| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Lze vůbec šetřit na důchody?

 Celkem 193 názorů.
 susu 
  • 

výblitek 

(19.1.2011 8:52:31)
To je šílené, to je nějaký propagační letáček novodobého Hitlera? Nedočetla jsem to, možná mi nějaké objevné myšlenky unikly.
 Ines 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 9:23:30)
rozumíte tomu někdo? Poprosila bych o krátké shrnutí, dík.
 hbf 


Re: výblitek 

(19.1.2011 10:10:47)
Krátké shrnutí: demagogie
 Grainne 


Re: výblitek 

(19.1.2011 10:15:03)
Já se obávám, že minimálně obava ze záhadného mizení kapitálu není demagogie.
Po záhadném zmizení kapitálu bude po demagogiii.
 hbf 


Re: výblitek 

(20.1.2011 10:20:01)
OK, obava ze záhadného mizení kapitálu není demagogie, ale marxismus-leninismus.
 hbf 


Re: výblitek 

(20.1.2011 14:21:42)
Netransparentní finanční toky jsou jedna věc, druhá věc je odsouzení spoření jako takového, včetně spoření ve svých nemovitostech či ve svém slamníku.

Navíc co je netransparentního na tom, že banka točí hotovost a "mé" čerstvě vložené peníze obratem ruky vyplatí někomu jinému, kdo si jde něco koupit ...

Já třeba nerozumím navádění letadel, ale tak nějak bych si netroufl napsat, že práce let. dispečerů je netransparentní...
 mojpol 


Re: výblitek 

(23.1.2011 0:36:47)
mizeni kapitalu je tunelovani
 Dobra1 


shrnuti 

(19.1.2011 15:15:39)
je vlastne v tom, ze setrit na duchody formou nejakych fondu, byt se statni ucasti, je blbost. Ty penize se nezhodnoti, ale znehodnoti. Treba jen za poslednich 20 let. Po revoluci bylo docela hodne mit na vkladni knizce 20 tisic. Dneska s tim duchodce vyzije 2 az 3 mesice. Cena rodinneho domu v dobre lokalite byla 200 az 250 tisic, dnes ten samy stoji 4 mil. Co z nasich "nasporenych penez" bude asi za 30 az 40 let az pujdem do duchodu my?
Taky se tam mluvi o tom, ze co se do sysytemu vlozi, to nikde dalsich x let neceka, ale je hned pouzito. Staci krize, shrouceni statu, a vsechny prachy jsou fuc. Podivejte se na Slovensko, jejich vestina penez z duchodovych sporeni byla uplozena do Reckych dluhopisu. O znacnou cast prisli. A to v kostce ceka vsechny, kdo se nechaji oblbnout statem a budou si na ducho "setrit". Dneska by si za to mohli vzit lepsi hypoteku a potom mit byt, ktery prodaji nebo pronajmout a nejakou dobu z toho slusne zit. Pokud to usetri, mozna si za to pak koupi par obedu...
 Dobra1 


a jeste 

(19.1.2011 15:55:30)
tam autor zduraznuje, ze jedine duchodove zabezpeceni, ktere funguje co existuje lidstvo, nezavisle na ekonomickem stavu cele spolecnosti, jsou vlastni deti, ktere se ve stari o rodice postaraji. Nic jineho doopravdy dlouhodobe nefunguje a nikdy nefungovalo
 Klarisanek 


Re: a jeste 

(19.1.2011 17:12:32)
Jestli v dnesni dobe nejaka pomazana hlava vymysli takovou kravovinu jako ze reseni duchodoveho zabezpeceni v budoucnosti je si naflakat deti, aby se pak jednou postarali, to je fakt sila. Budeme se vracet o par stoleti zpatky a sestehovavat se houfne cela familie pod jednu strechu? A kdyz nekdo deti mit nemohl nebo nechtel, nebo mu utekli do sveta ci je dobre nevychoval, tak je odsouzen pojit jako pes?
 Margot+1 


Re: a jeste 

(19.1.2011 17:18:21)
Deniso,
je mnoho takových, kteří tvrdí, že nám nakonec nic jiného nezbude ~d~
Chápu, že je taková představa nepříjemná, ale ať je to jak chce, takovému scénáři nezabráníš tím, že budeš spílat autorovi článku (nekamenujte proroky ~t~)
 Dobra1 


Re: a jeste 

(19.1.2011 19:20:17)
To neni pomazana hlava, to je smutny fakt. Duchody jsou vymysl poslednich 150 let, kdyz je zavedli tak byly jen pro statni uredniky, rumerna doba doziti v duchodu byla 2 roky. Ted jsou pro vsechny, prumerna doba doziti okolo 20 let(mozna vic). Proste na slusne duchody pro vsechny nebude, na to nema zadny stat.
 Petr_Ptak 


Re: a jeste 

(20.1.2011 10:45:46)
Autor se dle mého názoru snaží sdělit, že když nebudou děti a následně pracovní síly, tak Ti prostě coby důchodkyni nikdo ten rohlík neupeče. Byť bys za něj nabízela zánovní automobil.
 ANNAHAM 


Bingo! 

(24.1.2011 10:13:35)
No konečně. tak je to. Čili: i kdyby ty naspořené peníze nikdo neukradl,(i kdyby se nakrásně i nějak zhodnotily, co já vím) a pak nám byly vyplaceny, nebudou nám k ničemu, když zde nebude existovat silná práceschopná generace, která vyrobí vše, co člověk k životu potřebuje.Proto jsou děti tou největší hodnotou, kterou společnost má.
 Wanny211 


Re: Bingo! 

(2.7.2011 12:31:56)
Ano s tímto názorem souhlasím ale dne jak se na to vše dívají oni? Mám 3 děti a dokonce dospělé vnuky a vnučky a vím o čem mluvím.
 hbf 


Re: a jeste 

(20.1.2011 10:30:10)
Důchodové zabezpečení skrz vlastní rodinu fungovalo dobře, dokud:
1) Lidé byli nevolníci a byli nuceni žít na jednom místě, živit se převážně zemědělstvím a být existenciálně soběstační (prakticky žádný obchod)
2) Nepřišel nějaký malér shůry (nemoc, přírodní pohroma, požár
3) Děti makaly od 5 let na poli, matky rodily od 15 let jedno děcko za druhým a starci chodily na vejminek rok, dva před smrtí.
A i tady by se našly případy, kdy to nefungovalo nijak ideálně.
 hbf 


Re: a jeste 

(20.1.2011 10:30:50)
starci chodili, pardon
 ANNAHAM 


Re: a jeste 

(24.1.2011 11:09:52)
Abych to přeložila: přiznáváte, že o staré lidi se starala dokonce i ta nejchudší část společnosti (..nevolníci, děti makaly od 5-ti let...). A co ti majetní? Pokud něco málo vím z historie a z knih,ve většině rodin měli staré lidi v úctě a patřilo k dobrému mravu se o ně dobře starat. Odložit je, (i když třeba materiálně dobře zajistit)do nějakého zaopatřovacího zařízení apod. (prostě k cizím lidem), to vůbec nepřipadalo v úvahu. Také se umíralo doma, v kruhu rodiny.Já doufám, že mě děti do nějakého "domova pro seniory" nedají. Nebo vy se tam už těšíte?
 Markéta s párkem 
  • 

Re: a jeste 

(24.1.2011 12:20:16)
Radši bych žila sama než s další generací, když budu mít dost peněz, abych byla soběstačná. Taky bych radši, aby mi zadek omejvala dobře placená sestra než člen rodiny. Což nemá nic společného s tím, že se budu chtít se svou rodinou vídat.
 ANNAHAM 


Re: a jeste 

(24.1.2011 13:22:48)
Nic proti takovému přání.Kdo chce kam....
 hbf 


Re: a jeste 

(26.1.2011 11:14:13)
1) Změnily se podmínky, lidé nejsou přikováni k půdě, děti z rodiny v dospělosti odcházejí. Změnit to jde jenom násilím a dopadlo by to asi hodně špatně.
2) Prakticky neexistovaly rozvody, rodiny spolu držely pohromadě zhusta jen kvůli "ekonomické výhodnosti". To už se taky nevrátí.
3) I tehdá existovali lidé, kteří nikoho neměli a dřeli bídu s nouzí až do konce svých dnů. I tehdá existovaly starobince, špitály ...

Zkrátka ze starobního zabezpečení v minulosti (200 a více let zpět) nemůžeme nic zásadního načerpat a využít, podobně jako se z této doby nečerpá při organizaci poštovní dopravy, armády, ... Výjimkou budiž snad jen některé činy Marie Terezie (katastr, škola, ...) a Josefa II (odluka církve a státu). Jenže to byli mimořádní státníci, kterým by ti dnešní nemohli ani čistit kanály v konírnách.

Aby nedošlo k mýlce, já jsem pro maximální zapojení rodiny, shodou okolností máme kliku, že v naší familii to zatím funguje myslím hoodně nadprůměrně, ale nejde k tomu nikoho přinutit náslilím, nejde to zobecnit a přenést na celý národ. Musí to být řešené primárně skrz koruny.
 hbf 


Re: shrnuti 

(20.1.2011 10:23:36)
Autor zatracuje veškeré spoření na důchod, to za prvé, za druhé to poměřuje prismatem "nejsou mladí, kteří by tvořili směnitelné hodnoty" a dovozuje z toho, že i když bude mít člověk slamník naditý měnou, nic si za to nepořídí, protože nebude co.

Jako protiváhu dává zabezpečení mladšími členy rodiny, což však prismatem "nejsou mladí..." nepoměřuje, protože by zjistil, že v tomto mezním stavu nefunguje vůbec nic.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 9:25:40)
Taky jsem to zabalila asi po druhem odstavci... :-) treba tam nekdo objevi nejakou zajimavou myslenku.. ~d~
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 14:05:31)
To tak miluju - člověk nedostatečně gramotný k tomu, aby přečetl do konce trochu delší text, ale ví přesně, jak bez argumentů označit něco ošklivým slovem. ~g~
V tomto případě bude porucha spíše na VAŠEM přijímači ~y~
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 14:12:37)
Jsem poměrně gramotná. Ale čtení některých věcí považuju za ztrátu času.
 *Niki* 


Re: výblitek 

(19.1.2011 16:42:47)
Susu, a nějaký argument by výjimečně nebyl? Ty máš vždy jasno a cokoliv nepravicového zepsuješ, ale argument pro podporu tvých tvrzení uvedeš málokdy.
Zkus jen nenegovat a lépe popsat, v čem se autor mýlí, a proč.
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 17:34:42)
"Susu, a nějaký argument by výjimečně nebyl? Ty máš vždy jasno a cokoliv nepravicového zepsuješ,"

Hmm, straním pravici, ale až tak? Kdy jsem se nějak víc zůčastnila politické debaty? Snažím se držet stranou, páč je to pořád dokola.

" ale argument pro podporu tvých tvrzení uvedeš málokdy.
Zkus jen nenegovat a lépe popsat, v čem se autor mýlí, a proč."

Pokud jde o tu první, ideologickou část, o porodní politiku jsem tu už měla spor, mě to fakt nebaví psát znovu, právě proto, že ty argumenty jsou stejné. Následná debata bude opět podobná té předchozí. A tobě se opravdu líbí styl toho článku a označování všech bezdětných za egoisty?

Pokud jde o tu druhou část je dlouhá a zmatená. Pán volně míchá historii s ekonomií, porodnost s vyvražďováním, důchody se spořením i pojištěním, hrušky s jablky...
Ne není mi všechno jasné, třeba tento článek mi jasný není.

Jinak v čem se autor mýlí, je škoda, že ten výblitek musím vůbec číst, ale co třeba

"Když se před nějakými sto lety začaly zavádět důchodové systémy, asi z jednoduchosti se zvolila vazba důchodových požitků na předchozí příjmy a daně z nich daného důchodce. Tedy do jisté míry vazba na předchozí příspěvky do budování fixního kapitálu národního hospodářství. Lze ale bez problémů dovodit, že příčinná souvislost mezi dřívějším příspěvkem každého přispěvatele do budování fixního kapitálu národního hospodářství a následným čerpáním důchodových požitků je velmi malá, až žádná - to v případě, že důchodce nemá potomky...."

Proč by tam měla být vazba na potomky konkrétního toho konkrétního člověka? Dal systému peníze, má právo čerpat ze systému.

"A kdyby se systém měl absolutně individualizovat (když už bychom chtěli použít rétoriky některých pravověřících politiků), pak nejefektivnějším individualizovaným systémem by byl žádný systém - každý by se nechal ve stáří vystarat v rámci své rodiny svými vlastními potomky."

Zní to legračně v situaci, kdy si čteme články o týrání důchodců, o důchodcích v domovech , o rodinách, které jim berou důchod,...A nedělám si iluze, že to dřív bylo o moc lepší.

"Ale zde by chyběl faktor toho několikaprocentního pojištění pro nezaviněné případy, kdy by to nebylo možné"

Ano, kdo by neměl děti, byl by v háji, ale pokud by měl aspoň peníze v matraci, tak je OK, takže spoření není zase tak špatné, jak autor v některých částech tvrdí.


"V soudobé explozi elektronického zpracování dat by však bylo zajímavé uvažovat o přiblížení důchodových požitků k biologické povaze celého procesu a odvozovat daleko podstatněji důchodové požitky od daňových povinností vlastních potomků důchodce......atd....atd.."

