| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Zpověď eko-kacíře aneb Naše ekologické hříchy

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 64 [Dalších 44 >>]
1.11.2005 23:56:31
Milá paní Marto,
myslím, že jste "odžila" /to tedy ne, máte ještě jistě mnoho před sebou!/ velmi plodný a dobrý život, na vašem místě bych na něj byla hrdá!
Vesnice je bohužel v hluboké krizi, to ano...
ALe přesto s Vaším posledním odstavcem vůbec nesouhlasím...
"sex, lži a prachy" - to už jsem někde slyšela a nemyslím, že by to byla jen specialita vesnice...
Bohužel město nebývá o mnoho skutečně kulturnější, spíš jen uklizenější, ale i hlučnější, zmatenější... Otázka čistoty je často jen vnější "potěmkiáda"...
tak nevím...
Záleží na každé domácnosti, na každém jednotlivci. Znám (i v našem okolí) spoustu kvalitních, ekologicky smýšlejících a duchovně vyspělých lidí z paneláku!! Nebo i činžáku v Korunovační na Praze 7.
My jsme teĎ na pomezí města a "divočiny", je to tu takové pomixované i v mentalitě, prostě ani město ani ves.
Prostě přes ty různé komplikace se nám tu líbí.... Zatím tedy jsme tady a nechcem se hnout ani o "píďu"... Už jsme si to za těch šest let prostě ochočili, nebo spíš si to ochočilo nás ;)
Když to srovnám s Prahou (asi po roce se tam na 1den chystám, tak jsem zvědavá na srovnání!)- tak tady všude v okolí pulsuje skutečný život, spíš Život... Ve velkoměstech nemá pro asfalt šanci, to mě dusí...
"Každému jeho Domažlice"... ale děkuju moc za příspěvek i snahu pomoci...
Díky...
ester
1.11.2005 23:40:46
úplně náhodou jsem si to přečetla (nekontroluju denně, ani týdně:-)) a je mi to moc líto, že odcházíte....
já jsem se rozhodla jít cestou kompromisů a z různých důvodů (mnoha:-)) zatím neodcházíme a doufám, že nás to ani nenapadne... nekdy je hůř, někdy líp... a hlavně: my nežijem na tak strašně nepřístupném místě, jako vy.
Cestu (skoro vždy:-)) protahují, wartburg zatím jezdí, i když tak strašně smrdí /no snad bude časem něco na plyn:-) /
- penízky holt nejsou a lidské zdraví (tělesné i duševní) jsou taky nezanedbatelné faktory...
zajdi někdy na diskusi o vesnici:
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep.asp?z_podkategorie=no&id=492&monthfrom=&yearfrom=
- ale nového tam myslím nic není - kromě Sirrčina odkazu na Ekozahrady - ty jsou fakt pěkný...
kterýže městečko bude to vaše??? (mně je taky líp s Libercem za zády, holt dítě velkoměsta;)
takže nepiš "my už na to nemáme" - vy jste měli X-krát drsnější podmínky...
a co kozy? nebudou tam u vás?? ;)
já taky váhám, viz
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep.asp?z_podkategorie=no&id=2652&monthfrom=&yearfrom=
tak ahoj, dobrou, zítra v 6 budíček (pokud nebudou nějaké další v noci od Marušky...;))
Držte se!!! hodně štěstí.... ;)
pá, ester
1.11.2005 22:51:35
Do Prahy ne, neboj. Malé městečko 80km západněji. Cesty se tam protahují!
  • 
1.11.2005 17:32:50
Zapomnela jsem dodat, ze si dopravam ten luxus a peru v ekologickem prasku - takze se snazim neznecistovat tu vodu, kterou pouziji jeste vice.

Take me stve, ze se porad srovnavaji latkove a papirove pleny z pohledu ceny, ale o to tu preci jde skoro nejmene! Lide, kteri se rozhodnou pouzivat latkove pleny, to delaji (alespon podle mych zkusenosti) zejmena z ekologickeho hlediska a pak je uplne jedno, jestli je to vyrazne levnejsi nebo to vyjde na stejno a jestli je s tim o neco vice prace... (mimochodem - u papirovych plen by se mela pripocitat i jejich likvidace). Vim, ze se tim lidstvo nespasi, ale clovek dela aspon neco a dulezita je zmena mysleni, pak ty vsechny malickosti jako trideni odpadu, minimalni pouzivani automobilu apod. je jednoduche.

