| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Příliš sladké těhotenství

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 50 [Dalších 30 >>]
Marta
5.11.2007 14:22:05
Já taky měla těhotenskou cukrovku. Poznalo se to podle testu. V moči jsem nikdy zvýšený výskyt cukru ani ničeho jiného neměla.
Na štěstí jsem byla léčená pouze dietou. Dodržovala jsem jí. Nebylo to tak špatné. Horší bylo to, že jsem nemohla ovoce, které rostlo na zahrádce. Chtěla jsem si ho dopřát, protože jsem věděla, že po narození dítěte se ho zřejmě budu muset vzdát. První dcerka se skoro ze všeho, co jsem snědla, osypala nebo jí z toho trápily větry.
Horší bylo docházet na kontroly. Ráno na lačno na odběr krve, pak nasnídat, za 2 hodiny znovu na odběr, a pak celé dopodne čekat v ordinaci, aby lékař řekl, je to O.K. tak zase za týden nebo 2 týdny. Někdy se stalo, že na mne třeba nevyšla řada a sestra řekla, ať přijdu zítra, že pan doktor to už dneska nestihne. V práci už z toho byli ... 1 den ultrazvuk, další cukrovka, pak zase cukrovka, pak gynda, ...
Jaké ovšem bylo zjištění, že v porodnici, kde jsem byla hospitalizována před porodem, se jaksi dieta nedodržovala. Sice jsem měla jinou stravu. Ale bylo to jen 3x denně. Ráno krajíček suchého chleba + jeden bílý jogur, pak oběd, pak večeře typu kolečko výrobního salámu + krajíček chleba nebo brambor + mléko (to vzhledem k alergii nemohu, takže jen nedovařený brambor). Zelenina nikde. Potřebný počet sacharidů taky nebyl dodržen.
Přišlo mi to divné, že těhotnou tak honí z vyšetření na vyšetření, člověk si odvažuje stravu, počítá sacharidy. Člověka straší jak moc je to nebezpečné a pak v porodnici na to kašlou.
Atislava, dcera 4 roky, syn1rok
  • 
5.11.2007 13:19:45
Tak nevím, nepročetla jsem všechny příspěvky,ale u nás v ambulanci se standartně žádné testy (odběr krve, vypití glukózy) neprovádějí, a už vůbec né na přání maminky. Těhotná jsem byla 2x, ani jednou mi nebyl test proveden (nepočítám autom. kontrolu cukru v moči - prováděna při každé návštěvě). Na dotaz, že je moje dítě příliš velké (já ale přibrala velmi málo- 5kg za celé těhotenství, mělo v 30tt. 2500g )mi bylo sděleno, že není důvod dělat test glukózou, když v moči není cukr.
Hledala jsem na německých fórech a v Německu se tento test(netuším zda všude) neprovádí vůbec z důvodu velmi velké a vysoké zátěže jednorázově podané glukózy organismu (tj. že je poté novorozenec, v té době plod vystaven většímu riziku možné cukrovky v budoucnu). Tak nevím? Nejsem odborník.
  • 
3.11.2007 23:20:00
V prvním těhotenství jsem těh. cukrovku měla a zvládla jsem ji s dietou. Prcek se narodil v pořádku, žádný problém. jen mi v termínu porodu dělali zátěžový test s oxytocynem, večer pustili domů a v noci se mi porod rozběhl.
Teď jsem opět na dietě kvůli cukrovce, tak se uvidí.
Jen chci říct, že když mi dělali test na glukózovou toleranci, tak jsem tu glukózu vyzvracela. Pozvali si mě tedy znovu a vyplatilo se mi tu glukózu více naředit. Normálně se pije půllitr, mně ji naředili do litru. Je náročné to vypít do pěti minut, ale dá se to zvládnout a nedráždí to tak žaludek. Třeba to někomu pomůže. Petra
jana /verunka 11/06
  • 
3.11.2007 20:42:39
ahoj tak já měla taky těhu cukrovku. Přišlo se na ní v 35 tt (trochu se na mě pozapomnělo). Ale protože mám nadváhu tak jsem takovou mírnou dietku měla už od začátku těhu abych nešla rodit s 20 kilama navíc. Takže po zhlédnutí všech utz (dělali mi jich v těhu asi 15 - malá byla - 2 týdny už od 20tt)tak to kontrolovali zda zaostává nebo jde o geneticky menší mimčo (já mám jen 153 cm) mi paní doktorka řekla že ač jsem o cukrovce nevěděla tak jsem jí měla dobře zkompenzovanou. Byla jsem naštěstí jen na dietě. Ale samozřejmě jsem měla pěkně ztaženou prdelku jak jsem se bála že bysme o malou mohli přijít. Takže dietu jsem držela opravdu pedantsky. Porod vylolávali přesně na termín a protože to bylo všechno ještě hodně nezralý tak jsem ne neotvírala a nakonec jsme skončili císařem. Malá měla 2690 a 47 cm.Naštěstí byla malá bez problémů poporodní adaptace v pořádku a co se týká žloutenky tak měla vždy 0. Tak se to vyplatilo. Po tom co jsem přestala kojit jsem asi po měsíci šla na ogtt a zjistilo se že mi bohužel zůstala porucha glukozové tolerance na lačno norma je 5,59 a já mám 5,6 a po vypití glukozy jsem v normě. Sice doktorka říkala že to ještě může zmizet a že taky pomůže když zhubnu. Ale samozřejmě se dalšího těhotenství docela bojím. Ale budu třeba doufat že když otehotním s normální váhou a ne s 20 kilovou nadváhou co sjem měla tak se to opakovat nebude (ale moc tomu nevěřím :o( )
je moc dobře že jste napsali tyto reakce protože by se mohlo stát že si tento článek přečte maminka která o tom moc neví a mávla by rukou že vlastně o nic nejde a to by se jí nemuselo vyplatit.
3.11.2007 15:44:29
Když už jsme u těch odborných informací, našla jsem ještě toto, bohužel je to pro mě právě aktuální, na UTZ mi bylo řečeno, že miminko má známky diabet. fetopatie :-(, zatím snad jen velmi mírné, nicméně legrace to tedy není. Také nechci nikoho strašit, ale někdy mě překvapují maminky, které odmítnou test jen proto, že nechtějí vypít trochu glukozy či se bojí dvou nebo tří odběrů krve.

