| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Události před narozením a jejich důsledky

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 150 [Dalších 130 >>]
Irena, 2 deti
  • 
23.3.2007 23:38:03
Ja nepolemizuji se Skandidavskymi studiemi, to jsem rozhodne nemela v umyslu. Jeste jednou tedy vysvetlim duvod, proc povazuji vyhodnejsi srovnavat nahodne vybrane mnoziny rozdelene casem (co nejkratsim) oproti mnozinam rozdelenym dobrovolnym vyberem. Nekdo se v danem case rozhodl pro vynechani ultrazvukoveho vysetreni. K tomu mel duvod. V USA (zila jsem v Pensylvanii) se zminenych vysetreni systematicky neucastnili lide specifickych spolecenskych skupin. Ve Skandinavii je tomu treba jinak, nevim. Proste to neni nahodny vyber. Do statistiky to zanasi dalsi prvek (ruseni), ktery odfiltrovat neni snadne. Vetsinou na odfiltrovani rusiveho signalu ti, kdo pracuji s vysledky, rezignuji.
V dalsim jsem zduraznila celkove zhorseni zdravotniho stavu populace, jehoz jednim z projevu jsou pravdepodobne i LMD. Impakt starych a nemocnych rodicu na zvyseni vyskytu ruznych vad, LMD nevyjimaje, je zrejme nezanedbatelny. S jistou pravdepodobnosti maji tyto nepriznive trendy maji vyssi vliv na LMD, nez UZ. Snad jsem se vyjadrila jasne. Cizinko, je jiste uzitecne byt bdela a nenechat se sebou experimentovat, snazit se o maximalni protekci zivotniho prostredi a angazovat se v prislusne osvete. To nemyslim ironicky. Jsem ve veku, kdy jsem uz neco zazila a mam pro lecos pochopeni. Stav materskeho organizmu je zcela fundamentalni a bohuzel se zhorsuje, pribyva rizikovych tehotenstvi, problemovych porodu. Mnohe poruchy v obdobi tehotenstvi jsou obtizne detekovatelne a jejich efekt v sume muze byt vyrazny. Proste, vec je slozita a reseni neni snadne. Bud zmenime zivotni strategii (navrat k opravdu hlubokym korenum), nebo se smirime s biologickymi (i genetickymi) manipulacemi, resp. opravami.
cizinka1
23.3.2007 21:59:29
Ireno,

Divala jsi na ten clanek a vyhledala jsi tu nestastnou norskou studii, ktery uz treti prispevek cituji? Ti snad nedochazi, ze Skandinavci driv pristoupili k skeptickemu postaveni WHO vuci preventivnimu UTV a prosazovali politiku informovane volby. A tak ve vsech skandinavskych zemich existuje velka populace deti, kteri UTV sledovani nebyli. A tak je co srovnavat v ramci jedne generaci, a tak to neni pouze studie o narustu postizeni, ale srovnavani ultrasoundovanych a neultrasoudovanych deti, rozumis? Nerozumim, proc ti vyhovuje spise porovnavani dvou generaci. Jsem uz z vedkyn na Rodine trochu zoufala, vazne vam neni trapny se poustet do polemiky anez byste precetli s cim to polemizujete? Radeji bych pak o sve (vedecke) pracovni naplni mlcela.

"Znovu opakuji, zdravotni stav populace se zhorsuje. Pribyva lidi (deti) s ruznymi problemy a to nejen neuologickeho razu. Velmi pribyva alergiku, astmatiku. Kvalita jejich zivota je v zavislosti na mire poskozeni organizmu snizena.Je velmi pravdepodobne, ze jednou z vyznamnych pricin daneho stavu je absence prirozeneho vyberu. Dospelosti se proste doziji ti, kteri by na to jeste pomerne nedavno nemeli.Starnouci matky jsou bohuzel dalsim prvkem tohoto neblaheho trendu."

To jo. No a?


"Pravdepodobnost DS roste s vekem matky a to je, jak jsem byla poucena behem gravidity v USA, prakticky stejne na celem svete.Svedci to o zhorsujicim se stavu reprodukcnich schopnosti organismu. Matky jsou proste poskozeny vekem."

Tady nemluvime o DS, ale o autizmu a LMD.

"Mohou byt poskozeny i jinymi vlivy - elektromagnetickym polem kratkych vlnovych delek, tezkymi kovy, ktere se postupne usazuji v tele..."

Prave proto se sleduje vliv prenatalnich intervenci na jednu generaci, vystavenou podobnym vlivem ze stejne spolecnosti.

"A tento trend je v celem vyspelem svete. Za to se plati. Z teto "prekerni situace" je, obavam se, jedina cesta ven: biologicka manipulace na fundamentalni urovni.
Snad je vazenym ctenarum jasne, co mam na mysli."

