tisk-hlavicka

Nemusíte se rozcházet, stačí když…

11.2.2013 Portál 5 názorů

Správná komunikace může zachránit vztah

Až na pár výjimek se dva lidé ve vztahu vždy můžou naučit, jak spolu komunikovat – ale musí to oba chtít a společně na tom pracovat. To umožní dosáhnout té důležité složky vztahů, kterou nazývám „pohoda“. Tím, že se budete řídit podle následujících pravidel komunikace, byste měli být se svým partnerem schopni vyřešit prakticky jakýkoli problém nebo krizi. Pomohou vám dosáhnout toho, aby váš vztah znovu fungoval. Jak na to?

Pozor na to, komu se svěřujete

Buďte opatrní, co o svém vztahu svěříte své rodině a přátelům. Přestože rozebírání vztahu a problémů, které v něm máte, vám přinese úlevu, když jste rozzlobení, můžete toho později litovat, když se věci napraví. Ale ti, se kterými jste mluvili, si budou pamatovat to negativní a můžou na vašeho partnera být dál rozzlobení i dlouho poté, co jste mu vy sami odpustili. Pokud s někým sdílíte problém, sdílejte s ním i řešení.

Naučte se riskovat

Trápí něco vašeho partnera? Nebo řešíte něco, o čem se bojíte mluvit? Součástí riskování je dát najevo svoje pocity. Ale pozor, říkat si navzájem některé věci může váš vztah také poničit.

Například pokud se chcete přiznat k nevěře nebo jste brutálně a bezohledně „upřímní“ ohledně něčeho nedůležitého, negativní dopad vašeho sdělení může převýšit pozitivní. Sdílejte spíše takové věci, které mají potenciál vás sblížit a nastolit ve vztahu větší intimitu. Vždycky můžete něco říci později, ale pokud už něco jednou vyslovíte, nikdy to nemůžete vzít zpátky! Pamatujte si, že to, jak něco říkáte, je většinou mnohem důležitější, než co říkáte. Slovní sdělení může být v pořádku, ale váš tón může naprosto odporovat tomu, co říkáte.

Naučte se hádat „správně“

Zuřivá hádka, ve které nikdo nemůže vyhrát, nemůže vzniknout, pokud na jejím vzniku „nespolupracují“ dva. Pokud váš partner zvýší hlas, vy ho ztište. Nepodléhejte představě, že pokud se budete snažit hádce zabránit, dáváte najevo slabost. Když jste tak rozzlobení, že se bojíte, že řeknete nebo uděláte něco, čeho budete později litovat, vyhlaste přestávku a dočasně odejděte ze stávající situace. Vztek a pocit zranění obvykle přicházejí v krocích, které se mohou rychle vystupňovat – a potom mohou začít žít vlastním destruktivním životem. Nikdy je nenechejte, aby začaly být tak silné, že za sebou spálíte všechny mosty. Čím dříve tento proces dokážete zastavit, tím lépe. Obnovte spor, teprve když se dokážete soustředit na jeho vyřešení, aniž byste se nechali přemoci emocemi.

Najděte pravidelný čas na společné rozhovory

Vypněte televizi a odstraňte všechny ostatní zdroje rozptýlení, i kdyby to mělo být jen na deset nebo patnáct minut. Některé z největších a nejdestruktivnějších problémů, jež se ve vztazích objevují, vznikly postupem času z menších problémů, které nebyly včas vyřešené. Na druhou stranu, příliš intenzivní komunikace – příliš mnoho nebo příliš dlouhých rozhovorů – může být také destruktivní. Buďte vnímaví k tomu, co vaše situace vyžaduje.

Staré problémy raději vyřešte

Některé páry, jež se znovu daly dohromady, zjišťují, že se už nechtějí zabývat problémy, kvůli kterým se rozešly. Pokud toto dokážete, aniž byste se děsili, kdy se staré problémy znovu vynoří, jste opravdu výjimeční. Je-li tomu tak, je to v pořádku. Pokud se však některá z těchto bolestivých otázek znovu vynoří – i kdyby jen jednou –, pak víte, že vaše strategie vyhýbání se problémům nefunguje! V takovém případě udělejte všechno, co je ve vašich silách, abyste na nich zapracovali a doopravdy je vyřešili. Jinak je totiž téměř jisté, že je to jen odkládání krizí na později, kdy se můžou stát mnohem horšími.

Naučte se odpouštět

Bez ohledu na to, co je příčinou vašeho vzteku, pokud odmítáte doopravdy odpustit – nezáleží na tom, co je podstatou problému –, je velká pravděpodobnost, že váš vztah nepřetrvá.

Odpustit neznamená nutně zapomenout, ale znamená to, že se rozhodnete vzdát se bolesti a vzteku, které cítíte vůči svému partnerovi.

Dávejte si pozor na „schovávání prohřešků“ partnera na chvíli, kdy mu je budete moci vyčíst. Poté, co jste nějaký problém vyřešili nejlépe, jak bylo ve vašich silách, udělejte všechno pro to, abyste ho nechali za sebou!

Nerýpejte do sebe kvůli maličkostem

To, spolu s vytvářením přehnaných problémů z nedůležitých věcí, je známkou, že někde pod tím leží mnohem větší problém. Možná je to problém, kterému se pokoušíte vyhnout, ale pokud se na něj zaměříte a budete se snažit ho identifikovat a vyřešit, je velká šance, že se vám podaří vyřešit jak otázku rýpání do maličkostí, tak tento problém samotný.