A jeste k ekologickym aktivistum - nebyt jich, tak si lide daleko pozdeji uvedomi, ze by meli zacit menit zivotni styl, abychom si to prostredi znicili co nejpozdeji. Takze zas tak spatni nejsou. jsou daleko horsi spolecenske a zajmove skupiny.
  • 
1.11.2005 17:02:08
Take pridam svuj nazor na pleny a zkusenost.
Mam synka stareho 4 a pul mesice. V porodnici jsem samozrejme pouzivala papirove pleny - jine nenabizeli, ale po navratu domu jsem presla na latkove. Mam 80 ks. Ondra cura a kaka hodne (kaka asi 4-5x denne), takze prebaluji casto. Ale dosud to pro me nebyl problem. S prackou je to uplne v pohode. Pradlo do ni davam s Ondrou vedle sebe - mame z toho hru, kdy mu u toho povidam a ukazuju plenky, takze zaroven zabavim dite. Veseni mi zabere max 10 minut a to vesim peclive, abych pak jen sundala a bylo to castecne slozene. Zehlila jsem je pouze v sestinedeli. Ondra mel od narozeni sileny opruzeniny. Zkousela jsem vsechno mozne - i prechod na tyden na papirove pleny, zmeny kremu atd. a nic nepomohlo. Po 2 mesicich opruzeniny zmizely a od te doby se nikdy neobjevily. Takze jsem presvedcena, ze vubec nesouvisely s druhem plen, ale s tim, ze si telicko muselo zvyknout. Po papirovych plenach ma Ondra otlaceniny na nozickach (ma je docela tlusty), coz se po latkovych nestava. Kakani mi proteklo jen parkrat a to jen, kdyz jsem Ondru drzela v naruci, kdyz se pokakal. Jinak nikdy. Na rozdil od papirovek - protecou vzdy po 2 hodinach. Pouzivam je na delsi cestovani a kdyz jedu nekam na cely den (do Prahy). Spotrebu jsem si nepocitala, verim tem, co uz spocitane jsou. A jsem na to taky lina. Staci mi pocit, ze minimalne prispivam ke zvetseni skladek. Koukala jsem, ze na papirovkach neni srozumitelne napsano, z ceho se skladaji - jen chemicke nazvy, ktere mi nic nereknou. Ale staci mi, jak silene smrdi chemii! A jak rikal jeden znamy - staci mi predstavit si tu hromadu odpadu na skladce (ve spalovne), kterou bych vytvorila za celou dobu, co bude Ondra pleny pouzivat. To opravdu neni takova namaha s latkovymi plenami a clovek nemusi byt ani zaprisahly ekolog, ktery zije mimo spolecnost...
Doporucuji www stranky www.latkovepleny.cz

Nekdo tu psal o damskych vlozkach. To je podle me hloupa argumentace. Clovek by se mel snazit prispivat ke zlepseni zivotniho prostredi podle svych moznosti a nemusi to byt na ukor slusneho zivotniho standardu. Ale je fakt, ze zalezi na tom, jak velky luxus clovek k zivotu potrebuje. Neni treba se vracet do stredoveku, ale kazdy by neco delat mel - svet se nezlepsi, kdyz nezacneme u sebe!
preji vsem hezky den.
Jitka
  • 
31.10.2005 13:44:22
Zdravím. Chci se jenom zeptat, kam že se to teď budete stěhovat?
31.10.2005 11:29:27
V r. 2001 jsme si koupili ruinu staré chalupy na nádherném místě. Chtěli jsme ji zachránit, žít tu obklopeni přírodou, mít nějaké ty kozy a slepice... Mezitím se nám také narodili dva kluci (dnes 4 a 2), náš čas byl rozložen dost nerovnoměrně mezi děti a stavební práce. Hádáte dobře, ve prospěch stavby, pořád je něco důležitýho potřeba udělat. Zvlášť, když sníh leží 5 měsíců nepřetržitě, naší cestu v zimě neprotahují (300m), všechno se musí stihnout během doby, kdy je cesta průjezdná (materiál).
Nemáme auto. Na nákupy jsme jezdili na kole nebo pěšky, nejbližší obchod je 2,5 km.