Proč? Pokud jsou stále nějací potomci je to a)zbytečné.b)nespravedlivé vůči těm kteří mít děti nemohou, ale celou dobu platí do systému,.....

Mono, nemáš pocit, že všechny tyto argumenty tu už mockrát zazněly z obou stran?
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 17:47:56)
Nebo dále:

"Lze vůbec šetřit na důchody?
Odpověď je jednoduchá: na důchody šetřit nelze."

Blbost naprostá, tak jak je to formulováno. Na důchod šetřit lze. To, oč kráčí je, bude-li to k něčemu a za jakých podmínek,...Ti, co si zacali spořit už před 10-15 lety a vybírat budou cca za dalších deset si myslím, budou určitě OK.

Takto se dá rozebírat celý ten článek, větu po větě, no v autorově případě spíš odstavec po odstavci, fakt se mi do toho nechce.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 17:56:05)
"Blbost naprostá, tak jak je to formulováno. Na důchod šetřit lze. To, oč kráčí je, bude-li to k něčemu a za jakých podmínek,...Ti, co si zacali spořit už před 10-15 lety a vybírat budou cca za dalších deset si myslím, budou určitě OK."

Susu, kez by... ale naprosta blbost mi to neprijde, Fakt zalezi na tom jak nasi potomci budou tocit ekonomiku. Jestli v tech ulitych bytech bude mit kdo bydlet a jestli si za ty penize nekoupis max. mesicni nakup..
 *Niki* 


Re: výblitek 

(19.1.2011 17:55:44)
Susu, spojení bezdětný egoista se mi taky nelíbí.

Vazba na potomky je jasná, systém financování je průběžný, ty si svými odvody nepředplácíš svůj důchod, ale zajišťuješ ho současné generaci důchodců. POkud nebudeš mít potomky, tak defacto "nemáš nárok" (dle smyslu průběžného financování) na důchod, protože do tvé kapsy nikdo neodvádí... tvůj dochůd budou platit děti nás ostatních.
Proto jsou ty biologické souvislosti aspoň mě jasné.
Samozřejmě mohu mít dítě nemocné, nezvedené, odejivší do zahraničí... proto je celý důchodový systém docela složitý a řeší se tak dlouho.
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:03:25)
"Vazba na potomky je jasná, systém financování je průběžný, ty si svými odvody nepředplácíš svůj důchod, ale zajišťuješ ho současné generaci důchodců. POkud nebudeš mít potomky, tak defacto "nemáš nárok" (dle smyslu průběžného financování) na důchod, protože do tvé kapsy nikdo neodvádí... tvůj dochůd budou platit děti nás ostatních."

Jistě, proč by děti ostatních neměly platit důchod bezdětnému, který celý život přispíval na jejich existenci, školy, lékaře, porodnice,....I v průběžném systému se bezdětný člověk podílí na dětech, i když třeba nechce. To tady taky zaznelo mockrát.
 zlatino 


Re: výblitek 

(24.1.2011 3:55:18)
Problem je v tom,ze po "sametove revoluci bylo ve statni pokladne dostatek penez na duchody na 20 let. Bohuzel nasi zlodeji,,, o pardon politici to vsechno stacili ROZTOCIT za par let. Rodice s detmi toho moc na duchod neusetri, protoze kdyz si maji vybrat, jestli si sporit na duchod, anebo vse obetovet detem, kdyz rostou,,,,,, jet s nimi lyzovat atd. Tak si mnozi radsi odpusti ten BLAHOBYT v duchodu. Nasi politici se ze vsech sil snazi dostat lidi do situace jako napr. v Kanade. Kde z normalniho duchodu proste nejde vyzit. A i tam se to snazi " opravit" a to tak ze by se nemuselo setrit na duchody. Takze,,,,, kde bere nase ELITA ty napady. ~5~
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:04:52)
susu
nemůžeš přece vytrhovat z textu hypotetické příklady, navíc v kondicionálu, které autor samozřejmě neprosazuje jako platné, ale používá je v průběhu argumentace.

To je hrůza, polovina těch komentářů tady je úplně mimo, opravdu to znamená, že takové množství lidí už není schopno zorientovat se v delším textu?!

A pak mě trochu zaráží ta všeobecná přecitlivělost k tomu, že autor má bezdětnost z rozhodnutí (zdůrazňuji: rozhodnutí!) za egoismus, ale to, žes ho přirovnala k Hitlerovi, kterého on navíc pamatuje, nikoho nepohorší...
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:11:16)
"nemůžeš přece vytrhovat z textu hypotetické příklady, navíc v kondicionálu, které autor samozřejmě neprosazuje jako platné, ale používá je v průběhu argumentace."

Používám je právě proto, že podle mě jsou součástí špatné argumentace.

"To je hrůza, polovina těch komentářů tady je úplně mimo, opravdu to znamená, že takové množství lidí už není schopno zorientovat se v delším textu?!"

Jsi si jsitám že jsou mimo, kdzž nejsou podle tebe?

"A pak mě trochu zaráží ta všeobecná přecitlivělost k tomu, že autor má bezdětnost z rozhodnutí (zdůrazňuji: rozhodnutí!) za egoismus, ale to, žes ho přirovnala k Hitlerovi, kterého on navíc pamatuje, nikoho nepohor"

Autora neznám, mohla jsme ho přirovnat i ke komunistům či něčemu jinému. Fakt nemám ráda tento styl a mám ho spojený jak s nacisty tak s komunisty, vadí mi to.
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:17:00)
Komentáře samozřejmě můžou být nesouhlasné, ale nesmějí autorovi podsouvat, co netvrdil.

opravdu je vhodné na hodnocení "bezdětný egoista" vytáhnout hned "Hitler?" ~a~
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:20:47)
Hiler, taky miloval "zeny matky, s hodne detma, ktere tovrily narod" v tom je to srovnani s Hitlerem naprosto presne..
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:22:35)
No, tak to už je prča ~t~ A nepřijde ti to necitlivé vůči člověku, kterého Hitler připravil o dětství? ~8~ ~y~
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:23:46)
kdybych to věděla, tak možná. Nevěděla jsem to a ten styl byl přesný.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:41:39)
Margot, to jsem netusila..

Ale tohle jsou fakt slova hodna "vudce" at uz jekeho koliv..

"Nenechte se vmanévrovat do pozice němého stáda ovcí a prosaďte si v budoucím důchodovém systému maximální „zásluhovost“ ve výši důchodových požitků podle toho, jak se zasloužíte o uchování a udržování lidského rodu.
..............


Josef Komárek."


Podle teto definice zasluhovosti si ja zaslouzim max. vzit synka za rucku a skocit z mostku, protoze ja ja lidsky rod ani neudrzuji ani neuchovavam dokonce ho prznim..




 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:13:46)
Margot+1, a kod bude piskat kdo se jak a proc rozhodnul. Cloveka ktery se rozhodnul "dobrovolne" ze bude mit jedno nebo zadne dite neznam ani jednoho. U zbytku to byl sled udalosti. Ja mam dite jedno a jeste postizeny, ktery v zivote pravdepodobne zadny dane platit nebude.. Me autorova terminologie vadi..
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:20:51)
H&H
jenže on samozřejmě nepsal o tobě, nýbrž o obhajobě egoismu na úkor podpory rodiny ~d~
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:31:56)
No doufam ze nepsal o me, ale jak to mam vedet.. Vuci tem "egoistum" mi to taky prijde nefer. Ani ted plati nemalo do systemu a skoro nic necerpaji. Zadny RD, zadny nemoci, zadny nemcny deti, skoly pro deti atd.. az az budou stary tak se na ne deticky dotavany z jejich dani vybodnou.. Fakt neznam nikoho kdo by se rozhodl k bezdetnosti nebo malo detnosti zcela dobrovolne..
 Grainne 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:39:02)
HaM, jsou takoví, dokonce se tím i chlubí a veřejně vyjadřují odpor k dětem.~;)
Nicméně, nejvýhodnější a pro sociální smír je průběžný fond, do kterého přispívají všichni.
Uznávám, že autor je poněkud vyhraněný v názorech, ale dle mého soudu, ač sama dětná, nutkavý pud povít potomstvo nepovažuju za vyjímečnou zásluhu.
Jinak disponuji třemi (celými) kousky a úkol tedy takřka splněn, dva kusy už odvádějí, slušné skóre tedy.~t~
Ovšem nutit někoho, aby se otravoval s těmi uřvanými příšerkami, poté přežil pubertální úlety a ještě hlídal další generaci, opravdu není hezké, je to skoro škodolibé.
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:43:07)
H&M,
zrovna nedávno jsem slyšela, že tohle srovnávat nelze, protože lidé s dětmi přispívají do systému stejnou měrou a navíc investice do dětí je mnohem větší zátěž, než jakékoliv daně.

Nicméně v tomto směru debaty už nehodlám pokračovat, protože mi velmi vadí, že nás nadvláda ekonomie donutila vyjadřovat i mezilidské vztahy v penězích.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:50:23)
Margot, a co dela autor prepocitva lidske vztahy na penize.. kde je solidarita do prcic..
no tak ty lide maji ty deti snad dobrovolne, ale stejne je ti bezdetny dotuji. Jinak kdyby nekomu 1-2 deti prebivaly, tak ja seo ne klido postaram, i rovnatka i krouzky jim zaplatim, a budu to delat zcela pro sebe aniz bych ocekavala metal od spolecnosti.. :-)
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:01:51)
H&M,
jenže to se ti právě autor snaží naznačit - totiž že ti bezdětní nikoho nedotují, že je to spíše naopak.

Nicméně - proč ti to vadí? Copak je nějaká životní prohra přiznat si, že se bez druhých lidí neobejdu? ~x~

To převádění na peníze nebyla reakce na autora, ale povzdech nad společností, které dominují ekonomické vztahy a cokoliv nepřevoditelné na peníze v ní nemá hodnotu. Ale to sem teď nepatří.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:08:53)
Margot, no ja jsem max. malne zavisla na mazelovi, jinak neberu ani korunu nikde ani rodicak nebrala, ikdzy jsem do triceti patila dane z nad prumerneho prijmu. Me vadi ze je mi to neustale omlacovano o hlavu, i autorem clanku, ktery se tvari jako lidumil. Me staci moje vlastni pocity z nenaplneho materstvi, a ne abych to jeste mela dany uredne a zakotveny v duchodovem systemu, ze jsem menecena protoze nejsem schopna rodit danovy poplatniky..

 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:23:37)
H&M
jsme všichni závislí mnohem víc, než si připouštíš, už z toho důvodu, že nejsme schopni zítra odejít do lesa nebo na opuštěný tichomořský ostrov a tam se dožít spokojeného stáří.
Opravdu si myslím, že autor nemínil pranýřování konkrétních bezdětných lidí, ale kritizoval stav, kdy je sobecký život ze dne na den podporován a rodičovství odsunuto někam do škatulky s podivnými soukromými sexuálními praktikami ~t~
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:33:52)
Margot,

"Opravdu si myslím, že autor nemínil pranýřování konkrétních bezdětných lidí, ale kritizoval stav, kdy je sobecký život ze dne na den podporován a rodičovství odsunuto někam do škatulky s podivnými soukromými sexuálními praktikami "


Jenomze v tom prave ja s autorem absolutne nesouhlasim. Podle mne jsou jednotlivici, kteri deti nechteji avelka skupina lidi, kterym to proste nevyslo at uz z duvodu partnera zdravotnich nebo kombinace obou. A znovu pisi, ze to jsou vetsinou totalitni systemi, ktere kredituji zenu, za to ze ma zdravi rodididla..
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:56:51)
H&M,
no jo, jenže jakmile tihle lidé začnou převažovat, jakýkoliv důchodový systém se zhroutí, před tím právě autor varuje (ačkoli by mu to mohlo být jedno, on osobně už to evidentně nestihne ~t~)

Podívej se na to takhle: čtyřicátník žijící jako single už není žádný výjimka a mnozí lidé se na něj dívají s obdivem "jak si to uměl zařídit", zato rodina se třemi a více dětmi už výjimka je a mnozí se na ty rodiče dívají jako na čuňata, co neumějí používat kondom.

Ostatně, já jsem také "jen" +1 a nevím, jestli zdraví někdy dovolí víc. Ovšem nejraději bych měla děti tři. Volání po vyšší porodnosti mě neuráží, ačkoli se považuji za inťošku a feministku.

A to s tou podporou porodnosti v totalitních systémech není platné srovnání, viz. Čína a politika jednoho dítěte.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 20:05:02)
...Podívej se na to takhle: čtyřicátník žijící jako single už není žádný výjimka a mnozí lidé se na něj dívají s obdivem "jak si to uměl zařídit", zato rodina se třemi a více dětmi už výjimka je a mnozí se na ty rodiče dívají jako na čuňata, co neumějí používat kondom....

takovyhle zkusenosti nemam, rodin se tremi detmi znam docela dost, rozhodne vic nez singl ctyricatmiku z presvedceni... No Cina je specificka, protoze je tam hodne lidi.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 20:07:46)
Margot, autor pro mne osobne nepise nic noveho.. Me vadi ty ideologicke blbosti a ducodovi system zalozeny na zasluhovosti, za to kolik ma kdo deti..
 Dobra1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 20:13:30)
Zalezi, kde zijes. Na Morave je vic deti beznejsi. Kamaradka v severnich Cechach dosla k dr. se ctvrtym tehotenstvim ve 12 tydnu na UTZ a sestra ji pred celou cekarnou vynadala, co si to dovoluje, ze na potrat je pozde. Kdyz ji kamaradka rekla, ze dite je planovane, servala ji znovu, ze je blba socka,co chce zneuzivat system... Dokonce i Romove je meli za podiviny.
 Dobra1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:30:23)
To tam nekde bylo? Nejsi menecenna. Ale skutecnost je takova, ze kdyz bude ted malo deti, tak duchodce nebude mit kdo zivit. A sporeni na pokryti potreb v duchodu jen nalije penize do systemu ted, ale ne za 30 let.
Podle me slo autorovi o to, pokuzat predevsim na nesmyslnost duchodoveho sporeni.
Ve vasem pripade se musite snazit zajistit si ty penize jinak, treba investici do nemovitosti, kterou pak prodate. Jenze stejne, jako se na cloveka muzou vykaslat deti, muze prijit i situace, kdy toto jisteni nebude vyuzitelne.
 & 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:38:38)
Dobri, bylo tam treba tohle uz jsem to jsem davala..

