| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pro úspěšnou integraci ukrajinských žáků nestačí pouze kurzy jazyka

 Příspěvky 110 z 17 [Dalších 7 >>]
3.4.2022 9:37:25
České děti (některé) byly bez výuky půl rok a pak při další vlně jakž takž fungovala online výuka. Některé školy to měly super a fungovali v podstatě na onlinu jako normálně, jinde to šíleně vázlo.
Vím, že lidé z Ukrajiny nemají představu, kdy to skončí, ale klidně ty děti mohly být do prázdnin bez výuky, nic by se nestalo a mohlo by se vyřešit, jak začít další školní rok. Začleňování mezi české děti nevidím jako něco přínosného. Už jsme u dcery zažili v minulých letech 2 takové děti, které neuměly slovo česky a většinu času se pak při výuce řeší, že děti přes google translator překládají cizinci, co se po něm chce. Nehledě na to, že u těchto dětí jistě není stejný výukový program jako by měli na Ukrajině. Za mě by bylo lepší vytvořit třeba i věkově smíšené třídy ukrajinských dětí a zajistit ukrajinské učitele a po odpolednech s nimi řešit výuku češtiny.
Analfabeta
  • 
2.4.2022 23:23:55
Ono to má totiž i další konotace, např. návaznost na vtipy. Neskutečnými mistry vtipu v užívání českého jazyka bývali např. Luděk Nekuda (pověstné je např. jeho píseň o zrušených záporech v češtině: https://www.youtube.com/watch?v=8pxzRJ9x9D4 a https://necyklopedie.org/wiki/Kal%C3%A1_sout%C4%9B%C5%BE ), Vladimír Dvořák (ve scénkách s Jiřinou Bohdalovou v Televarieté) a z novějších autorů Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem, z jejich tvůrčí dílny pochází legendární Jára da Cimrmann. Tito autoři měli neskutečnou znalost českého jazyka a neobyčejný smysl pro humor. Jejich tvorba vznikala za nenáviděné totality, ale lidi se aspoň pobavili a zasmáli. Jaký to rozdíl oproti dnešní tvorbě, která nemá ani šmrnc, ani vtip, a kde tvůrcům nejde o nic jiného, než o prachy.
Marika Letní
1.4.2022 9:38:43
“ 1. Pedagog např. řekne: "Hoď to za dveře". Dítko pochopí, o co jde, a věc za ty dveře opravdu hodí. Nicméně měli ji tam položit. Dítko, vyrůstající pouze v českém jazykovém prostředí, tuto nuanci chápe. Leč dítko, pro které je čeština "druhým jazykem" prostě splní přání pedagoga a věc za ty dveře skutečně hodí. ”

Tohle udělá i české malé dítě že se podiví jestli má opravdu házet. Dobře si to pamatuju od vlastního že pak ten hod i z legrace naznačovalo když už tu frázi znalo. Tak úplně stejně se malé cizojazyčné dítě zeptá. Starší nebo dospělí už ne. Mají odhad na situaci a opravdu nic házet nebude. To je v každém jazyce i takové zvláštní fráze a jak se učíš tak je postupně poznáš.
Delete
29.3.2022 15:19:49
No a dneska už se začali ozývat rodiče, že to takhle nechtějí, že chtějí začlenit děti do tříd, že to všude jinde mají také tak.

Takže těžko říct.
Blanče
29.3.2022 10:51:26
Delete ano, to je to, kde se pod podporu podepíší všema deseti. A je to v podstatě to, co jsem psala jako řešení. Primárně zajistit pokračování ukrajinské výuky, zajistit hlídání dětí aby rodiče mohli pracovat ( a někteří mohou pracovat právě s dětmi), začlenit děti a pomocí jim vytvořit sociální vazby kroužky, sport, nebo ta družina. Výuka češtiny. Ale NE přímé začlenění děti v dubnu s ( aktuální praxe) českou asistentkou.
Blanče
29.3.2022 10:51:17
Delete ano, to je to, kde se pod podporu podepíší všema deseti. A je to v podstatě to, co jsem psala jako řešení. Primárně zajistit pokračování ukrajinské výuky, zajistit hlídání dětí aby rodiče mohli pracovat ( a někteří mohou pracovat právě s dětmi), začlenit děti a pomocí jim vytvořit sociální vazby kroužky, sport, nebo ta družina. Výuka češtiny. Ale NE přímé začlenění děti v dubnu s ( aktuální praxe) českou asistentkou.
Delete
28.3.2022 18:07:30
Blanče,

u nás ve škole začínáme dnes, takže zkušenost ještě nemám, ale rozhodli jsme se vytvořit pro děti z Ukrajiny zvláštní prostor (odpoledne je tam družina), výuku na 4 hodiny denně ve věkově smíšené třídě, pokud možno dělené na mladší a starší. Máme vystudovanou učitelku z Ukrajiny, primárně pro ty menší děti, k ní k dispozici lektorku ČJ (máme od loňska ze šablon), asistentku původem z Ukrajiny (v ČR je čtvrtý rok, kurz absolvovala už tady v ČR a už rok jako AP u nás funguje), máme zažádáno o finance na ještě jednu a hledáme způsob financování ještě jedné učitelky z Ukrajiny, ideálně pro druhý stupeň.

