tisk-hlavicka

Násilí ve vztahu není důkaz lásky

24.3.2023 Helena Opletalová Linka bezpečí

Už dlouho nemáš život ve svých rukou, neděláš věci podle sebe. Tvá přání a potřeby nejsou důležité, protože zásadní je, aby byl spokojený on.

Všemožně se snažíš předcházet tomu, aby nebyl nespokojený a nerozzlobil se, což je ale většinou nesplnitelný úkol. Jakákoliv drobnost ho popudí, a přichází trest.

Námluvy

Na počátku vztahu to vypadá jako splněný sen, fantazie zhmotněná v realitu, dokonalý vztah. Partner je milý, pozorný, vtipný a zábavný, zároveň citlivý a všímavý, podporující, vždy připravený pomoct a naslouchat, jedním slovem okouzlující.

Má plno přátel a v jeho společnosti se cítíš jako jedinečná přítelkyně, úžasná dívka nebo žena. Možná je to poprvé v životě, kdy něco takového prožíváš, kdy od někoho dostáváš tolik zájmu, péče a ocenění. Chceš s ním trávit každou volnou chvilku, stejně jako on s tebou a postupně již ve tvém životě nezbývá místo pro nikoho jiného. Tvoje kamarádky k němu vzhlížejí s obdivem, a stejně tak i tvoje rodina. Pro všechny je „pan Dokonalý“.

Nenápadné změny

Vše je úžasné a bez chybičky, a tak jsi ani nepostřehla, že k absolutnímu nadšení a obdivu z jeho strany občas začnou přicházet drobné výtky, které se někdy týkají tvého názoru, tvé volby oblečení, tvého účesu, vzhledu, tvých přátel, tvé rodiny. Co na tom, občas zazní, ale hned jsou překryty projevy lásky, a tak ti nepřipadaly důležité, nevšímala sis jich. A možná má pravdu, vždyť ty občas opravdu míváš názor, který není dobrý, někdy si na sebe oblečeš něco, co ti nesluší, tvé kamarádky jsou někdy praštěné a tvá rodina štve občas i tebe samu, tak co je na tom divného, že tě na to tvůj přítel upozorní.

Ale s postupem času připomínek a kritiky přibývá, a zároveň ubývá projevů lásky a obdivu. Přestáváš si připadat jedinečně, naopak čím dál častěji zažíváš pocit nedostatečnosti a nepatřičnosti. Tvoji přátelé už se přestali snažit tě někam zvát, protože bys stejně nešla, a ani přítel tě mezi své přátele nezve, začínáš mít pocit jako by se za tebe styděl.

Kontrola

Žárlivé scény jsou na denním pořádku, stejně jako hádky. Drobná kritika přerostla v otevřené urážky a ponižování, a přestože se snažíš dělat vše, co svému příteli na očích vidíš, nikdy to není dost, nikdy to nestačí. Zpočátku ses proti tomu i ohradila, vymezila ses, a v tu chvíli bylo zase všechno skvělé, ale jen na chvíli. A těch pěkných chvil stále ubývá, stávají se jen vzpomínkou na to hezké, co bylo.

Přesto ho miluješ, chtěla bys, aby opět bylo vše jako dřív, tak krásné a dokonalé. Ale z krásného snu se stává noční můra. Kontroluje každý tvůj pohyb. Nejdříve jste se prostřednictvím telefonu sledovali vzájemně, byla to legrace a projev vzájemné lásky, ale nyní musíš zdůvodňovat každý svůj krok, každou minutu, kterou jsi jinde, než máš být. Ty už jeho pohyb nevidíš, k tomu přece není důvod, přece mu věříš, to jen on musí kontrolovat tebe, protože tobě se věřit nedá.

Má přístup do tvého mobilu, čte si všechnu tvou korespondenci, emaily, každou zprávu. Sleduje tě na sociálních sítích, má hesla k účtům, je v kontaktu se všemi tvými známými. Zjišťuješ, že jsi pod jeho neustálým dohledem, a už dávno z toho necítíš lásku.

Boj o moc – vyhrává násilí

Zkusila ses s ním rozejít, ale to nebylo možné. Začal tě pronásledovat na každém kroku, sliboval změnu, brečel, říkal jak tě miluje, dokonce se chtěl zabít, aby ti dokázal, jak mu na tobě záleží. Vzala jsi své rozhodnutí zpět a zůstala s ním.

Chvíli to bylo mezi vámi i hezké, ale potom se to ještě zhoršilo. Postupně se přidaly i fyzické výpady. Zpočátku jen postrčení, nebo tě držel a odmítal pustit, přestože jsi ho prosila, aby tě nechal být. Potom přišly i údery a facky. Pokaždé se ti potom omlouval, vysvětloval, že to byla tvoje chyba, že jsi ho vyprovokovala, že za to můžeš. Uvěřila jsi mu. Už dávno nemáš nad svým životem kontrolu, tu převzal on.