"Nenechte se vmanévrovat do pozice němého stáda ovcí a prosaďte si v budoucím důchodovém systému maximální „zásluhovost“ ve výši důchodových požitků podle toho, jak se zasloužíte o uchování a udržování lidského rodu."


V systemu fungujicim na takovychto principech bych mozna musela jeste doplacet, jelikoz ja lidsky rod nejem uchovavam a udrzuji je ho jeste ke vsemu nicim..
 Dobra1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 20:07:07)
Aha, tak to je fakt blbost, zvlast v dobe, kdy vzrusta pocet lidi,kteri mit deti nemuzou, i kdyz si myslim, ze to autor myslel hlavne na ty, kteri mit deti nechteji, ale radi by, aby se pak o ne nekdo staral.
Podle me je jedina moznost do budoucna to, aby vsichni dostavali jakysi statni prispevek ve vysi zivotniho minima a zbytek si musi zajistit jinak, tj. vlastnimi investicemi nebo prave od deti. Znamena to velkou socialni nerovnost, ale jinak to podle me nejde. Stejne jako se zdravotnictvim, vsichni narok na urcity bazal, kdo bude mit penize, tak na vic.
Bylo by hezke, kdyby to slo jinak, ale nejsme na to dost bohati.
 Jája 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 21:45:51)
Problém je v tom, že člověk, co vychová děti, si prostě při současných státních odvodech na stáří nenašetří. Romové s mnoha dětmi, kteří ale již 2,5 generaci nepracují, to taky nevytrhnou, a příklad Paroubka s Topolánkem je mimo mísu. Další řešení nemáš?
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:20:51)
H&H
jenže on samozřejmě nepsal o tobě, nýbrž o obhajobě egoismu na úkor podpory rodiny ~d~
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:25:49)
možná si to měl líp promyslet a nebýt necitlivý k těm, co si to nezavinili.
 stormer 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:41:59)
Susu, lidé s nedostatečným inteligenčním kvocientem měli jistě problém dočíst tento článek až do konce..
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:44:17)
Jasně, tys to dočetla, víš o čem to je a můžeš se zapojit do debaty, nebo jenom nadáváš?
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 18:57:12)
Podívej, už jsem tady napsala, co se mi na článku líbí a proč.
Ano, myslím si, že smyslu článku rozumím. Jak mu rozumím, jsem taky napsala a současně se domnívám, že dokážu identifikovat autorský záměr (na rozdíl od jiných, kteří se jím ani neprokousali, ale reagují jen na slova a slovní spojení, která jsou jim povědomá)
Stav, kdy se autorovi vyčítá necitlivost za "egoisty" ve vlákně nadepsaném "výblitek" (a Hitlerem v prvním příspěvku) mi připadá groteskní.
Nemá cenu dál se opakovat. ~z~
 susu 
  • 

Re: výblitek 

(19.1.2011 18:59:33)
To bylo na Stormer, ne na tebe, teda pokud to nejsi zase ty.
 Margot+1 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:03:17)
Aha, tak to se omlouvám...
 stormer 


Re: výblitek 

(19.1.2011 19:14:51)
Margot, ~R^. Ano, některým lidem stačí k odsouzení pouhá "povědomá slovní spojení". Je to mnohem jednodušší, než se zamyslet. A navíc, kdyby se zamysleli, možná by pochopili... pomóóc !!! ~d~
 Karmelka 


Re: výblitek? 

(20.1.2011 17:50:39)
ufffff
diskuzi jsem ted celou pod článkem nedočetla-neb se tu dohadujete opět o tom samém jako pod článkem kdo je lepší nebo horší-jestli ten co má děti nebo ten co dobrovolně či nedobrovolně je bezdětný....~a~


těžko říci co byl prvotní záměr ,když začal tento článek autor psát,ale v jednom má pravdu a to že celá politická situace-ohledně rodin s dětmi a -duchodu je postavená na hlavu.
politici sice chtěji aby měli lidi děti ,ale místo aby rodiny s dětmi podporovali spíše jim ubírají a následně po nás chtěji reformu duchodů protože zjistuji že se rodí málo děti a tudíž následně nebude tolik lidi v budoucnu kteří by (jako my ted) odvaděli finance na nic...

takže nebylo by logické místo neuvážených reforem-podporovat rodiny s dětmi než vymýšlet nějaké náhražky v podobě rychlokvašek reforem?????
(fakt se bojím co zase ty politici zavedou za nesmysly při duchodové reformě)-pod heslem že se musí šetřit -přitom kažou vodu a na druhé straně pijí víno....!!!!

však podpora rodin s dětmi nemusí být jen dávat přídavky apod.ale jde to udělat i jinak..např.podpořit rodiny s dětmi menšími daněmi apod.
více školek pro děti 3let a více podporovat vznik zkrácených uvazku pro ženy s malými dětmi...

hold tady ten stát se spíš chová ke svým lidem jak macecha~a~ hold kocourkov.
 helenice 


Re: výblitek? 

(23.1.2011 13:30:17)
naprosto s Vami souhlasim....
Stat by me v prvni rade podporovat rodiny s detmi a zejmena samozivitelky.... ty jsou na tom v dnesni dobe bohuzel nejhure a nejsvizelneji hledaji praci, pokud ji najdou, brzy o ni prijdou, protoze jde velice tezko sloucit pracovni dobu s provozni dobou skolky nebo neustalymi virozami deti....
je mi z toho vseho na :-©
 Jitka, 2 prťata 
  • 

Re: souhlas, to je tedy blábol 

(20.1.2011 23:24:23)
Pán se zřejmě sekl ve výběru obětí, které by ten blábol měly vstřebat. Pokud se dá blokovat, jsem pro:-).
 Nikaia 
  • 

teda 

(19.1.2011 9:32:19)
To je ale blbina. A co když mi ty pracně vychované 2,7 dítěte, co se o mne má ve stáří starat, nedejbože umřou předčasně? Tak pudu do obecní pastoušky?
 Anna 
  • 

Re: teda 

(19.1.2011 11:28:49)
Přesně tak. Hlavně, ale musíš dávat pozor, aby ty 2,7dítěte neodešlo do zahraničí. Moje 1,0 dítěte to zrovna dočetlo a válí se tu smíchy.
 welty 


Článek 

(19.1.2011 9:32:30)
Zajímavý článek, myslím, že autor má v lecčems pravdu.
 Betina 


Re: Článek 

(20.1.2011 10:52:34)
to docela určitě
ale to si snad umí spočítat na prstech každý trochu gramotný člověk - pokud šetřím peníze v penzijních fondech, tak s rizikem, vždycky s rizikem, že z nich bude polovina nebo ještě lépe nic
takové riziko ovšem podstupujeme v podstatě se všemi formami spoření, protože finance dáváme k dispozici a neovlivníme míru inflace atd.
možná je lepší formou zabezpečení investice do nemovisti, bytu apod. - i když ani to není 100%
dřívě běžně asi fungoval model výminků a mladí se starali o staré, což ale v této formě společnosti podle mě není proveditelné
kdo by chtěl v tržní společnosti viset na krku svým dětem
budeme se muset smířit s faktem, že se o sebe na stáro bude muset postarat každý sám
co mě štve je, že máme skluz v řešení tohoto problému 20 let
 Jája 
  • 

SUPER ČLÁNEK!!!! 

(19.1.2011 9:49:47)
SUPER ČLÁNEK!!!!
Jen je pro některé lidi psán trochu složitějším jazykem.
 frída 


Re: SUPER ČLÁNEK!!!! 

(19.1.2011 12:58:12)
Jj, také si myslím, že je dobrý na zamyšlení....
Bohužel někteří lidé - co nejsou ekonomicky uvažující a popř. ekonomicky vzdělaní nemají šanci toto pochopit - ty souvislosti - ve škole se to neučí...
A politici nikdy nenechají nahlédnout pořádně pod pokličku - jen co je pro ně dobré - viz EU - žádná informovanost o záporech - jen samé klady (a těch je věru málo oproti negativům).

Chudáci naše děti...
 Nika 
  • 

Re: SUPER ČLÁNEK!!!! 

(19.1.2011 17:42:58)
Jenže právě ty jeho bezdětní egoisté tuhle společnost financují teď, ne matky s dětma, takže kdybysme šly všechny na MD, co tu bude? :-) Každopádně vyhlídky jsou fakt super.
 Horama 


Nemohu a nechci souhlasit 

(19.1.2011 9:55:59)
Autor je patrně naprosto přesvědčen o tom, co píše. Dovoluji si s ním v jeho závěrech a mnoha myšlenkových konstrukcích intenzivně nesouhlasit.
 Grainne 


Re: Nemohu a nechci souhlasit 

(19.1.2011 10:06:24)
Horama, polemika vítána, tak začni.~;)
 Grainne 


Re: Nemohu a nechci souhlasit 

(19.1.2011 10:09:45)
První, co mě napadá - jakým způsobem hodlá stát zajišťovat soukromé důchodové fondy, případně jakým způsobem se za ně zaručí v případě, že se zajištění nezdaří?
O záhadném vypařování kapitálu už něco víme, ne?
V této souvislosti mě napadá matrace, jako poměrně spolehlivý důchodvý fond.~t~
 Jája 
  • 

Re: Nemohu a nechci souhlasit 

(19.1.2011 21:47:28)
Však taky autor píše, že to je pitomost.
 ninja 
  • 

rudy koutek? 

(19.1.2011 10:52:21)
tak rudy koutek uz i na rodine? Autor se jednoznacne diskvalifikoval uz svym prihlasenim k marxismu, ktery byl nezvratne vyvracen.

Pokud jde o meritum veci, tedy duchodovy system, jeho reforma je nezbytna, jinak se ve strednim az dlouhodobem horizontu zhrouti jako kazde letadlo. Bohuzel stat, ktery se o tu reformu pokousi/bude pokouset, ji dela ukrutne blbe -- jako vsechno, do ceho se pusti. Nejlepsi reforma by byla nechat lidi, aby si duchod zaridili jak uznaji za vhodne sami, a stat jim do toho nestrkal rypak.
 Grainne 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 11:03:03)
Smím vědět kdy a kým byl Marx nezvratně vyvrácen?~;)

Jinak stát, který mě nutí někam strkat peníze, by měl taky za tyto peníze převzít odpovědnost.
 ninja 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 11:20:06)
Marx -- konkretne jeho theorie hodnoty -- byl vyvracen uz ve tricatych letech rakouskou ekonomickou skolou.

K druhemu odstavci: Ano, pokud me stat nuti kamkoli strkat MOJE penize, je to samozrejme donebevolajici svinstvo. Ovsem resenim je udelat to nepovinne, ne sanovat ztraty duchodovych systemu z verejnych penez. At si ty penize strka kazdy kam chce. "Matrace" je taky reseni, a za urcitych okolnosti vubec nemusi byt spatne (matraci nechapat doslova :-)
 Grainne 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 11:42:40)
ninja, Marxe popřel kde kdo a taky z něj kde kdo vychází, ekonomie není příliš konzistentní věda, takže o popření asi nemůže být řeč, ale to by bylo na dlouhou polemiku.

