| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Stravování ve školce

  (?)
 Názory 110 z 2907  [Dalších 2897 >>]
Simeona+3 110315
8.4.2019 21:26:35
Ale jistě, vařit bezlepkově jde vcelku bezbolestně, celé rodině tak vařím už 5 let. Jenže to by se muselo chtít.
Koliha velká 153026
8.4.2019 21:04:11
Tohle je problém. Kamarádka má synka s nesnášenlivostí lepku, dítě nemusí mít přímo celiakii, stačí glutenová senzitivita (u chlapečka neprokázali typické změny sliznice střeva, jinak má vše). Školka musí mít výživového poradce, který dbá na správné složení jídelníčku, do jídelníčku nelze zasáhnout jen na přání rodičů a změnit výživu ve smyslu diety bez konzultace s ním. Jenže všechny školky ho nemají, on přijíždí třeba jednou za měsíc a mnohé nemají ani vlastní kuchyni, jídla se vozí z centrální kuchyně třeba pro školu a domov důchodců, takže zasáhnout do toho trvá hodně dlouho a leckdy to ani nejde, navíc by provozy musely být oddělené, jídlo by beztak bylo kontaminované ~d~ Jednodušší je dávat dítěti krabičky a koupit mikrovlnku, jako kamarádka s manželem, když je k tomu školka ochotná, člověk si ušetří nervy...
Concetta 152593
8.4.2019 20:44:34
Tak to je hloupé. V naší škole celiakum vaří (mají na ne vyhrazené zvláštní hrnce) a snaží se delat to samé co ostatním, jen z bezlepkovych surovin. Většinou to jde.
Lada2 130679
8.4.2019 19:08:57
V několika diskuzích rodiče psali, že se obrátili na hygienu, ta jim napsala papír i se zákony, že je možné nosit vlastní stravu a oni to potom musí dovolit.~o~
Simeona+3 110315
8.4.2019 18:42:40
Tady je to bohužel všechno o lidech. Obědy dceři denně vařím a ona si je nosí do školy, kde jí kuchařka dá oběd do lednice a posléze ohřeje. Pro děti s dietou nevaří, i když jen celiaci jsou v dceřině třídě tři. Nejnověji mě zvedla ze židle učitelka vaření, která bezlepkovým dětem předem neřekla, co si mají donést, ale vždycky to bylo něco s moukou, takže nemohly ochutnat, co upekly. Nechápu, jak může někdo tak necitlivý k potřebám dětí učit. Napred prohlásila, že předem nikdy neví, co budou dělat, na mou prosbu tedy souhlasila, že mi předem napíše, co abych dceři mohla dát suroviny. Nepochopíš, vždyť je tolik jednoduchých jídel bez mouky !

Concetta 152593
8.4.2019 17:42:45
Moje zkušenost ti moc nepomůže, protože žiju v zahraničí, ale to co píšeš, mi připadá absurdní.
Tady (jižní Evropa) je každá školka i škola povinna jídlo zajistit nehledě na dietu, kterou má dítě nařízeno. Buď se musí škola zařídit tak, aby tam jídlo mohli připravovat, nebo musí zajistit dodavatele jídla pro dietáře přímo do školy. Rodiče nic nosit nemusí - ani nesmějí. Prostě ze zákona se s tím škola musí vypořádat, a to za stejnou cenu, jaká se platí za ostatní obědy. Ve škole mých dětí (a to je spíš menší škola) je několik celiaků, mnoho dětí s alergií na laktozu, vejce, muslimové ... Narkmí všechny.
Je také samozřejmé, že personál školní jídelny má adekvátní vzdělání a je poučen o rizicích kontaminace.
To samé platí o dětských táborech a různých jiných zařízeních pro děti (snad s výjimkou nějakých skautských akcí v divočině).
Tím chci říci, ať se tvůj známý nevzdává. Vyloučit dítě z normálního školního života z důvodu diety je hrozné.

Alespoň něco tady funguje ~w~
Kat 121378
8.4.2019 16:28:16
Velsice, ja si myslim, ze pokud rodice budou nosit jidlo, tak skolka nesmi dite vyloucit. Dite ma zdr problem, ze nebude MS varit, to chapu. A asi bych to ani neriskla - nejakou kontaminaci jidla atd. Ale dite MUSI mit zajistenou stravu.
Kat 121378
8.4.2019 16:26:11
To je podle me diskriminace ze zdravotnich duvodu. Pokud ma zdravotni problem, tak bych rekla, ze skolka ma smolika. U nas rano rodic preda krabicky, kucharka rozhodi a ohreje a tak. Musi byt poucena, seznamena a dobry je, jdyz dite spolupracuje a dokaze upozornit, ze nemuze, muze, nesmi....
Žžena 83005
8.4.2019 15:33:14
Do vaření bezlepkového bych školku asi radši netlačila, aby to bezlepkové vaření škola nakonec neprovozovala nějak na koleně, bez pořádných znalostí, aby dítko nedostávalo jídlo kontaminované lepkem kvůli nějaké neznalosti personálu...
No a tak by asi bylo nejlepší nějak protlačit to donášení. Dítě na vzdělávání má prostě nárok a nejpozději v předškolním ročníku by to vyřešit nějak museli.
Vítr z hor 100046
8.4.2019 14:40:44
Přesně jak píše Alena.
Školka pravděpodobně fakt nemá prostory (a nejspíš ani lidi) na přípravu bezlepkového jídla. Už tak jim kuchyně a přilehlé provozy zabírají spoustu místa, většinou to prostě není prostorově kam dát (školní kuchyně musí mít určité parametry, oddělené zóny, vybavení atd.). Natož další vybavení či personál, možná by nestíhal.

Ale obvykle není žádný problém s donášením jídla, prostě ho přinesete v krabičkách, školka ho nejdřív šoupne do lednice, pak vysype na talíř a ohřeje v mikrovlnce. Donesené jídlo tedy nesmí být uloženo v prostorách kuchyně, ale může být třeba v personální ledničce. Zažila jsem, že rodiče udolali protestující školu darováním mikrovlnky, ale tu někde má snad dnes už každá škola.
 Názory 110 z 2907  [Dalších 2897 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.