Okořeňte život humorem

Naučte se smát vašim problémům. Život je mnohem jednodušší a zábavnější, když se naučíte spolu chovat uvolněně. Humor také dokáže převrátit logiku vzhůru nohama a to je výborný způsob, jak rozpustit napětí. Tím, že si ze sebe a svých nedostatků dokážete udělat legraci, otupíte hrot téměř každé obtížné situaci. Není žádný lepší způsob, jak ubrat konfliktu na důležitosti.

Zamyslete se, proč jste spolu

Je vaše snaha zůstat spolu jen způsob, jakým obelháváte sami sebe? Snažíte se usmířit jen ze zoufalství? To dlouhodobě nikdy nemůže fungovat. Pokud tomu tak je, můžete očekávat, že vaše úleva bude mít krátký život, a stejně tak vaše usmíření! Je možné, že si přejete, abyste chtěli v tomto vztahu zůstat, ale ve skutečnosti tomu tak není? Ať už je pravda jakákoli, neutíkejte před ní.

Nepropadejte syndromu ideálního partnera

Pamatujte si, že ničí potřeby nejsou vždycky na sto procent naplňovány. Dokonalost není možná, ani s tímto partnerem, ani s jakýmkoli jiným. To, že jeden člověk dokáže naplnit všechno, co chcete nebo potřebujete, je asi stejně pravděpodobné, jako že bude vaší geneticky identickou kopií. Nejlepší dlouhodobé vztahy jsou ty, které jsou ukotvené pilířem pohody. Samozřejmě, je tady i druhý pilíř, vášeň, se všemi těmi nádherně intenzivními pocity. Ale vášeň jen velmi vzácně sama stačí na to, aby dokázala udržet pohromadě dlouhodobý vztah. Vaše schopnost se vzájemně ze dne na den podporovat a řešit vaše konflikty společně je mnohem lepší ukazatel toho, jestli váš vztah může přežít, nebo ne.

Dlouhodobý problém se musí vyřešit

Máte nějaký obzvlášť nepříjemný dlouhodobý problém, o kterém víte, že se znovu vynoří a bude vám, vašemu partnerovi a vašemu vztahu působit potíže? Dejte si předsevzetí ho nejen vyřešit, ale i odstranit. To znamená použít jakoukoli možnost (včetně partnerské terapie), abyste ho vyřešili způsobem, který mu zabrání znovu se objevovat. Stejně jako kapka inkoustu v lahvi vody může všechnu vodu zatemnit, tento vytrvalý problém (například nevěra, odmítnutí mít děti, příbuzní partnera, velká lež, závislost na návykových látkách) může stejným způsobem zatemnit všechny oblasti vašeho vztahu.

Prostor pro koníčky

Dovolte jeden druhému, aby se věnoval tomu, co je pro něj důležité. To zahrnuje i poskytnout mu čas a prostor, který potřebuje. Tato forma vzájemné podpory je jednou z nejdůležitějších věcí, abyste spolu byli šťastni.

Chraňte se před zásahy

Odřízněte se od každého, kdo zasahuje do vašeho vztahu – přátelé, rodinní příslušníci vaši nebo vašeho partnera. Toto odříznutí nemusí být fyzické nebo trvalé. Mělo by být emocionální, dost na to, abyste tu mohli být jeden pro druhého bez zásahů vnějších vlivů.

V partnerských vztazích neexistuje opravdu „bezpodmínečná láska“. Ve skutečnosti je láska podmíněná ne tím, kdo jste, ale tím, co děláte.

Jinými slovy, bez ohledu na to, jak bezpodmínečně máte pocit, že svého partnera milujete, vždycky je něco, co může udělat, aby vás přiměl o této lásce pochybovat (a naopak)! To, kým jste, se nedá změnit, ale to, co děláte, ano. Pokud jeden druhého budete brát jako samozřejmost, znamená to, že jste na tuto velmi důležitou skutečnost zapomněli.

Nemusíte mít poslední slovo!

Trvat na tom, že máte pravdu nebo že budete mít poslední slovo, není příliš slučitelné s tím, co je dobré pro vás jako pár. Nepomůže vám to dosáhnout situace, která by byla dobrá pro vás oba. Když si nejste jistí, radši zvolte opatrnost a ustupte.

Učte se empatii

Empatie nutně neznamená, že s druhým musíte souhlasit, ale prostě porozumět tomu, jak se cítí. Ve zdravých vztazích je vždy prostor pro nesouhlas, ale už ne tolik pro nedostatek empatie.

Nechybí vám vášeň?

Pokud váš vztah trpí nedostatkem vášně (což může a nemusí mít souvislost s jinými problémy), prozkoumejte, jaký za tím může být problém, co by pro vás oba bylo uspokojivé a jak toho dosáhnout.

Vyhýbat se problémům nefunguje

Pokud váš vztek začne být větší než problém, kvůli kterému jste rozzlobení, může vás to pokoušet radši se vyhnout řešení tohoto problému. Ale tato strategie je dřív nebo později odsouzená k neúspěchu. Místo toho se raději naučte, jak se svým vztekem zacházet ještě předtím, než se vymkne kontrole.

Převzato a upraveno z knihy Michaela S. Brodera: Zůstat spolu, nebo se rozejít? Průvodce partnerskou krizí, Portál 2011

Názory k článku (5 názorů)
Nemusite se rozchazet, staci techto par ... Klarisanek 11.2.2013 21:58
*Re: Nemusite se rozchazet, staci techt... richesse 12.2.2013 21:45
Prosim pomozte - poradte Jakub.08 24.11.2013 15:39
*Re: Prosim pomozte - poradte Myrja 31.8.2016 19:45
Osobní pohled Vopršálková Štěpánka 25.6.2018 12:57




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.