| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Babičky a dědové

Vyhrajte pobyt ve wellness Hotelu Akademie Naháč

Zkuste štěstí v soutěži a vyhrajte pobytový balíček "Romantika ve dvou" na 3 dny/2 noci.

  (?)
 Názory 110 z 25151  [Dalších 25141 >>]
Veronika Peterková 158847
13.10.2020 23:12:52
Bohužel právo mají, ale nějak mi chybí povinnosti prarodičů a pak už záleží na soudci, jestli rozhodne ve prospěch dítěte či nikoli a ne vždy je v zájmu dětí se s prarodiči vídat.
daba+holčička 55689
18.8.2020 8:26:34
tak třeba to stíhá odpoledne a večer :) máme známou a ta v 87 chodí pracovat do muzea - hlídat mezi exponáty. Ne kvůli penězům, ale aby měla nějakou činnost. A to je tam nenchají sednout, to fakt nechápu ~a~
luthienka 77117
16.8.2020 20:59:07
Moji rodiče jsou uzitecní a myslím, ze jsou šťastní.
Mamka (73) sice má rakovinu plic a metastazu v kosti, ale několikrát týdne si bere na hlídání naši nejmladší (8mes). Teď k svátku ji ušila nový pytel na spaní, protože nic nestihla koupit. Krášlí naši společnou kvetinovou zahradu, zavaruje. Občas mě překvapí drobným úklidem v mem bytě ( vycideny sporák, sparovane ponožky, vynesené odpadky...) než přijdu z práce.
Tata zas zahradničí v zeleninové zahradě. A má vždycky radost, když jeho úrodu chválíme ( brambory, cibuli, mrkev, rajčata). Taky mimino mělo první mrkvicku tu od dedy. Je mu 83 let.
Žijeme v dvougeneracnim domě a nemůžeme si to vynachválit. Je to výhodné i pro ne - když marodí, jsme hned při ruce. Mamky anabázi s operaci a ozařováním jsme tak zvládly spolu. Jsem rada, ze k doktorum jsem s ni mohla chodit. Nebo když začal koronavirus - zajistit nákup nebyl problém. Líbí se mi soužití více generaci. Je to náročné, ale hezké. A jsem na to zvykla, vyrůstala jsem i s prarodiči ( ve stejném dvougeneracnim domě).
Lída+2 28136
16.8.2020 20:01:35
Jednoho takového znám vyhrává dodnes závody OB a to i mezinárodní.
magrata1 95172
16.8.2020 17:28:52
manželův dědeček ještě ve víc než 90 letech chodil na brigádu do pekárny. Když se ho tchyně ptala, jestli ještě pracuje, řekl: "Už jsem starý, už mě tam nechtějí, už jenom v pátek na noční." Jezdil na kole do vedlejší obce ke svému synovi, kopce jsou tam jako prase (Bílé Karpaty). Když jsem ho obdivovala, že je borec, že to zvládá, řekl: "Děvčico, už su starý, když fůká protivětr, už mosím do kopca tlačit." Uklidnila jsem ho tím, že já do toho kopce tlačím, i když mi fouká do zad~t~
Kdyby mu někdo zakázal práci, myslím, že by zemřel.
Greta nakukujici 129120
16.8.2020 10:01:40
Nikomu to nevnucuju, ale je mi cizí osobní nezávislost nesená mottem "nikomu nic nedlužím," myslím, že je to spíš iluze vyvolaná tím, že se v našem dnešním světě dá žít tak, že všechno potřebný k životu se obstará zprostředkovaně za peníze. To slovo "nedlužím" možná vyvolává nežádoucí konotace - nejde o splácení pomyslnejch dluhů, jde o tu závislost na ostatních. To, že si ostatní můžeme držet od těla, neznamená, že jsme na nich nezávislí.