Priznavam se, ze netusim.
Irena, 2 det
  • 
23.3.2007 21:06:09
Zrejme jsem se spatne vyjadrila, 80. leta a 70. leta jako 2 srovnavaci obdobi byl priklad. Slo mi o to, ze by se mely spravne srovnavat data tesne pred plosnym zavedenim dane metodiky a tesne po nem v dane oblasti a na definovane mnozine. Ostatni studie jsou pak pouze kvantitativni a to je v danem pripade pro spravnou interpretaci znacna komplikace. Znovu opakuji, zdravotni stav populace se zhorsuje. Pribyva lidi (deti) s ruznymi problemy a to nejen neuologickeho razu. Velmi pribyva alergiku, astmatiku. Kvalita jejich zivota je v zavislosti na mire poskozeni organizmu snizena. Je velmi pravdepodobne, ze jednou z vyznamnych pricin daneho stavu je absence prirozeneho vyberu. Dospelosti se proste doziji ti, kteri by na to jeste pomerne nedavno nemeli.
Starnouci matky jsou bohuzel dalsim prvkem tohoto neblaheho trendu. Pravdepodobnost DS roste s vekem matky a to je, jak jsem byla poucena behem gravidity v USA, prakticky stejne na celem svete. Svedci to o zhorsujicim se stavu reprodukcnich schopnosti organismu. Matky jsou proste poskozeny vekem. Mohou byt poskozeny i jinymi vlivy - elektromagnetickym polem kratkych vlnovych delek, tezkymi kovy, ktere se postupne usazuji v tele...
A tento trend je v celem vyspelem svete. Za to se plati. Z teto "prekerni situace" je, obavam se, jedina cesta ven: biologicka manipulace na fundamentalni urovni.
Snad je vazenym ctenarum jasne, co mam na mysli.
cizinka1
23.3.2007 19:02:10
Ireno, jeste dodam, ze zvysovani veku matek je fenomen spise postsoc zemich. Ve Skandinavii s vyjimkou Finska je to uz velmi stara tradice, ze rodina se porizuje spise pozdeji. A presto, priciny narustu poctu neurologickych potizi se hledaji tam take, a intensivneji. Neni take vylouceno, ze jsou dalsi faktory.
cizinka1
23.3.2007 17:55:18
Matanku, kdyz jsi tak chytra, najdi si lepsi argumenty. Co mas proti bezne evropske medicinske praxi???

Fakt diky bohu nemela jsem mimodelozni tehotenstvi, ale mela jsem zanet slepeho streva. U obou pripadu priznaky a akutnost jsou podobni. Pri diagnoze ta druha se vzdy vyloucuje. Jde o to, ze je nutno se dostat na operacni sal drive, nez v lepsim pripade slepak nebo vejcevod praskne a bude velky dramaticky maler anebo aby se stihlo udelat vse na zachranu zivota. Nicmene, od preventivniho vyoperovani slepaku se seslo uz davno, take kdysi byla takova moda.
Mela jsi kriticky stav a zijes? O to jde. Prave proto, ze stav je zachranitelny, ikdyz, nepopiram, dramaticky.
cizinka1
23.3.2007 17:46:35
Ireno,

pises,
"potiz je v tom, ze by bylo skutecne nejlepsi srovnat v dane oblasti UZ netestovanou skupinu (70. leta) s UTZ jakkoli testovanou (konec 80. let)."

Tak tohle by bylo rozhodne spatny metodicky pristup, a to nejen kvuli dalsim faktorum rozdilnosti veku tehornych, zmene ekologickych faktoru a t.d. Srovnavat se musi stejna generace, ktera vyrusta ve stejnych podminkach. Pak by jeste vyslo, ze to UTV je skodlivejsi nez je:-). Navic ve svedomite studii by melo jit o stejne skolene teamy, kteri diagnozuje neurologicke potize (treba LMD bylo v populaci sedesatych letech vice, jen nebyly diagnozovane. Je problematicky srovnavat diagnozy v soucastnosti u dvou generaci. Takze, nesouhlasim, pristup citovane norske studii je fajn, najdes na nej odkazy i v clancich, ktere jsou uvedeny pod clankem jako More about ultrasound. Jenze takovych studii musi byt vice a vice profilovanych aby slo o jistejsi vedeni.

"Takze zaverem: nemam iluze o absolutni neskodlivosti jakychkoli zasahu, ale jejich impact je treba hodnotit v souladu se stavem zkoumane mnoziny (matek). Proste starsi a mene zdrava populace ma statisticky problematictejsi potomstvo i bez jakychkoli vnejsich (typu UZ) vstupu. Hlavni cesta z problemu neni, obavam se, predevsim ve snizeni diagnostickych a jinych vnejsich vstupu, ale v biologicke intervenci na fundamentalni urovni. Je to pruser, ale obavam se, ze nam nic jineho nezbyva. Jme starsi a prezivaji vice nemocni."

