| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Turistika

Fotosoutěž Máme rádi zvířata 2019 - vyhrajte elektrický kartáček, vstupenky do zábavního parku nebo hru

Redakce

Nahrajte zajímavou fotku vašeho domácího mazlíčka, z návštěvy ZOO nebo z přírody.

  (?)
 Názory 110 z 1710  [Dalších 1700 >>]
Mirek_ 118172
29.5.2019 13:50:04
Kudlo,

a ještě ekologičtější budeš, když v tom lese uděláš kus užitečné práce (a budeš mít jídlo, ubytování a společnost zdarma!).

Viz
https://zachranmelesy.cz/cs/tydny-pro-les
Greta nakukujici 129120
29.5.2019 13:32:02


Tohle je take pekny ~e~ Benatky maji 55 tis. obyvatel. Na jednu lod se vejde az 9 tis. lidi a to se maxi stavet jeste vetsi.
susu. 129001
29.5.2019 7:18:44
Ta fotka je poněkud děsivá, taky jsem si jí všimla.
Kudla2 58452
28.5.2019 15:02:35
Asi půjdu dost proti proudu a budu za divnou, ale mě takovýhle cestování neláká.

To si radši zajedu do vedlejšího města nebo zajdu do lesa. A ještě k tomu budu super ekologická. S tím jablíčkem... však víte kde ~;)Rodinová 140078
28.5.2019 14:56:11


Dost strasidelny ~e~
Kudla2 58452
28.5.2019 14:53:13
Gréto,

stejná poznámka:

nakonec nejekologičtěji a nejšetrněji se chovají ti "domasedové", nad kterými "turisti" mnohdy ohrnujou nos. ~;)
Kudla2 58452
28.5.2019 14:52:11
Filipe,

takže nakonec se nejekologičtěji chovají vlastně lidi, kteří nemají buď peníze, nebo zájem cestovat, a sedí doma na zadku, případně podnikají pěší výlety do okolí ~;)
Filip T. 134358
28.5.2019 14:43:50
"A hlavně - co je teda problém? Že je těch turistů tolik, nebo že jsou málo uvědomělí?

To první beru, to druhý je každého soukromá věc a nikdo nemá šanci to zjistit. A pokud je problém "moc turistů, kteří dejme tomu přetěžujou Benátky", tak je přece jejich motivace úplně fuk (uvědomělej turista váží, jí a překáží úplně stejně jako ten neuvědomělej)"

Kudlo, na řadě míst jde jedno s druhým a problém je obojí. Narůstající problém jsou už jednodenní zájezdy, ale ještě větší problém dneska jsou už i jednohodinový zájezdy. Přímořský města typu Benátek nebo Dubrovníka trpěj nájezdama hord (jinak se to popsat nedá) z obřích zájezdovejch křižníků, který se po stovkách vyhrnou z lodi, udělaj pár selfíček, sem tam koupěj nějakej suvenýrek, ani se nenajedí (mají na lodi all inklusive), nepřespí, jen zabírají místo jinejm, který by tam pustili nějakej chlup. To je už prostě parazitování. Majitelé těch křižníků parazitujou na estetický hodnotě starobylejch měst, která je sice ve svý podstatě symbolická, ale dá se materiálně velice dobře zpěněžit. Prakticky veškerej zisk jde za nima, skoro nic nevrátěj, a fakticky bráněj ve výdělku těm, na kterejch parazitujou. Myslím, že časem řada měst vjezd těmhle lodím prostě zakáže. Turistika turistický destinace mění, zvedá například ceny nemovitostí, takže ty destinace přestávaj fungovat jako města, život se tam postupně zastavuje, pomalu se z nich stávaj se z nich draze udržovaný kulisy. Do určitý míry je to únosný a je to daň za to, že tam turistika přináší pracovní příležitosti. Ale bez toho to nemá moc cenu, pokud se zisk v přílišný míře odlejvá jinam, z atraktivních destinací typu Benátek se taky můžou stát polokolonie, dneska ne už imperiálních států, ale nadnárodních cestovek organizujících instant zájezdy.