Minulé léto jsme do poslední chvíle dělali na baráku, nestihli jsme připravit dřevo na zimu (máme kamna na dřevo),na hotová polena jsme zase neměli peníze, zimu jsme strávili broděním se dvěma metry (nepřeháním) sněhu pro soušky a větve. A odhazováním sněhu po večerech, když jsem dala děti spát. Uhnala jsem si tenisový loket a chronické bolesti v zádech. Děti taky vyrůstají na studeném odchovu, jsou ale zdravé.
Takže sbohem "romantiko"! Těším se na auto. Těším se, že budeme jezdit na výlety a dělat všechny ty věci, na které jsme neměli čas, například plavání... jet do bazénu by pro nás byl výlet na celý den..
Těším se, že budu mít víc času na děti.
Hodně štěstí Ester, hodně síly. Vím přesně o čem píšeš, my už na to nemáme.
31.10.2005 11:20:57
Zítra jdem podepsat kupní smlouvu. Prodáváme chalupu v Jiz. horách (na druhé straně hor). Vzdáváme to.
V r. 2001 jsme si koupili ruinu staré chalupy na nádherném místě. Chtěli jsme ji zachránit, žít tu obklopeni přírodou, mít nějaké ty kozy a slepice... Mezitím se nám také narodili dva kluci (dnes 4 a 2), náš čas byl rozložen dost nerovnoměrně mezi děti a stavební práce. Hádáte dobře, ve prospěch stavby, pořád je něco důležitýho potřeba udělat. Zvlášť, když sníh leží 5 měsíců nepřetržitě, naší cestu v zimě neprotahují (300m), všechno se musí stihnout během doby, kdy je cesta průjezdná (materiál).
Nemáme auto. Na nákupy jsme jezdili na kole nebo pěšky, nejbližší obchod je 2,5 km.
Minulé léto jsme do poslední chvíle dělali na baráku, nestihli jsme připravit dřevo na zimu (máme kamna na dřevo),na hotová polena jsme zase neměli peníze, zimu jsme strávili broděním se dvěma metry (nepřeháním) sněhu pro soušky a větve. A odhazováním sněhu po večerech, když jsem dala děti spát. Uhnala jsem si tenisový loket a chronické bolesti v zádech. Děti taky vyrůstají na studeném odchovu, jsou ale zdravé.
Takže sbohem "romantiko"! Těším se na auto. Těším se, že budeme jezdit na výlety a dělat všechny ty věci, na které jsme neměli čas, například plavání... jet do bazénu by pro nás byl výlet na celý den..
Těším se, že budu mít víc času na děti.
Hodně štěstí Ester, hodně síly. Vím přesně o čem píšeš, my už na to nemáme.
Marta Kocianová
  • 
23.10.2005 14:08:18
Milá paní, přečetla jsem si Vaši zpověď a reakce, či názory lidí jsem neotevřela(je jich moc a nepotřebuji se nimi nechat ovlinit)
Je mi 45let, mám čtyři velké děti a tzv. ,,odžito,,
Jako mladá, jsem zajisté také koketovala s podobnou myšlenkou na prožitý život, kterou Vz jste se rozhodla realizovat.
Život mi tzv. však nepřál a zbyl jen ten panelák v trochu větším městě.
S čistým svědomím mohu říst, že jsem se po celá tá léta snažila žít ,,ekologicky, čistě, přírodně,, - koupila jsem si kousek půdy za městem a tam pěstovala, co šlo. Spoustu produktů jsem s dětma našla v lese, na louce (např. fritované květy pampelišky , houby (dají se zavařit, nasušit), šípky, byliny.

Navázala jsem ekonomické přátelství s málo lidma vesnice, kteří mi byli sympatičtí svou hygienou a od nich jsem kupovala, mléko, vajíčka, maso.
Vychovala jsem čtyři děti, včetně vzdělání, pořídili jsme si nové auto Felinu a měli krásně zařízený byt.

Moje velké děti se přesídlili z rodného města do velkoměsta Brno (možnost dobrého výdělku a bydlení)
Já jsem tragicky zůstala sama a přestěhovala se blíže dětem, asi dvacet km pod Brno na malé městečko, ale s totální mentalitou vesnice asi tak padesát let zpátky a mám z toho děs!!!
Lidé zde žijí sexem, kořalou a pomluvy.
