| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Firemní mateřská škola

[<<Předchozích 20] Příspěvky 2130 z 172 [Dalších 142 >>]
madelaine
10.6.2008 21:09:59
Michaelo, já jsem pro, aby se maminky řídily citem. Ale nelíbí se mně, když říkají jiným maminkám, že to mají cítit taky tak, jinak na to doplatí.
Vědecké poznatky se mění z generace na generaci, a zvlášť v péči o dítě. Já i fakta beru velmi s nadhledem.

Ta magická hranice tří roků je taky takové české dogma. Ano, v tomhle se naši odborníci shodují. Ale jen naši. Zahraniční to vidí jinak. Takže je to zase na citu každé z nás, čím se bude řídit. Moje starší dítě toužilo po kolektivu a úplně bez problémů si ve 2,5 letech zvyklo ve školce. Naopak dcera má teď tři roky pryč a o školce nemůže být ani řeč, není na to zralá, přesně jak říkáš, zoufale pláče, tak ji tam nedáváme. Každé dítě ji jiné. Přesto pracuji od jejích osmi měsíců, ona je dávno zvyklá na to, že chodím do práce. A co se týká jeslí, mám pár kamarádek a kolegyň v zahraničí, jejichž děti chodí do jesliček a skutečně se tam těší. Samozřejmě to nejsou jesle tak jak vypadaly u nás za totality, ale skupinka 4 – 5 dětí, a většinou jsou tam ty děti je na pár hodin, ne do večera.

Takže já pořád tvrdím, že nic není černé nebo bílé, těch možností je víc a je jen potřeba volit s citem, s obrovským ohledem na dítě, ale nedržet se předsudků a dogmat.
10.6.2008 20:26:45
dobre, uznavam, nekdy se necham unest a pak moje argumenty pusobi asi trochu dogmaticky. mas pravdu a dekuji ti za upozorneni.
nicmene, ze jde o fakta za tim si stojim :-) na toto tema existuji stovky, mozna tisice psychologickych studii, ktere presahuji ramec individualni vychovne zkusenosti protoze ta je hodne ovlivnena i osobnimi postoji, hodnotami, celkovou zivotni filosofii, samozrejme i osobnimi problemy rodicu diky kterym leckdy vidi potreby svych deti ponekud pokrivene atd atd atd... Cimz v zadnem pripade neznevazuju hodnotu rodicu kteri vychovavaji sve deti jen vysvetluji proc bych nevidela pocet vychovanych deti jako kriterium kompetence o tomto hovorit. Osobne znam nektere rodice, jejichz predstavy o potrebach jejich deti se od tech skutecnych potreb lisi velmi vyrazne.

Jeste bych mela poznamku. Pises ze nejpozdeji ve trech letech se dite musi naucit ze s nim mama porad nebude. Musim s tim nesouhlasit, protoze ve trech letech je to naopak nejdriv. Az ve trech letech je dite schopno nektere veci chapat v sirsich souvislostech, to znamena ze az s timto pochopenim se mu da vysvetlit ze musis jit do prace. A to ve trech letech jeste stale velice omezene. A pak zalezi jeste na mnoha dalsich faktorech, jestli to dite zuskostni nebo jestli se s tim vyrovna dobre. Obecne ale plati, a to take povazuji za fakt, ze pokud dite zoufale place (nebo jakekoliv jine problematicke chovani) kdyz ho das do skolky, je to dukaz, ze na to proste neni zrale a ze mu to skodi a nikoliv prospiva. (o jeslich ani nemluvim) Psychicka odolnost se neutvari tak, ze dite je rodici nedobrovolne opousteno kdyz na to jeste (z mnoha duvodu) neni zrale. To je to, co mam pocit, ze se tu vubec neresi - hledisko samotneho ditete. Ze se vic resi casto tradovane tvrzeni ze dite si "musi zvykat" (mimochodem, slysela jsem toto prohlaseni i nad 2 tydennim miminkem) misto aby se vice premyslelo nad tim, jak je zrale a co vse je jiz schopno chapat. Navic (to je muj soukromy dojem) to "musi si zvykat" na me pusobi vic jako zduvodnovani rodicovskych potreb nez cokoliv jineho.
Jinak uznavam, ze tato diskuse je velmi obecna a ze kazda z nas zde pise pouze to, co povazuje momentalne za nejdulezitejsi, protoze komplexni pohled na tuto problematiku by nebyl ani na clanek, ale na celou knihu :-)
madelaine
10.6.2008 9:56:08
Jenomže dítě si nejpozději kolem třetího roku musí začít zvykat, že máma s ním nebude neustále. Ona i určitá přiměřená dávka frustrace je důležitá pro vývoj člověka.
Hloubku pochopení dětské duše ti neberu, jen bys svoje poznatky neměla vydávat za fakta, tak jak to v tvém příspěvku vyznělo.