Pro starší chceme přenášet online výuku z Ukrajiny.

Všem je doporučeno navštěvovat kurz češtiny pro cizince v okresním městě.

Využíváme toho, že momentálně si o tom, jak bude výuka probíhat, můžeme dost svobodně rozhodnout. Od září to může být jinak. Ale máme v několika třídách Ukrajince už roky, takže nás trápí případně spíš jen zvýšení počtu dětí ve třídách. A i tam se nám už několik let daří udržovat nižší počty, takže 5 dětí na třídu (tedy 10 - 15 na ročník) by nemusel být problém ani tak.
Yuki 00,03,07
28.3.2022 9:29:28
Blanče, vidím to teď ze dvou stran,
máme ve škole několik dětí, který tu pravděpodobně budou už chtít zůstat,

poskytli jsme ubytováni rodině, která má 4 děti, pravděpodobně se budou chtít vrátit, ale zatím si tím nejsou jistí, dokud nebude úplně bezpečno, tak ne, mají malý děti, chtějí online, ale paní chce do práce, peníze potřebují, jak to dát dohromady jinak než ve škole?
jejich nejstarší je 17, potřebuje střední školu

on je každý případ jiný, a taky je potřeba nějaká kontrola nad tím, co děti dělají, jak se jim daří, nemůžou zůstat jen tak, ale ani bez kolektivu, spousta jich nemá s kým si hrát, s kým jít ven, potřebují kamarády

je potřeba to zkombinovat
Blanče
28.3.2022 0:30:38
Yuki ale já píšu primárně o základkách. Nevím o tom, že by v současnosti nastupovali studenti do rozběhlých ročníků středních škol, ty zahraniční studentské výměny jsem dávala jako příklad. Já píšu o jednom až pěti ukrajinských dětech ve třídě na základce, kdy to dítě z výuky nic zatím nic nemá, je zátěží pro kantora do už tak rozhašené pocovidové třídy a ano, nikdo neví, jestli a kdy se bude vracet. Takže nacpat ty peníze o kterých se v článku píše do zajištění online výuky na dopoledne v ukrajinštině. Možností je více - jedna třída na základce pod dohledem ukrajinské kantorky, prostor v DDM nebo pokud je někde více uprchlíků tak vlastní malotřídka. A odpoledne zapojit do kroužků, výuky jazyka na jazykovkách, sportovních oddílů...Češtinu i online do telefonu, přes televizi...Zaměstnáš je dostatečně a v září ti buď naskočí do školy připravená většina nebo (moc bych v to chtěla věřit) jen ti, kdo se rozhodnou po ukončení konfliktu tady zůstat. Jsem mizerný rodinkář a nepamatuji si ani lidi v reálu, ale nejsi ty dokonce kantor? Protože ti, kteří se pohybují kolem mě už jsou opravdu zoufalí. Tohle je další, zcela nepřipravená integrace a opravdu už to hraničí se sociálním inženýrstvím. Oni jsou ukrajinci, kteří - mmj. zdrhají, aby z nich někdo nedělal obyvatele jiného státu. A my je budeme počešťovat?
Blanče
28.3.2022 0:30:36
Yuki ale já píšu primárně o základkách. Nevím o tom, že by v současnosti nastupovali studenti do rozběhlých ročníků středních škol, ty zahraniční studentské výměny jsem dávala jako příklad. Já píšu o jednom až pěti ukrajinských dětech ve třídě na základce, kdy to dítě z výuky nic zatím nic nemá, je zátěží pro kantora do už tak rozhašené pocovidové třídy a ano, nikdo neví, jestli a kdy se bude vracet. Takže nacpat ty peníze o kterých se v článku píše do zajištění online výuky na dopoledne v ukrajinštině. Možností je více - jedna třída na základce pod dohledem ukrajinské kantorky, prostor v DDM nebo pokud je někde více uprchlíků tak vlastní malotřídka. A odpoledne zapojit do kroužků, výuky jazyka na jazykovkách, sportovních oddílů...Češtinu i online do telefonu, přes televizi...Zaměstnáš je dostatečně a v září ti buď naskočí do školy připravená většina nebo (moc bych v to chtěla věřit) jen ti, kdo se rozhodnou po ukončení konfliktu tady zůstat. Jsem mizerný rodinkář a nepamatuji si ani lidi v reálu, ale nejsi ty dokonce kantor? Protože ti, kteří se pohybují kolem mě už jsou opravdu zoufalí. Tohle je další, zcela nepřipravená integrace a opravdu už to hraničí se sociálním inženýrstvím. Oni jsou ukrajinci, kteří - mmj. zdrhají, aby z nich někdo nedělal obyvatele jiného státu. A my je budeme počešťovat?
 Příspěvky 110 z 17 [Dalších 7 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.