| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kdy má mít dítě svůj první mobil?

 Celkem 22 názorů.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Druhé místo 

(24.9.2012 9:44:01)
Cituji z článku:

"Podle průzkumu patří telekomunikacím a internetu druhé místo mezi výrobky a službami, bez nichž se lidé v současné společnosti nedokážou obejít. První příčku zaujímají potraviny"

Skutečně třeba oblečení lidi staví až za mobilní telefony? Takže najedený naháč s mobilem v ruce? Divné.

Celé mi to přijde jako neobratný překlad nějakého článku.
 Radka + 2 
  • 

Re: Druhé místo 

(24.9.2012 12:34:36)
Článek je tedy takový nic neříkající shluk informací.
Jen pokud jde o první mobil, opravdu si nemyslím, že jde o to chytat módní trendy. Je jiná doba než když jsme byli malí a zrovna teď také řešíme mobil pro dítě, když se bude samo přesunovat na kroužek, pro kontrolu, zda je v pořádku. Ale jsem mnohem víc nervózní z toho přesunu, než z mobilu.
 Horama 


Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 10:20:59)
Jestli ten rozdíl ve věku, kdy rodiče vybaví potomka mobilem, nebude náhodou souviset s věkem, kdy ho již nechávají samostatně pohybovat - např. samostatně chodit či jezdit do školy apod. Mobil je pak takové zajištění, že dítě bude mít způsob, jak se ozvat, pokud by někde uvízlo a potřebovalo pomoc. (Co si pamatuju vyprávění sestry, ve Francii za svého pobytu naprosto běžně vídala, že rodiče vozí a vyzvedávají ze školy děti kolem patnácti let věku. Nechápu, jak to organizačně zvládali, ale zřejmě nějak ano. Taky to ale třeba mohl být netypický úkaz zrovna v místě, kde žila. ~d~)
Co se týče módy a výdajů za telefonování. Plánuju vybavit dítě účelným telefonem, který nebude z poslední reklamy. Pokud bude toužit po něčem dražším, bude si zřejmě musit většinu rozdílu naspořit, aby maminku obměkčilo. Omezení volání se určitě taky dá zajistit - ať už formou kreditu nebo nějaké podřízené karty k existujícímu tarifu (zatím jsem podrobně nezjišťovala, ale bylo by zvláštní, pokud by operátoři na tuto poptávku dosud nebyli schopni reagovat).
 T 
  • 

Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 10:32:11)
Presne tak, souvisi to s tim, od jakeho veku se deti zacnou samostatne pohybovat mezi skolou, krouzky a domovem.
V USA maji skolu kazdy den do pul ctvrte a pak je skolni autobus doveze temer domu, kde je pevna linka, a kde navic podle zakona nesmi byt male deti samy, takze na ne zpravidla nekdo ceka (nepamatuji si presne vekovou hranici - 10 nebo snad 12 let). V Britanii maji myslim take nejake zakonne omezeni, ktere rika, ze deti mladsi x let nesmi byt samy doma a skolu maji take dele.
Kamaradka ve Francii ma takovou praci, aby mohla deti do a ze skoly vozit a je to tam evidentne bezne.
U nas je ale kratsich uvazku malo, takze rodicum nezbyva nez nechat deti chodit na krouzky samotne, takze mobil jim dava aspon malou moznost kontroly nad tim, zda je dite v poradku.
Nemam z toho radost, ale diteti jsem z tohoto duvodu mobil take poridila. Zatim ho smi nosit jen ty 3 dny v tydnu, kdy jde sama, abych se o ni tolik nebala.
 Katka,kluci 9 a 13 
  • 

Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 10:50:20)
Je to přesně tak. Prostě drtivá většina rodičů tady musí zkrátka nechat dítě samostatně se pohybovat daleko dříve, než je zvykem ve Francii, Anglii či USA....A mobil je přece jen určitou pomocí, za těchto okolností.
 susu. 


Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 11:02:50)
Souhlas, myslím si to samé.
A jinak mám pocit, že hodně rodičů dává nejdřív dětem své odložené mobily. Na nové mobily přijde čas až později.
 Eržika. 


Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 13:06:46)
Holky, souhlas.
V zahraničí mají často školní svozy, a školu od mala až do odpoledne. U nás kolikrát chodí na kroužky samo, když jsou rodiče ještě v práci.
 Ropucha + 2 


Souvisí. 

(24.9.2012 13:48:09)
Přidávám se k tomuto názoru.

Mobilní telefon je úžasným pomocníkem právě pro případy, kdy se dítě pohybuje samo mezi domovem, školou a zájmovými kroužky nebo když samostatně navštěvuje kamarády. A takovu věc zvládne dítě obvykle právě v tom věku mezi 6 a 9 lety.

Samozřejmě, že je mobilní telefon pro děti i svého druhu hračkou, baví je hry, stahování muziky či fotografování, ale v našem konkrétním případě nejde o žádné samoúčelné "honění trendů", ale v první řadě o funkčnost. Finanční náklady na provoz jsou úplně minimální, dítě píše sms či volá pouze v případě nutnosti, většinou pouze přijímá naše hovory.
 Lída+2 


Re: Souvisí. 

(25.9.2012 7:59:41)
No jasně...syn dostal telefon po té, co mi vyskočil z auta...kroužek odpadl....a já už na cestě dom. Došel ke známé a ta mi zavolala. Další týden jsme mu vyhrabali mobil...,aby nemusel NIKoHO otravovat a mohl si hned zavolat.
 Líza 


Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 18:58:08)
Samozřejmě. Mobil je především věc k praktickému použití, až potom je to módní záležitost. A jak už tu zaznělo, většina malých dětí má mobily z druhé ruky, u nás teda nejenom malých.
 KoproFka 


Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 21:33:28)
TAK!!!!
V naší škole kupříkladu družina není už od 4-té třídy ~a~~8~
Pokud tedy jeden z rodičů nepracuje na plný úvazek, nebo nejsou k dispozci babičky event. příbuzní, znamená to, že se kolem cca 13:00 vypustí na ulici 10-ti i méně leté děti, které nikdo!!! nehlídá!!!~e~
Jediná možná kontrola je tedy pak už jen prostřednictvím toho mobilu.
Tak fakt nechápu, čemu se průzkumy diví.
Mám dojem, že v Anglii a Francii kupříkladu se takhle malé děti nesmí pohybovat bez dozoru dospělého. U nás ale na chůvu moc rodin nedosáhne....že....
 petra 
  • 

Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(25.9.2012 15:01:11)
Ve Francii se deti mohou pohybovat samy, zadny zakon na to neni, ale prakticky se rodice vetsinou zaridi, aby to dite nekdo ze skoly vyzvedl. Od vyssiho stupne (collège) se uz deti pohybuji samy vzhledem k tomu, ze rozvrh hodin neni tak pevny, jako u mladsich, rozpeti vyucovani je kazdy den ruzne. Tim padem vicemene dostavaji prvni mobil v 11-12ti letech.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nesouvisí to se samostatným pohybem? 

(24.9.2012 21:47:12)
Rozhodně ano, dcera ho dostala ve chvíli kdy začala chodit do školy sama a my začali jezdit do práce do Prahy - bylo jí 8 a dostala telefon z druhé ruky, slouží jí do dneška ( téměř 3 roky), má paušál za 10 Kč měsíčně od Vodafonu, kdy může provolat 40 min měsíčně (v síti, kde je celá širší rodina), pak má nastaven limit 100 Kč a pokud by přetáhla 50 % limitu, dostanu SMS upozornění. Za tu dobu se stalo asi 3* že jsem platila víc než těch 10 Kč ~6~ Jinak jasně že by se jí líbil už nový, nejlíp dotykáč s internetem a nějakýma vymoženostma, ale chápe, že prostě telefon je na volání a k tomu jí ten stávající prostě stačí.
 Insula 


v pěti letech 

(24.9.2012 19:22:50)
Obě děti dostaly mobil v pěti letech od jejich otce. Nesouhlasila jsem, ale ovlivnit to nešlo. ~n~
 Ivka (dva kluci) 