Novorozenec matky s diabetem

Je-li gravidita dovedena do zdárného konce a porozen živý novorozenec -bez VVV (vrozených vývojových vad), s různým stupněm diabetické fetopatie (vyšší hmotností, prosáknutím podkoží a jevící se jako nezralý ), není ještě zdaleka vyhráno. U těchto novorozenců můžeme mluvit obecně o zhoršené poporodní adaptaci. Záhy po porodu se u nich vyskytují dechové obtíže. Hyperinzulinismus vede k útlumu syntézy povrchově aktivního lecitinu, který tvoří asi 50 procent z fosfolipidů, které jsou základní součástí surfaktantu (až 95 %), tedy látky snižující povrchové napětí v plícních alveolech. Ten podporuje vzdušnost plícních alveolů. Jeho deficit je hlavní příčinou rozvoje RDS či tzv. syndrom hyalinních membrán. Toto je nejzávažnější komplikací neonatálního období dětí diabetiček. U novorozenců matek s GDM udává Sepe v USA u 6 procent po porodu asistovanou ventilaci (21).

V důsledku hyperplasie inzulárního aparátu a tedy hyperinzulínémie dochází po porodu (po přerušení přívodu glukózy od matky ) k silným hypoglykémiím. Častější je rovněž výskyt hyperbilirubinémie.Tato je považována za projev funkční nezralosti jater, kde chybí enzymy nutné pro konjugaci bilirubinu. Tato funkční nezralost je podobná nezralosti u nedonošených dětí.Je častější u makrosomických novorozenců, jejichž matky byly nedostatečně kompenzovány. Při vyšších hladinách může být ohrožen až jádrovým ikterem. Křivka bilirubinu diabetických dětí se kryje téměř s křivkou silně nezralých dětí s porodní hmotností okolo 2000 gr.

Jelikož inzulín stimuluje i sekreci glukagonu u plodu i novorozence a tento pak dále sekreci kalcitoninu, je novorozenec ohrožen i hypokalcemií (Stowers 1979 ). Pro veškeré komplikace a ev. neonatální ztráty je charakteristická typická funkční nezralost plodu. Vedle zmíněného RDS (respiratory distress syndomu) je významně vyšší také výskyt nitrolebního krvácení -často způsobeného mechanicky při obtížném porodu a taktéž zvýšená fragilita angiopatických cév (2).

Diabetes matky má také nepříznivý vliv na psychomotorický vývoj potomků. Nepřímá korelace byla zjištěna mezi hladinami Beta-hydroxybutyrátu, volnými MK (mastných kyselin) v séru těhotných diabetiček ve III.trimestru a mentálním vývojem dětí. Gestóza , která je častou příčinou retardace růstu plodu (19) vede jak k somatickému tak psychomotorické retardaci (1). I když se v posledních letech výrazně snížila perinatální úmrtnost (ve 40. letech 40 %, v 50. letech 20%, v posledním desetiletí klesla na 2-4% (2) a výskyt kongenitálních malformací, stále zůstávají tyto děti ohroženy výrazně vyšším stupněm poruch psychomotorického vývoje.