Nicméně, co stíhám sledovat, teoreticky se začíná debatovat o větší podpoře, nebo znovuzavedení státních, garantovaných fondů v zemích, kde byly omezeny, nebo zrušeny právě na úkor fondů soukromých, takže mě zaráží, proč česká reforma má směřovat opačným směrem.
Co mě přímo straší - povinnost ano, ale garance žádná.
Jediné, co mě těší, že mě se ta povinnost týkat nebude, takže si hodlám zařídit matraci.
 Jája 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 12:11:08)
K tomu popření Marxe: Marx nebyl úplně popřen. Prostě Marx psal svá díla v nějaké době a v nějakých podmínkách. Od doby Marxe (1818-1883) se svět prostě nějak vyvinul. Marx třeba neznal formu akciové společnosti, ta v době kolem jeho úmrtí začínala, neznal něco, čemu se říkalo imperialismus, neznal další věci.
Proto mne třeba za komunistů fascinovaly články typu "Marx a imperialismus", "Lenin a kosmonautika", "Lenin a počítače". Prostě se hledal názor autora na něco, co v jeho době autor znát nemohl, protože to ještě neexistovalo, ale my to pořád omílali kolem dokola. Že existuje nějaká historie? Nezájem!
 Markéta s s párkem 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 12:24:41)
"Lenin a kosmonautika", "Lenin a počítače" ? O čem to bylo? To jako zkoumali, co by jako Lenin na to, kdyby se toho dožil? :-)
 Jája 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:02:17)
Ne, to psali jako reakci na to, co řekl Lenin na existenci počítačů. Já se u toho válela smíchy.
Někdy v pol. 50. let vyšel slovník cizích slov a v něm bylo heslo o informatice. Já si to už z hlavy úplně přesně nepamatuju, ale bylo to něco jako "informatika je reakční buržoazní pavěda, jejímž cílem je nahrazení člověka počítači". No, a článek o Leninovi a počítačích vyšel v 80.letech, kdy začaly být na západ od nás počítače nasazovány do výroby. U nás byly ještě počítače sálové, ale za hranicemi už byly první stolní. Ty se sem pak zčásti pašovaly, zčásti prodávaly v Tuzexu a část toho se pak vyráběla jako přidružená výroba v JZD Slušovice. To byly archaické modely ZX Spectrum a Atari. No, a nějaký borec se tehdy v tisku rozčiloval nad tím, proč by měly být vůbec za socialismu nějaké počítače. Podle známého bonmotu: "Na čo nám, súdruhovia, budú kadejaké polovodiče? Nebolo by dobré vyrábať rovno celovodiče?"
 10.5Libik12 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:10:47)
hele, víš kdy žil Lenin?
 Jája 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:26:32)
Já jo, ale autor té pitomosti to netušil.
Totéž v článku "Lenin a kosmonautika".
Jinak já jsem historii vystudovala, takže občas některé souvislosti vidím.
 Liška s banem :) 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:52:14)
Libíku, zdá se, že Lenin žije stále...~t~
 myš 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 15:54:00)
Liška
Jo prej má takovej větší domek s postýlkou na nějakým náměstí ~t~
Někteří jsou prostě nesmrtelní....
 Zasjaj. 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 20:06:48)
Lisko,
"Lenin vecene zivy"
jen my, doufam, se toho duchodoveho snad nedozijem
 ninja 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 12:45:20)
Marxova theorie hodnoty neplati, to je fakt. Cast levice tuto skutecnost dokonale ignoruje, to je taky fakt. Podobne vedome ignorovani zjevnych faktu se deje dokonce i v prirodnich vedach, nejen v ekonomii, to je taky fakt, bohuzel.

Proc se u nas mluvi o posunu duchodoveho systemu od statniho k privatnimu (nemyslim, ze by to byla oficialni vladni ideologie, ja totiz na osvicenou vladu neverim):
Protoze -- bude-li spravne naimplementovan a neudela-li si z toho politicka representace dojnou kravu -- prinese stabilizaci prostrednictvim tlumeni populacnich oscilaci (prubezny system tyto kmity naopak posiluje) a snizi neefektivitu danou strnulosti a korupcnim potencialem statni masinerie. (vzpomeneme-li si na kuponovou privatizaci a "prodej narodniho majetku" zacatkem devadesatych let, asi se vetsina shodne na tom, ze to byla "katastrofa" a ze z toho nemohlo vzejit nic dobreho. Presto je CR dnes jedna z nejlepe situovanych postsocialistickych zemi, do znacne miry diky "nepovedene" i nepovedene KP. Mam duvody se domnivat, ze spravne provedena privatisace duchodoveho zabezpeceni (pokud ji nekdo nezprasi -- viz vyse) by nam za nejakych 15--20 let mohla prinest dnes tezko predstavitelne bohatstvi).

"Povinnost ano, ale garance zadna": Statem uvalena povinnost je donebevolajici svinstvo. Statem uvalena povinnost s rizikem ztraty je jeste vice donebevolajici svinstvo. V tomto bode nejsme ve sporu.
 ninja 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 12:50:14)
pardon, "od statniho k privatnimu", a "kuponova privatisace". At ziji automaticke korektory pravopisu.
 ninja 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 12:53:15)
tady neco nefunguje, z prispevku vypadava pojem pro "soukromy"...
 Grainne 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:28:53)
ninja - "pokud ji nezprasí", jenomže kde je jakás takás záruka "nezprasení"? Tedy nevytunelování za jiným, politicky stejně bohulibým účelem?
Případné záhadné zmizení fondu taky nebývá pohádka a už vůbec ne s dobrým koncem.

Samo o sobě to zní smysluplně, ale zkušenosti učí něco jiného. Můžeme je jen tak hodit za hlavu?
 Liška s banem :) 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 13:51:09)
Tak tak Grainne. Fakt netuším, jak se stát za 30 let postaví k tomu, až nějaký velký penzijní fond zkrachuje a v něm zmizí úspory statisíců důchodců.
 Xantipa. 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 15:02:47)
Liško - já bohužel tuším a myslím, že správně. Stát prostě zavře oči a řekne, že ti dotyční jsou totální blbci, protože si vybrali špatný fond a musejí přece za své rozhodnutí nést odpovědnost.
Toho já osobně se bojím velmi.
 Liška s banem :) 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 16:56:10)
Xantipo, v tom článku autor dost komplikovaně vysvětloval, že až jednou budeš svá aktiva (ať už nemovitost či nějaký podíl v podniku) změnit na cash, bude to dělat najednou mnohem více lidí, než kolik bude kupujících. Toho já se dost obávám, protože s manželem se chceme připravit na důchod právě investicemi do nemovitostí. Jenže abychom je měli za těch 30-40 let komu prodat či komu pronajmout, že...
 Xantipa. 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 18:52:32)
Liško - já osobně vidím v mé současné investici jistotu /doufám/, že ve stáří, až nebudu mít příjem, budu moci zminimalizovat své náklady na žití. Hypo na nemovitost pro to, abych ji mohla později prodat, si brát nebudu, těžko říct, zda by se to vůbec vrátilo.
 Xantipa. 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 15:00:18)
Grainne - já se obávám, že budoucí tzv. dobrovolné /ale povinné/ fondy budou úspěšně vytunelovány a že ti naši vlivní tunely zvládají. Proč by ne, když za ně tuneluje někdo jiní a oni si z toho sakra přilepšují. A kdyby se nakrásně něco časem rozkrylo, no a co, přece mají imunitu.
Já osobně si myslím - důchody pro naši generaci - to bude existenční průser, bohužel - nejspíš i pro generaci našich dětí.
 Margot+1 


Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 14:23:16)
Zlatý voči, neomarxistů je plná Evropa a nikdo nemá pocit, že by se nějak diskvalifikovali ~t~
 ninja 
  • 

Re: rudy koutek? 

(19.1.2011 21:48:29)
jo Madoff, jako vtip dobry :-) ve skutecnosti ovsem nic nedokazuje ani nevyvraci.

Pan to bud nema srovnane vubec, nebo to ma srovnane az moc a chce nas dostat do ukrutne totality, proti ktere byla Mussoliniho Italie prochazka parkem. (Mimochodem, Mussoliniho politika masivnich podpor rodinam s vice detmi mela vysledek presne opacny -- mladi lide kvuli zvysenym danim pozdeji dosahli na uroven potrebnou k zalozeni rodiny (a nekteri treba taky nikdy.))
 štěpánkaa 


Re: rudy koutek? 

(20.1.2011 17:47:06)
já myslím, že to jak kapitál dokáže vytvářet nové hodnoty právě sledujeme na vlastní oči v přímém přenosu. Tu chiméru dovedli k dokonalosti v uSA, kde současná enonomická krize začala a díky globánímu propojení se rychle rozšířila i jinam. Ačkoliv jinak mám k marxismu vybudovaný spíš odpor (během studia VŠ), takzrovna v tomto mi připadá, že uhodil hřebík na hlavičku...
 Markéta s párkem 
  • 

zhroucení světové ekonomiky 

(19.1.2011 11:02:24)
Přesto, že jsem člověk, který dost myslí dopředu, nežiju jen ze dne na den, mám kdesi v mysli uloženo podezření, že jednoho dne dojde ke zhroucení světové ekonomiky a systémů. Když čtu a slyším o ziscích a úrocích, říkám si, kde se to bere? Přibývá peněz? Postavím si dům na kraji města. Bude mě stát 3miliony. Pak vedle postaví něco a rázem cena mého domu stoupne o milion. Proč? Kde je ta přidaná hodnota? Myslím si, že dnešní "vyspělé" ekonomiky fungují na principu obrovské nafouknuté prázdné bubliny, která se pořád zvětšuje. Kam až je možné její zvětšování, nevím. Je možné ji nějakými drastickými opatřeními pomalu zmenšovat - vracet ekonomiku do reálu? Nevím. Nebo jednou praskne a vše se zhroutí. Obávám se, že to není vyloučeno. Bude z toho světová válka? Nevím. Ale myslím, že šanci na přežití pak budou mít ti, kteří mají nebo dovedou něco užitečného. Nemovitosti, základní řemeslné znalosti apod.
 Winky 
  • 

Re: zhroucení světové ekonomiky 

(19.1.2011 11:32:51)
jj, s tou finanční bublinou souhlasím. V těch realitách je to obzvlášť vidět, spíš tedy s klesající tendencí - to co DNES do "běžného" rodinného domu vrazíš (a zaplatíš na hypošce) už fakt nikdy neuvidíš, pokud bys ten dům chtěla prodat..... a pořizovací ceny materiálu a práce jsou po republice +- stejné, ceny domů v různých lokalitách zoufale rozdílné.... Nj, jenže když já fakt zrovna chci bydlet v Horní Dolní a ne v Matce Měst, takže holt za stavbu domu dám zhruba stejně, při eventuelním prodeji zapláču....

Státní fondy jsou ideální pro výstavbu tunelů jakýmkoli směrem tak, aby se k původnímu vkladateli dostalo minimum.... Nesouhlasím s autorem ve všem (ta rudá zmínka mě taky krapet otrávila), ale s jeho závěrem souhlasím - cpát státu jen nejnutnější minimální minimum. A snažit se o sebe postarat sám. Jen kdyby to ta byrokracie tak nekomplikovala.
 Jaana2 


Re: zhroucení světové ekonomiky 

(19.1.2011 15:26:27)
~;)Markéto pokud tě zajímá, jak by to mohlo vypadat po zhroucení systému doporučuji román TMA či film CESTA. zanechát to v Tobě předpokládám velice silný zážitek a otázku, zda je lépe takovéto zhorucení přežít nebo nepřežít
 Anna 
  • 

Není autor normálně zhulenej 

(19.1.2011 11:20:38)
musím se skutečně smát. Obětavě jsem si našla manžela a ještě obětavěji jsem porodila dítě....Jen tak mimochodem manžela jsem si vzala, protože jsem chtěla i dítě jsem měla, protože jsem chtěla, blaho národa mi při tom bylo u pr...
 emkohacko 


Re: Není autor normálně zhulenej 

(22.1.2011 21:03:50)
hezky řečeno ! :-)
 Klarisanek 


Bezdetny egoista a obetavy par, 

(19.1.2011 11:42:44)
dal jsem to nedocetla.
 Nika 
  • 

Re: Bezdetny egoista a obetavy par, 

(19.1.2011 17:27:09)
Autor článku je je asi dětný (děsný taky) vůl na entou. Co neplodné páry, ti jsou také egoisté?
 MartinaNov (dva rošťáci 


důchody 

(19.1.2011 12:08:40)
článek je psán příliš odborně a ne moc srozumitelně.

Bohužel fakta jsou fakta a vzhledem k naší budoucnosti dost děsivá.
Je mi 32 a vím, že důchod pro nás prostě nebude. Nebude z čeho brát, viz fakta o nízké porodnosti - naopak, já, silný ročník 1978 o ostatních "Husákových dětech" ani nemluvě, budeme v důchodovém věku společně a těžko nás naše děti budou ze svých daní živit.

Dalším problémem je neustálé špatné hospodaření státu, neexistující stále slibovaná důchodová reforma a neschopnost státu zajistit řádné hospodaření a kontrolu v soukromých spořících ústavech.

Jak by bylo krásné, vědět, že pokud si budu spořit na důchod soukromě, po x letech dostanu své peníze pěkně zhodnocené, abych si mohla k zřejmě neexistujícímu státnímu důchodu přilepšit.

Před časem jsem v televizi slyšela, že se počítá, že důchod bude tak 20-30% z průměrné mzdy..... takže pokud je to teď cca 5 tisíc, kolik to bude za pár let. Bude to stačit aspoň na jídlo, na byt??? Budeme schopni aspoň poplatit to základní, za předpokladu, že bude důchod můj a manželův????

A jak stát bude řešit ty, kteří nepracovali??? Tak mě napadá, když vidím reportáž o 40ti letém muži, který už 20!!!!! let nemůže najít práci (tzn. že od revoluce se prostě neangažoval) - tudíž neplatí pojištění..... z čeho mu pak asi ten důchod vypočítají? Nemá nárok. Ale z něčeho žít musí. Takže opět dávky. A takových není málo. Takže zase dostane slovo nějaký štědrý Paroubek, který těm "sociálně slabým" - rozumějte věčným nefachčenkům - naslibuje a bude rozdávat???

Takže také vidím jedinou možnost, jak přežít stáří v tom, že si lidé prostě pořídí více dětí s tím, že se o ně děti budou ve stáří starat a přispívat jim. Tak, jak se to provozovalo po staletí.

Socialismus prostě nikdy nemůže fungovat. Nikdo nemůže dobře nastavit porodnost, propočítat, kolik je třeba dětí, aby staří slušně žili z důchodů, zaplacených daněmi produktivního obyvatelstva.
Nikdo nemůže zajistit, že bude takový režim, který bude fungovat rozumně, spořivě, dobře hospodařit.....

