučkou a kuře chované přirozeným způsobem (nazývali ho kukuřičné)- to byl rozdíl.
zajímalo by mě jaká kuřata dává např. Hipp nebo Hami do svých masových výživ - jestli to někdo víte, prosím napište to do téhle diskuze.
zdraví našich prcků zdar
Marie

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.