Špatná interpretace výsledků výzkumu 

(25.9.2012 19:39:54)
Článek je učebnicový příklad špatné interpretace výsledků výzkumu. Dnes již děti rozhodně neberou vlastnictví mobilu jako prezentaci, že "jsem někdo"(přesněji řečeno "jsem hustej"~t~). Mobil je pro dnešní děti naprosto samozřejmá pomůcka, tak jako cvičky a penál, později počítač a přístup na internet. A první mobil většiny dětí z mého okolí je libovolný nemoderní "otloukánek" po rodičích s co nejnižším kreditem (aby případná ztráta tak nebolela~b~).U nás(Praha) je družina jen do 3.třídy a pokud má dítko mimoškolní aktivity (ZUŠ, sport.oddíl),děti si běžně chodí mimo školu od těch 8-9let samy(vlastně ani nechtějí být doprovázeny...). Tudíž je mobil moc šikovný pomocník (neříkám nezbytný). Neznám nikoho, kdo by nějak krvavě šetřil na drahý mobil pro dítě. Když už, tak spíš u staršího syna (12 let-sekunda), ale tam si třeba šetří dítě a rodiče mu přidají...ale určitě ne kvůli prestiži, spíš jsou už ti kluci techničtí fandové a hračičkové a zajímají je zkrátka všechny tyhlety "vychytávky". Ale možná jsme nějaká výjimka, u nás si děti "nehrají" ani na značkové oblečení~2~.
 Vladka a Mishell 


Re: Špatná interpretace výsledků výzkumu 

(25.9.2012 23:42:48)
No kdyz ja si ted vzpomenu,ze jsem od 6 let chodila sama do asi kilometr vzdalene skoly,tak mi tuhne krev v zilach,v dnesni dobe bych to nedopustila.
Ja jeste nejsem tak daleko z obdobi kdy mobily zacaly.....Byla to celkem novinka (ale uz dostupnejsi) a ja jsem mela asi 14 let a to jsem to musela nosit povinne ssebou.Moji rodice vubec nehledeli na to jestli se mi to libi nebo ne,ale samozrejme ve tride a mezi kamarady se hledelo na to,kdo ma lepsi a drahsi.
Ja planuju dat dceri prvni telefon asi take okolo toho osmeho roku i kdyz se jeste nebude pohybovat do skoly a ze skoly sama.
Mi prijde,ze detem na nauceni staci klasicky telefon a kdyz uz jsou starsi,muzou si dosetrit a koupit si telefon podle svych predstav.
Jinak s tim,ze v jinych evropskych zemich rodice (ci rodinni prislusnici) vyzvedaji deti mnohem dele nez u nas to muzu jen potvrdit.
 Zuzana + kluk04, holčička06 


Smutná realita 

(26.9.2012 11:21:59)
První mobil jsem dítěti koupila po rozvodu, aby si mohl telefonovat s tátou. To mu bylo 7 let (prázdniny po 1. Třídě), telefon byl normální tlačítkový. Během 2. třídy začal pod vlivem okolí nátlak na „lepší mobil“ a nátlaku jsem opravdu podlehla, dostal za vysvědčení nějaký levnější smart. Telefon přestal být telefonem a stal se něčím úplně jiným…

Přestoupil do jiné školy, ve 3. třídě není jediné dítě, které by nemělo dotykový mobil a mnohé děti mají iPhone, iPad apod. Je to šílenej svět - nevadí mi, že jsou ty hračky "drahé", ale to, že děti jim totálně propadnou. Na druhou stranu mám pocit, že synovi tahle věc asi trochu usnadnila přechod na jinou školu - všichni na něčem pařej, jeden má to, druhý ono, vymění si to třeba na den a jsou z nich kamarádi. Nemůžu jít hlavou proti zdi, snažím se nastavit nějaká pravidla. Až začne hrát při vyučování, tak to zabavím.

