tisk-hlavicka

Aromaterapie v těhotenství

21.6.2011 Blanka Stablerová, www.respektkporodu.cz

Většina z nás si pod pojmem aromaterapie představí přidání oleje do aromalampy. Ovšem přírodní vůně a oleje mají i jiné využití.

Nastávající maminky se mění naprosto ve všem, stávají se citlivější a vnímavější nejen k sobě, ale i k okolí. Cítí, co předtím necítily, chutná jim, co jim předtím nechutnalo, a obráceně. Právě v tomto období cit vede k opatrnosti a jemnosti.

Aromaterapie zaměřená na nastávající maminky a péči o ně by měla obsahovat velmi nízké koncentrace hlavně éterických silic. Většina z nás si pod pojmem aromaterapie představí přidání oleje do aromalampy. Ovšem přírodní vůně a oleje mají i jiné využití. Můžeme je přidat do koupele či k nim občas jen lehce přivonět, a hlavně je masáží aplikovat přímo na kůži.

Ze základních rostlinných olejů za studena lisovaných jsou vhodné většina klíčkových olejů, které napomáhají s elasticitou kůže. Výborný je například olej z pšeničných klíčků. Obsahuje totiž vitamín E, z minerálů fosfor, zinek, železo, draslík. Dále rostlinné oleje jako mandlový, pupalkový nebo jojobový jsou v tomto období účinné, protože jimi přichází výživa k naší pokožce přírodní cestou a hlavně dostatek vitaminu a minerálů pro tělo.

Z eterických olejů, neboli silic je vhodná většina citrusů, napomáhají hlavně na pocity nevolnosti z počátku těhotenství. Mandarinka zchlazuje játra a tím působí na zklidnění žaludečních nevolností a teplot. Má osvěžující vůni, která navozuje pocit radosti, úlevy a bezpečí. S mandarinkou se také zbavíte nespavosti a uvolníte napětí. Dále také citron, grep či bergamot.

Budete-li ji používat do koupele, stačí tři kapky do lžíce základního oleje, medu či mléka.

Péče o pokožku je výborná od počátku těhotenství, bříško, stehna, hýždě a prsa vám porostou rychleji, než si umíte představit. Právě na zlepšení kvality pokožky, konkrétně na první drobné jizvičky, je tu šípkový olej. Ten je také výborným antioxidantem a zdrojem vitamínu C.

Maminky se ve vyšším stupni těhotenství potýkají s bolestmi nohou, způsobenými změnou hmotnosti a odlišným držením těla. Jemná masáž nohou s přidáním grepu výrazně uleví, kromě jiného působí tento citrus také velmi dobře proti křečovým žilám (společně s cypřišem).

Při tenzích bříška je velmi osvědčená například gerániová voda. Tuto vodu, stejně jako růžovou vodu, je nejlepší rozprašovat. Gerániová voda také přispívá k harmonizaci hladiny ženských hormonů. Na nežádoucí kontrakce a křečích v bříšku i nohách pomůže dýňový olej. Má totiž ze všech rostlinných olejů nejvyšší obsah organicky vázaného zinku. Ten pomáhá při ekzémech a vysušené pleti. Tělu také dodá minerální látky, jakými jsou draslík, hořčík, fosfor a síra. Namasírujte lehce podbřišek. Lámou-li se vám v těhotenství nehty více než dříve, zkuste si je dýňovým olejem potírat.

K přípravě na porod je dobré v posledních týdnech gravidity používat olej na hráz. Zvyšuje totiž elasticitu její tkáně. Olej vybírejte pečlivě, v obchodech můžete sehnat speciální namíchané výrobky. Chcete-li si namíchat vhodný olej doma, použijte například olej z pšeničných klíčků či olej lněný. Jak jej použít: Lehce dvěma prsty do písmene "u" masírujeme hráz.

Aromaterapie v šestinedělí

Slastné okamžiky po zrození našeho děťátka jsou nezapomenutelným zážitkem. Veškerá únava a pochyby jsou zapomenuty a my si vychutnáváme odeznívající napětí a první vlny citu, který nás zalévá při pohledu na naše miminko. Tato a další chvíle nás mohou podpořit s vůní růže a to ve formě rozprašovače, nebo oleje zrození. Ten obsahuje jemnou dávku růže, pro miminka důvěrně známou, a dodá mu sílu a krásně podpoří rodící se vztah miminka, maminky i tatínka. V začátcích se pro miminko v případě bolení bříška může užít olej na bříško s heřmánkem, fenyklem a majoránkou, který se pomocí protikolikové masáže nanáší na bříško a zklidňuje jej.

Pro maminky, které potřebují chladit na hrázi, je vynikající gel na hráz s levandulí, heřmánkem a cypřišem, napomáhající hojení a působí preventivně proti vzniku zánětu a infekce. Levandule pomáhá jako dezinfekce, zastavuje krvácení a podporuje dobrý spánek, ulevuje a konejší.

Na harmonizaci ženských hormonů, zavinování dělohy a podporu při kojení je výborná gerániová voda. Harmonizuje psychiku a ulevuje při nervovém napětí.

Na jizvy po porodu císařským řezem je vynikající šípkový olej nebo pupalkový, dobré jej jemně hladit.

Na osvěžení a pocit radosti jsou vhodné citrusové éterické oleje, které nám navozují lehkou letní náladu a například mandarinka je vynikající na ošetřování strií (spolu s levandulí a neroli namíchat do mandlového oleje a pšeničných klíčků).

Na zácpu je vynikající pomeranč (1-2 kapky do medu), výborný je na horečky, úzkost či smutek. Při potížích s hemeroidy je vhodné užívat řebříček nebo myrhu.

Všechny silice, které maminka užívá, by měla používat v nízkých koncentracích, protože vše se dostává přes její tělo do mlíčka a k miminku. Proto stačí vždy jen jedna kapka a víc používat jen rostlinné oleje. Stejně tak na miminko. Při výběru je nejdůležitější kvalita olejů, vždy za studena lisované. Etiketa má obsahovat název, latinský název, zemi původu, složení, způsob užití a dobu expirace.

Přeji krásné prožitky a harmonii.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.