Já chápu ty lidi, co takhle jezděj, je to atraktivní, pohodlný a relativně i levný, když si spočítáš, kolik destinací v rámci jednoho zájezdu navštívíš. Ale chápu i ty lidi tam, že se tomu začínaj bránit. Různý destinace první třídy na Západě začínaj uvažovat o turistickejch kvótách, o přirážkách (fakticky dodatečnejch daních), je to ve stadiu neurčitejch úvah, ale veškerý takový úvahy by v reálu znamenaly zdražení turistickejch pobytů. Neexistuje žádný základní lidský právo vidět Benátky a jo, pokud to bude potřeba, já jsem pro, aby to bylo pro vyvolený. Nebo vyvolenější. Chceš vidět? Zaplať. Jako když se chceš vozit v bavoráku – taky zaplatíš.

Jinak destinace mimo Západ na tom jsou pravidelně eště hůř. V posledních letech bejvá typický, že masově vydávaný průvodci vycházej vstříc nový módě „nezávislýho“ cestování, takovýmu jakoby baťůžkaření. Uváděj se tam proto i ceny a to často ceny ve smyslu „nocleh lze pořídit už od x dolarů“. Průvodce sou psaný tak, aby byly atraktivní pro čtenáře, a čtenáři chtěj pořád víc vědomosti o místech, kde je levno, aby se za pár dolarů dalo procestovat maximum. Turisti ze Západu pak přijedou, vybavený znalostma vyčtenejma z průvodců, nehodlaj smlouvat (myslívaj si taky, že místní smlouvaj, aby je vzali na hůl) – a taky jsou zajedno, všichni požadujou jednu cenu, kdežto některý místní žádaj vyšší cenu, kdežto jiný povolej, aby si turisty přetáhli k sobě a je hotovo. Často jsou to ale ceny, který jsou fakt minimální, pokrejvaj akorát náklady, nebo ani to ne, ty lidi tam to často berou v naději, že si turisti zvyknou tam jezdit a jednou se ty ceny zvednou, ale místo toho přijdou do módy zas jiný místa a turisti nadlouho nebo nadobro zmizej.

Do českýho Banátu v Rumunsku svýho času, když se to rozkřiklo, baťůžkáři z Česka, který nadšeně po návratu sdělovali, jak jsou tam lidi nezkažený a pohostinný. No jo, zezačátku, když tam viděli někoho „ze starý vlasti“, jak se o ně zajímá, pozvali ho na oběd, kuchli slepici, aby ho uctili. A stejně tak dalšího… a dalšího… Pro mě hnus, člověk by si měl uvědomovat aspoň rámcově, jakej nechává za sebou dopad, neměl by proplouvat ani tím cestováním jen tak v blaženým nevědomí a s tím, jak je skvělý, že se tam dostal a šmytec. Proto jsem rád, když tam Člověk v tísni, právě kvůli takovýhle zkušenosti, tu turistiku tam zorganizoval nějak komerčněji.
Greta nakukujici 129120
28.5.2019 13:14:04
Mohli bychom tomu snadno zabránit tím, že bychom všecko zdražili tak, aby si to mohlo dovolit jen pár vyvolených. Ale opravdu bychom to tak chtěli?

Kudlo, ja myslim, ze to je jedina cesta, dane na kerosine a na letenky a vyrazne zdrazit dopravu cruise lodemi, plus stanovit maximalni velikost.

https://veneziaautentica.com/cruise-ships-in-venice-italy/

Kudla2 58452
28.5.2019 12:57:56
A proč je nutný zdůrazňovat, že ti "cestovači" jsou nějací vadní (nevědí kde jsou, za chvíli to zapomenou...)?

Fakt jim vidíš všem do hlavy? A myslíš, že mezi nima nejsou žádní takoví, kteří třeba do Benátek jedou s rozmyslem, znají historii a vůbec "si to zaslouží"?

A hlavně - co je teda problém? Že je těch turistů tolik, nebo že jsou málo uvědomělí?

To první beru, to druhý je každého soukromá věc a nikdo nemá šanci to zjistit. A pokud je problém "moc turistů, kteří dejme tomu přetěžujou Benátky", tak je přece jejich motivace úplně fuk (uvědomělej turista váží, jí a překáží úplně stejně jako ten neuvědomělej)

A to, že je tolik turistů, svědčí o tom, že se máme jako společnost dobře, protože tolik lidí má peníze i volnej čas, aby tu turistiku mohli provozovat.

Je to dobře nebo špatně?

Mohli bychom tomu snadno zabránit tím, že bychom všecko zdražili tak, aby si to mohlo dovolit jen pár vyvolených. Ale opravdu bychom to tak chtěli?
 Názory 110 z 1710  [Dalších 1700 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.