tisk-hlavicka

Kamarád přemýšlí o sebevraždě

13.9.2022 Radka Liebezeitová Linka bezpečí 13 názorů

Sebevražedné myšlenky nejsou úplně vzácné.

„Svět by beze mě byl lepší, aspoň by mi nebylo tak hrozně“. Ne, není zde jasně napsáno: „Chci spáchat sebevraždu“, ale podobná věta a především její význam mezi řádky, na to může poukazovat. Zejména, pokud jsou tato slova provázena změnou nálad a chování. Je normální cítit bezmoc a mít obavy, když se přítel zmíní o sebevraždě, i když nepřímo. Co můžete udělat proto, abyste mu pomohli?

Samozřejmě, že vám na vašem příteli záleží a chcete ho uklidnit nebo dokonce změnit jeho názor a pocity. Ale sami jste nikdy takto na smrt nemysleli a nemáte tušení, co mu říct a jak na to. Navíc se sami můžete cítit dost vyděšeně.

Je dobré si ale uvědomit, že se podobně cítí i váš přítel. I lidé, kteří mají sebevražedné myšlenky, se často těchto myšlenek bojí. Nemusí mít nutně jasný plán nebo konkrétní časový plán. Chtějí prostě jen ukončit bolest, která se zdá být nesnesitelná a nemožná k překonání.

A tak se celkem pochopitelně může stát, že se tomuto tématu začnete vy sami vyhýbat a dělat, že neexistuje. Namísto toho se budete přítele snažit pobavit a poukazovat na světlé stránky života. Obcházení tohoto tématu si však může přítel vykládat jako neochotu o tématu sebevraždy mluvit a může ztratit chuť a důvěru na toto téma s vámi znovu začít mluvit.

Jak pomoci

Sebevražedné myšlenky nejsou úplně vzácné. Objevují se při stresujících nebo obtížných životních situacích, jako jsou například vážné zdravotní a psychické potíže, kyberšikana, prožité trauma, zanedbávání a ubližování, samota, izolace a celá řada dalších obtíží.

Tvrzení, že ten, kdo o sebevraždě mluví, ji nespáchá, je mýtus a je třeba brát výroky vážně. Rozhovor a sdílení svých myšlenek a bolesti s někým dalším často přináší úlevu a uvolňuje zahlcující myšlenky a stres. Ten může vypadat třeba takto:

Projevte zájem. „Trochu se o tebe bojím, protože …. (zmiňte pár věcí, kterých jste si všimli). Záleží mi na tobě a chtěl/a bych ti nějak pomoct“? A pomoc a zájem nabízejte opakovaně. „Myslel/a jsem na tebe, jak ti je?“ „Jsem tady, kdybys o tom chtěl/a víc mluvit“.

Nabídněte pochopení pocitů, ale stůjte na straně života. Vyslechněte si příběh a potíže kamaráda. Možná se dozvíte víc o tom, proč se cítí smutný nebo beznadějný. Nabídněte pochopení, proč se tak cítí, ale reakci na ukončení života, jako řešení odmítněte a pochopení zde nenabízejte.

Podporujte přítele ve vyhledání odborné péče zavoláním na krizovou linku nebo vyhledáním terapeuta (pokud jste už dospělí). Pokud jste ve škole, zkuste školního psychologa. Můžete to zkusit i společně jak ve škole, tak s kontaktováním pomoci zvenčí. Linka bezpečí je zdarma a můžete volat kdykoliv. Pokud přítel váhá, může zkusit chat nebo napsat do poradny. Pro dospělé existují další krizové linky.

Přesto může přítel nabídku o sdílení trápení s odborníkem odmítnout. Namísto toho dál zůstává ve své bolesti a s myšlenkou, že se jejich situace nikdy nezlepší. A to pro vás může být velmi frustrující… Nemusíte v tom být ale sami.

Svěřte se. Není to zrada

Nejste zodpovědní za zabránění příteli v tom, aby si ublížil. Rozhodnutí se někomu svěřit, je v pořádku. A to i když tvůj kamarád nechce, aby o tom někdo jiný věděl. Je pochopitelné mít obavu z toho, že se přítel naštve a možná to bude považovat i za zradu. Říct to dospělému však ukazuje, že ti na něm záleží a že chceš, aby se mu dostalo pomoci. Důvěru a rozhovor o tom, jak to ovlivnilo váš vztah můžeš s přítelem otevřít později, až se bude cítit lépe a myšlenky na sebevraždu ustoupí. Možná tvé jednání ocení. Někdy to chce to odvahu, říci si o pomoc.

Podpora pro vás je stejně důležitá. Nevynechte ji!

Je důležité, abyste i vy dostali podporu, kterou si zasloužíte. Podporovat někoho v obtíženém období je nesmírně náročné a vyčerpávající. Není pochyb, že to i vás může psychicky zatížit. Promluvte si o tom s blízkými, rodiči, dospělým, přáteli. S kýmkoliv, komu důvěřujete. Protože rozhovor přináší úlevu.

Akutní situace? Neváhejte

Pokud je situace akutní a vy víte o někom, kdo je v ohrožení života nebo plánuje sebevraždu, volejte 112 nebo 155.

Názory k článku (13 názorů)
No to jako pardon ale... gsdf 13.9.2022 17:38
*Re: No to jako pardon ale... Gavašetka 14.9.2022 18:25
*Re: No to jako pardon ale... Gavašetka 14.9.2022 18:25
*Re: No to jako pardon ale... Gavašetka 14.9.2022 18:25
*Re: No to jako pardon ale... Inka ..|-.|-.-|.- 15.9.2022 19:52
**Re: No to jako pardon ale... gsdf 15.9.2022 20:46
***Re: No to jako pardon ale... Pett* (děti 2004, 2006, 2010) 18.9.2022 20:37
****Re: No to jako pardon ale... gsdf 19.9.2022 16:10
*****Re: No to jako pardon ale... Vážný2 20.9.2022 22:48
******Re: No to jako pardon ale... sorry ale 21.9.2022 11:27
*Re: No to jako pardon ale... kocour 17.9.2022 20:54
**Re: No to jako pardon ale... gsdf 19.9.2022 16:13
***Re: No to jako pardon ale... Gavašetka 21.9.2022 10:11
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.