Zkrátka a dobře, my a naše děti, ne-li i vnuci, si tohle pěkně odse..me. Jsme první generace, která si musela brát hypotéky, aniž by měla státem garantovaná zaměstnání. Navíc, hypotéky, které mnozí splácejí právě až do důchodového věku, aniž by dostali prostor na mezipauzu spořit si jakýmkoliv způsobem i na důchod.

Ale vzhledem k tomu, jak se oddaluje odchod do důchodu, vidím v řešení v tom, že zkrátka a dobře odpadneme a umřeme ještě před oficiálním nástupem do důchodu. Prostě se udřeme. I to je řešení, že?

Takže užívejme života, dokud to jde, protože dobře už bylo ~t~




 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 12:25:00)
"Jsme první generace, která si musela brát hypotéky, aniž by měla státem garantovaná zaměstnání."

Blbost jako vrata. Naopak za komoušu bylo jediné období, kdy byla garantovaná, většinou mizerně placená, práce. Předtím i teď holt byly a jsou hypotéky bez záruk. Na západě to nebylo jinak nikdy,
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 12:33:00)
susu, tady prostě a jednoduše nebyl žádný "západ" a jsme skutečně první generace, která se učí žít bez záruk.
Co je na tom za blbost? To je historický fakt.
Je rozdíl, když v určitém prostředí žije již několikátá generace, která automaticky přebírá zkušenosti těch předchozích a generace první, která se učí na vlastních chybách.
To už nemluvím o tom, že přirozený vývoj ekonomiky a tržního hospodářství byl násilně přerušen a my jsme vstoupili do rozjetého vlaku.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 12:36:54)
Můj dědeček stihl před komunisty hypotéky(půjčky) hned dvě. Tu druhou ještě splácel, i když už mlýn nebyl jeho. Jinak , v čem je problém, celý život se člověk učí nové věci.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 12:38:57)
"jsme skutečně první generace, která se učí žít bez záruk."

Prostě jen pokud počítáš pouze ty porevoluční generace. A to účelové počítání se mi nelíbí.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 13:25:27)
susu, proč účelové? To je prostě fakt a taky pociťuju, že se musím "učit" věci, které třeba už mí potomci vnímají jako samozřejmé.
Já se s tím neperu, já se s tím učím žít, to je v pořádku, nicméně ne každý má stejnou schopnost učit se a nakládat s informacemi, proč nepřiznat, že pro část lidí je to těžký proces?
Zase nehodlám plout na iluzi růžového obláčku, ono to v růžovém není.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 13:42:32)
No, Jája ti odpověděla líp.

Jinak, kdyby každá generace, která je v něčem první, furt brečela, že je to těžké, tak se nikam nedostaneme.

Kdyby si Kolumbus řekl, proč by zrovna on měl jet první objevovat Ameriku, tak o ní dodnes nevíme.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:21:07)
susu, vysvětli mi, soudně prosím, proč to považuješ za fňukání? To je konstatování Tak to je, dál už je to na každém, jak se s tím vypořádá, někdo líp, někdo hůř.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:22:37)
susu, Kolumbus o Ameriku čirou náhodou "zakopl", měl štěstí. Zkus lepší příklad, když už.~t~
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:28:36)
Mám tady ztrácet čas vymýšlením příkladů nebo je ti jasný princip toho, co jsem chtěla říct?

K fňukání- ano , je to fakt. Nemáme informace. Někdo dělá, co může a někdo fňuká a vymlouvá se. A mě už nebaví tu druhou skupinu pořád omlouvat.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:34:35)
susu, podstata toho, co jsem chtěla říct já, je, že TADY nikdo nefňuká, bavíme se na jisté úrovni a očekáváme, že budeme reagovat na to, co tu kdo píše.
Jestli ve tvém okolí někdo fňuká, musíš se s tím vypořádat tam, tady jsi trochu mimo.

To, že se nepostavím do pozoru nad každou myšlenkou, která padne tady, nebo vypadne někde z médií, není fňukání. Mám svůj názor, svůj pohled na věc a zdůvodňuju. Co se týče politiky a ekonomiky - spíš, než fňukání, bych použila velmi sprosté slovo, slušně přeložené jako průšvih, ale to bychom si moc nepodiskutovaly.~t~
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:36:21)
"podstata toho, co jsem chtěla říct já, je, že TADY nikdo nefňuká, bavíme se na jisté úrovni a očekáváme, že budeme reagovat na to, co tu kdo píše."

Ale já reaguju přímo na tebe.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:37:48)
jinak ten článek považuju, viz výše, za totální blbost, abychom se vrátily k tematu.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:42:00)
susu, nefňukám, proč bych měla?
Co já, já si dokonce můžu výskat, můžu volit mezi matrací a fondem.~t~
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:49:23)
Ehmm, nechtěla jsem to psát, ale jediná, kdo tu stále fňuká nad těmi chudáčky, co si neví rady, jsi ty a ti chudáčci. Nemine tu sociální téma, aby to tu v nějaké formě nezaznělo. Promiň.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:53:55)
susu,
někdo to udělat musí. ~t~
Neo/marxistické teorie ostatně říkají, že ti "chudáčci" kupodivu často zastávají nejtvrdší pravicové názory, protože jsou tak naučení (ku prospěchu systému), bez ohledu na to, že své vlastní zájmy tím poškozují. Říká se tomu "falešné vědomí".
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 18:18:04)
susu, můžeš mi říct, kde přesně fňukám nad chudáčky?
Já se obávám, že právě z těch, kdo dnes chudáčky zdaleka nejsou, by se chudáčci díky navrhovanému systému stát mohli a to docela snadno.
Ti skuteční chudáčci, nad kterými údajně fňukám, mají jednu výhodu, umí v tom a s tím žít, takže určitě někde a nějak přežijí, protože mají přísně omezené a vymezené nároky.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 18:27:08)
Dohledávat všechny debaty s tebou fakt nebudu.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 18:31:24)
susu, míním výhradně tuto diskusi. Já se obávám, že jsi v koncích a smysluplná debata je opravdu nemožná.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 18:42:14)
Grainne, přečti si to celé od začátku. Ujasníš si, kde se ten pojem fňukání vzal, kdo ho zavedl, v jaké souvislosti, jaký byl původní smysl a že se postupně rošířil nejen na tuto debatu.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:26:18)
susu,
ten článek k fňukání nevyzývá, naopak, vyzývá k tvrdému tlaku na současný establishment.
Sednout na lep a sypat peníze do budoucích tunelů je jediná alternativa fňukání?
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:31:39)
Četlas to vůbec celé, nebo jen ten ideologický začátek?
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:34:52)
Na druhou stranu pokud ti vyhovují jednoduché demagogické žvásty...co se dá dělat.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:40:24)
susu, já nevím, jak moc je to jednoduché - asi jako Lenin "ale vždyť to nikdy nikdo nečet"~t~

Ideologicky se žvaní neustále a takřka všude, proč myslíš, že tohle je výjimka? Ty texty si musíš přebrat vždycky a vytáhnout z nich podstatu věci. Tady je tou podstatou problematika reformy důchodového systému, to úplně k diskusi stačí.
Není nutné souhlasi t s autorem, který poukazuje na jeden možný způsob, tedy přirozený přírůstek obyvytelstva, ba, skoro naopak, protože s pistolí v ruce nikoho rodit nepřinutíš, není tedy od věci hledat jiný smysluplný systém.
Někdo tu vyjadřuje obavy (včetně mně) jestli ten vymýšlený vládou je ten správný. To je asi tak podstata věci.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 15:02:13)
to je těžko, když autorovy nesmysly o řešení důchodů porodností, převedeš na důchody obecně.

Podobná logika jako když se tě někdo zeptá na tvůj názor na film Tři oříšky pro Popelku a ty začneš probírat chov koní. Není to nemožné(ano v tom filmu jsou i koně), jen poněkud nečekané.:-)

Jinak rovnou říkám, že o důchodech se mi nechce bavit, vím, že se stejně názorově nepotkáme.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 14:41:09)
To si skutečně myslíš, že bych se ti pošklebovala za nepřečtení a sama to nedočetla?! ~a~

Jo, četla. A líbila se mi na tom už ochota autora jít proti proudu a pokusit se uveřejnit polemický článek nesouznějící s udržováním statu quo.

Koneckonců, ekonomie je taková - teorie, hypotézy, polemika, experimenty... Kdo si myslí, že ekonomie je exaktní věda jenom proto, že používá jako nástroj matematiku, nedostal se dál než k účetnictví.

Stejně tak je trapné, když někdo odmítá slyšet argumenty jenom proto, že se v divokých porevolučních dobách naučil, že "marx" je sprosté slovo. (z téhož důvodu asi tenkrát vyřadili z naší "krajské vědecké knihovny" Marxismus a existencialismus ~t~)
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 14:53:54)
Jenže pokud jsi to četla, tak víš, že ta výzva je jen v té první části, a dle mého soudu je trapná. Ta druhé část je dle mého soudu naprosto nesmyslná a plná chybných úvah a nevyzývá vlastně k ničemu, autor jen žvaní.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 15:01:09)
A to vadí, že je to na začátku? Nicméně nikoli, výzva ke konkrétnímu jednání je tam i na jiných místech, mj. na konci.
A čeho se konkrétně teď snažíš dosáhnout?
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 15:03:11)
No, to je mi záhadou i u tebe.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 15:11:44)
Susu,
mou první a hlavní motivací bylo nesouhlasně přerušit všeobecné plácání se po ramenou a výkřiky o výblitku; pokud to totiž nikdo neudělá, a pod článkem jsou jenom ty, vypadá to jako by to byl převažující názor veřejnosti, a to nechci.

Kromě toho ten článek není o řešení problému s důchody porodností, nýbrž o nemožnosti řešení tohoto problému prostřednictvím důchodového spoření.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 15:19:28)
"mou první a hlavní motivací bylo nesouhlasně přerušit všeobecné plácání se po ramenou a výkřiky o výblitku; pokud to totiž nikdo neudělá, a pod článkem jsou jenom ty, vypadá to jako by to byl převažující názor veřejnosti, a to nechci."

Ehm, to můžeš udělat i jinak, než se navézt do něčí gramotnosti, ne?
A pod článkem jsou i jiné komentáře.

"Kromě toho ten článek není o řešení problému s důchody porodností, nýbrž o nemožnosti řešení tohoto problému prostřednictvím důchodového spoření"

Je mi záhadou, jak na to z té zmotaniny přišlas. Podle mého názoru je to výblitek. Ty si mysli, co chceš, klidně to sem i napiš, navážení do druhých můžeš vynechat.
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 15:21:48)
Ty jiné komentáře, Jája a Welty se s nikým po ramenou neplácají.
 Margot+1 


Re: důchody 

(19.1.2011 15:35:27)
susu,
právě hned po mně k podobnému závěru došla i dobri. Pokud ti vadí ostřejší reakce, nemůžeš sama začít v konfrontačním duchu, tak to chodí ~;)
 susu 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 15:48:30)
Margot, ostřejší reakce moc ráda nemám, většinou se učím si s nimi poradit. Potíž je co s reakcí, která je sice ostrá, ale nic víc se z ní poznat nedá.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: důchody 

(19.1.2011 21:55:07)
já nefňukám. Od začátku, co jsem začala chodit se svým partnerem, jsme věděli, že my si prostě byt budeme muset koupit. Poslouchali jsme chytré řeči jeho starších sourozenců, že oni by půl mega za byt nedali..... ale co jsme měli dělat, když nám jaksi byt zadarmo nikdo nedal???
Prostě jsme se stavem věci byli smíření, tak jako počítáme s tím, že náš důchod bude mizerný, bude-li vůbec nějaký. Že se budeme muset starat sami o sebe a o své dožití.
 Jája 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 12:53:43)
S nějakými zárukami ŽILA jen JEDNA generace.
Generace před r. 1948 to uměly. Ty vychovávaly další generaci, která žila v socialismu. Navíc řada lidí měla před r. 1945 problém vůbec přežít, protože byla válka a nebudeme si namlouvat, že by Hitler nebo Stalin byli lidumilové. Mnoho lidí mělo problém přežít i po r. 1948, ti taky žádné záruky nepoznali. Takže nějaké záruky možná poznali lidé, kteří žili v letech cca 1960-1989. Suma sumárum jedna generace.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: důchody 

(19.1.2011 22:00:11)
ale jo, určitě byli i takoví. Ale asi nešlo o 10% obyvatel produktivního věku...

