| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Úmrtí v rodině

Vyhrajte hrneček s brčkem!

Získejte od e-shopu www.mimmo.cz hrneček australské značky b.box oceňovaný dětmi, rodiči i odbornou veřejností!

  (?)
 Názory 110 z 12052  [Dalších 12042 >>]
Vaclavka 34188
23.2.2020 22:12:36
Cimbur, těch "nespočetně variant" mám kolem sebe tolik, včetně mého tatínka a tchýně před deseti lety, tety před čtyřmi lety, maminky mé kamarádky, která se jí ptá jak se má její pejsek, který umřel loni v září... že to, že maminka odešla ve spánku mne pomáhá to celé překonat. Tchán mého syna to vyjádřil velice hezky, takovou smrt si člověk musí zasloužit... Jen bych si moc přála, aby ti, kteří jdou zachránit (intuice mi říká, že u maminky to nešlo) nedoplatili na šlendrián a lhostejnost lékařů. Aby je jako mého muže neposlala paní obvoďačka s nádorem na mozku (metastáza světlobuněčného renálního karcinomu odoperovaného před rokem a půl, takže o riziku metastázy do mozku musela vědět) na vyšetření paměti...
Cimbur 64764
21.2.2020 12:30:00
Bromelie, určitě ano, převoz rychlou, hlavně když je LSPP v prostorách vzdálenějších od špitálu. Kdyby byla LSPP v prostorách špitálu hned vedle pohotovostní ambulance interny či chirurgie, tak by se to asi řešilo jednodušeji.
Cimbur 64764
21.2.2020 12:26:28
Václavko, upřímnou soustrast. Taky si myslím, že maminka už měla velmi křehké zdraví a každá pro jiného banální záležitost to mohla nenapravitelně zvrátit. Jsem přesvědčena, že v to úterý na pohotovosti ještě infekce močových cest nebyla přítomná. Opravdu ji bolela záda, a je otázka, jestli od plotének, osteoporózy nebo i metastáz nějakého nádoru. Dnes už se zdravotní pitvy nedělají (a vlastně bychom si to jako blízcí určitě ani nepřáli), příčina smrti se kvalifikovaně odhaduje. Infekce se mohla rozvinout v následujících dnech při zhoršené pohyblivosti, také asi zhoršeném příjmu tekutin. Staří lidé jsou křehčí, než děti. Zdravotní stav se může změnit dramaticky během pár hodin, od ohraničené infekce není nikdy daleko k sepsi, běžně užívané léky můžou způsobit závažné a překvapivé vedlejší účinky.
Nemyslím si s celého sledu událostí, že někdo závažně pochybil. I když důsledné vyšetření předchází mnoha špatným rozhodnutím, tady si nemyslím, že by časnější hospitalizace průběh věcí zvrátila.
Kolem úmrtí blízkého si lidi zapamatují hodně momentů, které se týkají hlavně komunikace. Ačkoliv je to těžké, nelze zajistit neomezené návštěvy, i u nás sice neustále povolujeme výjimky, ale čím náročnější provoz, tím více jej můžou porušit. Další věc je ta nezastižitelnost primáře - takový člověk má obrovskou kumulaci povinností, opravdu hledá ve svém programu volnou chvilku. Ten rozhovor pro tebe vyzněl asi velmi nepříjemně, přitom to nemuselo být tak myšleno. Ve chvíli, kdy jsi rozrušená, vnímáš věci jinak. Nemyslím si, že by dnešní medicínou v ČR vládlo pohrdání starým člověkem. Naopak, přetrvává hrdinská medicína, kdy lidé devadesátiletí a starší jsou za každou cenu udržováni při životě, hospitalizováni na ARO na přístrojích, jsou jim dělány perkutání gastrostomie atd. - a za cenu velkého utrpení.
Sice si nikdo z vás takový konec nepředstavoval ani nepřál, ale snad se maminka příliš netrápila. Mohl nastat nespočet mnohem horších variant.
Evelyn1968,2děti 6269
20.2.2020 23:22:05
Václavko, upřímnou soustrast.