Vina

Rodiče i tvoji přátelé už vnímají, že je něco špatně, snaží se tě podpořit, ale nerozumí dobře tomu, co se děje. Navíc zažíváš pocity studu a máš pocit, že je to tvá vina. Že si za to můžeš sama, a tak jim nechceš říct celou pravdu, co všechno se mezi vámi odehrává, co s ním zažíváš, a že ti ubližuje. Nechceš jim přidělávat starosti. A pocity napětí, strachu a ztráty naděje, že by ses z toho bludného kruhu mohla dostat se stupňují až k nevydržení. Začínáš mít pocit, že neexistuje žádné východisko.

Zlom

Násilí ve vztazích je plíživé a přichází postupně. Příběh ženy, který jste mohli číst na předchozích řádcích, se může odvíjet ke změně nebo stagnovat. Ve stavu, kdy nejsou oběti schopny se ze vztahu vyvázat je bohužel mnoho, obzvlášť, když jsou v něm děti a finanční závislost. Příběh, který popisuji, vede ale k vyvázání se ze vztahu. Na dalších řádcích můžete číst, jaké byly další kroky této ženy, říkejme jí třeba Hana:

Hana náhodou uviděla odkaz na článek, kde se píše o násilí mezi partnery. Zpočátku nemohla uvěřit svým očím, vždyť tam popisují její život, jako kdyby ho znali téměř do všech podrobností. Hltala řádky očima a cítila, jak v ní vzrůstá naděje. Na konci článku byly uvedeny odkazy na organizace, které pomáhají lidem (mužům i ženám), kteří zažívají násilí v partnerských vztazích.

Vyhledala si jejich webové stránky a pročetla si veškeré dostupné informace. Pochopila, že to co ve vztahu zažívá se nazývá partnerské násilí, které může mít různé podoby:

  • Psychické násilí (ponižování, zesměšňování, permanentní kontrola, výslechy, výhrůžky, nadávky apod.)
  • Sociální násilí (izolace od přátel, od rodiny atd.)
  • Kybernásilí (sledování polohy oběti prostřednictvím různých aplikací, porn-revenge, aj.)
  • Sexuální násilí (veškeré intimní kontakty, které jsou vynuceny bez souhlasu druhého partnera)
  • Fyzické násilí (strkání, fackování, tahání za vlasy, znehybňování, škrcení, bití atd.).

Hana si vybrala jednu z možných organizací a napsala do jejich chatové anonymní poradny, kde se poprvé někomu opravdu otevřeně svěřila s tím, co prožívá. Pocítila přijetí a pochopení, a také ujištění, že za násilí je zcela odpovědný ten, kdo se ho dopouští. Žádný důvod ho neopravňuje k tomu, aby použil násilí. Že to není její vina.

Hodně plakala, úlevou i smutkem. Domluvila se na osobní návštěvě v dané organizaci s tím, že se jí bude věnovat pracovnice speciálně proškolená v tématu násilí v blízkých vztazích, se kterou bude moct v bezpečném prostředí probrat vše důležité. Společně budou hledat možnosti, co by pro sebe mohla udělat, pokud se rozhodne ze vztahu skutečně odejít. Naplánují jednotlivé kroky tak, aby mohla být v bezpečí, proberou, koho by mohla požádat o pomoc v náročných chvílích, které mohou nastat, a to včetně možných rizik. Zároveň bude mít Hana možnost využít nabídky individuální a skupinové psychoterapeutické podpory.

Dostala také praktické rady:

  • Uschovat veškeré SMS zprávy, ve kterých jí partner vyhrožoval
  • Nemazat sledovací aplikace
  • Vyfotit modřiny, které jí zbyly z posledního setkání.
  • Skvělou možností pro uchování takových důkazů je aplikace BrightSky, která je speciálně určena pro osoby zažívající násilí v blízkých vztazích.

To vše by mohly být důkazy, pokud by se situace vyostřila, a musela by na svou ochranu přizvat Policii.

Hana nyní konečně věděla, že existuje východisko, a že na to nemusí být sama. Po dlouhé době pocítila víru v sebe sama, že to zvládne a že snad zase brzy bude moct žít svůj život tak, jak sama bude chtít.

Kam se obrátit

Odkazy na pomoc v případě, že zažíváte násilí v blízkých vztazích, bez ohledu na to, zda jste žena nebo muž.

Obrátit se můžete na organizace proFem, Centrum ACORUS, ROSA Centrum, Bílý kruh bezpečí, Persefona, Intervenční centra.

Pro psychickou podporu můžete také využívat krizové linky:

Linka Bezpečí – pro děti, dospívající a studenty do 26 let a Rodičovská linka.

Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, Dona linka, Magdalenium, Linka první psychické pomoci.

V případě vážného ohrožení neváhejte kontaktovat PČR.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.