Jsem toho názoru, že kdo chce práci najít, tak ji najde, za jakéhokoliv režimu - prostě se začne u horší práce a pomalu se jde za lepší.
Netvrdím, že jsem kdovíjaká superpilná včelička, ale asi bych nevydržela být nezaměstnaná několik let v kuse....
A i ten nejhorší loser snad zvládne jít vybalovat zboží do hypermarketu nebo tam dělat ochranku ~t~
 ninja 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 13:17:46)
Jen technicka: i za komousu existovala nezamestnanost. I pres umistenky a planovane hospodarstvi bylo -- zvlaste ve druhe polovine osmdesatych let -- nevelke procento nezamestnatelnych, paradoxne i lidi se strednim a vysokym vzdelanim. Tito lide nedostavali _podporu_ v nezamestnanosti, ale _pujcku_ v nezamestnanosti...
Takze to s tou garanci nebylo uplne stoprocentni.
 Grainne 


Re: důchody 

(19.1.2011 13:33:38)
ninja, ve druhé polovině 80tých let?
Těžko se můžu hádat a těžko existuje statistika, když to nikdo nepřizná. Po r. 68 a počátkem 70tých let - to ano, znám pamětníky, které se báli zaměstnat, ale obvykle našli nakonec útočiště v nějaké byť podřadné, ale práci.
Nezaměstnanost byla stíhána jako příživnictví, dalo se to ovšem obejít různými invalidními důchody, u žen sňatkem, ale to nebyla nedobrovolná nezaměstnanost.
Taky byli bezdomovci, samozřejmě se našli jedinci, kteří nebyli schopní žít normální život, ale ty příčiny byly jiné, než dnes.
 ninja 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 21:24:50)
Ted nemyslim lidi s nepatricnym kadrovym profilem, ale lidi, pro ktere system nebyl schopen sehnat praci. Osobne vim o jednom VS absolventovi, ktery pobiral "pujcku v nezamestnanosti", i kdyz se to jmenovalo asi jinak. Od nej je pak i informace, ze rozhodne neni jediny.
 Jája 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 21:58:52)
No tak mně třeba někdy v r. 1987 vyšel hned na titulní straně Haló novin (tehdy nebyly samostatné noviny, ale sobotní příloha Rudého práva) příspěvek, jak jako absolvent vysoké školy nemůžu sehnat inteligentní práci (jak jsem tu už psala, chodila jsem po mateřské pucovat záchody) a co pro to dělám. Vyvolalo to sice pozdvižení na celém okrese, ale práci mi to nesehnalo. Příspěvek v nezaměstnanosti jsem nebrala, neb jsem přece byla zaměstnaná. Dodatečně jsem za tu politiku komunistům poděkovala. Já byla z nemožnosti sehnat práci tak na mrtvici, že jsem si v zoufalství dodělala doktorát, abych si sama sobě dokázala, že v sobě mám ještě nějaké zbytky inteligence.
 Jája 
  • 

Re: důchody 

(19.1.2011 13:39:01)
Ta garance byla asi taková, že si člověk holt musel nějakou práci najít, a to bez ohledu na nějaké vzdělání. Podpora v nezaměstnanosti neexistovala, protože neexistovala ani nezaměstnanost. Takže třeba člověk s VŠ jezdil s traktorem nbeo bagrem. Já jsem třeba v 80.letech po mateřské chodila mýt záchody. Na středisku jsme VŠ měli dva: já a ředitel. Když se dělal soupis pracovníků podle vzdělání, napsali mi "základní". Mne poučili, že to tak napsat musí, jinak by šel šéf na kobereček, proč nedělám kvalifikovanou práci.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: důchody 

(19.1.2011 21:52:16)
nemůžu souhlasit. Za komunistů museli být všichni zaměstnaní - a jestli byla práce blbá nebo ne, to je už druhá věc. Naši rodiče si brali půjčky, ale měli novomanželské, bezúročné, podnikové, dostali podnikový byt, když podepsali na x let smlouvu v zaměstnání - co by za to někteří dnes dali...

 Hanka 
  • 

Mít rodinu a děti 

(19.1.2011 15:07:52)
V něčem s p. Komárkem souhlasím. Národ vymírá. Ale chválit komunismus, to je trochu silné. Kolik lidí bylo v "sladké době komunismu" ve vězení a kolik jich při této demagogii přišlo o život? Nebyli nezaměstnaní, ale za jakých podmínek lidé kteří nesouhlasili s režimem museli dělat? Takže žádná idyla. Také se mě nelíbí, jak p. Komárek hází bezdětné do jednoho pytle. Jsou i lidé, kteří přestože by chtěli založit rodinu a mít děti, prostě nemohou, třeba ze zdravotních nebo i jiných důvodů. Někteří třeba ani nemohou uzavřít manželství, ne ze sobectví, ale z nějakých důvodů by to bylo vůči druhému potenciálnímu partnerovi nezodpovědné a nefér. Já patřím bohužel mezi tuto skupinu. Nelíbí se mi tedy označení když tyto lidi někdo nazývá příživníky a beru si to osobně. Nelíbí se mi v tomto článku tyto vulgarismy. Souhlasím s tím, že mnoho lidí si chce nejdříve "užít" a pak už to třeba ani nejde. Nebo se prostě bojí založit rodinu. Jsou tu podle mého názoru i lidé, kteří nechtějí založit rodinu, přestože mohou. Je to na rozhodnutí každého a těžko do toho vidí druhý. Neházejme tedy ty, kdo nemají děti do jednoho pytle, je to složitější, než to na první pohled vypadá.
 Jája 
  • 

Re: Mít rodinu a děti 

(19.1.2011 15:23:57)
Hanko, taky tady nikdo komunismus nechválí. Tady se jen diskutuje a občas se u toho řekne, že TOTO bylo za komunistů lepší, neboť to už teda bylo vymakané a že tedy TOTO jsme po r. 1989 rušit nemuseli. Vedle toho se uvede, že ONO je lepší teď a ze komunistů nebylo. Buď proto, že to nedovolil režim, nebo proto, že to v té době ještě neexistovalo.
 Hanka 
  • 

Re: Mít rodinu a děti 

(19.1.2011 15:30:26)
Jájo,
no, mě to přišlo, že p. Komárek komunismus vychvaluje. Ale s tím, že je málo dětí, to má pravdu. Možná je to o jiných hodnotách, nebo strachu mít děti.
 Tvoje horší já 


Základní myšlenka je zajímavá 

(19.1.2011 16:21:30)
Tak autor píše dlouze a trošku zmateně, ale se základní myšlenkou bych souhlasila - taky mám takový pocit, že na důchod se prostě šetřit nedá. Nebo tak: pokud si bude někdo na důchod spořit, vždy to může fungovat, jen když se podobně zachová jen malá část obyvatelstva. Podle mě to nikdy nemůže fungovat jako většinová strategie.
 Klarisanek 


Proc by neslo 

(19.1.2011 17:06:37)
Cely clanek p. Komarka jsem necetla, na to nemam sil....., jen zacatek s pretrapnym oznacenim "bezdetny egoista", "obetave pary" a pak konec, kde odsuzuje lidi bez potomku k neresitelne situaci (asi v duchodu bidne zhynou). Myslim, ze uz kazdy pochopil, ze stat nam nic neda a spolehat se na to, ze se o nas postaraji deti, anebo si naivne myslet, ze cim vic si jich porodim, tim vic o me bude postarano, mno..... . Setrit na duchod se samozrejme da a hlavne musi, otazka je, jakou formou to delat, aby to bylo efektivni. Asi je dost nanic to davat na duchodove pojisteni ci susit v bance s nula nula prd uroky. Mnoho mych znamych ma byt na hypo, ktery pronajima a z pronajmu splaci hypo, aby jednou meli jejich deti kde bydlet. Ja tou samou metodou setrim na duchod. Taky by se mi vic libilo to jednou dat detem, ale kdyz nebudu mit duchod, tak to jednou splaceny byt prodam, budu z toho zit a deticky se holt budou muset postarat sami. Navic asi jim bude vice prijemne, kdyz si budou muset vydelavat na sve hypoteky, nez bydleni dostat za cenu toho, ze svym starym rodicum budou utirat zadek. Ostatne podobne to funguje v zapadnim svete, rodice se staraji sami o sebe a vedi, ze co si na duchod uspori, to budou mit a jejich cilem je nejen pohodlne dozit, ale taky nezustat svym detem na obtiz.
 & 


Re: Proc by neslo 

(19.1.2011 17:46:29)
Deniso, jenomze to je omyl, duchodovy system v zapdnim svete funguje zhruba stejne jako ten Cesky, kdyz byde vic yech kdo bude do duchodvych fondu penize vkladat poslape jako hodinky, jenomze duchodcu je cim dal vic a dozivaji se delsiho veku. Je jedno jestli je duchodovy fond statni nebo soukromi. V Holadsku leta fuguje to co se ted snazi zavest v CR a v podstate tu jsou setjne problemy se starnutim populace. Jedina vyhoda je, ze kdyz si stat chce od fondu pujcict, tak to jen tak neukradne/neprerozdeli, ale pujci si a pak fondu plati zpet uroky..
 *Niki* 


Re: Proc by neslo 

(19.1.2011 17:58:32)
Náš současný důchodový systém není špatný a reforma více než kosmetická by vůbec nebyla nutná, kdyby byl oddělený od jiných financí, a ne že se penězi vybranými na důchodovém pojištění lepí všechny možné černé díry, co kde zákonodárci dopustili...

Ano, teď je vytunelovaný a reformu skutečně potřebuje. Ovšem ne proto, že původní systém byl špatný, ale proto, že čerpání z něj bylo moc volné a nepřehledné.
 Grainne 


Re: Proc by neslo 

(19.1.2011 18:19:57)
Mono, sama jsem vědavá, kolikrát ještě budeme nuceni stále dokola financovat vybrakované fondy, ať už na cokoliv.
 Nika 
  • 

Re: Proc by neslo 

(19.1.2011 18:03:00)
A co mají dělat 30níci, co žádný byt nedostali a platí na svoje bydlení. To si mají vzít ještě jednu hypotéku na byt, který by pronajímali v důchodu? Kdo jim to dá :-). Ten Váš systém jde uskutečnit pouze v případě, že jste sama do začátku něco dostala, ať už od rodičů, státu nebo podniku a to teď není.
 Klarisanek 


Re: Proc by neslo 

(19.1.2011 20:35:37)
No tak ja jsem od nekoho dostala akorat tak velky kulovy a to same muj manzel. Ale dnes uz neni problem si vzit hypo kdyz clovek maka, takze kdyz makaji oba, tak kazdy si muze vzit hypo. Holt to chce nejdriv makat jako vul, dosahnout slusnejsich prijmu a pak teprve jit na materskou. Kdyz se ruci prislusnym bytem, tak banku ani nic jineho nezajima.
 Mystik 194 
  • 

Většina lidí bude v sedmdesáti úplnými chudáky. 

(19.1.2011 17:21:06)
Nejen po stránce finanční, ale samozřejmě i tělesné. Pokud lidé drtivou část dne prosedí, zbytek stráví před TV a nakonec jen proleží - nelze se divit. Aktivně provozovat sport je marginální záležitost. Ruku na srdce, nepatříte i vy mezi takové? A potom čteme jak otylý senátor dostane v 58 letech mozkovou mrtvičku. Není se co divit. Sedí, sedí a zase sedí. Endorfiny si vyrábí pouze příjmem stravy a výsledek. 40-50 kg nadváhy, omezená hybnost, silně zvýšený cholesterol... kdo chce kam...
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Většina lidí bude v sedmdesáti úplnými chudáky. 

(20.1.2011 10:08:40)
Takový jsou právě pro důchodový systém přínosem - brzo umřou, takže důchody nečerpají. Nejhorší jsou ty zdravý - ať už proto, že mají dobrou genetiku, životní styl nebo prostě jen štěstí. Do 65 budou chodit do práce, ale výkonnost už budou mít menší, protože v 65 to tak prostě je, i když je člověk jinak na svůj věk jura. A mladý budou nadávat, že jim ten "stařík" zabírá místo, že stejně pořádně nedělá a co oni by dokázali, kdyby jim tam staří nepřekáželi. Jenže ti staří se tam budou držet zuby nehty, protože jim to přikazuje zákon, že musí dělat do 65 let, jinak by měli důchod, ze kterýho by zaplatili tak akorát holý bydlení a jinak by se chodili pást.
 Mystik 194 
  • 

Většina lidí bude v sedmdesáti úplnými chudáky. 