Filipe,
Souhlas. ~R^ Lidsky faktor je nejdulezitejsi.
Greta nakukujici 129120
16.8.2020 9:45:38
Liv,
presne. Nekdy proste duchodci musi. Moje mama v 78 letech ze dne na den prevzala plnou peci o jedno dite a o jednoho dospeleho se stredni mentalni retaradaci proste jiny vhodnejsi pribuzny v te chvili nebyl. Na stesti to trvali jen pul roku. Ale musela/musely jsme vyridit veskerou agendu s tim spojenou. Ja bydlim od ni 1000 km. Takze vetsina toho byla na ni.
Moje sousedka se do necelych 90 starala a svoji mladsi tezce postizenou sestru. Pak sestra zemrela.
Winky 152855
16.8.2020 9:24:37
Ca před 15ti lety jsem byla v Rumunsku, v oblasti Banát. Žije tam česká komunita, vesměs ale starší lidé, mladí spíš asi šli za prací a za studiemdo měst. Chodila jsem tam pěšky s mou ségrou, vytáhla mě od malých dětí abych se trochu psychicky zotavila. Párkrát jsme po dohodě přespaly u místních. Jednou ti bylo na statku, kde zůstala už jen stará paní (ca 70), se svou maminkou (ca 90). Měly už jen slepice a jednu krávu. Stará paní chodila o jedné holi, starala se o krávu a dům a pole, a její maminka, co chodila o dvou holích, měla sedět na zápraží na kresle. Ale (chvílemi proti přání své dcery) byla také aktivní - tu si vzala košík a přinesla 4 jablka, tu zas zmizela zadními vrátky a vrátila se s natrhanymi kytkami z louky a dala je do sklenice (těch byl na dvoře nespočet, všechny plné kvítí)... Zkrátka úplně jsme žasly co ještě zvládne. Bylo vidět, že o ní má dcera strach, maminka byla jak věchýtek. Ale řekla - copak jí to můžu zakázat, to by jo zabilo.... A to nás dostalo, prostě dokud člověk může sám, tak proč ho omezovat. Bohužel v našich "civilizovaných" podmínkách by taková paní už asi takhle samostatně být nemohla, v nějakém duchodaku....

Jo a v týdnu si ke mě přišla zakaznice (taky ca 70 let) koupit matraci. Že se jí špatně spí už půl roku a potřebuje to řešit, docela dlouho jsme hledaly co jí bude vyhovovat tvrdostí, výškově, jak to napasovat na stávající lůžko...její hlavní starostí byla, ze bydlí naproti v duchodaku, jestli ji vyhodime tu starou. To ale bohužel nemůžeme, do sběrného dvora musí každý na svou občanku. Tak že zavolá rodině. Druhý den přišla půl hodiny před otevírací dobou, uplakaná, že dostala od rodiny vynadano, proč si kupuje sama matraci, že nemá sama nic utrácet (opravdu jsme vybraly i podle ceny, nic předraženeho), a že oni ji koupili k Vánocům valendu (což jí ale neřekli). Tak byla nešťastná, že chce objednávku zrušit. Samozřejmě to slo, ale paní z toho byla trop na nervy, a ja jsem upřímně nepochopila rodinu, která má pro starou paní schovanou půl roku postel, aniž by jo to dali nebo aspoň řekli ... Přičemž ona se nemůže normálně vyspat....
Juillet 21450
16.8.2020 8:46:16
no tak tem nasim "ohrozenym skupinam " jeste neni tolik, pracuji a zrovna tento vikend, kdyz u nas asistuji u drobne stavebni upravy, jsou uzitecni tak, az radsi odjizdim nakupovat do ikey...a to delam jen tehdy, kdyz jde o zivot :-)
TaJ 81121
15.8.2020 23:11:02
Dryjádo, ale já třeba vnímám naprosto rozdílně to, jestli někdo uvažuje, jestli je ten dotyčný starý člověk užitečný (jak píšeš o těch slepicích) a nebo jestli ten člověk sám od sebe chce být užitečný a cítí se tak líp, když může (chce) pro někoho něco dělat... To první samozřejmě v pořádku není, ale pokud to ten člověk sám takhle chce, tak je to úplně ok, ne? Samozřejmě, že není nutné, aby byl starý člověk užitečný ve smyslu, že pro někoho něco dělá...ale jsou lidi, kterým to prostě dává smysl života...
 Názory 110 z 25151  [Dalších 25141 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.