| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kamarád přemýšlí o sebevraždě

 Celkem 13 názorů.
 gsdf 
  • 

No to jako pardon ale... 

(13.9.2022 17:38:06)
Pokud svému kamarádovy řeknu, že si nepřeju, aby to někomu říkal a on to stejně udělá, tak to samozřejmě JE zrada
 Gavašetka 


Re: No to jako pardon ale... 

(14.9.2022 18:25:43)
Je to psano autorkou z Linky bezpeci, tak si predstav treba desetilete dite, ktere se o necem takovem dozvi... Ze vyhleda duveryhodneho dospeleho, je zcela v poradku. Pokud jde o dospeleho, je to vzdy na zvazeni, nakolik je to akutni situace, ale nesmime zapominat, ze kazdy obcan ma povinnost poskytnout pomoc, tedy napr. zavolat zachranku, i kdyz to mozna bude v tu chvili vnimano jako zrada. A nebo taky ne, nekdy dotycny tak trochu ceka, ze ho nekdo zachrani, protoze ma na to vice sil nez on.
 Gavašetka 


Re: No to jako pardon ale... 

(14.9.2022 18:25:49)
Je to psano autorkou z Linky bezpeci, tak si predstav treba desetilete dite, ktere se o necem takovem dozvi... Ze vyhleda duveryhodneho dospeleho, je zcela v poradku. Pokud jde o dospeleho, je to vzdy na zvazeni, nakolik je to akutni situace, ale nesmime zapominat, ze kazdy obcan ma povinnost poskytnout pomoc, tedy napr. zavolat zachranku, i kdyz to mozna bude v tu chvili vnimano jako zrada. A nebo taky ne, nekdy dotycny tak trochu ceka, ze ho nekdo zachrani, protoze ma na to vice sil nez on.
 Gavašetka 


Re: No to jako pardon ale... 

(14.9.2022 18:25:52)
Je to psano autorkou z Linky bezpeci, tak si predstav treba desetilete dite, ktere se o necem takovem dozvi... Ze vyhleda duveryhodneho dospeleho, je zcela v poradku. Pokud jde o dospeleho, je to vzdy na zvazeni, nakolik je to akutni situace, ale nesmime zapominat, ze kazdy obcan ma povinnost poskytnout pomoc, tedy napr. zavolat zachranku, i kdyz to mozna bude v tu chvili vnimano jako zrada. A nebo taky ne, nekdy dotycny tak trochu ceka, ze ho nekdo zachrani, protoze ma na to vice sil nez on.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: No to jako pardon ale... 

(15.9.2022 19:52:05)
Je lepší bejt zrazenej než mrtvej.
 gsdf 
  • 

Re: No to jako pardon ale... 

(15.9.2022 20:46:15)
Nikoliv, nemůžeš určovat, co je lepší pro nikoho jiného, než pro tebe. Třeba já bych určitě preferovala radši smrt, než mnoho jiných různých věcí. A i kdyby to "lepší" bylo, stále to nemění nic na tom, že je to zrada.
 Pett* (děti 2004, 2006, 2010) 


Re: No to jako pardon ale... 

(18.9.2022 20:37:02)
ale jasně že můžeš, ba co víc, dokonce musíš
§ 150Neposkytnutí pomoci
(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Valná většina potencionálních sebevrahů je ve finále za pomoc ráda. Nepomoci v tomto případě není zrada, ale trestný čin. Žít s pocitem zrady asi zvládnu, s pocitem, že jsem neodvrátila něčí smrt by se mi žilo velmi nehezky a myslela bych na to až do konce svých dní.
 gsdf 
  • 

Re: No to jako pardon ale... 

(19.9.2022 16:10:40)
Jen jsi tu odcitovala něco ze zákona, jak to souvisí s tím, jestli něco je nebo není zrada, to nechápu.

Vidíš, a já bych za to třeba ráda nebyla, naopak bych si přála aby ostatní lidé mé rozhodnutí (byť třeba i špatné) respektovali (a to jsem na tom byla už opravdu hodně zle)

Když je něco trestný čin, tak to nemůže být zároveň zrada? Zvláštní úvaha.
 Vážný2 


Re: No to jako pardon ale... 

(20.9.2022 22:48:26)
Může to být zrada, ale jsou situace, kdy zradit je správně. Sebevražda je špatná. Pokud si někdo myslí něco jiného je sám blázen. A zabránit ve špatném jednání je správné.

Pokud by mi kamarád řekl, že jde někoho okrást, tak je také správné mu v tom zabránit, nebo ho udat.

A pokud by se dokonce jednalo o vážnější čin, tak povinnost zamezit či oznámit je dána zákonem a pokud to neudělám, budu sám trestný.

Pokud by mi třeba jako dospělému (učiteli např.) dítě svěřilo, že je týrané a já byl o tom přesvědčen, tak i kdyby mi řeklo, že to nesmím nikomu říct, ba i kdybych mu to neopatrně slíbil, tak povinnost to ohlásit je silnější a je pod trestní sankcí.

U té sebevraždy je to podobné.
 sorry ale 
  • 

Re: No to jako pardon ale... 

(21.9.2022 11:27:48)
"Pokud si někdo myslí něco jiného je sám blázen."

to je opravdu argument na úrovni "kdo se mnou nesouhlasí v tom co říkám je blázen"
 kocour 
  • 

Re: No to jako pardon ale... 

(17.9.2022 20:54:44)
Vždycky bych byl raději zrádce než mít na svědomí něčí smrt. Ostatně jsem podobnou situaci zažil, i když ne přesně tak.
 gsdf 
  • 

Re: No to jako pardon ale... 

(19.9.2022 16:13:13)
Nechceš mít na svědomí to, co připadá tobě horší. Ne to, co připadá horší tomu člověku. Já bych zase třeba nechtěla mít na svědomí ničí utrpení a zničený život. Proto respektuji preference druhých a nevnucuji jim mojí představu o tom co je pro ně "dobré" nebo "špatné", protože vím, že se od těch mých mohou značně lišit (stejně jako bych i já chtěla aby byli ze strany druhých respektovány ty moje)
 Gavašetka 


Re: No to jako pardon ale... 

(21.9.2022 10:11:27)
Částečně ti asi rozumím, zdůrazńuješ respekt k volbě druhého člověka. To bychom určitě neměli zpochybňovat, je to důležité. Zároveň z druhé strany, když to vezmu opravdu krajně, bychom také mohli mluvit o lhostejnosti, s níž pomineme volání o pomoc, kterým mluvení o sebebevraždě může být (něco jako "prosím, zachraňte mě, já na to sám nemám sílu, zvládnu o tom jen mluvit). A znovu připomínám, že autorka článku psala o realitě vycházející ze zkušeností na Lince bezpečí, tedy o dětech! Bohužel nárůst sebevražd právě u dětí mluví jasně. Možná by můj zásah vnímalo v první chvíli jako zradu, ale stále bych měla naději, že časem to přehodnotí, pokud se podaří situaci, kvůli níž se chtělo zabít, zlepšit.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.