Starnouci matky a pripadne potize je mozny faktor a je nutno ho vyloucit. Ja prece netvrdim ze vim, JAK skodlivy UTV je, jen to, ze jsou vazne duvody k opatrnosti, a jsou nutne dalsi vyzkumy. Mi se nelibi ale suverennost doktoru, kteri se troufaji tvrdit, ze VEDI ze 3-5 UTV jsou neskodne. Na ti bych skutecne se dala pozor, totiz tohle panove vedet nemuzou.

No a jak jsem psala Zuzcesim, a Diane, neni mi znamo, jakym zpusobem preventivni vysetreni UTV muze prispet k te pozitivni intervenci. Sice geneticke testy muzou pomoct matkam se zbavit geneticky vadnych potomku, ale to je eticke rozhodnuti, a v tom kazdy postupuje podle sveho svedomi a moznosti. Ale testy na zamlkle tehotenstvi jsou shozene ze stolu uz davno. Zkoumani nekterych predporodnich prognoz jako poloha placenty, pupecni snury a pod. take. Jsou diagnostikovatelne i jinak, a dokonce presneji. No a co se tyka ceske speciality, prevenci mimodeloznich tehotenstvi, zajimala by mne statistika diagnostickeho prinosu tohoto vysetreni. Jestli neni tak, ze Mimod. t. je diagnozovane casteji u ultrasoundovanych tehotnych nez v kontrolni skupine. Totiz je take mozny za i s tim se telo poradi aniz tehotna o tom vedela. Nekomu skrabat vejcevody drive, nez se projevili potize je take docela rizikova zalezitost.

Kdo se boji srdecnych vad, nebo chce alespon jednu kontrolu plodu, ok. Ale postupovat rizikovy zakrok, jen abych si stihla koupit dvojity kocarek, nebo abych vedela ze dite ma genetickou vadu? Podle mne je to blahovost.
matanek
  • 
23.3.2007 17:21:47
Cizinko, to jsou takové kraviny,co píšeš ! ŠÍLENÉ !! Mimoděložní jsi nikdy neměla, tak do toho nekecej. A píše se chirurgie, ne chirurgye !!
matanek
  • 
23.3.2007 16:29:51
Ahoj.Také jsem měla mimoděložní těhotenství (kritický stav).
A musím říct: CIZINKO, JSI NAPROSTO MIMO MÍSU !!! JSOU TO HROZNÉ BLBOSTI, CO PÍŠEŠ !!
Irena, 2 deti
  • 
23.3.2007 12:54:38
Zdravim,
potiz je v tom, ze by bylo skutecne nejlepsi srovnat v dane oblasti UZ netestovanou skupinu (70. leta) s UTZ jakkoli testovanou (konec 80. let). V tomto obdobi nemusi byt jeste dostatecne relevantni dalsi faktory-narust veku matek a zhorseni zdravotniho stavu populace. Obe skutecnosti prisly na skutecny porad dne v CR pozdeji. Jakmile je dana metoda zavedena a sleduje se vliv jen miry aplikace na nejaky parametr, je vyhodnoceni daleko delikatnejsi zalezitost. Takze - jeste jednou- byla bych opatrna. Co se obecne aplikace jakekoli diagnostiky tyce, nikdy neni dobre zbytecne brat penize pojistovne a zatezovat zucastnene, to je zrejme. Muj starsi syn je na VS, dceru jsem cekala v behem pracovniho pobytu na univerzite USA, kde to s UZ a jinymi vysetrenimi behem rozhodne neprehaneji, tam setri predevsim dolary. Takze zaverem: nemam iluze o absolutni neskodlivosti jakychkoli zasahu, ale jejich impact je treba hodnotit v souladu se stavem zkoumane mnoziny (matek). Proste starsi a mene zdrava populace ma statisticky problematictejsi potomstvo i bez jakychkoli vnejsich (typu UZ) vstupu. Hlavni cesta z problemu neni, obavam se, predevsim ve snizeni diagnostickych a jinych vnejsich vstupu, ale v biologicke intervenci na fundamentalni urovni. Je to pruser, ale obavam se, ze nam nic jineho nezbyva. Jme starsi a prezivaji vice nemocni.
cizinka1
23.3.2007 8:23:16
pardon, Fyzik:-)

Jo, a jeste jako cesky jaderny fyzik, bys mela vice naslouchat ekologum, bat se mame dovudy vsichni, nejenom Rakusani. Naposled kdyz jsem poslouchala ceske zpravy, mela jsem radost, kdyz Bursik zprdl pi. Drabovou za jeji nomenklaturni prazdnorec:-). Ale je to uz mimo misu.
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 150 [Dalších 130 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.