Ve dvou letech dítěte provedené testy psychomotorického vývoje dle Bayleyho a test motorických dovedností podle Oseretského v 6 a 8 letech ukazují na signifikantní korelaci hodnoty Beta-hydroxybutyrátu ve II.a III. trimestru s dosaženým skóre psychomotorického vývoje. Stav metabolismu matky ovlivňuje tak během intrauterinního vývoje pozdější vývoj nervové soustavy dětí diabetiček (7).
Cita
3.11.2007 14:24:24
Tak nevím, byla jsem na testech v obou těhotenstvích, vždy negativní z moči i z krve a obě děti byly přes čtyři kila a u prvního došlo k dystokii ramének a u druhého byly po porodu problémy s dýcháním... dr nad těmi negativnímy výsledky vždy jen kroutila hlavou..
3.11.2007 11:46:37
Tak je to Tvé rozhodnutí a máš na ně právo, ale já bych to s tím, co vím, že se může stát neriskovala. Cukrovka mi vyskočila v druhém těhotenství podstatně víc a dřív.
3.11.2007 11:43:40
Ahoj!
Měla jsem cukrovku na inzulinu v prvním těhotenstí, teď jsem na začátku druhého a už v tom zase lítám.

Je-li cukrovka dobře kompenzovaná, nehrozí tobě ani miminku větší rizika než zdravým těhotným. Hladina cukru hodinu po jídle musí být do 7,5. Pak je vše ok. Neboj se toho, dodržuj dietu a stravuj se pravidelně.

Při nemompenzované cukrovce jsou rizika velká hlavně pro miminko. Při léčbě ale je vše ok. Vím sama jak moc jsem se bála, když mi cukrovku objevili. Teď o tom hodně vím a strach už nemám. Klidně mi napiš na dana.paukova@bluetone.cz. Budu-li tě moci trochu uklidnit nebo pomoci, ráda Ti napíšu.

Držím paleček.
3.11.2007 11:33:17
Tak v prvé řadě cukr v moči u těhotných se vyskytuje velmi často aniž to cokoliv znamená. Naopak řada žen s gestačním diabetem cukr v moči vůbec nemá.

Dieta je sestavena samozřejmě s vylouičením volného cukru, ale především s řízeným omezením uhlohydrátů. To jsou totiž taky cukry, i když složité a vstřebávají se do krve pomaleji. Porce ovoce jsou maximálně 100g s vyloučením banánů, hrušek, hroznového vína, švestek a podobně sladkého ovoce. Stěžejní je pravidelnost ve stravování, ovšem těhotenská cukrovka mívá řadu dietních odlišností od netěhotenského diabetu.

Od svého lékaře vím, že po těhotenství do třiceti let maximálně dojde k rozvinutí diabetu nejspíše druhého typu.

V těhotenství je u nekompenzované cukrovky riziko komplikací velké a zdaleka nejde jen o velký plod. Vysoká hladina cukru v krvi působí toxicky na cévy a způsobuje rychlejší stárnutí placenty. Neléčená diabetička má tak zvýšené riziko nitroděložního úmrtí plodu na konci těhotenství. Dítě dále může trpět poporodní hypoglykémií a dalším celým souborem problémů spadajících do diabetické fetopatie.

Je-li cukrovka léčená, neliší se riziko komplikací od zdravé těhotné.

Cukrovku mám. Opět. Pouze reálně informuju, nestraším. Když se léčí, je vše ok. Nenechte se od lékaře odbýt, je-li Vám více než 30 let nebo nepatříte-li k nejštíhlejším eventuálně máte-li cukrovku v rodině, chtějte oGTT a v případě pozitivity chtějte docházet na diabetologii pro těhotné nebo tam běžte samy. Chráníte sebe a hlavně své dítě.

My to zvládli bezvadně, chlapeček se narodil 38+0 sice císařem, ale zdravý. :-) Tak držím palec.
1.11.2007 19:50:06
Ahoj všem já mám také těhotenskou cukrovku a mam s toho strach píchám si inzulín a doufám že bude vše v pořádku,nevím jaká rizika to představuje pro mé dítě a mne i když jí mam kontrolovanou, jaké můžou nastat komplikace při porodu vůbec netušim každý mi řiká něco jiného a já nevim čemu mam věřit,kdyby jste s tim měl někdo nějaké zkušenosti budu ráda když mi je napíšete děkuji
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 50 [Dalších 30 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.