(19.1.2011 17:21:46)
Nejen po stránce finanční, ale samozřejmě i tělesné. Pokud lidé drtivou část dne prosedí, zbytek stráví před TV a nakonec jen proleží - nelze se divit. Aktivně provozovat sport je marginální záležitost. Ruku na srdce, nepatříte i vy mezi takové? A potom čteme jak otylý senátor dostane v 58 letech mozkovou mrtvičku. Není se co divit. Sedí, sedí a zase sedí. Endorfiny si vyrábí pouze příjmem stravy a výsledek. 40-50 kg nadváhy, omezená hybnost, silně zvýšený cholesterol... kdo chce kam...
 Rapiti 


Díky autorovi 

(19.1.2011 21:57:33)
se mi podařilo utřídit si některé myšlenky, které mi vrtaly hlavou a nemohla jsem tomu přijít na kloub. Vlastně je to jednoduché.
Uznávám, že autorův jazyk je náročný na pochopení, ale při troše snahy to jde.
 Kikapu 


reforma veřejných financí 

(19.1.2011 22:07:40)
předně se chci autora zastat, je totiž obtížné psát spojitě o tak složitých věcech, jakou fungování společnosti určitě je.
Dost mně překvapily reakce plné osočování z kominizmu a tak...
Že bude hůř, je nasnadě, kdo za to může se úspěšně maskuje. Jednoduché a emoce vzbuzující vystižení dnešní postmoderní společnosti obsahuje kniha prof. Kellera Tři sociální světy, nebo přednáška k ní na youtube.com nazvaná arogance financí. Komu by náhodou vadila jeho levicová orientace, může se prokousat poněkud složitější, přesto i laikovi srozumitelnou literaturu vědeckého kolektivu z VŠE, třeba Dobývání renty prostřednictvím veřejných financí. Jiný jazyk, stejné závěry - nejde o to, jak zajistit důchodový systém, ale jak na něm a časem i na zdravotnictví, sociálním zabezpečení a školství vydělat bez rizika ztrát, to pokud možno přenést na stát. Takže na začátek vřele doporučuji shlédnout Kellerovu přednášku a pak se třeba dorazit ekonomickou literaturou. Nemilé je zjištění, že neoliberální hesla z TV a mainstreamových médií vůbec vám onen vědecký tým vyvrátí naprosto rychle a jasně a vás zabolí, že jsme vlastně podvádění, když se mlnahlas mlčí o tom, že ty oficiální hesla politiků a médií zpochybňují i takové kapacity jako Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, bývalý ředitel Světové banky.
Je drsné zjistit, na jakých hliněných nohách stojí společnost, jenomže tím, že zavřu oči hru na schovávanou nevyhraju.
Ještě k tomu šermováním s levičáctvím... Před pár lety jsem přečetl depresivně pravdivý soubor přednášek Noama Comského Perspektivy moci, ten svá tvrzení dokládá zprávami pozorovatelských organizací zaštítěných OSN a zprávami kongresu USA. Jeho závěry jsou ostré, odhalené předivo politiky a obchodu děsivé - Michael Moore se svým Fahrenheit 9/11 je proti němu břídil...a hádejte co - Noam Chomsky má nálepku levicový intelektuál. Prostě se s levicí dobře straší aniž by komu docházelo, že tím všechny neduhy připíše pravici. Takže pokud levičáctví znamená kritiku bezmezné nenažranosti, kritiku degradace postavení drtivé většiny populace - tak jsem potom taky levičák :-)
 Hilly. 


To je dlóóóýýý 

(19.1.2011 22:17:53)
No přiznám se, že jsem zatím nesebrala energii si to přečíst...jen první odstavec.
Takže nevím, jestli budu mluvit k věci, ale podle mého, šetřit lze jedině tak, že si člověk zajistí na stáří své vlastní bydlení. Odkládat bokem měsíčně čtyři tisíce(dva za mě a dva za manžela)na nějaký důchod, kromě našich stávajících výdajů(hypotéka), by prostě nebylo možné. Navíc za těch třicet let už to taky bude mít poloviční hodnotu, že...Tak to je můj názor, snad jsem nemluvila úplně mimo ~;)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: To je dlóóóýýý 

(20.1.2011 10:33:54)
Tak si teď n ašetříš na bydlení, OK. A co dál? To tam ve stáří nebudeš topit, svítit, budeš bez vody? Co jídlo, drogerie, léky, oblečení, doprava? Kde vezmeš na to?
 Hilly. 


Re: To je dlóóóýýý 

(20.1.2011 11:02:40)
Markéto, tak třeba ten byt prodám, nebo vyměním za menší a ze zbytku snad nějak vyžiju. Předpokládám, že alespoň nějaké minimum od státu dostaneme. Lepší řešení nevidím, ty ano?
 Petr + 3 
  • 

A co když má pravdu 

(19.1.2011 22:33:13)
Už se mi nepovedlo dohledat výpočet analytika který dokazoval, že pokud chci mít v důchodu alespoň na jídlo, musel bych si přispořovat kolem sedmi tisíc měsíčně.

Pan Komárek sice používá silná slova, ale smysl mi přijde zřejmý. Jediné opravdu fungující zabezpečení na důchod jsou děti které se o mne postarají. Pokud je budu mít. Pokud se o mne budou chtít postarat.

Co se týká záměrně bezdětných nebo s jedním dítětem, opravdu nevím proč tolik zášti a vzteku na autora v příspěvcích. Vždyť je to jasné a spočitatelné. Jasně že lidé nemyslí na společnopst jako celek když počínají dítě nebo se rozhodují kolik jich budou mít. Jasně že nejsou záměrnými sobci.To ale na výsledku vůbec nic nezmění.

Spousta mladých lidí nemá v úmyslu mít děti, a z jejich pohledu se jim nedivím. Při průměrném příjmu (to je příjem který má většina lidí, ne ten vypočítaný který všem připadá jako plat jejich vedoucího) znamená mít dítě nebo dvě děti prudký pokles životní úrovně. Kolegové v továrně si při stejném platu kupovali motorky a nadupané počítače, já jsem byl rád že máme na jídlo a energie.

Jako společnopst vyměňujeme potenciální děti za luxus. Za touhle větou si stojím.Neděláme to vědomně, ale to je jedno. Zkuste si někdy všimnout reklam, které novou pohovku nebo auto označují jako nového člena rodiny.
 M a 1 
  • 

Re: A co když má pravdu 

(20.1.2011 9:04:15)
Před rokem bych řekla kecy...teď po půl roce studia od kterého jsem ani nečekala, že mi otevře tak zajímavý svět musím dát autorovi ve v některých věcech za pravdu.

Předtím jsem měla studium zaměřené lehce ekonomicky a teď demografickým směrem. A bohužel musím říci, že realita většinu lidí hodně překvapí - ne teď, ne za 10 let, ale až příjdeme do důchodového věku. Pokud se naše společnost bude vyvíjet tímto směrem a nestane něco jako velká světová válka.

Bohužel je fakt, že nás je méně a méně, cestou z toho vidí většina lidí, kteří se tím zabývají v migraci obyvatel za ubývající popuplaci - je vidět na západě a jak jsou tam nadšení z např. muslimů a jejich potomků asi všichni víme. Ale jiné řešení proti vymírání není buď zvýšit porodnost nebo povolit imigranty (a že to jsou lidé s názory podle nás "před sto lety" atd...no smůla). Jinak to nejde pokud chceme udržet systém za těchto okolností (možná jde, ale zatím nikdo nevymyslel).

A fakt, že když si dnes uspořím pár tisíc, že za 20 let (při současném trendu) z toho budu mít tak akorát na svačinku ne na důstojný důchod je snad dost známý fakt.

A že by autor vzýval komunismus? To nikde v článku nebylo. Pouze poukázal na to, že tento obor měli komunisté vymakaný - produkce dostatečného množství daňových poplatníků (od vysokého zdanění bezdětných až po předepsání antiko až po druhém dítěti, případně ještě pak potratu - viz. slova mé maminky v té době žijící). Ale to není komunistický výmysl to jsou prostá demografická fakta zachování populace, jen komunismus je uměl podpořit a mít z nich prospěch.A proč nevyužít to dobré co je z různých systémů? To přece chytrý člověk dělá.
 Jája 
  • 

Re: A co když má pravdu 

(20.1.2011 9:30:23)
Autor tam navíc má pravdu v tom, že z našich peněz se vybudují továrny, ale ty nám budou dokonale k prdu, když nebudeme mít děti, aby v těch továrnách makaly. A spoléhat na imigranty? Na které? Na Vietnamce nebo Romy ze Slovenska? No potěš koště, tak to se imobilní důchodce dřív utopí ve vlastních sračkách, než mu tito dva spolu přijdou vyměnit plínu!
 Lucka + 2 
  • 

Re: A co když má pravdu 

(20.1.2011 22:56:00)
Velmi zajímavý článek a výstižný komentář.... na rozdíl od některých jiných komentářů typu: co je to za blbost, může mi to někdo shrnout atd...
 Petr + 3 
  • 

Tak jestli ten článek někomu připadá složitý, tak tady je to jednoduché 

(20.1.2011 11:20:05)
http://www.blisty.cz/art/56805.html

ukázka:
ČR je horkým favoritem na vítězství v soutěži o nejpitomější penzijní reformu

Jaké mechanizmy to jsou?

Tomáš Veritas: Tak především je to inflace. Se svými penězi se první klienti penzijních fondů mají setkat za dlouhých 25 let. A bude to opravdu smutné setkání. Pokud se podíváte na vývoj cen v Německu, které všichni považujeme za ekonomicky velmi stabilní zemi, tak dnešní Mnichovan ve srovnání s Mnichovanem před třiceti lety platí 2,66 x vyšší nájemné, 2,98x dražší elektřinu a 5,29x vyšší poplatky za svoz odpadu. Pokud do své úvahy o budoucí inflaci zahrneme roztáčející se kolotoč záchranných balíčků v řádech stamiliard EUR, můžeme pokládat téměř za jisté, že dnešní Euro či koruna bude mít za třicet let nějakou hodnotu tak možná pro sběratele numizmatika. Ale jak již jsem zmínil, nejvyšší jistotu ztráty vložených peněz nám poskytuje naše víra v tržní mechanizmy.
 Bambule2 


Re: Tak jestli ten článek někomu připadá složitý, tak tady je to jednoduché 

(23.1.2011 13:26:25)
Ačkoliv se mi článek i výzva zdá tendenční a nesouhlasím ani s výrazem "bezdětní egoisté", tak pár věcí rozhodně stojí k zamyšlení.
Taky se bojím, jakým způsobem to vše dopadne (jak důchodová reforma, tak i celkově situace za takových třicet, čtyřicet let)a co z těch ušetřených peněz zbude. Můj manžel je blázen do všech těch spoření, šetření, pojištění pro děti i pro nás a tak vycházíme měsíčně ještě s hypotékou opravdu šul-nul jak se říká :-). Je to sice super, já taky chci, abychom pak mohli aspoň něco málo dětem dát, ale spousta toho končí tak za 20 let (podotýkám, že dcerce jsou dva roky a synovi pět měsíců) a já si prostě nemůžu pomoci, jsem bytostně k těmto produktům s dlouhým horizontem skeptická. Mám osobní zkušenost s mojí ukrajinskou prababičkou, která si nás pravnuky sezvala a pár měsíců před smrtí nám každému dala v kapesníčku úhledně zamotané a svázané bankovky, které nám dlouho spořila. V té době jsme si za to mohli koupit tak bochník chleba a jedny sirky (což jsme ale neměli nikdo to srdce ji říct). Toť moje životní lekce...
Takže já jsem pro koupi nějaké půdy, zahrádky - aspoň si v důchodu můžeme pěstovat brambory :-). Ale vážně, taky máme obavy z toho co bude, je nám jasné, že od státu asi nic nedostaneme...
Pěknou neděli všem !
 Panímáma 
  • 

My důchodci roku 2060 

(20.1.2011 17:02:48)
Já bych to řekla takto: současní třicátníci půjdou do důchodu v 80 letech, argumentnem bude neustále se prodlužující věk a pokrok medicíny.
Reálně to ale znamená, že pracovat budeme do 65 let, ti zdravější do 70ti. Oproti současné situaci ale pro nás bude dostatek pracovních míst, protože bude málo mladých.
Tedy cirka v 65 letech se půjdeme zapsat na sociálku a stát za nás zatáhne sociální a zdravotní pojištění a vyplatí nám životní minimum. Pořád to bude vycházet státní kasu levněji než důchody. A takto budeme živořit až do smrti a ti šťastnější budou žít z devalvovaných úspor. Ale protože většina z nás splácí do 60 let hypotéku, tak nebude mít úspory žádné. Mladí lidé budou stimulováni k větší péči o rodiče, které budou muset kromě vlastních dětí živit a šatit. Dramaticky vzroste počet sebevražd lidí nad 65 let. Sebevrahům stát přispěje na pohřeb. Zaměstnancům, kteří zemřou stářím přímo na pracovišti přispěje ze zákona na pohřeb zaměstnavatel.
20% přestárlé populace se dožije důchodového věku a bude mu vyměřen důchod stejně nevypočitatelným způsobem jako nyní, ale bude se jednat max. o dvojnásobek životního minima.
Možná silně přeháním, ale možná ani ne, ale než se ve stáří zavěsit na svoje děti, které samy budou peníze potřebovat, tak to raději volím příspěvek na pohřeb.
Omlouvám se za sarkasmus.
 štěpánkaa 


Re: My důchodci roku 2060 

(20.1.2011 17:41:52)
sarkasmus? bojím se, že toto je realismus a raduji se, že již mnoho let nejsem "třicátník"~3~
 Lucka + 2 
  • 

Re: My důchodci roku 2060 

(20.1.2011 23:00:09)
Tak teď jsem se fakt nasmála... díky !!! Já teda beru to úmrtí stářím v práci .-))
 Iris2020 


Re: My důchodci roku 2060 

(21.1.2011 9:36:08)

Jo, jo. Pak zbývá ještě uzákonit "eutanázii".