Ve svých kamnách spálí vše, co najdou v pangejtech!!!
Líní jsou a špinaví!!!
Proto si vážená paní nevyčítejte svou línost, vemte rozum do hlavy a hajde do města. Nikde jinde se totiž nedá žít ekologičtějí a zároveň kulturněji, než ve městě!!!
30.3.2005 9:07:45
Hurá, jaro!!! ;o)
ahoj, dostávám se k odpovědi s víc jak ročním zpožděním, tak těžko říct, jestli si to adresát vůbec přečte:)
Ale aspoň pro klid duše:)
Jistěže, ta "ekologie" je u nás velice relativní, snažíme se hlavně přežít :-)) Taky proto se nazývám eko-kacířem.....
Ale přecejen jak slezl před pár dny sníh /vyloženě teď to je vidět každou hodinou,jak ubývá!/, už jsem se pustila (spol. s právš přítomnou babičkou - mám fakt dobrou tchýni :o))) do hrabání se v hlíně a snad něco málo z těch rybízů a hrášku letos bude. Taky mám nějaký další semínka v truhlíku (bylinky, pažitka...) a snad se to úspěšně dostane do země. Brambory kdysi nic moc, ale snad to zas někdy zkusíme.
Stále víc uvažuju o té koze. Jen problém s chlívkem, který není (stodola taky ne) a na stavbu asi nebude čas a energie... V létě by to šlo, ale jak by chuděrka přežila zimu??? Jedni vzdál. sousedi kozu mají a chodím tak čas od času sbírat inspiraci. Taky mě napadlo pořídit kůzle jen na léto (rádi by si ho pak nechali na pečínku) - ale jak se znám, přilnula bych k němu a pak už bych ho nikomu na sežrání nedala... :(
achjo, městskej člověk....! :))
Jinak, CePale, s tím "ekologičtějším" životem v paneláku jsem to myslela přesně tak, jak to píšeš. Je to prostě tak, bez diskuse...
MHD:
samozřejmě využíváme!! Problém je, že teď v Liberci s tím jsou nějaký problémy a proředily se spoje, jedni kamarádi dělají petici, primátor ankety, snad se to zlepší...
Máme to sice do centra od nás jen 6km, ale od busu nahoru je to pěknej krpál něco přes kilák... S děckama maličko problém....
Odpady fekální - máme septik, ale bohužel cestička od silnice je úzká a hovnocuc nezajede až k domečku... Takže asi tak jednou za rok vezme manžel kýble, rozhrábne kompost a co vyhnilo přesune. Když jsme tu ještě nebydleli a byli jen rekreanti, lilo se to dle dobrých zkušeností předchůdců na zimu k rybízům /pro smrad a dovádivého psa nyní nelze:-)/
Pokud právě snídáte či něco podobného, dobrou chuť ! :))
Jinak přepad ze septiku jde do naší vlastní louky a zatím to nemá žádné drastické /pozorovatelné/ následky - možná máme něco mezi zemním filtrem a kořenovou čistírnou... :o) ? Snažím se aspoň o užívání ekol. pracího programu a čistidel české fy Missiva (dá se najít na netu)
Bohužel na lepší čištění nejsou finance a energie na výstavbu... :(
Ad sousedské vztahy:
to je jasný, na vesnici si lidi mají pomáhat!!! Starousedlíci jsou tu v pohodě, i když naši psíci se občas holt porvou :-(
Začínám přehodnocovat (zlepšovat:)) i svůj vztah k novousedlíkům z blízkého "beverly hills"- někteří /hlavně ti nahoře blíž nám/ jsou docela milí a celkem normální :)
Ačkoliv některé starilní zahrady a velkodomy, kde venku není skoro nikdo vidět, my zatím k srdci nepřirostly...
Ačkoliv je fakt, že některé ty zahrady jsou spíš parkové, hezky osázené a vzhledné - možná lepšín než to pole s lebedou, co tu dřív bylo.
Je ale dobrý občas někoho potkat (pěšího - tj. hlavně matky a seniory, ale občas i otce!) a hodit řeč...
Lepší se tím vztahy a uhlazuje se "ostří třídních rozporů":)) - použiju-li historickou marxleninskou terminologii:)
ahoj a hezké jaro!
ester
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 64 [Dalších 44 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.