Jinak jako statistický výzkum je to zavádějící. Je přece rozdíl mezi telefonem na telefonování (praktická normální věc, není důvod démonizovat pitomý telefon, ať ho mají klidně děti tříleté) a jiným přístrojem, který se sice jmenuje telefon, ale téměř nikdy se na něm netelefonuje.

 Líza 


Re: Smutná realita 

(26.9.2012 15:41:45)
Do jaké školy dáváš děti? Ani jedno moje dítě není ve své škole out kvůli tlačítkovému mobilu, starší je na prestižním pražském gymplu, mladší na základce v "lepší" čtvrti.
Tak nevím, jestli to není jen tvoje fantazie, že by se něco stalo, kdyby ty dotykáče a iPady neměli.
 Zuzana + kluk04, holčička06 


Re: Smutná realita 

(26.9.2012 21:22:38)
já už vlastně nemluvím o mobilních telefonech, ale o jakékoliv věci, která má malý rozměr a dá se na ní něco hrát. Ta věc nemusí být vůbec mobil a nemusí být šíleně drahá. Nemám dojem, že by se děti předháněly, kdo má dražší věc – podstatný je tam ten prvek hry. Nechtějí hrát člověče nezlob se ani piškvorky, jako jsme hrávali my. Žijou v jiný době. Mají jiné zájmy. Těm klukům se nejedná primárně o to, co má kdo „drahého“, ale o to, co má kdo „zajímavého“. A může to být třeba staré PSP, které se dá koupit za tisícovku. Je to téma konverzace, věc do výměnného obchodu na hodinu nebo na den. Taky mě štve, že to toho kluka tak pohltilo, ale snažím se to trochu chápat.
 Markéta, kluci 10 a 3 
  • 

Re: Smutná realita 

(27.9.2012 15:10:54)
Ale to přece neplatí všeobecně. Syn má kamarády, kteří pořád na něčem paří, teď jsme se dvěma byli na dovolené a byl to děs. Syna to vůbec nebere, jednak na to nemá moc času, hraje florbal, hraje na kytaru a chodí do ochránců přírody, pak taky nějaké úkoly a navíc si čte. Ve škole hry hrají, skládají puzzle (protože jim pan učitel přinesl svoje osobní), fakt to nevidím tak černě, jak to líčíš ty.
 Zuzana + kluk04, holčička06 


Re: Smutná realita 

(27.9.2012 18:25:47)
Markéto,

buď ráda, že máš to štěstí. Syn díkybohu nepřestal číst, podporuju všechny kroužky, v letošním roce si vybral Wing-tsu, judo, keramiku, kroužek "Věda nás baví" a jednu nepovinnou angličtinu. Úkoly má hotové za pár minut a zbývá mu ještě moc a moc času, kdy se "nudí“. Ze společenských her ho baví jenom šachy (které třeba v družině nikdo neumí a nesmí si je tam ani nosit), puzzle neskládal nikdy v životě. Tak se většinu dne válí někde s mobilem, stahuje si hry, hudbu a filmy, hraje a někdy výjimečně se podívá na google, když potřebuje nějakou informaci. A samozřejmě vyvíjí nátlak, že chce lepší stroj a že když mu ho nekoupím já, koupí si ho sám někde v sekáči za vlastní peníze (babička háže do kasičky). Stále nosí samé jedničky, ale je na tenkém ledě.
 fifulilinka 


Kdy má mít dítě mobil 

(1.10.2012 15:24:27)
O této problematice jsme diskutovali na stránkách Komunity 111. Je to problém, který budu muset řešit už za pár let taky, dcerka je ve školce, ale jak začnou chodit vrstevníci s mobilem, bude zle.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.