10.6.2008 9:41:55
ahoj,
jsem učitelka mateřské školy s 15 ti letou praxí, ze zdravotních důvodů jsem byla 5 let se synem doma, nyní je zcela v pořádku a já se chci vrátit do práce.
Mám zájem o problematiku firemních školek, pokud jsi z Brna (tedy ta firma, co má manžel) a měli byste zájem o 40 ti letou učitelku, prosím napiš na mail Renataron@seznam.cz
Renata L.
9.6.2008 21:33:01
mozna mas pravdu, silna slova to asi byly. Chtela jsem tim rict, ze proste bud mama je nebo mama neni. vysvetlovani proc byt nemuze nema pro dite zadny vyznam. protoze pokud mamu potrebuje a ona neni, tak vsechny reci a duvody ztraci smysl a dite se citi opustene, zrazene a ztraci pocit bezpeci. Chtela jsem tim rict, ze z uhlu pohledu ditete proste kompromis neexistuje.
Je totoiz propastny rozdil mezi tim, kdyz dite z vlastni iniciatiy opousti rodice a kdyz je opousteno a musi se s tim vyrovnavat. Samozrejme zalezi na veku apod.
Co se tyce otazky na pocet mnou vychovanych deti, myslis ze takovy pocet je primo umerny s hloubkou pochopeni detske duse? To je pomerne silne tvrzeni. Zapomina jaksi na mnoho jinych zdroju poznatku a zkusenosti.
Petra Zárubová
  • 
9.6.2008 19:39:57
Firemní školku bych určitě využila. Ale jedině pokud by fungovala jako klasická školka, tedy s jasně daným výchovným programem a odborným personálem.Je to výhodné i časově, protože můžete dojíždět spolu s dítětem a vyzvedávat si ho tedy bezprostředně po práci. O několika takových školkách jsem slyšela, ale zajímalo by mne, kolik jich je u nás celkem. Velmi se těším na výsledky vašeho průzkumu!
madelaine
9.6.2008 17:09:28
Michaelo, trošku silná slova.
Co je to, černý nebo bílý dětský svět?
A kolik už jsi vychovala dospělých dětí, že takhle soudíš?
9.6.2008 0:48:57
Ahoj Libiku,
mluvis mi z duse, ale nebyla bych tak ostra. Prece jen je opravdu spousta matek, ktere do prace musi...
Jako docela problem vidim to, ze se uz zde v diskusi slucuje skolka, ktera je jak znamo pro deti od tri let a je skolskou instituci s jeslemi, ktere jsou pro deti mladsi a jsou instituci zdravotnickou. Deti ktere chodi do jesli potebujou rozhodne jinou peci nez deti chodici do skolky a z tohoto slucovani bych mela po precteni techto prispevku docela obavu. Nedovedu si predstavit dobre vedene jesle nekvalifikovanymi osobami, pricemz zcela soukrome dodavam, ze odkladat deti bez
skutecne zavazneho duvodu do jesli hranici az se zlocinem. A souhlasim s tim co tu bylo vyse napsano, ze takoveto firemni "skolkojesle" nebo co by to vlastne bylo, by mohly vytvaret dost nezdravy tlak na matky a to nejen zamestnavatelem, ale predevsim jakymsi vznikajicim modnim trendem. Dobra myslenka by pak mohla zacit pusobit paradoxne proti podpore rodicovstvi, ktere zadnou instituci nahradit nelze i kdyz se nas snazi nekteri presvedcit o opaku.