Někde jsem zahlédla článek o gurmánských speialitách z hmyzu.... Ale nevím, co v zimě, bude potřeba si asi přes léto nasušit....~t~

 Katerian, čtyřletý špunt 
  • 

Re: My důchodci roku 2060 

(23.1.2011 18:57:10)
Asi tak...
Také beru to úmrtí vyčerpáním na pracovišti... A dětem poradím,aby se odstěhovaly někam do nějaké normální země. Akorát netuším kam...
 buhu 
  • 

souhlasim 

(21.1.2011 22:19:07)
Ja s tim clankem naprosto souhlasim. Jenom bych pridala, ze doporucuji procvicovat skromnost, nizke naroky a komunikaci s detmi, aby se nam pak spolecne dobre bydlelo.
 Mbee 
  • 

jako ve vetsine zemi 

(23.1.2011 5:55:03)
Clanek, jakkoliv propagovany, je pravdivy. jsou a budou to deti, kteri nam pomohou prezit duchod a myslim si, ze by to tak i melo byt. Vzdyt my rodice pomahame jim, aby se z nich stali dobri a zodpovedni dospeli. Pomahame jim, podporujeme je ve studiu, atd. Zijeme ted "na zapade" a vetsina "deti" (ted uz dospelych) se o sve rodice stara. Duchod maji, ale je opravdu minimalni. Dospele deti se staraji o sve rodice i tehdy, kdy rodice ziji v jedno ci dvoupokojovem bytecku ve vesnicce pro lidi nad 50 let. Je to dustojny "domov duchodcu", kde vsak neni nejaky rezim, lide si tam ziji jak chteji a dustojne! nasi rodice se napriklad staraji o babicku, pomahaji ji financne, kdyz potrebuje, atd. babicce je uz skoro 88, ale je uplne sobestacna ciperka. Dlouho jsme zili a pracovali ve Stredni Asii. tam je to zaklad, cim vice deti mas, tim vice deti se o tebe postara ve stari a tam duchody maji prakticky nulove. Presto se deti o rodice, kteri maji velkou uctu, opravdove staraji a domovy duchodcu tam nemaji vubec - umira se doma. Na par pohrbech jsme byli...Lide se nas tam ptavali: "A co budete delat az budete stari, kdyz mate jen dve deti?". Rozumim jejich zajmu, kdyby oni meli jen dve deti, ve stari asi budou muset zebrat a nebo umrit hlady. Ne nemyslim si, ze bychom meli byt zavisli jen na detech, ale na druhou stranu si take nemyslim, ze bychom se meli spolehat na nejake "setreni". Nasi rodice, kteri jsou pred duchodem to resi tak, ze maji vlastni dum a maji dalsi dva, ktere pronajimaji a pak take kupuji a prodavaji akcie, z cehoz maji dobre prijmy (ale tomu musi clovek rozumet a rodice se neustale i ve svem veku vzdelavaji)...co se tyce vzdelavani, tak to je tu normalni, lide se uci cely zivot a "premysleji" a jeste jsem neslysela hlasky typu: "Co je to za blbost...", spis tu jde o opravdovou diskusy s tim, ze kdyz jedna strana s necim nesouihlasi, prozkouma to ze vsech stran a prijde z jinym argumentem podporenym priklady, atd. Ale to uz by bylo na nejakou jinou diskusy.
 Jája 
  • 

Re: jako ve vetsine zemi 

(23.1.2011 19:14:50)
Uvádíš krásný příklad.
Jen dotaz: odevzdávají tito lidí po celý svůj produktivní život státu na daních a jiných odvodech cca 75% svého příjmu? Pokud ne, mají zdroje na výchovu dětí. Česká rodina se rozmýšlí, jestli si pořídí jedno nebo dvě děti, víc jich nemusí uživit. A promiň, pokud mi stát po celý produktivní život peníze BERE, aniž mám možnost to jakkoli ovlivnit, já od něj ve stáří taky chci protiplnění.
 Slim1963 


Panebože.... 

(23.1.2011 14:16:26)
Že si takový člověk píše naprostý bláboly na web je jeho věc,ale ,že mě na tuto blbost upozorňujete e-mailem...Pokud to bude pokračovat,tak by bylo nejlepší s tímhle serverem odsekat veškšré kontakty.~q~
 Panímáma 
  • 

Re: Panebože.... 

(23.1.2011 16:33:34)
Taky se mi zdá, že na Rodině jaksi docházejí témata... Články na hlavní straně začínají být nezajímavé. Raději teď už chodím na e-mimino, je tam víc informací, aspoň se mi to tak jeví.
 sarka25 


šetření do důchodu? 

(23.1.2011 14:52:33)
Rodinné zkušenosti:
1.Můj praděda si šetřil na důcod, do kterého šel koncem 40. let. Pěkně každý měsíc z výplaty na knížku - pak přišla měnová reforma 50. let a měli s prabábou prd.
2.Obdoba potkala mé rodiče - máma poctivě ukládala na knížky a když šla v 90. letec do důchodu mohla zaplakat díky inflaci nad úsporami. Kdyby si tenkrát raději koupila nemovitost, tak by se mohla aspoň radovat, kdyby neměla mírně nadprůměrný důchod, tak by teď ani nevyšla, a to ji s bratrem podporujeme v rámci našíc možností. Protože máme oba malé děti tak těch možností taky není moc.
3. rada mého kamaráda - burzovního makléře před rokem - seš blbá dávat peníze na nějaký penzijní fond? Do 1000-1500 to prakticky nemá smysl, zbytečně se o peníze připravuješ (ber v úvahu inflaci, riziko krachu fondu - obvzláště v tomto státě) a nad 1500 měs. máš lepší vrazit prachy do nějakých obligací nebo komodit - riziko zhruba stejné, ale zisk určitě větší.
4. manželovi přátelé v USA - spořili si poctivě na důchod do fondů, měli uloženo cca 250 000 (prostě ekonomicky zodpvědní)a v současnosti jim zůstalo zhruba 30 000.
Na úporné šetření nevěřím, raději se za života pořádně zařídit do budoucna a doufat v pomoc dětí, že se o mne budou starat tak jáko já teď o ně a o své rodiče. Příklady táhnou.
 Petr1a1jsou4 


Dobrý článek, děkuji 

(23.1.2011 16:41:22)
Člověk, který chce dobrovolně přispívat do nějakého fondu bez záruk, se mi zdá dost naivní. Zvlášť v dnešní době plné korupce a podvodů.
Státu se to hroutí pod rukama, tak zavedeme to samé znovu, bude to zas chvíli fungovat a až to znovu praskne, tak složíme ruce do klína a řekneme, ono se to nějak nepovedlo.
Už teď se připravujeme s manželkou na to, že se postaráme o rodiče a předáváme tento model našim dětem s nadějí, že to tak bude pokračovat dál. Připadá mi to jako jediné SPOLEHLIVÉ řešení, copak nějaký úředník z fondu bude mít zájem vám pomoct? Fondy můžou dobře fungovat několik let možná desetiletí, ale těžko se vytváří kapitál, když ho někdo z druhé strany tuneluje, nebo s ním špatně investuje.
 Lajda35 a 3děti 


Ono to tak nějak asi bude ... 

(24.1.2011 11:44:59)
Přestože nejsem žádný myslitel, mám obyčejné středoškolské vzdělání, článek jsem při troše snahy pochopila a bohužel s většinou v něm musím souhlasit, i když bych taky byla raději, aby to bylo jinak.
Ale říkat o něčem, že je to blbost jen proto, že se mi to nelíbí, to jaksi ničemu nepomůže, že ...

Nejlepší se mi opravdu jeví co nejméně šetřit na důchod a vydělané peníze investovat hlavně do VLASTNÍHO bydlení nejlépe se zahradou (kdo má více peněz tak i do bydlení svých dětí). A dále se zařídit tak, abych na stáří měl co nejnižší povinné výdaje, tedy neplatil nikomu nájem za bydlení, platil co nejméně za elektriku a plyn (řádně si zateplit dům, mít možnost alternativního vytápění, apod.) a v neposlední řadě se psychycky připravit na to, že přijde doba, kdy budu muset vyjít s málem. Na stát se spoléhat nedá, ten bude už "vyjedený" těmi "šikovnějšími". A spoléhat na svoje děti je určitě taky řešení, ale až to krajní, určitě se musíme nejdříve snažit nějak se na to připravit sami. Prostě jen slepě nevěřit, že se někdo o nás postará, ale zodpovědně se snažit taky trochu sám.

Vím, že jsou rodiny, kde již dnes žijí z ruky do huby, práce v okolí žádná, že si jen těžko můžou dovolit koupit svůj byt nebo dům, těm asi opravdu nezbývá než doufat, že jim alespoň to minimum dá stát nebo vlastní děti, ale znám taky hodně lidí, kteří nad vším mávají rukou, však nějak bylo nějak bude, stát se musí postarat a podobně, měsíčně vyhazují peníze za zbytečnosti a hlavně pořád na všechno nadávají. Tak takhle se to fakt řešit nedá ... ~7~
 marylinn 
  • 

Berme v úvahu nepopiratelná fakta a emoce nechme stranou 

(1.2.2011 19:23:42)
Ať už vám článek připadá nepřehledný, určitě nelze pominout pravdivá fakta v něm obsažená, která budou mít na výplatu důchodů v příštích destiletích nezanedbatelný vliv - extrémně nízkou porodnost a demografické stárnutí obyvatelstva. Ještě před pár lety nás na VŠ učili, že záchovná hranice plodnosti pro udržení standardního počtu obyvatel je 1,2 dítěte na jednu ženu a že někdy v roce 2048 by mělo v naší republice žít 40% obyvatelstva staršího 60 let. Momentálně na tom s porodností nejsme možná až tak zle - stále ještě rodí silné populační ročníky, které odkládaly narození dítěte do pozdějšího věku, ale toto je otázkou pouze několika málo let, pak se situace s nějvětší pravděpodobností změní - zvlášť při současné "prorodinné" politice. (Pokud si najdete nějaké grafy k této tématice na csu.cz, můžete si ověřit, že k poklesu úhrnné plodnosti už u nás v minulých letech několikrát došlo.) Takže určitě dám panu Komárkovi za pravdu, že v mnoha směrech může být důchodová situace opravdu dramatická.
Jenom připomínka ke spoření - pokud máte např. penzijní připojištění, dochází u vašich vkladů ze strany penzijního fondu každý rok k valorizaci o míru inflace, takže k devalvaci vašich vkladů prakticky nedochází.
Jinak zdravím všechny, příznivce i odpůrce:-)
 mati.h 


Našetřit? 

(23.2.2011 17:06:21)
Nikdy si člověk s průměrným příjmem /a já mám třeba podprůměrný částečný inv. důchod/
nemůže našetřit na důchod tolik, aby pak stát řekl, že sis měl našetřit a že on Ti téměř nic nedá.
V naší republice "nahoře" se krade a rozhazuje ve velikém a normální člověk to odnese. To z nás ve stáří může být i kupa bezdomovců? Pane bože, jen to neee!~a~~8~
 Wanny211 


Na důchod šetřit nemusíte 

(2.7.2011 11:55:20)
MĚLI BYCHOM SE ZAČÍT CHOVAT JAKO LIDÉ ÚSPĚŠNÍ , PROTOŽE TOTO STOLETÍ JE A BUDE ÚSPĚŠNÉ PRO VŠECHNY S OKEM OTEVŘENÝM A DUCHEM POZITIVNÍM.

Neznám žádnou povzbuzující skutečnost než je nesporná schopnost člověka povýšit svůj život vědomým úsilím

Dobrý den, přečetla jsem si článek, kterým už tady vadí že je dlouhý, mě to nevadilo, pokud se budu chtít něco dovědět, tak nekritizuje, že je článek dlouhý, ano každý máme jiný názor, ale já teď budu psát se svojí vlastní zkušenosti, jsem v důchodu 2 roky, celý život 38 let jsem poctivě pracovala, bez marodění a za toto mi vyměřily směšný důchod, ze kterého absolutně dneska nemohu vyžít, vše toto mě donutilo se zajímat o různé přivýdělky ne někde chozením do práce a zase na někoho dělat, ale na PC, dnes mám spoustu času se vzdělávat, dnes prezentace přes skype, a mrzí mě, že jsem tento zájem neměla už dřív, nemůžeme jen kritizovat, staré přísloví pořád platí, bez práce nejsou koláče, ale není to jen chodit do zaměstnání, lze peníze vydělat i jinak, jen chtít a tak já jsem si na důchod nešetřila, nebylo z čeho s dětmi,o důchodovou reformu se zajímám, čtu články o tom, a dám za pravdu panu Komárkovi, protože já to sama zažívám, pokud chcete šetřit, můžete, ale hned investovat třeba do toho bytu, půdy atd. Dnes je ještě trend spořit si do zlata, tam je šance o moc lepší než někde ve stavebním spoření, nebo důchodovém. Proto chci jen Všem tady říci, názor můžeme sdělit, každý máme jiný,
ale já teď právě Vám naznačuji realitu. Proto mě moc mrzelo, že některý z Vás dokonce psal, aby tento článek admin bloknul, fora sleduji a někde píši o vulgárních věcech a admin jich neblokne, neubližujte člověku, který to s Vámi myslí dobře a chce Vám pomoci, se zamyslet jak dál, všichny děsí někde v biznisu pyramida,ale pyramidou je zaměstnání do kterého jsem chodila i já, proto dnes rozlišuji i v mém věku lidi na zaměstance a ty ostatní, ostatní jsou ti lidé u mě, kteří něco chtějí dokázat a ne kritizovat a čekat až jak vše dopadne, Peníze si může
vydělat každý kdo chce, není to hned, ale vůle, vytrvání přináší výsledky. Panu Komárkovi děkuji za tento článek, uložila jsem si ho a Vám všem radím

Mít peníze a spokojený život není jen pro vyvolené ,ale pro všechny,kteří se sami sobě nevymlouvají. Peníze leží na cestě... Je na každém z nás , jestli si necháme radit od lidí , co žádné peníze nikdy nevydělali a nebo od lidí , co vydělávají miliony a více. Zkuste se nad tím zamyslet

pokud jste se již zamyslely jako důkaz uvádím mé web stránky, které mi zabraly hodně času, ale pomáhají mi k výdělku, nemusíme mět ty miliony, stačí i trocha ne? můj web: www.arpa.blue4net.cz všechny zdravím W.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.