| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Kde rodit

4.4.2000 17:08:21 Dr. A. Barták

Re: Lepší už to být snad ani nemůže

Vážená paní Wallerová,
náhodou jsem se dověděl, že se na internetu zmiňuje zdravotnické zařízení Meda, jehož jsem zaměstnancem. Se zájmem jsem si přečetl příspěvky a s jistým podivem jsem si uvědomil, že v očích veřejnosti je porod převážně o holení a klystýru, zatímco porození živého a pokud možno zdravého dítěte je vcelku podružnou maličkostí. V žádném případě jsem neměl v úmyslu do diskuse nějak zasahovat a také bych to neudělal, kdyby se mne osobně nedotkla Vaše poznámka, kde pochybujete o naší porodnické erudici pouze proto, že máme ročně jen několik desitek porodů. Je to pravda (porodů máme kolem stovky), ale každý z nás se před nástupem do Medy živil porodnictvím dost dlouho. Já osobně třináct let a z toho tři roky v severní Africe, kde jsem musel velmi často řešit takové případy a komplikace, které většina českých porodníků zná jen z učebnic. Trvám proto na tom, že standard porodnické péče, kterou poskytujeme, je vyšší, než je běžné v jiných ústavech. Už jen třeba proto, že zatímco obvykle je rutinní prací na porodním sále pověřován lékař spíše mladší, naše porody jsou od počátku vedeny osobně lékařem s nejvyšší kvalifikací, který je schopen dohlížet na spontánní porod stejně dobře, jako jej v případě komplikací v klidu a s úsměvem ukončit operativně, místo aby právě v této krizové chvíli začal horečně shánět někoho, kdo je kompetentní situaci řešit. (Z vlastní praxe vím, že právě to je nejčastější příčinou nešťastných konců.) Za to platí naše pacientky, a zda ty peníze jsou šílené nebo ne, to je jistě otázkou osobních priorit každého člověka. Totéž ostatně platí o těch klokaních řízcích. V životě jsem se setkal s lidmi, pro něž byly podstatné zcela neuvěřitelné věci (a jiné pro ně stejně neuvěřitelně podstatné nebyly).
Mimochodem: čísla, která uvádíte o počtu operativních porodů u nás nejsou pravdivá (vloni jsme císařských řezů měli 14,8% a forcepsů 7,4%). Nejde ostatně o žádné samoúčelné násilí, páchané na rodičkách proti jejich vůli. Pokud jde o císařský řez, mnohé se jej dokonce dožadují a dá někdy velkou práci jim takový požadavek rozmluvit.
Zdravím


Odpovědět
Průběh diskuze (13 názorů)
Re: Lepší už to být snad ani nemůže Lucie Krejčíková 20.3.2000 14:10
*Meda-kontakt? Melinda 20.3.2000 14:59
**Re: Meda-kontakt? Lucka Krejčíková 21.3.2000 9:43
**Re: Meda-kontakt? Radka Wallerová, dvouletý syn, v dubnu další miminko 21.3.2000 19:8
*Re: Lepší už to být snad ani nemůže Marie, 2 děti 20.3.2000 15:22
**Re: Lepší už to být snad ani nemůže Lucka Krejčíková 21.3.2000 9:40
**Re: Lepší už to být snad ani nemůže Radka Wallerová 21.3.2000 20:25
***Re: Lepší už to být snad ani nemůž... Dr. A. Barták 4.4.2000 17:8
****Re: Lepší už to být snad ani nem... Marie Vnoučková,5 dětí, 7.4.2000 21:33
*****Re: Lepší už to být snad ani n... A. Barták (2 děti + dvojčata každým dnem) 11.4.2000 14:14
****Moje zkušenost se Šternberkem Sarah 23.4.2004 22:45
***Re: Lepší už to být snad ani nemůž... Mirka Zlatníková, 2 děti - 5 a 1 rok 7.4.2000 22:8
*Re: Lepší už to být snad ani nemůže Katka, 20. týden 20.3.2000 16:13

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.