erika,2 děti 94827
20.2.2020 12:13:46
Upřímnou soustrast. Chápu tvoje myšlenkové pochody. Když mi umřela v 86 letech milovaná babička, byla pro mě strašně důležitá myšlenka, že doktoři pro ni udělali co se dalo.
Kaipa 98564
20.2.2020 10:20:10
lassie, zato paní dochtorka se vyspala.
Vlastní zkušenost - sestry mají panickou hrůzu vzbudit v noci doktora. Málem jsem skončila s vážným poškozením zdraví, možná mrtvá. Naštěstí jsem sestry přesvědčila, že byť je hluboká víkendová noc, toho doktora (byla jsem po operaci) fakt potřebuju.
Vaclavka 34188
20.2.2020 8:47:33
Buchli, dík, víš on i ten primář říkal, že maminka takových dvacet let "přesluhuje". Hrobníkovi z lopaty utekla předtím dvakrát. A podezření na nějaký skrytý nádor ve mně jako červíček hlodá taky. Takže v tom Brandýse s ní opravdu toho moc dělat nemohli. Tady šlo spíš o způsob, s jakým s námi mluvil. Ale jasně, jsme jenom lidi, mamka říkala, že na ni byl milý. A to je nejdůležitější.
Nejvíc jsem naštvaná na přístup obvoďačky a té na úterní pohotovosti. Nevím, jestli by ta její neuroložka, která ji měla vzít STATIM poznala, že jsou to ledviny. Nevidím v tom ani tak profesní selhání, jako to člověčí. Obvoďačka je na dlouhé povídání. Mamince vždy na všechno řekla vpořádku a přitom synovi ještě na té Bulovce (tam jí nakonec vzali na urgent, ale pak převezli do toho Brandýsa) říkali, že je hrozně slabá a že ji chybí sodík. Myslím, že by umřela i kdyby si jí na té Bulovce nechali. A nechci domyslet, jak by dopadla, kdyby přežila a s diagnozou Parkinson ležela takový měsíc. Myslím, že už by pak stejně nikdy nechodila. Tohle je pro mne útěcha, nezasloužila by si skončit jako ležák. Zažila jsem to u táty a opravdu Brrr.
Vaclavka 34188
20.2.2020 8:31:10
Buchli, v té vojenské mají jednak přímo urgent jako takový, kam vozí ty nejvážnější případy přímo rychlé s houkačkou. Vedle je klasická pohotovost, kde mají akutní ambulanci. My tam přijeli normálně autem, na ten urgent či akutní ambulanci nás vyhodnotila sestřička, když jsme jako jeden z příznaků uvedli, že mu ujíždí koutek.
Buchli 121873
20.2.2020 8:07:08
Václavko, to je strašné. Tolik věcí najednou. Moc držím palce, ať se manžel uzdraví a nevrací se to. A s těmi příznaky to bylo podle mě na volání rychlé, i když Vojenská nemocnice a urgentní příjem asi taky byla dobrá volba. Měli jsme taky v rodině karcinom ledviny a nevím, jestli dělali i vyšetření mozku, musela bych se zeptat. Jo a na operaci taky tenkrát čekal asi dva měsíce, ale pochopila jsem to tak, že je to u této diagnózy běžné, nevím. A s maminkou - manžel si taky dělal výčitky, když mu umřel tatínek, že měl udělat to a to. Ale byl to nesmysl. On byl sice o čtyři roky mladší než tvá maminka, ale byl chronicky nemocný už před dvacet let a těch nemocí měl X včetně toho Parkinsona. Asi jste dostali zprávu - manželův tatínek měl nakonec k tomu všemu rakovinu žaludku, o které se nevědělo. A to asi byla hlavní příčina. Přitom většinu žaludku měl už patnáct let pryč, právě kvůli počínající rakovině. U něj to bylo tak, že nebýt vyspělé lékařské péče, opravdu už by to minimálně těch dvacet let nebyl.
bromelie 68805
20.2.2020 6:55:01
Cimbur, a může ten lékař na pohotovosti zavolat rychlou a nechat pacienta odvézt do nemocnice?
 Názory 110 z 12052  [Dalších 12042 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.