Takze me osobne firemni skolky (podtrhuji SKOLKY a NIKOLIV JESLE) pripadaji teoreticky jako docela dobry napad (osobne bych napriklad velmi uvitala detske koutky na universitach, ktere se take nemaji tendenci zakladat) ale nejak vlastne neverim v jejich uskutecneni. Dovedu si je predstavit pouze ve velkych firmach, ktere by si mohly dovolit takto nakladnou instituci provozovat. Take si myslim, ze by mohla byt problematicka kvalita techto skolek- obavala bych se prilisnych ambici (v dusledku investovani penez do skolky) a nebo naopak okrajovosti zajmu. Neni mi jasne, kdo by hlidal kvalitu techto zarizeni. Rozhodne si nemyslim, ze by bylo spravne davat deti na cele dny k nekvalifikovanemu personalu (ostatne i v mnoha detskych koutcich je pozadavkem pedagogicke vzdelani). Neni mi jasne ani financovani techto skolek (firma, ktera bude poskytovat svym zamestnancum skolku zadarmo, do nich bude investovat pomerne hodne penez, takze to muze pojmout i jako zavazek. Naopak tato sluzba muze byt placena a pak se nelisi od soukrome skolky)
Zkratka muj nazor je v tomto ohledu rozporuplny a v kazdem pripade souhlasim s tim, co zde napsala Libik, ze u malych deti neexistuje svet sedivy, ale proste bud cerny nebo bily. A ze nikdy dite tak nepotrebuje trvalou pritomnost sve mamy a taty jako kdyz je takhle male. Bohuzel mnoho lidi na to prichazi az kdyz uz to nejde vzit zpet...
8.6.2008 22:42:17
Firemní školku bych uvítala, nejlépe přímo v objektu nebo v těsné blízkosti. Rozhodně by v ní měl pracovat odborně vyškolený personál - učitelky MŠ, třeba i zdravotní sestry, nebo i lidé (míněno i muži - proč nejsou v mateřinkách chlapi??) s jiným vzděláním, kteří si budou příslušné zaměření dodělávat během zaměstnání.
Školka by měla nabízet všem bez rozdílu (svobodným i vdaným) umístění dítěte po celou pracovní dobu, ať už to bude ranní nebo noční. Samozřejmě nesmí chybět celodenní strava (zřejmě rozšíření závodní jídelny) a kvalitní lůžka.
Podle mého názoru by se za firemní školky mohlo platit školné podle místních zvyklostí - v "klacíkově" 200,- a v Praze i 1000,-.
Markéta, 2 děti
  • 
8.6.2008 16:11:45
Mám dvě děti (1,5 a skoro 3) a vzhledem k tomu, že tříleté dítě z nedostatku kapacit místních školek prakticky neumístíte (zkoušela jsem to, bez šance, taky proto, že jsem na MD s mladší dcerou, ale i kdyby ne, tak bez šance), začnu školku řešit až bude starší v předškolním věku (kdy ze zákona do MŠ nastoupit musí) a jenom doufám, že mi zároveň vezmou i mladší dcerku, které budou v té době tři roky. Jinak mě čekají další dva roky doma a to mě asi klepne.
Firemní školky jsou dobrou alternativou ke školkám státním. Ale stát se bude muset konečně rozhoupat k tomu, aby je začal podporovat (ministerstvo tvrdí, že se to chystá, no uvidíme). Jinak se k tomu firmy moc nepohrnou. Firemní školka je totiž dost drahá záležitost a náklady na ni se musí prostě hradit z firemního zisku. Pokud budou firmy daňově zvýhodněny a zároveň by pro ně bylo výhodné zaměstnávat maminky po MD (opět daňová podpora státu), určitě se ledy pohnou. Jinak to vidím špatně. Můj bývalý zaměstnavatel o firemní školce uvažoval, jelikož se mu to tam teď nějak "rozrodilo" :-), ale když pak viděl tu cenu, zase si to rozmyslel. Raději je ochoten přispívat na celodenní hlídání. Ale stejně nevím, jak by to tam vypadalo, sídlo je na Praze 1 (takže smog, zeleň žádná).
Otázka tedy dnes nestojí, zda by o firemní školky byl od rodičů zájem, ale zda budou firmy podporovány je zřizovat. Nicméně, pořád to bude záležitost velkým firem, které si to budou moci dovolit nebo firem, zaměstnávajících vysoké procento žen. Vím, že pražská Thomayerova nemocnice firemní školku pro své lékařky a zdravotní sestry zřídila, IBM v Praze taky má firemní školku apod. Bohužel nevím, jak to v nich vypadá, co se týče personálu, vybavení, programu pro děti apod. Také tuším, že ze zákona má mít každá státní školka přístup na zahradu, u firemních taková podmínka není (takže jsou buď děti zavřené v místnosti, nebo budou muset na veřejná hřiště, která jsou někdy dost přeplněná). Všechno má své pro i proti, záleží vždycky na lidech, potažmo na zřizovateli. Jenom bych uvítala nějaká nařízení na vybavení, program a kvalitu personálu firemních školek ze strany státu, nejenom daňová zvýhodnění, protože bychom se mohly dočkat toho, že firemní školkou bude nazývána malá místnost bez oken, ve které se tísní 15 dětí pod blikotající zářivkou. Vzhledem k tomu, že pro některé matky, zvlášť samoživitelky, je dlouhá mateřská dovolená finančně neúnosná, patrně by musely vzít zavděk i tím.
[<<Předchozích 20] Příspěvky 2130 z 172 [Dalších 142 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.